Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Maryloo αυτο που λες με τη θηλη μου το κάνει συχνά! Ακούει κάποιον να έρχεται, ούτε κάνει να μιλάει και τιναζεται να δει ποιος ειναι και αν θηλαζει εκείνη τη στιγμή τρέχουν γάλατα και ποναω με το τράβηγμα!

Χθες τον έβαλα για πρώτη φορά στο πάρκο και προσπαθούσε να γαντζωθει.. Ανασηκωνοταν μόνο. Οταν τον έβγαλα απο εκει ήταν καθιδρος. Μεγάλος αγώνας!

Απο τη βάπτιση εκκρεμεί να πάρω ενα χαρτί απο την εκκλησία για μεταβίβαση βαπτισεως , θα γίνει σε άλλη μητρόπολη απο αυτη που ανήκουμε. Εκκρεμεί να κλείσω Ανθοστολισμό, να τοποθετησω τις μπομπο στα καλαθια και να τα στολισω, τα χωνακια για τα παιδιά, η τούρτα ... Αυτα νομίζω.

Περαστικα σας Χριστίνα. Βάζε συνεχεια φυσιολογικο όρο να καθαρίζει η μυτουλα. Σήμερα ειναι καλύτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερούδια ζουζουνομανούλες!!! Τι κάνετε;;;

Εγώ είχα ένα θεματάκι με το laptop(έσπασε η οθόνη) και γι'αυτό δεν έμπαινα. Δεν είχα απο που.

Βλέπω σούπερ τα νινάκια σας! ΕΜείς είμαστε καλά αν κ σήμερα μας κόπηκαν τα πόδια! Έπεσε απο το κρεβάτι! Τον θήλαζα κ μας πήρε ο ύπνος, σηκώθηκε ο άντρας μου να φτιάξει καφέ, έβαλε μαξιλάρι, ο μικρός έριξε κάτω το μαξιλάρι(!!!) και ξαφνικά ακούω μπαπ κ το μωρό να κλαίει! Εγκεφαλικά!!! Πω πωωω!!!! Ευτυχώς τίποτα δεν έπαθε...πήρα το γιατρό, μου είεπ τι να προσέξω για το επόμενο 3ωρο κ τέλος.

Κατα τ'άλλα, 9400κάτι και 72εκ. ύψος, ανάπτυξη για ενός έτους παιδάκι. Προσπαθεί να μπουσουλήσει, στον ποπό του κάθεται με αντίσταση κ όλη μέρα κάνει ζουζουνιές!Μας είπε ο παιδίατρος πως φαίνεται να είναι απο τα παιδάκια που θα περπατήσουν νωρίς!

Έχει 4-5 μέρες που μας κάνει νεύρα, τσαντίλες και τα σχετικά,αλλά εμείς προσπαθούμε να μη γελάμε για να μην το κάνει συνέχεια. όχι τίποτα άλλο, αλλά μετά ποιος μας σώζει! Κριαράκι με ωροσκόπο Λέοντα και με βάρβαρα γονίδαι!!!...ξέρετε τι έχω να περάσω ε;;;αχαχααχ

Κάναμε υπέρηχο στα νεφράκια κ η διάταση στο αριστερό νεφράκι έχει φύγει ενώ στο δεξί έχει μειωθεί σημαντικά!!! Συνεχίζει αντιβίωση όμως κ ξανά εξετάσεις όταν χρονίσει.

Μας είπε ο γιατρός να του ανοίγουμε το πουλάκι να του το καθαρίζουμε, αλλά δεν μπορώ..φοβάμαι!!! Εσείς, αγαπημένες αγορομάνες, μπορείτε;

Α! πριν κανα μήνα αρρώστησε!!Ξεκίνησε λαρυγγίτιδα κ ευτυχώς την προλάβαμε πριν κάνει πυρετούς κτλ κτλ. Αλλά είχε βήχα για 3-4 βδομάδες.

Με την κρέμα τα πάει εξαιρετικά! Ξεκίνησε 3/10 με ρυζάλευρο-βανίλια και απο την πρώτη μέρα βούταγε το κουτάλι απο μόνος του! Χθες έφαγε την πρώτη κουταλίτσα φρουτόκρεμα. Σήμερα(σε λίγο)θα φάει 2 κουταλάκια! Η αντίδραση στο φρούτο είχε πλάκα! Ανοίγει το στόμα, βουτάει το κουτάλι κ μαααμ! Νόμιζε όμως πως είναι η γνωστή του κρέμα. Νιώθει φρούτο, κάνει πίσω το κεφάλι(χωρίς έκφραση)καταπίνει, ξαφνιάζεται κ ξεκινάει ψευτοβηχαλάκι!!!αχαχαχαΑλλά μετά ήθελε κ άλλο!! Στράβωσε που του έδωσα γάλα μετά!!!

Θηλασμό εννοείται πως συνεχίζω!!!

Αυτά νομίζω τα νέα μας!!! Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας ξαναγράψω.

Αααα!! Και τη φοβία προς το καρότσι την ξεπέρασε κ τώρα σουλατσάρουμε!!!

Εσείς τι κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιας κ δεν μου κόλλαγε ύπνος, διάβασα όλα όσα είχα χάσει τόσο καιρό!! Αύριο θα σας σχολιάσωω κ εγώ για τα κιλάκια, για το μπουσούλημα του μικρού, αλλά κ τις κρέμες του.

Α! βάφτιση κάνατε κιόλας ε;; Εμείς του χρόνου. Θα είναι μεγαλούλης αλλά δεν πειράζει.Φέτος μετ αοικονομικά δεν μπορούσαμε με τίποτα..

Πάω για νανάκιααα!!!Φιλάκια ζουζούνες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ που χαθήκατε όλες;;;

Με το φρούτο δεν τα πάει καθόλου καλά ο δικός μου. Σήμερα υποτίθεται πως έπρεπε να φάει 8 κουταλάκια κ έφαγε 5 κ αυτό με το ζόρι...Έφτυνε,ξίνιζε τα μουτράκια του. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι δεν πρέπει να τον πιέσω καθόλου και θα μιλήσουμε ξανά σε λιγάκι(ήταν στο νοσοκ.)ώστε να μου πει τι θα κάνουμε.Προφανώς θα αλλάξουμε φρουτάκια.

Μου έχει δυσκολέψει και στον ύπνο. Για να κοιμηθεί ολόκληρη ιστορία, δεν θέλει ξάπλα, δεν θέλει αγκαλιά, δεν θέλει πάνω κάτω...μπορεί να κάνουμε κ 1 ώρα μέχρι να αποκοιμηθεί. Και το βράδυ απο τις 2 έως το πρωί κοιμάται με πολλάααα διαλλείματα. Δεν ξέρω τι έχει πάθει...

Τώρα, για τα κιλάκια που λέγατε, στις 50 μέρες εγώ είχα 3 κιλά επιπλέον,στους 3 μήνες ήμουν στα κιλά μου αλλά είχα ακόμα περιφέρεια κ δεν μου έκαναν τα παντελόνια μου ενώ μετά απο 4 μήνες μου έκαναν τα ρούχα που φόραγα πριν την εγκυμοσύνη.Δεν είχα πάρει βέβαια πολλά στην εγκυμοσύνη, 13,maχ.14.

Φεύγω φεύγω..κλαέι!!!μετά έχω να σας πω κ άλλα!!(πολυλογού :lol: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Τρεχάματα Κορίνα κ δεν μ παινω πολύ .Με το φρουτάκι μην ανησυχείς ειδικά οταν βγάζουν δοντάκι τους ενοχλούν στα ούλα.Εμεις ενω το τρώγαμε το φρούτο τώρα τρώει 5 κουτ. με το ζόρι, αλλα εκανε επιτέλους την εμφανιση του το 1ο μας δοντάκι,ακόμα εχουμε μυξούλες αλλα πρέπει να ειναι απο το δόντι.

Οσο με τα κιλά αστο δεν μπορω να χάσω με τπτ,βέβαια τώρα αδιαθέτησα 1η φορά κ ελπίζω να χάσω (ξεπρήστηκα αμέσως)κ κανω κ διατροφή (χανω τα μισα απο αυτα που θα έπρεπε κάθε βδομάδα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου κι απο εμενα.Για κιλα ακουω και...ποναω!!!!Τουλαχιστον εσεις προσπαθειτε να χασετε αυτα που πηρατε στην εγκυμοσυνη,εγω η ηλιθια(στην καλυτερη περιπτωση)στα κιλα μου ειχα φτασει μια εβδομαδα μετα τη γεννα-αφου ειχα παρει μονο 6 κιλα,αλλα μετα...το χαος!!!Απο το αποθυμενο μου που δεν επιτρεποταν να φαω τιποτα στην εγκυμοσυνη λογω διαβητη συν την πεινα απο το θηλασμο βαλε και τα ψυχολογικα,πηρα 8!!!!!!Το ζωον!!!!!Και τωρα εδω και 1 μηνα προσπαθουμε με τον αντρα μου να τα χασουμε,γιατι και εκεινος εχει βοηδοποιηθει μαζι μου.Δυσκολα ομως.Κανω και 120 κοιλιακους την ημερα να φυγει και η κοιλουμπα(και οντως εφυγε σχεδον τελειως) κανω και ποδηλατο καθε μερα και εχω χασει 3,5 παροτι μου ηρθε και εμενα περιοδος μεσα στο Σεπτεμβρη.Υπομονη.Τουλαχιστον ειχαμε λογω που μπηκαν αυτα τα κιλα :lol:

Κατα τ αλλα νυχτες μαγικες παλι περναμε γιατι ο μικρος δεν βρισκει ησυχια τις νυχτες.Ουτε νεογεννητο τετοιο χαλι!!Τωρα σιγα σιγα ξεκιναμε να ψαξουμε και για καλο παιδοχειρουργο για να δουμε ποτε πρεπει να κανει την επεμβαση για τη συνδακτυλια.Ξερει καμια καποιον πραγματικα καλο στην Αθηνα?Δεν θελω ουτε να σκεφτω εκεινη την ημερα,νομιζω θα ειναι η χειροτερη της ζωης μου οταν θα μπει στο χειρουργειο,το σκεφτομαι και νομιζω θα πεθανω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Έχω πάρα πολύ καιρό να μπω,να διαβάσω τα νέα σας!

Τρέχω κ δεν φτάνω.Στην δουλειά μένω παραπάνω ώρες κ με το που πάω σπίτι προσπαθώ να αναπληρώσω τον χαμένο χρόνο με το μωράκι μου!

Βαφτιστήκαμε κ εμείς 07/10!οι 2 εβδομάδες πριν την βαφτιση ήταν ένα μαρτύριο!Έφευγα απο την δουλειά πολύ αργά κ δεν προλάβαινα να κάνω τίποτα!Ευτυχώς βρηκα πολύ εύκολα φόρεμα!Να φανταστείτε δεν πρόλαβα να μοιράσω όλα τα προσκλητήρια(σε αυτους που ήταν μακρυά).Κάποιους τους πήρα τηλέφωνο κ κάποιους άλλους δυστυχώς τους ξέχασα πάνω στο τρέξιμο κ την παραζάλη!! :( Πολύ σταναχωρέθηκα αλλα πραγματικά δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο!Γυρνούσα σπίτι 19:00 κ μέχρι τις 20:30 έπρεπε να κάνω χίλια δυο πράγματα!!Τέλος πάντων,ότι έγινε έγινε..

Την ημέρα της βαφτισης όλα πήγαν καλά,ο μικρός κοιμοταν κατα την διάρκεια του μυστηρίου,ξύπνησε την ώρα που τον ξέντυσα κ εκεί έκλαψε για πολύ λίγο!Μόλις μπήκε στην κολυμπήθρα άρχισε να πλατσουρίζει!Το ευχαριστήθηκε!Να μας ζήσουν τα μωράκια μας!Καλοφώτιστα να είναι!

Με το φαγητό του δεν έχουμε πρόβλημα!Τρώει πολύ εύκολα τα φρούτα του κ το μεσημεριανό του!

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε στον γιατρό κ είναι 9100γρ κ 73 πόντους!

Ξεκινήσαμε κ τρίτο γεύμα.Δοκιμασαμε τραχανά κ δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκε.Σήμερα θα του δώσω κρεμούλα βρώμης που θα την κάνω με το δικό μου το γάλα,άντε να δούμε!

Δοντάκι δεν έχουμε ακόμα,έχουμε όμως γκρίνια κάποιες φορές!

Λογάκια λεει μπα-μπα,μπα-που,να-το,ω-πα.....

Δεν έχει σηκωθεί ακόμα μόνος του,αλλα στεκεται όρθιος για πολύ ώρα αν τον αφήσω..

Έπεσε δουλίτσα..Ελπίζω να καταφέρω να μπω αργότερα ,να διαβασω κ τα δικα σας τα νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Γεια σου Χρύσα!!!να μην στεναχωριέσαι με την βάπτιση οποιος παρεξηγείτε στο κατω κατω ξύδι! Εργαζομενη μαμα εισαι!Υγεια πανω απ όλα!Εγω ειχα κατι τρεχάματα την τελευταια βδομάδα αλλα ευτυχώς θα χρειαστώ μόνο μια μικρη επεμβεσούλα κ τέλος.

Η μικρή μου συνεχίζει να έχει μύξες αλλα αφου δεν εχει αλλα συπτώμτα γριπούλας ειμαστε οκ!

Τι να σας λέω πλέον τρέχει μπουσουλώντας σκαρφαλώνει όπου μπορειτε να φανταστήτε :lol::lol: σηκώνετε απο όπου πιαστεί κ βολτάρει :lol::lol:

Σας αφήνω, παω να τελειώνω το σιδέρωμα πριν ξυπνήσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα μτά το μπάνιο του είπε ξεκάθαρα μπαμπα κ ο πατέρας του χέστηκε πάνω του απο τη χαρά!!! Εγώ τον είχα ξανα ακούει, οπότε ήμουν χαλαρή. Πόσο γέλιο!!!

Όταν παίζει πάει στο πλακάκι(του έχω στρώσει κουβέρτες για να παίζει πάνω κ να μη χτυπάει), βλέπει τη σκιά του κ την κυνηγάει!!!αχαχα

Έφαγε κ με όρεξη το φρουτάκι του! Κ χθες αλλά κ σήμερα! Μακάρι κ αύριο. Κάνει βέβαια παζάρια στο ρυζάλευρο το απόγευμα, αλλά δεν έχω παράπονο. Τρώει το μωρό μου.

Κορίτσια, υπολογίζετε πόσο τρώει το μωρό σας; Εγώ δεν μετράω πια κουταλιές, αλλά ούτε κ γραμμάρια μέτραγα ποτέ. Μου έλεγε μια μαμά πως η γιατρος τους είπε αν δεν φάει τόση κρέμα(νομίζω 200μλ)να του δίνει γάλα.Εγώ ρώτησα τον γιατρό κ του είπα κ αυτό το περιστατικό κ γέλαγε. ''Καλά, εσύ κάθε μέρα σε κάθε γεύμα το ίδιο τρως''; Έτσι μου είπε. Μου εξήγησε πως μας ενδιαφέρει το παιδί να τρώει, την ποσότητα ξέρει μόνος του κ την υπολογίζει. Γάλα δεν του δίνω μετά πια. Ακόμα κ όταν δεν τρώει καλά, του δίνω μετά απο 30λεπτά το λιγότερο(ή όταν ζητήσει) ώστε να μη μάθει να περιμένει το στήθος μετά και δεν τρώει την κρέμα.

Γάλα αμέσως μετά του έδινα τις πρώτες 4 μέρες, όπου δίνουμε μετρημένα κουταλάκια(1-2-4-8)μέχρι να συνηθίσει το στομαχάκι το νέο φαγητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!!!!!

Χρύσα να σας ζήσει το νεοφώτιστο!!!! Αχ του άρεσε το νεράκι ε; Μπράβο!!! Συνήθως τα περισσότερα παιδάκια στην βάφτιση κλαίνε πολύ....

MUMBASHA μου μην σκέφτεται καλή μου αρνητικά! Μια χαρά θα τα πάει το παιδάκι σου και η επέμβαση νομίζω πρέπει να είναι ρουτίνας. Όλα καλά θα πάνε! Θα προσευχηθούμε για εσάς! Δώσε του μια αγκαλίτσα από εμένα! :YMHUG:

Χριστινάκι μου εύχομαι να σου πάνε καλά με την επέμβαση! %%- Κινητικά είναι και εμένα ο Γιαννάκης τα ίδια με την μικρή σου! Δεν θέλει πλέον ούτε πάρκο ούτε στράτα και θέλει να είναι στο πάτωμα και να πιάνεται να σηκώνεται από όπου βρίσκει! Τώρα απλώνει και το χέρι και πιάνετε από το επόμενο έπιπλο και συνεχίζει την βόλτα του! Πέφτει όμως καμιά φορά και ευτυχώς που τον προλαβαίνω, οπότε προσπαθώ να είμαστε στο δωμάτιό του που έχω στρώσει χαλί και η πτώση είναι ομαλή!

Κορινάκι μου δεν νομίζω οτι είναι για γέλια το να μετράς τις ποσότητες του φαγητού του παιδιού. Δεν μπορεί κανείς να δίνει ανεξέλεγκτα φαγητό σε ένα μωρό (για να μην γίνει βαρελάκι) αλλά ούτε και να το υποσιτίζει. Δεν κάνει να τρώνε περισσότερο από 200γρ το γεύμα γιατί μεγαλώνει το στομάχι τους και με τον καιρό θα τρώνε όλο και πιο πολύ με ίσως άσχημα αποτελέσματα αργότερα. Κρίμα δεν είναι, να είναι ένα παιδί παχύσαρκο επειδή η μητέρα του δεν το πρόσεξε από μωρό; Ένα μωρό μπορεί να τρώει και ασυναίσθητα επειδή του αρέσει το φαϊ. Δεν σημαίνει οτι θα το μπουκώνεις μέχρι να σταματήσει μόνο του... Σαφώς και κάθε μέρα δεν έχεις την ίδια όρεξη κσι δεν τρως την ίδια ποσότητα αλλά υπάρχει και το "περίπου". Γι' αυτό λένε 150γρ - 200γρ είναι μια ποσότητα που καλύπτει όλες τις διατροφικές ανάγκες του μωρού.

Εγώ φυσικά και μετράω τις ποσότητες διότι τρώει με κλάματα το οτιδήποτε και πάντα μέχρι 70γρ. Δεν σημαίνει οτι δεν πεινάει, απλά δεν του αρέσει το φαγητό. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να το αφήσω στο έλεος του Θεού; Δεν είναι παχύς (7.250γρ και 71εκ) αλλά δεν θέλω και να παχύνει πολύ. Αλλά δεν μπορώ να το αφήνω και νηστικό.... καταλαβαίνεις ετσι; ;) Οπότε πες στο παιδίατρο σου οτι υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις και οτι πρέπει να μπαίνουν και κάποια όρια.

Ωστόσο βρε κορίτσια ο μικρός είναι πολύ ζωηρός και εδώ και 3-4 μέρες έχει κολλήσει πάνω μου σαν βδέλλα.... απαπα.... με έχει τρελάνει. Αυτά τα βράδια κοιμόμαστε μαζί γιατί ο κύριος θέλει το βυζί στο στόμα ΣΥΝΕΧΕΙΑ! και στο κρεβάτι είμαι στην ίδια στάση 8 ώρες! Μην τυχόν και κουνηθώ και του φύγει το βυζί από το στόμα γιατί γίνεται χαμός! Αφού χθες κυκλοφορούσα στο σπίτι με το μάρσιπο επειδή έχουν πιαστεί τα χέρια μου....τον θήλασα εκεί μέσα, κοιμήθηκε κιόλας εκεί και όταν τον έβαλα στο κρεβάτι του ξύπνησε κατευθείαν Εβγαλε βέβαια και το 2ο δόντι αλλά μέχρι 2 χρονών δόντια φυτρώνουν! Θα τα παίξω αν συνεχίσει έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μανουλες!

Corina όντως πρέπει να ελέγχουμε τη ποσότητα τροφής που δίνουμε στα μωρακια μας. Η γιατρός μου είπε οτι πρέπει να τρώει περίπου στα 150 γρ σε καθε γεύμα. Ο δικός μου ζήτημα ειναι αν τρώει 100. Στα καλύτερα του εχει φάει 140 γρ.

Ο μικρός μου βαφτίστηκε τη Κυριακη σε ενα μοναστήρι μεσα στο πράσινο. Η βάπτιση δεν έγινε στον κυρίως ναό αλλα σε ενα υπόγειο παρεκκλήσι κάτω απο το ναό και με χαμηλό φωτισμό. Ηταν πολυ κατανυχτικα. Ο μικρός ηταν μεσα στο κέφι. Δε χορταινε να αλλάζει αγκαλιές και να παίζει. Πολυ κοινωνικός μου βγήκε!

Ξεκινάει ο ιερέας τη κατηχηση. Ο μικρός ήθελε το βιβλιαράκι και του το άρπαξε με τα δυο του χεράκια. Ο ιερέας του το άφησε και είπε απέξω όσα θυμοταν. Μετα του έδωσε ενα άλλο και του πήρε αυτο. Αλλα ο δικός μου ήθελε το πρώτο. Σταμάτησε η κατηχηση και παρακολουθούσε με τη λύση της διαφοράς μεταξύ Στέλιου και παπά. Αφού ο Πάπας κατάφερε και του πήρε το βιβλιαράκι ο Στέλιος ήθελε να τον πάρει αγκαλιά. Τι να κάνει ο παπάς; Τον πήρε αγκαλια κι άρχισαν να παίζει λίγο μαζι του. Φυσικά πάλι σταμάτησε η κατηχηση. Ο μικρός χαϊδευε, τραβούσε τη γεννιαδα, ο παπας γελαγε. Ετσι πέρασε η κατηχηση.

Μετα πήγαμε στη κολυμπήθρα. Ο μικρός κοιτάτε ολο περιέργεια που τη γέμιζαν με νερό και του άρεσε. Ήθελε να πάρει τα κεράκια, ασχολήθηκε πάλι με τον ιερέα και γενικά είχε μια ανυπομονησία. Τον γδυνω και το χάρηκε. Τον αλοιφουν με λάδι και κουνουσε τα ποδαράκια του απο τη χαρά του. Και ξεκινούν τα μακροβουτια. Ολος μεσα. Ηπιε σίγουρα και νερό. Στη τελευταία βουτιά προσπάθησε να αντισταθεί κρατώντας με το χεράκι του την άκρη της κολυμπηθρας. Στιγμή όμως δεν έκλαψε. Εγω όμως είχα βουρκωσει. Μετα τις βουτιές ηταν πιο ήσυχος σε ολο το μυστήριο. Αφού τελείωσε τον θηλασα και βρήκε πάλι το κέφι του. Ετσι βγάλαμε φωτογραφίες. Στο τραπέζι ξεράθηκε στον ύπνο και αφού ξύπνησε του έβγαλα τα βαπτιστικα ρούχα και του φορέσα ενα πιτζαμακι και το καταχαρηκε. Μετα ηταν σαν Να μη συνέβη τίποτα. Ολα πήγαν τέλεια! Με το καλο και στις δικές σας βαπτισεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πως το υπολογίζετε βρε κορίτσια; Έχετε ζυγαριά; Τι να σας πω...ίσως επειδή ο δικός μου και με τα κιλάκια του είναι αρκετά καλά, αλλά δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολος στο φαγητό; Οκ, το φρούτο δεν το πολυτρώει, αλλά με το ρυζάλευρο μια χαρά. Χορτόσουπα σήμερα ξεκίνησε(1 κουταλιά)οπότε απο μεθαύριο θα σας πω σίγουρα.Δεν είναι όμως λαίμαργος. Μήπως αυτά έλαβε υπ'όψιν ο γιατρός; Γιατί πρώτα με ρώτησε πως τρώει και τι ποσότητα ρυζάλευρο φτιάχνω συνήθως και μετά τον ρώτησα κ απάντησε έτσι. Πάντως είναι στο παιδί. Τον εμπιστεύομαι όμως τον γιατρό, γιατί έχω δει και άλλα παιδάκια του(και τον ανηψιό μου)και γενικά θεωρείται απο τους καλούς.

Με βάλατε λίγο σε σκέψεις...θα δω πως πάνε τα κιλάκια του σρχές Νοέμβρη που έχουμε γιατρό και θα του το ξανασυζητήσω.

Μaryloo, αυτό με το νυχτερινό θηλασμό το πέρασε και ο δικός μου πριν 2-3 βδομάδες...ΦΡΙΚΗΗΗ!!! έχει κ την τάση να με σπρώχνει στην άκρη του κρεβατιού...Η μαία μου, που μιλάμε ακόμα, μου είπε πως ο μπόμπιρας πήρε χαμπάρι πως ξεκίνησε φαγάκι και θα μειωθεί ο θηλασμός και διεκδικούσε στήθος για να μην το χάσει! Μούτρο!!!!

Να σας ρωτήσω, απο τότε που ξεκινήσατε κρέμες, πως πάτε με τον θηλασμό; Πόση ώρα μετά την κρέμα θηλάζει το μικρό σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penthesilia μου να σου ζήσει το απίθανο ζουζούνι σου!!!! Καλέ έφερα με την φαντασία μου τις σκηνές με τον ιερέα και γέλασα πολύ! Αχ το μαναράκι μωρέ του άρεσε ε; Και πολύ κοινωνικός!!!! Μπράβο!

Κορίνα μου τί να πω για το φαγητό; Ο κάθε γιατρός γνωρίζει το παιδάκι που παρακολουθεί και δίνει οδηγίες αναλόγως. Ναι με ηλεκτρονική ζυγαριά κουζίνας μετράω το φαγητό που του φτιάχνω. Εκτός από τις κρέμες που υπολογίζω το νερό με το μπιμπερό. Του φτιάχνω 100γρ νερό όπου μαζί με την κρέμα πάει περίπου 120-130γρ και τρώει το μισό με το ζόρι και με κλάμα. Οπότε θα του δώσω και στήθος αλλά όχι αμέσως. Θα περιμένω κανένα μισάωρο και μετά όταν μου ζητήσει αυτός. Γενικότερα και στον μεγάλο μου γιό (που εκείνος έτρωγε με όρεξη) έδινα όποτε ήθελε (απλά όχι καπάκι μετά την τροφή). Δεν πάω ούτε με ρολόι ούτε με την ποσότητα τροφής που έφαγε. Γιατί αν τρώει κανονικά τα 3 γεύματα και θηλάζει μόνο πρωί βράδυ θα μειωθεί πολύ η παραγωγή γάλακτος. Πολλές φορές μου ζητάει και πιπιλάει για ούτε 1 λεπτό και μετά το αφήνει και αν προσπαθήσω να του δώσω κι' άλλο δεν θέλει και απομακρύνεται.

Τελικά εμάς έσκασε και 3ο δόντι!!!! Χθες βράδυ το είδα. Ο καημένος υποφέρει..... :( Μέσα σε 10 μέρες έσκασαν 3 δοντάκια και ίσως γι'αυτό να είναι αναστατωμένος. Επίσης το 3ο δοντάκι πρέπει να πονάει αρκετά γιατί όποτε βάζει το χέρι μου να το δαγκώσει αποφεύγει εκείνο το σημείο και τραβιέται....και είναι και πολύ πρησμένο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Δεν προλαβαίνω να σας διαβασω,γίνεται χαμός στην δουλεια!

Μπήκα να πώ χρόνια πολλά στην Χρυσάνθη μας(σήμερα δεν γιορτάζεις?)!Να είσαι πάντα γερή κοριτσάκι μου κ ευτυχισμένη!Να χαίρεσαι την υπέροχη οικογένειά σου!Μόνο χαρές να βρίσκεις μπροστά σου!!!

panthesilia καλοφώτιστο το μαναράκι σου!!

Μαριλού αυτο με τον βραδυνό θηλασμό το περνάμε έχει 4 βράδια τώρα!!Τί μπορεί να είναι?Ο δικός μου δεν έχει βγαλει ακόμα και δόντια!..Κορίνα εγώ δεν μετράω το φαγητό του,το υπολογίζω με το μάτι(τις στερεες)..Αφήστε που αν του δώσω λιγότερο τσιρίζει,είναι ικανός να φάει κ εμενα!!(Γυρω στα 250-300 γρ πρέπει να ειναι!!)

Αν καταφέρω θα μπω κ αργότερα!Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Τι κάνετε κορίτσια?!Ελπίζω να κοιμάστε πλέον τα βράδια

Εμεις περάσαμε μια περίοδο που όλο κ κάποιος ήταν στο κρεβάτι αλλα τώρα όλα καλά

Την Παρασκευή πήγαμε για το εμβόλιο μας, ξανά 13 μηνών.Κορίτσια με το που μπήκαμε στον γιατρό κουλουριάστηκε πάνω μου κ εκλεγε συνέχεια ούτε να την εξετάσει ούτε να την ζυγίσει τπτ!Μόλις έκανε το εμβόλιο σταμάτησε :lol::lol: σαν να έλεγε εντάξει τελειώσαμε τώρα.Πήγαμε 6950γρ κ 65 πόντους! ξεκινάμε κρόκο αυγου ,τυράκι ,κατσίκι αρνί κ πορτοκάλι!Αν θέλει θα πίνει κ φυσικό χυμό.Δείξαμε στον γιατρό κ που περπατάμε!την πιάσαμε απο τα χεράκια κ κάναμε βόλτες ,ο γιατρός αθλήτρια την λέει

.Μας είπε κ πήραμε τα 1α μας παπουτσάκια !Εχει πολύ πλάκα όλη την ώρα σκίβει κ τα πιάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια τα μικρά μας ρουφάνε όλη την ενέργεια, ε;; Χαθήκαμε όλες!!!

Ο δικός μου 24 Οκτώβρη ξεκίνησε το μπουσούλημα κανονικότατα! Αλλά στον κώλο του δεν σηκώνεται μόνος του.Μόνο αν τον βάλουμε! αχαχα! Ανάποδος! Χθες άρχισε να πιάνεται όπου βρει κ να προσπαθεί να σηκωθεί,αλλά θέλει ακόμα ...προπόνηση.

Λαχανικα΄με τίιιποτα δεν τα θέλει. Αν και χθες ψευτοέφαγε και σήμερα πάλι...καμια 10ρια κουταλίτσες, μη φανταστείτε μερίδα. Και αυτές μόνο πατάτα καρότο. Με κολοκύθι κ σέλινο δεν τρώει καθόλου! Εκφράσεις αηδίας, κλείνει κ σφιχτά το στοματάκι..

Σε γενικές γραμμές είναι κα΄λός!Κ δεν αφήνει τίιιποτα όρθιο!!!Μαμούνι με άλλα λόγια!!!Μας κάνει κ ''γεια'' με το χεράκι κ δίνει φιλάκια στο μαγουλάκι της μαμάς κ του μπαμπά!!!Κ εγώ λιώωωνω!!!

Εσείς τι κάνετε;;; Τα ζουζουνακια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Αντε τα μπεμπάκια μας πήραν φόρα!Ποιος τα πιάνει!

Κορίτσια να ρωτήσω ,20 Νοεμβρίου τελειώνει η άδεια μητρότητας, τι 'δικαιούμαι ' τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Χριστίνα!

Εγώ δεν μπορώ, δυστυχώς, να σε βοηθήσω. Ωστόσο, με μια γρήγορη ματιά, ίσως σε βοηθήσουν αυτά http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=215 και http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=608

Σήμερα του πρόσθεσα μπανανούλα στην κρέμα κ του άρεσε!!! Αρχικά του έλιωσα λίγη στο χέρι μου κ του έδωσα κ ήθελε κ άλλη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπωπωπω πως μεγάλωσαν τα ψυχάκια μας!!!!!

Μπράβο βρε κορίτσια!!!! Μια χαρά απ'οτι διαβάζω όλα τα μικρούλια!!!!!

Και εμείς πολύ καλά, αν εξαιρέσουμε οτι δεν τρώει σχεδόν τίποτα και δεν κοιμάται συνολικά πάνω από 1 ώρα μέσα στην μέρα.... κάνει 2-3 ύπνους του τέταρτου και άντε στο τσακίρ κέφι, του εικοσάλεπτου.... :cry:

Κατά τα άλλα είναι πολύ δραστήριος και ζωηρός. Περπατάει γρήγορα και με αυτοπεποίθηση εννοείται κρατώντας έπιπλα, τοίχους ή τα χέρια μας! Πολλές φορές αφήνει και το 1 χεράκι!!!! Του αρέσει πολύ να παίζει με τα αγαπημένα παιχνίδια του αδερφού του και έχουμε μικρές μάχες στο σπίτι... σπρωξίματα, φωνές, κλπ. Ουφ...πολύ με στεναχωρεί αυτό γιατί ο μεγάλος δεν θέλει να δίνει τα παιχνίδια στον μικρό και το μικρό στεναχωριέται και κλαίει μωρέ το καημένο... :cry: Αλλά και ο μικρός είναι διαολάκι.... όταν λείπει ο αδερφός του από το σπίτι δεν θέλει να παίζει τα παιχνίδια του, αλλά μόλις δει τον μεγάλο να παίρνει τα φορτηγά και τις μπουλντόζες τα θέλει και εκείνος την ίδια στιγμή! Απ'ότι το είχα συζητήσει μου είπαν οτι το μικρό θέλει να τραβήξει την προσοχή του μεγάλου και γι' αυτό το κάνει αυτό!

Επίσης έχουμε πλέον 4 δοντάκια και το βράδυ συνεχίζει ο ανήσυχος ύπνος...κλαίει το μωρούλι μου στον ύπνο του όποτε είναι να ξεμυτίσει νέο δοντάκι.

Μιλάει ασταμάτητα αλλά μόνο αυτός ξέρει τί λέει! :lol::lol::lol::lol: Θα πεί και τις λεξούλες του αλλά κυρίως μιλάει σαν άραβας!!! χαχα!!!! :lol::lol::lol:

Χριστινάκι δεν γνωρίζω καθόλου αυτό που ρωτάς.....

Κορίνα μου συνήθως η μπανάνα σώζει την φρουτόκρεμα! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου ο γιατρός μου ειπε οτι θα έχουν ανήσυχο υπνο κανα χρόνο απο τα δοντάκια :(;)

Εμεις την φρουτόκρεμα με τπτ 5 κουτ. της δίνω μπισκότο στο χέρι κ την ξεγελάω έτσι

Τα τελευταία βράδια δεν θελει να κοιμάται πολύ κλάμα ξεκινάμε απο τις 9 κ τελειώνουμε στις 11 -12 .

Η βαπτιστικά μου κ αν ειναι δυσκολη στον ύπνο,κοιμάται 21-02 κ μετα ξανα 05-07 το πρωι την ημέρα αν κοιμηθει κανα 15λεπτο τυχεροι είναι. :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!

Να μαστε και εμεις! Ειστε μια χαρα ολες με τα μικρούλια!! Και ολα πολυ προχωρημένα διαβάζω!! Μπραβο μπράβο! Καλά βρε Χριστίνα μου περπατάτε??? :o:o:o Πραγματικά αθλήτρια!!

Μαριλου και εμεις ετσι είμαστε με τα παιχνίδια, μονο που ο μικρος ειναι χαχανουλης και νομιζει τον παιζει και χαίρεται!

Εμεις σήμερα πήγαμε στη γιατρο για εμβολιακι για τον μικρό. Αντε να δουμε θα μου κάνει τπτ, γιατί ΚΑΘΕ φορα μου κάνει πυρετό... Απο αυριο αρχίζουμε και φρουτάκια! Το καθυστερήσαμε λιγο λόγω μετακόμισης που κάναμε, αλλα αύριο ξεκινάμε. Να πώ την αλήθεια μου κορίτσια, απο την μια ανυπομονώ να δω πως θα αντιδράσει, απο την άλλη βαριέμαι λίγο αντε ξανα απο την αρχη ταισματα, ξεχωριστα φαγητα κτλ... Ντροπή μου ξέρω.

Καληνυχτα κοριτσια και θα σας πω αυριο νεα! Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!!

Χριστινάκι τί εννοείς οτι βαρέθηκε το γάλα; Δεν το πίνει με όρεξη; Προσπάθησε να πεινάει έτσι ώστε αναγκαστικά να το πιει. Μπορείς επίσης να προσθέσεις 1 κουταλιά "κοιμάμαι - μεγαλώνω" που δίνει τέλεια γεύση στο γάλα και είναι και πιο χορταστικό! Αλλά ρώτα πρώτα τον παιδίατρο.

Όσο για τα δοντάκια το ξέρω κορίτσι μου οτι όταν ξεκινήσουν να βγαίνουν ξεκινάνε και τα ξενύχτια... δεν πρόλαβα να ηρεμήσω που λέει ο λόγος με τον μεγάλο και ξεκίνησε ο μικρός! Αλλά δεν θέλω να το συνειδητοποιήσω ... θέλω να πιστεύω πως την επόμενη μέρα θα κοιμηθούμε όλοι σερί! :lol:

Νάντια μου με το καλό τα μασουλήματα!!! Η αλήθεια είναι οτι το χωριστό φαγητό είναι θέμα.... ευτυχώς μου δάνεισε μια φιλη το beaba baby cook και σώθηκα!!!! Πανεύκολο, χωρίς κόπο, γρήγορο και πάνω απ' όλα άκρως υγιεινό μαγείρεμα για το μωρό!!!!

Εμείς πήγαμε παιδίατρο γιατί ο μεγάλος μου έκανε το πουλάκι μου 1η φορά ωτίτιδα και πήραμε και 1η μας φορά αντιβίωση.... :cry: καλά την είχαμε βγάλει μέχρι τώρα αλλά ο παιδικός αυτά έχει!!!

Με την ευκαιρία είδε και τον μικρούλη μας ο οποίος πάλι πήρε ελάχιστο βάρος, μόνο 150γρ σε 1 μήνα. Έφτασε τα 7.400γρ και από πόντους δεν πήραμε, είμαστε ακόμα 71εκ. Κατα τα άλλα το είδε υπέροχο και πολύ εξελιγμένο για την ηλικία του!!! Η επίσημη επίσκεψη είναι στις 20 του μήνα όπου θα μπουν και άλλες τροφές στην διατροφή του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...