Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΓΚΑΗΚΕ ΤΟ ΠΩΩΠΟΥΔΑΚΙ ΤΗΣ!!!


Recommended Posts

Κοριτσια εχω 2 μερες που η μπεμπουλα μου συγκαηκε στο πωπουδακι της!!!Την θηλαζω αποκλειστικα και την αλλαζω πολυ συχνα ....οπωσδηποτε 8 φορες την μερα και παραπανω....!Κρεμα στο αλλαγμα εβαζα την πενατεν τωρα την αλλαξα και βαζω την σουκοντερμ της εβαλα και μεγαλυτερο μεγεθος παμπερς μηπως αυτο φταιει!!Τι κραμα να της βαλω τωρα για να περασει το συγκαμα;;

ΤΑ :idea::idea::idea::idea: ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ. ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΠΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΧΕ ΣΥΓΚΑΜΑ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΚΟΚΚΙΝΙΛΑ, ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΛΗΓΗ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ :o:o:o ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ... ΜΕΛΑΝΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΑΜΑ, KENAKOB, DAKTARIN ΠΟΥΔΡΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΛΥΣΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΕΤΣΙ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ!!! ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΤΗΝ SEBAMED ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΤΟ ΠΩΠΟΥΔΑΚΙ ΜΑΣ :D:D:D ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΗ, ΣΤΗ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!! ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΥΤΗ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥΔΡΑ (η πουδρα απορροφά την υγρασία). ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΓΚΑΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοπέλα μου και να χαιρεσαι την κουκλίτσα σου!

Και ο μικρός μου είχε το ιδιο προβλημα οταν ηταν στην ηλικία της κόρης σου. Θήλαζα και εγώ αλλά ανακάλυψα πως το συγκαμα το εκανε από τις πανες pampers. Δεν ξερω τι πάνες χρησιμοποιείς αλλά οι pampers το Νο1 και το Νο2 εχουν απο μεσα ενα δυχτάκι που ειναι και καλά για μεγαλύτερη ασφαλεια. Αυτό μας εκανε την ζημιά! Είναι και ο θηλασμός που δημιουργεί πολύ οξινα τσισάκια και κακάκια, είναι να εχει και λίγο ευαίσθητο δερματάκι... όλα μαζί ηρθαν και εδεσαν.

Του εβαλα τις λίμπερο και σωθήκαμε!

Από κρεμούλα εβαζα σε κάθε αλλαγμα λίγη σουντοκριμ προληπτικά και δεν το ξαναέπαθε. Τωρα βεβαια ξαναχρησιμοποίησα τις pampers dry max (μωβ) οι οποίες είναι πολύ καλές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιωαννιτσα μου Bepanthol με την κοκκινη γραμμη που εχει λαδακι,αυτη μου εδωσε ο γιατρος απο την αρχη και δεν εχω κανενα προβλημα,σε καθε αλαγμα της βαζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Αν χρησιμοποιεις μωρομαντηλα κοψτα για λιγες μερες και δοκιμασε να πλενεις το μωρο μονο με νερακι. Να προσεχεις μη μενει υγρασια στο πωπουδακι, γιατι προκαλει συγκαμα.

Σκουπιζε την περιοχη με μαλακη πετσετουλα και τωρα που ειναι ηδη ερεθισμενη βαλε λιγο μελανι απο το φαρμακειο, αστο μερικα δευτερολεπτα να στεγνωσει και κλεισε την πανα.

Επειδη θηλαζεις, παρακολουθησε λιγο την διατροφη σου. Ισως κατι να πειραξε το μωρο.

Για λιγες μερες κανε αποχη απο τροφες που περιεχουν βιταμινη C. Πορτοκαλι,πιπερια, ντοματα κτλ.

Πινεις γαλα η ιδια? Τρως γλυκα? Καμια φορα κι αυτα επηρεαζουν...

Μη σκας παντως.. Το συγκαμα ειναι κι αυτο μερος της φροντιδας του παιδιου.

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Μπορεις να της βαλεις σπαθολαδο ειναι αγνο και το καλυτερο για το συγκαμα!Μπορεις να το παραγγειλεις απο το rosmarino ή να το βρεις σε καταστημα με βοτανο ή ακομα να το ζητησεις απο το φαρμακοποιο σου!

Κρεμα για την αλλαγη της πανας χρησιμοποιω την καλεντουλα της weleda και ειμαι απολυτα ικανοποιημενη!!Δοκιμασε την!

Φιλια στο λουλουδακι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιωαννιτσα μου Bepanthol με την κοκκινη γραμμη που εχει λαδακι,αυτη μου εδωσε ο γιατρος απο την αρχη και δεν εχω κανενα προβλημα,σε καθε αλαγμα της βαζω.

λαθος Bepanthen oxı Bepanthol!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαταρχ'ην να την χαίρεσαι!

Και εγώ θα σου έλεγα για τώρα που είναι μικρούλα να κόψεις τα μωρομάντηλα,μπορείς εναλλακτικά να την πλένεις κάθε φορά ή να κόψεις σε ένα σκευος βαμβακακι να το περιχύσεις με ζεστο νερό και να το κλείσεις,θα μπορείς να τα χρησιμοποίείς σαν μωρομάντηλα.

Σε κάθε αλλαγή πάνας βάζε σπαθόλαδο('εχει στα φαρμακεία)

Οταν συγκαίονται τα δικά μου χρησιμοποιώ την κρέμα με καλέντουλα της weleda,η οποία κάνει θαυματα....

Εκπληκτικό και αποτελεσματικότατο είναι το μελάνι(από το φαρμακείο,μελάνι για σύγκαμα θα πεις)απλα δεν θυμάμαι αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε βρεφάκι,αν όχι να το θυμάσαι για αργότερα,είναι θαυματουργό....''

Θα περάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

συμφωνώ με τα κορίτσια να προσέχεις την υγρασία, να στεγνώνεις καλά το πωπουδάκι,,,

εμένα δεν μου έχει συγκαεί ποτε, (είναι 12,5 μηνών) ακόμα κ τώρα που τρώει κ είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Με το που θα κοκκινήσει λίγο βάζω Frezyderm που κάνει θαύματα κ στην επόμενη αλλάγη πάνας είναι οκ. Στη συτήνω ανεπιφύλακτα, είναι λίγο ακριβή σε σχέση με΄άλλες 12,5-13 ευρώ αλλά είναι μεγάλη κ κρατάει.

Επίσης στην αρχή δοκίμασε penaten είναι καλή αλλά βαριά, δεν ξεπλένεται ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια εννοειται πως δεν χρησιμοποιω μωρομαντηλα!!!Αυτο που κανω ειναι να την πλενω καθε φορα που την αλλαζω με φισαν αφρολουτρο και μετα της βαζω την πενατεν.Τωρα βεβαια την αλλαξα και της βαζω την σουκοντερμ!Αληθεια εσεις δεν βαζετε κρεμουλα σε καθε αλλαγη πανας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν χρειαζεται να βαζεις κρεμα σε καθε αλλαγη πανας!Η πενατεν να ξερεις εχει parabens καλυτερα να την αλλαξεις!Δοκιμασε της weleda που χρησιμοποιω και εγω ειναι πολυ καλη και πιο "αθωα".

Βαλε σπαθολαδο ή εστω ελαιολαδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...