Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο17! H τσιρίδα πάει σύννεφο!! :)


Recommended Posts

koritsakia mou kalispera..sas efxaristw poli oles pou anhsyxisate.na eiste kala....diavasa osa grafate kai vlepw posa koina exoun ola ta mwrakia..emena tin pipila tin latrevei...tin vazei mexri na tin parei o ypnos kai meta ti ftynei moni tis i glykoula mou.

episis ki egw otan tin allazw ta podia sto theo....den ta katevazei me tipota..tha arxisw na anhsyxw... :ymblushing:

maraki na s pw ton mikro sou ton pas se vrefonhpiako?poso einai?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευη κ Μιχαελα προφανως αυξανουν την παραγωγη τα μικρα σας!

Ευη μου με το καλό να γυρισεις στο σπιτι σου.

Μιχαελα μου την πρωτη μερα ελαιγα συνεχεια, τις υπολοιπες γεμισα το προγραμμα μου κ δεν εκατσα στο σπιτι κι ετσι δεν το πολυσκεφτομουν. Κατα τις 12 κ κατι ομως με πιάνει η στερηση κ τρεχω να πάω να τον πάρω! :lol::lol::lol:

Γιελιζ μου ειδες? Και σε κάτι διαφερουν! Για το δοντακι, δεν νομιζω...εχουμε κ πιο μεγαλα παιδακια...

Χρυσα μου εμενα τωρα αρχισε να πιανει τα ποδια του....εχει αλλα στοχο ο δικος μου! Να σηκωθει! Στο καροτσι ερχεται μπροστα, στην αλλαχτρα βαζει δυναμη να σηκωθει!!! :lol::lol::lol::lol:

Χριστινα μου αυτη την βδομαδα ξεκινησαμε βρεφονηπιακο για λιγες ωρες για να συνηθισουμε κι οι δυο.Τη Δευτερα επιστρεφω στη δουλεια! Τι εννοεις πώς ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξτς τι τελειο προβολεα βρηκα

http://www.voutsashome.gr/F1ED9E3B.el.aspx

βεβαι εγω εχω αυτο το ειχα παρει στο μεγαλο μου και αν το χρησιμοποισα με το παραπανω

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st= ... &pid=51846

kai ayto

ww.aggeliopolis.gr/kentriki_makedonia_ektos_thessalonikis/Moysiko_enydreio_fisher_price_10698745.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω και εγω στο 1 χερι η Μιλα στο αλλο το λαπτοπ...Μαρια και εμενα παλευει ν σηκωθει και κανει προς τα μπρος...και στο καροτσι και ξαπλωμενη...δεν θυμαμαι το Χριστοφορο τοσο νωρις να το εκανε...βιαστικια παιδι μου...σε λιγο θα θελει να περπατησει...και εμενα αγαπαει πιπιλα για χουζουρι...το στηθος το θελει μονο για φαι..αμα της το δωσω για χουζουρι αναγουλιαζει γιατι αντι να πιπιλαει [ινει γαλα....ωχχ το χερι μιουυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορτισια μου!Τι κανετε;Χαθηκα λιγο,δεν ημουν και στα καλυτερα μου...

Η μικρη μου ξαναπνιγηκε προχθες,ευτυχως την ειχε ο αντρας μου και την συνεφερε αμεσως.Παλι της βγηκαν απο την μυτη και δεν μπορουσε να ανασανει.Της καναμε αμεσως με το ρουφιχτηρι τις μυξες και ανασανε.Το μωρο ομως βαλαντωσε στο κλαμα απο την ταλαιπωρια.Μετα προσπαθησαμε να της δωσουμε και ενα σιροπακι που μας ειπε ο γιατρος για τον εμετο και εκει να δειτε κλαμα.Πηρα τον παιδιατρο και μου ειπε να ξανακανουμε τον υπερηχο για την παλλινδρομηση.Πηγαμε σε αλλο ακτινοδιαγνωστικο κεντρο και τελικα βγηκε παλι καθαρος!Ευτυχως!Ειναι ολα απο την λαιμαργια της.Οποτε αρχισα να αντλω για να βλεπω ποσο πινει.Φοβαμαι ομως μην μου κοπει το γαλα με το θηλαστρο... :( Το βραδυ μου ειπε αν θελω να της δινω ενα γαλα αντιαναγωγικο για να ειμαι ησυχη.Βασικα μου ειπε γευμα παρα γευμα αλλα δεν το κανω,εκει ειναι που θα μου κοπει τελειως...Την βαζω και στο στηθος αλλα μου βγαζει το γαλα...Τι να κανω,2-3 φορες πρεπει να την βαζω για να μην μου κοπει...Και με το θηλαστρο δεν μπορω να αντλησω πολυ,150μλ ισα ισα για το επιμενο γευμα της...Οποτε αναγκαστικα την βαζω και στο στηθος.

Νικακι μου μηπως η μικρουλα σας εχει κρυφη παλινδρομηση?που δεν φαινεται με τον υπερηχο?

Ο υπερηχος δεν δειχνει παντα..μας το επαν στο παιδων κ αυτο..αυτο που θα δειξει ειναι η πεχαμετρια..ειναι μια οχι ευχαριστη εξεταση για το μωρο γιατι του βαζουν ενα σωληνακι απο τη μυτουλα στο στομαχακι κ μενει ενα 24ωρο κ καταγραφει καθε κινηση του μωρου..

Ειναι η πιο αξιοπιστη εξεταση κ θα δειξει σιγουρα.

Ρωτα την παιδιατρο σου..επισης ρωτα την αν μπορεις να της δινεις πριν ενα σιροπακι επαντορεν λεγεται το οποιο βοηθαει το στομαχακι του μωρου κ δεν κανει αναγωγες..

κ ενας τριτος παραγωντας ειναι η αλεργια στο γαλα..ακομη κ που θηλαζεις..δεν εχει σημασια ..νομιζω στο εχω ξαναπει..

κ γνωμη μου ειναι να πας κ σε αλλο παιδιατρο..

ειναι δυνατον 3 μηνες κ ακομη να ναι τοση λαιμαργη η μπεμπα κ να μην εχει στρωσει..?

κ μενα ηταν λαιμαργος στην αρχη ολα τα μωρα ειναι αλλα μετα κ πολυ γρηγορα εστρωσε..

με τις συνεχεις αναγωγες θα σου κανει παλινδρομηση οισοφαγου στο τελος το μωρο κ θα ναι χειροτερο..γιατι δεν θα μπορει να φαει καθολου..επισης μετα απο αναγωγη δεν κανει να τρωει για τις επομενες δυο ωρες ..οταν εμενα εκανε εμετο στο παιδων που ειμασταν μου το ειπαν..

Δεν εχει νοημα να την βαζεις στο στηθος κ να το βγαζει..

πλεον εχουν γινει πολυ συχνες οι αναγωγες κ θα χει θεμα η μικρη σου..καλυτερα να της συμπληρωσεις ξενο κ να μην σου κανει αναγωγες παρα να το βγαζει συνεχως..κ πρωτα ξεκινησε με υποαλεργικο γαλα κ αν το βγαλει κ αυτο τοτε δωσε αναγωγικο..

Ολα αυτα βεβαια σε συνενοηση με την παιδιατρο σου που γνωμη μου πρεπει να δεις κ αλλη..

Εχω 3 φιλες που τα μωρακια τους εχουν παλινδρομηση κ η μια δινει υποαλεργικο κ η αλλη αναγωγικο..κ οι δυο σταματησαν το θηλασμο λογω των αναγωγων..

Δεν νομιζω ολοκληρο Παιδων κ τοσοι παιδιατροι να κανουν λαθος...

Να μου τη φιλησεις την μπουμπουκα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω ειμαι κ παλι....η μπεμπα κοιμαται κ μπαμπας κ κορη βλεπουν παιδικα :D:D:D περιμενω μια φιλη ια καθε σε λιγο...ειμασταν μαζι απο το γυμνασιο αλλα απο τοτε που τελειωσαμε το λυκειο εφυγε αθηνα κ μενει τωρα πια μονιμα εκει...ανιπομονω να τα πουμε!!!

βρε κοριτσια κ εμενα ετσι μου φαινεται για το γαλα αν κ το στηθος μου μεχρι τωρα ειναι κανονικο κ οχι τουμπανο....μα μολις την βγαζω εκεινη τα χερια στο στομα...εκτος κ αν θελει πιπιλισμα...τι να πω...

πω πω ρε κατερινα υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις?ουτε να το φανταστω δεν μ[ορω ποσο ταλαιπορουνται τα μικρα...

παω να παιξω λιγο ζωγραφικη :lol::lol::lol: το ανακαλυψα εδω κ δυο μερες κ εχω κολλησει αν θετε ελατε...dod.gr.!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Μιχαελα υπαρχουν κ ειναι τρομερο το πως ταλαιπωρουνται μεχρι να το ανακαλυψουν οι γονεις..

Καλε καλησπερα ειπα δεν ειπα..καλησπερα!!!!!!!!!!!!!!Τι κανετε?εμεις ειμαστε καλα..αλλα χτε το βραδυ μου ξυπνησε με ενα κλαμα αλλο πραγμα!!Μαλλον ονειρακι θα ηταν..τον πηρα αγκαλιτσα κ ηρεμησε του δωσα κ γαλατακι κ ξανακοιμηθηκε μεχρι τις 8 που κοιμοταν κ ειχε αναφιλητα παλι..τον πηρα αγκαλι αστο κρεβατι μαζι μου κ δεν ηρεμουσε ενω κοιμοταν δεν ανοιγε ματακια μεχρι που τον εκανα να ξυπνησει κ χαμογελασε..

Το μεσημερι παλι πολυ κλαμα,πολλα σαλια ολα τα κανει μουσκεμα..του εβαλα τζελ της φρεζυντερμ το οποιο ειναι δηλητηριο αλλα κραταει το μουδιασμα τουλαχιστον λιγο που εβαλα σε μενα 45λ..και τωρα κοιματαιιιι!!!!!!!!!

Δεν θυμαμαι τι διαβασα..θα επανελθω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και απο μενα!!!

κατερινα τι ειναι αυτο το τζελ??και που του τοβαλες?για τα δοντακια?

οντως υπαρχουν και οι κρυφες παλινδρομησεις τοχω ακουσει καιγω,ανεβαινει το γαλατακι αλλα δεν βγαινει απο το στομα και λενε οτι "τσουζει'' πολυ και γι'αυτο εχουν γκρινια τα καημενουλια.

η δικια μου θελει να σηκωθει και να καθεται,μην της πιασω τα χερακια αμεσως φερνει το κεφαλι μπροστα και φουσκωνει τα μαγουλα απο το ζορι της για να τα καταφερει.οταν την εχω στα ποδια μου τα κατεφερνει και πεφτει με φορα στο στηθος χαχαχα τι πλακα εχει.πιανει και βγαζει την πιπιλα,δηλα δηλα ανοιγει τις μπουνιτσες για να πιασει αντικειμενα,γυρναει πλαγια αλλα ποδαρακια δεν φερνει στο στομα,αν το δω αυτο θε λιωσωωωωωωω.... :D:D

ελπιζω ολες να ειστε καλα!!!σας φιλωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Τι κανετε;

Κατερινακι,εχω ρωτησει τρεις παιδιατρους για την περιπτωση της μικρης.Ολοι μου ειπαν το ιδιο πραγμα:οτι ακομα δεν εχει σφιξει ο δακτυλιος του οισοφαγου και γι'αυτο κανει αναγωγες.Και οτι ειναι πολυ συχνο φαινομενο που υποχωρει μετα τον 6ο μηνα.Και οι 3 μου ειπαν πως αυτος δεν ειναι λογος να σταματησω τον θηλασμο και οτι θα ειναι χειροτερα με το ξενο γαλα.Της δινω σε καποια γευματα τωρα αναγκαστικα ξενο αλλα δεν ειναι και το καλυτερο μου...Θελω να θηλασω μεχρι τον 6ο μηνα τουλαχιστον...Προτιμω να αντλω και να της το δινω με το μπουκαλι για να ελεγχω την ποσοτητα.Αλλα μου ειπε ο παιδιατρος να της δινω το αντιαναγωγικο σε καποια γευματα και αυτο κανω.Σιροπι μου ειπε να μην της δωσω,δεν δινει παρα μονο αν οι αναγωγες ειναι σε καθε γευμα.Εμας δεν ειναι...

Θα τον ρωτησω για την εξεταση που λες να δω τι θα μου πει.Παντως οποτε πινει 120μλ μονο με το μπιμπερο δεν βγαζει.Μονο στο στηθος βγαζει και αν πιει απο το μπουκαλι παραπανω.Πχ.χθες εκανα την βλακεια και της εφτιαξα 150 και ηπιε 140 και τα εβγαλε!Και ηταν ξενο γαλα,οχι το δικο μου...Αρα το θεμα δεν ειναι το γαλα μου,να εχει αλλεργια γιατι αλλιως δεν θα εβγαζε και το ξενο.Ετσι πιστευω...Η ποσοτητα και η λαιμαργια της μαλλον ειναι το θεμα...Θα του πω για την κρυφη παλλινδρομηση αλλα δεν νομιζω και οι 3 γιατροι να μην μου το ελεγαν αν υπηρχε τετοια πιθανοτητα,τι να πω... :roll:

Συμπεθερα μου,τις μυξουλες τις κανουμε καθε μερα ανελλιπως με το ρουφιχτηρι,για να μην εχουμε παλι τα ιδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα να πω οτι οταν μου βγαζει γαλα την ξαναταιζω τουλαχιστον μετα απο 3 ωρες,μπορει και 4.Μου ειπαν να δοκιμασω να την ταιζω πιο συχνα μηπως δεν τρωει λαιμαργα,αλλα δεν ειχε αποτελεσμα.Χειροτερα ηταν...Χθες βραδυ ηπιε δικο μου απο το μπουκαλι και δεν εβγαλε γουλια!Και το πρωι ηπιε ξενο και παλι δεν εβγαλε.

Με μεγαλη ευκολια παντως καποιοι παιδιατροι κοβουν τον θηλασμο και δινουν ξενα γαλατα και αυτο ειναι πολυ μεγαλο λαθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γλυκιά μου παρεούλα.Τι κάνετε? Εμεις καλά ειμαστε...Ο Στεφανακος μου από χθες εχει αρκετο βηχα κ συνεχιζουμε το σιροπάκι...Χθες κοιμηθηκε απο τις 9, στις 10 τον ταισα κ ξανακοιμηθηκε. Στις 3 ομως ξυπνησε κ προσπαθουσε να φάει τα χερια του!! :lol::lol::lol: Τον ξανακοιμησα κ ξυπνησε στις 5 κ κατι, τον εβαλα διπλα μας κ κοιμηθηκε μέχρι τις 6:30.Ηπιε το γαλα του κ ξανακοιμηθηκαμε αγκαλια μεχρι τις 9!! :D:D

Συμπεθέρα μου ευχομαι να της περάσεις της μικρής σου και να μην ξαναπεράσετε τα ίδια!

Οι υπόλοιπες τι κάνετε???Π'ως θα περάσετε το Σ/κ?

Εμεις το βραδυ θα πάμε στους κουμπάρους μας κι αυριο στους νονούς του άντρα μου.

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια.

Που χαθηκατε ολες σημερα;

Νικη τι κανετε;μην στεναχωριεσαι αδελφη ψυχη..... ;););)

Εχθες το βραδυ αργησαμε να κοιμηθουμε λιγο.Κοιμηθηκε στις 3 τα ξημερωματα γιατι εκανα την βλακεια και τον ταϊσα στο 2ωρο. κι αυτος εψαχνε το στηθος μου κια ειπα αφου ηταν 12 πια να του δωσω μπας και κοιμηθει.τι το θελα;3 ωρες εκλαιγε ,ρευοταν και εβγαζε γουλιες.Οταν ηρεμησε πια εκει γυρω στις 3 κουρασμενο πια το παιδι μου,τον εβαλα λιγο στο στηθος για να νανουριστει.λαθος μου αυτο με το νανουρισμα,το ξερω,αλλα τον λυπηθηκα.Ξυπνησε στις 10.30 το πρωι.

Μαρακι μου περαστικα σας.Να προσεχετε...κι εσεις δεν καθεστε καθολου μεσα.θα παρεις και το Στεφανακο μαζι σου στους κουμπαρους σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρεεεςςς!! Τι κάνετε κούκλες??

Μαράκι περαστικά στον Στεφανάκο! Άτιμο πράγμα ο βήχας! Καλά να περάσετε σήμερα και αύριο!

Τόνια μου σου έκανε κολπάκια ο Μιχαήλ ε? Δεν πειράζει αφού μετά κοιμήθηκε αρκετές ώρες!

Μιχαέλα με το παιχνίδι που λές είχα κολλήσει τον περασμένο χειμώνα!! Έχει πολύ γέλιο! Κάποια στιγμή να μπούμε να παίξουμε μαζί!! :lol::lol::lol:

Εμείς έχουμε τον μπαμπά μας άρρωστο και τον έχουμε βάλει σε καραντίνα στο άλλο δωμάτιο!! :lol::lol: τον ταίζουμε τον ποτίζουμε αλλά δεν τον παίζουμε! Του φοράμε και μάσκα για να μην μας κολλήσει και ο Κερεμ όποτε τον βλέπει με τη μάσκα ξεκαρδίζεται στα γέλιααα!! Του φαίνεται πολύ αστείο!! :lol::lol::lol:

Οι υπόλοιπες που χαθήκατε καλέεε?

Εμείς σήμερα τρώμα κοτόσουπα μπάς και στρώσει ο μπαμπάς μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια

Εμείς έχουμε φουσκωμένα ούλη και πάνω και κάτω αλλά όχι ακόμα δοντάκια. Όσο αφορά την μπιμπίλα, εμείς τη λατρεύουμε, όλων των ειδών των μπιμπίλων. Είναι και το αγαπημένο μας παιχνίδι, να τη βγάζουμε να τη βάζουμε ειδικά ανάποδα του αρέσει ιδιαίτερα. Την κρατά ψηλά και την παρατηρεί. Μ αυτήν κοιμάται και ηρεμά και μετά αφού κοιμηθεί τη βγάζει .

Νίκη μου μην στεναχωρίεσαι όλα καλά θα στρώσει η λαίμαργη η κοράκλα σου.

Μαράκι μου με το καλό τη Δευτερά δουλειά. Σε προειδοποιώ οτι μια καταθλιψούλα θα σε πιάσει αλλά οταν δεις το μωράκι σου το μεσημέρι θα πετάς.

:D:D:D:D Γιελίζ μου κάνω υπομονή αλλά μου λείπει ο μικρός.

Φιλιά σ όλες και στα μωράκια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Χρυσταλλενη μου!! Άντε με το καλό τα δοντάκια σας!! Λογικό είναι να σου λείπει ο μικρός, εδώ εγώ πήγα για 1 μέρα στη δουλειά και δεν περνούσε η ώρα με τίποτα!!

Μαράκι μου απο Δευτέρα ξεκινάς δουλειά ε? Με το καλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια.......επιτελυους κοιμηθηκε κ εγω ξαγρηπνησα :?:?:? ο μπαμπας μας ειχε την τρελη ιδεα να κοιμηθθουμε ολοι οικογενειακως μαζι στην κρεβατοκαμαρα...με αποτελεσμα τωρα να κοιμαται μονος του :lol::lol::lol: πανω που ειπαμε υπνο η μπεμπα στο 10 λεπτο ξυπνησε κ ψαχνοταν...κ ειχε μια ανησηχια....απο της 2.30,πριν κανενα τεταρο κοιμηθηκε....να δουμε για ποσο :?:?:?

αχ γιελη ναι μπες να παιξουμε καμια φορα....να μπουμε ολες βασικα,θα εχιε πολυ γουστο....

περαστικα σας....καλα ο γιος σου ειναι ολα τα λεφτα... :D:D:D

τι κανετε ξενηχτησες μαρακι κ τονια....αχ αυτα τα παλικαρια :D

γεια σου κρισταλενι :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Exω να πάω σε γάμο και βαρίεμαι απίστευτα. Ουφου. Αστε που δεν ξέρω τι να βάλω. Η εβδομάδα που μπαίνει θα ναι γεμάτη. Διοργανώνω τη γιορτή του σχολείου για τη 17 Νοεμβρίου, που είναι και τα γενέθλια μου, πρέπει να σκεφτώ τι θα κεράσω τους μαθητές μου (70 άτομα!!!) και καμιά 50 καθηγητικό σύλλογο. Είδομεν..... :?

ο μικρός μου κοιμάται εδώ και μιάμιση ώρα. Συνήθως δεν κοιμάται πέραν της 1 ώρας!

Που γυρίζετε όλες σήμερα;;;;

Γεια σου Σίσι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες τι κανετε?

Εμεις ειμαστε καλα αν κ το βραδυ ειχαμε τα ιδια..αγκαλιτσα κ νανι με τα απο παραπονακια 1.30 ωρας στο περιστρεφομενο!!!

Αυτο το χερι το χωνει ολο μεσα στο στομα του πια σε σημειο να αναγουλιαζει!!!

Σημερα η μερα ειχε κομμωτηριο!!!!!!!!!Πηγα κ εκανα μια θεραπεια κερατινης στο μαλλι που τα ισιωνει κ τα λειαινει!!!!

Στο σπιτι εχουμε μαστορεματα!!Κλεινουμε το μπαλκονι της κουζινας για να την μεγαλωσουμε!!

Μαρακι καλη επιστροφη τη Δευτερα!!!!!

Κρυσταλενη μου κ γω το ιδιο θα ενιωθα!!Με το καλο τα δοντακια!!

Γιελιζακι μου τικανει ο Κερεμ σου?Πηγες στην Εμινε?

Τονια μου μια χαρα κοιμαστε!!!!

Νικακι σου χω στειλει πμ γλυκεα μου!!

Φιλακιααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια χθες περασαμε μια εφιαλτικη μερα....Το πρωι εδωσα στην μικρη μου δικο μου γαλα με το μπιμπερο.Φυσικα τα εβγαλε και εκλαιγε γοερα...Μετα σκεφτηκα αυτο που σας ειπα,να της δωσω μονο ξενο να δουμε πως θα παει.Παλι τα ιδια μετα απο καθε γευμα πολυυυυ κλαμα και δυσπεψια...Πηρα τον γιατρο και μου ειπε μην την ταλαιπωρεις,δωσε της το αντιαναγωγικο.Τι το ηθελα....Μολις το ηπιε το παιδι πλανταξε στο κλαμα!!!Δεν ηρεμουσε με τιποτα!Μιλαμε για μια κατασταση τρελας!Την κρατουσαμε αγκαλια χθες ολη μερα εγω και η μαμα μου,ο αντρας μου δουλευε.Παιρνω τον γιατρο του λεω ελα δεν γινεται,πρεπει να δουμε τι εχει το μωρο!Ερχεται,η κοιλιτσα της μια χαρα,ουτε αερια ουτε κακακια μεσα.Ουτε κολικοι μου λεει ειναι.Τελευταια λυση να δοκιμασουμε υποαλλεργικο γαλα μηπως εχει αλλεργια στο αγελαδινο.Και την δευτερα θα κανουμε εξεταση αιματος να δουμε αν οντως εχει αλλεργια.

Πηγε ο αντρας μου και το εφερε και απο χθες που το ηπιε ηρεμησε το μαναρακι μου!Εγινε αλλο παιδακι,ηρεμο.Μακαρι Παναγια μου να βρηκαμε επιτελους τι εχει!

Το μονο θεμα ειναι πως δεν ξερω ποσες μερες πρεπει να κανω αποχη απο τα γαλακτοκομικα για να θηλασω.Και οτι παντου κρυβεται το αγελαδινο γαλα,σε μπισκοτα,γλυκα,σως κλπ.Πως θα ξερω να μην τα τρωω;Μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο αλλα λεω να κανω μια προσπαθεια...Οσο αντεξω...

Αν τελικα ειναι οντως αλλεργια,θα δουμε την δευτερα.

Κατερινα μου ρωτησα τον γιατρο για την κρυφη παλλινδρομηση και μου ειπε για την πεχομετρια η οποια φυσικα δεν γινεται εδω στην Ροδο!!!Μου ειπε πως την συνιστα μονο αν εχουμε φτασει σε οριακα σημεια,μιας και ειναι επωδυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες!

Μιχαέλα να το κανονίσουμε κάποια στιγμή να παίξουμε!! Θα έχει πολύυ γέλιο!

Χρυσταλλενη όντως έχεις πολύ γεμάτη εβδομάδα! Καλή δύναμη!

Κατερινάκι μια χαρά είναι ο Κερεμ, μεγαλώνει! :D:D Στην Εμινε πήγα τη Δευτέρα αλλά κοιμόταν η μικρή και δεν μπήκα μέσα, στον Η/Υ, για να μην την ξυπνήσω.

Νίκη μου περαστικά σας... μακάρι να μην έχει αλλεργία το μωράκι σου... Εγώ έκανα αποχή το καλοκαίρι 1,5 μήνα προληπτικά γιατί είχε κάνει πράσινα κακά ο Κερεμ... Δεν είναι εύκολο αλλά χίλιες φορές να ζοριστείς λίγο παρά να δώσεις το υποαλλεργικό που όπως μας είπε ο γιατρός τότε έχει απαίσια γεύση...

Στις 2-3 εβδομάδες καθαρίζει ο οργανισμός σου απο τη μέρα που σταματάς να τρώς... γάλα σε σκόνη βάζουν παντού, φρυγανιές ψωμί για τοστ μαγιονέζα ακόμα και στο ψωμί που αγοράζουμε απο τον φούρνο ( το άσπρο) δεν πρέπει να τρώς γαλακτοκομικά και μοσχαρίσιο-αγελαδινό κρέας.

Εγώ έτρωγα κοτόπουλο ψάρι και καμιά φορά αρνάκι... πρόβειο γιαούρτι και μαύρο ψωμί. Επίσης μου είχε γράψει και κάτι χαπάκια (συμπλήρωμα) για να μην "πέσει" ο οργανισμός μου... Ο γιατρός πρέπει να σου δώσει μία λίστα με όλα τα συστατικά που πρέπει να αποφεύγεις όταν ψωνίζεις γιατί περιέχουν γάλα. Στην αρχή είναι λίγο δύσκολα αλλά μετά συνηθίζεις... Εμείς είχαμε κάνει εξέταση με τα κακάκια του Κερεμ, όχι αίματος... Άλλα συμπτώματα έχει το μωράκι σου η μόνο απο αυτά που έγραψες έβγαλε το συμπέρασμα ότι είναι αλλεργία? Πράσινα κακά η μαύρα κακά, μύξες μέσα στα κακά, σπυράκια....

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ καλημερα!Η μικρη μου κανει συνεχεια πρασινα κακα.Το ειχα πει του γιατρου αλλα δεν ανησυχησε γιατι καμια φορα ειναι απο τις τροφες που τρωμε ή απο την υπερπαραγωγη γαλακτος.Βλεννα μονο οταν διαβασα οτι ειναι συμπτωμα θυμηθηκα πως ειδα 2-3 φορες...Σαν διαφανο δεν ειναι;Σαν μυξες;

Ειπα απο σημερα να κοψω τα γαλακτοκομικα αλλα μαλλον βλακεια εκανα γιατι εφαγα ψωμι του τοστ!Θα ρωτησω την αδελφη μου που ειναι διαιτολογος τι να αποφευγω.Δυσκολο ειναι αλλα λεω να το προσπαθησω.Μοσχαρι δεν τρωω,δεν μου αρεσει,αλλα αντε να κοψεις τα γλυκα....

Περιμενω να δω και την εξεταση αυριο,μακαρι να μην ειναι τελικα αλλεργια... :(

Ο γιατρος δεν εβγαλε συμπερασμα,ειπε να κανουμε την εξεταση,αλλα εκει τον οδηγουν τα σημαδια,σε αλλεργια.Δεν εξηγειται αλλιως το οτι δεν δεχεται κανενα αλλο γαλα,ουτε ξενο ουτε το δικο μου.

Στο μεταξυ με εχουν ζαλισει ολοι τωρα να σταματησω τον θηλασμο αλλα εγω ΔΕΝ ΘΕΛΩ!!!Η αλλεργια δεν ειναι λογος να κοψω τον θηλασμο!Πως νευριαζω...Μολις παρουσιαστει προβλημα,ολοι σου λενε να δωσεις ξενο... :evil:

Σε ποσο καιρο δλδ μπορω να ξαναθηλασω αν κανω αποχη;Σε 3 εβδομαδες;Και ως τοτε τι γινεται με το γαλα μου;Τωρα το αντλω και το αποθηκευω αλλα γινομαι τουμπανο!Θα ρωτησω την συμβουλο θηλασμου να δουμε τι θα πει... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Νικάκι!

Σαν μύξες είναι ναι...

Εγώ δεν είχα κόψει καθόλου τον θηλασμό... συνέχισα κανονικά... απλά σταμάτησα να καταναλώνω γαλακτοκομικά κτλ.. Ο γιατρός είπε ότι καθαρίζει τελείως ο οργανισμός σε 2-3 εβδομάδες. Εγώ βέβαια το έκανα όλο αυτό προληπτικά δεν ξέρω αν υπήρχε σίγουρη διάγνωση για αλλεργία τι θα μου έλεγε να κάνω...

Πολύ σωστά σκέφτηκες να ρωτήσεις και σύμβουλο θηλασμού γιατί οι παιδίατροι συνήθως δεν υποστηρίζουν όσο θα έπρεπε τον θηλασμό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο μεταξυ με εχουν ζαλισει ολοι τωρα να σταματησω τον θηλασμο αλλα εγω ΔΕΝ ΘΕΛΩ!!!Η αλλεργια δεν ειναι λογος να κοψω τον θηλασμο!Πως νευριαζω...Μολις παρουσιαστει προβλημα,ολοι σου λενε να δωσεις ξενο... :evil:

Αχ αυτό που λές το άκουσα και εγώ απο κάποια άτομα!! Και μου είχαν ανάψει όλα τα λαμπάκιααα!!! Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν καταλαβαίνουν την αξία του θηλασμού!!! Όλοι έχουν άποψη για όλα! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα έχω ακούσει αυτούς τους μήνες... 'Ολοι μένουν με το στόμα ανοιχτό όταν λέω ότι θηλάζω λές και τους λέω ότι δίνω στο παιδί να πιεί ούζο!!! Έχω καταλάβει ότι μάλλον θεωρούν το ξένο γάλα πιο καλής ποιότητας απο το μητρικό... Επίσης θεωρούν ότι είναι "κατάντια" να θηλάζεις... του τύπου δεν έχει λεφτά να πάρει γάλα στο παιδί και δίνει το δικό της! Και όταν με ρωτάνε αν δίνω και ξένο και λέω όχι να δείς έκφραση "μα καθόλουυυυ??? τίποτα??? παίρνει κιλά το παιδί μόνο με το δικό σου γάλα?" με πιάνει τρέλλα λές και δεν το βλέπουν το παιδί αν παίρνει η όχι κιλά!!!

Δεν ξέρω αν συμβαίνει και αλλού όλο αυτό αλλά είναι πάρα πολύ κρίμα γυναίκες να μιλάνε έτσι για τον θηλασμό... Τέσπα!!! Τα σκέφτηκα και τα πήρα πάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααααααα μανουλες!!!!!!!!!!!

Το αστερακι μου κ σημερα κοιμηθηκε 12-7!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!3η φορα μεσα σε μια βδομαδα!!!Λετε να αρχιζει να στρωνει???

Νικακι μου σου στειλα πμ!!!!

Αλλεργια περα απο το αγελαδινο μπορει να υπαρχει κ στο μητρικο γαλα!!Εκει βεβαια πας σε πολυ ειδικα γαλατα!!Τα οποια ειναι δυστυχως οντως απαισια!!

Κ ολα αυτα τα χορηγει το ΙΚΑ νομιζω δινει 50% του ποσου γιατι ειναικ πανακριβα!!

Γιελιζακι,εχεις δικιο να τα παιρνεις οταν σου λενε για το θηλασμο τετοια!!αλλα ξερεις εσυ δεν πτοεισε!!!

Μακαρι το Νικακι να ναι μονο στο αγελαδινο η αλλεργια!!Οταν ομως υπαρχει αυτη η ατιμη ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα μιας κ παντου υπαρχει γαλα κρυφα!!

Ο θηλασμος ειναι πολυτιμος για το μωρο κ για την μητερα πιστευω εγω κ το λεω συνεχεια πως στο 2ο θα το παλεψω περισσοτερο κ ελπιζω να τα καταφερω κ να χω γαλατακι κγω!!

Εμενα ο μικρος για να κοιμηθει θελι 5 λεπτα αγκαλιτσα κ μτα σοκρεββατι του..πως μου αρεσει οταν την ζηταει!!!!!!!!!Με κοιταει μεσα στα ματια κ νιαουριζει ειναι σκετη γλυκα!!!!

Νικολ,Μαρακι,Τονια,Ιφι χριστινια φιλακιαααααααα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α δεν σας ειπα μας ηρθεη καρεκλα φαγητου απο το Amazon!!Chicco poly highchair!!

πολυ ωραια ξπαλωνει η πλατη κ γινετε κ ριλαξ ψηλο!!Κ ο μικρος απολαμβανει τηλεοραση!!Εδω εχει 140 κ εκει 97 κ χωρις εξοδα αποστολης!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...