Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια ,ειμαι η Γιώτα και έχω ένα κοριτσάκι 2 χρονών + , αυτο το μεταβατικό στάδιο απο μωρό σε παιδι μου φαίνεται Γολγοθάς ,το ιδιο κ οι αντιδρασεις του παιδιού.Εσεις οι μαμάδες με παιδάκια σε αυτήν την ηλικία πως βιώνετε τις αλλαγες στο παιδί σας? :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα σήμερα η μικρή μας πήγε στην παιδική χαρά με τον μπαμπά της

και μου είπε ότι όλη την ώρα καθόταν μπροστά στην τσουλήθρα χωρίς να κάνει

και στεκόταν εκεί ακούνητη και δεν άφηνε τα άλλα παιδάκια να κάνουν [-x

Είναι πραγματικά μια δύσκολη περίοδος αν και πραγματικά η μεγάλη μας

είναι πιο έυκολο παιδί και δεν μας δυσκόλεψε.

Αυτή η ηλικία όμως έχει και γούστο.

Με τόσα που λένε, που κάνουν :lol::lol::lol::lol::lol:

Μας κάνει να γελάμε πολυ η μικρή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα εγώ θα έλεγα terrible sixs!!! :lol::lol::lol:

με το terrible two δεν έχω πρόβλημα ;)

μαρία η δικιά σου είναι πολύ τσαούσα!!!! να σου στείλω την δικιά μου να κάνουν παρέα, μαζί με της Γωγώς και της Νατασούλας!!! :lol::lol::lol::lol:

Sorry Γιώτα το σακάτεψα το θέμα σου! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης η δικιά μας είναι και λίγο δύσκολη στο φαγητό

αν δεν θέλει δεν μπορούμε να την ξεγελάσουμε με τίποτα.

Άσε που τρώει πολλές χαζομάρες

Και σαν αδυνατούλα που είναι δεν μπορώ να την αφήσω νηστική :(

Της φτιάχνω ότι της αρέσει..

Σήμερα βέβαια έφαγε φασολάδα :-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρακαλώ όποια απαντήσει να σχολιάσει τα όσα έχουν ειπωθεί

σε προηγούμενες δημοσιεύσεις

Λίγη ευγένεια δεν έβλαψε κανέναν :ymcowboy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ από όσα διαβάζω ο Λουκάκος μια χαρά ήρεμο παιδί είναι ;)

Και η Ρέα (και αυτή λίγο τσαούσα)

Γιώτα με την πάνα τι κάνετε??

Που βρίσκεστε?? Τώρα που ανοίγει ο καιρός θα την αφήσω χωρίς. Άλλωστε το ζητάει

Πιπίλα δεν πήρανε ποτέ οι δικές μου

Καμία από τις δυο

Πάω να κάνω καφε κ έρχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ δεν σακατεψες τπτ,θα ήθελα ομως να συστηθείτε ,εαν το θέλετε φυσικά ,διοτι υπαρχουν κ άλλα μέλη με παιδακια στην ηλικία των 2 :D που δεν μας ξέρουν!

Μαρία μερικες φορές το κάνει κ η κόρη μου αυτό :?

το θέμα πάνα ειναι δύσκολο ,ειλικρινά εκεί που έδειχνε οτι θα την κόψει ,οπισθοδρόμισε.. :? δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω...

επίσης έχουμε θέμα με ην πιπίλα κ το μπιμπερό..πως κόβονται? ΠΡΕΠΕΙ να κοπούν ? υπήρξα απόλυτη μα πλέον δεν ξερω..

με το φαι εχουμε επίσης θέμα,θελει συνεχεια σοκολάτα..τη ζητάει διακαώς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι η αναστασια και εχω ενα τρομερο 2χρονο

σε λιγο καιρο γινομαστε 3 βεβαια αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια

ειναι κτητικος,απαιτητηκος και θελει να γινεται το δικο του!!!!

πως τα βγαζω περα?????

πολυ απλα δεν τα βγαζω περα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

προσπαθω ομως να μενω ηρεμη και να τα καταφερνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχεις δίκαιο ναι......λοιπόν έχω 2 παιδιά ένα αγοράκι το οποίο σε ένα μήνα γίνεται 6 ετών και ένα κοριτσάκι που είναι 2,5............

προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου η συμπεριφορά της, μην σου πω ότι την βρίσκω και φυσιολογική, ίσως επειδή είναι η 2η φορά που αντιμετωπίζω αυτή την ηλικία, αλλά θεωρώ πιο δύσκολη την ηλικία ενός νηπίου ή παιδιού που πάει στο δημοτικό!!!

όσον αφορά στις αντιδράσεις της, αν είναι υπερβολικές την παίρνω στην αγκαλιά μου και τις εξηγώ, προσπαθώ όμως να προλάβω μία κατάσταση πριν αυτή καν δημιουργηθεί και πολλές είναι οι φορές που "πάω με τα νερά της" σε νορμάλ πλαίσια...............

μπιμπερό δεν είχε ποτέ γιατί θήλαζε μέχρι 19 μηνών και πιπίλα επίσης δεν πήρε ποτέ γιατί δεν της άρεσε! :D

για την πάνα είμαστε σε αυτο το στάδιο τώρα, αν και από την μεριά μου δεν πολυπροσπαθώ γιατί δεν έχω πολύ κουράγιο για αυτό, όπως σου είπα και αλλού ένα 30% των παιδιών είναι έτοιμα να απαλλαγούν από την πάνα στα 2,5 και ένα 70% στα 3......πάντα κοιτάζουμε τα σημάδια που μας δείχνει το παιδί...

όχι μην την πιέσεις, απλά να της το υπενθυμίζεις και να την ρωτάς μήπως και θέλει να χρησιμ. το γιο γιο ή την τουαλετα!

για την πιπίλα (στον γιο μου) την έκοψα ένα βράδυ, κατάλαβε ότι ήταν χαλασμένη και την πέταξε ο ίδιος στα σκουπίδια.....αυτό ήταν και το τέλος της!!!

το μπιμπερό ζήλεψε από μένα μια μέρα που έπινα γάλα από το ποτήρι και ζήτησε και εκείνος και του άρεσε καλύτερα, έτσι τέλος και το μπουκάλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι απαιτητική ειναι κ η δικιά μου!!! δεν δέχεται το όχι!!!με τπτ .. κανει κ πολύ ντα..το αντιμετωπιζετε εσείς αυτό? Μαρια δεν εισαι κ τοσο μεγαλη!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρω πολυ καλόβολο παιδί ο Λουκάς.και η Ρεα δεν νομιζω να σε δυσκολεψει..εμένα φαινεται οτι θα μου βγαλει το λάδι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αγαπημένη λέξη της μικρής είναι το ΕΓΩ

ΕΓΩ!! Εγω!! Ε Γ Ω !! ΕΓΩΩΩΩ!!! το λέει συνέχεια και συνήθως μπροστά στα μούτρα

της μεγάλης. Στους καυγάδες με την Ιωάννα απλώνει και χέρι και θέλει πάντα

μα πάντα να πει την τελευταία λέξη ΕΓΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωτα κι εμενα τρελαινεται με την σοκολατα

προσπαθω να μην του δινω συχνα!!!

την πιπιλα την εχουμε κοψει εδω και ενα χρονο

το μπιμπερο δεν σκοπευω να του το κοψω γιατι δεν τρωει γαλακτοκομικα και φοβαμαι μηπως

αν του κοψω το μπιμπερο κοψει και το γαλα

στις πανες εχουμε ηδη ξεκινησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισχυρογνωμων ε? η μεγαλη πως το αντιμετωπιζει? εμεις το πλησιεστερο σε αδερφακι ειναι το γειτονακι που ειναι 16 μηνών ,αγαπιουνται πολύ,αλλα εκει που ειμαστε αγαπες κ αγκαλιες να ρίχνει κ μια η δικιά μου..

κατάφερες την πιπίλα Αναστασία? η κορη μου κλαιει με τις ώρες αμα τν παρω,δεν ξέρω μήπως την πονανε τα δοντια?

αλήθεια ποσα εχετε εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα οι δικές μου όχι τόσο με σοκολάτα όσο με καραμέλες και πατατάκια

:oops::oops::oops:

Αναστασία ασε τον Σπύρο χωρίς πάνα. Θα τα κάνει πάνω του και θα τον

ενοχλεί. Κάποια στιγμή θα αρχίσει να σου ζητάει τουαλέτα και θα μάθει.

Μη σε αγχώνει. Έξω εμείς παίρναμε μαζί και άλλα ρούχα να αλλάξουμε

και τη ρωτούσα συνέχεια αν θέλει τσίσα κλπ κλπ. Όλα καλά με τη μεγάλη

αλλά και η μικρή θέλει πολύ στην τουαλέτα. Βλέπει την Ιωάννα και ζηλεύει και κάθεται και

αυτή είτε θέλει να κάνει είτε όχι :lol:

Α με το μπιμπερό ναι έχω θέμα

η Ιωάννα δεν θέλει να το κόψει. Μόνο το γάλα της πίνει εκεί και

θέλει να το απολαμβάνει. Της έχω αγοράσει ωραίες κούπες με φιγούρες

αλλά αρνείται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσον αφορα τη σοκολάτα ,της δίνω κιντερ, επίσης τρώει μπαρες δημητριακών με σοκολάτα και τσιτος δημητριακα..ολα τα λέει σοκολάτα!! :lol::lol::lol::lol:

απο γαριδακια αραια τρωει φουντούνια.. και την πούλα (γαλοπούλα ) λατρεύει ,της φτιαχνω τοστακι μα το ανοιγει κ τρωει το μέσα... :oops:

πίνει και γάλα με το ποτήρι μα θέλει μπιμπερο για να νανουριστει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπα!!! Όλα τα μωρά στην πίστα! Μικρά μεγάλα!!!

Γεια και από μένα (παλιές γνώριμες και μη)...

Είμαι η Ίφιγένεια και η μαϊμού μου είναι 2,5.

Μπορώ να πω ότι η δύσκολη φάση για εμάς δείχνει να πέρασε... 1,5 μέχρι 2,5 λάλησα με τα καμώματά της, αλλά πλέον όλα είναι οκ! Ίσως γιατί χαλάρωσα κι εγώ πολύ από ένα σημείο και μετά. Άρχισα να δικαιολογώ πολλές συμπεριφορές της λόγω της ηλικίας (των terrible twos) και καρτερικά υπέμενα να μεγαλώσει και να καταλάβει μόνη της. Πράγμα που έγινε.. Διαπίστωσα ότι είχα τρελλές απαιτήσεις από ένα δίχρονο (υπακουή πάντα, πειθαρχία, οκ, όσο και να χτυπιόμαστε, δεν γίνεται στο 100% των περιπτώσεων).

Ξεσπάσματα.. οκ, έχουμε, όχι πλέον καθημερινά. Ίσα ίσα, αρκετά σπάνια!

Νομίζω ότι περνάμε πολύ όμορφη φάση τώρα πλέον... Μη λέω και πολλά μην τη ματιάξω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοκολάτα... Κι εμείς τρώμε Kinder πλακίτσες.. Προσπαθώ μία την ημέρα, δεν πιάνει πάντα!!

Μπιμπερό κόψαμε προ πολλού, πίνουμε το γάλα (μόνο το βράδυ καμιά 100 γρ) σε γυάλινο ποτήρι

νεσκουίκ (το αγαπημένο της ποτήρι), με χοντρό καλαμάκι να τελειώνει γρήγορα, γιατί είναι ικανή να παιδεύει τα 100 γρ επί 1 ώρα!

Όσο για την πάνα? Ε, ενόψει καλοκαιριού.. Απλά ελπίζω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σας Ιφιγένεια!!

Λοιπόν η ώρα είναι 12 και τέταρτο

Ήπιε 250ml γάλα σε 2 λεπτά ξαπλωμένη στο κρεβάτι της και ξανασηκώθηκε

και τριγυρίζει μέσα στο σπίτι

Η μικρή μας τα κάνει αυτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι η αφροδιτη με γιο 2 και 2 μηνων (σχεδον)

για την ωρα σχετικα καλα τα παμε ....μας εχει τρελανει στο "οκι" ,στη γκρινια (την ανεξηγητη)

στο να μην θελει να δοκιμασει φαγητο ....στο να τεσταρει τα ορια μας και τισ αντοχες μας ....κατα τα αλλα καλα :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας! Είμαι η Ανθή και είμαι καλά..Ουπς μπερδέυτηκα :lol: ..Λοιπόν, έχω ένα αγοράκι που έκλεισε τα 2 πριν 2 εβδομάδες. Δεν μπορώ να πω ότι είναι ζωηρό παιδάκι. Ειδικά έξω με βγάζει ασπροπρόσωπη. Απλά τον κυνηγάμε συνέχεια γιατί δεν τον νοιάζει καθόλου αν μας χάσει από το οπτικό του πεδίο :roll: ...Εμένα δεν με πολυακούει δυστυχώς. Όσο αυστηρή και αν το παίξω, τον μαλώνω και αυτός γελάει :x ..Τον μπαμπα ευτυχώς τον ακούει ;) . Είναι πολύ πεισματάρης και δεν τον ξεγελάς εύκολα. Την πάνα τη φορά ακόμα. Του έχω γιογιο στο οποίο κάθεται συνέχεια αλλά όχι γιά να κάνει κακά ή τσίσα. Πιπίλα φορά ΜΟΝΟ όταν κοιμάται (αυστηρά). Δεν τρελαίνομαι να την κόψω γιατί άλλη ώρα δε φοράει. Το γάλα το πίνει από μπιμπερό και όλα τα υπόλοιπα από ποτηράκι με καπάκι. Το νερό άλλες φορές το πίνει από μπιμπερό και άλλες από ποτήρι. Ούτε γι' αυτό τρελαίνομαι γιατί πιστεύω δε θα δυσκολευτώ να το κόψω μια που με το φαΐ δεν έχουμε πρόβλημα. Θα πιει γάλα και ας είναι και σε πιάτο :lol: ..Γλυκά δεν του δίνω.Μόνη εξαίρεση μισό κομματάκι σπιτικό κέικ με λίγη ζάχαρη τα πρωινά που δε θα φάει αυγό. Αλλάντικά έδινα(γαλοπούλα) αλλά τα έκοψα. Στα φρούτα με δυσκολεύει λίγο αλλά σε ό,τι δεν πολυτρώει έχω βρει κόλπο και πιάνει. Κάνω ότι βουτάω τη μπουκιά σε τυρί ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ και αυτός το τρώει :lol: . Να δω για πόσο ακόμα θα τον ξεγελάω :roll: ..

Πάντως η αλήθεια είναι ότι βλέπω αλλαγή σε σχέση με λίγο καιρό πριν. Είναι πιο ατίθασος και απαιτητικός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισχυρογνωμων ε? η μεγαλη πως το αντιμετωπιζει? εμεις το πλησιεστερο σε αδερφακι ειναι το γειτονακι που ειναι 16 μηνών ,αγαπιουνται πολύ,αλλα εκει που ειμαστε αγαπες κ αγκαλιες να ρίχνει κ μια η δικιά μου..

κατάφερες την πιπίλα Αναστασία? η κορη μου κλαιει με τις ώρες αμα τν παρω,δεν ξέρω μήπως την πονανε τα δοντια?

αλήθεια ποσα εχετε εσεις?

την πιπιλα δεν το περιμενα οτι θα την κοψει τοσο ευκολα

στην διαρκεια της ημερας δεν την ηθελε και στον υπνο την επαιρνε για να νανουριστει

αυτος ηταν και ο φοβος μου

πως θα κοιμηθει χωρις πιπιλα

ωσπου ενα βραδυ τις εξαφανιζω ολες και τον βαζω για υπνο

αυτο το εκανα δοκιμαστικα

και τελικα επιασε

κοιμηθηκε μια χαρα και ουτε καν την ζητησε παρολο που ηταν ερωτευμενος με την πιπιλα

ουτε γκρινιες ουτε τιποτα!!!!!

απο δοντακια τα εχουμε ολα!!!!!

μολις τελειωσαν τα δοντια εκοψα την πιπιλα

μακαρι ετσι ευκολα να κοψουμε και την πανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!! μπραβο Ιφιγένεια που κόψατε το μπιμπερό!!!! τετοια ακουω κ απελπίζομαι!!

Ανθή δεν ζηταει την πιπίλα τη μέρα?

Μπεμπου πλυ εκολα την κόψατε...αχ τι με περιμένει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!!!

Γιώτα είχες ρωτήσει πως αντιμετωπίζουμε τιν ισχυρογνωμοσύνη της μικρής...

Η Ιωάννα μας είναι άλλο παιδάκι..

Την αγαπάει και την λυπάται και πάντα κάνει πίσω και λέει "είναι η αδερφή μου :?

την θέλω και την αγαπώ" και στεναχωριέται πολύ αν με ακούσει να την μαλώνω.

Της μικρής πάλι ούτε που ιδρώνει το αυτι :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...