Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΞΕΦΟΥΣΚΩΣΑΝ ΟΙ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ 2011


Recommended Posts

Sorry αλλα προηγειται η Tesh!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συγχαριτηρια , καλη λοχεία να έχεις και μολις νιωσεις αλυτερα εδω είμαστε!!!!!!!!1

σοφουκι εμας υπολογισε πως πηρε 25γρ καθε μερα με αποκλειστικο θηλασμο!

Κουκιδ δωσε λιο χρονο στη κουκδιτσα σου και μονη της θα στρωσει τα πραγματα!

Μαρακι :x:x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τες συγχαρητήρια!! να σας ζήσει!!!! :)

Magykal ευχαριστώ πολύ για την συμβουλη κ την ενθαρυνση- την βαζω συνεχεια στο στηθος κ ελπιζω να μου πάει όπως κ σε εσενα.

Μαρακι και σε μας η μικρη ετσι ακριβως- αγκαλιτσα μεχρι να νανουριστει μετα το γευμα κ υπνο. Καποιοι μου λενε να μην την κακομαθαινω αλλα εμενα αυτα μου φαινονται υπερβολες- τι να κακομαθει το νεογεννητο- αυτο ακομη δεν ξερει τι του γινεται- αγαπη κ φροντιδα!

Γιουλακι φιλακιαααα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φρεσκομανούλες!

Tesh να σου ζήσει!!!

Δεν θυμάμαι ποια ρώτησε για τα γραμμάρια/κιλά του 10ήμερου. Λοιπόν, εμάς γεννήθηκε 19/2 κ ήταν 2900. Φύγαμε από το μαιευτήριο στις 23/2 με βάρος 2760 και όταν ήρθε η παιδίατρος στις 28/2 ο μπέμπης ήταν 2750 :|

Γι'αυτό κ μου είπε όπως και δήποτε να του δώσω συμπλήρωμα για να παχύνει μέχρι τις 5/3, δλδ μετά από λίγες μέρες έπρεπε να ήταν πιο βαρύς, αλλιώς είναι θέμα το να μην παίρνουν αυτό που πρέπει.

Έτσι ξεκίνησε η οδύσσεια του συμπληρώματος... :cry:

Στο θήλαστρο έβγαζα 25ml κ μου έλεγαν ότι είναι πολύ λίγο... ο μπέμπης ήθελε να τρώει όλο κ περισσότερο κ αυτό δεν του έκανε τίποτα! Φανταστείτε σαραντίζουμε την Τετάρτη με το καλό κ ήδη τρώμε γύρω στα 170ml σε κάθε γεύμα εδώ κ 10 μέρες :shock:

το στήθος το σταμάτησα πλέον γιατί δεν κάθεται, κλαίει. Θέλει να ρέει το πράμα κ όχι μιζεριες......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια! που ειστε ολες καλε απο χτες?? μας τρεχουν τα μπεμπακια μας εεε??? εμεις τελικα ακομα δεν ξερω ποοοσο τυχεροι ειμαστε που εχουμε τη μαμα μου απο κατω!! εκτος του οτι μου κανει τα παντα του σπιτιου, εχει και το μπεμπη τις δυσκολες ωρες... ειδικα τωρα που δεν εχουμε και το θεμα του θηλασμου στη μιαμιση ωρα εγιναν ολα πολυ πιο ευκολα... το μωρο χορταινει και πεφτει ξερο στον υπνο και εχει αποκτησει ενα σχετικο προγραμμα στα ωραρια του! ;);) demie το θηλασμο τον εκοψες σταδιακα η πηρες χαπακια? ειχες κανενα προβληματακι? εγω σημερα ξεκιναω χαπακια για 4 μερες, εχει να θηλασει απο χτες το μεσημερι και στο ενα στηθος μου πιανω ενα μπαλακι... προσπαθησα να βγαλω το γαλα με θηλαστρο αλλα μετα απο μιση ωρα καταφερα και αντλησα 20μλ.. :?:? στο μεταξυ ρε παιδια οσες δεν θηλαζετε καθε ποσες ωρες τρωνε τα μπουμπουκια σας? λολλι για πες εσυ που ειμαστε και πιο κοντα ηλικιακα... εμενα ανα 2 ωρες πειναει και τρωει γυρω στα 60-70 μλ. λιγα δεν ειναι??? :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!!

Ουυυυυυυυυυυυφφφφφφφφφφφ........ξεπατωθηκα.........(που λεει και ο Τρ.Σαμαρας)...

Καταρχην ΤΕSH να σας ζησει!!!!!!!!!!

ΣΟΦΟΥΚΙ εγω που <θηλασα> 3-4 μερες το εκαψα με χαπακια.Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα...απο την 2η μερα της αγωγης αρχισε να ξεπρηζεται το στηθος.

Οσο για το ποσες ωρες περνανε μεχρι να φανε που ρωτας....βασικα τις αφηνω να ξυπνησουν μονες τους...συνηθως στις 3-4 ωρες ξυπνανε...

στην αρχη μου ειχε πει η γιατρος να τους φτιαχνω 60γρ γαλα (το ιδανικο ειναι να πινουν πανω απο 30γρ)....οταν ομως τους εφτιαχνα 60γρ κ επιναν απο 50γρ και πανω,μου ειπε η γιατρος να τους φτιαχνω 90γρ κ ας πιουν οσο θελουν,γιατι ,λεει, οτι εστω και 5 γρ να τους <λειπουν> θα πεινανε κ θα εχουν γκρινια.

Τωρα λοιπον τους φτιαχνω 90γρ και πινουν περιπου 75 γρ η καθε μια,μπορει κ παραπανω.

(ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ)

Στο 10ημερο ειχαν παρει 120 γρ βαρος η καθε μια,απο 1 ποντο υψος και 1 ποντο περιμετρο κεφαλης.

ΕΡΩΤΗΣΗ.... Ποτε σταματουν τα λοχεια κ ποτε ξεκιναει η περιοδος;;;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω λολλακι, αρα πανω κατω στα ιδια ειμαστε. εμενα τρωει γυρω στα 60-70 (αποκλειστικα ξενο κι εμεις πλεον) αλλα πανω στο 2ωρο τρωει παλι τα χερια του. προσπαθω να τον ξεγελαω με κανενα βραστικουδακι αλλα δεν πιανει παντα. εν τω μεταξυ φοβαμαι να τον ταιζω συχνοτερα απο τις 2 ωρες μη μου κανει αναγουλες. :?:? επισης, οταν ξυπνανε ρε παιδια, ποσες ωρες μενουν ξυπνια? εμεις ας πουμε ξυπνησαμε 7 το πρωι και ξανακοιμηθηκε 11μιση!! πολλες ωρες δεν ειναι η μου φαινεται? τα κοριτσια που χρησιμοποιειτε ξενο γαλα ποιο τους δινετε? εμεις ενα 24ωρο μετα τον αποθηλασμο, δεν εχουμε κανει ακομα κακακια και τον βλεπω να σφιγγεται τον καημενο και δε μπορω.. :(:( πινει φριζολακ, ελπιζω να μη μας κανει δυσκοιλιοτητες τωρα και να πειραματιζομαστε με τα γαλατα... :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΦΟΥΚΙ φριζολακ τους εδινα στην κλινικη κ μετα στο σπιτι σαν συμπληρωμα του θηλασμου.Δεν ειχαμε δυσκοιλιοτητες κτλ. Οταν ομως ενημερωσα την παιδιατρο οτι θα σταματησω τον θηλασμο,μου ειπε να σταματησω το φριζολακ κ να τους δινω το sanilac ac..ειναι πιο <τουρμπο> απο το φριζολακ κ υποτιθεται οτι ηρεμει κ απο τους κολικους :?:?:?:?:?:?:?:?:?

Η τιμη στα 2 γαλατα ειναι η ιδια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελιες- για τα γαλατα λετε ε...?

κ γω φριζολακ δινω - να σας πω ακουω απο πολλες οτι το τοπ γαλα ειναι το φρεζυλακ (καλα το λεω? ) ειναι βιολογικο κ η τιμη του δεν διαφερει απο τα αλλα. το δινει καμια στο νινι της?

επισης Demie κ εμενα ανα 2 ωρο ξυπναει- αλλα εμας ειναι λιγο περιεργη κατασταση μιας κ δεν ξερουμε ποσο ακριβως τρωει σε καθε γευμα- πρωτα της δινω στηθος κ απο πισω πεφτει συμπληρωμα να μην πειναει. κ ειμαι πτωμα επισημως....δεν την παλευωωωωω!!χαχα

το τι γαλα πεταμε αλλο πραμα...βαζω παραπανω παντα στο μπιμπερο- μηπως κ δεν χορτασει. υπηρξε φορα που εφαγε κ 120 ml :shock::shock: και αλλες που τρωει ...25 :?:?

αχ, ποτε θα μπουμε σε προγραμμα.......ας με λυπηθει καποιος.... :|:|:|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκιδα σε καταλαβαινω απολυτα.... εγω ετσι δεν την παλεψα κι ετσι τωρα ο μπεμπης τρωει μονο ξενο.παλεψα τρελα με τις ορμονες μου και τον αποκλειστικο θηλασμο, εκλαψα οσο δε φανταζεσαι, ημουν ωρες με το χαπι στο χερι πριν το καταπιω και παλι ατελειωτα δακρυα... :(:( στεναχωριεμαι που δεν τα καταφερα αλλα ειλικρινα αγγιξα τα ορια μου στον πονο ισως και να τα ξεπερασα... τωρα θελω μονο το μωρο μου να ειναι καλα... εστω και με το μπιμπερο του... :?:?:? λολλι αν δεν κανουμε κι αυριο κακακια θα ξαναπαρω κι εγω τον παιδιατρο... τον εχω πρηξει μιλαμε και ντρεπομαι... :oops::oops::?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κουκλες,tesh να σας ζησει να ειναι γερο..Λοιπον κοριτσια εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα να και οι δυναμεις με εγκαταλειπουν αλλα δεν το βαζω κατω απο την πρωτη στιγμη ημουν μονη με τον αντα με μια μικρη βοηθεια απο μαμα πεθερα τις πρωτες 4 μερες μετα ολοι σπιτια του,εχω περασει πολλα ξενυχτια με τον θηλασμο εχω ριξει κλαμα γιατι δεν ηξερα πως να το χειριστω,πετρωσε τοι στηθος μου,εχω κανει ολο το σπιτι χαλια με γαλατακι διοτι εχω υπερπαραγωγη εξαιτιας του θηλαστρου που χρησιμοποιουσα,τωρα προσπαθω να μπω σε μια σειρα,το μωρουλι μου ειναι ησυχο αλλα ειναι ωρες που μου ερχεται να πηδηχτω απο το παραθυρο διοτι δεν ησυχαζει πουθενα παρα μονο στην αγκαλια μου ή αν τον εχω στο στηθος,απο οτι διαβασα τα μωρακι μας οταν περνανε αλμα αναπτυξης θελουν συνεχεια να ειναι στο στηθος,και εμεις πολυ αγκαλια ρε κοριτσια τι να τον κανω επισης το βραδυ οταν ξυπναει για μαμ κοιμαται στην αγκαλια μου αλλιως με τιποτα δεν κοιμαται..Για τις κοπελες που δεν καταφεραν να θηλασουν,μην στεναχωριεστε δεν σας κανει αυτο κακες μανες ή αλλα χαζα που ακουω,κανατε οτι μπορεσατε για τις κοπελες που το παλευουν ακομα εχω να πω να μην το βαλουν κατω βαζετε συνεχεια το μωρο στο στηθος οσο κουραστικο και αν ειναι,υπομονη θα ερθουν και καλυτερες μερες..φιλακια παω να θηλασω το μοσχαρακι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φρεσκομανουλίτσες γεια σας!!!

τι ωραία που μιλάμε για τα μανάρια μας! το πόσο μεγάλωσε εμένα, δεν λέγεται! μεγάλη η διαφορά σε σχέση ακόμη κ με πριν από 1 εβδομάδα :D Τετάρτη κ επισήμως σαραντίζουμε!!!

Λοιπόν, sofouki για το θηλασμό δεν πήρα απολύτως τίποτα, απλώς τον έβαζα όλο κ λιγότερο στο στήθος. Τη Δευτέρα που θα πάω στο γυναικολόγο μου για την καθιερωμένη εξεταση που κάνουν μετά τις 40 μέρες, θα ρωτήσω τι χρειάζεται, αν κ δεν νομίζω να πρεπει να κάνω κάτι, εφόσον ούτε πετρώνει ούτε τίποτα... ίδωμεν!

Lolli τα λόχεια κράτησαν περιπου 30 μέρες, αλλά μιλάμε ότι είχα πολύ λίγο αιμα. έχω την εντύπωση ότι από χτες πρέπει να έχω περίοδο, αλλά είναι τόσο ήπια (ΕΛΠΙΖΩ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ Κ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΤΣΙ!!!) που αναρωτιέμαι :roll: Με τη μαία που μίλησα σήμερα, μου είπε ότι σίγουρα είναι, μια κ σταμάτησα να θηλάζω πριν 2-3 μέρες.

Όσο για την ποσότητα φαγητού, όταν κοντεύαμε τον 1 μήνα, ο μικρός έτρωγε περίπου 500ml το 24ωρο. τώρα πίνει όλο κ περισσότερο. το κλασικό μας μπιμπερό είναι 150ml κ όταν αλλαχτούμε, κοπαναμε κ ένα "σφηνάκι" των 60. :) αυτό γίνεται ανα 3 ώρες κατά μέσο όρο. Το γάλα μας είναι το almiron, ήδη απο το μαιευτηριο. Δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα στον μπέμπη κ δεν έμεινε μέρα που να μην τα κάνει 3-4 φορές [smilie=toothy9.gif]

μάλιστα, όπως μας είχε πει και η konstantinos, έστειλα mail στην εταιρεία κ μέσω της παιδιάτρου μας, μας έφεραν 2 κουτιά μεγάλα, υποτίθεται για δοκιμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια! τι κανετε? εμεις ειμαστε μια χαρα, ξυπνησε κατα τις 7μιση ο μπεμπης μας, χτυπησε ενα μπιμπερουδακι 100μλ και μετα απο κανα μισαωρο ξανακοιμηθηκε! ;) αντε να μας κανει και κακακια ο καημενος να ηρεμησει κι αυτος κι εμεις... σφιγγεται... σφιγγεται... κοκκινιζει... τον λυπαμαι μωρε... :(:( το απογευμα θα παρουμε το γιατρο να δουμε τι θα μας πει... εσεις τι κανετε? πως ειναι τα ωραρια σας ειδικα τη νυχτα? εμεις εχουμε καθιερωσει μια σχετικη βραδυνη ρουτινα... ξεκιναμε κατα τις 9 με μπανακι ζεστο, μετα κανουμε για λιγη ωρα μασαζακι με λαδακι και μετα μας περιμενει ενα ετοιμο ζεστο γαλατακι ;);) εεε... στο μισο μπουκαλι αποκοιμιεται το καημενουλινι μου γυρω στις 10. ξυπναει μετα κατα τις 1-1μιση, τρωει και αν ειμαστε τυχεροι ξανακοιμαται στο μισαωρο, μπορει ομως να μεινει ξυπνιος μεχρι και 2 ωρες.. :shock: μετα πια ξυπναει κατα τις 5-6, αναλογα τι ωρα κοιμηθηκε και ειναι χορτατος απο υπνο και ετοιμος για ολα... μενει ξυπνιος τουλαχιστον 2 ωριτσες!!

αχ demie τι τυχερη που εισαι που σαραντισατε επιτελους!! εμενα μου φαινονται αιωνας οι μερες!! :?:? πηραμε τον παππα της ενοριας μας να μου δωσει μισο σαραντισμο, να μπορω να βγαινω τουλαχιστον εγω καμια βολτα αλλα ειπε οχι... :?:? μονο αν ειναι αναγκη λεει, να κανω το σταυρο μου και να βγω... εσεις θα περιμενετε να σαραντισετε η βγαινετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανουλες

μπραβο Demie σαραντιζετε κ πιστευω τα πολλα βασανα τελειωνουν για εσας!

Σοφουκι περαστικα με την δυσκοιλιοτητα..ταλαιπωρειται το καημενουλι..

εμενα κανει κακα εδω κ μερικες μερες- 2 φορες τη μερα- αλλα η ποσοτητα ειναι για (excuse my language) 4 χe...σιματα! :shock::shock:

γινεται μεσα στην σκατουλα η καημενη- ολα χάλια! πιστευω να ρυθμιστει κ αυτο.

οσον αφορα το φαγητο- μην το ματιαξω- απο χθες- που επισημα κατερρευσα το απογευμα κ την παρεδωσα στον αντρα μου μηπως κ ξελαμπικαρω λιγο- τα πραγματα καλυτερευσαν.

λενε για μητρικο ενστικτο αλλα να που υπαρχει κ το πατρικο...ο μπαμπας μας βρηκε το προβλημα απο που ξεκιναει...

το μωρο πεινουσε- απλα πραγματα.

απλα την επερνε ο υπνος κατα την διαρκεια του φαγητου- κ εγω δεν προλαβαινα να την ξυπνησω για να φαει οσο ηθελε-

τωρα την ταιζω απο το στηθος -την βαζω καπακι να ρευτει κ την αλλαζω- κ εχω ετοιμο το μπιμπερο με το συμπληρωμα κ τρωει αφου σιγουρευτω οτι δεν εχει κλειστα ματακια. μολις αρχιζει κ γκρινιαζει την βαζω να ρευτει- κ συνεχιζουμε μαμ.

Ετσι το παιδι χορταινει κ κοιμαται- δεν το τρωει με την μια- θελει λιγα κολπα..

Θα μαθουμε που θα παει!

Χθες λοιπον με την παραπανω τακτικη κοιμηθηκαμε απο 3μιση ωρες μετα απο καθε γευμα χωρις γκρινια και ταλαιπωρια.

Ευχομαι να κρατησει ετσι!!!!!!!και να μην ειναι κατι αλλο που μας διαφευγει!

ειμαι χαρουμενη επιτελους!

Νενα--- τα πας πολυ καλα με τον θηλασμο- μπραβο σου! :YMHUG: )

καλο κουραγιο σε ολες %%-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μετα απο το ξεσπασμα της <Μανα Κουραγιο> λεω να σας καλημερισω...καλησπερισω...εχω χασει τις ωρες!!!!!!!!

Δεν τις αντεχω αυτες τις νυχτες.........(που λεει κ ενα παλιο τραγουδι του Κιαμου)

ΣΟΦΟΥΚΙ μου μην νιωθεις ασχημα που σταματησες τον θηλασμο!!!!!! Δεν ειμαστε και υπερ-ανθρωποι!!!!!!Καποιες εχουν μεγαλες αντοχες και καποιες αλλες (βλεπε εμενα) οχι!!!!! Ελεος πια..δηλ οποια δεν θηλαζει δεν ειναι καλη μανα;;;;;;;;;;;;;(σορρυ για το ξεσπασμα,δεν εννοω κατι για καμια μανουλα της παρεας μας και γενικοτερα...σε αλλους πηγαινε η καμπανια)

Για τα κακακια (κακαρίνια που λεω εγω) ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι θα παρει τηλ τον παιδιατρο!!!!! Και μην σκεφτεσαι την ενοχληση,δουλεια του ειναι. Οταν τα <παιρνει> (ο καθε γιατρος) δεν υπαρχει ενοχληση;;;

ΚΑΛΕ ΤΙ ΚΑΚΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ;;;;;;;; χαχαχαα

Κι εγω πηρα χτες τη μιση ευχη του σαραντισμου κ νευριασα (τι προτοτυπο) με τον παπα!!!! Γιατι,λεει,οτι τη μιση ευχη την παιρνει η λεχωνα την 3η μερα απο την γεννα κ οτι τωρα(στις 20μερες) ειναι δωρο αδωρον!!!!!!! anyway εγω την πηρα κ θα βγω για καφεδακι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια...μαντεψτε....δεν θα σας κανω παρεα συντομα!τα νεα μου τα εγραψα στις φουσκοκοιλιτσες που θα παραμεινω 1 εβδομαδα ακομα σιγουρα.. :((:((:((:((:((:((:((:((:((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου τι κανετε?εμεις ειμαστε πολυ καλα...η μπεμπα μου μια γλυκα...σηκωνει τον κοσμο μονο για να φαει...κι εμας θα μας φαει καμμια μερα :lol::lol::lol: ειναι λαιμαργη κ πεινού :lol::lol: εμ καλομαθε στην κοιλια της μαμας...ετρωγε καλααααα :lol::lol:...εμεις πίνουμε το ναν της νεστλε...δεν θηλαζουμε ,παρολο που το ηθελα τρομερα διότι δεν κατεβαινε το γαλα και πρηστηκαν τα στηθη μου τοσο πολυκ πετρωσαν κ πηγαινε να μου κανει αποστηματα...παλεψα παρα πολυ μερα νυχτα με το μωρο στο στηθος,με το μωρο κ τις ψευδοθηλες μπας κ δεν μπορουσε να ρουφηξει,με το μωρο κ το θηλαστρο αλλα γαλα ουτε σταγονα...αυτο να κλαιει κ να πειναει εγω να ποναω τρομερα,δυο μαιες απο πανω μου να μου το κανουν μασαζ,κομπρεσες,πατημα κ αυτο ουτε σταγονα...αρχισα να εχω ριγος...μπουκωσα σαν να αρρωστησα ξαφνικα και ανεβασα κ δεκατα...συμβουλευτηκα 2 γιατρους και την παιδιατρο και μου ειπαν οτι αν συνεχισω κ επιμεινω ετσι τα καρουμπαλα στο στηθος θα γινουν αποστηματα κ θαχουμε αλλες ιστοριες...οπότε σταματησαμε κ τρωμε ξενο...90 γρ καθε 4 ωρες...αληθεια απο μονοι μας καταλαβαινουμε ποτε να το αυξησουμε ή θα μας το πει ο παιδιατρος?ρε παιδια μου χαμογελαει κ λιωνω :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια! τι κανετε? εμας ο μπεμπουλινος σημερα για πρωτη φορα εκατσε 2 ωρες ησυχος στο ριλαξ του χωρις κλαματα, με τη μπουμπου στο στομα και βρηκα λιγο χρονο κι εγω να χαλαρωσω στον καναπε... ;):D:D επισης πρωτη φορα σημερα το ζουζουνι ηπιε 110μλ γαλατακι! :D:D αντε να παρει λιγο τα πανω του μωρε το μωρο μου... λιμοκτονησε τοσο καιρο που παλευα το θηλασμο... :?:? λολλι τελικα πηρα τηλ τον παιδιατρο το πρωι να τον ρωτησω για τα κακακια. μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και ειναι απο την αλλαγη του μητρικου στο ξενο και να του φτιαχνω το γαλατακι του με χαμομηλακι για να βοηθηθει... (να αραιωνω δλδ τη σκονη σε βραστο χαμομηλι :ymsick::ymsick: ) ευτυχως μαλλον το παιδι με το που το ακουσε τα εκανε κυριολεκτικα πανω του κι ετσι το γλιτωσαμε!! αδειασε η κοιλιτσα του μωρε! :YMHUG::YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω Τεσακι τι τραβηξες κι εσυ με το στηθος!!!!!!!!!

Εμεις στερευουμε απο γαλα κ εδωσα ηδη μια δοση Αλμιρον. Να δουμε πως θα παει.

Σφουκι θα δεις θα στρωσουν τωρα τα πραγματα.Ηταν να μη συνηθησει.

Εμεις πολυ γκρινια κοριτσια.Απο χθες το βραδυ.Μου λεει ο αντρας μου "Νομιζω οτι σου πηρε τον αερα" :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε γιουλακι ενα ρακος ειχα καταντησει...μερα νυχτα με το μωρο στο στηθος να παλευω να το ταισω κι αυτο να πειναει κ να μην ρουφαει τπτ...αρρωστησα μιλαμε...ασε ο πονος...μου ερχοταν να ουρλιαξω οταν μου το πατουσαν οι μαιες κ εκανα υπομονη...

τωρα ηρεμησαμε και ειμαστε σπιτακι μας χαρουμενοι κ ευτυχισμενοι!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα τσουπρες! τι γινεται? εμεις σημερα καναμε 2 φορες κακακια μας και θελαμε να σας το πουμε!! :D:D:D φαινεται το πουλακι μου σιγα σιγα μπαινει σε προγραμμα... τι να πω... :?:? σημερα κοιμαται οοοολη μερα και νομιζω οτι μας περιμενει μια δυσκολουτσικη νυχτα.. :?:? θα σας πω αυριο... ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Sofouki τι κουλά σου είπε ο παπάς? Εμένα ήρθε κανονικά ο άνθρωπος σπίτι κ μου διάβασε την ευχούλα, οπότε εννοείται ότι και βγήκα έξω την ίδια μέρα κ οδήγησα κ άρχισα πάλι τη δουλειά μου σε χαλαρούς ρυθμούς. Ο καθένας τελικά ό,τι θέλει λέει..... :|

Μπράβο σας που κάνατε τα κακάκια! :)

Tesh, έχει μεγάλη σημασία ότι πάλεψες με νύχια κ με δόντια για το θηλασμό. Όπως είπε κ η lolli, το γεγονός ότι δεν θηλάζουμε δεν αλλάζει κάτι στα συναισθήματα της μάνας. Δεν είναι οι μεν καλές, οι δε κακές, προς Θεού!!! Εγώ σταμάτησα πριν λίγες μέρες όπως σας έγραψα, γιατί γάλα δεν είχα, στερέψαμε τώρα προς το τέλος του 40μερου κ ο μπέμπης έσκαγε στο κλάμα!

Τελικά περίοδος μου ήρθε, αμέσως μιλάμε μόλις σταμάτησα θηλασμό κ πέρασαν σχεδόν οι 40 μέρες :?

ρε κοριτσια, εμένα ο μπέμπης έχει πολλά αεριάκια, κοινώς αμολαει αέρια σαν μεγάλος, κανονικά κ με το νόμο! θα ρωτήσω την παιδίατρο, αλλά είπα να ρωτήσω κ εσάς, αν το κάνουν τα ζουζούνια σας. Από κακάκια είμαστε στις 3-4 φορές τη μέρα, μια χαρά. επίσης, δεν κάναμε καθόλου κολικούς. τα φώτα σας, παρακαλώ! ... Μάλλον θα το βάλω και σαν θέμα, να δω τι θα μου πουν κ μαμάδες πιο μεγάλων παιδιών, αν θυμούνται κάτι σχετικό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια! τι κανετε? χτες τελικα ειχαμε λιγο γκρινια νωρις το βραδυ μεχρι τις 12 περιπου, μετα κοιμηθηκε ενα τριωρακι γεματο, εφαγε και καπακι αλλο ενα τριωρο υπνου. καλα την περασαμε... σημερα ειδα μυξουλες στο μυτακι του, βαλαμε φυσιολογικο ορο αλλα εχω αγχωθει... :(:( ελπιζω να μην ειναι τιποτα και τρεχουμε... :?:? τωρα τον εβαλα για υπνο και νομιζω θα την πεσω κι εγω κανα δυωρακι μαζι του...

demie ειναι πολυ καλο θεωρω οτι δεν περνατε κολικους, βεβαια ειναι και νωρις ακομα :? αλλα μακαρι να μην περασετε καθολου... εγω τι να πω που νομιζα οτι ο μικρος ειχε πονακια κι αυτος ο καημενος εκλαιγε απο την πεινα που δε χορταινε στο στηθος?? εφαγε κανονικα το μωρο και περασανε και τα πονακια και ολα... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα, ετσι νομιζα κ εγω Σοφουκι.

Παντως δεν ειναι απαραιτητο να εχει κολικους το παιδι μην ανησυχεις ντεμη.

Και αερια εχει κ η μικρη μου πολλα.Καθομαστε κ την ακουμε :lol::lol::lol: .

Αχ τα γλυκακια μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανουλες!!!!!!τι κανετε? εμεις πολυ καλα...τρωμε 120 ml καθε 4 ωρες- πειναμε πολυ - :lol::lol: αλλάζουμε την πανα μας κ κοιμομαστεεεεεε :D:D:D σημερα εκανα κ δουλειες με την ανεση μου κ εβαλα σκουπα κ απολα....τπτ δεν την ενοχλει την κυρια...μονο η πεινα της :lol::lol: τι ευτυχια ειναι αυτη ρε κοριτσια?το βλεπω το μουτρακι της κ μου ερχεται να την φαω!!!!!γερα να ειναι τα ζουζουνακια μας....μου χαμογελαει...με κοιταζει κ σημερα εκανε κατι που δεν το περιμενα με τπτ...την ειχα βαλει πλαγια απο την αριστερη πλευρα κ πηγα να της κανω γαλα κ οταν γυρισα ειχε γυρισει μονη της απο την δεξια πλευρα... :shock::shock::shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...