Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011... Η τελική αναμέτρηση2!!!!!


Recommended Posts

το θέμα είναι πως η προσπάθεια που καταβάλλει ένα μωρό για να θηλάσει είναι πολύ μεγαλύτερη κατά τον φυσικό θηλασμό σε σχέση με το μπουκάλι. Ετσι αν ξεκινήσει από την αρχή μπουκάλι είναι πολύ δύσκολο να δεχθει την θηλή μετα.

Αυτό το έχω άκουσει και απο αλλού! ότι αν μάθει το μωρό στο μπουκάλι δεν πιάνει τη θηλή... και μου φαίνεται και λογικό να συμβαίνει... άλλο να τραβάς απο το ένα και άλλο απο το άλλο...

Μαράκι και εγώ έτσι θα κάνω.. όταν πρώτα ο θεός έρθει η ώρα θα δούμε... Απλά με τόσα όνειρα που έχω δεί μέχρι τώρα που θηλάζω ένα μωρό... πρέπει τουλάχιστον να το προσπαθήσω!! :lol::lol::lol: Έτσι για να μη μου μείνει απωθημένο!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχεις δίκιο μπεμπουλίνο, αλλά από την άλλη είναι κρίμα να χάσει και το πρωτόγαλα το οποιο έχει το μεγαλύτερο αριθμό αντισωμάτων απ΄οτιδήποτε άλλο. Να φανταστείς υπάρχει στο εμπόριο σε μορφή σκευασματος και πωλείται πολύ ακριβό γι΄αυτον ακριβώς το λόγο. Αρά αφου το έχουμε γιατι να μην τους το προσφέρουμε? Αυτή είναι η δική μου άποψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με τον θηλασμο και το γαλα εχω καταμπερδευτει γιατι η καθε κοπελλα λεει διαφορετικα πραγματα. Πχ εχω ακουσει οτι αν του δωσουν κατευθειαν ξενο γαλα που ειναι πιο γλυκο μετα δεν θα πιανει το μητρικο..... και πρεπει να πεις στο μαιευτηριο να μην το ταισουν πριν θηλασεις. Αλλοι λενε οτι δεν φτανει και θελει συμπληρωμα. Το τι ισχυει τωρα δεν το ξερω. Μπερδεμα ρε γμτ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ μου συμφωνώ μαζί σου!!!

Μπεμπουλίνο είμαι κι εγώ αυτή της άποψης..Θέλω πολύ να θηλάσω και θα το προσπαθήσω αλλά σημασία εχει να είναι καλά τα μωράκια μας..

Και τι σκάτε από τώρα βρε κορίτσια????Με το καλό να γεννήσουμε και όλα τα άλλα θα έρθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοειται Ελις πως θα τους το προσφερουμε!Μα σας λεω πως και η φιλη μου που γεννησε στην κλινικη,του εδωσε το πρωτογαλα.Απλα οταν της το πρωτοπηγαν,ηταν ηδη ταισμενο...Τι να τους ελεγε;Εγω θα τους το πω να μην το ταισουν,αλλα δεν θα κανω και καυγα αν του δωσουν ξενο...Απλα μετα δεν θα τους αφησω να του δωσουν αλλο ξενο.Με την προυποθεση να εχω γαλα φυσικα. ;)

Εχουν βγει παντως μπιμπερο που μιμουνται την θηλη,δλδ το μωρο πρεπει να ρουφηξει για να πιει γαλα. ;)

Μαξυμαμμυ,ειναι θεμα μωρου.Της φιλης μου,την ξεζουμησε και ας ειχε πιει το ξενο πρωτα. :lol: Δεν ειναι απολυτο πως δεν θα πιασει το στηθος μετα.Και εγω δεν ξερω,μπερδεμενη ειμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θυμάμαι ποια απ΄ολες το ανέφερε πριν, αλλά νομίζω οτι ήταν το πιο σωστό.... αν δεν έφτανε το μητρικό γάλα δεν θα είχαμε επιβιώσει ως είδος! Μέχρι πριν κάποια χρόνια μόνο μ΄ αυτό δεν δεν τρεφονταν όλα τα βρέφη? Ξαφνικά δλδ δεν μας φτάνει? :?::?:

Γα ευνόητους λόγους (οικονομικούς-εμπορικούς) έχουν περάσει αυτό μνμ τα τελευταία χρόνια.

Αποψή μου, ξαναλέω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελλη μου οχι δυστιχως δεν συνεργαζετε.

Δεν πειραζει..δε με χαλαει..

δεν εχω κατι εναντιων της κλινικης..απλα αυτη τη φορα καποια πραγματα δε θα αφισω να περασουν εστι απλα..

θα ειμαι πιο "τσαμπουκαλου"

Οταν γεννας γινεσαι πολυ ευαισθητη..καπου τα χανεις κιόλας..τεσπα..

θα δουμε..καλα να ειμαστε..να φτασουμε με το καλο στον Ιουλιο..και εχει ο θεος...

Μπεμπουλινο δε θα διαβασεις μονο αυτα τα σαιτ..

θα ψαξεις και θα διαβασεις και αλλα πραγματα...η ενημερωση καλο ειναι να ειναι πολυπλευρη και οχι μονοπλευρη, μονο τοτ εμπορεις να παρεις τις σωστοτερες αποφασεις.

Μη ξεχνας οτι καθε μητερα αντιδρα διαφορετικα σε καθε κατασταση..

δε θελλω να σας δοσω παραδειγματα τωρα..δεν εχουν νοημα.

Καποια πραγματα δυστιχως ειναι ειτε ασπρα ειτε μαυρα...ουτε γκρι ουτε τιποτα..

το κακο ειναι οτι στην Ελλαδα εχουμε θεοποιησει τους γιατρους- κακως κατα την αποψη μου- και οτι μπουρδα μας λενε..ακολουθουμε σαν προβατα..

αυτο δε μου αρεσει..προκειτε για τα παιδια μας..το πολυτιμοτερο πραγμα στη ζωη μας..

Απο τοτε που γεννησα παντως και ξεκινησα να διαβαζω αλλαξα πολλα στη ζωη μου..

δεν ακολουθω κατα γραμμα οτι διαβαζω...απλα τα εχω σαν κατευθυνσεις και ακολουθω το ενστηκτο μου για το τι ειναι καλυτερο για το παιδι μου.

Το θαμε αν θα συνηθησει η οχι στο μπουκαλι ..ειναι παρα πολυ σημαντικο, απο τις πρωτες μερες το μωρο να πιασει σωστα τη θηλη..και να σου δειξει καποιος πως να το κανει σωστα..γιατι μετα θα εχεις ιστοριες με πληγομενες θηλες, κακη σιτιση κλπ κλπ κλπ..

δε συνηθηζει τοσο ευκολα το πουκαλι με ενα η δυο γευματα..αλλα στην κλινικη συνηθως δενε ιναι ενα και δυο...και αμα ερχετε ηδη χορτατο δεν θα φαει απο το στηθος- κατι που πρεπει να γινετε αναποδα..να φαει απο το στηθος..και μενα αν ειναι να του δωσουν συμπληρωμα- που δε χρειαζετε

Επισης το οτι δε μπορει μαι αγυναικα να ανπλησει γαλα με θηλαστρο δε σημαινει οτι δενε χει..εγω δεν μπορεσα να αντησω ποτε ποσοτητα..επρεπε να γινειτο στηθος τυμπανο για να βγαλω 70 γραμμαρια..αλλα θηλασα ουυυυυ..μια χαρα..ενα θρεφταρακι κατσε καλα

του ςπρωτους μηες δε επαιρνε απο 1 κιλο το μηνα

Μην αγνωνεστε για αυτα τα θεματα απο τωρα..

απλα ενημερωθειτε..ειναι δικη σας ποφαση - και κανενος αλλου- για το τι θα επιλεξετε να κανετε τελικα..δε θα θηλαζετε ουτε επειδη το θελει η μαια, ο γιατρους η γυουνισεφ ο ΠΟΕ κλπ..αλαλ επειδη το θελετε εσεις και το μωρο σας..καθε αλλος που εχει αποψη περι του θεματος ειναι απλα ακυρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δίκιο μπεμπουλίνο, αλλά από την άλλη είναι κρίμα να χάσει και το πρωτόγαλα το οποιο έχει το μεγαλύτερο αριθμό αντισωμάτων απ΄οτιδήποτε άλλο. Να φανταστείς υπάρχει στο εμπόριο σε μορφή σκευασματος και πωλείται πολύ ακριβό γι΄αυτον ακριβώς το λόγο. Αρά αφου το έχουμε γιατι να μην τους το προσφέρουμε? Αυτή είναι η δική μου άποψη

Συμφωνώ 100%!!!

Μάχη μου μπορεί να ισχύουν όλα γιατί η κάθε περίπτωση - το κάθε μωρό είναι διαφορετικά...

Έτσι Μαράκι ας γεννήσουμε με το καλό και βλέπουμε.. πάντως εμένα το στήθος μου (όπως και το δικό σου φαντάζομαι) πρέπει να έχει αρχίσει να μαζεύει πολύ πράγμα!! :lol::lol::lol: Τούμπανο είναι και με τσιμάει πολύ ώρες ώρες!!! και αν πιεστεί λιγάκι βγάζει και ένα υγρό καμιά φορά διάφανο και άλλες φορές σαν λευκό...

Χρύσα μου συμφωνώ μαζί σου 10000%!!!Άσε τα συμπεθεριά! Αν ποτέ αλλάξω γούστα θα έρθω να σου κάνω πρόταση γάμου!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και Βαχ, μπερδεμα.....Ας ερθει εκεινη η ωρα ρε κοριτσια και θα τα βρουμε ολα.....

Σημερα μας εχει πιασει κατι παντως και ολο τετοιες συζητησεις εχουμε :lol::lol:

μηπως βιαζομαστε να γεννησουμε???? ;););)

εγώ το παραδεχομαι, αν μπορουσα να ξυπνησω και να ειναι Ιουνιος δεν θα ειχα προβλημα ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη μου εγώ κι αν είμαι μαζί σου!!!! Να ξημέρωνε τέλη του Ιούνη!!!

Γιελιζ οσο για το στήθος με καταλαβαίνεις!!! Υγρο δεν βγάζει εμένα οποτε το δικό σου θα είναι σούπερ έτοιμο!!! :lol::lol:

Μαρουλίτα μου με το καλό κοριτσάκι μου..Θα περιμένουμε τα όμορφα νέα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλιτα ολα καλα θα πανε, περιμενουμε νεα μπορει και να το χρωματισουμε κιολας!!!

ολες μας νομιζω αυτην την επιθυμια εχουμε ;);)

με εχει πιασει τωρα μια νυστα ρε κοριτσια, νομιζω θα κοινηθω ορθια :roll::roll: πειναω κιολας κι ας εφαγα τοστακι πριν λιγο..... τι θα φατε σημερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι δεν ξέρω... έχει γίνει ακόμα πιο τρομακτικό απο πρίν! Νομίζω θα εκραγεί!! :lol::lol:

Ε εγώ είμαι και 4 εβδομάδες πιο μπροστά απο σένα ίσως γιαυτό... κάτσε να δούμε τι θα κάνει το δικό σου σε 4 εβδομάδες!! :lol::lol::lol:

Μάχη εγώ σήμερα θα φάω σαρδέλες!!! Μιααααααμ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι σαρδελλες ειναι και παρα πολύ υγειινες!!!!

εγω εφτιαξα το πρωι κριθαρακι με μανιταρια. Μονο που το σκεφτομαι τωρα ξελιγωθηκα....

εντωμεταξυ εφυγαν ολοι και λεω να το σκασω και εγω, να μην με παρει κανενας χαμπαρι μονο ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεσιλια,δεν διαφωνω με οσα λες.Και εγω πιστευω πως πρεπει να ενημερωθουμε σχετικα με τον θηλασμο και να αποφασισουμε.Αλλα για μενα δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο.Δεν ειμαι απολυτη.Εχω δει πολλες κοπελες που ηταν απολυτες σε αυτο το θεμα και τελικα απογοητευτηκαν οταν δεν τα καταφεραν.Δεν θα ηθελα να μου συμβει το ιδιο.

Μπορει μια κοπελα να μην εχει γαλα να θηλασει,να της κοπει για καποιο λογο.Και μην ακουω οτι δεν κοβεται το γαλα-οπως λενε οι φανατικοι του ειδους-ειναι μεγαλος μυθος...Φυσικα και μπορει να κοπει απο διαφορους παραγοντες,ακομα και ψυχολογικους...

Επισης δεν συμφωνω με την αποψη οτι πριν 100 χρονια πως τρεφονταν τα μωρα και χορταιναν κλπ και τωρα δεν χορταινουν.Δεν το ξερει κανεις το τι συνεβαινε τοτε...Δεν ειναι σκεπτικο αυτο...Πριν 100 χρονια ας μην ξεχναμε πως υπηρχε μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας βρεφων απο διαφορες αιιτιες,αφου η επιστημη δεν ειχε προχωρησει τοσο.Και υπηρχαν ανιατες αρρωστιες που πλεον γιατρευονται και τοσα αλλα παραδειγματα που μπορω να σας φερω.Ας μην μενουμε κολλημενοι στο παρελθον,ο κοσμος εξελισσεται.

Χαλαρα και ομορφα αν προσπαθησουμε θα τα καταφερουμε.Ας μην ξεχναμε πως καποιες κοπελες πηγαινοντας στην δουλεια,αναγκαστικα θα αντλησουν το γαλα και θα το δωσουν με μπουκαλι.Δεν σημαινει πως το μωρο μετα δεν θα πιανει και το στηθος.Ειναι θεμα παιδιου.Και παλι εχω παραδειγμα,γιατι μου αρεσει να ακουω εμπειριες μαμαδων.Μια κοπελα γειτονισσα μου πηγε στην δουλεια απο τον 1ο μηνα και ομως το παιδι της επιανε ΚΑΙ μπουκαλι ΚΑΙ στηθος μεχρι τον 9ο μηνα.

Ολα σχετικα ειναι λοιπον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν σας προλαβαινω κοριτσακια μου!!!!!Ενα πρωινο ελειψα κι παλι μια εβδομαδα θα διαβαζω!!!

Ειστε ολες καλα απο οσα διαβαζω και πολυ χαιρομαι!

Εμας εδω μας πιρε(κολλαει το ιτα και θα βαζω παντου ι) και μας σικωσε!!!Τετοιον αερα δεν εχω ξαναδει...το μπαλκονι μου χαλια,εριξε τα λουλουδακια μου,χωματα παντου,μια ντουλαπα τιν εριξε κι αυτι,εσπασε,χαμος σας λεω :o:o:o Προσπαθω απο το πρωι να βαλω ταξι :(:( Κατα τα αλλα τα ιδια,ισυχια.......

Βλεπω μιλατε περι θιλασμου,εμενα τιν αποψι μου τιν ξερετε,δεν ειμαι φαν και θα πρεπει να καταβαλω υπερανθρωπες προσπαθειες εστω κ να φιλοτιμιθω να δοκιμασω :oops::oops:

Τελοσπαντων...Μαχι ολες μαζι σου ειμαστε,μακαρι να ιταν Ιουνιος!!!Καλο μεσιμερι να εχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ λες κι εμένα σε λίγες εβδομάδες να γίνει έτσι?? Πάντως σήμερα ο αντρας μου λεει κοιτα πως έγινε και δεν μπορώ να το χαρώ!! :lol::oops::lol::lol: Οχι πως είχε πριν παραπονο..αφου απο μέγεθος άλλο τίποτα.Ολη στην παρέα με δουλεύουνε!!!!

Εγώ πάντως έφαγα 2 μπιφτεκάκια και σαλάτα...το έγραψα και πριν αλλά εισασταν απορροφημένες στην συζήτηση με το θηλασμό!!!!

Μάχη μου το σκας τελικά??Καλή ξεκούραση κορίτσι μου!!

Μπεμπουλίνο μου έχεις δίκιο...η καθεμια ξέρει ποιο ειναι το σωστό γι'αυτήν και τον εαυτό της...και κάθε φορά που ακούω τέτοιες συζητήσεις το μόνο που έχω να πω είναι να είναι καλά τα μωράκια μας είτε θηλάσουν είτε οχι...Αυτο είναι το πιο σημαντικό...

Γεια σου Σοφάκι μου...μια από τα ίδια κι εγώ με τον αέρα..Μου έριξε τα ρουχα που είχα έξω και έτρεχα να μαζεψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την συμπεθέρα!! Τόση ζημιά ο αέρας ε? Και εγώ έλεγα ότι μόνο εδώ φυσάει τόσο πολύ!!! 3 μέρες δεν έχει σταματήσει!! Μάλλον αυτή τη φορά έπιασε παντού!

beboulino συμφωνώ με το Μαράκι!

Μαράκι σήμερα δεν είναι μάλλον η μέρα του φαγητού... γιαυτό δεν σχολίασε καμιά τα μπιφτέκια! :lol::lol::lol: Για το στήθος θα μάθεις σε μερικές εβδομάδες αν θα γίνουν έτσι η όχι... εγώ πάντως πιστέυω ότι θα γίνουν! :lol::lol::lol:

Κοριτσάκια ώρα να σας αφήσω και εγώ!! Τα λέμε το βράδυ! Καλό μεσημέρι σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...