Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Μαρτιου του 2012 ?????


Recommended Posts

Καλημερα και απο εμενα!!! Ας ζωντανεψουμε λιγο την παρεα μας :D Τι κανετε? Πως ειναι τα μωρα σας?

Χριστινακι, ολοι μα ολοι εχουμε φοβους για τα παιδια μας , αλλος μην του πνιγει, αλλος μην του πεσει, δεν υπαρχει γονιος χωρις καποια ανησυχια νομιζω. ;) Δεν σε βρισκω υπερβολικη, ειδικα αν ειναι και το πρωτο...

post-12053-13873939308322_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου.πως τα πατε με τα μωρακια σας?κοριτσια και η δικια μου εβγαζε γουλιες και πνιγοταν και τελικα ενα βραδυ πνιγηκε για τα καλα και δεν μπορουσαμε να την συνεφερουμε.αφηστε τα τετοια εμπειρια.τελικα εχει παλλινδρομιση και πινουμε ειδικο γαλα εχουμε το στρωμα της σηκωμενο και την κραταω αγκαλια μιση ωρα μετα το φαγητο ορθια για να χωνεψη το φαγακι και να μην πνιγει,επισης περνουμε και ενα σιροπακι για να μην παθει οισοφαγιτιδα.να σηκωσετε το στρωμα του μωρου βγαζει δεν βγαζει γουλιτσες...φιλια πολλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Πρέπει να τρόμαξες πολύ Ευη!

Και εμεις που 'εχουμε παλλινδρομιση μόνο για το στρωματάκι μας είπε, επειδή θηλάζω δεν θέλει να την δίνω σκόνη, για το σιροπάκι 1η φορά το ακούω.Ποιά σκόνη δίνεις?

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω με την αγκαλια μετά το φαγητό αλλα στην δικιά μου δεν βοηθάει, τις περισσότερες φορές κάνει εμετό μόλις ξυπνάει λίγο ,αν δεν τα βγάλει αμέσως μετά.

Απο κιλάκια πως πάτε, εμεις δεν βάζουμε ως τώρα αντε μέχρι μηνων μου το δικαιολογούσε ο γιατρός αλλα τώρα σοβαρεύουν τα πράγματα βάλαμε μόλις 80γρ σε 1βδομάδα κ φοβόμαστε για κρυφή ουρολοίμωξη

Τις τελευταίες μέρες δεν θέλει με τπτ μπιμπερό δεν ξέρω τι να κάνω για να το πάρει μόνο απο το στήθος δεν γίνεται πια αφου δεν παχαίνουμε!!! Καμιά ιδέα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kopela mou.egw sthn arxh edwsa to frisolac meta ekane syskoiliothta kai edwsa to nativa meta den to xwneye kai edwsa to novalac pali ta idia syn oti arxisan oi polles goulies,opote phga sto almiron ar pou einai antianagwgiko omws mas ekana kai auto dyskoiliothta,phra to almiron comfort kai ksanaarxisan oi goulies syn tou oti pnigike gia ta kala.kai twra me dikia mou protoboulia phra to frisolac comfort kai ola pane kala.kai kaka kanei kai enw olo ton mhna 3 bdomades dhladh phre mono 400 gr me to gala se mia bdomada phre 300 kai phge 4950.emas auto mas bolepse twra tha sou proteinei kai o giatros sas,alla kamia fora prepei emeis na ginoume giatroi sta mwrakia mas...se filw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εμεις ξεκινήσαμε με το Nativa που το πίναμε απο την κλινικη ,δοκιμάσαμε το frisolac δεν το έπινε με τπτ κ μετα το Sanilac poy moy to έπινε αλλα πήρα καινούργιο κ δεν το πίνει τώρα με τπτ (με όλα κάνει εμετούλη) και λέω να ξαναδοκιμάσω το Nativa, να δουμε..

Σε λίγο θα την πάω στο γιατρο, το συναχάκι συνεχίζεται κ κάνει πολύ εμετό :(

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Χριστινα καλησπερα! Τι κανει η μικρη σου με το βαρος και την παλλινδρομηση???

Εσενα Ευη???

Εμεις γιναμε πλεον 3 μηνων και ειμαστε αφρατοι σαν ψωμακι :D Οι κολικοι εχουν ηρεμησει πολυ και το ιδιο και εμεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Εμεις γινόμαστε 3 την άλλη βδομάδα. Τώρα πέρνουμε κ μπουκάλι 1-2 φορές την ημέρα κ αρχίσαμε να βάζουμε κ μεις!Νομίζω καλύτερα με την παλλινδόμηση απλα όταν κάνει το παρακάνει :D:(

Να ρωτήσω κάτι που έχει αρχίσει να με απασχολεί, με τα εμβόλια τι κάνετε τώρα είναι να βάλει Πνευμονιόκοκκου -Μηνιγγιτιδόκοκκου το κάνετε τώρα στα 3 ή αργότερα?

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

καλημερα και απο μενα...εμεις ειμαστε 14 εβδομαδων η αλλιως 3 μηνων και 8 ημερων.εμβολια καναμε 1 στον 2ο μηνα και πριν μια βδομαδα 2 μαζι και στα 2 τα μπουτακια...με την παλλινδρομηση ειμαστε πλεον καλυτερα με το σιροπι και το γαλα που το αλλαξα μονη μου γιατι η γιατρος μαλλον προωθουσε αλμιρον ενω εγω ειχα δωσει παλια φριζολακ και εκανε στην μικρη και οποτε πηρα παλι φριζολακ αλλα κομφορτ και σωθηκαμε...κατα τα αλλα ολα καλα πηρε 6 ποντους τον τελευταιο μηνα και 750 γρμ....ειμαστε πλεον 5700 και 64 ποντους....φιλια κουκλιτσες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

σΉΜΕΡΑ ΚΛΕΊΝΟΥΜΕ τους 4 μήνες!!!

Και μεις Ευη με την παλλινδρόμηση τα πάμε πολύ καλά ,ευτυχώς εμεις δεν χρειαστήκαμε σιροπάκι, καλά έκανες με το γάλα εμεις πιστεύω ξέρουμε καλύτερα τι κάνει στο μωρό μας. Είστε μεγαλύτερες μπεμπούλες απο μας εμεις 3 1/2 μηνών ήμασταν 5300γρ και 60 πόντους!Βέβαια μια χαρά αφού πήγαμε στην μεση απο την κατώτερη καμπύλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλες!!! Ο μικρος μας εχει ξεπερασει καθε προσδοκια :lol: Πρεπει να ειναι γυρω στα 8 κιλα τωρα!!! Καθε μερα μου φαινεται και ευκολοτερη και παρ' ολο που ειναι δυο δεν κουραζομαι ιδιαιτερα. Θα κανουμε και την βαπτιση μας τον Αυγουστο και μαλιστα θα παμε στις Πρεσπες (στο χωριο Ψαραδες) για να την κανουμε. Ειναι ενα μαγικα ομορφο μερος, πανω στην λιμνη. Εσεις ποτε σκεφτεστε να βαπτισετε τα μικρα σας ?

Φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!

Καλέ και βέβαια κάνει να κάθονται! Αρκεί να το θέλουν και να μπορούν, να μην τα βάζουμε με το ζόρι. Δεν τον βλέπετε στην φωτο τον μπεμπούλη τί ωραία και καμαρωτά κάθεται; Με λίγη υποστήριξη βέβαια. ;)

Στην θάλασσα τον βάζω κανονικά. Η παιδίατρος μας είπε μετά τον 3ο μήνα δεν υπάρχει πρόβλημα! Τα κοριτσάκια αργούν λίγο παραπάνω. Του αρέσει πολύ! Πλατσουρίζει και σκάει στα γέλια!!!! Χθες το απόγευμα με την τόοοοση ζέστη πήγαμε στην θάλασσα στις 7 το απόγευμα μέχρι τις 9! Ήταν τέλεια και ήμασταν στο νερό την περισσότερη ώρα!

Αυγή μου 8 κιλά ε; Ουάου! Έτοιμος για φαντάρος είναι καλέ ο δικός σου!!! :lol: Θα βαφτιστείτε τόσο μικρούλια ε; Μπράβο!!! Εμείς δεν έχουμε βρει ακόμα νονό.... δύσκολοι καιροί και δεν βρίσκεις πολλούς πρόθυμους να μπουν στην διαδικασία αυτή, με τουλάχιστον 4 δώρα ετησίως.... αυτό είναι το μανίκι. Διαφορετικά τα έξοδα της βάφτισης γίνονται 1 φορά και αυτό αν υπάρχει κατανόηση βρίσκεις με λίγα χρήματα πλέον. Μόνο ο σταυρός είναι το ακριβό κομμάτι της υπόθεσης.... ουφ.... οι υπόλοιπες πότε βαφτίζετε; Έχετε βρεις νονούς; Θα είναι πολύ άσχημο αν προτείνω εγώ σε κάποιον φίλο να μας το βαφτίσει ή θα πρέπει να περιμένουμε να προθυμοποιηθεί κάποιος από μόνος του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Μαριλού τα μπεμπάκια μας είναι ίδια ηλικία εμεις θαλασσα ολόκληρες τον άλλο μήνα λόγω μολύνσεων αλλα δεν μας αφήνει να καθόμαστε μονο με κλίση 45 μοίρες

Εμεις θα βαφτιστούμε Σεπτέμβριο δεν ορίσαμε όμως ημερομηνία. Όσο για τον νονό φυσικά κ μπορείς να προτείνεις εσυ, εμας μας πρότειναν τα κουμπάρια μας να βαφτίσουμε το μωράκι τους κ το μόνο που θέλαν απο μας ήταν να πάρουμε το σταυρό, άσχετα που εμείς θέλαμε να αναλάβουμε το όλο θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χα,χα,χα Maryloo φανταρος δεν λες τιποτα!!

Συνηθως τα μωρα δεν μπορουν να καθισουν κανονικα πριν τους 6 μηνες , αλλα εαν ειναι προχωρημενα και το ζητανε απο μονα τους να καθησουν (οπως ο μικρος σου) τοτε παω πασο! Ο μεγαλος μου γιος παντως ουτε στους 7 μηνες δεν μπορουσε να κατσει κανονικα τελεια (στο καρεκλακι του φαγητου βουλιαζε. Με βολευε να τον ταιζω στο relax στην ορθια θεση)

Οσο για το μπανιο, αλλοι γιατροι λενε ναι στους τους 6 μηνες, αλλοι μετα τον χρονο, για να ειμαι ειλικρινης εγω το αποφευγω πριν τον χρονο. Τις προαλλες μια μεδουσα τσιμπησε τον μεγαλο μας, φανταζεστε να τσιμπουσε το μωρο?

Αααααααααχ τον θεμα του νονου... Εμεις βαλαμε δυο νονους. Ο ενας πηρε τον σταυρο και ο αλλος τα ρουχαλακια τα οποια τα βρηκα προσφορα απο ενα site (οποια θελει ας στειλει πμ) και κοστιζαν 100 ευρω. Ουτε δωρα θα παρουμε ουτε τιποτα εμεις. Ειχαμε ρωτησει αρκετους φιλους εαν θελουν να βαφτισουν τον μικρο μας μεχρι να βρουμε καποιον προθυμο. Δεν ειναι αναγκη ο νονος να παιρνει ακριβα ρουχα και λουσα στο παιδι εαν δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα. Πιστευω οτι ειναι σημαντικοτερο να ερχεται και να το επισκεπτεται η να το πηγαινει καμια βολτα παραλια , παιδικη χαρα αργοτερα και να παιζει μαζι του. Τα παιδια θελουν αγαπη, οχι χρηματα και ακριβα παπουτσια. Στην νονα του μεγαλου μας γιου (μου φαινεται περιεργο που τον λεω μεγαλο) δεν πηραμε ουτε δεκαρα, τα βαλαμε ολα εμεις παντως. Βρειτε καποιον η καποια που να σας αγαπαει και μαζι θα βρειτε λυση πιστευω. Στην τελικη ας ειναι και ο σταυρος ενας παλιος που εχουν οι γονεις τους. :D

Καλο Σαββατοκυριακο κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...