Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξεταση coombs


Recommended Posts

καλημερα σε ολες σας!

εγω εχω ρεζους αρνητικο, ενω ο αντρας μου ρεζους θετικο και το μωρακι ειναι στην 24η εβδομαδα. κανει καμια σας την εξεταση coombs?τι σας εχει πει ο γιατρος σας σχετικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΑΠΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑΣ...ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

Ποιες εργαστηριακές εξετάσεις είναι απαραίτητες κατά την διάρκεια της φυσιολογικής εγκυμοσύνης;

Μέχρι το τέλος του πρώτου διμήνου από την τελευταία εμμηνορρυσία:

Ομάδα αίματος και παράγων Rhesus

Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης (διερεύνηση για κίνδυνο Μεσογειακής αναιμίας του εμβρύου)

Τεστ δρεπανώσεως (διερεύνηση για κίνδυνο δρεπανοκυτταρικής αναιμίας του εμβρύου)

Αντισώματα ερυθράς και Αντισώματα τοξοπλασμώσεως. (Σε αρνητικό αποτέλεσμα, ενδεχομένως επανέλεγχος κατά την 20η εβδομάδα.)

Αυστραλιανό αντιγόνο. (μητέρες με θετικό Αυστραλιανό αντιγόνο, μπορεί να μεταδώσουν στο νεογνό μια ηπατίτιδα. Για τον λόγο αυτό, τα νεογέννητα των γυναικών αυτών, πρέπει όσο το δυνατόν συντομότερα μετά την γέννα, να εμβολιαστούν εναντίον της ηπατίτιδας Β.)

Επίσης :

Γενική εξέταση αίματος, σάκχαρο αίματος

Γενική ούρων

Οι εξετάσεις αυτές επαναλαμβάνονται ανά 4-6 εβδομάδες

Η εξέταση για σάκχαρο αίματος, που γίνεται το πολύ μία μόνον φορά, είναι ενδεικτική και επιλεκτικά μπορεί να χρειαστούν και άλλου είδους εξετάσεις, όπως η δοκιμασία γλυκόζης (π.χ. σε υπέρβαρες μητέρες, ή σε μητέρες των οποίων το προηγούμενο παιδί γεννήθηκε με βάρος μεγαλύτερο από 4 κιλά).

Με συμπλήρωση 16 εβδομάδων από την τελευταία εμμηνορρυσία, γίνεται η σύσταση για έλεγχο του λεγομένου τριπλού ή διπλού τέστ, κατ΄ άλλους και Αlpha-Test

με το οποίο προσδιορίζεται σε κάποιο βαθμό το μέγεθος του κινδύνου για σύνδρομο Down. Η εξέταση μπορεί να γίνει και κάπως ενωρίτερα, ή κάποιες εβδομάδες αργότερα.

Σε επιτόκους που συνέλαβαν μετά την συμπλήρωση του 35ου έτους της ηλικίας τους, συνιστάται, μετά την 16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, η αμνιοπαρακέντηση, επειδή η συχνότητα χρωμοσωμικών ανωμαλιών είναι σημαντικά αυξημένη και για τον λόγο αυτό το τριπλό τεστ είναι μειωμένης προγνωστικής αξίας.

.

Η εξέταση είναι προαιρετική για την επίτοκο, μια και σε μητέρες που για λόγους δικούς τους ΔΕΝ θα προχωρούσαν σε αμνιοκέντηση και ενδεχομένως διακοπή της κυήσεως, είναι χωρίς αντικείμενο.

Σε μητέρες των οποίων η ομάδα αίματος χαρακτηρίζεται από αρνητικά παράγοντα Rhesus, και των οποίων οι σύζυγοι έχουν ομάδα αίματος Rhesus θετικό, διενεργείται από τον 4ο μήνα και μετά, κάθε μήνα μια αιματολογική εξέταση που ονομάζεται

έμμεσος Coombs.

(Με τον τρόπο αυτό ελέγχουμε, μήπως η μητέρα δημιουργεί αντισώματα εναντίον των ερυθρών αιμοσφαιρίων του εμβρύου. Αυτό μπορεί πάρα πολύ σπάνια να συμβεί, αν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης περάσει μικρή ποσότητα εμβρυϊκού αίματος στην μητέρα. Κάτι τέτοιο είναι επικίνδυνο μετά την 16η εβδομάδα της κυήσεως, οπότε τα εμβρυϊκά ερυθροκύτταρα αποκτούν αντιγονικές ιδιότητες. Σε μια τέτοια – σήμερα εξαιρετικά σπάνια – περίπτωση, ο τοκετός ενδεχομένως προκαλείται τεχνητά, λίγες εβδομάδες ενωρίτερα.

Επίσης, αν διαπιστωθεί, ότι το νεογνό έχει ομάδα αίματος Rhesus θετικό, τότε γίνεται με κάποιο ειδικό ενέσιμο σκεύασμα, μια προφύλαξη στην μητέρα, το πολύ μέσα σε 72 ώρες μετά τον την γέννα, εναντίον της ευαισθητοποίησης της, από τυχόν εμβρυομητρική μετάγγιση κατά την διαδικασία του τοκετού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIFOS καλημέρα …την εξέταση αυτή σαν ονομασία δεν την ξέρω ή ίσως και να μην την θυμάμαι αν την έκανα

Θυμάμαι όμως πως επειδή και εγώ είχα αίμα αρνητικό και ο άντρας μου θετικό, έκανα μια ένεση κάπου στα μέσα της εγκυμοσύνης για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο κάποιου προβλήματος στο έμβρυο ή σε μένα, σε περίπτωση που το έμβρυο είχε το αίμα του άντρα μου.

Μου είχε πει πως, και μετά την γέννα, αν το μωρό είχε το αίμα του άντρα μου θα μου έκαναν άλλη μια ένεση, αλλά δεν χρειάστηκε γιατί το μωράκι μου είχε το αίμα μου τελικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera ..k go mia ap ta idia sifos..

exo 0- k o antras mou 0+..

k ekana mia sto proto 3mino k mia prin ena mina dil ston 6 tin eksetasi coombs..

esi tin ekanes?

ayto ginete gia na doume an dexomaste to moro pou exoume stin koilitsa mas k an pane kala..'

sto proto moro sinithos paei kala..

me to pou gennithei to moro blepoun tin omada aimatos tou morou k an pire toua antra sou tha se kanoun mia enesi gia na mi prolabeis na kaneis antisomata gia na dexteis to deytero moro san to proto..

an parei tin omada aimatos tin dikia sou ola kala de se kanoun tipota/...

giati an parei tou antra sou k de se kanoun tin enesi iparxei megali pithanotita na to p-nikseis to deytero moro mesa sou..giati tha exeis apoktisei antisomata...

giayto k se kanoun tin enesi..

se boithisa??

oti thes rota me

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ..

ΕΧΩ 0 ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Α ΘΕΤΙΚΟ!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ

ΑΡΝΗΤΙΚΗ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

symfwnw me babyboom!!

k egw thn ekana ka8e mhna,den einai tpt apla prepei na ginetai k na vgainei arnhtikh!!!

episis otan sthn 28h evdomada ths kuhshs

mou noshleytika mia mera sto nosokomeio

gt eixa entones syspaseis k mou ekanan mia enesh(thn

rophilak) thn opoia thn 3anaekana sthn 32 evdomada k twra

pou gennhsa mou thn ekanan gia 3h fora gia na mhn exei kamia epiplokh k ton 2o paidi!:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...