Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Μαρτιου του 2012 ?????


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες που γεννησαν η περιμενουν γεννητουρια τον Μαρτιο του 2012... Ειμαι και εγω μια απο εσας :lol:

Το πρωτο μου παιδακι ειναι δυο ετων και ο μπεμπης μας μολις 15 ημερων!!! Εχουμε τρελους θηλασμους αυτες τις μερες!!!

Σας περιμενω να γινουμε παρεακι :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου αυγη.ειμαι η ευη απο σερρες και ελπιζω να γεννησω αυτες τις μερες γιατι τετερτη μπαινω στον 10ο.να χαιρεσαι τα παιδακια σου.φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! κ μεις έχουμε μια μικρούλα μόλις 5 ημερών !!Προσπαθούμε να" γνωριστούμε" κ να θηλάσουμε αποκλειστικά. Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Ευη, στο πρωτο μου παιδακι ειχα παρει 9 μερες απο τον δεκατο!!! Ο γιατρος μου κοντεψε να παθει εγκεφαλικο :lol: Με το καλοοοοοοο να γεννηθει το μωρακι σας. Τι περιμενετε αγορακι η κοριτσακι? Φιλακια στις Σερρες...

Χριστινα, να σου ζησει η μπαμπουλα σας. Το καλυτερο δωρο της κανεις με τον θηλασμο -και εμεις θηλαζουμε γι' αυτο και με βλεπετε να γραφω τετοια ωρα- Τα ειχα καταφερει μα τον Νικολακη και θηλαζαμε μεχρι 18 μηνων , ελπιζω και αυτη την φορα να παμε ετσι καλα. Γενικα πεφτει πολυ παραπληροφορηση στον θηλασμο, γι αυτο και πολλες μαμαδες δεν τα καταφερνουν στο τελος. Αν εχεις καμια απορια θα χαρω να σε βοηθησω, αλλα και να μην γνωριζω, υπαρχουν οι συμβουλοι θηλασμου που μπορουν να σε καθοδηγησουν μεσω τηλεφωνου! Καθε ποση ωρα θηλαζεις?

Σας φιλω και περιμενω νεα σας :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατρος ειναι εντελως υπερ του φυσιολογικου,αφου τον παρακαλαω για προκληση και ουτε το συζηταει,αυριο θα δουμε μετα τον καρδιοτοκογραφο.κοριτσακι εχουμε και μαλλον κοιμομουν οταν εγινε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατρος ειναι εντελως υπερ του φυσιολογικου,αφου τον παρακαλαω για προκληση και ουτε το συζηταει,αυριο θα δουμε μετα τον καρδιοτοκογραφο.κοριτσακι εχουμε και μαλλον κοιμομουν οταν εγινε....

Καλυτερα με φυσιολογικο τοκετο, δεν το συζηταω, κατι θα ξερει ο γιατρος σου παραπανω που δεν σου κανει προκληση ακομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...μολις ηρθα απο τον γιατρο.καμια συσπαση το μωρο μια χαρα.θα ξαναπαω την τεταρτη.μου ειπε οτι δεν κανει προκληση γιατι εφοσον δεν εχει ξεκινησει καθολου η διαδικασια τοκετο μπορει να εχουμε επιπλοκες π.χ να μην εχω διαστολη και να παμε για καισαρικη αναγκαστικα.γι'αυτο δεν κανουμε προκληση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...μολις ηρθα απο τον γιατρο.καμια συσπαση το μωρο μια χαρα.θα ξαναπαω την τεταρτη.μου ειπε οτι δεν κανει προκληση γιατι εφοσον δεν εχει ξεκινησει καθολου η διαδικασια τοκετο μπορει να εχουμε επιπλοκες π.χ να μην εχω διαστολη και να παμε για καισαρικη αναγκαστικα.γι'αυτο δεν κανουμε προκληση.

Ευη μου, αυτο παθαμε εμεις. Αλλα οπως σου ειπα, ειχαμε παρει 9 μερες απο τον δεκατο πια. Οχι οτι η καισαρικη ειναι τιποτα το τραγικο, αλλα παντα η φυσικη επιλογη ειναι και η καλυτερη... Θα περιμενω νεα σου την Τεταρτη λοιπον! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα!

Ειμαι και γω μια φρεσκομανουλα,εχω μια κορουλα 25 μηνων καιενα γιο 10 ημερών !

Ευη μου καλα κανει ο γιατρος σου και δε σε παει με προκληση, φυσικα αν εξαντλησει τα περιθωρια θα το κανει.

Και μενα ο γιατρος εκανε το λαθος να με παει με προκληση στο πρωτο, το μωρο ηταν αρκετα ψηλα και μετα απο 3 ωρες που μου ειχε βαλει αλοιφη στον τραχηλο για να μαλακωσει ουτε συσπασεις ειχα ουτε τιποτα και αναγκαστηκαμε και πηγαμε με καισαρικη, αλλα ευτυχως δεν ταλαιπωρηθηκα ουτε τοτε ουτε τωρα. Ελπιζω να κανει την εμφανιση της μεχρι την Τεταρτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα!

Ειμαι και γω μια φρεσκομανουλα,εχω μια κορουλα 25 μηνων καιενα γιο 10 ημερών !

Ευη μου καλα κανει ο γιατρος σου και δε σε παει με προκληση, φυσικα αν εξαντλησει τα περιθωρια θα το κανει.

Και μενα ο γιατρος εκανε το λαθος να με παει με προκληση στο πρωτο, το μωρο ηταν αρκετα ψηλα και μετα απο 3 ωρες που μου ειχε βαλει αλοιφη στον τραχηλο για να μαλακωσει ουτε συσπασεις ειχα ουτε τιποτα και αναγκαστηκαμε και πηγαμε με καισαρικη, αλλα ευτυχως δεν ταλαιπωρηθηκα ουτε τοτε ουτε τωρα. Ελπιζω να κανει την εμφανιση της μεχρι την Τεταρτη!

Καλησπερα!!! Πολυ χαιρομαι που βρισκω μονουλες μς συνομηλικα παιδακια!!! nm0113 να σου ζησουν :D:D:D

Μαλλον πολυ καλα περνανε τα μικρα μας εκει μεσα για να μην θελουνε να βγουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι και εμεις αυτο λεμε...θα σκεφτεται η μπουμπου 'με τετοια κριση δεν θα εχω βρακι να βαλω....που να βγαινω τωρα...' χαχα...πλεον ξερω οτι μου εμεινε το πολυ μια βδομαδα και ξαναγυρισε η υπομονη μου,ειχα σκασει βρε κοριτσια.ολες οι γνωστες και φιλες γεννησαν 1-3 βδομαδες απο την πητ και περιμενα και εγω αλλα πουυυυυυυ....φιλακιααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη, να σας ζησειειειειειειειειειειει! Μονο μια μερα δηλαδη απο τον δεκατο η μπεμπα??? Οταν βρεις χρονο γραψε και τιποτα παραπανω (γεννησες; ευκολα?, κιλα, ποσες φορες αλλαζεις πανες την μερα και τετοια!!!!)

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα....αχ κοριτσια τι να πρωτοπω???οτι προλαβω μαλλον.

λοιπον την τεταρτη ειχα ραντεβου για καρδιοτοκογραφο,ο γιατρος μου ελειπε αλλα ειχε δωσει οδηγιες...

μπαινω στο μηχανημα και δειχνει συσπασεις αλλα χαλαρες ουτε που τις καταλαβαινα,η καρδουλα της μικρης μια χαρα.λεω παλι θα με διωξουν και απογοητευομαι.

ερχοντε και μουλενε να με δουν και απο κατω,ετσι και εγινε και ειχα διαστολη 1.λεω παλι θα με διωξουν ομως μου λενε εισαγωγη....τρελη χαρα και φοβος μαζι...

δινω αιμα και παω στην μαιευτικη για την εισαγωγη....τηλ στην μαμα μου στον συζυγο και στην γιαγια μου.η μαμα μου ηρθε αμεσως ο συζυγος σε μια ωρα ηταν εκει εφυγε απο την δουλεια γιατι ηθελε να ειναι διπλα μου αν και του ειπα οτι αργουμε πολλες ωρες ακομα..λοιπον...

παμε για ξυρισμα και καρδιογραφημα σε μενα και στις 10 και 40 μου βαζουν υποθετο για να μαλακωσει ο τραχηλος και πρεπει να μεινω ξαπλα 2 ωρες για να δρασει...

ετσι και εγινε και κατα τις 2 και μιση το μεσημερι αρχισαν τα πονακια.αρκετα υποφερτα σαν περιοδου αλλα πιο εντονα.ερχονταν ακανονιστα σε διαρκεια και χρονο.

μεχρι τις 11 το βραδυ ειχαν γινει πιο δυνατα αλλα οκ σε σχεση με αυτο που θα ακολουθουσε...και αρχισαν να ειναι καθε 3 λεπτα και να κραταν 30-40 δευτερολεπτα...

μου εδειξαν πως να κανω αναπνοες και καλα που τις ακουσα και εκανα γιατι καλυτερευε κατα πολυ η κατασταση.

με εξεταζουν ξανα απο κατω γυρω στις 12 τα μεσανυχτα ο τραχηλος ειχε εξαλειφθει κατα 90% αλλα διαστολη ακομα στο 2-3...

μουλενε συνεχιζεις τις αναπνοες και περιμενουμε μεχρι να φτασει διαστολη 5 για να βαλουμε ορο με τεχνιτους πονους...οκ λεω και περνανε αλλες 3 ωρες με τους ιδιους πονους αλλα πιο εντονους..

στις 3 το ξημερωμα βλεπω αιμα στο εσωρουχο κια ειδοποιουμε την μαια.με εξεταζει απο κατω και μου λεει διαστολη 4-5 παμε στην αιθουσα τοκετου για ορο...αντε λεω οκ τελειωνουμε...λεω την μαμα μου που ειχε μεινει μαζι μου μην ειδιποιεις κανεναν γιατι θα αργησουμε ε αυτη δεν αντεξε να ειναι μονη εκεινη την ωρα κια πηρε τον αντρα μου και την κουνιαδα μου και ηρθαν.καλα εκανε γιατι θα την εσφαζε ο δικος μου αν δεν το εκανε...

βαζουν πονους κοριτσια και εκει ξεκιναει ο χαμος...τα ειδα ολα...λες και με εσφαζαν στα 2,πολλοι εντονοι πονοι που ερχονταν καθε 2 λεπτα πλεον και κρατουσαν περιπου 1 λεπτο...κανουμε και το κλισμα και παω τουαλετα.στις 4 και μιση ειχα διαστολη 8,εντομεταξυ τα νερα δεν εχουν σπασει...φωναζουν τον γιατρο μου και πλεον ειμαστε στην τελικη ευθεια...

στις 5 και μιση το ξημερωμα η διαστολη σχεδον τελεια,μου σπανε τα νερα και παμε στο χειρουργειο πια...

βαζουμε το ενα ποδι δεξια το αλλο αριστερα τα δενουν και αρχιζει το πανηγυρι....οι πονοι πλεον αφορητοι και ο ενας πισω απο τον αλλο,εμενα οι δυναμεις μου μετα απο σχεδον 20 ωρες με εχουν αφησει.

ο γιατρος με καθοδηγουσε για το ποτε και πως θα σπρωχνω,σε καθε πονο εστπρωχνα και τις περισοτερες φορες 2 σπρωξιματα,δεν αφηναμε ανεκμεταλευτο ουτε δευτερολεπτο.

ενιωθα πλεον οτι δεν θα γννησω ποτε αφου μετα απο 5-6 πονους δηλαδη μετα απο 10-15 λεπτα περιπου "ετσι νομιζω " η μικρη ακομα δεν ειχε φανει.ολη αυτη την ωρα την κατεβαζα στην λεκανη.

τους ελεγα δεν αντεχω αλλο και μου ελεγαν συνεχεια ακομα λιγο ακι ακομα λιγο...

ε στον επομενο πονο ξανασπρωχνω και ξανα και πλεον αρχισα να ανησυχω και λεω στην μια την γιατρο "τι γινεται πια δεν αντεχω αλλο" μου λεει υπομονη βλεπουμε τα μαλλια"...με το που το λεει πηρα κουραγιο....

εκει πανω στο διαλειμα απο τον πονο με εκοψε και απο κατω γιατι ειμαι πολυ στενη.το ενιωσα το κοψιμο αλλα ενα αουτς εκανα μονο γιατι μπροστα στους πονους αυτο ηταν χαδακι...

ακολουθησαν ακομα 3-4 πονοι ωσπου μου λενε "σπρωξε αλλη μια και θα βγει" σκεφτομαι "ναι καλα ολο ετσι μου λενε"

αλλα κοριτσια με το που ηρθε πονος και εσπρωξα πεταχτηκε η μικρη με την μια εξω...οχι πρωτα το κεφαλι και στον αλλο πονο το σωμα...κατευθειαν ολοκληρο το κορμακι της...εκλαψε αμεσως η γατουλα μου.μετα εσπρωξα αλλη μια και βγηκε ο πλακουντας...μου εκαναν 3 ενεσεις με τοπικη αναισθησια για τα ραμματα τα οποια ειναι 3 απ'οτι μου ειπε ο γιατρος,επισης λεει για πλακα οτι μου εκανε πλαστικη των 1000 ευρω και θα το κανει καλυτερο απο πριν.

τελικα κοριτσια μου στις 6 και 15 τα ξημερωματα με το πρωτο φως ειδα την ηλιαχτιδα μου...απιστευτη στιγμη αν και δεν το συνηδητοποιησα αμεσως,ηθελα μονο να ειναι γερη.

σκεφτηκα μονο πως μου μοιαζει οταν ημουν μωρο αλλα αργοτερα ηρθε η αληθεια...χεχε.

την περνει η μαια την βλεπει κοβει τον λωρο και την σηκωνει και μου λεει να σας ζησει ειναι ενα υγειεστατο κοριτσακι.και την περνουν για εξετασεις και θερμοκοιτιδα γιατι ολα τα μωρα τα βαζουν μεχρι να ετοιμαστει η μαμα για να συνηθισουν σιγα σιγα την θερμοκρσια εκτος μητρας.

εγω μενω στο χειρουργειο 2 ωρες μετα ερχεται η μαια και με σηκωνει γιατι επρεπε να ημουν ξαπλα και μου λεει καθισε και ερχεται να σε παει στο δωματιο σου.και μετα φωναζουν εναν νοσοκομο να με παει στο δωματιο,ο οποιος αργησε κανενα 10λεπτο και σηκωθηκα και εκανα βολτες στον χειρουργειο.με βλεπει η μαια και λεει εσυ θα πας μονη σου καλε λεω αν αργησει και αλλο παω μια χαρα ειμαι.

τελος παντων ηρθε με βαζει στο καθισμα και παμε...ολοι οι δικοι μου απο εξω περιμεναν.με το που τους ειδα αρχισα να κλαιω...φιλιομαστε με τον αντρα μου και μου λεει οτι με αγαπαει πολυ...

με πανε στο δωματιο κοριτσια και σε 5 λεπτα φερνουν την μικρη...πρωτη φορα εκει την πηρα αγκαλια στο χειρουργειο δεν μου την εδωσαν...την κοιταω πλανταζω στο κλαμα και το πρωτο που της λεω ειναι

"εσυ εισαι?"

αχ κοριτσια ευλογημενη στιγμη....

γεννηθηκε 3290 και 49 ποντους...

η καθημερινοτητα αργοτερα γιατι πρεπει να φαει το κοριτσι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!

Πω, πω Ευη... 20 ωρες??? Εγω δεν περασα τετοιυς πονους και δεν μπορω να σε καταλαβω γιατι διαστολη δεν ειχα, αλλα πυρετο εχες 20 ωρες και κλαταρεις, οχι συσπασεις! Καλα κανατε και ηταν εκει και ο συζυγος σου, αφου εφυγε και απο την δουλεια του αρον-αρον παει να πει οτι ηθελε να ειναι διπλα σου :x Επισκληριδιο δεν εκανες???

Χριστινα, εσεις πως τα πατε με την μικρη σας?

Ενα μονο θα σας πω, εχθες απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 3 το μεσημερι ειχαμε αλλαξει στον μικρο 12 πανες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εκανα καλη μου γιατι στα δημοσια νοσοκομεια κανουν μονο σε καισαρικη...αλλα για το επομενο θα αρχισω να μαζευω απο τωρα λεφτα για ιδιωτικη κλινικη μου φαινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτισα!!!!

Χωράει άλλη μια μανουλίτσα στην παρέα σας;;;

Κατ' άρχην να χαίρεστε τα παιδάκια σας, καλή ανατροφή και καλή λοχεια!!!!

Είμαι η Μαίρη, 30 ετών, και έχω έναν παλίκαρο 26 μηνών, τον Χριστόφορο, και στις 12/03 γέννησα έναν μπεμπούλη, τον Γιαννάκη, 3.610γρ και 51 εκ.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και στις 15 μέρες που πήγαμε 1η φορά στην παιδίατρο είχε βάλει το καμάρι μου 600γρ και 4 πόντους! Τώρα είμαστε 4.200γρ και 55εκ! :D

Ποιά μίλησε για πάνες;;;; :shock: Δεν προλαβαίνω βρε κορίτσια τον πισινό του! Κατά την διάρκεια κάθε θηλασμού, αφήνει πάντα και ένα "κέρασμα"! Μάλλον θα πάρω μετοχές στην Λίμπερο για να είμαστε καλυμμένοι! :lol:

Επίσης έχω 2 θεματάκια..... αρχικά ΔΕΝ πιάνει πιπίλα με τίποτα! Εχω πάρει 6-7 διαφορετικές και όλες τον ανακατεύουν και δεν κλείνει το στόμα του για να πιπιλήσει την θηλή, αλλά περιμένει να νιώσει και γύρω γύρω από το στόμα του την αίσθηση του στήθους :? Ούτε ο μεγάλος μου έπιασε πιπίλα και λίγο ζοριστήκαμε στον ύπνο του, μετά που κόψαμε τον θηλασμό (μέχρι 14 μηνών θήλαζε). Ξέρετε κανένα κόλπο μπας και την πιάσει;;;

Και το 2ο είναι οτι ξεκίνησαν οι κολικοί.... κάθε απόγευμα μετά τις 7 είναι ανήσυχος και μόνο στην αγκαλιά της μανούλας ηρεμεί κάνοντάς του μασαζ στην κοιλίτσα.... έχει και πολλά αέρια το καημένο.... κανένα κολπάκι για ανακούφιση υπάρχει;;; Δεν θέλω να του δώσω χαμομήλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μανούλες!

Συγκλονιστική η εμπιρεία σου Ευη εγω γέννησα με επισκληρίδιο κ νόμιζα οτι δεν αντεχα φαντάζομαι.. κ μπράβο για το κουράγιο.maryloo γεννήσαμε την ίδια μέρα!Εγω για τα πονάκια έκοψα τους χυμούς ,τις σοκολάτες, τουςκαφέδες , τα πράσινα κ οχι πολλά γαλακτοκομικά κ είναι καλύτερα..Εμεις στις 20 μέρες θα πάμε στον παιδίατρο την Δευτέρα δλδ.

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.βρε για πειτε μου.βλεπετε στανεογεννητα σας διαφορες στα χαρακτηριστικα του προσωπου τους?η δικια μου εχει διαφορετικα αυτια και το ενα το ρουθουνι πιο μεγαλο-ανοιχτο απο το αλλο.ετσι θα ειναι???για δειτε τα βρεφακια σας και πεστε μου.

φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ευη μου δεν ξέρω αν έχουμε διαφορές σίγουρα καθε μέρα αλλιως την βλέπω..πάντως όλα τα χαρακτηριστικά θα αλλάξουν μην κολλάς σε αυτα , όλοι στο κατω κατω εχουμε ασύμμετρα χαρακτηριστικά πάνω μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα κορίτισα!!!!

Χωράει άλλη μια μανουλίτσα στην παρέα σας;;;

Κατ' άρχην να χαίρεστε τα παιδάκια σας, καλή ανατροφή και καλή λοχεια!!!!

Είμαι η Μαίρη, 30 ετών, και έχω έναν παλίκαρο 26 μηνών, τον Χριστόφορο, και στις 12/03 γέννησα έναν μπεμπούλη, τον Γιαννάκη, 3.610γρ και 51 εκ.

Θηλάζουμε αποκλειστικά και στις 15 μέρες που πήγαμε 1η φορά στην παιδίατρο είχε βάλει το καμάρι μου 600γρ και 4 πόντους! Τώρα είμαστε 4.200γρ και 55εκ! :D

Ποιά μίλησε για πάνες;;;; :shock: Δεν προλαβαίνω βρε κορίτσια τον πισινό του! Κατά την διάρκεια κάθε θηλασμού, αφήνει πάντα και ένα "κέρασμα"! Μάλλον θα πάρω μετοχές στην Λίμπερο για να είμαστε καλυμμένοι! :lol:

Επίσης έχω 2 θεματάκια..... αρχικά ΔΕΝ πιάνει πιπίλα με τίποτα! Εχω πάρει 6-7 διαφορετικές και όλες τον ανακατεύουν και δεν κλείνει το στόμα του για να πιπιλήσει την θηλή, αλλά περιμένει να νιώσει και γύρω γύρω από το στόμα του την αίσθηση του στήθους :? Ούτε ο μεγάλος μου έπιασε πιπίλα και λίγο ζοριστήκαμε στον ύπνο του, μετά που κόψαμε τον θηλασμό (μέχρι 14 μηνών θήλαζε). Ξέρετε κανένα κόλπο μπας και την πιάσει;;;

Και το 2ο είναι οτι ξεκίνησαν οι κολικοί.... κάθε απόγευμα μετά τις 7 είναι ανήσυχος και μόνο στην αγκαλιά της μανούλας ηρεμεί κάνοντάς του μασαζ στην κοιλίτσα.... έχει και πολλά αέρια το καημένο.... κανένα κολπάκι για ανακούφιση υπάρχει;;; Δεν θέλω να του δώσω χαμομήλι...

Γεια σας κοριτσια! Καιρο ειχα να μπω στο forum , ειστε καλα? Πως πανε τα μπεμπακια σας?

Ευη, πολλα μπορει να σου φαινονται περιεργα στην αρχη, αλλα τα μωρα αλλαζουνε.

Μαιρη δυστυχως δεν σου απαντησα νωριτερα, Να σου ζησουν τα καμαρια σου! Γιατι να δωσεις πιπιλα στο μωρο? Ειδικα στην αρχη μπορει να μποερδευτουν με θηλασμο και πιπιλα. Τα περισσοτερα μωρα που θηλαζουν δεν τους αρεσει το πλαστικο, προτιμουν το original :D

Με τους κολικους... εμεις ακομα εχουμε και το μονο που τονηρεμει ειναι οι βολτες αγκαλια στο σπιτι. Συνηθως τον κραταω ετσι ωστε να "κοιταει" μπροστα και του ζεσταινω την κοιλιτσα του.

Αυτα για τωρα, θηλασαμε και πεφτουμε για νανι παλι (ελπιζω...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Τι κάνετε κορίτσια? Χαθήκαμε

Εμεις πάμε καλά σταματήσαν τα έντονα πονάκια το μόνο που έχουμε είναι οτι κάνουμε εμετούλι μέτα το φαγητό μας μάλλον έχουμε παλινδρόμηση, αυτο που με αγχώνει είναι μην δεν την πάρω χαμπάρι και μου πνιγεί , πολύ με αγχώνει αυτο το κομμάτι , δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική αλλα ...

Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...