Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εφαγε Πλαστελίνη...


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα  ο γιος μου (3,5 χρονών) κατάπιε κατά λάθος μια μικρή ποσότητα πλαστελίνης. Μετά απο 3-4 ώρες μου είπε οτι πονάει η κοιλιά του. Λέτε να είναι απο αυτό? Είναι επικίνδυνο? Η πλαστελίνη είναι μάρκας STAEDTLER, έψαξα λίγο στο INTERNET, δεν αναφέρει πουθενά για non-toxic, αλλά λέει οτι είναι ασφαλής για παιδιά. Η συσκευασία που έχω στο σπίτι έχει και την πιστοποίηση ''CE'' απο την Ευρωπαική Ένωση. Λέτε να ανησυχώ? Τώρα κοιμήθηκε ο μικρός. Όλη νύχτα θα με φάει το άγχος...Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην ιστοσελίδα της Staedtler δεν αναφέρει κάτι, όσον αφορά την επικινδυνότητα / τοξικότητα της πλαστελίνης, όμως αφού το προϊόν απευθύνεται σε παιδιά είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν περιέχει τοξικές ή βλαβερές ουσίες, αλλιώς δεν θα επέτρεπαν την κυκλοφορία τους.

 

Σε μία αντίστοιχη ιστοσελίδα πχ. βρήκα αυτό:

http://havo.com/en/questions/a-child-has-swallowed-clay-or-paint-is-that-dangerous/

δηλ. αναφέρει ότι οι πλαστελίνες και οι μπογιές τους δεν είναι βλαβερές για τα παιδία.

 

Όπως πάντα σε αυτές όμως τις περιπτώσεις, τηλεφώνησε καλύτερα και την παιδίατρό σου, για να σου πει μία υπεύθυνη γνώμη.

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και όταν ξυπνήσει να μην πονάει η κοιλίτσα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...