Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ,ΜΑΡΤΙΟΥ,ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜΕ Ν3


Recommended Posts

καλησπέρα και από μένα.......σήμερα μύρισε για τα καλά καλοκαιράκι και είμαι σε τρελά κέφια..:)...

σας φιλώ όλες...καλή ξεκούραση...θα τα πούμε το βραδάκι..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 880
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κίσκα, κι εγώ αύριο αν πάνε όλα καλά θα κάνω πάρτι γενεθλίων στο παιδί μου! Αυτό εννοείται! Δεν είμαι κατά των πάρτι γενικώς!

Δε μου αρέσουν οι παλιάτσοι/Ντόρες/κ.λπ. γιατί απ' ό,τι βλέπω σ' αυτά τα πάρτι, τα περισσότερα παιδάκια κλαίγανε, φοβόντουσαν και δεν πήγαιναν να παίξουν, με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να μένουν κολλημένα πάνω στους γονείς τους και να μη διασκεδάζουν καθόλου, ούτε να παίζουν με άλλο παιδί. Ίσως να έφταιγαν οι συγκεκριμένοι παλιάτσοι, δεν ξέρω.

Απλά θυμάμαι τα δικά μας παιδικά γενέθλια, με παιχνίδια που ετοιμάζαμε μόνοι μας ή οργάνωναν οι μαμάδες μας και περνούσαμε πάρα πολύ ωραία. Σε όλα τα παιδικά πάρτι που πήγαινα ως παιδί, πάντα υπήρχε κάτι οργανωμένο, αλλά από εμάς, και ποτέ μας δεν καταστρέφαμε τίποτα (οκ, ίσως κάτι λίγα :P).

Είναι λογικό να βαριέμαι στα παιδικά πάρτι, αφού δεν έχω παιδί, και ξέρω ότι με καλούν από υποχρέωση για να μην παρεξηγηθώ. Αλλά δε νιώθω άβολα που δεν έχω παιδί (εδώ κολλάει ο στιγματισμός των ατέκνων σε παλιότερες κοινωνίες!). Στο κάτω-κάτω, αυτό ήταν επιλογή μου.

Νάσια, τι να πω για το γιό του αφεντικού. Εγώ θα κόρναρα συνέχεια μέχρι να αποφασίσει να βγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie_14 γεια ..οχι δεν ειμαι Αθηνα αλλα παμε γενικα παντου ..παντως για Αθηνα οποτε παμε δεν παμε μονο για κλοουν για δεν συμφερει ουτε εμας ουτε και εσας αλλα αμα ειναι κανα παρτυ η βαπτιση τις πιο πολλες φορες οπου θελουν και φουσκωτο και facepainting και στολιζουμε το χωρο του τραπεζιου με μπαλονια και διαφορα τοτε παμε και πιστεψε με τοτε βγαινει και πιο οικονομικο απο οτι αν θα περνατε απο Αθηνα.Για οτι θες μπορεις να μου στειλεις ΠΜ.

Νασιααα μου χρονια δουλευα σε ξενοδοχεια..παντου τα ιδια σκατα ειναι..εγω σε ενα τους εστειλα την επιθεωρηση εργασιας..με ειχαν απληρωτη για μηνες..ημουνα εγκυος και μου κλεινανε ραντεβου να παω να παρω ενα ποσο και πηγαινα και δεν εμφανιζοτανε κανενας..και ημουνα μονη μου σε ενα κλειστο ερημο ξενοδοχειο..οταν τους εστειλα ομως το χαρτι λεγανε γιατι βρε Ευη θα σε πληρωναμε...και καλα...αστα να πανε..και απο διευθυντες....εναν τον εβρισα τοοοσο μια φορα...που το ευχαριστηθικα αλλα μου ειχε βγαλει την πιστη!!Πας εκει να δουλεψεις μια σεζον και φερνουν οποιον ασχετο να μην περνει και πολλα λευτα και σου το παιζει και εξυπνος..τελικα αυτος αφου καταφερει να κανει το προσωπικο να φυγει...τον διωξανε...λεω τι κριμαααα να μην ειμαι εκει να το δωωω..αλλα οσο και αν αγαπαω τα ξενοδοχεια και τη δουλεια που εκανα(ημουνα cheaf animatrice)και μου λειπει αυτο το κοματι...οταν θυμαμαι τα υπολοιπα που γινονται στο ξενοδοχειο μου περναει..οσο για τα φαγητα παντου το ιδιο νομιζω...το φαγητο του μεσημεριανου το τρωγαμε σαλατα για μια βδομαδα...για αυτο προσοχη στις σαλατες...οταν βλεπετε πολλα ανακατεμενα και με σως...μακριααα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φίλες μου!!!

Μόλις μαζεύτηκα σπίτι, μετά από καφέδες,φαγητά κ.λπ.

Αύριο απορώ πως θα πάω στη δουλειά μετά από 10 μέρες άδεια.Περαστικά μου...

Νάσια μου ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνεις αμνιοπαρακέντηση κοριτσάκι μου.

όλα θα είναι μια χαρά και θα το αποφύγεις!!!

Το A test δεν ξέρω πότε γίνεται,γιατί εγώ δεν θα κάνω.Θα πάω κατευθείαν για

β επιπέδου!!!

Όσο για τον πρωην εργοδότη του άντρα σου και λίγα κόλπα του έκανες!!!

Maimoudaki από κρέμα εγώ βάζω Salba Mama uno.Είναι πολύ καλή αν και μπορώ

πω ότι μερικές φορές βαριέμαι να τη βάλω.....

Τα φιλιά μου σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHSPERA KORITSAKIA!!!!!!!!!!EDW EIMAI KAI EGW!!!SPITI XALARWNW.....EXTHES PHGAME STO MAGAZI ENOS FILOU POU EIXE GENETHLEIA!!!POLY WRAIA PERASAME HPIA KAI THN MPYRITSA MOU..XIXIXIXIXXI....SHMERA SPITAKI!!!!!!!!!MPHKE EPITELOUS TO KALOKAIRI!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας εγκυουλες μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!τι κανετε??????????????????????????

εγω καλα ειμαι,χθες δεν μπηκα μετα το απογευματακι γιατι πηγα βολτιτσα με την κορουλα μου κ μετα βαριομουν πολυ!!!σημερα την πηγα εκκλησια κοινωνησε κ μετα πηγαμρε λαικη κ πηραμε φρουτακι για να τρωμε!!!!!!ααααααα βρηκα κ κερασια!!!!!!!!

χιαρομαι που ειστε ολες καλα!!!!!!!

καλε τι ακουω???κουνελακια , λαγουδακα , ορτυκια μπλιαχχχχχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πω πω βρε αννα μαρια πως τα τρως αυτα??????......

αχ ευη μου μ'αρεσει πολυ η δουλεια που κανεις!!!!!συμφωνω απολυτα με οσα ειπες!!!!!!!

τα παιδακια το καταευχαριστιουνται!!!!!!! με τους κλοουν,τα φουσκωτα κ τους μικρους παιδικους ηρωες των παιδιων!!!!!!βλεπω την κορη μου (κ γενικα ολα τα παιδακια),τι χαρα εχουν οταν συναντουν καποιους απ'αυτους!!!!!κ στα παρτυ ολα γινονται πολυ οργανομενα κ ετσι οι γονεις μπορουν να ειναι ηρεμοι!!!!!!!

οσο για τα παιδακια που φοβουνται οπως αναφερθηκε, τα παιδακια που φοβουνται ειναι τα πολυ μικρουλια (μεχρι δυο χρονων εννοω)κ οχι παντα!!!!!!

νασια μου μπραβο ετσι σε θελω κοριτσι μου!~!!!!!!ειπαμε δεν μασαμε απο τιποτα εμεις!!!!!!χιχιχιχιχχι

τεντυ μου απο αυριο κ παλι δουλεια ε??????ωχκοριτσακι μου..............!!!!η κοιλιτσα πως ειναι???????

μικι μου τι κανεις καλη μου?????????

βανεσσακι μου περαστικα σου απ'τον πονοκεφαλο κοριτσι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

νιακι μου πως εισαι κουκλιτσα μου????τα νινακια σου?????????

τα φιλια μου σε ολες τις κοιλιτσες!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai egw me thn seira mou tha symfonisw me thn evi gia tous klooun......exw dei kai egw para polla paidakia na ta pernane teleia!!!!!kai oi goneis xalarwnoun kai ligaki xwris na exoun synexeia ton nou tous!!!!!!!!tha mou arese para poly na kanw kai egw aythn thn douleia!!!!!!!

hlianaki olo voltoules eisai...kala kaneis koritsaki!!!! :D:D:D:D:D

emena koritsia o mpempis exei arxisei kai ginete para poly drastirios....ton niothw synexeia na kouniete kai na klotsaei....kai h koilitsa mou na petaei eksogomata.....ti plaka pou exei.....einai teleio!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai emena moy aresoyn oi klooyn h neraides ktl. xaxxaxaxa einai poly omorfa gia ta paidakia .kai kathonte kai ligo oi goneis na poyn kamia koyventa ...........oso gia to alo poy leme xwris paidi nai kai egw eixa provlhma an eixan oloi paidia kai egw oxi alla ti na ekana ???????apla stenaxwriomoyn ......sto epomeno party omws poy tha paw pia tha exw ta dydimakai moy kai poios me pianei xixixixixi opws kai oles vevaia tha exoyme ta ninakia mas.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσακια εχετε απολυτο δικιο,συμφωνω!!υπαρχει καποιο παιδακι που να μην του αρεσουν ολα αυτα???

Νιακι μου βαριεσαι ε?αχ κ εγω σκυλοβαριεμαι.δεν εχω ορεξη κ κουραγιο για τιποτα,ουτε να σηκωθω απ'τον καναπε!!αχ τι πραγμα κ αυτο??παρολ που κοιμηθηκα!!

λιωσαμε στον υπνο νιακι μου,ε??καλα κανουμε,να κοιμηθουμε τωρα που μπορουμε γιατι μετα....

ναι κοριτσι μου ειχαμε κ σημερα λαικη.εδω εχουμε ολες τις μερες τις εβδομαδας αλλα σε διαφορετικα σημεια.

Τιτινακι μου ναι μωρε οσο μπορω βγαινω παω μια απ'δω μια απο κει.εχω μαθει κ λογο της δουλειας μου να ειμαι συνεχεια εξω.βεβαια υπαρχουν κ μερες που δεν θελω να παω πουθενα,μα πουθενα ομως!!!

ο μπεμπης του δινει κ καταλαβαινει ε?αχ τι καλα!!κ εμενα σημερα μου εδωσε σε μια φαση μια δυνατη...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Α, δε σας είπα, το κουνελάκι ωραίο έγινε! Χαχα! Αφού τρώμε μοσχαράκι, τρώμε γουρουνάκι, τρώμε κοτοπουλάκι, δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να φάμε κουνελάκι και ορτυκάκι; Ζωντανό του Θεού το ένα, ζωντανό και το άλλο. Αν τα λυπόμαστε, τότε να μην τρώμε τίποτα!

Πριν έφτιαξα ένα μεγάλο ποτήρι αριάνι (εμείς το λέμε με την τούρκικη ονομασία του, αϊράνι) και το φχαριστήθηκα! Γιάμ, τρελαίνομαι!

Όσο για τα πάρτι, εγώ μίλησα για τις δικές μου εμπειρίες, ως επισκέπτης. Τι να σας πω, την τελευταία φορά τα παιδάκια, που ήταν όλα περίπου 4-5 χρονών, κλαίγανε και πάθανε υστερία και το κοριτσάκι που γιόρταζε και έκλεινε τα πέντε, έκλαιγε και φοβόταν να σβήσει τα κεράκια! Το πρόβλημα ήταν ότι δύο από τους παλιάτσους ήταν ντυμένοι Ντόρα και ένας άλλος χαρακτήρας και φορούσαν κάτι τεράστια τρομακτικά κεφάλια! Τους είπαν να τα βγάλουν για να δουν τα παιδάκια ότι είναι κανονικοί άνθρωποι, τα βγάζουν αυτοί και μετά τα ξαναβάζουν και τα παιδάκια πάλι τρόμαζαν. Καλά, φυσικά εμείς κάναμε πλάκα, αλλά τα κακόμοιρα τα παιδάκια κλαίγανε και δεν πέρασαν καλά. Μετά, για όσα παιδάκια έμειναν στην "πίστα" χαμήλωσαν το φωτισμό, βάλανε φωτισμό ντισκοτέκ και τους βάζανε μοντέρνα τραγούδια για να χορεύουν, κάτι που νομίζω απέχει πολύ από αυτό που θεωρούμε δημιουργικό παιχνίδι. Ίσως να μην ήταν καλοί, ούτε οργανωμένοι αυτοί που έκαναν τη γιορτή.

Αν, όμως, αύριο κάνω παιδί και πάμε σε ένα τέτοιο πάρτι και δω ότι το παιδί μου περνάει καλά, δε θα διστάσω να οργανώσω ένα παρόμοιο πάρτι γι' αυτό, ακόμα κι αν διαφωνώ, γιατί στα παιδικά πάρτι σημασία έχει να περνάνε καλά τα παιδιά και όχι οι ενήλικες, γι' αυτό και είναι λίγο άκυρο να καλούμε ηλικωμένους συγγενείς, ανύπαντρες φίλες, κ.λπ. Αν δεν τους καλέσουμε, όμως, θα γίνουν παρεξηγήσεις, γι' αυτό βγάλε άκρη.

Εγώ δε στεναχωριόμουν που δεν έχω παιδί, αφού ποτέ δεν ένιωθα την ανάγκη να κάνω παιδί (δυστυχώς ούτε και τώρα τη νιώθω κι αυτό με αγχώνει). Έτσι, απλά βαριόμουν.

Πάντως, αυτό που άρεσε σε μένα ως παιδί, ήταν τα φουσκωτά. Όποτε είχε φουσκωτό περνούσαμε τέλεια (οι παλιάτσοι δεν είχαν εφευρεθεί ακόμη τότε!).

Ηλιάννα, έχετε λαϊκή ακόμα και την Κυριακή; Εμείς δεν έχουμε ποτέ λαϊκή δυστυχώς. Παλιότερα υπήρχε το λεγόμενο "Παντοπωλείο" που ήταν κάτι σαν την αγορά Μοδιάνο, ας πούμε στη Θεσσαλονίκη. Ένας μεγάλος στεγασμένος χώρος με πάγκους όπου λειτουργούσαν κρεοπωλεία, μανάβικα, κ.λπ. Σε κάποια φάση το κτίριο κρίθηκε ετοιμόρροπο, το γκρέμισαν, έκαναν το χώρο πάρκινγκ και μετέφεραν τους εμπόρους σε ένα χωριό έξω από την πόλη, με αποτέλεσμα η αγορά αυτή να πέσει σε μαρασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φίλες μου και πάλι!!!

βαρεμάρες διαβάζω;;;μάλλον είναι και η Κυριακή που μας έχει ρίξει

γιατί και εγώ μια βαρεμάρα την έχω...

Σας φιλώ προς το παρόν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια......

είμαι μόνη μου στο σπίτι τώρα και σκυλοβαριέμαι.....και την ώρα που ήθελα να ξεκουραστώ ήρθε μια ανάγωγη για την απογραφή!!! Και δεν φτάνει αυτό, όταν κατέγραφε ημερομηνίες γέννησης με ρώτησε ευθαρσώς πόσα χρονάκια του ρίχνω του άντρα μου τάχα μου και καλά επειδή φαίνομαι μικρότερη!!!!!

Κίσκα μου έχω σπουδάσει διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων στο ΤΕΙ Θεσ/νίκης και οι περισσότεροι καθηγητές μας (που ήταν διευθυντές σε μεγάλα ξενοδοχεία της Θεσ/νίκης) μας προέτρεπαν να ασχοληθούμε με τα πρακτορεία γιατί στα ξενοδοχεία γίνεται της μουρλής! Τώρα όσο για τον ψυχάκια πρώην εργοδότη του άντρα μου ότι και να σου πώ θα είναι λίγο.......μέχρι που έκλεβε προϊόντα από την αποθήκη και μετά κατηγορούσε τον άντρα μου (ήταν αποθηκάριος), ευτυχώς που του το σφύριζαν άλλοι υπάλληλοι ότι αυτός ο βλαμμένος μπαίνει κρυφά στην αποθήκη και παίρνει πράγματα αλλιώς δεν θα μπορούσε να αποδείξει το δίκιο του! Παρεπιπτόντως, μου αρέσει πολύ η δουλειά σου....δεν φαντάζομαι να έρχεστε μέχρι Χαλκιδική????

Άννα Μαρία μου τί μου θύμισες.......η κολλητή μου από την Αθήνα τρόμαζε πάρα πολύ και ούρλιαζε όταν κάποιος ντυνόταν Άη Βασίλης και βασικά χάλαγε το κέφι σε όλα τα υπόλοιπα παιδάκια!!!!!!!! Αααα ούτε κι εγώ τρώω κουνελάκια, λαγουδάκια κτλ. τα φαντάζομαι τί χαριτωμένα που είναι ζωντανά και τα προτιμώ έτσι.....

Teddy μου υπομονή με την δουλειά καλό μου .....και με ρέγουλα γιατί δεν κάνει να παρακουράζεσαι!

Ηλιαννάκι μου είμαι καλή καλή μέχρι να μου πατήσουν τον κάλο....μετά γίνομαι πολύ σκύλα!!!! Αλλά πάρα πολύ σκύλα!!!!!!! Και πάντα θα βρώ τρόπο να τον κολλήσω στον τοίχο όποιον πειράξει εμένα ή τους δικούς μου!

Εγώ πάντως κοριτσάκια μου όταν πήγαινα σε κάποιο παιδικό πάρτυ πρίν κάνω την κόρη μου δεν ένιωθα καθόλου άσχημα που δεν είχα κάνει ακόμα παιδί και ήμουν ανύπαντρη...απλά βαριόμουν απίστευτα...ειδικά άμα άρχιζαν να με ρωτάνε πότε θα παντρευτώ κι εγώ να κάνω παιδάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

edw eimai pali apistefth varemara omws leme pwpwpw..ante na dw kai to dancig kai meta ypno an den me parei pio prin............... a kai emas hrthe proxthes ena koritsaki to kahmeno to lypithika giati den toy anigan oloi kai tha eprepe na erthei pali..xaxaxaxaxa......

esena re koykla moy kyriakh vrhke na erthei aman kai ayth..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα, Νάσια, τι μου θύμισες! Στο πάρτι των αρραβώνων μου, ο αδελφός μου, ο ξάδελφός μου και η ξαδέλφη μου ήταν ανύπαντροι (τώρα μόνο ο ξάδελφος είναι παντρεμένος). Οπότε, όλοι τους εύχονταν "και στα δικά σας". Σε κάποια φάση, όταν φεύγανε διάφοροι καλεσμένοι, έτυχε αυτοί οι τρεις να κάθονται κοντά στην είσοδο του κέντρου, οπότε τους βλέπει ο αδελφός μου και καταλαβαίνει ότι θα ακολουθήσει πρήξιμο, οπότε πάει να κρυφτεί. Τον βλέπει η ξαδέλφη μου, τον αρπάζει και του λέει "επ! Κάποιος προσπαθεί να ξεφύγει;" και στάθηκαν σειρά κι αυτοί που έφευγαν περνούσαν από μπροστά τους, κάνανε χειραψία και τους εύχονταν "και στα δικά σας" όπως εύχονται στο ζευγάρι "να ζήσετε!", με κάθε επισημότητα! Χαχαχαχα, μόνο που θυμάμαι τη σκηνή λύνομαι στα γέλια!!!!

Όσο για κουνελάκια, κ.λπ. δε φαντάζομαι καθόλου πώς είναι ζωντανά! Άλλωστε είναι ρατσιστικό, να μην τρώμε τα χαριτωμένα και να τρώμε τα μεγάλα, άχαρα και άσχημα. :P

Νία, εγώ τι να πω που όοοοοοοοοοοοολα τα κανάλια δείχνουν εκλογές, και τα ελάχιστα που έχουν κάτι άλλο είναι κάτι b-movies για κλάματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, κατάλαβα, χάνετε πάσα ιδέα... Τι δείχνει "Ιστορίες του χωρκού", "Η ώρα της υπαίθρου" και "Αμύνεσθαι περί πάτρης"; Α, ναι, και το "Αθλητικό Ρετρό". Παλιά πιάναμε και το Κανάλι της Βουλής που είχε απίστευτες ταινίες, και το ΣΚΑΙ που έχει πολλά ντοκιμαντέρ. Μετά μας τα κόψανε. Α! Πιάνουμε και το 4Ε, το κανάλι της μητρόπολης Θεσσαλονίκης! Μεγάλες στιγμές της τηλεόρασης!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol: Ωραία τους την φέρανε......να μάθουν να είναι ανύπαντροι!!!! :lol: Μα τί κόλλημα κι αυτό να θέλουν οι πάντες να μας δουν αποκατεστημένους!!!! Εγώ όταν πάντρεψα την κολλητή μου ήμουν 22 χρονών......στο τέλος του μυστηρίου στεκόμασταν στην άκρη και πέρναγε ο κόσμος και εύχονταν εμένα μου έλεγαν "πάντα άξια" και στο καπάκι με ρώταγαν αν είμαι παντρεμένη....μα είναι δυνατόν στα 22 μου και με τα μυαλά που κουβαλούσα σ'αυτή την ηλικία να ήμουν παντρεμένη????? Κι εγώ λοιπόν έπαιρνα ύφος σοβαρό και μόλις μου έλεγαν "και στα δικά σου" εγώ τους απαντούσα "εγώ δεν σας έβρισα!!!!!" Ακόμα με θυμούνται!!!!!!

Βερονικάκι μου το βλέπεις να πέφτεις νωρίς για ύπνο απόψε??????

Αχχχ κοριτσάκια μου αύριο έχω γενέθλια...γίνομαι 36 χρονών και τους απείλησα όλους να μην μου φέρουν καν τούρτα!!!! :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχαχαχαχαχαχα, Νάσια, φοβερή η απάντηση!!!!!!! ΕΚείνη τη μέρα ο αδελφός μου είπε στην ανύπαντρη θεία μου, που τότε ήταν γύρω στα 62 (στην ηλικία της νομίζω μπορεί πλέον να χαρακτηριστεί γεροντοκόρη) "και στα δικά σου"!!!

Εμένα με εκνευρίζει γενικώς να σε ρωτάνε αν έκανες το τάδε ή το άλλο, επειδή αποτελούν κοινωνικά στερεότυπα. Στην Κύπρο, π.χ., όλοι χτίζουν σπίτι. Μα και να έχουν σπίτι, θα χτίσουν καινούριο! Και απαραιτήτως είναι μεγάλο, με πολλά δωμάτια, με κήπους, με πισίνα, με δωμάτιο για την οικιακή βοηθό, με μάρμαρα, γρανίτες κ.λπ. Εγώ δεν είχα διάθεση να μπω σ' αυτήν την τρομερά ψυχοφθόρο διαδικασία, ούτε και ήθελα να κάνω ένα δάνειο που να το πληρώνω μέχρι τα 165 μου. Έτσι, προτιμήσαμε να αγοράσουμε ένα διαμέρισμα και βρήκαμε αυτό που μένουμε τώρα, το οποίο είναι πολύ μεγάλο και μας βολεύει. Ε, όλοι μα όλοι ρωτάνε "χτίζετε, χτίζετε;" κι όταν τους λέω για διαμέρισμα, ξινίζουν τα μούτρα τους και ρωτάνε "αααα, και τι, θα μείνετε με το διαμέρισμα δηλαδή;". Συνήθως τους απαντώ κάτι του στιλ "όχι, θα κάνω ένα δάνειο που να μην το ξεπληρώσουν ούτε τα εγγόνια μου", επειδή αυτοί αυτό έχουν κάνει!

Ή όταν με ρωτάνε αν θα φύγω από το εσπερινό σχολείο, επειδή δε θεωρείται "κανονικό" σχολείο και πότε θα πάω σε "κανονικό" πρωινό σχολείο, όπως όλοι οι "αξιοσέβαστοι" εκπαιδευτικοί, τους απαντώ απλά "για ποιο λόγο;" και με κοιτάνε περίεργα.

Και φυσικά, όταν μου έλεγαν "και στα δικά σου" για να κάνω παιδί, έφτυνα στον κόρφο μου, χτυπούσα ξύλο και όταν με ρωτούσαν "ααααα, μα δε θες να κάνεις παιδιά;" τους απαντούσα "όχι, βαριέμαι". Όχι που θα κάτσω να δίνω λογαριασμό αν θα κάνω παιδί και πότε.

Απαπαπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σώθηκαααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το τοπικό κανάλι της Λάρνακας έβαλε τη Χαρτοπαίκτρα με τη Βλαχοπούλου!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...