Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Καλησπερα κουκλες! Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα και εχθες να τους χαιρονται οσοι εχουν!

 

DORAKI γι αυτο και εγω σαν ψαρακι παντρευτηκα τον δυναμικο αντρουλη μου ΛΕΩΝ και εχουμε ισοροπησει! Αυτος πολυυυ δυναμικος και εγω λιγοτερο και ειναι μια χαρα αυτος μου δινει τη στηριξη να κανω πραγματα παρατολμα για εν αψαρακι και εγω τον ισοροπω οταν παει να κανει κατι πολυ επικινδυνο σαν λιονταρακι! χεχε Στη περιπτωση της γριας θα ενωσω το σκορπιο μεσα μου με το λεων του αντρουλη μου και θα γινει χαμος! χαχα  Καλοριζικο το δωματιακι σας !  Με το καλο να υποδεχτει τη μπεμπουλα σε λιγο καιρο! Το ονοματακι θα μας το πεις η ειναι εκπληξη για μετα????? 

STAVROULINIA  Περιμενουμε σημερα νεα σου με αγωνια! Τι ειναι παλι αυτο? Παλι καλα που εχεις σημερα προγραματισμενο ραντεβου για να δεις τι γινεται και να ησυχασεις! Ελπιζω να ειναι ολα καλα!

EXPECTING ANGEL αχ και εγω αυτο νομιζα οτι ξεμπερδεψαμε απο τη γιαγια αλλα αυτη ειχε αλλη αποψη! Εγω που λες βαριεμαι γατι ειμαι στο πατρικο μου και δεν κανω και τιποτε να περασει η ωρα! Ενα φαγητο και κανενα πλυσιμο πιατων φωναζουν ολοι να μην κανω δουλειες μην γεννησω πιο πριν (υπερβολικοι μεν αλλα για να γλιτωσω την γκρινια τι να κανω)! Εχω ακουσει που λενε πως τα κοριτσακια συνηθως δεν παιρνουν ολο τον 9ο μηνα, δεν ξερω αν αληθευει θα δειξει παντως ερχονται οι μερες και μενα μακρια μου φαινεται αλλα δεν ειναι, η μεγαλη αλλαγη της ζωης μας ειναι κοντα τα φασολακια μας θα ερθουν πια κοντα μας!!! Και εγω μακρια το βλεπω αλλα οταν βλεπω το ημερολογιο αγχωνομαι να προλαβω μην γινει τιποτε πιο νωρις και δεν ειμαι ετοιμη!

ROSE πανω απ ολα να ειναι καλα ο μπεμπουλης μου αλλα αυτη η κατασταση ειναι πολυ κουραστικη ψυχολογικα ολη την ωρα με τη γιαγια να μην ξερεις τι να κανεις και να εχω τα πραγματακια του μεσα σε κουτες λες και ειναι για μετακομιση! Καλορζικο το δωματιακι σας και εσας, με το καλο να γεμισει με τις φωνουλες της μικρης! Εγω σκεφτομαι τον 1ο μηνα να τον εχω σε καλαθουνα διπλα μου εχω αγορασει και ενα ανατομικο στρωματακι αλλα εχω επισης την απορια αν πχ πηγαινω στην κουζινα η το σαλονι που θα τον βαζω? Το ρηλαξ απο τι ηλικια και μετα χρησιμοποιειται? Ας μας πουν οι δευτερομανουλες να εχουμε μια ιδεα...Ασε δε ο λοξυγκας παει και ερχεται! Σχεδον καθε μερα! Τι πλακα που εχουν!

JOKOTS για να κλωτσαει μια χαρα θα περναει ο μαγκας! Οσο περναει ο καιρος ειναι πιο δυνατες οι κλωτσιες γιατι δεν βολευονται μωρε μεγαλωνουν και που να χωρεσουν σε μια κοιλιτσα??χεχε

KANGAROO τι καλα που νιωθεις καλυτερα! Πολυ ευχαριστο! Πω πω βγαζει και δοντακια ο μικρουλης και υποφερει ε? Του δινεις καποιο παυσιπονο? Να σε ρωτησω τωρα που θα γεννησεις θα φτανει το γαλατακι και για τα 2 παιδακια? σορυ αν ειναι χαζη ερωτηση αλλα εχω απορια...

 

Εμεις κοριτσακια ειμαστε μια χαρα! Εχθες το βραδυ εδωσε ρεσιταλ ο μικρος με πεθανε στο κλωτσιδι δεν κοιμηθηκε σχεδον καθολου ειχει υπερενταση μαλλον. Εχω παρατηρησει εδω και 2 -3 μερες οτι εχω μια ενοχληση στο στομαχι δηλαδη σαν ναυτια ελαφρια. Δεν μπορω να φαω πολυ -βεβαια καλο αυτο για τα κιλα- αλλα μου θυμιζει τις ναυτιες των πρωτων μηνων μαλλον εχει στενεψει ο χωρος η ειναι παροδικο θα το πω στο γιατρουλη οταν θα παω να δω τι μπορει να ειναι. 

Με την ομαδουλα μας τι θα κανουμε ? Δεν θα την ξαναφτιαξουμε να βαλουμε καμια φωτο πριν γεννησουμε που ειμαστε σαν φρατζολακια??Χαχαχα

Εχετε παρει σουτιεν θηλασμου? Και αν ναι πως υπολογισατε το νουμερακι? σε 2 εβδομαδες που μπαινω στο μηνα μου θα παω στο γιατρουλη αθηνα και θελω να παρω απο εκει και δεν ξερω τι νουμερο να παρω...

Αφησα στο τελος το θεμα της γιαγιας! Απο εκει κοριτσια που ειμασταν ετοιμοι να μετακομισουμε τα πραγματα και ειχαμε ηρεμησει η γρια ξανα τα στηλωσε και ηθελε να παμε να την παρακαλεσουμε διαφορετικα θα πηγαινε σε δικηγορο για εξωδικο! Καλεσε το πατερα μου να του το πει τεσπα αποφασισαμε με τον αντρα μου να το παιξουμε τρελα! Συμβουλευτηκαμε δικηγορο και αποφασισαμε αφου βαση συμβολαιου που το παει η γρια δικαιουται να συζει μαζι μας λεει αποφασισαμε να της πουμε οτι αν δεν θελει να μας δωσει το παιδικο δωματιο που ειναι υποχρεωμενη θα ριξουμε το ενδιαμεσο χωρισμα που χωριζει και να μεινουμε ολη παρεα! Και επειτα με τη φασαρια και τα καψωνια που θα της κανουμε αν αντεχει ας μεινει μαζι μας ! Τωρα το απογευμα περιμενουμε την τελικη απαντηση της ελπιζω για το καλο της να πει ναι αλλιως δεν εχει ιδεα τι την περιμενει! Ο αντρουλης μου ειπε οτι θα παρει αδεια 2 εβδομαδες να της κανει τη ζωη κολαση και αν δεν εχει φυγει σε αυτο το διαστημα να μην τον λενε χρηστο αφου μου ελεγε τα καψωνια και γελαγα με τις ωρες! Αυτα κανει DORAKI ο συνδυασμος λεων με σκορπιο! χαχαχα

 

Φιλακια πολλα σε ολες τις κοιλιτσες και τις μελλουσες μανουλες! <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια μου τι κάνετε; Εγω είμαι μια χαρά, αν και απο χθες το βράδυ έχω τρομερά νέυρα με τον εαυτό μου γιατί έκανα δεύτερη φορά την ίδια μ******. Βγήκαμε με φίλους έξω ωραία και καλά για ποτό (για μένα αναψυκτικό) και όταν γυρνάγαμε σπίτι κάναμε στάση για φαγητό. Θέλανε όλοι πίτες. Πήρα και εγώ γιατί είχα ψοφήσει στην πείνα και ζήτησα καλοψημένο κοτόπουλο. Τρώω μια μπουκιά και μου φαίνονται όλα οκ. Στη δεύτερη κάτι δεν πήγαινε καλά. Ανοίγω το κοτόπουλο και βλέπω οτι ήταν ροζ μέσα. Έ ρε κάτι νεύρα που είχα μετά και με τον εαυτό μου αλλά και με αυτους! Κυρίως με μένα όμως, γιατί πάλι απο τη λαιμαργία μου την παθαίνω. Για τοξόπλασμα δεν ανησυχώ τόσο γιατί είχα γερά αντισσώματα στην αρχή όπως σας είχα πει. Φοβάμαι για καμιά σαλμονέλα όμως και απο χθες είμαι μέσα στο άγχος.  Κατά τα άλλα το μωρό μου πολύ ζωηρό αλλά εγώ δεν μπορώ να ηρεμήσω. Είμαι υπερβολική;;;;

 

Rose μου πήγα πάλι σήμερα στα ιατρεία του ΕΟΠΥΥ να δω αν έχει σπάσει κανείς την απεργία και το Κέντρο Μάνας και Παιδιού κλειστό. Μου είπαν πως πρέπει να περιμένω υποχρεωτικά να ανοίξει για να προχωρήσει η διαδικασία. Μου έχουν σπάσει τα νέυρα και με αυτό και θα ξαναπάω οταν (και ΑΝ) λήξει η απεργία γιατί δεν είμαστε για πολλές ταλαιπωρίες απο εδώ και πέρα. Όσο για το δωμάτιο με το καλό να δεχτεί το μωράκι σας! Και εγώ έχω στήσει την κούνια και τα πάντα στο δωμάτιο, αλλά το μωρό θα το έχω σε μια μεγάλη καλαθούνα (με βάση) δίπλα στο δικό μας κρεβάτι για τους πρώτους μήνες όπως και τα άλλα κορίτσια. Πήρα στρώμα με 20 ευρώ ανατομικό, επειδή η καλαθούνα δεν είχε καλό στρώμα και ησύχασα και απο αυτό. Κάνει και το πορτ μπεμπε για αυτή τη δουλειά και πολλές το χρησιμοποιούνε, αλλά εμένα πχ. είναι πολύ μικρότερο απο την καλαθούνα. Και εγώ δεν θα το αγόραζα αν δεν ήταν μέσα στο σετ 3-1 που μου άρεσε. Άρα σου προτείνω απλά να αγοράσεις ένα καλό στρώμα για την καλαθούνα σου (μην ξεχάσεις να μετρήσεις διαστάσεις πριν πας στο μαγαζί). Και για το πορτ μπεμπέ να φανταστείς εγώ πήρα πάλι στρώμα, γιατί αν πηγαίνω στην μαμά μου η κάπου αλλού δεν θέλω να κοιμάται όπου να ναι.

 

Γεωργία μου αν έχεις χρόνο πες μας τι συμπτώματα σου είπε ο γιατρός σου για να καταλάβεις την έναρξη του τοκετού. Θα μου τα πει και μένα σίγουρα αλλά θέλω να δω τι λένε και οι άλλοι. Εγω πάλι σήμερα έχω κάτι σα σουβλιές κάτω δεξιά, αλλά όχι φοβερά πράγματα. Θα του τα πω όλα στο ραντεβού απο βδομάδα και βλέπουμε!

 

Κατερίνα μου χαίρομαι που νιώθεις κάπως καλύτερα. Καλά η σκηνή που περιγράφεις στο κρεβάτι με όλη την οικογένεια μαζί είναι όλα τα λεφτά!!!! Αλλά όπως λες θέλει προσοχή μη φας καμιά αδέσποτη απο τα ζουζούνια. Όσο για το Νικολάκο που βγάζει τα δοντάκια του, κρίμα το μικρούλη μωρέ. Πονάει και γκρινιάζει. Άντε περιμένουμε και δικά σου νέα άυριο. Λες να φτάνει η μεγάλη ώρα;;;;

 

Δώρα μου και εγώ θέλω να στρώσω καλαθούνα και πορτ μπεμπέ, όπως επίσης να αφήσω και ένα σεντονάκι πάνω στο κάθισμα αυτοκινήτου για να το βρει ο άντρας μου όταν έρθει η ώρα, αλλά δεν τα κάνω ακόμα για να μη σκονιστούνε. Ανάλογα τι θα μου πει ο γιατρός και πως θα πάει η κατάσταση, λέω να το κάνω λίγο πριν τη γέννα. Και μεις δεν έχουμε καταλήξει στο όνομα, αλλά θα διαλέξουμε μάλλον και εμείς αρχαιοελληνικό. Όχι κάποιο βαρύγδουπο αλλά δεν θέλουμε ονόματα γιαγιάδων παπούδων. Πρώτον γιατί τα 3 απο τα 4 δεν μας αρέσουν πολύ και δεύτερον γιατί θα προκύψουν σίγουρα γκρίνιες. Άρα θα διαλέξουμε εμείς ένα που μας αρέσει να ησυχάσουμε. Χωρίς να το έχουμε ψάξει αναφέρω απλά κάποια που έχουμε συζητήσει: Νεφέλη, Φαίδρα, Ισμήνη, Μυρτώ, Μυρσίνη (αυτό το είχα δει στον ύπνο μου)....και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι. Πάντως θα μας το βαφτίσει όταν έρθει η ώρα μια πολύ καλή μας φίλη και για αυτό χάρηκα πολύ. Το είπαμε τελειως στην πλάκα προχθες που είχε έρθει σπίτι και το ήθελε και αυτή πολύ. Με τόσο καλή νονά θα είναι τυχερή η κουκλίτσα μας. Τώρα για το όνομα θα δείξει, γιατί και εμείς μη νομίζεις διαφωνούμε και μεταξύ μας. Πάντως τα Νεφέλη και Ισμήνη είναι σχετικά κοινής αποδοχής!

 

Σταυρουλίνια μου το έζησα στην 27η εβδομάδα αυτό με το άιμα, που είναι και πολύ επικίνδυνο για το μωρό να γεννηθεί τότε. Τα κορίτσια ξέρουν τι πέρασα. Μια βδομάδα ήμουν στο κρεββάτι και δεν κουνιόμουν. Το αιματάκι σταμάτησε τη 2η μέρα αλλά κάθισα προληπτικά. Σε μένα πάντως δεν βρέθηκε ποτέ απο που ήταν και στην ουσία δεν ήταν τίποτα. Εύχομαι και πιστεύω πως θα μας φέρεις καλά νέα. 

 

Αναστασία και μένα μερικές νύχτες η μπέμπα στην κυριολεξία χτυπάει συνέχεια. Αλλά το ευχαριστιέμαι. Θέλω να την καταλαβαίνω συνέχεια και είμαι πολύ χαρούμενη που τώρα νιώθω κάθε της κίνηση. Σπάνια πλέον να περάσει πολύ ώρα χωρίς να τη νιώσω. Σουτιεν θηλασμού εγω πήρα δυο απο τα prenatal και τα πήρα να είναι λίγο πιο μεγάλα απο το στήθος που έχω τώρα. Για να σου δώσω να καταλάβεις...έχουν λίγο αέρα και δεν είναι στενά στο στήθος. Πολύ άνετα, βαμβακερά και με το κλασσικό άνοιγμα. Κόστιζαν 18-19 ευρώ το ένα αν θυμάμαι καλά αλλά πιστεύω θα με βολέψουν πολύ. Όταν τα φόρεσα δηλαδή τα επέλεξα κατευθείαν ανάμεσα σε 4-5 επιλογές που είχα. Να μπεις να μας πεις και για τη γιαγια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλησπερα χρονια πολλα για ολες τις μερες κ καλη μας χρονια ..........το 2014 να κρταταμε ολες τα μωρακια μας γερα στην αγκαλια μας !!!!!!!!

 

εχω παρα πολλες μερες να μπω κ να σας διαβασω ελπιζω να ειναι ολα για ολες σας καλα !!!!!!!!!!!!

 

ντουλα να σου ζησει ο μπεμπουλα σου να ειναι γερη κ καλοτυχη στην ζωη της !!!!!!!!!!!

 

εγω σημερα εχω ραντεβου το απογευμα με τον γιατρο μου κ μαλλον μεχρι την παρασκευη θα εχω γεννησει πρωτα ο θεος ......ισως να μου πει να κατσω κ απο σημερα μεσα στην κλινικη για να γεννησω ακομα κ αυριο!!!!!!!!!!!!!

κατα πασα πιθανοτητα θα γεννησω με καισαρικη γιατι ο μπεμπακος δεν εχει παρει θεση ,εχω θεμα κ με το σακχαρο μου ,ειμαι κ στις 38 εβδομαδες οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα να γεννησω μεσα στην εβδομαδα!!!!!!!

ακομα δεν εχω αγχος που ειμαι τοσο κοντα στο να γεννησω κ αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο ,πιστευω πολυ στην παναγια κ οτι θα με βοηθησει να πανε ολα καλα κ να παρω τον μπεμπακο μου γερο κ δυνατο στην αγκαλια μου 

οσο πιο συντομα μπορεσω θα μπω να σας πω τα νεα μας κ την εμπειρια μου απο την γεννα !!!!!!!!!!!

 

να εχουμε ολες μας μια καλη χρονια με γερα μωρακια κ γερες μανουλες !!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!

το πιο πιθανο ειναι να την αφηνω στην κουνια της να κοιμαται και αν θελω να παω σε αλλο δωματιο θα βαλω την ενδοεπικοινωνια που εχω να την ακουω αν και το σπιτι μας δεν ειναι μεγαλο...η καλαθουνα ειναι μεγαλη μωρε πως θα την κουβαλαω μεσα στο σπιτι δεν θα βολευει...

σημερα ειμαι ακομα καλυτερα απο το συναχι εκλεισα και ραντεβου την αλλη εβδομαδα στον γιατρο να δουμε την μπεμπουλα...ομως νιωθω πιεση χαμηλα γιατι η μικρη σημερα κοπαναει συνεχεια χαμηλα και πανω τα ποδια της πολυ εντονα!ακροβατικα κανει εκει μεσα τι να πω...υπαρχει περιπτωση απο την πιεση να γεννηθει πιο νωρις ξερετε?

expecting καλα ξεμπερδεματα με το ΕΟΠΥΥ μην πας συνεχεια εσυ στειλε και κανεναν αλλο να βλεπει αν ειναι ανοιχτα και τοτε να πας...Κρατος σου λεει μετα!

stavroulinia περιμενουμε νεα απο τον γιατρο σου πιστευω οτι δεν θα ειναι κατι ανησυχητικο το αιμα.

φιλια απο εμας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κουκλες!! Τι κανετε?rose25 οτι σε βολευει να κανεις. Εγω οπως κ η Χριστινα δεν θα επαιρνα πορτ μπεμπε αν δεν ειχε το συστημα που πητα. Αλλα μιας και το ειχε (κ οχι με το αζημιωτο...) θα το εχω εκει. Ξεκινησα με τα πλυσιματα αλλα ο καιρος δεν βοηθαει καθολου στο στεγνωμα. Απο την Κυριακη εοχα απλωσει, σημερα στεγνωσαν σχεδον ολα κ εβαλα το δευτερο πλυντηριο. Δεν εχω ιδεα αυτο που ρωτας, αλλα λογικα δεν θα παιζει ρολο το ποσο κινειται το μωρο για τη γεννα. Δεν ξερω βεβαια, εικασιες κανω!kangaroo παλι καλα που καλυτερεψες λιγο. Αυτο το συνδρομο της φωλιας σιγα σιγα μας επισκεπτεται, σημερα θα ξεστολισω και κατι με εχει πιασει να ειναι ολα ετοιμα μηπως και γινει κατι νωριτερα κ δεν προλαβω... Ξερω, υπερβολικα σκεφτομαι, λες κ θα βγει το μωρο να μου κανει παρατηρηση αν δεν εχω πλυνει π.χ. μια κουρτινα... Περαστικα στο μικρο σου με τα δοντακια. Παντα ετσι γινεται? Βγαινουν τοσα πολλα μαζι?DORAKI.K με το καλο να γεμισει με το μωρακι σας το δωματιακι που κανατε! Ολα ετοιμα τα εχεις λοιπον! Καλα κανεις κ τρεχεις τωρα για δουλειες γιατι εφοσον δεν θα εχεις κ βοηθεια θα ειναι δυσκολο με το νεογεννητο να τρεχεις μετα.stavroulinia καταρχην μην αγχωνεσαι, δε νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο. Περιμενουμε νεα σου απο τον γιατρο.anastasia1986 αυτο με το στομαχι το εχω κ εγω. Ρωτησα τον γιατρο μου οταν ειχα παει και μου ειπε οτι τωρα και μεχρι την 36η εβδομαδα η μητρα μας βρισκεται στο ανωτερο σημειο και πιεζει και στομαχι κ πλευρα και πνευμονες. Να φαντασεις με πιεζε τοσο πολυ χθες που ξημερωσε κ μετα με πηρε ο υπνος... Αυτη η γιαγια ολο τη ζωη σας δυσκολη κανει. Θα ηθελα πολυ να ειμαι απο μια μερια να εβλεπα τις αντιδρασεις της αν τελικα της κανετε καψονια!!! Χαχαχαχαχα.expecting angel νομιζω οτι εισαι λιγακι υπερβολικη. Πιστευω οτι ολες μας καποια στιγμη (μπορει και παραπανω απο μια φορες) εχουμε φαει κατι οχι καλα ψημενο στην εγκυμοσυνη. Ηρεμησε! Τα συμπτωματα που μου ειπε ο γιατρος ειναι πονος οπως περιοδου που να επιμενει η λιγο αιμα (η καφε υγρα), η συσπασεις που γινονται συχνα, η σπασιμο νερων. Τα γνωστα δηλαδη. Δεν χρειαζεται να ειναι ολα μαζι, αλλα αν καποιο απο αυτα ειναι ιδιαιτερα εντονο, τοτε πρεπει να τον ειδοποιησω.μασρορακι με το καλοοοοο!!!! Μια χαρα τελειομηνο ειναι στην 38η εβδομαδα! Ηρθε η ωρα που θα το κρατησεις στην αγκαλιτσα σου!!!!! Περιμενουμε τα ευχαριστα!!

 

Εμεις ειμαστε καλα, ο μπαμπας μας δουλευει και ειμαστε παλι μονοι μας, σημερα ο μπεμπης ειναι σχετικα ηρεμος, κλωτσαει αλλα πιο ηρεμα απο αλλες μερες. Δεν κοιμηθηκα κ καλα το βραδυ κ αν καταλαβα καλα ουτε εκεινος! Οποτε μπορει τωρα να ξεκουραζεται λιγο. Αυτα απο εμας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια σας εχεσα λιγο γιατι εγω εχω θεμα με τον οτε κ δεν μου βαζουν το ιντερνετ εδω κ 3 μηνες αλλα τεσπα!!! ΑΝΑΣΤΑΣιΑ μου ναι με τον διαβιτη προσεχω ευτιχως δεν εχω μεγαλα μετριματα αλλα σιγουρα δεν μπορω να φαω εξω η οτι θελω η γλυκα κτλ κ φυσικα μετραω το ζαχαρω 4 φορες την ημερα!!!

Τωρα αρχισε κ η μικρη μου να εχει λοξγγα κ ειναι πολυ αστειο ! Κατα τα αλλα η κοιλια μου ειναι τουμπανο κλοτσαει ανελιπως κ με πωναει αλλα χαλαλι της!! Να ανοιξω κ ενα αλλο ζητημα: ΕΧΩ ΓΕΜΗΣΗ ΡΑΓΑΔΕΣ Κ ειμει μολης 24 χρονων τι να κανω;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου!

 

ειστε καλα σε γενικες γραμμεσ αποτι διαβαζω!

Αναστασια υπομονη και επιμονη με τη γιαγια γιατι αλλιωσ ακρη δε βλεπω να βγαζετε, μα να σε ταλαιπωρει ετσι στην κατασταση σου, αμαρτια!

Ροζακι περαστικα σου ευχομαι αν και ηδη θα εισαι καλυτερα ειμαι σιγουρα!

Κατερινακι χαιρομαι που ηρεμησεσ λιγο απο τον πονο και μακαρι να εχει τετοια πορεια μεχρι τη γεννα και να πανε ολα καλα!

 

Αχχχχχ ξεχασα ποια γενναει τωρααααααα!ειμαι απαραδεκτη αλλα ειναι στην προηγουμενη σελιδα και ειναι και αυτα τα κενα μνημησ χαχαχαχα!!!38 εβδομαδες μια χαρα ειναι το μωρακι και θα βγει και θα ερθει στα ακομα καλυτερα ειναι το μονο σιγουρο!!!

 

εμεις σημερα ειμαστε 33+2 και προχωραμε αισιως!Με εχουν τρελανει απο τις εταιριες κινητησ τηλεφωνιασ και αυριο θα παρω τηλ στη γενικη γραμματεια του καταναλωτη για να δω αν γινεται κατι να τουσ κανω καταγγελια!Ο μπεμπησ κλωτσαει πολυ πολυ και χαιρομαι ακομα πιο πολυ αν και μερικεσ φορεσ με ποναει ετσι που κανει, τπτ το ανησυχιτικο ομως! Σημερα πηγα στο γιατρο αλλα απο σποντα εντελως, ηξερα οτι ειχε εξωτερικα και του πηγα μερικα πορτοκαλακια που τα εχουμε σε αυθονια! Δεν ειδαμε το μπεμπη αλλα μου εκγραψε επαναληψη του κολπικου και οπωσδηποτε λεει να παω στον καρδιολογο να εχουμε το κεφαλι μασ ησυχο. του ειπα οτι το δικο μου ειναι ησυχο αλλα δε τον επεισα! και θα παω ξανα μολισ μπω στο μηνα μου, σε 15 μερες λοιπον περιπου. Τελειωσα την αντιβιωση χθεσ αλλα δε βλεπω να εκανε και πολυ δουλεια...και απογοητευομαι. Καθε βραδυ εφιαλτεσ βλεπω οτι με βαζουν στο χειρουργειο!ααααααααααααχ!

 

αυτα κοριτσακια μου!σασ φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Μπηκα να πω ενα γεια, δεν εχω πολυ μπαταρια και βαριεμαι να σηκωθω να παρω φορτιστη, οποτε αυριο θα σας διαβασω!

Εμεις καλα, εγω ξεθαρεψα σημερα και βγηκα για εξωτερικες δουλειες, εφορια ΚΕΠ ταχυδρομειο ευτυχως με τον μικρο στο καροτσι και με την κοιλια σε ουρα δεν εκατσα, κατευθειαν μπροστα. Αυριο εχω και εγω γιατρο το απογευμα και λεω επιτελους να φτιαξω και την βαλιτσα να ειμαι ετοιμη.

Καλο βραδυ σε σας και στα μπεμπακια που στριφογυριζουν στις κοιλιτσες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια , σας γραφω αργα , αλλα δεν πειραζει. Ευχομαι οτι καλυτερο για ολες σας.Πηγα στο γιατρο μου σημερα, δεν εδωσε καμμια σημασια στις 3 σταγονες αιμα, οθτε μπορει να καταλαβει απο που προηλθε.Το καλο ειναι οτι δεν υπηρξε συνεχεια.Η μπεμπα μου ειναι 1700 στισ 33 και 1 μερες και εχει βαλθει για τα καλα με την κεφαλα κατω , πιο κατω απο  οτι αλλα ισως μωρα.Θελει να ερθει γρηγορα φαινεται! Εχει φτασει το ραμμα τησ περιδεσης, γι αυτο και ο τραχηλος απο 3,3 που τον μετραγαμε εχει παει στα 2 εκατοστα .Ο Γιατρος λεει οτι ειναι καλος για την εβδομαδα που ειμαι αρκει να διατηρηθει ετσι.Αρα πρεπει να προσεχω , να μην επιβαρυνω.Αν τυχον με πιασουν συσπασεις τοκετου , τοτε ειναι επικινδυνο και και πρεπει να μπω κατευθειαν μεσα , για τοκετο , καισαρικη και κοψιμο του ραμματος.Πρεπει να καταφερω να παω μεχρι τισ 36-38 εβδομαδες ιδανικα για να εχει και η μπεμπα καλο βαροσ.Εκει γυρω μου ειπε να προγραμματισουμε ραντεβου να κανω καισαρικη και να κοψω ταυτοχρονα και το ραμμα.

Οποτε δεν πρεπει να επιβαρυνω μεχρι τοτε για να φτασω.Αρα σιγουρα θα γεννησω πριν τις 25 φεβρουαριου, 1-10 φεβρουαριου.

Πηγα σημερα mothercare πηρα με την μητερα μου κατι πραγματακια ,δεν ειχαν εκπτωσεις φυσικα στα μωρουδιακα, ποτε δεν βαζουν.Αυτην την εβδομαδα θα  κανω και τα υπολοιπα. 

Φιλια πολλα και να ειστε ολες καλα! Συγγνωμη που δεν απαντω σε καθεμια ξεχωριστα , αλλα σας παρακολουθω ολες , απλα θεωρω τον εαυτο μου την πιο πρωταρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και χαρα σας κορίτσια μου.

Τα σχολεία εχουν ανοίξει αλλα εγω ΔΕΝ επέστρεψα. Τι ωραία, τι καλα!!!! Εχουν τελειώσει οι γιορτές,αλλα εγω νιώθω ότι βρίσκομαι σε παρατεταμένες διακοπές!!!! Οι γιορτές νιώθω ότι πέρασαν πολυ γρήγορα. Εσείς ετσι τις νιώσατε??

Να σας πω ακομη κάτι??? τη βαλίτσα δεν την εχω φτιάξει ακόμα..ποσο τεμπελα ειμαι πια!!! Οπως πάω θα τη φτιάξω την προηγούμενη της γέννησης. Το παίζω αδιάφορη, γιατι στο Νικόλα δεν ειχα καποιο σημαδι προωροτητας πριν τις 38 βδ και τωρα το παίζω cool!!!!!!! Αν γίνει τπτ ( μακριά απο μας) θα τρέχω και δε θα φτάνω!!

Τεσπα,η ιστορία με τη γιαγια της Αναστασίας μου θυμίζει την ταινία duplex με τον Ben stiller & drew Barrymore. Εχετε δει αυτη την ταινία ?? ειναι ενα ζευγάρι που αγοράζει ενα σπιτι σε πολυ καλη τιμη γιατι στο πατάρι ζει μια γιαγιά και προσπαθούν με χίλιους τρόπους να τη διώξουν ή να τη σκοτώσουν αλλα η γριά ειναι δαιμόνια!!! Αναστασία δείτε την με τον άντρα σου, να πάρετε καμία ιδέα!!!

Αρα τωρα περιμένουμε την επόμενη γέννηση εντός βδομάδας??? αχ τι καλα!!να κυλήσουν ολα καλα και για το μασρορακι μας και γία το μωρο!!!

Φιλια και σορρυ που δε σας σχολιάζω, αλλα ήδη εχω γράψει αρκετά........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλημέρα.

 

Μόλις γύρισα από τον γιατρό και ενώ όλα είναι φυσιολογικά,η μπέμπα έφτασε τα 2.366 γραμμάρια και είναι μια χαρούλα,γύρισε ισχιακά και κατεβαίνει με τα πόδια!!!!Είχε κεφαλική θέση τόσο καιρό και τώρα που φτάνουμε στο τέλος γύρισε.......

Μάλλον δεν την αποφεύγω την καισαρική!!!!

Θα πάω στις 15 του μήνα πάλι μήπως και έχει γυρίσει.....αν και δύσκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!!!!

Πρωινη σημερα....η Αγγελικη στον παιδικο και η μαμα μου ηρθε και πηρε τον μικρο για βολτα εξω, βαλαμε και κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο οποτε ειπα να κατσω να ξεκουραστω λιγακι!!!

Δωρα περιμενουμε τα νεα σου σημερα! Τελεια που ετοιμασες και το δωματιο τωρα πια τα εχεις ολα ετοιμα μονο ο ερχομος της μπουμπους ειναι σε αναμονη! Αισθημα φωλιας και εσυ βλεπω, για τα τελευταια πραγματακια παλι μαζι τρεχαμε αφου και γω πηγα απο το φαρμακειο για τα απαραιτητα και ειδα ειχες καουρες παλι, τι συμπτωση και μενα με επιασαν χθες το βραδυ μετα απο πολυ καιρο αλλα πλεον ειμαι σιγουρη οτι ειναι απο το κυμινο, εφαγα ρεβυθια χθες και ειχε βαλει μεσα η μαμα μου μια γεματη κουταλια!

Αναστασια τι να πω πια με την γιαγια που εχετε μπλεξει, ποσο χρονων ειναι? καλα εγω θα ειχα τετοια νευρα μα να εισαι ενα μηνα σχεδον πριν γεννησεις και να σου δημιουργει επιπλεον αγχος, δε σε φτανουν οι αγωνιες σου....ευχομαι καλα και γρηγορα ξεμπερδεματα. Για σουτιεν θηλασμου ενα νουμερο μεγαλυτερο συνηθως αρκει, αν ρωτησεις και στο καταστημα που θα τα παρεις θα σε κατατοπισουν. Για το ρηλαξ οπως και για το καθισματακι του αυτοκινητου λενε συνηθως μετα τις πρωτες 40-50 μερες στην αρχη μονο ξαπλα. Για το γαλα που με ρωτησες η παραγωγη μας ειναι θεμα ζητησης και προσφορας, οσο περισσοτερο ζηταει το παιδι να ειναι στο στηθος τοσο περισσοτερο παραγεις οποτε φανταζομαι το νεογεννητο θα αυξησει την παραγωγη μου, σκεψου κατι αντιστοιχο θα ισχυει και με τον θηλασμο των διδυμων. Τελοςπαντων η πραξη θα δειξει, δεν ξερω πως θα αντιδρασει ο Νικολας βλεποντας το μωρο στο στηθος ολη μερα, μαλλον θα αυξησει και αυτος τους θηλασμους, παντως προτεραιοτητα θα εχει το μωρο.

Χριστινα δεν πιστευω να εχεις θεμα με το κοτοπουλο πιο πολυ στο μυαλο σου ειναι, αλλωστε τωρα στο τελος που εχουμε φτασει το μωρο απλα αναπτυσσεται σε μεγεθος δεν ειναι θελω να πως οπως στο α τριμηνο που γινεται ο σχηματισμος των οργανων και οσο να ναι κατι τετοιο μπορει να το επηρεασει. Εμεις δεν θυμαμαι αν σας το ειχα πει, στον γαμο που ειχαμε παει μεταξυ χριστουγεννων και πρωτοχρονιας το κρεας που σερβιρανε ηταν με το αιμα κοκκινο, εσταζε στην κυριολεξια, αφου λεει ο αντρας μου δεν μπορει ο σεφ πρωτοξαδερφος του κομη δρακουλα θα ηταν, χαχαχαχα, δεν εφαγα καθολου εννοειται, αλλα και εγκυος να μην ημουν παλι δεν θα ετρωγα τοσο ωμο πραγμα.

Μασρορακι εισαι η επομενη, με το καλο να γεννησεις και να παρεις το θαυματακι σου αγκαλια!!!!! Αχ να μπεις να μας γραψεις γιατι θα σε εχουμε εννοια ολες! Μια χαρα ειναι και οι 38 εβδομαδες, μετα τις 37 θεωρειται τελειομηνο, και δεν παιζει ρολο ο τροπος σημασια εχει να εισαι εσυ και το μπεμπακι καλα!

Γιωργια σημερα εχει λιακαδα οτι πρεπει για να τελειωσεις με τα στεγνωματα των ρουχων!

Rose εισαι καλυτερα απο το κρυωμα?

Ιωαννα για τις ραγαδες, κρεμουλα χρειαζεσαι, εβαζες καθολου ολο αυτον τον καιρο? ειναι και λιγο θεμα επιδερμιδας αλλα ρωτα στο φαρμακειο να παρεις μια γιατι χωρις να εχω εμπειρια ξερω οτι αν ειναι ροζ οταν πρωτο βγουν δηλαδη μπορει η κρεμα να σε βοηθησει. Εγω μια που βαζω ειναι καταλληλη για εγκυμοσυνη και για αδυνατισμα που σημαινει οτι την βαζεις και μετα οταν θα επανερχεται σιγα σιγα το σωμα.

Stavroulinia ευτυχως δεν ηταν κατι ανησυχιτικο το λιγο αιματακι που ειδες. Να προσεχεις να μην κουραζεσαι για να μεινει οσο περισσοτερο ειναι δυνατον μεσα η μπεμπα σου. Συγνωμη που ρωταω γιατι σου ειπε για καισαρικη, αν σε πιασουν συσπασεις και φυγει η περιδεση δεν θα μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα? δεν ξερω γιαυτο ρωταω αλλα γνωριζω μια κοπελα που ειχε περιδεση την εβγαλε εκει στις 38 βδομαδες και μετα γεννησε φυσιολογικα. Καλοριζικα και τα πραγματακια σας!

Ρενα κανε τις επαναληπτικες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, οπως ειπε και ο γιατρος, σε καρδιολογο γιατι σου ειπε να ξαναπας δεν θυμαμαι ειχες ξαναπαει παλιοτερα?

Γιωργια αφου πας προγραμματισμενα εχεις χρονο για την βαλιτσα αν τα εχεις συγκεντρωσει εισαι σε καλο δρομο. Παντως ο γιατρος μου λεει οτι αν στην πρωτη εγκυμοσυνη εχεις παρει ολο το μηνα πανω κατω το ιδιο συμβαινει και στις επομενες οποτε μαλλον δεν θα σου τυχει τιποτα νωριτερα! Τωρα που ειδα και την λιστα οι επομενες ειμαστε εσυ εγω και η Δωρα για να δουμε πολυ κοντα για να δουμε...

Δωρα τι σου εκανε καλε τελευταια στιγμη η κοριτσαρα σου, το καταλαβες οτι ειχε γυρισει νιωθεις αλλιως τις κλωτσιες? μακαρι να εχει γυρισει παλι οταν ξαναπας αν και κατανοω οτι τα περιθωρια στενευουν, σημασια ειπαμε εχει να γεννηθουν γερα τα μωρακια τον τροπο τον βρισκουν αυτα! Οταν ξαναπας στις 15 αν δεν εχει γυριςει θα σου πουν και ημερομηνια λογικα ή σου ειπαν απο τωρα?

Αυτα κοριτσαρες μου, εγω εχω το απογευμα να παω στον γιατρο, αν προλαβω θα μπω το βραδυ να σας πω τα νεα μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας βαζω αυτο, ειναι πολυ συγκινητικα και τα δυο βιντεακια.

http://www.eimaimama.gr/2014/01/se-euxaristo-mamaa.html

Το ειδα και εκλαιγα, το ιδιο ειχα παθει και για το σποτακι για τους Ολυμπιακους του Λονδινου οταν το πρωτοειχα δει παλι κλαμα και τοτε ειχα τον Νικολα στην κοιλιτσα. Τι σου κανουν οι ορμονες τις εγκυμοσυνης!

Εντωμεταξυ και στους προηγουμενους χειμερινους αγωνες πριν 4 χρονια ειχα την Αγγελικουλα μου νεογεννητη και τη νυχτα που θηλαζα για να μην με παρει ο υπνος εβλεπα χειμερινους αγωνες και παλι φετος το ιδιο με βλεπω να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια. Τι κανετε;

εχουμε πααααρα πολυ καιρο να τα πουμε γιατι ειχαμε εξελιξεις εμεις. Θα σας τα πω επι τροχαδην.

Λοιπον, κατα αρχας βρισκομαστε στην Αθηνα, ειμαστε αισιως στην 33+1 σημερα, ο μικρος ειναι 1350 γραμμαρια περιπου και μεχρι το τελος ιανουαριου θα εχουμε γεννησει.

2 φορες την εβδομαδα πηγαινουμε στον γιατρο για να βλεπουμε τις ροες στις αρτηριες αλλα και στην ομφαλικη, οπου η αριστερη μου αρτηρια ειναι τσιμπιμενη αλλα ευτυχως οτι εχει σχεση με το παιδι ειναι ολα αριστα.

Μετα απο παρα πολυ καιρο σε ισχυακη θεση γυρισαμε και με το κεφαλακι μας προς τα κατω αλλα θα γεννησω με καισαρικη για να μη τυον ταλαιπωρησουμε τον πιτσιρικα, ειναι που ειναι μικρος...

Θα γεννησουμε Ιασω και μετα θερμοκοιτιδα, ελπιζω οχι για πολυ καιρο γιατι δεν θελω να νιωθει μονος του ο μικρος...Τοσο καιρο μας ακουει, τον χαιδευουμε, του μιλαμε, και εκει θα μας ακουει 2 φορες τη ημερα...

Anyway, δεν θελω να το σκεφτομαι απο τωρα γιατι θα σαλταρω.

Αυριο παλι ραντεβου για dopller, και μετα ξανα δευτερα ή τριτη.

Αυτα απι τροχαδην .

τα νεα σας δεν μπορεσα να τα διαβασω , συγγχωρεστε με. Ελπιζω ολα να πηγαινουν καλα σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια! Τι κάνετε; Εμείς είμαστε μια χαρά, η μπέμπα κλωτσάει δυνατά και με κάνει και χαίρομαι πάρα πολύ. Το στομάχι μου έχει λίγο χαλάσει πάλι, με πιάνουν κάτι σαν ελαφριές αναγούλες αλλά τίποτα τρομερό. Κατά τα άλλα είχα και χθες κάτι μικρές σουβλιές χαμηλά αλλά σταμάτησαν πάλι. Διάθεση δεν έχω πάρα πολύ και δεν ξέρω γιατί. Κάτι σαν νέυρα να το πω, βαρεμάρα, ανυπομονησία....δεν ξέρω! Ελπίζω να μου περάσει!

 

Μασροράκι με το καλό κορίτσι μου. Όλα θα πάνε καλά και είσαι έτοιμη να ζήσεις μια από τις ωραιότερες στιγμές της ζωής σου. Εύχομαι να το ευχαριστηθείς και όταν μπορέσεις να μπεις να μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας.

Γεωργιάννα πολύ χαίρομαι που μπήκες πάλι. Τόσο καιρό αναρωτιόμασταν τι γίνεται αλλά εννοείται οτι προείχε να είστε ήρεμοι και να φροντίζετε για το μπεμπάκι σας. Μέχρι τέλος Ιανουαρίου που θα γεννήσεις, θα έχει πάρει βάρος το μωράκι σου και δεν θα χρειαστεί πιστεύω να μείνει πολλές μέρες στη θερμοκοιτίδα. Όπως και να έχει σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά, που σίγουρα θα πάνε με τόσο στενή παρακολούθηση που κάνετε. 

Σταυρουλίνια ευτυχώς όλα καλά. Είδες με το αίμα δεν ήταν τίποτα και σε σένα. Απο ότι κατάλαβα συμβαίνει. Εμένα σκέψου ο τράχηλος είναι 2,4 εκ. απο την αρχή αλλά μέχρι και πριν ένα μήνα σχεδόν που είχα πάει δεν έιχε μεταβληθεί καθόλου. Επειδή είναι λόγω επέμβασης όμως και όχι λόγω "ανεπάρκειας" δεν έκανα ούτε ράμματα, ούτε τίποτα. Ξεκουράσου όσο μπορείς και μην ανησυχέις θα περάσουν γρήγορα οι μέρες μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή βδομάδα. Δεν μένει πολύς καιρός.

Γεωργία μου λογικό το βρίσκω που δεν έχεις κάνει ακόμα βαλίτσα. Αφού πας με ραντεβού, λίγο πολύ είσαι άνετη. Βέβαια όπως λες ποτέ δεν ξέρεις, αλλά απο την άλλη πιστεύω οτι η βαλίτσα οργανώνεται άμεσα. Έχεις ψωνίσει αυτά που σου χρειάζονται για τη βαλίτσα (αν σου χρειάζεται κάτι); Όσο για τις γιορτές πράγματι περάσανε σύντομα. Τώρα να δούμε θα κυλάνε οι μέρες;;;;;

Δωράκι μια χαρά το βάρος της μπέμπας και μέχρι να γεννηθεί θα είναι άψογη. Κοίτα που γύρισε η ατιμούλα! Λες να μας κάνουν και μας κανά τέτοιο. Άντε να δούμε σε μια βδομάδα τι θα σου πούν. Λογικά πάντως αν πας με καισαρική θα γεννήσεις και εσύ λίγο νωρίτερα, έτσι; Μην αγχώνεσαι πάντως!

Κατερινιώ μου χαίρομαι που βρήκες ευκαιρία για ξεκούραση. Και μένα πάντως, όπως και σένα πλέον όπου πάω μου δίνουν προτεραιότητα. Δεν μπορώ να πω. Έχω κάνει και κοιλάρα ρε παιδί μου και θέλω να δω, αυτή η μπουμπού πήρε βάρος ή εγώ τα βάζω όλα τα κιλά;;;;; Όποτε μπορέσεις περιμένουμε νέα σου απο το γιατρό. Πάω και εγώ να μαγειρέψω χταποδάκι με ρυζάκι. Να αλλάξουμε και λίγο γιατί έχουμε πήξει στα ίδια και στα ίδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια βλέπω πως μαζευόμαστε πολλές που πάμε για καισαρικές από το πουθενά!!!Γεωργιάννα μου μακάρι να πάνε όλα τέλεια κούκλα μου και να μην μείνει πολύ το μωράκι σου μακριά σου!Να βγεί γερός ο πιτσιρικάς σου και ας είναι και μικρούλης,θα πάρει τα πάνω του στην πορεία.

Μασροράκι με το καλό και το δικό σου το μωράκι,βλέπω και εσύ τα ίδια έχεις με τη θέση του μωρού!Εμένα βέβαια είχε πάρει θέση και τελευταία στιγμή μας τα χάλασε!!

Κατερίνα μου δεν την κατάλαβα που γύρισε γιατί κάποιες μέρες ήταν πιο δραστήρια από άλλες,οπότε δεν πήγε το μυαλό μου.Πού να φανταστώ ότι θα ξαναγύριζε το ζιζανιάκι;;;;;Δεν μου είπαν ημερομηνία ακόμη,μήπως και αλλάξει απόφαση μέσα σε αυτή τη βδομάδα και ξαναπάρει την θέση της.Την επόμενη φορά, άμα δεν έχει γυρίσει,σίγουρα θα μου πουν.

Περιμένουμε και τα δικά σου από τον υπέρηχο!Να πάνε όλα τέλεια!

Χριστίνα μου άμα πάμε τελικά για καισαρική,σίγουρα θα γεννήσω νωρίτερα!!Βασικά,να σου πω ττην αλήθεια,νόμιζα πως αφού είχε πάρει θέση θα την κρατούσε κιόλας!!Αλλά όπως έλεγα και με τη Rose αυτή είναι ζόρικη και κάνει όοοοτι θέλει!!!!Πάντως δεν αγχώνομαι γιατί,όπως είπε και η Κατερίνα,το βασικότερο είναι να είναι καλά και ας γεννηθεί όπως νομίζει..δεν πειράζει!!!

 

Συγγνώμη που δεν σχολιάζω τα υπόλοιπα που έχετε γράψει κορίτσια,αλλά υπόσχομαι να επανέλθω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stavroulinia αφου ειναι καλα το μωρο μια χαρα απλα προσεχε τωρα για να φτασεις στις εβδομαδες που πρεπει... evinicolas την εχω δει την ταινια πολυ γελιο...οντως να την δειτε Αναστασια να παρετε ιδεες χαχαχαχα

Δωρακι τωρα βρηκε η μπουμπου να γυρισει με τα ποδια?μπορει να ξαναπαρει θεση ομως θα δεις οταν ξαναπας...τι ζορικες γκομενες θα βγαλουμε ρε παιδακι μου δεν θα μας πλησιαζει κανενας γαμπρος χαχαχαχα πολυ φοβαμαι μην εχει γυρισει και η δικια μου με τοσο κλωτσιδι που τρωω αυτες τις μερες αν και εκει που μας ειχε πει ο γιατρος οτι ειναι τα ποδια της εκει νιωθω τις κλωτσιες και τον πονο..εχει αρχισει κοπαναει πολυ και χαμηλα και με πιεζει!απορω τι κανει εκει μεσα....

kangaroo ειμαι καλυτερα αλλα γυρω μου ειναι ολοι χαλια και φοβαμαι μην με ριξει και μενα πιο πολυ...το παλυεω οσο μπορω!οταν παρουμε το παιδι απο το μαιευτηριο με τι θα το μεταφερουμε?εμαθα οτι οι καλαθουνες εχουν απαγορευτει και τρως προστιμο αν σε πιασουν να το εχεις μεσα...επισης εχω καθισματακι αυτοκινητου αλλα δεν ειναι τελειως ισιο πως θα βαλω το νεογεννητο μεσα το κεφαλακι του θα σηκωνεται και απο οτι ξερω δεν κανει απο πολυ μωρο...εσεις πως θα το παρετε?

Γεωργιαννα ολα καλα ευχομαι να πανε και να ειναι καλα ο μικρουλης σου...αυτα ξεπεταγονται πιο γρηγορα απο ολα θα το δεις!με το καλο λοιπον περιμενουμε νεοτερα σου...

εμεις κοριτσια κατα τα αλλα ειμαστε καλα οπως προειπα δινει γερα κλωτσιδια καθε μερα και με πιεζει εντονα και ψηλα στην κοιλια και χαμηλα μερικες φορες...την Τριτη θα παμε γιατρο να την δουμε και ελπιζω να εχει παραμεινει με το κεφαλι κατω...οσο σκεφτομαι την καισαρικη με πιανει ενα αγχος μεγαλυτερο γιατι δεν θελω να με ανοιξουν αλλα απο την αλλη και φυσιολογικα ειναι πικρα!οπως και να γεννησω ευχομαι απλα να πανε ολα καλα και να ειναι και η μπεμπα μου υγιης...τοσες γυναικες εχουν γεννησει εμεις γιατι να μην τα καταφερουμε?

α αυριο θα κανω και καλλιεργεια ουρων να δουμε τι γινεται και με αυτο...

φιλια σε ολες σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια !Σημερα εκανα και λιγα ακομα ψωνια, και εχω τωρα τα θεματα του θηλασμου.Αυριο θα παω και σε ενα σεμιναριο της prenatal για περισσοτερα.  Απανταω στην κοπελα που με ρωτησε γιατι δεν παω να γεννησω φυσιολογικα.Η αληθεια ειναι οτι πριν 7 χρονια εχω κανει μια ανοικτη ινομυοματεκτωμη , και γι αυτο το λογο ο γιατρος μου δεν θελει να με βαλει να σπρωξω , γιατι υποστηριζει οτι μια ουλη ειναι παντα μια ουλη και υπαρχει 1%πιθανοτητα για ρηξη μητρασ που ειναι κατι πολυ κακο.Οποτε δεν παιρνει τετοιο ρισκο.

Σασ χαιρετω και να ειστε ολες καλα! Υπομονη κανω και γω να περασουν οι μερες με ηρεμια, να πανε ολα οκ, μην τυχει τιποτα επειγον, να παρει η μπεμπα τα κιλα της και να ερθει η ωρα της να βγει με το καλο υγειης , να γλιτωσουμε την θερμοκοιτιδα και να την εχουμε κοντα μας συνεχεια και να αφοσιωθουμε στην φροντιδα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον ολα πανε καλα, φυσιολογικες οι μετρησεις και τα αμνιακα υγρα. Ειναι με το κεφαλι κατω αλλα δεν εχει εμπεδωθει ακομα στην λεκανη. Απο βαρος μου το εβγαλε 3400 μα τι παιδι θα βγαλω αν παρω ολο τον μηνα!!!!! Την κορη μου την ειχα γεννησει 2650 στις 40 βδομαδες και τον μικρο 3300 την 39η βδομαδα.

Τωρα επομενο ραντεβου ειπαμε ή στις 16 ή στις 20-22 οτι θελω, και βλεποντας με και αν ειμαι κοντα στο να μπω σε τοκετο αποφασιζουμε μηπως το βοηθησουμε λιγο. Απο την αλλη θελω να ερθει απο μονο του οταν ειναι και εβαλα διλλημα στο κεφαλι μου.....

Γεωργιαννα πολυ χαρηκα που μας εγραψες τα νεα σου, γιατι ειχαμε ανησυχησει. Εχεις στενη παρακολουθηση και ολα θα πανε καλα μεχρι τελος του μηνα θα εχει παρει και αλλο βαρος και αν χρειαστει θερμοκοιτιδα θα ειναι για πολυ λιγο. Αν θυμαμαι καλα εισαι απο Αθηνα οποτε εχεις εδω τους δικους σου σωστα? αν χρειαστεις κατι μας λες!

Δωρα σου ειπαν αν μπορεις με καποιες ασκησεις να το βοηθησεις να παρει θεση? δεν πετυχαινει παντα καποιοι γιατροι λενε οτι δεν αλλαζει κατι, μαιες ομως λενε οτι κανοντας τες το βοηθας να γυρισει. Αν ψαξεις στο youtybe θα βρεις. Ο Νικολας μου ηταν σε εγκαρσια θεση μεχρι την 36 βδομαδα και τοτε γυρισε με το κεφαλι κατω, απο την 32η που εγω ειχα αγχωθει μη τυχον και δεν γυρισει εκανα αυτες τις ασκησεις. Μια ειναι να καθεσαι για 20 λεπτα τρεις φορες τη μερα με τα ποδια πανω και την μεση σε κεκλιμενο επιπεδο, φαντασου οτι εισαι σε τσουληθρα αναποδα, αν στο περιγραφω καλα. Αλλη ειναι να βαζεις παγωμενες κομπρεσες για λιγη ωρα εκει που ειναι το κεφαλι του μωρου και αυτο εχει την ταση να αποφυγει την κρυα περιοχη και να κινηθει αντιθετα. Εγω τις εκανα και γυρισε τωρα βεβαια αν βοηθησαν ή θα γυριζε τοτε απο μονος του φυσικα και δεν μπορω να το ξερω.....

Rose εγω με το portbebe τα εβγαλα και τα δυο, ηταν αυτο του καροτσιου, ειχα παρει και τις ειδικες ζωνες που ειναι για το αυτοκινητο αλλα να σου πω την αληθεια ειχαμε δεσει το portbebe με τις ζωνες του αυτοκινητου αλλα οχι και το μωρακι. Τις ζωνες αυτες τις ειχα χρησιμοποιησει οταν ο μικρος εκανε το πρώτο του ταξιδι δυο ωρες με το αυτοκινητο δυο εβδομαδων, ηταν καλοκαιρι και ηταν αδυνατο να μεινω στην Αθηνα.

Stavroulinia εννοειται οτι αν εχεις τετοιο θεμα δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις, ο γιατρος ξερει το καλυτερο και για σενα και για το μωρο, δεν θυμομουν αν μας το ειχες αναφερει γιαυτο το ρωτησα.

Καληνυχτα τσουπρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλήμέρα! Μια χαρά τα νέα σας από τους γιατρούς! Και εμείς είμαστε καλά, χωρίς κανένα ιδιαίτερο νέο. Επειδή έχω πολλές δουλίτσες σήμερα ήθελα απλά να πω για τη μεταφορά του μωρού απο το μαιευτήριο στο σπίτι. Το έχω ψάξει αρκετά και από όσους έχω ρωτήσει, ο μόνος ασφαλής τρόπος είναι σε κάθισμα αυτοκινήτου 0+ . Το port bebe όπως λέει και η Κατερίνα μπορεί να δεθεί με ζώνες, αλλά το μωρό μέσα είναι ελέυθερο. Έτσι δεν υπάρχει η απαιτούμενη ασφάλεια. Δεν το συζητάμε για καλαθούνες κλπ που είναι τελείως ελέυθερες. Όσο για το κάθισμα που δεν είναι ξαπλωτό, υπάρχει πρόβλημα μόνο αν μείνει πολύ ώρα το μωρό σε τέτοια θέση. Δηλαδή, αν είσαι στην ίδια πόλη είσαι οκ με το να το βάλεις στο κάθισμα και αν είσαι σε άλλη πόλη κάνεις συχνές στάσεις (που ούτως η άλλως θα έκανες) για να ξεπιαστεί το μωράκι, να ταιστεί κλπ. Αυτά ξέρω εγώ κορίτσια μου και διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος.

Πάντως εμείς θα βάλουμε το κάθισμα να είναι εγκατεστημένο μέσα στο αυτοκίνητο και θα πάρουμε το port bebe για να το βγάλω απο το μαιευτήριο μέχρι το αυτοκίνητο, θα το βάλουμε στο κάθισμα αυτοκινήτου στη διαδρομή και μετά από το αυτοκίνητο στο σπίτι πάλι στο port bebe. Και αυτό επειδή το είχε το port bebe το σετ, αλλιώς δεν θα αγόραζα αλλά θα το έπαιρνα στην αγκαλιά μου. Αλλά μιας και είναι και χειμώνας και υπάρχει το port bebe, θα το βάλω μέσα το μωράκι για να γλυτώσει και την ψύχρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια όμορφα.

 

Αναστασία μου το ονοματάκι της μικρής δεν θέλει ο άντρας μου να το πούμε ακόμη και λέω να μη του χαλάσω το χατίρι!Να φανταστείς δεν το έχει πει σε ΚΑΝΕΝΑΝ!Ο μόνος που το ξέρει είναι ο υπάλληλος του ΚΕΠ,που πήγα να κάνω τα χαρτιά για το ληξιαρχείο και έπαθε πλάκα.Με ρώταγε που το βρήκαμε..... [smilie=tongue3.gif] Να μας ενημερώσεις και για το τι έγινε τελικά με το δωμάτιο του μωρού σου.

Joanna σχετικά με τις ραγάδες είχα διαβάσει πως άμα βγουν δεν μπορείς να κάνεις και πολλά!Ο μόνος τρόπος να τις αποφύγεις,κάπως,είναι με καλή ενυδάτωση του δέρματος.Βέβαια,όπως σου είπε και η Κατερίνα μας είναι θέμα επιδερμίδας.

Ρενάκι μου να κάνεις την επαναληπτικά εξέταση,να ξεμπερδεύεις και εσύ.Εφιάλτες βλέπω και εγώ,αλλά ευτυχώς,όχι με χειρουργεία.....είναι με άσχετα θέματα.Πάλι καλά!

Γεωργία,αφού γεννάς προγραμματισμένα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τι βαλιτσούλα σου,την προλαβαίνεις!Άμα σκάσει κάτι πιο νωρίς να βάλεις τον αντρούλη σου να στην φτιαξει......Εγώ βέβαια δεν  θα τον άφηνα ούτε για πλάκα.Δεν θα έβαζε ούτε τα μισά.....χιχι!Άμα τελικά η μπουμπού μου μείνει με το κεφάλι πάνω,μάλλον θα γεννήσουμε πολύ κοντά εμείς!

Stavroulinia και εσύ με καισαρική ε;Θα τα πάρει τα κιλάκια της η μικρή σου μέχρι να γεννηθεί.Μην ανησυχείς καθόλου!Να μην κουράζεσαι πολύ και σε πιάσουν τίποτα συσπάσεις νωρίτερα.

Rose και εγώ πίεση και πονάκια χαμηλά ένιωθα και τελικά ήταν τα πόδια της,που είχε γυρίσει!Αυτό βέβαια δεν έχει καμία σχέση,δεν πάει να πει πως θα έχει αλλάξει θέση και η δική σου η ζόρικη.....

Χριστίνα μου τα ονοματάκια που σκέφτεστε,είναι πολύ όμορφα,αλλά και πολύ συνηθισμένα για τα δικά μας γούστα......

Εμείς δεν θα βαφτίσουμε την μικρή και θέλαμε ένα όνομα που όχι μόνο να είναι μοναδικό,αλλά και που να μην γιορτάζει!Ακολουθούμε σε όλα τα αρχαιοελληνικά πρότυπα και θα της κάνω ονοματοδοσία.

Σχετικά με την διάθεση που λες,τα ίδια νιώθω και εγώ 2-3 μέρες τώρα και δεν ξέρω γιατί!Μάλλον πρέπαι να είναι από την ανυπομονησία!Φαίνεται πολύ μακριά ο δρόμος να γεννήσουμε και τελικά είναι τόσο κοντά....

Κατερίνα μου θα σου βγεί μπαμπάτσικο το μωράκι σου!!!Πράγματι εμείς,με την Γεωργία μαζί,είμαστε οι επόμενες για να γεννήσουμε.Να δούμε ποιά από μας θα κάνει την αρχή....

Ρώτησα το γιατρό για το πως γυρίζει και μου είπε πως είναι λιγάκι δύσκολο,μιάς και είναι το πρώτο μου!Βέβαια το μόνο που ''μας σώζει''είναι πως είναι μικρόσωμη και άρα έχει χώρο ακόμη,αν θέλει βέβαια!Τις ασκήσεις που λες,όπως και κάποιες άλλες,τις βρήκα στο ίντερντ,αλλά ειδικά αυτό που κάθεσαι ανάποδα το φοβάμαι να το κάνω.Από χτές όμως έχω κάνει αυτό με τη μουσική χαμηλά στην κοιλιά και αυτό με την κρύα κομπρέσα.Για να δούμε τι θα βγει....

 

Αυτά από μας κορίτσια μου!Αύριο έχω ραντεβού και με την παιδίατρό μας,να τα πούμε λιγάκι από κοντά και να την ρωτήσω μερικά πραγματάκια,γιατί από το τηλέφωνο που την είχα πάρει τις προάλλες δεν μπορούσε να μου πει και πολλά!

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια, μολις γυρισα απο τον γιατρο. το σαββατο παω στο ιασω και γενναμε...

αυτο ηταν, τερμα τα ψεμματα.οταν θα εχω επιστρεψει θα σας πω τα νεα μας. 

πολλα φιλια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν φιλεναδες, η κόρη μου σύμφωνα με τις σημερινές μετρήσεις ειναι γύρω στα 3300 γρ. Εμένα μου φανηκανε παααααααρα πολλά, αλλα βλεπω και εσένα κατερινα ειναι στην ίδια φάση. Μου πέρασε απο το μυαλο, μηπως και εχω πάθει διαβήτη κύησης και γί´ αυτο εχει μεγάλωσει τοσο. Κατερινα εσένα ο γιατρος σου,σου είπε ότι ειναι ολα οκ με το βάρος ???δεν του φάνηκε περίεργο?

Γεωργιαννα μου σου εύχομαι ολα να πανε καλα. Η Παναγίτσα θα σας βοηθήσει. Δεν πειράζει να μπει και λίγο το μωρο στη θερμοκοιτιδα. Το γιο μου τον είχανε βάλει σε θερμοκοιτιδα για δυο μερες, λόγω του φυδηματος που είχε στην καρδούλα του. Σας εύχομαι τα καλυτερα.....

Δωράκι μου εμεις είμαστε οι επόμενες μαζί το καγκουρακι αλλα μας έφαγε η γεωργιαννα. Θα γεννήσεις με καισαρικη ε?ποτε αποφασίσετε για το ποτε.?

Χριστινακι και ροζακι ,το μωρο μπαίνει στο καθίσματακι αυτοκινήτου 0 + σε ανάποδη θέση και με τους αεροσακους κλειστούς. Μη ρισκαρετε τη μεταφορά του σε πόρτ μπεμπε και αλλα τέτοια γιατι δεν ξέρεις ποτε θα γίνει ενα ατύχημα. ( μακριά απο μας).

Ρενα κι εγως συνέχεια όνειρα με χειρουργείο,νοσοκομεία κλπ βλεπω κάθε βραδυ. Αμαααααααν!

Σταυρουλινακι τι μάθατε στο σεμινάριο?ηταν μονο για θηλασμο?

Καλο βραδυ και χαιρετίσματα στις κοιλουμπες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλες μου

Με εχει πιασει ενα αγχος σημερα μια αγωνια και σκεφτομαι συνεχεια τι να κανω, εντωμεταξυ νιωθω ηδη καθε μερα και καλυτερα απο θεμα πονου σε μεση και γοφο και αυριο λεω να παω να παρω και τα τελευταια απαραιτητα για την βαλιτσα και για τις πρωτες μερες στο σπιτι.

Χριστινα εγω σε ενα σεμιναριο ειχα ακουσει για το καθισματακι μετα τις πρωτες 40 μερες αλλα οπως ειπες και εσυ για μικρη αποσταση μεσα στην πολυ δεν νομιζω να υπαρχει θεμα, αλλιως στο portbebe και δεμενο με τις ειδικες ζωνες το μωρακι. Παντως ενω και τα δυο τα εβγαλα με το portbebe απο το μαιευτηριο αυτη τη φορα μαλλον θα χρησιμοποιησω το καθισματακι γιατι στο πισω καθισμα εχουμε ηδη το καθισμα του Νικολα και το μονο ευκολο ειναι να μετακινησω το μπουστερακι της Αγγελικης.

Δωρα θα περιμενουμε να μας ανακοινωσεις το ονομα, απο την αντιδραση του υπαλληλου φανταζομαι ποσο ιδιαιτερο θα ειναι. Κανε καμια ασκησουλα ετσι μπας και αλλαξει γνωμη η μικρη που ξερεις μπορει να μην της αρεσει ετσι και να κανει την τουμπα της.

Γεωργιαννα με το καλο κοριτσι μου, να πανε ολα καλα και να γεννηθει ο μικρουλης σου με ασφαλεια. Θα παρει βαρος γρηγορα μετα μην σε στεναχωρει η θερμοκοιτιδα. Μια φιλη μου γεννησε τα διδυμα κοριτσακια της την 31 βδομαδα 1100 και 1300 περιπου το καθε ενα. Εμειναν ενα μηνα περιπου μεσα αλλα ειναι υγιεστατες και οι δυο και μια χαρα πηραν βαρος μετα.

Γεωργια εμεις θα εχουμε τα χοντρουλικα της παρεας, δεν μου ειπε κατι για το βαρος ο γιατρος, βγαινει λιγο πανω απο το μεσα ορο αλλα μεσα στις καμπυλες. Και μενα παντως μου φανηκε πολυ για τις 37 εβδομαδες. Τον Νικολα ποσο τον ειχες γεννησει. Παντως εχουν και καποια αποκλιση οι υπερηχοι. Την Αγγελικη μου την εβγαζε 2900-3000 και τελικα γεννηθηκε 2650 και τον Νικολα 3300 και επεσε μεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες μου!!

 

Καταρχάς Γεωργιάννα μου με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου.Να έχεις μόνο θετικές σκέψεις,το ξέρω ότι είναι εύκολο να το λες όταν είσαι έξω από το χορό,αλλά πραγματικά μόνο έτσι θα βοηθήσεις το μικρό σου να μεγαλώσει γρήγορα και να το έχεις σύντομα στην αγκαλίτσα σου.Η σκέψη μας θα είναι μαζί σου!Ενημέρωσέ μας όποτε μπορέσεις.

Γεωργία μου δεν είναι ακόμη σίγουρη η καισαρική,γιατί θα πάω την Τετάρτη να  με ξαναδούν και σε περίπτωση που η μικρή μου έχει πάρει θέση με το κεφάλι,θα την αφήσουμε να κάτσει παραπάνω!Τώρα,άμα συνεχίσει να κατεβαίνει με τα πόδια,με βλέπω για καισαρική από τις 20 του μήνα και μετά.

Κατερίνα μου έκανα ορισμένες ασκήσεις και ενώ 2-3 μέρες τώρα είχαμε σχετική ησυχία και δεν την πολυάκουγα,ξαφνικά χτές το απόγευμα,έκανε ΤΟ σαματά!Εντωμεταξύ είχε πάλι λόξυγγα και πιο έντονα καταλάβαινα αυτό το χοροπηδητό,κάτω από τον αφαλο!Τι να πω.Θα δούμε την Τετάρτη!

Εσύ και η Γεωργία θα κάνετε αφράτα μωράκια.Ότι πρέπει για φιλάκια στα στρουμπουλά μαγουλάκια τους!!!!

 

Αυτά τα νέα μας κουκλίτσες!Φιλιά σε όλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...