Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΕΣ 2009-ΕΤΟΙΜΟΓΕΝΝΕΣ,ΛΕΧΩΝΕΣ Κ ΠΟΛΥΤΕΚΝΕΣ-ΝΟ39


Recommended Posts

όταν ήρθε η κουμπάρα μου, έστειλα αυτά που έφτιαξα για την μπέμπα κ διάφορα δωράκια.

χθε ανέβηκαν δράμα ο αδερφός μου κ μο τηλεφώνησαν ενθουσιασμένοι για τις κατασκευές μου..

μου λέει ο αδερφός μου...

ποιος το περίμενε ότι η αδερφούλα μου θα γινόταν τόσο χρυσοχερα...

γιατί ρε... δε μου φαινόταν;

ναι ναι... έβγαζε μάτι οριν από είκοσι χρόνια...

χαχαχα.

εκείνο το είκοσι μιυ έκατσε πολύ βαριά ρε κορίτσια... κ ήμουν κ δέκα χρονών... χαχαχα.

χάρηκα πολύ που τους άρεσαν γιατί τα έφτιαξα με πολλή αγαπη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 905
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφυο φτιαχνεις τοσο ωραια πρσγματα ρε νανα...

κγω δεν το χα με τις κατασκευες...αλλα ειδες;;η αναγκη του να να κανω κατι αλλο με εσπρωξε..

καλημερα ειπα;;

βαγκ;;απουσια παλι!

ετοιμαζω κ αντικουνυοπικο για τα παιδια..

να δω πως θα βγει..

ασχετο!!

πηγα τη μαρθα σχολειο,πηγα λαικη..

πολυ βολικα το μειται παιδια..

κ οποια δεν εχει σλιγκ μπορω να της το δωσω...δε το βολευτηκα..αλλοι το βολευονται πολυ..

εγω σωθηκα με το μει ται..

πανακριβο βεβαια..

80 ευρω αλλα ...ραβεται κιολας..

θα κανω πατατες γαχνι..

κ λεω να κατεβω κεντρο..αν δε βρεξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλέ... πού είστε όλες εξαφανισμένες;

κοιμήθηκε ο μικρός.

δεν ενεργήθηκε σήμερα...

ο μεγάλις τρώει τα φρούτα του...

κάθε βράδυ ζητάει φρούτα κ τρώει μηλο, αχλάδι κ ακτινίδιο.

σωσώ μάλον βρήκα γλυκερίνη στην κύπρο.

θα ξέρω την παρασκευή.

από ελλάδα είναι πολλά τα μεταφορικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vraia νανα που βρηκες γλυκερινη απο κει..

πηγε ο λευτ να παρει τη μαρθα απο το σχολςιο..απαραδεκτη..

τραληξε 12 φορες τα αμμλλια του κοριτισιοτ,εσπρωξε..εφτυσε..

ε ρε γλςεντια..

τα καλυτερα ερχονται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρουσα!

καλα που δε γραψατε καμια εγκυκλοπαιδια αυτες τις μερες...

καλε τι κρυο!

επεσε η θερμοκρασια στους 22 στα δωματια! τοσο ειχαμε σχεδον το χειμωνα και τα φορουσα υπνοσακο! τωρα τους εχω με χειμωνιατικες μπιτζαμεσ φυσικα και φουτερ ζακετες και ελαφρυ κουβερτακι το οποιο ο Σπυρος δεν το κραταει με τιποτα!

επλιζω να μην κρυωσουν...

τι καλα που ξανανοιξαν τα σχολεια!!! χθες μας εκαναν τισ χειροτεχνιες -δωρα και μας "απενυμαν", ενας Θεος ξερει πως γραφεται... και επαινους!

εγραφε, στην καλυτερη μαμα του κοσμου επιδη εφερε εμενα στον κοσμο, με μεγαλωνει κλπ κλπ.. με κανει ωραια φαγητα.... ανεχεται τις σκανιδαλιες και τις ζημιες κλπ κλπ και τελος εγραφε γιατι στο κατω κατω μανα ειναι μονο μια αλλα εσυ κανεις για 2!

ο αντρας πηγε να τα παρει κι μια μαμα λεει εβαλε τα κλαματα απο τη συγκινηση! γουαου!

εσας βλεπω τα μικρα καμαρια σας ειναι, φου σκορδα, τυπος και υπογραμμως!

ρε μπας και στα πρωτα ειμαστε εμεις στην τσιτα και τα κανουμε και αυτα ετσι και δεν τα φχαριστιωμαστε;;;

ΜΑρντιο Θαλασσα;;; καλε εδω βαλαμε μακρυμανικα!!!!!!

ΘΕΛΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!!

Χρυσουλα τι στοιχημα πας οτι το τσιρλι ηταν η ιωση που ειχαμε και εμεις και κανα 2 συναδελφοι;;; αλλοι δεν ξερω... μπορει να ντρεπονται να το πουν...

με το καλο τα βαφτησια σας!

Νανα παντως τελειο να τα κανετε στα γεννεθλια του Ανθυμου. θα το χαρει περισσοτερο νομιζω...

και ο δικος μου παντως μερικες φορες θελει να πηγαινει μονος για κατουρημα... και κλεινει και την πορτα και λεει, μην τυχων μπεις! δε θελω να φανταζομαι τι γινεται εκει μεσα... μετα παω και μυριζω που πιτσιλισε. αλλα προς το παρον βρισκει στοχο. εκτως και αν τα καθαριζει... λετε να πηρε απο το μπαμπα του... να κανει και μια γενικη στο μπανιο;;;; χιχιχι!

μολις εκλεισα τη φακη για αυριο....

θα φυγω και απο τη δουλεια για λιγο, και θα παμε στην κλινικη να βρουμε τον ορθοπεδικο να κλεισουμε ραντεβου για την εγχειρηση. μακαρι να μπορει την αλλη βδομαδα... γιατι μετα την αλλη, οπως καθε τελευταια του μηνα παει Λοντδινο και εγχειριζει εκει, και μετα... πηγε Ιουνιος... θελω να επιστρεψω νωρις για να προλαβει να παρει και η συναδελισσα αδεια και μετα και εμεις... και να φτιαξουμε και το δωματιο του ΣΠυρου και κρεβατι γαια τη ΜΑριαννα...

πολλα θελω...

αχ....εφαγα και πολυ.. 5 κοματια χορτοπιτα της μαμας μου... βαρια μου κατσανε...

άιντε... παω για υπνο.... με το παπλωμα... μπρ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσω τα αρωματα σου τα χρησιμοποιω πολυ, το λιπ μπαλμ η Μαριαννα, το βαζει αντι για κραγιον... ψωνιο! ποια εμοιξε ηθελα να'ξερα... εγω πιο πολυ χειμωνα βαζω, οπως και για τα χερια...

το σαπουνι στολιζει το μπανιο μας... αλλα που θα παει... θα το βαλω μπρος... το λυπαμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη το λυπασαι ρε βαγκ το σαπουνι..οταν ερθω θα σου φερω κ ιαλλα!!

εμεις χαλια..χθες το βραδυ η μπουμπου 11 η ωρα...39,2...πουλακι μου..

και ηταν πολυ ανησυχη...τελικα της εδωσα αντιπυρετικο μετα απο 40 λεπτα στισ 12 περιπου..

ολο γκρινιαζε...

3 η ωρα κοιμηθηκαμε..μεχρι να της πεσει ο πυρετος..

κομματια εγω..7 ξυπνησε..και η μαρθα μαζι..την πηγα σχολειο..

ειχε 37,8 το πρωι..αντε να δουμε..εβγαλε ηλιο εδω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κόρες...Ελα βρε Σωσω περαστικά στο μωρουδέλι...Μα ακόμα ιώσεις;;;Δεν έφυγε ο χειμώνας;;;Vag κρύο ε;Εδώ μας έβρεξε προχθές αλλά ζέστη.Εχουν ξεκινήσει τα μπάνια ο κόσμος,τουρίστες.....................................Χρυσούλα όλο γελάω που λες και ξαναλές ότι θα θελες να μείνεις σε νησί....Σκέφτομαι ότι το φαντάζεσαι ηλιος-θάλασσα και σεσλόνγκ!Αλλά μη νομίζεις άμα δουλεύεις και είναι ο τόπος σου πάλι μια ρουτίνα είναι,δε προλαβαίνεις να χαλαρώσεις καθημερινές τουλάχιστον...Μας φέραν ένα εκμεκ από Κατερίνη τα παιδιά από κάτω...τι να σας λέω...μακράν το καλύτερο που έχω φάει.......................................Νανά ωραία βαπτισο-γενέθλια μαζί!Πότε γεννάει η νύφη σου;Τι έφτιαξες για τη μπουμπού δε θυμάμαι.Αλήθεια για το γύρο,δε το ξερά ότι μπορείς να ζητάς από κρεοπωλείο να σου κόψουν.Και μετά πως το ψήνεις;Στο τηγάνι;Να ρωτήσω αν είναι,με δελεάζει η ιδέα...........................................Ντομ υπομονή με τα πονάκια...και να ξεκουράζεσαι...τι μου λες λέει τώρα με 2 παιδιά από πίσω μου.......................................Μαρκερ και γω το διπλης αντλησης θα παιρνα αν ξαναρχιζα απο την αρχή...μισός χρόνος........................................................Vag και μεις μια μερα διάρροιες εγώ και η μικρή μου η μια.Επιδημία θα ταν......................................................Ξεκινήσαμε εκπαιδευση τουαλέτας από Δευτερα αλλα τις εχω με πάνες βρακάκια έτσι ζήτησαν οι κυρίες στο παιδικό και τις πάω τα απογεύματα τουαλέτα και καθόμαστε.Τίποτα δε κάνουν ακόμα αλλα πιστεύω πρέπει αν βγάλω τελείως τη πάνα να τα αφήσω με τα βρακιά για να ξεμπερδέψουμε γρήγορα.Ε τι λέτε εσείς που τα περάσατε;Και άμα θέλω να βγω έξω,εμείς πάμε κούνιες ή βόλτα τα απογεύματα.Μάλλον ακυρώνω για κανα 10ημερο τις βόλτες ε να σταματήσουν τα ατυχήματα και μετά βγαίνουμε,μη τα θέλουμε και όλα.................Αυτά...φιλια!Η Άλέκα που είναι,μιλάει κανείς μαζί της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

μαρντ, εγώ είχα ξεκινήσει από το χειμώνα κ είχα γιογιό στο μπάνιο.

τον έβαζα να κατουρήσει πριν το μπάνιο.

έτσι είχε εξοικειωθεί μαζί του.

η νύφη γεννάει τον ιούλιο.

έπλεξα ξιυβερτούλα, σκουφάκι, τερλικάκια, κοκαλάκια...

βαγκ, είναι πολύ πιο εύκολο στα δεύτερα.

έχεις άλλες αντοχές.

γιατί έτσι η μαρθούλα;

στην αδερφή της τα κάνει αυτά σωσώ;

ακόμη αρρώστιες ρε κορίτσια;

αλλά θα μου πεις καιρός είναι αυτός;

μαζέψαμε τα χειμωνιάτικα κ τωωρα τα ξαναβγάζουνε...

ρε βαγκ, τόσο γρήγορα η εγχειρηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas κοριτσια

εμεις εδω απο δευτερα βραδυ ο στελιος με πονολαιμο και το πρωι με πυρετο

ειμαι εξοντομενη εχω να πω με το ζορι κρατω τα ματια μου ανοιχτα

εχω και τα 3 ολη μερα μονη μου - το βραδυ πεφτω 12:30 με τα μαγειρωμαζεματα και τα ξυπνηματα του στελιου , του μωρου ,μετα απο τις 6:00 ορθια τα μεγαλα

πιο πολυ η γκρινια τους ειναι επειδη εχει γεμισει σπυθουρακι σε ολο το κορμι -ειναι κατακοκκινος και

το μωρο μεσα στο δωματειο μας και δεν το βγαζουμε καθολου- αν και ολη μερα εδω και τα μεαλα με το στελιο πυρετιασμενο δεν ξερω ποσο θα αντεξει και αυτο

ελπιζω να τη γλυτωσει απο το θηλασμο.

τον τρωνε τρελλα

ακομα ο αφαλος του να πεσει και με ανυσηχει πολυ - δεν φαινεται να θρεφει με τιποτα

ο γιατρος δεν ανυσηχει

βαζω πανω απο 10 φορες την ημερα οινοπ και μαλιστα πολυ - τον σηκωνω και βαζω απο κατω

περαστικα και εσας σωσω

νανα μεγεια τα μποτε

μπραβο στις δασκαλες βαγκ -ξαναλεω πολυ καλος παιδικος πρεπει να ειναι

μας ηρθε χαρτι για το προνηπιο εμας απο το δημο - οπου θελουμε τα παμε ή παιδικο ή προνηπιο. ο παιδικος θα σχολαει οποτε θελουμε - το προνηπιο 12:00

λογικα παιδικο θα πανε και φετος γιατι δεν βολευει το ωραριο.

μαρντ και νανα ελεγα να κανω τραπεζα για οταν παω για δουλεια

βεβαια θα εχει κλεισει 6μηνο οποτε δεν θα ειναι και πολλα γευματα γαλα

λογικα μονο το πρωινο

φιλια δεν ξερω ποτε θα μπω

Επεξεργάστηκε από marker
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έλα ρε μάρκερ...

ελπίζω να μην κολλήσει ο μικρούλγς.

η πεθερά δεν μπορεί να κρατάει τοτς μεγάλους;

πόσες ώρες θα λείπεις από το σπίτι;

θα είναι στάνταρ οι ώρες;

έξι μηνών μπορεί κ να μη χρειάζεται γάλα.

.

να θηλάζεις το πρωί.

μετά να του δίνουν κρέμα ή φρούτα, μετά σουπίτσα κ μετά θα θηλάζεις.

έτσι έκανα εγώ κ έλειπα οχτώ ώρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω ρε ΜΑρκερ τι πακετο παλι ρε γμτ!!!!

και τα σπιθουρακια τι ειναι; μπας και ειναι παιδικη αρρωστια ή αλλεργια;;;;

και η δικια σου ρε Σωσω! αλλα ρε συ την αφηνεις μεχρι τοσο υψηλο πυρετο χωρις να τη δωσεις τιποτα;;; μετα φυσικο ειναι να κανει 3 ωρες να πεσει... δε φοβασαι μην παθει πυρετικους σπασμους; το επαθε πριν λιγο καιρο η περιπου 10μηνων μπαμπουλα συναδελφου... τους ειχε πει η παιδιατρος να μη δινουν αντιπυρετικο κατω απο 38,5 και η μικρη απο το 38 δεωσε μια και πηγε καμια 40 και της κοπηκε η ανασα, μελανιασε την τρεξανε στο νοσοκομειο, τη βαλανε εντατικη, ελεγχανε τον εγκεφαλο ποσο εμεινε χωρις οξυγονο και τετοια. το ειχε παθει και ο ανηψιος μου οταν ηταν 3χρ. ευτυχως ολα καλα. αλλα και ο συναδελφος τωρα πια απο το 37,5 δινει αντιπυρετικο.

Μαρντιο και εσεις γεμισατε το βοθρο σας;;;; πανελληνια η επιδημια δηλαδη...

Χρυσουλα εσεις πως πατε;;;

?Ντομ;;; σκατοκουβεντα παλι!!! χιχιχι!

Νανα τι χρυσοχερα θεια!!! εγω με τιποτα! εν πιανει το χερι ρε παιδιμου!

και απο Δευτερα θα ειναι και κουλο!

πηγαμε στο γιατρο στη κλινικη και θα κανω την επεμβαση τη Δευτερα!

7 θα παω, κατα τις 4 θα φυγω...

45' χειρουργειο. με τοπικη ναρκωση, καθηστη και θα βλεπω και τι μου κανουν και θα το παρω και σε dvd. τιμη 1500 γιατρος και αναισθησιολογος και κλινικη 700 αν με βαλει 2 αγκυρες, 1000 αν με βαλει 3... ουτε να γεννουσα δηλαδη...

θα με παει το πρωι ο πεθερος, ο αντρας θα παει τα παιδια σχολειο και θα ερθει μετα, θα ξαναφυγει να τα παραλαβει και να κοιμηθουν και θα πληρωσουμε και θα με φερει πισω ο πεθερος. με εχει παρει εργολαβια σε οτι εχει να κανει με το χερι μου τελικα! 2 φορες με ετρεχε να μου το βαλουν, και τωρα, ελπιζω τελευταια!

με ηρθεκαι περιοδος σημερα... ως τη Δευτερα δε θα εχει τελειωσει τελειως... θα εχω τα καφε... δε νομιζω να υπαρχει θεμα να ειμαι με ταμπον.... σαμπως τι... το χερι θα με κανουν... ξεβρακωτη θα με εχουν;;; θα πρεπει δηλ να κανω και μποτε;;;;

το οτι το κανουμε γρηγορα ειναι α) για να μη ξαναβγει, β) για να προλαβω να γυρισω στη δουλεια να παρει αδεια η συναδελφισσα που την εχω χωσει τρελα ολη τη χρονια και γ) τελος Ιουλιου επιστρεφει μια συναδελφισσα απο αδεια ανατροφης και δε λεει να λειπω με αναρωτικη... το πιασατε το υπονοουμενο;;;;;

παω να δω Γκρεις ανατομυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κ απο μας..απυρετη η μπυομπυ σημερα..πηγαμε παρκο το πογ ολοι μαζι..η μαρθα τυπος κ υπογραμμος στο σχολειο..

εμεις καλα!!

κανω λαδακι για τους μυικους πονουςε..θα σας πω αν βγαινει καλο..το βραζω 4 ωρες τωρα..

αντε ρε βαγκ..να το κανεις να τελειωνεις..

μακρερ ελπιζω να μη κολησει τοποτα ρε συ!:@το μπεμπακι..

αυριο το πρωι θα ερθει 1 φιλη να κανουμε σαπουνια..

κοιμηθηκα το μεσημερι ευτυχως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

βαγκ,σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με το χέρι.

αλλά, πολλε λεφτά ρε...

απαπα...

ε να είστε άρρωστες όλες μαζί ρε... χαχαχα...

σωσω, ανυπομονώ να μου βρουν τη γκυκερίνη για να ξεκινήσω να φτιάχνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδιά κι εγώ δίνω αντιπυρετικό γρήγορα.

αν δω ότι είναι μαραζομένος... κ από τα δέκατα δινω...

τον πήγα σχολείο.

από τις έξι είμαστε στο πόδι.

ο μικρός δεν πιάνει πιπίλα...

χαζός είξαι;

αφού έχει το στήθος.

ολόκληρη ώρα κάθεται κ πιπιλά.

το

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Βλεπω εχετε οι περισσοτερες θεματα...

Βαγκ με το καλο η επεμβαση, πολλα τα λεφτα, εχετε καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο οι αστυνομικοι να σας ερχοταν φθηνοτερα;τι μαλακιες λεω;θα το χεις ψαξει...

δηλ,δε θα το ξεκουρασεις καθολου μετα την επεμβαση ετσι;εγω δεν καταλαβαινω αυτες που εχεις χωσει λες, πώς τις εχεις χωσει;αφου ολο δουλευεις!Θα πεσεις κατω στο τελος...

Σωσω χαρηκα που της επεσε ο πυρετος!

Εχει κανα συμπτωμα;λαιμο;μυξα;λες να της εφερε τιποτα απ τον παιδικο η Μαρθα η οποια να μην αρρωστησε;φορεας δηλ...

και μια ανηψουλα μου που την πρωτοπηγε παιδικο η ξαδερφη μου(τι το θελε τωρα κι αυτη στη μεση της χρονιας-σαν το Φανη ειναι το κοριτσι)40 πυρετο ακατεβατο...

ισως ειναι ιωση...μαγιατικη; τι να πω...

Μαρκερ δε καταλαβα τα σπιθουρακια τα εχει ο μπεμπης;ή ο Στελιος απο τον πυρετο;

γκουγκλαρα αυτο με τον αφαλο τωρα γιατι με προβληματισε κι εμενα και σου κανω κοπι πειστ απο το μπειμπισπεις:

Η πορεία του ομφάλιου λώρου, η φροντίδα του και τα συμπτώματα που πρέπει να μας οδηγήσουν στον παιδίατρο. Επίσης, πότε "πέφτει" φυσιολογικά ο λώρος και πώς αντιμετωπίζουμε την κατάσταση όταν αυτό δεν συμβεί στο προβλεπόμενο διάστημα;

Η πορεία του ομφάλιου λώρου

1. Πέντε λεπτά μετά τον τοκετό, ο ομφάλιος λώρος κόβεται στο 1,5 περίπου εκατοστό από την κοιλιά του μωρού και στερεώνεται. Αυτό ονομάζεται «ομφαλικό κολόβωμα».

2. Στην αρχή έχει τη μορφή του «ζελέ», το «ομφαλικό κολόβωμα» είναι εξογκωμένο, έχει κοκκινόασπρο χρώμα και σε διάστημα 6-7 ημερών σκουραίνει, ξεραίνεται, πέφτει και η περιοχή επουλώνεται μέσα σε περίπου 12-15 ημέρες.

3. Αν το «ομφαλικό κολόβωμα» δεν πέσει σε αυτό το διάστημα, πρέπει να συμβουλευτούμε τον παιδίατρο, γιατί είναι πιθανόν η καθυστέρηση να σχετίζεται με διαταραχές στο ανοσοποιητικό.

Η φροντίδα του ομφάλιου λώρου

Το ομφαλικό κολόβωμα όπως και ο ομφαλός χρειάζονται φροντίδα προς αποφυγή μολύνσεων. Κάθε φορά λοιπόν που αλλάζουμε πάνα στο μωρό, καθαρίζουμε την περιοχή με ένα κομμάτι βαμβάκι με οινόπνευμα. Ο καθαρισμός αυτός πρέπει να συνεχίζεται για 12-15 ημέρες ακόμη, αφού πέσει το κολόβωμα.

Για να μην ερεθιστεί ο ομφαλός και δημιουργηθούν προβλήματα, πρέπει να διατηρείται στεγνός. Έτσι, πρέπει να κρατάμε την πάνα διπλωμένη κάτω από το λώρο, ώστε η περιοχή να μην υγραίνεται από τα ούρα του μωρού. Επίσης, μέχρι να επουλωθεί πλήρως το ομφαλικό κολόβωμα, πρέπει να αποφεύγεται το μπάνιο του παιδιού.

Ο ομφάλιος λώρος δεν έχει πέσει ακόμα. Κάνει να μπει στο νερό το μωρό;

Τα νεογέννητα δεν τα βάζουμε μέσα στο μπανάκι αλλά τα πλένουμε τοπικά, βρέχοντάς τα με χλιαρό νερό και καθαρίζοντας τις ευαίσθητες περιοχές με το σφουγγαράκι.

Ποιά σημάδια δηλώνουν ότι το κολόβωμα έχει μολυνθεί;

-Αν υπάρχει πύον στη βάση του ομφάλιου λώρου

-Αν το δέρμα του μωρού γύρω από τη βάση του λώρου είναι κόκκινο

-Αν το μωρό κλαίει όταν αγγίζουμε το λώρο ή το δέρμα γύρω από αυτόν. (Δεν πρέπει να μπερδεύουμε το κλάμα του μωρού, όταν βάζουμε οινόπνευμα. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό).

-Η μικροβιακή μόλυνση του ομφαλού ονομάζεται ομφαλίτιδα και αντιμετωπίζεται με αντιβιοτική θεραπεία και εντατικό καθαρισμό.

Εγω προβληματιστηκα Μαρκερ εκει που λεει για το ανοσοποιητικο

ο γιατρος που λες οτι δεν ανησυχει εννοεις τον παιδιατρο ή τον γυναικολογο;

τι να πω αν δεν ανησυχει ο γιατρος, αυτος ξερει καλυτερα...θα υπαρχουν περιπτωσεις που κανουν περισσοτερο καιρο χωρις να συμβαινει κατι...

Νανουκα οι φιλες σου θα ερθουν να χαιρετισουν το μωρο οχι να ντερλικωσουν χριστιανη μου, που θα κανεις μπουφε παλι!

καλα το τουρλωμα του κωλου το εχουν ολα...εχει πλακα...

Βαγκ αυτο που ειπες για τα 2α παιδια οτι βγαινουν πιο ηρεμα γιατι μαλλον στα πρωτα ειμαστε στην τσιτα και το μεταδιδουμε, το πιστευω απολυτα εδω και χρονια...

Μαρκερ πώς θα το βγαλετε το παιδι; δε θυμαμαι...σορυ αν εχεις πει...

post-16404-13873940253582_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρεσυ ντομ, θα έρθουν αμέσως νετά τη δουλειά.

νηστικές θα είναι... έτσι να τις αφήσω;

αποφάσισα να φτιααξω

πιτάκια με γύρο

μπουρίτις νε κιμά

πίτσα

μπουκίτσες κουκάνικο

μπουγάτσα

καλιτσούνια

λιυκουμάδες

τα καλιτσούνια τα έχω έτοιμα στην κατάψυξη.

τον ομφάλιο λώρο τον καθάριζα με οκτενισέπτ μόνο μία φορά τη μερα, νετά το μπάνιο.

η γιατρός μου είχε πει να σταματηησω ναβάζωαντισυοτικό μόλις οέσει.

απλά επειδή είχε λίγο υγρό, συνέχισα να βάζω.

κ εννοείται ότι τον έκανα μπάνιο κανονικά.

πρώτη φορά το άκουσα αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα,

δεν εχω προλαβει να σας διαβασω...

εμεις μπανιο οταν επεσε ο λωρος...ευτυχως του αρεσει..

Μαρια μην αγχωνεσαι λογικα ο παιδιατρος σου ειπε ...

ελπιζω να μην ειναι παιδικη ασθενεια και να μην κολλησει το βρεφακι...

Σωσω και σε εσας ελπιζω να ηταν ο τελυταος πυρετουλης...

η Μαρθα θα στρωσει και θα δεις φαση ειναι...

Βαγκ καντη την επεμβαση να ξεμπερδευεις αφου σε ταλαιπωρει....

δεν ειχαμε "βρωμικο" επεισοδιο παλι ισα ισα που στουμπωσε κιολας...

Νανα χριαστιανη μου μηπως εισα βιονικη ????καλα ποτε προλαβανετε να τα κανετε ολα???

πραγματικα απορω....

ρε Ντομ πες οτι εισαι σαν και μενα...εγω τιποτα δεν κανω και η μερα δε μου φτανει...

ο δικος μου ο μπεμπης θελει αγκαλιες πολλες και με εκνευριζει....να τον παρω γα να περασουμε ομορφες στιγμες οκ αλλα για να κοιμηθει θα εχω προβλημα...

πιπιλα ουτε κατα διανοια...τον αηδιαζει και να φανταστεις Νανα ο δικςο μου δεν εχει κα βυζακι...

3 ξυπνηματα το βραδυ..1-3.30-5.30

πινει γαλα παραπονο δεν εχω..

Ο Θ εξαιρετικος στην υπακοη σε εμας...χιχιχιχχιιχ....στον παιδικο επισης...τυχαιο????κυριος σας λεω...

ερχεται και η νονα του σημερα...θα βαφτισει ενα ανιψακι της το Σαββατο και θα τον παρει μαζι της..θα ειναι και οι γονεις μου εκει αλλα θα τον κρατησει μαζι της λεει...ελπιζω να μην καταστρεψει τα ξενα βαφτισια...

συγγνωμη που δε σχολιαζω αλλα δεν εχω προλαβει να σας διαβασω καλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nανουκα πολλα κανεις νομιζω και παλι...

μου αρεσει που θα κανεις και λουκουμαδες

εγω ειμαι ξυπνια απο τις 5, εκλαιγε ο Φανης, παω και τον βλεπω μες στα αιματα, αυτος η κουνια απο τα καγκελα μεχρι τα σεντονια τα μαξιλαρια...ειχε ανοιξει η μυτη του, δεν εκλεινε, τον καναμε μπανιο, πασαλειφτηκαμε κι εμεις

επειδη συμαβαινει για πολλοστη φορα (η παιδιατρος ειχε πει να τον δει ωρυλα για τυχον αγγειακι που εσπασε) και το αμελουσα τοσο καιρο, θα προσπαθησω να τον παω στον ξαδερφο μου

αμα χρειαστει καυτηριασμος, θα πονεσει ξερετε;

εχω ξενερωσει και στη δουλεια με διαφορα και ειμαι σημερα με κατι μουτρα...

με ειχαν συνηθισει με χαμογελο και να τους φτιαχνω τη διαθεση αλλα η υπομονη εχει και τα ορια της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε θα πονεσει για λιγο....

και εγω τον εχω βρει με ανοιγμενη μυτη μεσα στα αιματα...ειχα χεστει πανω μου...

καλα οταν τα παιρνω στη δουλεια ουτε διαλειμμα δε βγαινω...μη συγχυζεσαι ομως αν δεν αξιζει κιολας...

λουκουμαδες πεθαινω αλλα προσπαθω να πεσω σε κιλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσούλα μου, έχουμε τα ίδια ωραρια πάνω κάτω...

εγω θα το προσπαθήσω για την πιπίλα.

κ για να έχει μια οαρηγοριά όταν θα λείπω στη δουλειά αλλα κ για να μην κάνει πιπιλο το δάχτυλο...

κορίτσια μου, εμένα αυτά νε ξεκουράζουν.

σεν μπορώ να κάθομαι.

με αγχώνει.

με το που θα κοιμηθεί ο μικρός, τον βάζω ρηλάξ κ πάω να κάνω κάτι.

έστω κ για δέκα λεπτά να κοιμηθεί, θα σηκωθώ κ θα σκουπίαω ένα δωμάτιο ήθα καθαρίαω το μοάνιο η θα ψάξω κάτι στο ίντερνετ κτλ κτλ...

όμως, εεχω κ πολλή βοήθεια μέ τον μεγάλο.

ασχολειται πολύ ο π κ η πεθερά μου.

επίσης, το σιδερο μου το κάνει η πεθερά

τοσαβ θα φέρω τη γυναίκα για να μου καθαρίσει τα παράθυρα.

αύριο σαραντίζω.

απίστευτο;

τη δευτερα παιδίατρο κ την τετάρτη γυναικολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΥΣουλα ακομα δεν τα εχασες τα κιλα;;θα τα πω ολα στο γιατρο σου!!να ξεριες..

μπραβο ρε νανα για τις ετοιμασιες..

κ γω ετοιμαζω στεκες για τη βαφτιση!!χαχα...κ γενικα να δινω!!

εμεις καλα..παλι πυρετο χθες η μπουμπου..38,4..εννοεται δεν εδωσα τιποτα..ηταν λιγο ανυσηζη αλαλ κοιμηθηκε!!

πηγα τη μαρθα σχολειο..ολα καλα..

ο λευτ εχει ρεπο σημερα..σουπερ!!

περιμενω τη φιλη γισ τα σαπουνια..

δεν εχω προλαβει να μαγειρεψω..πειραζει;;θα κανω καμια πιτσα στο λευτ!!

ουτε για μενα φροντισα..

χθες παραγγειλαμμε με τη μαρθα..και εφαγα κ την πιτα που περισσεψε την δικια της..χαχ..

α ρε ντουκαν..

κα μας αργησε να πεσει ο ομφαλιος..στισ 20 μερες και επεισε!!

αηδια..

χρυοσυλα ποσο πινει τωρα το μπεμπε;;

καυτηριασμο εκανε ο λευτ μεγαλος..

ποναει λιγο..

νωρις δεν ειναι για καυτηριασμο;;

λεω εγω τωρα..

το μαρακι που σκ...ειναι;;

καιρο εχει να μπει..

η αλεκα;;

σας ειπα οτι θελω να φτιαξω λιβανι;;χ

αχαχ..αλλα δε ξερω αν συμφερει..οταν ξανα κατεβω θα ρωτησω ποσο εχουν τα υλικα!!

αυριο εκλεισα να κουρευτω..ελεος..δε παει αλλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

ο στελιος ακομη δεκατα (37,8)και τιγκα στα σπυρια - τους δινω παντα αντιπυρετικο και δεκατα αν εχουν - δεν μπορω να τα βλεπω μαραμενα ή γκρινιαρικα , του δινω και για τη φαγουρα σιροπι - αντε να δουμε ποσο θα τον κρατησει.\

ευχαριστω κοριτσια - ελπιζω και εγω να μη κολλησει το μπεμπε

ντον το διαβασα αυτο το αρθρο - δεν υσχισει μου ειπε και μετα που το εψαξα και σε ξενες βιβλιογραφιες απλως σε καποια παιδακια δεν πεφτει νωρις ειανι το συνδομο προσκολησεις στην κοιλια καπς ετσι το ελεγε. αλλα θα πεσει μπορει και μετα το μηνα - μιλαμε βαζω πραγματικα πανω απο 15 φορες οινοπ.

νανα θα ρωτησω για αυτο που εβαζες και εσυ

απο κιλα 3,5 μου εχουν μεινει αλλα τρωω και σα φοραδο

πιπιλα ουτε εμενα κανει σαν να αηδιαζει - με το ζορι την εχει παρει μια φορα για 2 λεπτα και αυτο γιατι νυσταζε τρελλα το αμοιρο

πολυ υπνο αυτο το μωρο παντως - δεν μενει ξυπνητο καθολου -να ανυσηχω; αλλο παιδι τι να πω - εχει τιγκαρι και το βυζι γαλα και στο 4λεπτο εχει χορτασει απο το ενα βυζι και αλλο ενα 4λεπτο απο το αλλο μετα απο ξεκουραση. αφου με το ζορι το ξυπναω να πιει 8-10 λεπτα απο το καθε βυζι.

σημερα θα τον ζυγισω -επιζω να εχει απρει και να μην χρειαστει ξενο.

και πολυ σκατο - μιλαμε τουλαχιστον 2 φορες σε καθε γευμα - αφου αρχισε αν συγκεγεται - του εβαλα παμπερς γιατι ειναι πιο μεγαλα - στα λιμπερο θελει το νο 2.

μπραβο χρυσοχερες

στειλτε και αποε εδω τιποτα

τι λετε βρε κοριτσια ανοιγμενες μυτες; δεν κανετε πρωτα καμια εξεταση αιματς και μετα να πατε για καυτηριασμους;

βαγκ ευχομαι να σου πανε ολα δεξια με το χειρουργειο

ε δε νομιζω να θελουν μποτε - εκτος εαν σκοπευεται να κανετε αργια χαχα

ωραριο σρη δουλεια εχω οτι θελω βασικα γενικα ομως εαν επιλεξω πρωινο ειναι πανω κατω 8:30-4:00 - δλδ 7:30-4:45 με τα πηγαινε ελα

ε μαλλον η πεθερα θα τον κραταει γιατι παιδικο θα παει του χρονου το σεπτεβρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...