Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

Γεια σας γεια σας τι μου κανετε?

σημερα κάναμε το πρώτο μας μπανακι στην θάλασσα, ήταν κρύα εγω έλεγα δεν θα μπω αλλα την έκανα την βουτιά μου. Ο μικρός δεν μπορω να πω ότι ενθουσιάστηκε, στην αρχη μαλλον κρυωνεις και ήθελε αγκαλια οπότε βγήκαμε έξω και δοκιμαζε τις πέτρες μικρές μεγάλες δεν ειχε θέμα. Μετα τον ξαναβαλα και σιγα σιγα το δέχτηκε και μπήκε και στην κουλουριτσα του, ήταν πολυ ήσυχος ουτε γκρινιαζε ουτε έδειχνε να χαίρεται και υπερβολικά άντε να δουμε και αυριο.

Χριστινα χαίρομαι που περασατε καλα στα Γιάννενα τα συβοτα ειναι πολυ ωραία και καταπράσινα και γενικα το Ιόνιο εχει πολυ ωραίες παραλίες οι περισσότερες με άμμο. Κατα χάρηκε και ο Δημητρακης την θάλασσα βλέπω μουλιασε στην κυριολεξία.

Αννα Μαρία τέλος το σχολείο! Δυο μήνες ξεκούραση ή μαλλον επιπλέον κούραση γρήγορα θα περάσουν! Το μαχαλεπι τι ειναι? α το διάβασα παρακάτω δροσιστικό ακούγεται!

Αλεξανδρα πως τα περασατε στην Τζια? μα καλα σε τι περιπτώσεις έχεις πέσει ειδικα η πρώτη μικρόβιο λόγος γιατι να μη σου πει την αλήθεια λες και δεν θα το μαθαινες!καλα αποτελέσματα.

κατερινα νομίζω ότι αυτο το καλοκαιρι θα ειναι δροσερό, δεν εχει κάνει καμια τρελη ζέστη μέχρι τωρα, αλλα φαντάζομαι εσείς θα έχετε πολυ περισσότερο κρύο. Μεγεια τα παπουτσακια των παιδιών στην ηλικία που ειναι τα μεγάλα σου μου φαίνεται λογικο να μην θέλουν τα πέδιλα. Συγχαρητήρια και στα αντρακια σου για τους αγώνες, πολυ καλός ο Νίκος που βγήκε τρίτος!!!!

Μαγδα μεγεια τα ρουχαλακια, ωραία περασατε και εσείς το ΣΚ σας.

Μαρινα βοήθεια σας, και μπράβο που περπάτησε το αντρακι σου, τωρα θα έχεις τρέξιμο γιατι δεν θα θελει να τον περιορισεις καθολου.

Βάσω μου τι εγινε τελικα με την περίοδο ήρθε?

Αννα Μαρία περαστικα στον Αντρέα ειναι καλυτερα?

Κατερίνα άκουσα χθες για τον σεισμό και σε σκέφτηκα αμέσως. Μεγεια τα ρούχα ειναι πολυ ωραίο και το φόρεμα και τα παπούτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να σας πω το σαββατο θα κατέβω Αθήνα με την Αγγελική για την βάπτιση της Ανθης και θα αφήσω τον μικρο εδω στο χωριο, πρώτη φορα απο τοτε που γεννήθηκε. οπότε άρχισα να του δίνω και γάλα με το μπιμπερο για να τα καταφέρουν χωρις εμένα το σαββατοκύριακο.

Χθες ηπιε γύρω στα 60 ml μετα θηλασε και απο τα δυο στήθη και κοιμήθηκε, σημερα ήπιε 100 και μετα πάλι θηλασε δεν κοιμήθηκε αμέσως αλλα μετα είμασταν ξαπλωμενοι στο κρεβάτι και πιπιλησε αλλο λίγο και κοιμήθηκε. Νομίζω θα τα καταφέρουν τωρα τη νύχτα δεν ξέρω τι θα γινει γιατι στάνταρ ξυπνάει μια φορα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Εγώ αρρώστησα, χτες ήμουν όλη μέρα στο κρεβάτι. Έχω λίγο πυρετό, ζαλάδα και ατονία, πόνους στα κόκκαλα και κυρίως στη μέση, λίγο πονόλαιμο, λίγο συνάχι, λίγο απ' όλα δηλαδή. Σήμερα είμαι καλύτερα, αλλά ακόμα ζαλίζομαι και πονάει φοβερά η μέση μου, ίσως λόγω της κατάκλισης. Τώρα πήγε ο άντρας μου τον Αντρέα στη μάνα μου, γιατί φοβάμαι κιόλας μην τον κολλήσω, αφήστε που αυτός τον έχει πιο πολύ στο πάρκο γιατί βαριέται να τον κυνηγά...

Δε σχολιάζω, μόνο στην Κατερίνα κουράγιο για τους σεισμούς.

Σας φιλώ όλες, ελπίζω να είστε καλύτερα από μένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!σας διαβασα!!!

Κατερινα σοβαρα κανει σεισμους?τιποτα δεν ακουσα...ε φυσικα αν ηταν στην Αθηνα θα ειχαν βγαλει εκτακτο δελτιο!!!αχαχαχαχα!τι να πω?κουραγιο!!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ περαστικαααααααα!!!!!!

Καγκουρακι εμενα πλατσουριζε με τα νερα αλλα κρυωνε...ηταν και κρυα τα νερα στη Τηνο!!!

και απο τοτε εχει διαρροια...αλλα φτιαχνει πλεον...του αλεθω μπανανα μηλο ροδακινο και το μεσημερι στο φαγητο ρυζακι και σφιγγει!

εχθες πηγαμε παιδιατρο καναμε εμβολιο το ΜΜR!Ο ΜΙΚΡΟΣ μας ειναι 10.620 και 79,5 cm!!!

εσκασε στο κλαμα!!!για να τον ησυχασω τον θηλασα!!!ουτε να την δει την παιδιατρο!

αλλα μετα αφου τελειωνει η εξεταση παιζει μαζι της μια χαρα!!!

αυτα τα νεακια μας...εμενα πονα η πλατη μου...τραβηγμα απο το σηκωμα του μικρου θα ναι!!!τον κυνγαωωωωωω!!!κοριτσια πειτε τι να βαλω στα συρταρια και τα ντουλαπια για να μην τα ανοιγει???για τις πορτες πηρα προστατευτικα!

φιλιααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζα να μαι κ εγω πηζω στη δουλεια μιας κ πηραν αδεια καποιοι μια συναδελφος εσπασε το ποδι κ τα χω φορτωθει ολα εγω τα χω παιξει χτες ομως δεν ημουν σπαστο κ πηγα για νυχια ο βασιλης επαιξε σουπερ με τον ερωτα του κορη της φιλης μου που κανει τα νυχια μισο χρονο μεγαλυτερη του β

αννα μαρια περαστικα κουκλα μου παλιοκαιρος σεισμοι αερηδες εδω κυριακη εκανε κ μικρο τυφωνακο λαχταρησαμε!!

καγκουρακι καλη αρχη με μπανακια θ συνηθησει κ θα ναι κ αυτο ψαρΑκι συντομα

κα μου τρεμω τον σεισμο ασε!!!!!

μωρουδενια μου στα τζαμπο εχει για τα συρταρια κατι πραγματακια βεβαια ο δικος μου σε μια βδομαδα ειχε βρει τον τροπο κ τα ανοιγει αλλα για δες μπας αρχισε το κυνηγι τωρα ε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι θα βγαλεις δικο σου η θα πιει ξενο αν πιει ξενο δως του κ τωρα λιγο να συνηθισει τη γευση αν πιει βγαλμενο δε θα χει θεμα πιστευω!!

κα μου υπεροχο το φορεμα ιδιο παπουτσι εχω απλα σκετο κοκκινο πολυ ομορφα κ αυτα!! Μεγειες μεγειες

Χριστινιω κ εγω πιστευω πολυ οντως τιποτα δεν ειναι τυχαιο μονο εμενα δε μου λειπει η δουλεια ετσι κ εχω αδεια ;;; Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες!

Κατερινα μου τι εγινε με τους σεισμους ολα ενταξει; Μεγεια τα ρουχακια πολυ ωραια, καλοφορετα!

Αννα Μαρια περαστικα βρε! Αμαν ελεος πια!

Καγκουρακι ναι ηταν πολυ ομορφα οντως! Το πρωτο μπανακι ο παιδαρος; Παλι καλα, στην αρχη δεν την θελουν καθολου γιατι ειναι κρυα και γιατι φοβουνται! Θα αντλησεις να του δωσεις η θα δωσεις ξενο;

Μαγδα μου που εκανε καλε ανεμοστροβιλο; απαπαπ, Καλιφορνια θα γινουμε;

Μαρινα μου τρεχατε ποδαρακια μου, εγω δεν εβαλα κατι, μονο με λαστιχα τα εκλεισα ολα και βεβαια τα ανοιγε! Υπαρχουν ομως ειδικα κλιπς...

Φιλια πολλα πολλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα στην θάλασσα ήταν καλύτερος κολυμπησαμε και αρκετή ώρα μέσα μαζι, μετα όταν τον έβγαλα έξω δεν τα προλαβαινα και τα δυο στο φαγητο είχα ροδάκινο για την Αγγελικη και μιση μπανάνα για τον Νικολα αλλα του πηρε η Αγγελικη την μπανάνα και μια χαρα έφαγε το ροδάκινο κομματάκια. Σκέφτομαι απο αυριο τα φρούτα το πρωι να μην του τα αλεθω. Κατα τ´ αλλα ησυχία και ξεκούραση αφου δεν έχω μαγείρεμα και πολλες δουλειές μια χαρα είμαι.

Μαρινα καλές ασφάλειες για ντουλάπια και συρτάρια είχα παρει εγω απο ΙΚΕΑ και mothercare και έχουν αντέξει στον χρονο. Μπαίνουν εσωτερικά και δεν ειναι εύκολο να τα ξεχαρβαλωσουν στην προσπάθεια τους να τα ανοίξουν.

Μαγδα υπομονη αυτες τις μερες με την δουλεια, εσυ ποτε παίρνεις άδεια? αυτο να σκέφτεσαι!

Ξενο θα του δώσω μου εχει δώσει δείγματα η παιδιατρος οπότε δεν χρειάστηκε να αγοράσω, δικο μου σε σακουλακια δεν έχω γιατι δεν αντλουσα, τωρα ομως τα δυο βραδια που θα είμαι Αθήνα θα βγάλω και με το θηλαστρο γιατι δεν γινεται διαφορετικα.

Καλοβραδυ σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Χαθηκα λιγο αλλα μια η δουλεια, μια στο σπιτι με τη μικρη δεν με φτανει η μερα!πραγματικα!

Κατερινακι τι γινεται με τους σεισμους?τρομαζω!τους φοβαμαι πολυ!ηρεμησατε λιγο ή κουνιεστε ακομα?

Αννα Μαρια περαστικα!κατι τετοιο με ειχε πιασει και εμενα πριν 2 βδομαδες και μου δωσε αντιβιωση ο γιατρος!ο Αντρεας πως ειναι?

Μαγδουλα μου τυφωνας?τι λες?αμαν!ο βασιλακος καλα ειναι?πατε καθε μερα θαλασσα?

Καγκουρακι πως περνατε στο χωριο?ισως να κρυωσε και να μην ενθουσιαστηκε με τη θαλασσα ο Νικολακης!

Εμεις πηγαμε παιδιατρο την Τεταρτη για ενα check up απο βαρος απο 8500 κιλα που ηταν Απριλιο γιναμε 9500κιλα και η παιδιατρος δεν το πιστευε οτι εβαλε 1 κιλο σε τοσο μικρο διαστημα!μου ειπε οτι παιζει και ρολο οτι τον χειμωνα αρρωστουσε πιο συχνα και δεν ειχε ορεξη πολλη για φαγητο!απο υψος βαλαμε 4 ποντους και γιναμε 80!ελεγχξε και ακροαστικα και λαιμο, αυτια τα οποια βρηκε μια χαρα!ολα καλα λοιπον ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ!με ρωτησε αν λεμε λεξουλες της ειπα ναι και μου ειπε οταν λεει πανω απο 10 λεξεις σε αυτην την ηλικια ειναι μια χαρα!οσο για τα αλεσμενα που της ειπα οτι της δινω ακομη γιατι ετσι τρωει περισσοτερη ποσοτητα μου ειπε να της τα συνεχισω αλλα να της δινω κιολας και κομματια!της ειπα οτι της δινω και πατατα και πουργουρι και κριθαρακι, ραβιολες, μπιζελια μη αλεσμενα αλλα το μεσημεριανο της και τα φρουτα της τα αλεθω!δεν ειναι οτι δεν μπορει να φαει κομματια απλα φρουτα οταν τα αλεθω τρωει 1 μπανανα, 1 ροδακινο και 1 μηλο για παραδειγμα!ε αν ειναι κομματια αποκλειεται να φαει τετοια ποσοτητα!σιγα σιγα θα τα κοψει κι αυτα μου ειπε να μην αγχωνομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε;

Εγώ ευτυχώς είμαι καλύτερα. Δεν έχω πια πυρετό, αλλά ακόμα έχω πονόλαιμο και συνάχι. Πονάει και η μέση μου, αλλά πιστεύω είναι επειδή ξαπλώνω. Όχι ότι είμαι συνέχεια κλινήρης, αλλά όσο να 'ναι, είτε στο κρεβάτι, είτε στον καναπέ, δεν κινούμαι αρκετά.

Τώρα πάλι πήγε ο άντρας μου τον Αντρέα στη μάνα μου, για λίγο όμως, όσο να κάνει κάποιες εξωτερικές δουλειές. Ελπίζω μέχρι αύριο να είμαι καλύτερα.

Ουφ, περάσαμε τόσο ωραία Δευτέρα και Τρίτη και όλη η υπόλοιπη βδομάδα χάλια...

Τη Δευτέρα πήγα με την κουμπάρα μου σε μια συναυλία. Ήταν στο δρόμο μπροστά από την εκκλησία του πολιούχου αγίου της πόλης μας, του αγίου Λαζάρου, και ήταν αφιερωμένη σ' αυτόν τον άγιο. Περιλάμβανε ύμνους και κάλαντα αφιερωμένα στον άγιο Λάζαρο. Ήταν πάρα πολύ ωραία!

Την Τρίτη πήγαμε στο δείπνο που διοργάνωνε μια ενορία. Ο Αντρέας όλη την ώρα περιφερόταν και έπρεπε να τον κυνηγάμε, αλλά στο τέλος είχε κυπριακούς χορούς και τον πήγαμε και παρακολουθούσε με ενδιαφέρον. Κάποια στιγμή οι χορευτές κάλεσαν και τον κόσμο να χορέψει μαζί τους ένα συρτό, οπότε έρχεται κοντά μας ένας βρακάς (ντυμένος με παραδοσιακή βράκα) και παίρνει τον Αντρέα στην αγκαλιά του για να χορέψουν! Πήγα κι εγώ μαζί τους και μπήκαμε στον κύκλο. Εγώ κρατούσα το χέρι του Αντρέα απ' τη μία και ενός βρακά απ' την άλλη. Του άρεσε πολύ, αν και δεν ενθουσιάστηκε όσο έπρεπε γιατί νύσταζε!

Και την επομένη σηκώθηκα άρρωστη, κλαψ...

Σήμερα σηκώθηκα νωρίς (κοιμήθηκα και πολύ νωρίς) κι έκανα λίγη κηπουρική, γιατί τα φυτά δεν ξέρουν από δικές μας αρρώστιες για να κάνουν υπομονή, ξάπλωσα λίγο μετά και διάβασα το βιβλίο μου, έφαγα πρωινό στο κρεβάτι, και τώρα λέω να κάνω ένα σκούπισμα και να φτιάξω μακαρονάδα. Ελπίζω να πείσω τον άντρα μου ότι πρέπει να κάνει αυτός το σφουγγάρισμα...

Α, δε σας είπα! Όπως δείχνουν τα πράγματα ξεφορτωθήκαμε τις κατσαρίδες, αλλά γεμίσαμε μυρμήγκια!!! Και μάλιστα, στο χειρότερο σημείο που θα μπορούσαν να εμφανιστούν... Πάνω στους πάγκους της κουζίνας... Σήμερα το πρωί βρήκα τα πιάτα που έπλυνε χτες βράδι ο άντρας μου γεμάτα μυρμήγκια... Αναγκάστηκε να τα ξαναπλύνει...

Πάω να σας διαβάσω για να σας σχολιάσω... Έχω πολύ διάβασμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα πώς πάει; Θάλασσα κάθε μέρα ε; Εμείς ακόμα δεν έχουμε πάει, αφού προσέχουμε τον Αντρέα για το MMR, και τώρα αρρώστησα κι εγώ. Ελπίζω από βδομάδα να τα καταφέρουμε να πάμε, κλαψ. Καλά, πολύ γέλασα με το μαγιό που αγόρασες για να μην είσαι "με τον κώλο έξω"!

Καλέ τι τυφώνα σας έκανε;;;;; Ο Χριστός και η Παναγία!

Ο Αντρέας όντως είχε δέκατα της πλάκας, μπορεί να μην ήταν καν πυρετός, να ήταν απλά λίγο ζεστός λόγω της ζέστης. Μετά απ' αυτό, την Κυριακή το απόγευμα, δεν ξανανέβασε πυρετό. Οι κοκκινίλες είπε ο γιατρός πρέπει να ήταν απ' τις καιρικές συνθήκες. Τώρα ευτυχώς έχουν φύγει.

Βάσω γιατί σιχαίνεσαι την άμμο; Εμένα μ' αρέσει πολύ! Ειδικά τώρα που μεγάλωσε ο Αντρέας και θα παίζει με κουβαδάκια και φτυαράκια, είναι το καλύτερό μου! Μόνη μου δεν μπορούσα να παίξω βέβαια, αλλά μ' αρέσει, χιχι!

Τι έγινε τελικά με την περίοδο;

Τις αντιβιώσεις προσπαθώ να τις αποφεύγω, πιστεύω ότι θα περάσει από μόνο του!

Αφού είναι καλά μέχρι δέκα λέξεις, τότε ο Αντρέας είναι σούπερ, που λέει πάνω από 15. Βέβαια, μέσα σ' αυτές τις 15 είναι και το "γκαγκ" που κάνει η καμπάνα, το "παπαπαπα" που κάνει το παπάκι, αλλά είναι λέξεις έτσι δεν είναι; ;)

Μαρίνα είναι καλά τώρα ο Αντωνάκης; Α, βλέπω ότι κάνατε εμβόλιο, οπότε λογικά του πέρασε. Εμάς ευτυχώς στα εμβόλια κλαίει πολύ λίγο, για ελάχιστα λεπτά μόλις τον τρυπήσουν.

Περπάτησε; Καλά τρεχάματα, χιχι! Εμείς είχαμε αγοράσει κάτι στοπ απ' το ΙΚΕΑ, αλλά ο έξυπνος ο άντρας μου δεν κατόρθωσε να τα βάλει και έτσι δεν κλείσαμε ποτέ τα ντουλάπια. Γενικώς δεν τον αφήνουμε μόνο του πουθενά, οπότε δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.

Χριστίνα, καλέ, ο Αντρέας έκανε πυρετό μέσα Ιουνίου! Όντως είχε βγάλει τότε κοκκινίλες, αλλά ήταν διαφορετικό. Τώρα οι κοκκινίλες δεν είχαν σχέση με πυρετό.

Καλά, κι εγώ δε συμφωνώ να μεγαλώνουν τα παιδιά σε αποστειρωμένο περιβάλλον, αλλά στο πάρκο που πάμε εμείς τουλάχιστον, που είναι το κεντρικό πάρκο όλης της πόλης, έχει κάτω πέτρες, χώματα, είναι επικίνδυνο για ένα παιδί, αλλά και για έναν ενήλικα που περπατά ξυπόλυτος να τραυματιστεί. Άσε που μου έχουν πει ότι έχουν δει και ακαθαρσίες από ζώα, αλλά εγώ δεν έχω δει ποτέ. Ας φάει χώμα, κι ο Αντρέας πλέον κυλιέται όπου βρει, αλλά αν τον άφηνα ξυπόλυτο στο συγκεκριμένο πάρκο σίγουρα θα φεύγαμε με ένα σωρό πληγές στα πατουσάκια του.

Κατερίνα πολύ ωραία τα πραγματάκια που αγόρασες! Με το καλό να τα φορέσεις!

Τι έγινε με τους σεισμούς;

Συμφωνώ κι εγώ για τις εγκυμοσύνες, δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται εκεί μέσα! Κι εγώ στον Αντρέα έμεινα έγκυος χωρίς να το καταλάβω, ενώ προσέχαμε υποτίθεται!

Καγκουράκι πολύ γέλασα με την Αγγελική και τα μαγιό της!

Κι εμάς ο Αντρέας πέρσι δεν είχε ενθουσιαστεί με τη θάλασσα την πρώτη φορά, αλλά μετά τη συνήθισε και του άρεσε πάρα πολύ. Φέτος θα ξεσαλώσει!

Κρίμα που θα αναγκαστείς να δώσεις ξένο. Αλλά κι εμένα με κούραζε πάρα πολύ η άντληση. Ήταν το χειρότερό μου.

Καλέ δεν ήταν άρρωστος ο Αντρέας!!!!! Μόνο κάτι ψευδο-δέκατα έκανε την Κυριακή το απόγευμα! Είχε αρρωστήσει μέσα Ιουνίου, αλλά του πέρασε!

Καγκουράκι και Βάσω, μια που λέτε για αλεσμένα και μη αλεσμένα, εγώ άρχισα να εισάγω μη αλεσμένα στη διατροφή του Αντρέα από πέρσι το Δεκαπενταύγουστο. Του είχα βάλει μη αλεσμένο αστράκι στη σούπα και το έφαγε λες και δε συμβαίνει τίποτα. Οπότε, σιγά σιγά άρχισα να του δίνω μη αλεσμένα και τα έτρωγε. Τώρα, βέβαια, δεν τρώει τίποτα αλεσμένο, εκτός από τα φρούτα, που ο άντρας μου, επειδή βαριόταν να του τα ταΐζει κομματάκι-κομματάκι, τα άλεθε για να του τα δίνει τσακ μπαμ. Και μόνος του τα τρώει, βέβαια, αλλά από κάποια φάση και μετά αρχίζει και τα πετάει κάτω. Εγώ τα φρούτα του τα δίνω πάντα σε κομματάκια πάντως.

Βάσω μου φαίνεται λίγο υπερβολικό που ακόμα αλέθεις το μεσημεριανό της Ιωάννας. Εγώ συνήθως του δίνω ό,τι τρώμε κι εμείς, απλά, όπως έχω ξαναπεί, προσέχω τι μαγειρεύω. Δηλαδή ποτέ τηγανιτά (έφαγε μόνο δύο κεφτέδες, και μια φορά πατάτες στη μάνα μου), πολλά λαχανικά μέσα στο φαγητό (π.χ. στο ρύζι ή στο πληγούρι βάζω ό,τι λαχανικό έχω στο σπίτι, στις σάλτσες το ίδιο, κ.λπ.), αλάτι σχεδόν ποτέ, και μετά βάζει ο καθένας στο πιάτο του, ποτέ κρέμα γάλακτος και άλλα παρόμοια λιπαρά. Δεν του έχω δώσει ποτέ θαλασσινά (καλαμάρια, κ.λπ.), οπότε αν κάνω κάτι τέτοιο, του φτιάχνω κάτι άλλο, και φυσικά, ούτε και φαγητό απ' έξω. Αλλά έχουμε ξεφύγει πλέον απ' τη λογική, ξεχωριστό φαγητό για το μωρό. Είναι πολύ μεγάλος πια! Αλλά φυσικά, κάθε μανούλα ξέρει το καλύτερο για το μωρό της!

Από την άλλη, με εκνευρίζει η τάση να μπουκώνουν τα μωρά με ό,τι βρίσκουν μπροστά τους, και μετά να περηφανεύονται κιόλας ότι το παιδί τους "τρώει τα πάντα". Τέλος πάντων!

Σας αφήνω να κάνω καμιά δουλειά, κλαψ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια με την περιοδο μου τελικα ειδα κανονικα μετα απο 1-2 μερες!καμια ανωμαλια θα ηταν οντως!

Οσο για τα αλεσμενα δεν ειναι οτι δεν της δινω φαγητο μη αλεσμενο απλα την μεγαλη ποσοτητα την τρωει σε αλεσμενο!εδω ο γιος του αδερφου μου ειναι 2μιση χρονων και τρωει τα παντα αλεσμενα!οταν του δωσουν φρουτο σε κομματακια αναγουλιαζει!το μεσημερι το φαγητο της η Ιωαννα το τρωει αλεσμενο το ιδιο και το φρουτο αλλα το απογευμα που την πιανω θα της δωσω κομματια σε φρουτο τα οποια τρωει και φαγητο που χω μαγειρεψει για μας της δινω χωρις να το αλεθω αλλα με ελαχιστο αλατι!αυτα που παιρνει στο σχολειο ομως ειναι αλεσμενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες

τελευταια φορα μας εκανε σεισμο προχτες το βραδυ ας ελπισουμε οτι δεν θα ξανακανει,πολυ ατιμο πραγμα παντως εισαι συνεχως με το φοβο,με το παραμικρο θορυβο που ακουω νομιζω οτι θα ξεκινησει παλι,τρεμω για τα παιδια αφου δεν τους αφηνω να ανεβαινουν μονα τους πανω τη μερα και το βραδυ τους αφηνα να κοιμουνται στον καναπε ωσπου να σχολασει ο αντρας μου για να ανεβουμε ολοι μαζι για υπνο ,φοβομουνα μηπως ξανακανει και τα παιδια ειναι μονα τους πανω προς τα που να παω εξω ή πανω ,στην Αιανη παθανε αρκετα σπιτια ζημιες κυριως τα πιο παλια,ο κοσμος κοιμοταν εξω μεσα στον φοβο ειναι ολοι...ολη η φασαρια γινεται απο το φραγμα εχει μαζεψει πολυ νερο με αποτελεσμα να μετατοπιζονται οι πλακες μεσα στη γη και να κανει συνεχεια σεισμους ο Θεος να μας φυλαει να μην ξανακανει......χθες ημασταν καλεσμενοι στον εναν γαμο ,φερανε το νυφικο και ειχαν γλεντι,πηγα στην αδερφη μου με τα παιδια ειδαμε λιγο τον μπεμπη που μεγαλωνει και γινεται θηριο σιγουρα ειναι 8 κιλα κι ακομα δεν εκλεισε τον 4ο που θα φτασει αυτο το παιδι ασηκωτος ειναι.... μετα πηγαμε εκει ,ο αντρας μου δουλευε και πηγα μονη μου με τα παιδια στην αρχη ειπα να τους αφησω στην πεθερα μου αλλα δεν θελω να υποχρεωνομαι συνεχεια επειδη θα τους αφησουμε την Κυριακη για να παμε στον γαμο κι ετσι τους πηρα μαζι,τι το ηθελα ομως σε μιση ωρα βαρεθηκαν και με εφαγε η γκρινια ωσπου να φυγουμε,φυγαμε προτου να φερουν το νυφικο αργησανε πολυ και δεν αντεχαν αλλο ....χαιρομαι που σας αρεσαν τα ρουχα μου!!

Αννα Μαρια περαστικα σου ,ε δεν ειναι καιρος αυτος φετος καλοκαιρι δεν ειδαμε ακομη και την Τεταρτη φευγουμε για διακοπες κιολας τα προγνωστικα δειχνουν ανεβασμενες θερμοκρασιες και καλο καιρο αντε να δουμε,τι εγινε παλι γλυτωσατε απο τις κατσαριδες κι αρχισατε με τα μυρμηγκια τι κακο κι αυτο φετος;

Βασω μια χαρα που πηρε βαρος η μικρη σου,κι εγω τα αλεσμενα τους τα εκοβα στους 8 μηνες ,ετρωγαν μια χαρα ομως στην αρχη τους τα πατουσα με το πηρουνι και μετα κομματια,τα φρουτα ομως τους τα αλεθα για πολυ περισσοτερι γιατι ετρωγαν περισσοτερη ποσοτητα ετσι ενω κομματακια οχι ,αλλα οπως ειπε και η Αννα Μαρια καθε μαμα ξερει τι ειναι καλυτερο για το παιδι της

Κατερινιω μια χαρα περνατε βλεπω ,λογικο ειναι να μην του αρεσει του μικρου η θαλασσα αμεσως σιγα σιγα συνηθιζουν οσο να ναι λιγο κρυωνουν απο το νερο,λιο ο φοβος θελουν το χρονο τους ,αποθηλαζεις δηλαδη αφου πηρε το μπουκαλι δεν νομιζω να εχεις προβλημα,οντως πολυ σπαστικο ειναι να αντλεις συνεχεια,η Ανθη που χαθηκε εχεις νεα της;

Μαγδα τυφωνας ε;φανταζομαι τρομαρα που θα πηρατε κι εσεις,δεν πηρα πολυ ψηλα παπουτσια δεν τα μπορω τα 12ποντα δεν μπορω να περπατησω και με τα παιδια μαζι κιολας δεν μπορω καθολου να κουνηθω πανε τα χρονια που τα φορουσα ,η πωλητρια μου ειπε οτι η μοδα γυρναει παλι πισω και επανερχονται τα πιο χαμηλα,τελευταια στις βιτρινες ειδικα στα καλα παουτσια ειχαν μονο πανυψηλα τακουνια

Μαρινα μια χαρα ο Αντωνακης,οι καλυτερες ασφαλειες για ντουλαπια και συρταρια ειναι οι εσωτερικες τις αλλες τις ανοιγουν ,προσεχε μην κλεισει τα χερακια του σε κανενα συρταρι μονο ολο ανακαλυψεις ειναι σαυτην την ηλικια

ελπιζω να μην ξεχασα κατι παω να αποτριχωσω τα ποδια μου,φιλια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω συμβαίνουν αυτά με την περίοδο.

Θέλεις να πεις ότι το φαγητό και το φρούτο η Ιωάννα τα παίρνει στο σχολείο ήδη αλεσμένα; Επειδή αν είναι έτσι, τότε μέχρι να τα φάει χάνουν τις περισσότερες βιταμίνες τους, μη σου πω και όλες.

Κατερίνα ευτυχώς που σταμάτησαν οι σεισμοί! Εύχομαι να μην κάνει άλλο.

Για το γάμο με μπέρδεψες: έγινε ο γάμος ή κάνανε γλέντι προηγουμένως;

Εμάς εδώ έχει πολλή ζέστη, μάλλον κανένα ιό κόλλησα, δεν εξηγείται διαφορετικά. Να κρύωσα δεν υπάρχει περίπτωση!

Α, έγραψα τις λέξεις που λέει ο Αντρέας και είναι καμιά τριανταπενταριά, χώρια τα γκαγκ, μιάου, βα, κοκοκο, παπαπα! Μ' αυτά θα είναι καμιά πενηνταριά!

Τώρα είναι τιμωρία στο πάρκο, γιατί προσπαθούσε να πετάξει τα καλτσομπαλάκια απ' το παράθυρο. Βρήκα ένα στο περβάζι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια κανω φαγητο για την Ιωαννα για 2 μερες περιπου,το αλεθω και το βαζω στο θαλαμο!μονο το μεσημεριανο παιρνει αλεσμενο στο σχολειο!τα αλλα που τρωει εκει ειναι γιαουρτι,γαλα και κρεμα!τα φρουτα της τα αλεθω οταν ερθει απ το σχολειο και τα τρωει αμεσως!

Κατερινα μου πως ειστε?κοπασαν τα ταρακουνηματα?αυτος ο ηχος του σεισμου ειναι τοσο τρομακτικος!δεν θα ξεχασω το 2011 στις 11 ιουλιου που εγινε η εκρηξη των κοντεινερς και θρηνησαμε θυματα, πως ακουστηκε αυτο το μπουμ και ο ηχος που εκανε πριν την εκρηξη ηταν σαν το βουητο ενος μεγαλου σεισμου!ημουνα κι εγκυος και ταραχτηκα πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Εγώ είμαι κάπως καλύτερα, αλλά μου έχει κοπεί ο ύπνος... Κλαψ, δεν κοιμάμαι καθόλου... Χτες ξύπνησα εφτά παρά, το μεσημέρι δεν κατάφερα να κοιμηθώ παρ' όλο που ξάπλωσα, και το βράδι δε με έπαιρνε ο ύπνος. Κατά τις δύο παρά κοιμήθηκα και ξύπνησα έξι και κάτι... Λίγο μετά ξύπνησε κι ο Αντρέας, σηκώθηκα, ξάπλωσα πάλι κατά τις οκτώ, αλλά τζίφος...

Επιτέλους βγήκα κι απ' το σπίτι, πήγα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη για να δανειστώ καινούρια βιβλία και ήταν κλειστή, κλααααψψψψ... Το θέμα είναι ότι διαβάζω τώρα ένα έργο που αποτελείται από τέσσερις τόμους και έχω διαβάσει τους τρεις (μέχρι τρία βιβλία μπορούμε να δανειστούμε) και τώρα δε θέλω να αρχίσω άλλο βιβλίο. Κλαψ, τι θα κάνω το σαββατοκύριακο; Σκέφτομαι να αγοράσω κανένα περιοδικό με σταυρόλεξα να καθαρίσει λίγο το μυαλό μου.

Τώρα έφτιαξα μια πίτσα λαχανικών για να φάμε, είχα τη ζύμη στην κατάψυξη. Ο Αντρέας προσπαθεί να πει "πίτσα" και λέει "πιςςς"! Τώρα έχει καθίσει μπροστά στο φούρνο και παρακολουθεί την πίτσα που ψήνεται και λέει "καίει"!!!!!!!!!

Ααααα, Βάσω όπως το είχες γράψει, νόμιζα ότι και τα φρούτα τα τρώει στο σχολείο. Άμα είναι έτσι τότε οκ!

Εσείς είστε πάρα πολύ κοντά στο σημείο της έκρηξης έτσι δεν είναι; Εμείς δεν είχαμε ακούσει την έκρηξη, αλλά ο πατέρας μου που ξυπνάει πάρα πολύ νωρίς το άκουσε. Εκείνη τη μέρα θυμάμαι κοιμόμασταν και μας πήρε τηλέφωνο ο αδελφός του άντρα μου απ' την Ελλάδα και μας λέει 'τι έγινε με την έκρηξη;" και λέμε "ποια έκρηξη;"...

Φέτος συμπληρώνονται δύο χρόνια κιόλας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου είμασταν στην βάπτιση της φραουλιτσας της Ανθης. Όλα ήταν υπέροχα η Ανθη μια κούκλα το φόρεμα τέλειο την έδειχνε ακομα πιο αδύνατη απ ότι ήταν που ήταν παρα πολυ. Η νεοφώτιστη Αλεξάνδρα κουκλιτσα εκλαψε λιγάκι αλλα μετα χάριζε χαμογελα σε ολους. Ο Πανουλης κύριος όπως πρέπει να ειναι καθε μεγαλος αδερφός. Στο τραπέζι επισης όλα τέλεια τι να πρωτοπω τα υπέροχα cupcakes που ειχε στο τραπέζι ευχών, τις μπομπονιερες κόσμημα για τους μεγάλους και ένα μεγάλο μεταλλικό κουτι με όμορφα δώρα για τους μικρούς φίλους της Αλεξάνδρας, το γλυκο στο τέλος θεϊκό!!!!

Ανθουλι ήταν όλα υπέροχα να σας ζήσει να την δείτε όπως επιθυμείτε να εχει όλα τα καλα του κόσμου στην ζωη της να ειναι γερη τυχερη και ευτυχισμένη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες

καταρχην να ευχηθω στην Ανθη μας,καλοφωτιστη να ειναι η μικρη Αλεξανδρα ,γερη και καλοτυχη στην ζωη της να την καμαρωσεις οπως ονειρευεσαι φιλεναδα,περιμενουμε φωτογραφιες να σας καμαρωσουμε κι εμεις!!

χθες πηγαμε στο γαμο οικογενειακως ,εβρεχε κιολας ταλαιπωρηθηκαμε λιγο,η μεγαλη ταλαιπωρια ομως ηταν οταν πηγαμε στο κεντρο και δεν υπηρχε τραπεζι να καθισουμε,το ζευγαρι ειχε βαλει ταμπελες μονο για τους φιλους και τους κουμπαρους και αφησε τους συγγενεις απεξω,αφηστε που ο θεσεις ηταν λιγοτερες απο τον κοσμο δεν μπορω να καταλαβω πως τα κανονισαν ετσι και ημασταν κι απο τους πρωτους συγγενεις,πολυς κοσμος εφυγε δυσαρεστημενος,ειχαν δυο τραπεζια για τους κουμπαρους και το ενα ηταν αδειο τελικα μας βολεψαν εκει και η κουνιαδα μου μαζι ,μετρημενες κουβεντες ειπαμε κι αυτες τελειως τυπικα,τελοσπαντων ...σημερα εχουμε τον αλλο γαμο τα παιδια θα τα αφησω να κοιμηθουν στην πεθερα μου αρκετα κουρστηκαν χθες δεν θα το αντεχαν παλι σημερα και να ειμαστε κι εμεις πι ανετα,ετοιμαζω και βαλιτσες για τις διακοπες ,αυριο θα παω για αποτριχωση μπικινι και να μεγειρεψω και διαφορα να παρουμε μαζι μαε γενικως ενας χαμος επικρατει αυτες τις μερες ηρεμια δεν εχουμε .....

Βασω μεχρι στιγμη ευτηχως δεν ξανακανε σεισμο,οντως αυτο το βουητο σου κοβει τα υπατα,μακαρια Παναγια μου να μην ξανακανει,φανταζομαι τρομαρα που θα πηρες τοτε τραγικες στιγμες..

Αννα Μαρια γιατι ετσι αυπνιες;μηπως ησουν σε υπερενταση,κι εμενα μου αρεσει το σταυρλεξο παλιοτερα ελυνα συνεχεια,πολλες λεξουλεςι λεει ο Αντρεας,μπραβο του,μαρεσει οταν προσπαθουν να που μια λεξη μια τρελα ειναι!!!την Πεμπτη ειχαμε παει στο νυφικο που ελεγα,σημερα θα γινει αυτος ο γαμος ,εκεινη τη μερα ειχαν γλεντι

Κατερινακι με το καλο να γινει και ι η δικη σας βαφτιση που ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι πανεμορφη και θα μας περιγραφει η Ανθη τοσο ομορφα πραγματα οπως εσυ τωρα

οι αλλες που εξαφανιστηκατε παλι;

σημερα θα φαμε στην πεθερα παλι ηταν να γινει η αρχη φαινεται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια...τι κανετε??

καταρχην να πω στην Ανθη να χαιρεται την Αλεξανδρα της..ωραιο ονομα...μαρεσει και σε αγορι πολυ !ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΗ ΚΑΛΟΦΩΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!να εχεις δυναμη και υγεια και κουραγιο να την μεγαλωσεις οπως πρεπει!!θα θελαμε και φωτο να δουμε!οχι πως εγω ανεβασα...ολο ελεγα να ανεβασω αλλα το ξεχναω..

Κατερινα οταν λες θεικο γλυκο???τι γλυκο ειχε???

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ μιλαει αρκετα πλεον ο αντρεας ε??ε κοντευει να γινει 2!λογικο....!μπραβο που εχεις χρονο να δια βαζεις βιβλια...εγω παλι δεν βρισκω...

Κα1 ειδες??για ολα υπαρχει μια ευκαιρια.!ευχομαι να μην ξαναμαλωσετε με τα πεθερικα!

Τα δικα μας νεακια...μετακομιζουμε!!!οποτε τρεχατε ποδαρακια μου!!!επιτελους ο μικρουλης μας θα εχει το δικο του δωματιακι..μεναμε σε πολυ μικρο σπιτι...ειχε μονο μια κρεβατοκαμαρα και για αυτο ειναι ακομη μαζι μας... τωρα το πως θα συνηθισει να δουμε..και εμενα πλεον λεει αρκετες λεξουλες... οταν του λεω ''ατα'' τρεχει παει στη πορτα παιρνει τα παπουτσακια του στο χερι και λεει ''ατα ατα τατα'' αχαχαχαχαχαχα! πολυ γελιο!!! λεει ''κοκο'' μαλλον κακο εννοει...γιατι οταν κανει κατι κακο του λεω συνεχεια ''κακο''

τι αλλο νεο λεει?? χμμ....ααα ναι ''παππου''

εμεις οποτε πηζουμε στη πολη!εσεις μπανακια κανετε???δεν βλεπω να πηγαινετε θαλασσα!γιατι ετσι????ολες μονο δουλειες κανουμε μου φαινεται...

εμενα ο αντρας μου βαφει το νεο σπιτι σημερα και ετσι παλι μεσα θα την βγαλουμε!!!

αααααααααααα κοριτσια...εχω πολλες σουβλιες τσιμπηματα χαμηλα!κυστη μου μυριζεται!!!παλια οταν ειχα κυστη με τσιμπουσε και πονουσα χαμηλα! ρε κοριτσια κατι αλλο...νιωθω σαν κατι να κουνιεται στη κοιλια...το εντερο λογικα!!!γιατι???????????????????????πριν την εγκυμοσυνη δεν το ενιωθα!!!τωρα ετσι θα ειμαι συνεχεια???περασε τοσος καιρος απο τη γεννα!σπαστικο εγινε!!!

επισης παει για βροχη τωρα!!!

αυτα τα νεακια προς το παρων~~!!!φιλια πολλααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, δε σχολιάζω τίποτα.

Έχω χάσει τελείως τη φωνή μου, μόλις που μπορώ και μιλάω... Θα πάω σε λίγο στο γιατρό να δούμε τι θα μου πει...

post-2681-13873940369153_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Εμεις το Σαββατο πηγαμε βολτα σε ενα μαγαζι που ηθελα να παρω κατι δωρακια σε ξαδελφια μου που εχουν γενεθλια αυτη τη βδομαδα!η μικρη ετρεχε μεσα στο καταστημα, επαιρνε τα παπουτσια απ τα ραφια, τις μπαλες, χαμοςςς!το απογευμα ηρθε η νυφη μου με το μικρο ανιψακι μου που γινεται ενος χρονου 16 Ιουλιου κι ειναι ενας κουκλος!η Ιωαννα του εχει εξαιρετικη αδυναμια, τον λενε Γιωργο (το ονομα του μπαμπα μου) και τον φωναζει ΓΩΓΟ!χαχα!τον αγκαλιαζει, τον φιλαει, παιζει μαζι του ενω με το μεγαλο ανιψακι μου δειχνει αδιαφορη, ο μεγαλος ειναι 2 χρονων και 4 μηνων!

Χθες πηγαμε στον αδερφο του αντρα μου που μενουν σε χωριο 1ωρα και ενα τεταρτο περιπου μακρια!Ηταν τα γενεθλια της μεγαλης τους κορουλας 12 χρονων και πηγαμε κατα το μεσημερι!η Ιωαννα επαιξε με τα ξαδελφια της δεν την νιωσαμε!το απογευμα επιστρεψαμε κουρασμενοι ομως γιατι ειναι και το ταξιδι!:)

Σημερα η μικρη δυσκολευοταν να ενεργηθει, δεν ξερω γιατι εκλαιγε, ποναγε, τελικα της εβαλα ελαιολαδο και ενεργηθηκε οταν την πηγα στον παιδικο αλλα πονεσε μεχρι να τα καταφερει το καημενο!την λυπηθηκα!πηρα τη δασκαλα μου ειπε τωρα ειναι μια χαρα!φαινεται ηταν ωσπου να βγαλει τα κακα!

Αννα Μαρια τι επαθες?καμια φαρυγγιτιδα θα ειναι!αφωνια πρεπει να κανεις για να επανελθει η φωνη!

Μαρινακι ο Αντωνακης παιρνει παπουτσακια και παει στην πορτα ε?του αρεσουν οι βολτες!μετακομιζετε σε πιο μεγαλο σπιτι?καλυτερα να ειστε και πιο ανετα!με το καλο!

ΚΑ1 δεν ειχε θεση να καθισετε στο γαμο?δεν υπολογισαν σωστα τον κοσμο φαινεται!πως περασατε στον αλλο γαμο?με την πεθερα σου ειναι καλυτερα τα πραγματα τωρα?

Ανθη μου να σου ζησει η Αλεξανδρα!παντα γερη και ευτυχισμενη να ειναι!μου αρεσει πολυ αυτο το ονομα και στο γυναικειο και στο ανδρικο!

Κατερινα με το καλο και η δικη σας η βαφτιση του Νικολα!ολα ετοιμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι είναι φουσκωμένοι οι αδένες μου λόγω της ίωσης που πέρασα. Μου έγραψε μια αντιβίωση για να υπάρχει, αλλά μου είπε να μην την πάρω, γιατί θα περάσει από μόνο του, εκτός κι αν, σε 2-3 μέρες αισθάνομαι χειρότερα, οπότε, τότε να την πάρω.

Κατά τα άλλα, το Σαββάτο το απόγευμα πήγαμε τον Αντρέα στο πάρκο και έπαιξε πάααρα πολύ, και χτες το βράδι βγήκα με την κουμπάρα μου και τον Αντρέα. Πήγαμε βόλτα στην παραλία, καθίσαμε σε ένα μεξικάνικο μπαρ-εστιατόριο, και φάγαμε κεσαντίγιας. Ο Αντρέας έτρωγε φρούτο, και μόλις με είδε εμένα να τρώω το φαγητό, έκλαιγε και ήθελε κι αυτός. Έτσι, του παρήγγειλα σκέτες τορτίγιας, και τις καταβρόχθισε! Μετά όπως περπατούσαμε κοιμήθηκε στο καρότσι, έτσι καθίσαμε όση ώρα θέλαμε. Ε, κάπου εκεί με το μπούρου-μπούρου, έκλεισε και ο λαιμός μου.

Λοιπόν, να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου στην Ανθή καλοφώτιστη η Αλεξανδροφραουλίτσα της! Να τη χαίρεστε και να την καμαρώνετε!

Και μπες καλέ να μας πεις κανένα νέο, να βάλεις καμιά φώτο.

Κατερίνα πρώτη φορά το ακούω αυτό, να μην έχει θέσεις για όλους τους καλεσμένους. Καλά, τι συνεννοήσεις έκαναν; Όσο για τις ταμπελίτσες, ε, σιγά το πράγμα, μπορούσατε να καθίσετε σε όποιο τραπέζι να 'ναι, αν και, από τη στιγμή που έβαλαν για κουμπάρους και φίλους, όφειλαν να βάλουν και για συγγενείς. Εμάς εδώ στις βαφτίσεις η μόδα είναι να κανονίζουν από πριν πού θα καθίσει ο καθένας, και αναρτούν μια λίστα στην είσοδο του κέντρου με τα ονόματα και τον αριθμό του τραπεζιού. Εμένα δε μου αρέσει αυτή η συνήθεια, γιατί μπορεί να θέλω να καθίσω με άλλους, δε μου αρέσει να μου λένε τι να κάνω. Π.χ. στη βάφτιση της κόρης του ξάδελφού μου, εμάς μας έβαλαν σε ένα τραπέζι με όλους τους γέρους. Ο μέσος όρος ηλικίας, αν έβγαζες έξω εμάς, ήταν τα 70 χρόνια... Όσο για τους γάμους, φαντάζομαι ότι κι εκεί ισχύει το ίδιο, όπου είναι λίγοι οι καλεσμένοι, αλλά στους περισσότερους γάμους καλούν μερικές χιλιάδες άτομα. Τώρα όμως απ' ό,τι βλέπω, σιγά σιγά λόγω της κρίσης αυτό το φαινόμενο υποχωρεί.

Το άλλο με το νυφικό τι ήταν δηλαδή; Φέρανε το νυφικό και κάνανε γλέντι γι' αυτό; Πρώτη φορά το ακούω!

Ο Αντρέας κάθε μέρα μαθαίνει και μερικές καινούριες λέξεις. Π.χ. χτες έμαθε τη λέξη "άμμος" και "κοα", δηλαδή "κόλλα"!

Μαρίνα καλά κάνετε που μετακομίζετε. Είναι σημαντικό πιστεύω για το μωρό να έχει το δικό του δωμάτιο. Του Αντρέα του αρέσει πολύ να παίζει στο δωμάτιό του. Δηλαδή και σε όλα τα άλλα δωμάτια του αρέσει να παίζει, αλλά ξέρει ότι είναι ο δικός του χώρος (υποθέτω δηλαδή).

Καλά, πολύ γέλιο ο Αντωνάκης με τη βόλτα! Εμάς δεν ξέρει πολλές μωρουδιακές λέξεις, εκτός από το "παπππ" που το λέει όταν πέφτει κάτι ή όταν πέφτει και ο ίδιος! Τη βόλτα τη λέει "ότα ότα". "Ότα" λέει επίσης και τα φώτα και την πόρτα, χαχα!

Μήπως έχεις πολλά αέρια και νιώθεις έτσι το έντερο;

Βάσω καλά, όλο γενέθλια έχετε εσείς!

Κι ο Αντρέας τον μικρό των αποκάτω τον φωνάζει "Γώγο" και "Όγιο". Χτες έκαναν μεγάλες συζητήσεις απ' το μπαλκόνι, χιχι! Πάντως, βλέπω ότι του αρέσουν παιδιά όλων των ηλικιών, και μικρότερα και μεγαλύτερα. Χτες στην εκκλησία είχε έρθει ένα παιδάκι που κάνουν πολλή παρέα. Αυτό είναι μεγαλύτερο, είναι έξι χρονών και θα πάει τώρα δημοτικό, αλλά επειδή όταν γεννήθηκε δεν οξυγονώθηκε ο εγκέφαλος αμέσως, έχει μεγάλη καθυστέρηση στην ανάπτυξη και μοιάζει τριών. Διανοητικά, όμως, είναι μια χαρά. Όταν πήγαν να κοινωνήσουν, ο Αντρέας πήγε με τον πατέρα μου και μετά ο άλλος μικρός επέστρεψε πρώτος στο νηπιαγωγείο, οπότε μου λέει "πού είναι ο φίλος μου;" (για τον Αντρέα). Του λέω "είναι με τον παππού, τον ξεφορτώθηκα" και με κοιτούσε με αμηχανία. Του λέω "θες να πάμε να τον βρούμε;" και μου λέει "ναι". Ξεκινάμε και βρίσκουμε τον Αντρέα με τον πατέρα μου στο διάδρομο, οπότε τον παίρνει ο άλλος μικρός απ' το χέρι και τον οδηγεί στο νηπιαγωγείο! Είχαν πολλή πλάκα!

Η Ιωάννα έχει συχνά δυσκοιλιότητα; Δύσκολο πράγμα...

Α, σας είπα το άλλο; Ο Αντρέας σε άσχετες φάσεις τραβάει τα μαλλιά του και τα ξεριζώνει. Δεν το κάνει όταν είναι θυμωμένος ή λυπημένος, απλά έτσι, όταν βαριέται, ξεριζώνει τούφες. Σε ένα σημείο έχουν αραιώσει πολύ... Δεν ξέρω τι να κάνω, κάνω ό,τι δε βλέπω, αλλά αυτός το έχει βρει παιχνίδι.

Τέλος πάντων, σας αφήνω προς το παρόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα συγνωμη που χαθηκα δε μου φτανει που πηζα στη δουλεια η μια συναδελφος εσπασε το ποδι η καψερη κ τωρα τρεχω σαν τρελη εγω!!!!

ανθη μου να σου ζησει η κορακλα υπεροχο ονομα κ απο οτι μαθαμε κ υπεροχη βαφτηση!!!

αννα μαρια περαστικα καλε κατακαλοκαιρο μας τρελαναν οι ιωσεις ξουτ ξουτ νομιζω για τα μαλλια πρεπει να τον μαλωσεις λιγακι γιατι ισως δε ξερει οτι ειναι κακο

σας γραφω νεα κ σχολιαζω γιατι σας διαβασα σπαστα κ τα ξεχασα

σαββατο πηγαμε για ψωνια πηρα στον β μηχανη με γκαζι αυτες που φορτιζουν του την ειχα υποσχεθει καιρο κ μιας κ ειναι το καλυτερο παιδι κ τοσο υπακουος την πηρα την εχει ερωτευτει κοιμαται ξυπναει με την εγνοια της χαχα

επισης το σαββατο εγινε ενος η ανιψουλα μου εκανε παρτυ περασαμε φανταστικΑ!!

Ο β επαιξε τελεια βεβαια ηταν κ ενα ατακτο παιδι συνομηλικο του β που πειραζε ολα τα παιδακια κ του βασιλη του τραβηξε δυνατα τα μαλλια σπαραξε απο πονο αλλα το ξεπερασαμε ο δικος μου ο καψερος εκλαψε αλλα δε κρατησε θυμο συνεχιζει να παιζει μαζι του μια χαρα..

αλλα νεα βολτες καναμε για καφε πηγα σε μια φιλη σημερα την καλεσα εγω εχει συνομιλικη κορη με τον β κ ειναι ο ερωτας του χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...