Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπάρχει πρέπει?


Recommended Posts

Όταν εκανα παιδί δε φανταζόμουν ποτέ οτι θα αντιμετωπιζόταν ως τρόπαιο..τί εννοω?Το πρόβλημα των πεθερικων μου,που δυστυχως δεν αφηνουν ανεπηρεαστο τον αντρα μου,είναι γιατι δε πηγαινω ν αφησω το μωρο στο σπιτι τους στο χωριο για εβδομαδες,μηνες και κλπ...το σπιτι μου ειναι παντα ανοιχτο να ερχονται και το ξερουν αλλα δε μπορουν....

Δεν ξερω αν πρεπει μια μητερα να το κανει για να μην εχουν παραπονα οι αλλοι....σιγουρα την πηγαινω αλλα θελω στις διακοπες και γενικα να ειναι μαζι μου.δε μπορω να την αφησω καιρο στο χωριο.γιατι πρεπει να το κανω?ειναι τροπαιο το παιδι?και πρεπει να το εχουν ολοι?δε τα καταλαβα ποτε αυτα.ή να νιωθω ασχημα γιατι λεω οχι σε κατι που διαφωνω στο μεγαλωμα της."οι παππυδες ξερουν,μεγαλωσαν τοσο παιδια"..ακομα μια φορα να το ακουσω αυτο και δε ξερω τι θα γινει...

να νιωθεις τυψεις γιατι θελεις να εχεις το παιδι σου....ημαρτον..ειλικρινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις κάθε δικάιωμα να μεγαλώσεις το παιδί σου όπως θεωρείς εσύ καλύτερα !!!! Άμα μου λένε τίποτα του στυλ....εμείς ξέρουμε καλύτερα.....απλά λέω "ευχαριστώ αλλά εμείς θέλουμε να το κάνουμε έτσι"

Τώρα όσο για το χωριο..............ούτε για πλάκα !!!!!!!!!!!!! Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι έκανα ένα παιδί για να πηγάινει διακοπές με τους παπούδες και όχι μαζί με τους γονείς. έπεσες στην περίπτωση γιατ'ι προσωπικά δεν αφήνω τον μικρό μου σε κανέναν, παρα μόνο όταν πρέπει για τί έχω δουλειά. Δεν κατλάβα και τι είναι το παιδί παρέα για τα ΚΑΠΗ ??? Ξαφνικά όλοι οι μεγάλοι που δεν έχουν τι να κάνουν στην ζωή τους θέλουν ένα εγγονάκι να τους κάνει παρέα. Το παιδί ειδικά τα πρώτα 3 χρόνια της ζωής του ΠΡΕΠΕΙ να είναι με την μάνα του !!! Τελείωσε !!! Όποιος θέλει όποιος δεν θέλει τα κουβαδάκια του και σε άλλη παραλία !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου? :?:

το χωριό τι είναι παραθαλάσιο?

και πόσο χρονών είναι τα πεθερικά?

προσωπικά δεν βρήσκω τίποτα κακό οι παππουδογιαγιάδες να βλέπουν τα εγγόνια τους!!!

τώρα για να αφήνεις το παιδί εκεί, αυτό είναι άλλο θέμα.....π.χ αν το παιδί είναι 7 ετών, ε δεν είναι και τ΄σοο κακό το παιδί στις διακοπές του να πάει να δει τους παπ-γιαγιά!!! :roll::roll:

βασικά μην ξεχνάμε ότι έίναι οι γονείς μας ή γονείς του συζύγου δλδ δεν είναι ξένοι.....

όσο για την επέμβαση στο μεγάλωμα εκεί διαφωνώ 100%, δεν έχει κανείς δικαίωμα να παρεμβαίνει στο μεγάλωμα ενός παιδιού ΕΚΤΟΣ και αντιληφθεί ότι οι γονείς παρεκτρέπονται κάπου!!! :!::!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι κακό να πηγαίνει το παιδί στους παππούδες στο χωριό. Εμείς δεν είχαμε χωριό, και οι δύο γονείς είναι από την πόλη, και ζήλευα τις συμμαθήτριές μου που πήγαιναν το καλοκαίρι στο χωριό των παππούδων.

Φυσικά, το δικό σου παιδί είναι πολύ μικρό (νομίζω είναι δύο ετών έτσι;), οπότε πιστεύω ότι είναι νωρίς να το αφήνεις για μέρες ή βδομάδες στους παππούδες. Απ' ό,τι θυμάμαι είναι και τα πεθερικά σου μεγάλα, οπότε δε θα μπορούν κιόλας να το κυνηγάνε συνέχεια.

Όσο για την ανατροφή, δυστυχώς πάντα έτσι κάνουν, αλλά εμείς απλά δεν ασχολούμαστε! Ευτυχώς οι δικοί μου έχουν ηρεμήσει τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολυ μικρο το παιδακι σου για να το αφινεις τοσο πολυ καιρο....

εαν ειανι 7-8 χρονων..μπορω να καταλαβω να μινει καποια τριημερα η καποιες μερες με τον παπου και τη γιαγια..με την προυποθεση, οτι το παιδι εκει θα απασχολειται με κατι και οχι θα ειναι ξαπλα στον καναπε να βαριαται τη ζωη του.

τομ μεγαλο μου τον εστελνα φετος ημερισιες εκδρομες με τη μαμα μου στο σπιτι τους στη Χαλκιδικη......2-3 φορες εχει κοιμηθει εκει..

αλλα αφενως οι γονει ςμου μπορουν αν το απασχολησουν και εκει περναει καλα..παει γαι μπανιο τρεχει, παιζει στην αυλη, εχι πισινουλα με μεγαλη ομπρελα, τσουληθρα...η μαμα μου μαγειρευει, και ειναι ασφαλες...

εαν δεν υπηρχαν αυτες οι προυποθεσεις αθροιστικα..δε θα τον αφινα ουτε ημερισιες εκδρομες σε αυτη την ηλικια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα δεν υπαρχει κανενα κακο στο να πηγαινουν στους παππουδες.αλλα γιατι πρεπει να γινεται αυτο?η το αλλο?η τοσα πρεπει?

η κορη μου ειναι 2 χρονων.και οι παππουδες 68.

οταν εγω σου λεω να ερχεσαι οποτε θελεις και το σπιτι μου ειναι παντα ανοιχτο,και ειναι αληθεια αυτο,γιατι πρεπει να σου την αφησω καιρο?οταν εσυ επιλεγεις να μην ερχεσαι γιατι πηγαινεις εκδρομες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρα..δεν υπαρχει πρεπει..υπαρχει θελω...

και υπαρχει "ειναι αναγκη"

Πχ εαν εγω δουλευω πολλες ωρες..και εχω ενα παιδι ηληκιας 7-8 χρονων και τα καλοκαιρια..δεν εχω με τι να το απασχολισω/προσεξω/φυλαξω..τοτε δεν υπαρχει κανενα απολυτως κακο στο να παει 2 -3 μηνες στου ςπαπουδες στο χωριο..

με την προυποθεση ΠΑΝΤΑ να ειναι σε θεση να το φροντιζουν υπευθυνα...

ο Πεθερος μου ειναι 70 χρονων..αλλα απο μονος του δεν επιστευετε την κατασταση της υγειας του να προσεξει περισσοτερο απο 1-2 ωρες τα παιδια...

θα βαλει τα μικρα στο καροτσι να τα παει μαι βολτα,..θα κατσει να ζωγραφισει, θα κατσει μαζι με τον μεγαλο να δει καμια ταινια..αλαλ ΜΕΧΡι εκει..

οι γονεις μου πιο νεοι..αλλα αναλαμβανουν τα παιδια ΜΟΝΟ οταν ειναι και οι δυο μαζι.

Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να νιωθεις ασχημα εαν δεν θελεις να αποχωριζεαι το παιδι σου..μπορειτε να πξγαινετ επου και που και να το χαιρονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα το λάθος και έστειλα τη μικρή μου 16 μηνών (μαζί με τη μαμά μου) στα πεθερικά μου στο χωριό ένα καλοκαιρι για δύο εβδομάδες....Ξέρω ότι μπορούσαν να τη φροντίσουν, ότι τη λατρεύουν, ότι την προσέχουν, αλλά εγώ δεν την πάλευα μακριά από το παιδί μου...Δεν άντεχα.....

Πέρα από το ότι όταν πήγα να τη δω ένα ΣΚ, είδα άλλο παιδί...

Από τότε 2 χρόνια μετά, δεν την έχω ξαναστείλει...Και δεν θα το ξανακάνω...

Οι περισσότεροι παππούδες δε σέβονται τις αποφάσεις των γονιών για το πως θέλουν να μεγαλώσουν το παιδί τους και κάνουν του κεφαλιού τους..... :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Από τότε έχουν χαλάσει πολύ οι σχέσεις μου με τον πεθερό μου....Τότε έβαζε το παιδί στο αμάξι και το πήγαινε βόλτες χωρίς καθισματάκι :o:o:o:o:o:o (ενώ είχε και το είχα ξεκαθαρίσει), του έδινε να τρώει ό,τι απαγόρευα, ανέβασε η μικρή πυρετό (για 4 μέρες ψηνόταν με 39,5) και δε μου είχε πει τίποτα.... :o:o:o:o:o:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Εκτοτε ξεκαθάρισα ότι το παιδί θα πηγαίνει στο χωριό ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ....

Κάθε καλοκαίρι τη ζητάει και κάθε φορά τρώει πορτα....

Ευτυχώς μετά τα ευτάπελα, έβαλε και ο άντρας μου μυαλό και δεν τολμάει να μου πει τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα απαντησω απλα στην ερωτηση-τιτλο που εβαλες:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΕΠΕΙ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΩ!!!!

και το "θελω" της μαμας (της καθε μαμας) πρεπει να ειναι σεβαστο.

Θελεις να την πας την μικρη; Καλως...

Δεν θες; παλι καλως!

Απο την στιγμη που οι παππουδες βλεπουν το παιδακι δεν βρισκω λογο να την αφησεις εκει αμανατι....Αλλα που να βρεις λογικη;;;;; Σαμπως τα πεθερικα μου ειναι καλυτερα;;;; Μυαλα κολλημενα (και στην περιπτωση μου κακα :( )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαφώς και υπάρχουν "πρέπει" σε ορισμένες καταστάσεις, αλλά όχι στους παππουδογιαγιάδες :lol::lol::lol::lol:

εγώ θα άφηνα τα παιδιά μου, τα οποία είναι 7 και 4, στην πεθερά (69 ετών) γιατί ξέρω ότι τα προσέχει και όλο παίζουν και μαθαίνουν.....αλλά θα τα άφηνα για μία εβδομάδα και αυτό γιατί δεν τους εμπιστεύομαι στο θέμα της διατροφής, όλο αλλαντικά θα τους έδινε και γλυκά :twisted::twisted::twisted::twisted:

δεν θα τα άφηνα σε ηλικία 2 και 3 ετών, τα θεωρώ μικρά....μαζί θα πήγαινα αλλά όχι να τα αφήσω εκεί για διανυκτεύρευση......και αυτό που είπαν ότι και εκείνοι μεγάλωσαν παιδιά το θεωρώ τελείως γελοίο για όποιον το λέει.....και ποιός μας λέει ότι τα μεγαλωσαν σωστά? άσε που τα τωρινά δεδομένα έχουν αλλάξει!!! ;)

και όλα εξαρτώνται φυσικά και από τους παππουδ-γιαγ!! ;)

εν κατακλείδι θα σου έλεγα να κάνεις ό,τι θεωρείς εσύ ότι είναι καλό για το παιδί σου! :!::!::!:;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως ολοι λενε να τους το αφηνω ενω αποθηλασω και λεω ενα ξεκαθαρο ΟΧΙ!!!

και την πεθερα ειδικα που ελεγε αφησε τον εδω την λεω ''ουτε με 1.000.000 ευρω δεν τον αφηνω...'' και το λεω και στους δικους μου...δεν τον αφηνω...αλλο να ειμαι και εγω εκει και αλλο να παει μονος του!!!!το παιδι πρεπει να ειναι με τους γονεις...τελος!!!

και οι δικοι μου ειναι 50+ ολοι...!οχι 70!!

εγω πηγαινα σε παππουδες-γιαγιαδες αλλα παντα θυμαμαι πως τελικα ηθελα να ειμαι με την μαμα μου....!!!!!

και ας ηταν νεοι οι γιαγια-παππουδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην τελικη ξερεις τι μας τρωει???επειδη δεν απανταμε και θελουμε να ειμαστε ευγενικες!!!! οταν πηγαινα στο χωριο η πεθερα και η αδελφη της λεγανε αντε πατε βολτα να ηρεμησετε μονοι σας!!!δεν θελω λεω !!!ε το λεγανε συνεχεια και αγανακτησα και τον λεω παμε 1 βολτα γιατι νευριασα!!!!!!!!!!!!!

μα επειδη αυτοι θεωρουν κατι οτι θα σου κανει καλο πρεπει οντως να σου κανει????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας πω τι με τρελαινει..δημιουργουν τυψεις στο συζυγο..και ειναι ολα παραλογα...

έρχεται η αδελφη του πριν λιγο καιρο...και του εκανε καυγα γιατι ελεγε "οχι"στους γονεις τους οταν ειχαμε παει στο χωριο,για καποια πραγματα που ηθελαν...οπως να παει το παιδι στο αμαξι μαζι τους...."και πως μιλουσες ετσι στους γονεις μας?""και η μανα μας μεγαλωσε 2 παιδια και εσυ της ελεγες οχι?"και δεν αφηνεις το παιδι στο χωριο?.....ετων 35 αυτη και εκανε σαν μωρο.οικογενεια δεν εχει δικη της.και το μπουμπουνεξ ο δικος μου φουλ στις τυψεις...για μερες...

μα ειναι δυνατον?τι μ@@@κιες ειναι αυτες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Liberty να κάνει η αδερφούλα του παιδιά να τα αφήνεις στους γονείς της..... :twisted::twisted:

Ναι παιδια μεγάλωσαν...Το ζήτημα είναι πώς τα μεγάλωσαν... :?:?:? Και στην τελική έχουν περάσει τόσα χρόνια.... :twisted::twisted::twisted:

Τα παιδιά έχουν ανάγκη τους γονείς τους...Όχι τους παππούδες...

Ο πεθερός μου κάθε καλοκαίρι μου λέει "Δεν το λυπάσαι το παιδί (τα παιδιά τώρα) να κάθεται να βράζει στην Αθηνα;;;;Γιατί να μην έρθει εδω στον καθαρό αέρα να κάνει τα μπανάκια του;;;;" :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liberty να υποθέσω ότι σε συμπαθούν πολύ ε?! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

πόσο με εκνευρίζει να ανακατεύονται άσχετοι στην οικογένεια!!! :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

τι σχέση έχει τώρα η αδελφή?? :twisted::twisted::twisted:

το θέμα είναι και ο σύζυγος τι στάση παίρνει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αrgi να σου πω την αληθεια δεν ασχοληθηκα ποτε με το αν με συμπαθουν η οχι.τυπικες και καλες σχεσεις ειχα παντα.δεν εδινα κανενα δικαιωμα.και παντα ευγενικα.τωρα με το παιδι τι @@ ειναι αυτες.δε ξερω...λες και ειναι γατακι...να παει και εκει να μην πουν τιποτα....

και γιατι λεω οχι..εδω στη μανα μου τα χωνω..και ειμαι αντικειμενικη σε αυτα.δεν εχει να κανει με πεθερικα ή μανα..αλλα το παρα...@@@

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως..δεν υπαρχουν πρεπει..να κανεις εσυ αυτο που θεωρεις σωστο για το παιδι σου...οι παπουδογιαγιαδες εκαναν αυτα που θεωρουσαν αυτοι σωστα για τα παιδια τους..τωρα ηρθε η σειρα μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιος μου ειναι 3.5 ετων. Για πεθερικα δεν μπορω να πω διοτι δεν εχω εμπειρια..οι γονεις του δικου μου ειναι δανοι, εχουν αρκετα προβληματα ηδη οποτε κανεις δεν σκεφτηκε ουτε προτεινε ουτε θελει να παρει το παιδι για λιγο μαζι..Επομενως δεν εχω μπει στη διαδικασια να το σκεφτω-αν και για να ειμαι ειλικρινης στους συγκεκριμενους δεν θα αφηνα ποτε το παιδι ουτε μια ωρα (δεν στεκουν καλα στα μυαλα τους γενικως και ουτε και ο γιος τους ο ιδιος δεν θα τους αφηνε να κρατησουν το παιδι) αλλα στην αδερφη του αντρα μου θα της το αφηνα και για διανυκτερευση και να μεινει λιγες μερες χωρις δευτερη σκεψη.

Την εμπιστευομαι και την συμπαθω πολυ.

Τωρα εγω εχω αφηνω τον γιο μου στους γονεις μου. Τον εχουν παρει διημερα στο εξοχικο -ηταν γυρω στα 2,5 τοτε- τον εχω αφησει 4-5 μερες οταν πηγα στη Σουηδια για δουλεια και οταν ειχα ανεβει Θεσσαλόνικη βολτα παλι..Γενικα τους τον αφηνω ανετα και δεν εχω στεναχωριες..Οκ ξερω πως ο πατερας μου θα του δωσει βλακειες να φαει, θα ξεκινησει την ημερα με μπουγατσες και θα την τελιωσει με σοκολατες, καραμελες οτι χαζομαρα κυκλοφορει..Η μανα μου δεν τον αφηνει αλλα ο πατερας μου του τα δινει κρυφα..Επισης ξερω πως καποιες φορες τον πανε βολτες και δεν εχουν καρεκλακι στο αυτοκινητο...

Θα τον ντυσουν επισης σαν κρεμμυδι και θα ειναι υπεπροστατευτικοι..Ξερω επισης πως ο πατερας μου θα τον παει βολτα σε ολη τη γειτονια κ ο καθενας θα του δινει καραμελες..

Και ναι δεν ανησυχω...Αντιθετως παραβλπεω τις βλακειουλες και χαιρομαι που τον αγαπανε και τους αγαπαει..Χαιρομαι που εχω βοηθεια και παππουδες ετοιμους να αλλαξουν ολη τους τη ζωη για να υποδεχτουν το εγγονι τους, χαιρομαι που το παιδι μου μαθαινει πως μπορει να εχει αγαπη απο τις θειες του και τους παππουδες του και οχι μονο τους γονεις του..

Ειμαι λαθος? μπορει ομως εγω ετσι κανω..Και αν τα πεθερικα μου ηταν υγιεις (δεν ειναι και μαλιστα η πεθερα εχει ξεκινησει να εχει αλτσχαιμερ) θα ηθελα να ειχε τετοια σχεση κ μαζι τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

franita γεια σου.θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που είπες και μου αρεσε πολυ...να μαθει το παιδι οτι υπαρχουν ανθρωποι εκτος των γονιων του,που θα αλλαζαν τη ζωη τους γι αυτό.....θα ήθελα και εγω παρα πολυ η κορη μου να το ζήσει αυτό.

Στην περιπτωση ομως των πεθερικων μου το ακουω αυτο στα λογια..."εγω γι αυτο το παιδι θα εκανα..κλπ κλπ κλπ"τί βλέπω στην πράξη?"Ελευθερία δε μπορουμε να έρθουμε αυτη τη βδομαδα,βαφουμε παντζουρια"

"Ελευθερια δε μπορω,εχω χορωδια" η πεθερα μου....το βλεπουν μια φορα πανω-κατω το μηνα και αυτο σε στυλ επισκεψης.ερχονται καποιες ωρες.δε μενουν ενω τους το εχω προτεινει να μεινουν το βραδυ...

Μου ζητανε ομως να παω να την αφησω στο χωριο..εκει μπορουν να την φροντισουν και να την παιξουν δηλαδη μονο?και γιατι πρεπει να το κανω εγω αυτο?ενω με στεναχωρει να την αφησω?και αν αλλαζαν τη ζωη τους για τη μικρη θα εκανα και εγω το ιδιο.οσο και να ζοριζομουν γιατι μου αρεσει να ειμαι δικαιη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...