Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΩΤΙΤΙΔΑ...!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημερα σας....το κοριτσακι μου αρρωστησε για πρωτη φορα με τον χειροτερο τροπο..ωτιτιδα!!!!! :(:(:(:(:( σπαραζε ουρλιαζε ολο το βραδυ :( πηγαμε γιατρο ωτιτιδα λεει ..και ποναει παααρα πολυ!! αντιβιωση και υποθετα..

Το ερωτημα μου....πως τελικα καθαριζουμε τωρα τις μυξουλες??? δεν θα ποναει ποιο πολυ?? απο την συγχηση μου ξεχασα να τον ρωτησω...επισης διαβαζω τωρα διαφορα και μια κοπελα ειπε σε ενα φορουμ...."για τιε ωτίτιδες φταίει ο φυσιολογικός ορός κ φυσικάοι παιδίατροι που τις συστήνουν. Ρίχνουμε τον ορό στη μύτη με αποτέλεσμα να πηγαίνει ποσότητα στο αυτί. Ισως θέλει μια σταγόνα σε κάθε ρουθουνάκι. Εγω εριχνα παραπάνω και μετα τραβούσα βέβαια τις μυξούλες"......και εγω ετσι κανω βαζω ορο και ρουφαω...λετε να ποναει και να της δημιουργο προβλημα??? :(:( εχω σκασει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περαστικα σας

θα περασει απλα τωρα περνατε δυσκολα

και εγω αυτο που κανεις εσυ ξερω

οτι βαζουμε φυσιολογικο ορο για να φυγουν οι μυξουλες τι να σου πω

ας σου απαντησουν οι κοπελες που ισως γνωριζουν κατι παραπανω

περαστικα σας και υπομονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααχχ...καλημέρα κ περαστικά σας κοριτσακι μου...

Το έχω ακούσει κ εγώ αυτό για τον ορό κ την συσκευή απόφραξης,αλλα η

παιδίατρος μου είπε οτι αυτα ειναι βλακειες..Η μόνη περίπτωση να

κάνεις μια σχετική ζημιά στα αυτάκια είναι να είναι στεγνή η μύτη κ να

ρουφήξεις μυξούλες χωρίς να χεις βαλει ορό..Δε νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση

να το κανει καμια μανούλα αυτό,βάσει λογικής να το δεις,δεν στέκει!

Εγώ πάντως της βάζω ορό με το μπουκάλι physiomer,κ μετα της καθαρίζω τη μυτούλα

με τη συσκευη ρινικής απόφραξης κ ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα

με τα αυτάκια της!

Κ πάλι περαστικά στη μικρούλα σου...

Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικά σας κοριτσάκι μου. Θέλει λίγο υπομονή η ωτίτιδα. Ατιμο πράγμα. Εμένα ο μικρός μου έχει ευαισθησία στα αυτάκια του και παθαίνει κάθε φορά που αρρωσταίνει. Λοιπόν, τον ορό θα τον βάζεις κανονικά αλλά το μωρό να βρίσκεται πάντα σε πλάγια θέση και ξαπλωμένο. Έτσι θα αποφεύγεις να πηγαίνει στα αυτάκια της. Αυτή ή θα τον καταπίνει ή θα τον φυσάει. Μετά εσύ θα ρουφάς τις μυξούλες της για να την ανακουφίζεις. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Δοκίμασέ το και έτσι και όλα θα πάνε καλά.

Περαστικούλια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω ανικακι μου!!!! ετσι το κανω...απλα φοβαμαι μιπως τωρα που ποναει οταν ρουφαω την ποναω ποιο πολυ :(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα βαζεις ορο οπωςσδηποτε..αλλιως θα το κανεις χειροτερα.

Ειναι μικρο ακομα για να σου συστησω να παρεις μια ειδικη συσκευη τυπου συριγγας που καθαριζει αψογα τη μυτη οποτε θα αρκεστεις ειτε στον ορο ειτε στη κλασσικη συριγγα .

Θα εχεις ομως το μωρο καθιστο με το κεφαλι ορθια θα στα ποδια σου.

Θα βαζεις τον ορο εφοσων χρισημοποιεις αμπουλα απο το ενα ρουθουνι με οσο δυνατων περισσοτερη πιεση ωστε να βγει απο το αλλο ρουθουνι. με αυτον τον τροπο δεν παει καθολου υγρο στο και δεν πιεζει τα τυμπανα. Θα επαναλαβεις και με το αλλο ρουθουνι και μετα εφοσων δεις οτι υπαρχει ακομα υγρο θα ρουφηξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A oκ!! εγω εβαζα ποιο λιγο μιση αμπουλα την φορα σχεδον....τωρα το μεσημερι το καναμε..(ηταν καθιστη) και επηδει εκλεγε βγηκαν λιγες...αλλα οχι ολες!!! και ακομα ρουθουνιζει το μωρο μου :( τωρα κοιμαται οταν ξυπνησει θα προσπαθησω παλι....κανει ομως πολλες φορεες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω..φανταζομαι οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οπως με ολα τα πραγματα.

Εμας μας ειπε οτι απλο φυσιολογικο ορο- οχι θαλασσηνο νερο η ισοτονο διαλειμμα μπορουμενα βαζουμε οσο θελουμε και σε περιοδους εξαρσης να βαζουμε συνεχει αγια να ειναι ρευστη η μηξα και να φευγει.

Απλα τβρα ακομα και αν εχει ελαχιστη μηξα η ρουθουνιζει βαζουμε ορο προληπτικα πρωη βραδυ.

Αυτες ηταν οδιγιες του ΩΡΛ οταν ηταν πολυ μωρο- γεννηθηκε κει στο καπακι επαθε ωτιτιδα απο βακτηριδιο ενδονοσοκομειακο, τωρα που μεγαλωσε επαθε αλλη μια φορα ωτιτιδα αλλα μας συνεστησε ενα μαντζαφλερι που λεγετε νασαλιν μπειμπι - ειναι ιδανικο απο 4 ετων αλλα σε σοβαρες περιπτωσεις μπορει να χρισημοποιηθει απο 18 μηνων, ειναι ενα ειδος συριγγας με την οποια μπορεις να βαζεις ειτε το ειδικο αλατι που εχει ετοιμαζοντας διαλειμμα ειτε απλο φυσιολογο ορο..

αυτο το νασαλιν μας εσωσε..δε χρειαζετε καν ρουφηγμα, εκτοτε ειμαστε σουπερ καθαριζει τελεια τις μηξες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι εμένα πάντως η παιδίατρος μου είπε να μην το παρακάνω με τον ορό. Για τον πόνο του αυτιού μου είπε να του δίνω και ντεπόν. Να ξέρεις ότι η αντιβίωση δρα 24 ώρες μετά οπότε θα αρχίσει και να ηρεμεί ο πόνος. Οι μυξούλες θα αργήσουν αρκετά να σταματήσουν. Αν έχει πολλές ίσως χρειαστεί και σιροπάκι για να σπάει τα φλέματα και να μην πηγαίνουν στους πνεύμονες. Σου έχει κάνει και πυρετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πυρετο οχι ευτηχως!!!!!!!!!! μου εγραψε ceclor καθε 8 ωρες και υποθετα πρωι βραδυ.....αλλα εχει πολλλλυυυ μυξα με το ζορι αναπνεει.....δεν ειχε ακροαστικα......ααχ θα τρελαθω!!!!! θελω να κλαιω :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε σου εδωσε καποιο ηπιο αποσυμφοριτικο;;;;

Οταν εχει τοσο μικρο και τοση πολλη μηξα νομιζω οτι δινουν και οτριβιν η γκαραματ για μερικες μερες.Γιατι εαν ειναι πολυ πηχτη η μηξα σηγα μη διαλυθει απο μονη της η με τον ορο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε σου εδωσε καποιο ηπιο αποσυμφοριτικο;;;;

Οταν εχει τοσο μικρο και τοση πολλη μηξα νομιζω οτι δινουν και οτριβιν η γκαραματ για μερικες μερες.Γιατι εαν ειναι πολυ πηχτη η μηξα σηγα μη διαλυθει απο μονη της η με τον ορο

Συμφωνώ με τη Χρύσα μας!

Πώς θα ξεμπουκώσει η Καθολικούλα σου χωρις ενα οτριβιν,κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το παίζουμε ξύπνιες κοριτσάκι μου,απλά καμιά φορά οι γιατροί

θεωρούν κάποια πράγματα αυτονόητα..Κ εγω ακόμη που έχω νέα κ ψαγμενη γιατρίνα

κ καμια φορά εκανα προτασεις,διαγνώσεις κ εδινα εναλλακτικές μόνη μου,τόσο που την

εξέπληττα,μου ελεγε "εχεις δίκιο,μπορεις να της δωσεις κ απ αυτο.."

Τα καλά του φόρουμ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummi δεν εννοουσα "οχι θα της δινω μονο ορο'....απαντησα στην cecilia που ρωτησε αν μου ειπε ο γιατρος να της δινω κατι αλλο...και ειπα οχι μονο ορο!!!

ποιος ειπε οτι το παιζεται ξυπνιες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα γιατρος ειναι ξερει καλυτερα γιατι εχει δει το παιδι

Φανταζομαι οτι εφοσων ειπε οχι φαρμακα αλλα μονο ορο..τι να πω..αυτος ξερει

Παντως μπορεις να κανεις και το εξης

Καταχας να βαλεις δυο μεγαλα βιβλια κατω απο το κρεβατι ετσι ωστε να εχει περιπου 30 μοιρες κλιση, μετα εαν εχει αιθεριο ελαιο ευκαλυπτου βαλε 2 σταγονες σε ενα μπολακι με νερο και βαλτο πανω στο καλοριφερ του δοματιου. εαν εχεις υγραντηρα η ιονιστη χωρου βαλε εκει τις 2 σταγονες και αστο να καθαρισει λιγο την ατμοσφαιρα, βοηθαει αρκετα στην απελευθεροση της αναπνοης

Συμπεθερα συμφωνω πολλες φορες ο γιατρος ενθρωπος ειναι μπορει να μη σκεφτει καποια πραγματα και εαν του πουμε εμεις αν μπορω να κανω αυτο;;;; μπορει να σου πει ναι η οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummi δεν εννοουσα "οχι θα της δινω μονο ορο'....απαντησα στην cecilia που ρωτησε αν μου ειπε ο γιατρος να της δινω κατι αλλο...και ειπα οχι μονο ορο!!!

ποιος ειπε οτι το παιζεται ξυπνιες???

Κατερινάκι μου δεν το είπα σε σχέση με την απάντηση σου,μαζί γραφαμε,

απλά για να μην παρεξηγησεις την οποιαδηποτε "παρατηρηση" για τον γιατρο σου

το γραψα!!!

Κ την μικρη μου την βοήθησε ο υγραντηρας,αλλα πιο πολύ με τον βηχα!

Περιμένουμε (ευχαριστα) νέα της Καθολικούλας σου!

Φιλάκια πολλά να της δωσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α οκ νομιζα οτι παρεξηγησες γιαυτο διευκρινησα :) σας ευχαριστω πολυ!!!!! μακαρι αυριο να ειναι καλα εχω κατααγχωθει :(:( αν δεν δω βελτιωση μεχρι το βραδυ θα της παρω κατι αλλο....αααα physiomer baby κανει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το φισιομερ ειναι κατι σαν ορος ειναι θαλασσινο νερο..αντι ορου που ειναι σχεδων το ιδιο πραγμα

Υπαρχει σε σπρει και σε αμπουλες.

Εγω ενα διαστημα εβαζα το σπρει αλλα δ εμε βολεψε τοσο και το γυρησα ξανα στον ορο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ πηρα τον γιατρο αλλα δεν απαντα...θα παρει αλλα θα παρει μετα.....πειτε μου τι να κανω το παιδι μου αναπνεει με σταγονομετρο!!!! ελααια ευκαλυπτου πουλανε τα φαρμακεια??? οτριβιν εχει για μωρα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελαιο ευκαληπτου εχει στα φαρμακεια συνηθως θα βρειος η κορρεσ η απιβιτα αλλα υπαρχουν και αλλε ςπολυ αξιολογες μαρκες

Οτριβιν με μεγαλη προσοχη εαν δωσεις- αν και θα ελεγα καλυτερα συζητα το με τον γιατρο σας πρωτα- νομιζω οτι για τετοια ηλικια η δοσολογια ειναι μιση σταγονα σε καθε ρουθουνι εως τρεις φορες την ημερα αλλα δεν ειμαι σηγουρη, καλυτερα ρωτα τον γιατρο η τον φαρμακοποιω που ξερουν καλυτερα

Μην ανισυχεις ολα θα πανε καλα..

προσοχη το ελαιο ευκαληπτου να μην ερθει σε επαφη με το σωμα του μωρου

μια με δυο σταγονιτσες σε ενα μπολακι με νερο πανω στο καλορηφερ, η σε μια βρεγμενη πετετα πανω στο καλορηφερ- κανει την ιδι αδουλεια με τον υγραντηρα, η σε υγραντηρα η σε ιονιστη χωρου, οχι παραπανω γιατι ειναι μωρακι και δεν κανει

Περαστηκα σας και μην ανισυχεις - θα μου πεις ευκολο να το λες- ολα θα φτιαξουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax μωρε η ψυχούλα μου...Κ πόσο με φοβίζει το μπούκωμα γμτ...

Κ εγω αυτό θα σου λεγα,να μιλήσεις με το γιατρο σας για τη δοσολογια,η Ολίνα

πρώτη φορά μπούκωσε 10 μηνων κ της εβαζα πρωι-μεσημερι-βραδυ απο 2 σταγόνες

αν θυμαμαι καλα!

Το physiomer baby της βαζω κ εγω κ με βόλεψε πολύ...δοκίμασε το μήπως σε βολέψει κ

εσένα κοριτσάκι μου..

Εύχομαι να έχετε ενα πολύ ησυχο βράδυ... :YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...