Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011... Η τελική αναμέτρηση2!!!!!


Recommended Posts

Καλο μεσημερι στα κοριτσια που εφυγαν και καλη ορεξη!Εμεις μολις φαγαμε αρακα με πατατουλες.

Σοφια,επειδη εχεις διδυμα δεν θελεις να θηλασεις;'Η υπαρχει καποιος αλλος λογος;

Μαρακι,συμφωνω.Γερα μωρακια να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται.Δεν θελει αγχος και υπερβολες.Οπως νοιωθει η καθε μανουλα.Η λοχεια ειναι δυσκολη κατασταση και καθε κοπελα αντιδρα διαφορετικα.

Και εδω εχουμε αερα και κρυο.Κουκουλωθηκα στον καναπε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλο μεσιμερι συμπεθερα!!

Μπεμπουλινο δεν ξερω πως θα αντιδρουσα αν δεν ειχα διδυμα,τωρα παντως μου φαινεται βουνο....Νομιζω ομως πως κ ενα μωρακι να ειχα παλι αρνιτικι θα ιμουν με τιν ιδεα...απλα ετσι νιωθω...

Εμεις σιμερα θα φαμε ο,τι περισσεψε απο το ΣΚ,βαρεθικα να κανω οτιδιποτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφιτσα,οπως νοιωθεις.Παντως καλο θα ηταν να τους δωσεις μητρικο γαλα,εστω και με το μπιμπερο.

Με εχει πιασει ακαταπαυστη πεινα...Μολις εφαγα και θελω να ξαναφαω.Εχω ορεξη για κεϊκ,ισως φτιαξω ενα αργοτερα...Θελω να φαω και πιτσα...Ολα τα θελω! :lol:

Χθες βραδυ παλι ονειρο ειδα.Οτι ημουν μεσα σ'ενα σαπιοκαραβο,εμπορικο και ειχε τρικυμια! :shock: Προσπαθουσα να κρατηθω απο τα καταρτια και τις πορτες και τα νερα εμπαιναν μεσα στο πλοιο...:shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν ερθει εκεινι ι ωρα θα δειξει,προς το παρον ειναι νωρις να ανισιχω και να προβλιματιζομαι περι θιλασμου,προεχουν τα μωρακια μου ;););)

Σειρα μου να σας αφισω,παω να δω τι θα φαω και ξαπλα παλι!!!

Μπεμπουλινο τα ονειρα σου ειναι σεναρια επιστιμονικις φαντασιας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σας πω βρε κοριτσια.Μιλαμε ξυπνησα και νομιζα ακομα πως ειμαι σε καραβι. :lol: Το οποιο πηγαινε λεει στην Πορτογαλια! :lol::shock: Και εψαχνα να δω αν εχει καπου στερια να τους πω να με αφησουν να κατεβω. :lol:

Μαλλον θα το φτιαξω το κεκακι,πειναω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσάκια μου τι κάνετε; Εγώ συνεχίζω στο ίδιο σχολείο όπως πριν, ανανεώθηκε η αντικατάσταση της κυρίας που αρρώστησε. Μαράκι έχεις καθόλου πληροφορίες για το πως δουλεύει το θέμα με τις αντικαταστάσεις και το επίδομα τοκετού;; Ήδη έκανα τη βλακεία με το ανεργιακό τα χριστούγεννα (ρώτησα και λόγω βλακείας μου τα έχασα τα λεφτά:-) Θα μάθω πληροφορίες. Ελπίζω να καταφέρω να δουλέψω μέχρι το Πάσχα.

Στην κλινική που πάω μας παίρνει 20 ευρώ την επίσκεψη, πολύ φτηνά. Για καισαρική και διαμονή σε δίκλινο είναι 3000, δεν θυμάμαι αν συμπεριλαμβάνει και παιδιάτρο. Σας λέω μόνο την καισαρική γιατί ο γιατρός μου δεν δέχεται λόγω μυωπίας το φυσιολογικό τοκετό. Σκεφτόμαστε και το νοσοκομείο αλλά εκεί όπως είπε και η Σίσυ καλό είναι να έχεις το γιατρό σου, του οποίου θα κάνεις ένα 'μικρό' δωράκι στο τέλος.

Είδομεν.χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσταλλένη μου ανανεώθηκε η αντικατάσταση τελικά? Για πόσο? Δεν ξέρω ακριβώς τι γίνετε με το επίδομα τοκετού ισως απλά να πρέπει να κάνεις κάποια αίτηση στις κοινωνικές ασφαλίσεις γιατί λογικά τότε θα θεωρήσαι άνεργη σωστα? Πάρε όμως τηλ στο επαρχιακο γραφείο παιδείας λευκωσίας και μίλα με την υπεύθυνο για τις άδειες των καθηγητών. Μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μου ανανεώθηκε για ακόμα δύο εβδομάδες. Ξεκίνησα απ τις 18/1 και θα πάω μέχρι 18/3 και βλέπουμε. Άπλά δεν πολυσυμφέρει γιατί αντικαθιστώ Βοηθό Διευθύντρια και είμαι με μειωμένες ώρες 15, άρα μειωμένος μισθός και μειωμένες μονάδες. Μικρό το κακό όμως. Λιγότερη κούραση για μένα. :D Θα ρωτήσω να μάθω για να μαι καλυμμένη. Μαράκι ποια είναι η κλινική σου;

Πάντως οι περισσότερες αυτό κάνουν πάνε μια μέρα πριν τις διακοπές για να πληρωθούν, αφού θα σε παέι και θα σε φέρει ο σύζυγος δεν υπάρχει θέμα.

Καλές αυχενικές κορούες μου και Β επιπέδου σ' όσες έχετε. Μαράκι με το καλό η αυχενική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Χρυσταλλένη μου...Μια χαρά είσαι δηλαδή..αν και από αποψη λεφτών δεν συμφέρει. Η κλινική μου είναι η πρώην Παπαγεωργίου-Παπαπέττρου. Τώρα ονομάζεται Μαιευτήριο Λευκωσίας. ΑΑΑ ξέχασα να σου πω στις 19 αν θυμάμαι καλά και στις 9 Απριλίου εχει ο συνδεσμος θηλασμού ομιλία...κάπου το είδα. Θα βρω λεπτομέρειες και θα σου πω.

Μπεμπουλίνου μου μέχρι εδώ μου μύρισε το κεικ!!!! Τη Δευτέρα πάω για την β' επιπέδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία Μαράκι μου. Αν ενδιαφέρεσαι και συ, την Πέμπτη έχει στο Μακάριο τις καθιερωμένες διαλέξεις ( η ώρα 5.30) για την εγκυμοσύνη. Σε μια πήγαμε όλη και όλη :lol::lol::lol: Αυτή την Πέμπτη έχει για μικροαδιαθεσίες του μωρού, πως αντιμετωπίζεις τον πυρετό, για τα εμβόλια. Λέει να ρθει και ο άνδρας μου. Αν έμενες Μαράκι μου Αγλαντζιά ή κάπου πιο κοντά θα ερχόμουν να σε πάρω μιας και δεν οδηγάς αλλά δεν προλαβαίνω κιόλας αφού σχολάνω 5 απ τα ιδιαίτερα.

Οι υπόλοιπες αθκιασερές (σας εξηγά το Μαράκι τι σημαίνει :lol::lol::lol::lol: ) που είστε;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δειτε το βιντεακι!Ειναι το μπιμπερο που σας ελεγα οτι μιμειται την θηλη:

http://blog.eimaimama.gr/2011/02/medela-calma.html

Και αυτο:

http://blog.eimaimama.gr/2010/06/blog-post_09.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμενα...ποπο ποσα γραψατε βρε παλι σημερα...δεν τα θυμαμαι καν ολα...χιχι..

-Στο γιο μου πληρωσα ολα μαζι γυρω στις 4.000ευρω στο Μητερα σε 3κλινο οικονομικο τωρα θα παω στο Ηω(Πατρα)και ειναι γυρω στα 1200 και αλλα 1200-1400 η γιατρος για Φ.Τ.μοθ βγαινει πολυ πιο οικονομικα απο το Μητερα...στη γιατρο πληρωνω υπερηχο 20ευρω επισκεψη δεν πλωρωνω γιατι ειναι με την ασφαλεια μου.Την αυχενικη την πληρωσα ολα μαζι με το αιμα 170ευρω αλλα θα παω στον ΟΑΕΕ γιατι μου ειχαν πει οτι επιστρεφουν καποιο ποσο.

-Θηλασμος...στο γιο μου εδεινα και τα 2...στιθος και μπιμπερο..μια χαρα ετρωγε ουτε που τον ενοιαζε τι ειναι αρκει να τρωει..εδεινα και τα 2 γιατι δεν εχω θηλες και ειναι δυσκολο να θηλασω και εκανα παααρα πολυ ωρα οποτε μιλησα με τη γιατρο και ειχα κανει αυτο,πρωτα θηλαζα και μετα εδεινα με το μπιμπερο φορμουλα.

-ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΣΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Καλα περιτο να σας πω οτι δεν κοιμηθικα ολη νυχτα απο το ανγχος μου...πηγαμε καθομαι και βλεπω την καρδια να χτυπαει μια χαρα!!Λεω οκ ειναι...ααα πριν απο αυτο να ψαχνω περιπτερο να παρω σοκολατα και να ειναι κλειστα αν ειναι δυνατον...μετα βγηκαμε εθνικη και δεν ειχε καπου να παρω..μου λεει η γιατρος κοιμαται κατσε να το ξυπνησουμε να κανουμε καλυτερες μετρησεις..το κουναει λιγο και αρχιζει να πηδαει να κουνιεται να χαιρεταει σαν τρελο σε ολη την εξεταση!!Ολες οι μετρησεις μια χαρα..ειναι 6 εκατοστα και λεει νααα και η ουροδοχος κυστη....λεω μηπωωωως ξερετε τι ειναι???Λεει ας δω λιγο ακομα και θα σου πω πιο μετα...εε αφου τα μετρησαμε ολα δαχτυλα, κορμο,σακο,καρδια κλπ..μας ειπε οτι ειναι κορτισιιιιι....θα δειτε βεβαια και τον αλλο μηνα για καλυτερα αλλα κοριτσι ειναι...λεει ο αντρας μου δηλαδη 50% λεει αμα ηταν 50%δεν θα σας ελεγα καθολου..πιο πολυ σιγουρο ειναι!!Εμενα μου πηρε ωρα να το καταλαβω γιατι σκεφτομουνα οτι θα ειναι αγορι επειδη θελω να ειναι κοριτσι...σιγα σιγα αρχιζω να το καταλαβαινω..χιχιχιχ :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου φουσκωτά!! Τι κάνετε?? Φαντάζομαι είστε μες στα χιόνα!!! Εγώ βλέπω χιονια από το μπαλκόνι μου στα απέναντι βουνά!!! Ξύπνησα πρωί πρωί γιατί πάλι θα έρθει ο τεχνικός για το πλυντήριο.

Χρυσταλλένη μου για τις συναντήσεις στο Μακάρειο δεν χρειάζεται να έχεις κάρτα του νοσοκομείου? Εμένα έληξε και πρέπει να κάνω άλλη.Σ'ευχαριστώ πάντως μόνο που το σκέφτηκες!!

Κίσκα μου τέλεια τα νέα σας!!!!!Κοριτσάκι ε?? Ειδες? η κρυφή σου επιθυμία!! :lol: Με το καλό η β΄επιπέδου τώρα!!

Τελικά κορίτσια τα υγρά που έχω θα είναι μύκητες γιατι χθες ενιωθα και λίγη φαγούρα. Εκανα πλύσεις με σαπούνι χαμομήλι που μου έφερε ο αντρας μου. Θα του πω να μου φερει και μια ντακταριν που είναι για εξωτερική χρήση αν και μάλλον εσωτερικά θα είναι οι μύκητες γι'αυτο δεν ειχα έντονα συμπτώματα. Κι ελεγα ότι αυτή τη φορά που πήρα αντιβίωση τη γλύτωσα και δεν έπιασα μύκητες αλλά πού τέτοια τύχη!! :lol:

Οι άλλες κοιμάστε ακόμα? Ξυπνήστε καλέ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα, κοιμάστε ακόμα???

Εγώ είμαι στο γραφείο και πινω καφεδακι.

εχω να ανοιξω και την αλληλογραφια.

Κισκα μπραβο μαλλον κοριτσακι,εεε, αντε να αυξηθουν οι υποψηφιες νυφες ;);)

Μαρακι εμας δεν εχει χιονια αλλά κανει πολύ κρυο. Μυκητες εεε? Συμβουλεψου και τον γιατρο σου, παντως μη φοβασε γιατι ειναι κατι συνηθες στην εγκυμοσυνη. Απλα υπομονη γιατι απο εμπειρια μου προ εγκυμοσυνης ειναι πολύ κουραστικο, φαγουρες τσουξιμο κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα από την ηλιόλουστη αλλά παγωμένη Θεσσαλονίκη.

Εγώ είμαι γραφείο και μόλις έφαγα τα κορν φλεϊκς μου....

Κισκα συγχαρητήρια για το κοριτσάκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μάχη μου και καλή δουλίτσα...

Εχω πρικρή πείρα από μύκητες και ξέρω όλες τις φαρμακευτικές αγωγές που δίνονται!!! :lol::lol:

Κάθε φορά που παίρνω κάποιο χάπι το παθαίνω...Πέρσι στην εγκυμοσύνη το παθαινα πιο συχνά...Φετος γενικά τη γλύτωσα μέχρι τώρα!! Ο γιατρός μου είχε πει ότι στην εγκυμοσύνη προκαλείται και από τη συχνοουρία. Απλά θα βάλω την κρεμούλα που μου δίνει πάντα εξωτερικά και για εσωτερικά θα περιμένω μέχρι τη δευτέρα που θα πάω.

Καλημέρα Ελις μου..την καλημέρα μου και στην αγαπημένη μου Θεσ/κη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυούλες!!!

kiska μου συγχαρητήρια για τον κορίτσαρο και για την αυχενική σας!!! Με το καλό η Β' επιπέδου!!!

(Να σε κάνω ροζ?) :lol::lol::lol:

Μαράκι μου εγώ συνήθως όταν έπαιρνα αντιβιοτικά είχα τέτοια φαγούρα και υγρά... και κάποιες φορές και στο στόμα έβγαζα σπυράκια... είχα διαβάσει ότι τα ανιβιοτικά μαζί με τα μικρόβια σκοτώνουν και τα "καλά" βακτήρια του κόλπου που τον προστατεύουν απο τα "κακά" το ίδιο ισχύει και για το στόμα... Μπορεί και σεσένα να φταίνε τα αντιβιοτικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι, για τους μύκητες βοηθάει πάρα πολύ το γιαούρτι. Δεν ξέρω αν τρώς, αλλά είναι μια πολύ καλή πρόληψη, ειδικά όταν παίρνεις αντιβίωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι, για τους μύκητες βοηθάει πάρα πολύ το γιαούρτι. Δεν ξέρω αν τρώς, αλλά είναι μια πολύ καλή πρόληψη, ειδικά όταν παίρνεις αντιβίωση.

Συμφωνώ... όχι όμως τα επιδόρπια γιαουρτιού... το "ζωντανό" γιαούρτι, που είναι με φυσική μαγιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το γιαουρτι ειναι οντως πολύ καλο, δημιουργει αντισωματα. Κι εγω αν και δεν μου αρεσει, προσπαθω να τρωω τωρα στην εγκυμοσυνη.

Εγώ πριν την εγκυμοσυνη παθαινα πολύ συχνα μυκητισιακη κολπιτιδα, εβαζα ντακταριν ενδοκολπικα υποθετα για να το καταπολεμησω, τετοια φαγουρα...πωπω υπεφερα πραγματικα.

Μετά με το χαμομηλι και μια κρεμα που λεγεται λακταλ δεν παθαινα συχνα. Και περιπου ενα μηνα πριν μεινω εγκυος ειχα παθει και εκανα θεραπεια και μου περασε.

Μαρακι ενδοκολπικα υποθετα ντακταριν μπορεις να χρησιμοποιησεις ή δεν κανει τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έτσι ακριβώς Γιελζ!!! Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης τρώω κάθε πρωί μαζί με τα δημητριακά αυτά με πρεβιοτικά και ευτυχώς μέχρι τώρα, παρ΄ολη την συχνοουρία, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!!Μου λείψατε!!Δεν μπορούσα να γράψω με πέταγε έξω από το Σάββατο είχε φάει ένα κόλλημα!!Από ότι διαβάζω είστε όλες πολύ καλά!!Χαίρομαι!!!

Κισκα μου μπράβο για τα νεάκια σας και με το καλό η κοράκλα!! :P:P:P

Εδώ ψιλοχιόνιζε χτες όλη μέρα αλλά το βράδυ πιο έντονα και το πρωί ήταν όλα άσπρα... τώρα έχει ήλιο... με δόντια! 8-)

Μάχη μου μια χαρά τα νέα σου με τη δουλειά... το πολύ πολύ να γεννήσεις στο γραφείο!! :lol::lol: Αυτό έλεγα κι εγώ στον Νικόλα μέχρι που με λυπήθηκε ο προιστάμενος και με έστειλε σπίτι μου μέχρι να γεννήσω... :lol:

Τι άλλο διάβασα??? γράψατε κι ένα κατεβατό!!που να τα θυμάμαι όλα!!

Αααα!!Χρύσα μου αν και καθυστερημένα να ζήσετε και να είστε πάντα ευτυχισμένοι!!Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!! :D:D

Τώρα όσο για το θηλασμό που διάβασα από προσωπική πείρα.. στα ιδιωτικά είτε τους πεις ότι θέλεις αποκλειστικό θηλασμό είτε όχι είναι ένα και το αυτό.. εμένα μου τον έφερναν με την μπουκάλα δίπλα!! :twisted::twisted: μέχρι που τσακώθηκε ο γιατρός μου μαζί τους... βέβαια είναι και στις μαίες που είναι βάρδια..

Πάντως μπορεί να μην συνηθίζει ένα βρέφάκι με ένα δύο μπουκάλια..που πιστέψτε με δεν είναι μόνο τόσα στο μαιευτήριο.. αλλά σίγουρα δυσκολεύει την κατάσταση στο να πιάσει το στήθος.. κι αν η μητέρα δεν είναι πολύ ενημερωμένη..αν είναι και λίγο αγχωμένη και αν οι γιατροί προσπαθήσουν να της πουλήσουν γάλα φόρμουλα τότε τα πράγματα γίνονται άσχημα..για μια γυναίκα που θέλει να θηλάσει,προσπαθεί και δεν ξέρει!Εγώ άκουσα ότι πρέπει να δίνω και ξένο γάλα επειδή δεν έχουμε την ίδια ομάδα αίματος.. :shock::shock: (από την ΄παιδιατρο του μαιευτηρίου),άκουσα ότι έχω πολύ γάλα..,ότι δεν θα έχω αρκετό γάλα (όλα αυτά από ανθρώπους του μαιευτηρίου και τέλος λίγες μέρες αφού βγήκαμε από τον παιδίατρο που μου έφερε η πεθερά μου.. ότι δεν έχω καθόλου γάλα και το παιδί μου είναι υποσιτισμένο!!!! :shock::shock: ΠΑΝΙΚΟΣ!!!Κάπως έτσι ξεκίνησα να δίνω ξένο γάλα.. αφου δεν είχα.. αποτέλεσμα???ο μικρός ενώ είχε πιάσει από την αρχή τέλεια το στήθος δεν το ηθελε καθόλου μετά.. εγώ τελικά είχα πάρα πολύ γάλα... μου το είπε ο γυναικολόγος μου μια εβδομάδα μετα από τον παιδίατρο..πήγα με φρικτούς πόνους!!!Πήρα θήλαστρο χειροκίνητο και για τρεις μήνες (τόσο άντεξα)ο μικρός έπινε το γαλατάκι μου!!!Στήθος δεν ξαναέπιασε!Τσαντιζόταν!! :(:(

Λοιπόν.. τώρα ξέρω την αίσθηση του να γεμίζει το στήθος σου από γάλα, ξέρω πως πιάνει ένα μωρό σωστά, ξέρω ότι κανείς δεν μπορεί να αποφασίσει για το παιδί μου αν θα θηλάσει ή όχι εκτός από το ίδιο κι εμένα.. Ενημερωθείτε σωστά και κάντε αυτό που εσείς θέλετε πραγματικά!!!Αυτό που νιώθετε!!

Αυτά.. συγγνώμη αν σας κούρασα!!Είναι πονεμένη ιστορία και ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας!

Ακόμα κοιμάστε οι υπόλοιπες???

Μαράκι, Μάχη, Γιελήζ, Έλη καλημέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...