Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΪΟΥ 2011!!ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ!!


Recommended Posts

Καλημέρα,καλημέρα!ήθελα να σας ρωτήσω αν θηλάζετε και από τα 2 στήθη η εναλλάξ; η παιδίατρος μου είπε να τη θηλάζω και από τα 2, 15' σε καθένα. Χθες μιλούσα με μια φίλη και μου είπε ότι στο Ηράκλειο στο παιδιατρικό της είπανε να θηλάζει κάθε φορά μόνο από το ένα στήθος και με τον τρόπο αυτό της αυξήθηκε το γάλα, γιατί ο εγκέφαλος παίρνει εντολή να παράγει 150ml από το κάθε στήθος αντί να τα παράγει συνολικά κ από τα 2 (δηλ. 75+75).

Η Μυρτώ μας φαίνεται να έχει καθιερώσει πλέον (προς το παρόν βέβαια, γιατί αυτά αλλάζουν ανά πάσα στιγμή) τον 6ωρο + 3ωρο νυχτερινό ύπνο.Χθες κοιμήθηκε στις 10 κ εγώ στις 10.30 (!!!!!) μέχρι τις 4 και μετά από τις 5 παρά μέχρι τις 8.

¨Εχει μειώσει τις κενώσεις στη μια κάθε μέρα, η παιδίατρος είπε ότι όσο μεγαλώνει το εντεράκι τους μειώνονται οι κενώσεις. Συνήθως τα κάνει το βράδυ που ξυπναει και η ποσότητα είναι για όλη την ημέρα :ymapplause::ymapplause::ymapplause: [smilie=pottytrain5.gif]

Εσάς πώς πάνε?Ωραία σύζήτηση άνοιξα πρωινιάτικα :D Λέτε να γίνω από εκείνες τις μανούλες που ασχολούνται μόνο με το πόσο έφαγε το μωρό τους, πόσο ε....σε, πότε ρεύτηκε κτλ :o ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δαναη μου εγω δεν κραταω ρολοι γιατι η δικια μου τρωει πολυ αργα μπορει να ειναι κ μια ωρα στο στηθος με παυσεις εγω δινω το ενα αλλα επειδη το αριστερο δεν το θελει καθολου το στηθος σε καθε θηλασμο προσπαθω να της το δινω συχνα γιατι κ αυτο εχει γαλα ομως το δεξι ειναι μονιμα ετοιμο να εκραγει...

εσας τα μωρα σας εχει προτιμηση για καποιο στηθος; με ανησυχει λιγο αυτη η ανιση παραγωγη.

δαναη, επισης η συμβουλος μου ειχε πει οταν βαριεται να κανω συχνες εναλλαγες στηθους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera..

Eipa na mpw sta grigora na sas pw ta nea mou..Xtes 8ilasame k koimi8ike stis 10 tin afisa sto krevvati mas na tin parei gia ta kala o ipnos k girw stis 12 pou vgikame panw na koimi8oume tin evale o andras mou sto carry cot tis 3ipnise stis 1:15 k me xilia zoria tin katafera na koimi8ei stis 3, stis 6 pali panw i ataxtoula k tin katafera k pali na koimi8ei stis 7:30 sxedon k stis 8:30 pali 3ipnise k tin 8ilasa, twra k ir8a amesws katw stin kouzina na vgalw me to 8ilastro galataki gia na pame stin mama mou na tin analavei k na tis dwsei k mpimpero me diko mou gala an xreiastei k an ta kataferw na koimi8w gia ligo giati den antexw, sernomai..Eimai kommaaaaaaatiaaa!!!

Prwti fora mou to kanei auto alles nixtes xtipouse seri 5-6 wres eixe k fores 7wra...Axxxx euxomai na min 3ana epanalif8ei aplws na etixe..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aaaa na anaferw pws me diskoleve apisteuta na parei to sti8os mou k otan tin kataferna to epairne gia ligo apokoimietoun k wspou na tin metaferw sto carry cot 3ipnouse k pali apo tin arxi me talaipwrise apisteuta, k eixa gala na peis pws to mwro den evrske k disanasxetouse..K fainotan na peinouse poli etrwge sinexws ta xerakia tis!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Καλημέρα!

Χτες είχαμε πάλι πονάκια το βράδυ αλλά είχαμε πάει στη θεία μου βόλτα (μιας και σαραντήσαμε!) και μου φάνηκε πιο εύκολο επειδή είχα βοήθεια! Οι ξεδερφούλες μου έχουν τρελαθεί με τη μπέμπα! Ακόμη και η μικρή που είναι 18 μηνών της χαίδευε τα ποδαράκια! :)

Αργά το βράδυ η μπέμπα είχε όρεξη για παιχνίδια και δεν κοιμόταν.. Στις 00:30 δεν άντεχα άλλο και την πήρε η μαμά μου (μέχρι τις 1:30 που κοιμήθηκε) και πήγα για ύπνο. Αχ! μέχρι τη δευτέρα θα την έχω τη μανουλίτσα μου.. μετά θα έρθει τον άλλο μήνα μάλλον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοροτσια καλημερα!!!!

θελω τα φωτα σας πλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζζζ!!!

χτες, κοιμηθηκαμε κατα τις 9 ( μολις φαγαμε δηλ ) κι ομπαμπας μας ειχε τη φαεινη ιδεα να μας ξυπνησει για να κοιμηθουμε μια και καλη μετα τις 11.... αποτελεσμα;;;;το παιδακι δεν ειχε τι να κανει, ηθελε να κοιμηθει, και ζητουσε το στηθος για να αποκοιμηθει....την εβαλα κανα δυο φορες, την επαιρνε ο υπνος, αλλα σε λιγακι ξυπνουσε κι ηθελε παλι..... καποια στιγμη τα πηρα :evil::evil::evil: γιατι σκεφτηκα οτι η θηλη μου δεν ειναι πιπιλα!!!!!!αποφασισαμε , το λοιπον, στις 11 να της δωσουμε μια πραγματικη πιπιλα , αφου δεν ειναι οτι πειναει, αλλα θελει μια βοηθεια για υπνο....εεεεεε, απο τις 11.30 που ξεκινησαμε , τελικα κοιμηθηκε στις 2.30, κι αυτο απ'την εξαντληση....υποτιθεται, οτι μπορουμε να της δωσουμε πιπιλα μετα απο 2 εβδομαδες, αλλα μηπως ηταν πολυ νωρις;;;;;η απλα θελει το χρονο της για να τη συνηθισει, και δε γινεται σε μια νυχτα;;;; εσεις τι κανετε μ'αυτο το θεμα;;;;

επισης, να σας πω, οτι στις 5.30 δεν ξυπνουσε με τιποτα για να φαει, οποτε εβγαζα το γαλα μου και το πετουσα, για να μην πετρωσει, και σημερα στις 9 με το ζορι εφαγε 15 λεπτα απο το ενα, και παλι εβγαζα απο το αλλο με το θηλαστρο.... :(:(:(:( πολυ με στεναχωρησε αυτη η κατασταση...

δαναη, κι εγω το ιδιο ξερω, ενα στηθος σε καθε γευμα και οχι και τα δυο μαζι, εκτος αν τελειωσει με το πρωτο, και διαμαρτυρεται, τη βαζεις για λιγο και στο δευτερο...ετσι προσπαθουσα κι εγω, αλλα προχτες εχασε ενα γευμα, το νυχτερινο, κι αρχισε να πετρωνει το στηθος μου, οποτε απο το φοβο μου, ξαναγυρισα στο αλλο συστημα, να δινω και τα δυο για να αδειαζουν , οσο γινεται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν δεν εχει εδραιωθει ο θηλασμος δε δινουμε πιπιλα γιατι μπερδευονται κ συνηθως χανουν και γευματα τα μωρα που τη δεχονται γιατι υπαρχουν κ αλλα που δεν τη δεχονται... αλλα εμενα και η παιδιατρος μου ειπε οτι να της το δινει το στηθος για πιπιλα γιατι ειναι καλο... Παρηγορια αναζητουσε βρε το στηθος δεν τους χρειαζεται μονο για το φαι... τους υποκαθιστα πολλα πραγματα ειναι τελειως φυσιολογικο. Και παλι τη γνωμη μου λεω για την πιπιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν δεν εχει εδραιωθει ο θηλασμος δε δινουμε πιπιλα γιατι μπερδευονται κ συνηθως χανουν και γευματα τα μωρα που τη δεχονται γιατι υπαρχουν κ αλλα που δεν τη δεχονται... αλλα εμενα και η παιδιατρος μου ειπε οτι να της το δινει το στηθος για πιπιλα γιατι ειναι καλο... Παρηγορια αναζητουσε βρε το στηθος δεν τους χρειαζεται μονο για το φαι... τους υποκαθιστα πολλα πραγματα ειναι τελειως φυσιολογικο. Και παλι τη γνωμη μου λεω για την πιπιλα

οι μαιες μου ειχαν πει, οτι πιπιλα μετα τις πρωτες 15 μερες για να εχει μαθει να θηλαζει πρωτα.... αλλα βρε αφρο, σου ειπε η παιδιατρος να της δινεις το στηθος και για πιπιλισμα;;;εμενα, μου ειπε οταν βλεπω οτι δεν τρωει,και μονο πιπιλαει να τη βγαζω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Και εμενα ηταν πιο μικρος οταν του ειπα του παιδιατρου οτι καθετε και παιζει με την θηλη μου και μου ειπε να του δωσω πιπιλα. Στην αρχη δεν την ηθελε και γενικα δεν ηξερε τι να κανει. Εμαθε σιγα σιγα και τωρα την ημερα την θελει για να ηρεμησει αλλα την νυχτα δεν την θελει με τπτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικος μου μετα τις μερες με το αλμα αναπτυξης κοιμηθηκε απο τις 21.30 μεχρι τις 5.20. Τρελαθηκα!!! Πρωτη φορα κοιμηθηκε τοοοοσο πολυ και βεβαια τα μεμε μου ηταν πετρα!!

Εγω του δινω και απο τα δυο οταν τα βλεπω πετρα, αλλιως μονο απο το ενα. Εχω προβλημα με το δεξι που πετρωνει πολυ ευκολα.

Ηλιοδωρα βρες το ρυθμο του θηλαστρου. Στην αρχη οταν εβγαζα τραβαγα δυνατα, μετα ειδα την λειτουργια του και τωρα βγαζω το γαλα απαλα.

Ανδρια μπορει μια δυο βραδιες να κανει ετσι τον υπνο της αλλα μετα θα στρωσει και παλι. Περνανε και αυτα το ζορι τους!!!

Δαφνη οπως βλεπω δεν καθεσε και σπιτι, οπως και στην εγκυμοσυνη!!! Μπραβο σου θα κανεις ετσι και τον Αρουλη!!

Ειρηνη πηγες στον Οαεδ; Πηγα σημερα αλλα οπως παντα κατι σου βρησκουν για να σε ταλαιπωρουν και ετσι θα παω παλι την Δευτερα. Τα λεφτα μετα απο 2 μηνες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου ειπε οτι αμα το αντεχω το πιπιλισμα και δεδομενου οτι τρωει κανονικα γευματα να την αφηνω γιατι δινει ερεθισμα, κ η συμβουλος θηλασμου μου ειπε αυτο συν το οτι η θηλαστικη κινηση τους καλυπτει και αυναισθηματικες αναγκες

ηλιοδωρα κι εγω δεν το αντεχω το θηλαστρο με ριχνει ψυχολογικα απλα λεω να εχω καταψυξει 2 γευματα μηπως κατι παθω αλλα δεν τα εχω καταφερει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Δυστυχώς όχι η νύχτα μας δε συνεχίστηκε τόσο τέλεια, πάλι αγκαλιά κοιμηθήκαμε. Τι να πω...

Ο κύριος λόγος που λένε ένα στήθος σε κάθε γεύμα είναι για να φτάνει το μωρό στο θρεπτικό, λιπαρό γάλα που βρίσκεται στο τέλος. Κι εγώ έτσι κάνω και μόνο αν δω ότι ζητάει κι άλλο του δίνω και το άλλο στήθος.

Όσο για την πιπίλα ο παιδίατρος μου είπε ναι, αν δεις ότι πιπιλάει δοκίμασέ το κι αν τη κρατήσει τότε τη θέλουμε (ο Άρης δε δείχνει να τη θέλει), οι σύμβουλοι θηλασμού και η μαία λένε όχι και πως το πιπίλισμα στο στήθος κάνει καλό. Επίσης με φίλες που μίλησα που έχουν λίγο μεγαλύτερα μωράκια, κάποια δεν πήραν ποτέ πιπίλα και όσα την έχουν, τη δέχτηκαν γύρω στους 2 μήνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!Βρε Γεωργιαννα,επειδη διαβαζω αναποδα τα μνμ ,μεχρι να δω ι εγινε μου εφυγε η ψυχη!!!Ευτυχως ολα καλα ο Διονυσακος μας!Συμβαινουν κ αυτα,εμενα οταν ηταν πιο μωρο μου εβγαζε γαλα απο την μυτη κ σαν πνιγοταν,ευτυχως την γυρναγα μπρουμυτα κ ολα καλα.Συνη8ες φαινομενο μου ειχε πει ο ντοκτορ.

Καλα εχτες πηρα το μωρο με το αμαξι να παω στην νονα της να φτιαξουμε τα προσκλητηρια.

Το τι τραβηξα???Φανταστειτε 3 οροφους χωρις ασανσερ,χωρις παρκινκ το αμαξι κ αραγμενο 2 στενα πιο πισω...πηρα το κα8ισμα αυτοκινητου να το φτιαξω να ειναι ετοιμο,καροτσια συμπρακαλα κτλ μιαμιση ωρα ετοιμασιες,ουτε ταξιδι να πηγαινα!!!

Ουφ δλδ.Ο Χρηστος κοιματαν κ δεν η8ελα να τον ξυπνησω γτ δουλευε νυχτα κ ηταν πολυ κουρασμενος,απλα του ειχα βαλει την μικρη διπλα του μεχρι να κανω τις ετοιμασιες.Οκ τα καταφερα αλλα το σκεφτεσαι για να πας καπου.........

Σημερα ομως λεω να παω στην μανα μου γτ 8α ειναι η αδερφη μου με το μωρο της που εχουν διαφορα 3 μερες,η μανα μου ακομα να τα δει μαζι,οποτε πρεπει να παω,8α ειναι ωραια

Τουλαχιστον 8α εχω β οη8εια σημερα....

φιλιααααααααα

Αυτο ηταν χτεσινο,σας εκανα copy.....εγω πιπιλα εδωσα 1 μηνος κ την εχει δεχτει μια χαρα,λιγο πριν να σταματησω να θηλαζω,δεν νομιζω πως παιζει ρολο αυτο.....αφηστε πως εχω σω8ει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Γωγω μου. Πραγματικα τρομαξα.

Αχ τι τραβας και εσυ για να πας καπου!! Εγω μενω σε ισογειο και ειμαι συχνα στο αυτοκ. Το καθισμα το εχω δεμενο εκει στανδαρ, το καροτσι δεν το παιρνω μαζι μου μονο οταν ξερω οτι θα μου χρειαστει. Τι ομορφο ομως να ειναι τα ξαδελφακια στην ιδια ηλικια. Μακαρι να ηταν και η αδελφη μου εγκυος!!!!! Καλα να περασεις!

Σημερα εχουμε παιδιατρο!!! Θα κανουμε το πρωτο μας εμβολιο!!!!! Και μαλλον αυριο θα παμε σ΄ένα παιδικο παρτυ, χωρις τον Αλεξανδρο επειδη φευγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gewrgianna mou makari na einai opws ta les k na min kaloma8ei se auto to wrario giati exw ma8ei na koimate seri k e4es mou ir8e poli vari..Ir8ame stin mama mou tis dwsame mpimpero me 100 ml diko mou gala koimi8ike gia 30 lepta k tsoup pali panw i ataxtoula, eixe polla aeria ipie 2-3 goulies tsagaki k tin voi8ise i mama mou na kanei kakakia k koimi8ike apo tis 1 k akoma koimate..koimi8ika k egw ligo k pira dinameis.. Lete na tin 3ipnisw? Na kanw fasaria gia na 3ipnisei giati xtes koimi8ike paaara polles wres to apogeuma k mporei gi'auto na mas ekane ola ekeina e4es..Ti lete na kanw?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιαννα μου δεν μπορω με τιποτε το θηλαστρο, το εχω παρει στραβα οπως και η Αφροδιτη κι εγω δεν το αντεχω.

Αφροδιτη διαβασα αυτο που ελεγες για την κορουλα σου που βαζει τα χερια μπροστα στο προσωπο της. Ολα τα μωρακια το κανουν. Βρηκα ενδιαφεροντα πραγματα που λεει ο γνωστος παιδιατρος κος Παπαβεντσης και τα παραθετω:

"Είναι σημαντικό να ανιχνεύουμε πότε το μωρό μας σταματάει να είναι δεκτικό σε ερεθίσματα, πότε κουράζεται από την υπερδιέγερση και δε μπορεί άλλο. Υπάρχουν στιγμές που το μωρό σας δεν έχει ανάγκη ούτε από τάισμα και στήθος, ούτε από κουβεντούλα ούτε από κούνημα. Τα σημάδια ότι κλείνει τα παράθυρα του κόσμου του και ζητάει να αποσυρθεί μπορεί να είναι:

Σημάδια απόσυρσης

Τεντώνεται και κάνει τόξο με το σώμα του.

Βάζει τα χέρια του μπροστά στο πρόσωπο σα να θέλει να κρυφτεί.

Χασμουριέται έντονα.

Αποφεύγει το βλέμμα μας και κοιτάζει άλλου, στο κενό.

Εκτείνει τα δάχτυλα και το σώμα του.

Αλλάζει πολύ γρήγορα κατάσταση εγρήγορσης, από το κλάμα στον ύπνο και το ανάποδο, σα να μην ξέρει τι θέλει.

Κλαίει κουρασμένα, μονότονα, ‘γκρινιάρικα’.

Τα χεράκια του παίρνουν στάση αμυντική ‘σαν του μποξέρ’.

Το χρώμα του δέρματός του αλλάζει σε ωχρό ή κόκκινο, η ανάσα του γίνεται άρρυθμη ή εμφανίζει τρέμουλο.

Αν πετύχουμε το μωρό μας σε τέτοιες στιγμές και εμείς συνεχίζουμε να του προσφέρουμε ερεθίσματα προσπαθώντας να επικοινωνήσουμε μαζί του, εκείνο θα καταλήξει στο κλάμα ή αντίθετα θα πέσει σε βαθύ ύπνο. Μην ερμηνεύετε αυτήν την συμπεριφορά ως απόρριψη! Απλά διαλέξτε άλλες στιγμές για ‘κουβέντα’ με το μικρό σας.

Τι μπορείτε να κάνετε όποτε αποσύρεται; Μειώστε την ένταση στο φως και τους ήχους του περιβάλλοντος. Κρατείστε τα χεράκια του μωρού σας στο στήθος του και το σωματάκι του σε κάμψη, στην εμβρυική στάση. Τυλίξτε το με ένα σεντονάκι ή κουβερτούλα. Χρησιμοποιείστε πιπίλα μόνο εάν το μικρό σας συμπλήρωσε τις πρώτες εβδομάδες της ζωής και ο μητρικός θηλασμός έχει εδραιωθεί".

Εγω σε αυτα τα λογια βρηκα λυση, ευχομαι κι εσεις.

Νομιζω το σημαντικοτερο με βαση τα λογια του γιατρου ειναι να ερμηνευουμε με επιτυχια τα σημαδια που μας δινει το μωρο μας. Τελικα η γλωσσα του σωματος ειναι ισχυροτερη ως φαινεται και αλανθαστη.

Εγω πιπιλα ακομη δεν εχω δωσει. Το να πιπιλισει και λιγο και να παιξει το μωρο πανω στο στηθος δεν πειραζει πιστευω, ισα ισα. Απ την αλλη αν εχουμε καταλαβει πως εχει χορτασει, φανταζομαι δεν χρειαζεται να το αφησουμε πολυ ακομη.

Καλο απογευμα σε ολες, φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλιοδωρα μου ευχαριστω πολυ.. ωστε σημαδια αποσυρσης η κοκονα μου... κι εγω δεν το μπορω το θηλαστρο ομως ενα γευμα καποια στιγμη θελω να το βγαλω, απλα ελπιζω οτι αμα εδραιωθει η γαλουχια θα βγαζω πιο ευκολα αλλα και παλι δεν ξερω αμα θα τα καταφερω . Απλα με φοβιζει αν συμβει κατι κακο και πρεπει να λειψω κατι σοβαρο ας πουμε , τωρα θα μου πεις κι ενα γευμα ξενο σε τετοια περιπτωση δεν εχεις αλλη εκλογη αλλα θα ηθελα να ειναι δικο μου... ας ελπισω ομως οτι δε θα παθουμε τιποτα!!! :D:D

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!!!

Η μπεμπα μου ειναι 3960 που σημαινει οτι ειναι στα φυσιολογικα και ολα μια χαρα απλα δεν ειναι το εξτρα φαγανο μωρο! Η κυρια τα παιρνει ομως σε μποι μου ειπε η παιδιατρος οτι εχει παρει 6,5 ποντους εκει που αλλα εχουν παρει δυο τρεις !!! ειναι δηλαδη 57,5! Και χαμογελαμε και συνειδητα κ αλλαζουμε κ πλευρο κ ειπε η γιατρος οτι θα γινουμε ζωηρες. Και χαρηκα ρε κοριτσια γιατι νομιζα οτι δεν παιρνει βαρος το μωρο αλλα ολα μια χαρα ειπε , πλεον βαζουμε οσα πρεπει καθε εβδομαδα στις αρχες βαζαμε λιγο λιγοτερα τωρα μια χαρα [smilie=blob6.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif][smilie=blob1.gif][smilie=blob1.gif][smilie=blob1.gif] \:D/ \:D/ :-j:-j

χιχιχχιχιχι απλα ειναι κομψη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aναστασία γιατί δε βγάζεις γάλα με το θήλαστρο κ να το φυλάξεις να της το δώσει ο μπαμπάς της ή η μαμά σου;τον ίδιο προβληματισμό είχα αλλα τελικά έτσι θα κάνω 'οταν είναι να πάω.

Έλενα μου, δεν έχω πάρει θήλαστρο και γενικά δεν ξέρω γτ το φοβάμαι όλο αυτό. Κατάψυξη του γάλακτος, απόψυξη με προσοχή για να μην αλλοιωθεί.. Όσες κοπέλες το κάνουν μπράβο τους!

Βασικά, κάτι θα πρέπει να κάνω γτ στις διακοπές ή όταν θα πάω στη μαμά μου, θα θέλω να πάω κάπου χωρίς τη μπουμπού, οπότε ιδού το δίλημμα! Θήλαστρο και κατάψυξη ή ένα μπουκάλι ξένο γάλα όταν και αν χρειαστεί?

Ακούω απόψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aφησε την ακομη. Εαν δεν ξυπνησει μεχρι τις 17 ξυπνα την μετα

Gewrgianna mou se euxaristw gia tin apantisi sou piga sto dwmatio tis k itan anoixta ta matakia tis tin pira agkalitsa k efage gia kanena 45 lepto, twra tin krata i nimfi mou k perpatane mesa sto spiti k milane :D

Simera i nimfi mou pige ston ginaikologo gia na 3ekinisei 4a3imo gia mwraki giati prospa8ane gia mwraki edw k 1,5 xrono peripou, makari na pane ola kala k na kanoune sintoma mwraki giai to 8eloun san trelloi k oi 2..Stenaxwrieme para poli, afantasta giati 3erw pws niw8oune perasa k ega paaaara polla gia na meinw egkios!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα μου, δεν έχω πάρει θήλαστρο και γενικά δεν ξέρω γτ το φοβάμαι όλο αυτό. Κατάψυξη του γάλακτος, απόψυξη με προσοχή για να μην αλλοιωθεί.. Όσες κοπέλες το κάνουν μπράβο τους!

Βασικά, κάτι θα πρέπει να κάνω γτ στις διακοπές ή όταν θα πάω στη μαμά μου, θα θέλω να πάω κάπου χωρίς τη μπουμπού, οπότε ιδού το δίλημμα! Θήλαστρο και κατάψυξη ή ένα μπουκάλι ξένο γάλα όταν και αν χρειαστεί?

Ακούω απόψεις!

Diko sou galataki sto mpimpero dagkwta :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου ειναι ερωτηση αυτη που μας εβαλες;;; Εννοιειτε θηλαστρο και καταψυξη!!!!!!!!!!!

Αφρο μου πολυ χαιρομαι που ολα καλα με την μικρη. Παντως πολυ ζωηρη θα γινει οπως λεει και η παιδιατρος!!

Εμεις σε λιγο θα παμε, για να δουμε τι θα μας πει!!!

Ηλιοδωρα μου ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Μερικες φορες το καταλαβαινω και τον βαζω στο λικνο και καθετε μονος του ηρεμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια καλησπερα!! Τι κανετε?

Ηλιοδωρα μου πολυ οκμορφα αυτα που γράφεις.. κ εδω κ στο τοπικ που ανοιξα για τον θηλασμό..

Αφρο γυρνάει απο τωρα? μου κάνει τρομερη εντυποση ενως μηνα μωρο να τα κάνει ολα αυτα!! Μπραβο !! Ειδες? Βάρυνε κιολας τζαμπα το αγχος σου!!

Εγω δεν ειμαι καλά ηρθα να σας κλαψουρισω λιγο μπορω?

ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ!! Δηλαδη ελεος!!! Ειχα μερκες μερες που ειχα βγαλει κατι σπυρακια περιοδου στη μουρη.. το ειχα αποδωσει οτιε ιναι ορμονες του θηλασμου !! Το βραδυ υπεφερα απο πονους περιοδου... κ σηεμαρ το μεσημερι τσααααααακ σταγονιτσα αιμα!!! Κ ξανα ροζεεεε.. εδω ειμαστε λεω περιοδος!! Φοβαμαι μην μειωθει το γάλα μου , φοβάμαι μην ηρθε περιοδος επειδη το βραδυ θηλαζω μια φορά αντι για 2 οπως παλια.. φοβαμαι γενικά δε θελω να γινει κατι κ να μειωθει το γάλα μου...νοιωθω ασχηνμα γιατι μπορουσα να ξυπνησω κ να την ξυπναω να θηλαζει κ δε το εκανα!!! Βέβαια το βαρος της παει καλα αν σκεφτει κανεις οτι εχει φτασει τα 4.580γρ ( χθεσινη μετρηση) κ ειμαστε 48 ημερων!! Αλλα δε ξερω ανυσηχω για το γάλα μου!! Τωρα περιμενω να τελειωσει ο γιατρός μου το ραντεβου να με π΄ρει..εχω πανικοβληθει..

κ οχι τθποτα αλλο.. ειχαμε κανονησει κ σ/κ να παμε εξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andria,στην αρχή που η Μυρτώ κοιμόταν τα πρωινά και το απόγευμα και ξυπνούσε κάθε τρεις ώρες για να φάει και το βράδυ κοιμόταν λιγότερο, μου είπε η παιδίατρος ότχι έχει κάνει τη μέρα νύχτα και να μην την αφήνω να κοιμάται 3ωρα το πρωί παρά να την ξυπνάω στις 2,5 ώρες.Επίσης, μου είπε την ημέρα όταν θέλω να κοιμηθεί να κατεβάζω λίγο το στορ για να καταλαβαίνει ότι είναι ώρα για ύπνο. Επίσης βοηθάνε τα βραδινά μπανάκια για να ηρεμήσει.Τι ώρα την κάνεις μπάνιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...