Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προιον προς αποφυγην!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αααααααα τί καλό θέμα!!!!!!!!

Τώρα το είδα!!!!

Πρέπει να είμαστε περισσότερο συνειδητοποιημένοι. Προσωπικά η καταναλωτική συμπεριφορά μου έχει αλλάξει πολύ τα τελευταία 2 χρόνια. Από το σμ παίρνω ελάχιστα πράγματα τώρα πια. Ότι μπορώ το αγοράζω κατευθείαν από τον παραγωγό ο οποίος αν με δυσαρεστήσει θα μου δώσει σίγουρα το λόγο. Τυποποιημένα προιόντα καταναλλώνουμε ελάχιστα πια. Είμαι τυχερή γιατί ο πεθερός μου σπέρνει και θεριζει όλα τα καλά του μπαξέ σε κάθε εποχή!!! Λάδι, ελιές έχουμε δικά μας...Μόνο φρούτα αγοράζουμε

Και επειδή έχουμε σχετική κουβέντα. Η πεθερά μου προ 10ετίας βρήκε σε κονσερβα ντοματακια ένα μπαλάκι. Το έπλυνε καλά και ανακάλυψε πως ήταν ένα αλουμινόχαρτο που είχε μέσα κουκούτσια από ελιές και ψαροκόκαλα... :shock::shock::shock: Αποφάγια δηλαδή...... Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω. Από τότε φτιάχνει μόνη της σάλτσα και γω μαζί της.

Ό,τι μπορούμε πρέπει να το φτιάχνουμε μόνες μας! Ακόμη και αν αυτό απαιτεί χρόνο και έξτρα κόπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie μπλιαχ!!!αποφαγια παναγια μου τι τρωμε!!!!

κοριτσια χρησημοποιω πιπιλες NUK σημερα ανακαλυψα οτι τα σχεδιακια ξεβαφουν και κομματακια μπογιας παντου,εξυσα λιγο με το νυχι και εφυγε πολυ ευκολα η μπογια!!!!

ειναι επειδη τις καιω συνεχεια???η πρεπει να το καταγγειλω!!!

και η μικρη μου πλεον βαζει ολη την πιπιλα και την μασουλαει,εννοω την γυρναει γυρω γυρω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ρεβεκα αυτο το ειχα ακουσει ξανα οταν ημουν εγκυος κ του παιρναμε αυτες τις μεγαλες τις πιπιλες τις κικο!! κ μετα ακουσα οτι απεσυραν παρτιδες, λογω μεγαλης περιεκτικοτητας σε τοξικες ουσιες!!

πω πω νατασα επαθα σοκ!!!!!!! ελεος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστα το παρελαβε το εργοστασιο;;σε εχουν ον λαιν;;μη μου πεις..

το αποτελεσμα να δω..ρεμπεκα μπορει να σου πουνε οτι δεν ειναι τοξικες και οτι μπορει να τισ αφαειτο παδ αφοβα..τι να πω..

κανε 1 προσπαθεια ομως.

να δεις τι θα σου πουνε,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως μας ταιζουν οτι σαβουρα υπαρχει μην το ψαχνεται.Για την αλλοιωση των προιοντων ομως ηθελα ναπω το εξηςΑμετρητες φορες εχω δει σε σουπερ μαρκετ τυρια,γιαουρτακια κατεψυγμενα φυλλα για πιτες λαχανικα κτλ να βρισκονται σε ραφια ξεκαρφωτα,ακομα και διπλα σε απορρυπαντικα και παντα αντιδραω και γινομαι εξω φρενων.Ποιος τα αφηνει εκει;; Πελατες φυσικα,που μετανοιωνουν που πηραν κατι απο το ψυγειο και δεν το επιστρεφουν εκει απ οπου το πηρανε αλλα το παρατανε σε οποιο ραφι βρεθει μπροστα τους.Ε λοιπον μεχρι να παρει το προιον χαμπαρι καποια υπαλληλος μπορει να εχουν περασει και ωρες...και μετα το παιρνω εγω,εσυ ,ο οποιοσδηποτε και αναρωτιεμμαι γιατι ειναι αλλιωμενο :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Ευαγγελινα εμεις δεν μπορουμε ομως να κατηγορησουμε τον πελατη!Αλλα το καταστημα κ την υπαλληλο που ενω ειδε πως το πχ κατεψυγμενο εχει αποψυχθει,παει κ το βαζει πισω στο ψυγειο...

Γενικως πρεπει να προσεχουν...και εμεις αλλα πανω απ'ολα αυτοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α τι ωραιο θεματακι Αναστασι!!!τωρα το πηρα χαμπαρι αλλα τελειωσα με το αρμεγμα και δε προλαβαινω..τα λεμε στο επομενο!!! :lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol: Φιλακια κουκλα μου!!!!!

Ελα μετα να χωσεις προς πασα κατευθυνση!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο αυτα που διαβαζω ενα εχω να πω....αν δε πεθανουμε απο αυτα που μας ταιζουν,θα πεθανουμε απο το αγχος μας για αυτα που μας ταιζουν!!!!!! :evil::evil::evil:

Τη ντοματα ,μπαρμπασταθης που λες Αναστασι την επαιρνα κι εγω,αλλα ευτυχως δε μου ειχε τυχει κατι αναλογο! δε τη ξαναπηρα ομως γιατι δε μου αρεσε η γευση της ιδιαιτερα.. :?

Καλα εκανες και τους το ειπες!!!! κι εγω αν μου τυχει κατι παιρνω τηλ και τους τα χωνω!!!! :evil:

Πριν λιγο καιρο ειχα παρει ενα πακετο μακαρονακι κοφτο ΑΒΕΖ και ηταν τιγκα στο μαμουνι!!! τους πηρα,ηρθαν και το πηραν και μου εφεραν μια κουτα μακαρονια κοφτα!!!!! :shock::shock:

Οποτε αν σας ληφθουν ποτε κοφτα μακαρονακια εχω στοκ να ξερετε!!!! :lol::lol::lol:

Παντως γενικα με τα λαχανικα του μπαρμπασταθη ειμαι ευχαριστημενη..παιρνω αυτα που λεει και καλα βιολογικης καλλιεργειας και ειναι παντα ενταξει..τωρα βεβαια ετσι φαινονται.. :roll:

Ομως ρε κοριτσια και της λαικης τα φρεσκα μη νομιζετε οτι ειναι αθωα...αντιθετως ειναι πολλοι που λενε οτι ειναι πιο επικινδυνα γιατι οι περισσοτεροι ειναι μικροι παραγωγοι οπου δεν ελεγχονται απο κανενα φορεα και δε ξερεις με τι τα εχουν ψεκασει και τι σπορους εχουν χρησιμοποιησει!!! :? τα παιρνεις και καλα φρεσκα για καλυτερα αλλα δε ξερεις απο τι εχουν περασει μεχρι να φτασουν στα χερια σου!

Απο οποια μερια και να το πιασεις βρωμαει λεω εγω!!!! :evil::evil::evil:

Α Σωσω πες για αυτο που σου ελεγε για τις φραουλες ο γαμπρος του αντρα σου!!!!! :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι'αυτο λεω...βιολογικα ξεβιολογικα παιρνω παντα απο συγκεκριμενους παραγωγους..και οτι εχουν..

δε θα ψαξω πχ να αγορασω γεμμυστες πιπεριες Δεκεμβρη μηνα...εαν εχω στον καταψυκτη καλως. Επισης πλεων οσπρια αγοραζω απο συγκεκριμενους παραγωγους

Τωρα εχω φαει οσα ειχαμε στοκ ...αλλα το φθηνοπωρο θα στειλω τον αντρα μου Καστορια να μου φερει

Νομιζω οτι σαν καταναλωτες πρεπει να μαθουμε πλεων να προσρμοζουμε τις διατροφικες μας συνηθιες σε οτι μας προσφαιρει ο τοπος μας και οι ανθρωποι που ξερουμε..

πχ αυτη την εποχη δυσκολο να βρουμε μηλα... ε δεν τρωομε μηλα.

Σε αυτο που λεει η Τονια εχει δικιο....πχ κατα την μεταφορα των οπωρολαχανικων δεν ξερεις υπο ποιες συνθηκες εγινε...και οι περισσοτεροι τα ψεκαζουν με νερο για να φαινονται φρεσκα και δροσερα..

παντως ειδικα τα μυρωδικα τα καταλαβαινεις αμα ειναι φρεσκα απο το κοτσανι τους..

Οποτε πρεπει ολοι να γινουμε συνειδητοποιημενοι καταναλωτες..για να κινουν συνειδητοποιημενοι και οι παραγωγοι και οι εμποροι...

στο χερι μας ειναι να διεκδικησουμε ποιοτηκοτερα προιοντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως μας ταιζουν οτι σαβουρα υπαρχει μην το ψαχνεται.Για την αλλοιωση των προιοντων ομως ηθελα ναπω το εξηςΑμετρητες φορες εχω δει σε σουπερ μαρκετ τυρια,γιαουρτακια κατεψυγμενα φυλλα για πιτες λαχανικα κτλ να βρισκονται σε ραφια ξεκαρφωτα,ακομα και διπλα σε απορρυπαντικα και παντα αντιδραω και γινομαι εξω φρενων.Ποιος τα αφηνει εκει;; Πελατες φυσικα,που μετανοιωνουν που πηραν κατι απο το ψυγειο και δεν το επιστρεφουν εκει απ οπου το πηρανε αλλα το παρατανε σε οποιο ραφι βρεθει μπροστα τους.Ε λοιπον μεχρι να παρει το προιον χαμπαρι καποια υπαλληλος μπορει να εχουν περασει και ωρες...και μετα το παιρνω εγω,εσυ ,ο οποιοσδηποτε και αναρωτιεμμαι γιατι ειναι αλλιωμενο :roll::roll:

ετσι ειναι οι πελατες τα αφηνουν οπου βρουν αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τα ξαναβαζουν στα ραφια αυτα τα προιοντα που ειναι ψυγειου αλλα τα αποσυρουν.φυσικα δεν ξερω για τα αλλα σουπερ μαρκετ μιλαω συγκεκριμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιπτοα απλα μου ειπε ο γεωργος μπατζανακης μου οτι οι φραουλες ειναι οι πιο επικυνδυνες τροφες φουλ σε ορμονες..οπως ακι τ πεπονι ερχεται στη 2η γραμμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταγγελία για ύπαρξη ξένου σώματος (γυαλί) σε επιδόρπιο γιαουρτιού (ADVANCE με φρουτόκρεμα αχλάδι - βερίκοκο) της εταιρείας Δέλτα Τρόφιμα ΑΕ με ημερομηνία λήξης 29-05-2011 δέχθηκε ο Ενιαίος Φορέας Ελέγχου Τροφίμων και συγκεκριμένα η Περιφερειακή Διεύθυνση Κεντρικής Μακεδονίας.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, διενεργήθηκαν έλεγχοι από ελεγκτές της Περιφερειακής Διεύθυνσης Κεντρικής Μακεδονίας του ΕΦΕΤ και δεν διαπιστώθηκε άλλο περιστατικό. Παράλληλα, η Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής του ΕΦΕΤ διενήργησε έλεγχο στην εγκατάσταση παραγωγής της εταιρείας και από τους έως τώρα ελέγχους δεν διαπιστώθηκε κάτι σχετικό. Ωστόσο, οι έλεγχοι συνεχίζονται.

Ο ΕΦΕΤ καλεί το καταναλωτικό κοινό που έχει στην κατοχή του το παραπάνω προϊόν, για προληπτικούς λόγους, να μην το χρησιμοποιήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σημερα αγορασα μια πιπιλα της κικο που ειναι ολη καουτσουκ,οταν την ανοιξα ηταν σαν να χε λαδι επανω,την εβαλα σε βραστο νερο και ακομα εχει κατι σαν λαδι πανω,ετσι λεω κατσε να ψαξω ιντερνετ να δω τι ειναι και αν εχουν γενικα αυτες οι πιπιλες αυτο το λαδι και κοιταχτε τι βρηκα

http://ereunitis.blogspot.com/2010/10/chico.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα για το γιαουρτακι επαθα σοκ!Ευτυχως που δεν τα θελει εδω κ 2-3 μηνες!

Για την πιπιλα ρεββεκα μου το ειχα ακουσει αλλα...ηταν μια παρτιδα μωρε...Βεβαια δεν χαθηκε ο κοσμος να παρεις καμια αλλη! ;)

Απ'το μπαρμπα σταθη κανενα νεο!Γραμμενη με εχουν αλλα το ιδιο κ εγω! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεββεκα μου το θεμα με τις συγκεκριμενες πιπιλες ειναι δυστυχως παλιο...κ γενικα ολα τα προιοντα(πιπιλες,μπιμπερο κα)που δεν ηταν BPAfree...

Αυτο που δε καταλαβαινω κ εγω ,ειναι πως οι συγκεκριμενες πιπιλες που ειναι ακαταλληλες εξακολουθουν να υπαρχουν στα καταστηματα ενω ολα τα αλλα προιοντα εχουν αποσυρθει κ εχουν αντικατασταθει με καταλληλα κ εγκεκρυμμενα(ας πουμε......) X( !!!Τις εχω δει στα Λητω και αλλου...

Εγω παλι παλιοτερα ειχα ενα λιγο διαφορετικο θεμα, με το πληρες γαλα ΕΒΟΛ στη χαρτινη μπλε συσκευασια....η συσκευασια ηταν του 1λιτρου κ αυτο οσες φορες κ αν το αγορασα ηταν 950μλ :shock: (ηταν στανταρ οι δοσεις που επινε η μικρη250μλ!Ηθελα 1λιτρο γαλα καθε 2 μερες)!!!Πηρα στην ΕΒΟΛ κ το ανεφερα κ η κοπελα που μιλησα δεν ηξερε( :!: ) να μου πει κατι...μου ειπε να παρω να το αναφερω κ να ρωτησω στο χημειο κ κατι μπουρδες..."Eγω???" :shock::shock::shock: τους ρωτησα!"Αν η εταιρεια σας δε το γνωριζει,ειναι δικη της δουλεια να μαθει τι συμβαινει...εκτος αν ειναι εν γνωσι σας οποτε παω πασο..."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ta neyra moy!!!

Με πηραν που λετε απο τον μπαρμπασταθη...και ηταν ενας κυριος ο οποιος μιλουσε πολυ "επιστημονικα",σου λεει ας τα πω μπερδεμενα μπας κ δε με καταλαβουν! :P

Εκαναν λοιπον τον ελεγχο και βρηκαν "κιτρινα μερη απο τον φλοιο(φλουδα :!: ) και το κεντρικο σημειο το οποιο λογω συνεκτικοτητας( :lol: ) δεν αποχωριστηκε..δλδ αναμεσα στο περικαρπιο(εβαλα τα γελια!) κ τον φλοιο του καρπου!(ντοινγκ)"

Τεσπα αφου μου ειπε το τι βρηκαν κ τον πιθανο λογο που συνεβη αυτο(και καλα λαθος της μηχανης) του απαντησα αναλογως!

Να μη σας τα πολυλεω...Οτι ειναι σεναριο επιστ. φαντασιας να βρεθηκαν διπλα διπλα 10 τοοοσο "συνεκτικες" ντοματες κ το ατιμο το μηχανημα να του ξεφυγαν ολα αυτα τα "μερη" και να επεσαν ολα μαζι σε 1 μονο κουτι το οποιο πηρα εγω! :shock::shock::shock::evil::evil::evil:

Αυτα!Ουτε μια δικαιολογια ουτε ενα συγνωμη για το μαπα προιον...Μαλιστα μου ειπε πως στα 6 χρ(δεν ηξερα πως ειναι τοσο πολλα,εσεις???) που κυκλοφορει το προιον ειχανε μονο :o 10 παραπονα!κ μαλιστα μου προτεινε να ξαναπαρω για να δω πως δε θα πετυχω παρομοιο προιον! :o:o:o:lol::lol::lol::lol:

Και μετα...Γεια σας!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σου την κρατησανε,ε;;ουτε να στην γυρισουν πισω;;;ωριαος ο τυπος..τι να πω ρε αναστα...

δεν τη νξαναπαιρνεις και τελειωσε..και 10 ατομαα απο δω δε θα την ξαναπαρουμε και τελος το παραμυθι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...