Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προβλημα με τον υπνο ή κατι αλλο?


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα,τα φωτα σας και τις εμπειριες σας.

Η μικρη μου κοντευει 5,5 μηνων και ακομα δεν λεει να ηρεμησει.....κολικους δεν εχουμε πλεον εδω και 1,5 μηνα...η ωρα του υπνου ειναι βασανιστικη για ολους μας....ξεκινα να γκρινιαζει,τριβει ματια,χασμουριεται και μολις την παρω αγκαλια να την κοιμησω με την πιπιλα της αρχιζει και χτυπιεται και ουρλιαζει...με κοπο και κουνημα και λιγο γαλα θα κοιμηθει.....αλλα οι βραδυνες ωρες ειναι μαρτυρικες.....μηπως βγαζει δοντια?πως να το καταλαβω?Βαζει χερια στο στομα,εχει σαλια αλλα πρησμενα δεν ειναι τα ουλα της!Αν ειναι δοντια μονο το βραδυ να πονα?Ξεκινησαμε και ρυζαλευρο,μηπως της καθεται βαρυ?Μεχρι στιγμης μονο 2 κουταλιες φαγαμε,οχι παραπανω.....και το τρωει ευχαριστα!Χθες της δωσαμε ντεπον αφου απο τις 9 μεχρι τις 11.30 την βαζαμε για υπνο και ξυπνουσε κλαιγοντας και μετα απο μιση ωρα κοιμηθηκε.Περιμενω απαντησεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου κ η δικη μου κορουλα οταν βγαζει δοντακια καποιες φορες κλαιει μεσα στον υπνο της,ενω ολη μερα ειναι μεσα στην τρελη χαρα κ τα ουλα της δεν ηταν καθολου πρισμενα..καταλαβαινα το δοντι οταν γρατσουνουσε πια το κουταλακι!!!

τι προγραμμα υπνου ακολουθεις????

το καλυτερο ειναι ενα μπανακι λιγο μασαζακι κ το γαλατακι της να το πινει με σβηστο το φως...

παντως δεν νομιζω να ειναι κατι το ανησυχητικο...ισως απλα περναει φαση το παιδι κ η δικια μου σαν δαιμονησμενη :lol::lol::lol::lol: κανει στον βραδυνο υπνο κυριως αν την αφησω να κουραστη πολυ...οσο πιο κουρασμενη τοσο πιο δυσκολα την βαζω για υπνο...

κουραγιο~!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα πολλα σαλια που λες και τα χερια στο στομα ειναι ενδεικτικα για δοντια-τα ουλα μπορει και να πρηστουν λιγο πιο μετα-ειναι μικρουλα βεβαια ακομα αλλα μπορει και να συμβαινει..τωρα οσο για το φαγητο να της πεφτει βαρυ λιγο δυσκολο το βλεπω...μηπως περναει καμια ιωσουλα και την εχει αναστατωσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Happy μου ανα 1,5 ωρα περιπου με 2 κοιμαται για κανενα μισαωρο,και το βραδυ μπανακι,γαλα κατα τις 10.00 αλλα ξυπναει σχεδον καθε 2 με 4 ωρες....οταν νυσταζει την καταλαβαινω γιατι τριβει ματια και γκρινιαζει....δεν τα βλεπω πρησμενα τα ουλα της,δεν ξερω πριν 9 ημερες καναμε και εμβολιο,μηπως εχει ακομα επιρροή?Παρατηρηση μετα απο εμβολιο γυρω στις 10 ημερες ειναι γενικως ανυσηχη!

Ισμηνη μου,αν ειχε ιωσουλα δεν θα ειχε πυρετο,μυξες κατι τελος παντων?

Βαζει τα χερια στο στομα,εχει σαλια και χτυπαει το μαγουλο της με γροθια,πιθανον γιατι ακομα δεν πιανει καλα....εκτος κι αν ποναει....ηρεμησαμε απο κολικους και παλι απο την αρχη και δεν ξερω τι ειναι... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησυχεις..μπορει και να ειναι το εμβολιο οπως λες..παντως κατα καιρους τα περισσοτερα μωρα κανουν κατι περιεργα με τον υπνο τους...αν παλι κλαει συνεχεια και δυνατα ε τοτε μηπως να μιλησεις και στον παιδιατρο σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα,τα φωτα σας και τις εμπειριες σας.

Η μικρη μου κοντευει 5,5 μηνων και ακομα δεν λεει να ηρεμησει.....κολικους δεν εχουμε πλεον εδω και 1,5 μηνα...η ωρα του υπνου ειναι βασανιστικη για ολους μας....ξεκινα να γκρινιαζει,τριβει ματια,χασμουριεται και μολις την παρω αγκαλια να την κοιμησω με την πιπιλα της αρχιζει και χτυπιεται και ουρλιαζει...με κοπο και κουνημα και λιγο γαλα θα κοιμηθει.....αλλα οι βραδυνες ωρες ειναι μαρτυρικες.....μηπως βγαζει δοντια?πως να το καταλαβω?Βαζει χερια στο στομα,εχει σαλια αλλα πρησμενα δεν ειναι τα ουλα της!Αν ειναι δοντια μονο το βραδυ να πονα?Ξεκινησαμε και ρυζαλευρο,μηπως της καθεται βαρυ?Μεχρι στιγμης μονο 2 κουταλιες φαγαμε,οχι παραπανω.....και το τρωει ευχαριστα!Χθες της δωσαμε ντεπον αφου απο τις 9 μεχρι τις 11.30 την βαζαμε για υπνο και ξυπνουσε κλαιγοντας και μετα απο μιση ωρα κοιμηθηκε.Περιμενω απαντησεις σας!

Φιλενάδα γεια σου!

Η φραουλίτσα σου για να έχει σαλάκια και να βάζει το χέρι στο στόμα βγάζει σιγουρα δοντάκια...το οποία από ότι γνωρίζω μεγαλώνουν κυρίως τα βράδυα (γενικά τα 'οστά' μεγαλώνουν τα βράδυα).

μήπως την ενοχλεί κάτι με το στομαχάκι της? Το γάλα πώς το πίνει? Ευχάριστα? Μήπως Της δημιουργεί καούρες? Μήπως δεν το χωνεύει καλά και πρέπει να το αλλάξετε?

Εάν δεν φταίει το γάλα και το χωνεύει μια χαρά, μπορεί να πεινάει μέσα στην νύχτα. Δοκίμασες να την ταίσεις ξανά κάποια από αυτές τις φορές που ξυπνάει?

5.5 μηνών !!!! εγάλωσε το ζουζουνάκι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Happy μου ανα 1,5 ωρα περιπου με 2 κοιμαται για κανενα μισαωρο,και το βραδυ μπανακι,γαλα κατα τις 10.00 αλλα ξυπναει σχεδον καθε 2 με 4 ωρες....οταν νυσταζει την καταλαβαινω γιατι τριβει ματια και γκρινιαζει....δεν τα βλεπω πρησμενα τα ουλα της,δεν ξερω πριν 9 ημερες καναμε και εμβολιο,μηπως εχει ακομα επιρροή?Παρατηρηση μετα απο εμβολιο γυρω στις 10 ημερες ειναι γενικως ανυσηχη!

Ισμηνη μου,αν ειχε ιωσουλα δεν θα ειχε πυρετο,μυξες κατι τελος παντων?

Βαζει τα χερια στο στομα,εχει σαλια και χτυπαει το μαγουλο της με γροθια,πιθανον γιατι ακομα δεν πιανει καλα....εκτος κι αν ποναει....ηρεμησαμε απο κολικους και παλι απο την αρχη και δεν ξερω τι ειναι... :(

Είναι πολλές οι ημέρες για να είναι εκνευρισμός από το εμβόλιο...

τα ούλα δεν φαίνονται πάντα ξεκάθαρα και συνήθως πονάνε πριν σκάσουν τα δόνια...

τι γάλα πίνετε? δοκίμασε να την ταίσεις όταν ξυπνάει ή να αλλάξεις το γάλα, εάν νομίζεις ότι το χωνεύει με δυσκολία

φιλάκια!!!!!!!!!!!

post-12477-13873939173739_thumb.jpg

post-12477-13873939175153_thumb.jpg

post-12477-13873939191058_thumb.jpg

post-12477-13873939192459_thumb.jpg

post-12477-13873939196948_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚαλησπερΑ κι απο μενα.Νομιζω ειχαμε μιλησει κ παλιοτερα για το θεμα υπνου,ισως βεβαια να κανω κ λαθος.Οπως ειπε κ η μαργαριταμαμ κατα καιρους τα μωρακια περνανε φασεις με τον υπνο οσο στρωμενα κ αν ειναι.Θα σε συμβουλευα να αγορασεις το βιβλιο ''κοιμησου παιδι μου''.Λεει παααρα πολυ χρησιμα πραγματα κ θα παθεις πλακα με το ποσα μικροπραγματα κανουμε λαθος κ μπορει να εχουν επιπτωσεις στον υπνο των μωρων μας.Ελλπιζω να στρωσετε συντομα.Οσο για τα δοντια προσωπικα θεωρω οτι ειναι περισσοτερο δικαιολογια για μας κ οτι δεν ευθυνονται τοσο για τον υπνο των μωρων.Μπορει να ειναι ανησυχα την ημερα αλλα δε θεωρω οτι χανουν κ τον υπνο τους απο αυτα.Προσωπικη αποψη παντα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμανθα μου κοντευεις κι εσυ βρε για το δευτερο,αντε με το καλο!!!Γαλα της αλλαξα πολλες φορες αλλα δεν βρηκα κατι να της ταιριαζει,μονο το humana που πινει δεν το κανει εμετο.Νομιζω ειναι ενταξει με αυτο.Αν ξυπναει το βραδυ της δινω γαλα να πιει,δεν πινει πολυ βεβαια...30-40γρ και ξανακοιμαται...απλα εχω παρατηρησει μετα απο εμβολιο 10 ημερες βγαινει εκτος προγραμματος,μετα στρωνει και μολις ξανα κανουμε παλι απο την αρχη!

Σοφιτσα εγω πιστευω ενοχλουν τα δοντακια....το σκεφτομαι σε μενα που εχω ουλιτιδα και καμια φορα πρήζονται και ματωνουν και με ζοριζουν,φαντασου σε αυτα που ειναι να βγουν....δεν ξερω ετσι πιστευω....

Διαβαζω εδω μεσα οτι απο 3μηνων ξεκινανει η φαγουρα,τα σαλια και μπορει να κρατησει και 3 μηνες και παραπανω μεχρι να βγουν...

Αν εχει αλλεργια στη λακτοζη τι συμπτωματα εχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλα μωρακια εχουν ανησυχο υπνο,ειναι φυσιολογικο...Μπορει να βγαζει δοντι,να περναει αλμα αναπτυξης,να εχει υπερενταση,να την πειραζει κατι απο αυτα που τρωει....Δεν μπορεις να κανεις και πολλα,μονο υπομονη!Ντεπον μην της δινεις χωρις λογο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δοκιμασε κ ενα γαλατακι χωρις λακτοζη ισως να το χωνευει καλυτερα η φραουλιτσα!!!!

αυτο με τα γαλατα παλι....κ εμεις αλλαξαμε παρα πολλα μολις εκλεισε τον 6ο ομως νουλακ κ ησυχασαμε!!!

τα δοντακια κ εγω ειμαι σιγουρη οτι ενοχλουν το ειδα κ στην κορη μου...τις περιοδουςπου εβγαζε δοντια ξυπνουσε τουλαχιστον μια με δυο φορες την νυχτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...