Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΜΑΜΑ


Recommended Posts

ναι αυτο ακριβως αισθανομαι

δεν μπορω να κανω τιποτα σωστα

δεν εχω αλλη υπομονη

η μικρη κοιμαται μονο στην αγκαλια μου και κουνημα και ζηταει και 15 φορες στηθος

δεν αντεχω αλλο

θελω να την βαζω στο κρεβατι και να κοιμαται

αλλα δεν μπορω να τα καταφερω

και οσο εγω καταρεω τοσο αυτη κλαει χανω την ψυχραιμια μου και εκει φωναζω και μετα το μετανιωνω

σιγουρα θα νομιζει οτι δεν την αγαπαω και οτι δεν την θελω

2χρονια κουραστηκα να την κοιμιζω ετσι μεσημερι και βραδυ

δεν με καταλαβαινει και κανεισ

ολοι λενε τι ειναι το σωστο αλλα κανεισ δεν λεει πως θα τα καταφερω

δεν αντεχω αλλο

μεσα σε ολα αυτα εχω σκεφτει πως θα αυτοκτονησω

ξερω ειναι βλακεια αλλα μου εχει περασει απο το μυαλο

δεν εχω αλλη δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"...κι αν εισαι θάλασσα εγώ σ'αγκάλιασα ..." :) ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ thalassa !!

καταλαβαίνω οτι εισαι πολύ κουρασμένη και ταλαιπωρημένη αλλα ... αξίζει τοσο πολύ επειδή περνας ενα δύσκολο διαστημα στη ζωή σου (γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι περαστικό ! θα το δεις !) να σκέφτεσαι ακομα και την αυτοκτονία ;; :oops:

ΜΙΑ ΧΑΡΑ τα κανεις, αυτα που περνάνε απο τα χέρια σου, μην αμφιβάλλεις γι αυτό !

μην εισαι τοσο αυστηρή με τον εαυτό σου και μην πιεζεσαι τόσο !

ισως χρειάζεσαι ΛΙΓΟ χρόνο μακριά απο το μωράκι σου, αν μπορείς αφησε το σε καποιον δικό σου και δωσε λιγο χρονο μόνο σε σένα ! ΑΠΛΑ πράγματα ! απολαυσε ενα καφεδάκι, μια βολτίτσα απλά να περπατήσεις, ακου μουσικούλα, κανε ενα χαλαρό μπανάκι, ψεκασου με ενα αγαπημένο σου αρωμα ! Μικρούλια και απλά πραγματάκια που θα σου αλλάζανε λιγο τη διάθεση !

ΜΗΝ σκέφτεσαι αρνητικά βρε :) θα δεις που ολα θα περάσουν και θα τα σκέφτεσαι και θα λες "πωπω ποσο αγχωνόμουν τότε..." ;);););););););)

φιλικά, Μαρία :oops:

[youtube:1bsw8lg1]Nh305WXZteM[/youtube:1bsw8lg1]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί είναι αυτά που γράφεις για αυτοκτονίες;;;;;;;;!!!! Σύνελθε σε παρακαλώ! Σκέφτεσαι τί θα κάνει το κοριτσάκι σου χωρίς εσένα;; Εντάξει, είναι δύσκολο το μεγάλωμα ενός παιδιού και σίγουρα όλοι μας ξέρουμε πολλά τραγούδια όταν είμαστε έξω από τον χορό! Συμβουλέψου έναν ειδικό για το πώς να αλλάξεις κάποια πράγματα που έχει συνηθίσει η μικρή να τα κάνει. Έχεις δοκιμάσει να την αφήσεις στο κρεβάτι και απλά να καθίσεις δίπλα της μέχρι να κοιμηθεί χωρίς να την πάρεις αγκαλιά; να της τραγουδήσεις, να της λες παραμυθάκια αλλά χωρίς να την έχεις αγκαλιά. Είμαι σίγουρη ότι τα έχεις δοκιμάσει όλα απλά είπα να γράψω αυτό που κάνω εγώ.. εμένα το βράδυ αν φύγω χαλάει τον κόσμο και μου είπε η παιδίατρος να κάνω αυτά που σου αναφέρω παραπάνω. Τις περισσότερες φορές κοιμάται στο τέταρτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύα,καλά θυμαμαι,τί ειναι αυτα που σκεφτεσαι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

λογικο να κουραστηκες,λογικο να απελπιστηκες,λογικα ολα!ομως θα περασουν,κανεις δεν εμεινε ξαγρυπνος για πάντα!!!συμβουλες δεν εχω,μονο να ακολουθησεις το ενστικτο σου!εκεινο θα σε καθοδηγησει!

κ να ξεκλεψεις λιγο χρονο για εσενα,θα σου κανει καλο να χαλαρωσεις!

κ ελεγα..που χαθηκε αυτη η ψυχη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!

φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααχχ αυτη η ψυχη χαθηκε στην αυπνια και στα κουνηματα

τα εχω δοκιμασει ολα κοριτσια αδικος κοπος

η μικρη εκει

να φωναζει γαλα γαλα και αγκαλια αγκαλια

και δεν ξερει και κανεις πως να βοηθησει

ολοι λενε οτι αυτο δεν ειναι σωστο αλλα κανεις δεν λεει ελα ρε παιδι μου να δουμε μηπως ετσι κοιμηθει η να με βοηθησουν ψυχολογικα

και την εχω αφησει για λιγες ωριτσες να κανω κατι για μενα αλλα ολη αυτη η κουραση ειναι πολυ μαλλον μαζεμενη που δεν γινεται τιποτα

περιμενω και περιοδο και ειμαι ακομα χειροτερα

της φωναξα και το μετανιωσα στο δευερολεπτο αλλα την βλακεια την ειχα κανει ηδη

ξερω οτι ισως αυριο να μην το θυμαται αλλα ισως και να της μεινει βαθια μεσα της και μονο που το σκεφτομαι αυτο θελω να χτυπησω τον εαυτο μου

πριν το εκανα αληθεια μια τεραστια σφαλιαρα μπας και κατεβασει καμια ιδεα η λιγο παραπανω υπμονη και κουραγιο

δεν μπορω αν πω βοηθησε

η ψυχολογια μου ομως ειναι στο -200 αυτες τις μερες

αν την αφηνα στην πεθερα μου τις ωρες πυο ειναι να κοιμηθει λετε να γινει τιποτα η μετα αν την εχω εγω παλι τα ιδια θα μου κανει?

ααααχχχχχχχχ δεν μπορω αλλο

ειλικρινα οταν ερχεται η ωρα για υπνο θελω να πηδηξω απο το μπαλκονι

εκτος αυτου ξυπναει και το βραδυ καμια 6-7 φορες και θελει γαλα

ααααααααααααααααα δεν αντεχω

ο αντρας μου ειπε μηπως να μην την κοιμηζα το μεσημερι καθολου

αλλα ρε κοριτσια ολη μερα ξυπνητη γινεται 2 χρονων παιδι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαρεθηκα επισης να ακουω απο "ειδικους παντογνωστες"πως

α τωρα πρεπει να κοιμαται μονη της

η τι ακομα στο βυζι την εχεις τωρα πρεπει να πινει απο το ποτηρι

οκ και εγω αυτο θελω να κανω το πως μπορεις να μου το πεις ρε παντογνωστη ειδικε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassoula... μηπως να την αφήσεις ...οχι λιγη ωρίτσα αλλα ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ στην πεθερά σου ;;

δεν ξερω αν ειναι υπερβολική η αποψη μου, αλλα πρεπει επειγόντως να φτιάξεις πρωτα τη δική σου ψυχολογία γιατί τα πιτσιρίκια εχουν ΡΑΝΤΑΡ !!!!!

αν εισαι εσύ ασχημα ψυχολογικά + "τρελαμένη" το διαισθάνεται και πολύ πιθανό να "υιοθετεί" παρόμοια ψυχολογία και εκείνη !

μακάρι να μπορούσα να σου προτείνω πιο συγκεκριμενες λυσεις, δεν εχω ακόμα παιδάκι στην αγκαλιά μου, αλλα ειναι κρίμα να ταλαιπωριέσαι ετσι... το παιδάκι σου σε αγαπάει και πρεπει να εισαι εσυ πανω απ ολα καλά για να ειναι και εκείνο !! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τωρα θα σου πω τι εκανα εγω

γιατι κι εμενα με κουνηματα κοιμοταν

αρχισα να τον κοιμηζω στο μονο κρεβατι στο παιδικο

τον ξαπλωνα και ξαπλωνα διπλα του βαζοντας το χερι μου απο πανω του σαν αγκαλια

ετσι κοιμομασταν και για μεσημερι και για βραδυ..μολις τον επαιρνε καλα ο υπνος τον εβαζα στο κρεβατι του

αυτο εγινε γιατι ποναγαν τα χερια μου απο το κουνημα

απο ενος μεχρι δυο χρονων περιπου ετσι κοιμομασταν

μετα τον εβαλα σε μονο κρεβατι και πριν κατι μηνες αρχισε να ξυπναει 4-5 φορες μεσα στην νυχτα χωρις ιδιαιτερο λογο και με πολυ κλαμααααα

τοτε ηταν που πηρα το βιβλιο ΄'κοιμησου παιδι μου'....εμαθε να κοιμαται μονος του πολυ ευκολα και γρηγορα

τελος πια τα ξυπνηματα την νυχτα και κοιμομαστε σερι!!!!!!

τωρα για τον θηλασμο δεν ξερω αλλα στο βιβλιο μιλαει και για παιδακια που θηλαζουν

ισως να σε βοηθησει!!!!

εγω πλεον δεν καταρεω εχω ενα ηρεμο παιδακι και εγω ειμαι επεισης ηρεμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thalasa και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα.

Την είχα μάθει να κοιμάται με νανούρισμα στο καρότσι μετά στα χέρια και μετά καθισμένη αγκαλιά στον καναπέ και κούνημα.

Πάντως αυτό που σου λέει ο άνδρας σου να μην την κοιμίζεις μεσημέρι δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά εγώ μερικές φορές το κάνω για να κοιμάται νωρίς το βράδυ.

Εγώ το κούνημα το έκοψα σταδιακά. Δηλαδή την έβαζα στο κρεβάτι ξαπλωμένες και οι δύο και την κούναγα μέχρι να κοιμηθεί μετά από λίγο καιρό την έβαζα και έβλεπε dvd και την έπαιιρνε ο ύπνος στο κρεβάτι της (μπορεί κάποιος πωπω λάθος αλλά δεν με νοιάζει γιατί εγώ είχα λαλήσει να κάθομαι μια ώρα ξαπλωμένη και να την παρακαλάω να κοιμηθούμε και να μαλώνουμε).

Τώρα έχω φτάσει στο στάδιο να βλέπει τηλεόραση και να πίνει το γάλα στο σαλόνι και μετά την βάζω στο κρεβάτι της και κοιμάται.

Το ξέρω σου φαίνεται αδιανόητο αλλά θέλει πολύ προσπάθεια και πολύ υπομονή.

Η γνώμη μου είναι να τα κάνεις σταδιακά αλλά και πάλι προσπαθησε να βρεις τον δικό σου τρόπο.

Εμένα δεν είναι γρινιάρικο παιδί αλλά από μικρή είχα 2 προβλήματα του ύπνου που δεν ήθελε να κοιμηθεί και του φαγητού που δεν ήθελε να φάει.

Του ύπνου το ξεπεράσαμε του φαγητού εκεί που είχα βάλει μια σειρά κόψαμε τα λιωμένα και εδώ και κάτι μήνες φτου και από την αρχή.

Και μην νομίζεις ότι είσαι η μόνη που έχει τέτοια προβλήματα αν μιλ με άλλες μαμάδες θα το δεις δεν υπάρχει τέλειο παιδί. Και όλα τα παιδιά δεν είναι το ίδιο το κάθε ένα θέλει την δική του μεταχείριση.

Ελπίζω να βοήθισα λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπη μουυυυυυ!!!!!

Παιδι μου, ομορφο, μικρο μου!

Που εισαι????

Μην σε ξαναακουσω οτι δεν εισαι καλη μανα, θα σε μαλωσω!

Στο ιδιο καζανι βραζουμε μικρη μου, να το ξερεις.

Εγω εχω παραδωσει τα οπλα και ελπιζω σε ενα καλυτερο αυριο.

Οταν απο μονη της χορτασει την μανουλα, οταν μπουχτισει απο την μανουλα, θα ανοιξει τα φτερα της και θα πεταξει μακρια.

Να αυτοκτωνισω δεν το σκεφτηκα αλλα να σηκωθω να φυγω, μακρια απο ολλους και απο ολλα, ναι. Το σκεφτηκα!

Σε σκεφτομουνα! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa κ γω ειχα δυσκολο παιδι που κοιμοταν μονο αγκαλια κ μολις την εβαζα στο κρεββατι της ξυπνουσε,οταν την αφηνα ουτε ανασαινα ,για να μην ξυπνησει κ παμε παλι απο την αρχη..

μεχρι κ κολαρο αναγκαστηκα να φορεσω κ φυσιοθεραπειες να κανω απο αυχενα

φορουσα το κολαρο μου λοιπον κ δωστου κουνουσα,δωστου να ξυπναει κ δωστου παλι κουνημα κ ξανα ξυπνημα κ ουτω καθε εξης! αυτο καμια 7-8 φορες κ λιγες θα λεω!

,θηλαζα κιολας πραγμα που το κανει ολιγον δυσκολοτερο το ολο πραγμα..

κ να σου πω οτι εχω κ γω σκεφτει να φουνταρω απο το παραθυρο ναι!

γιατι ειμαστε αθρωποι κ οχι ροπμποτ!

αλλα φυσικα ποτε δεν το σκεφτομουν σοβαρα ετσι!

κ γω εκνευριζομουν κ φωναζα ...κ κατοπιν μετανιωνα....κατι που κανω ακομη κ τωρα..

μια απο τα ιδια δηλαδη...με σενα

κ τωρα ακομη αγκαλια μου την κοιμιζω με το χερι της να ψαχουλευει το στηθος μου κ μετα τη βαζω στο κρεββατι της

υπομονη μονο αυτο εχω να πω..

καθε φορα που εχανα την ψυχραιμια μου,επαιρνα βαθια ανασα κ ελεγα υπομονη!

να ναι γερα κ εμεις νομιζω αντεχουμε αλλα τοσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΕΙΔΙΚΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟ ΧΕΙ ΒΡΕΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΚΛΑΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΔΥΝΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΓΕ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΡΓΝΩΣΗ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΒΓΑΛΕ ΤΗΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΚΕΝΤΡΩΣΟΥ ΣΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΨΑΞΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΤΙ ΕΚΟΨΑ ΜΕ ΤΟ ΨΑΛΙΔΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΩΣΕ ΕΚΛΑΨΕ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ ΤΙΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην να σας ευχαριστησω ολες

αυτη τη στιγμη αυτο χρειαζομαι να ακουσω οτι δεν ειμαι η μονη που γινεται αυτο

δεν μπορω ναπω το κοριτσακι μου ειναι πολυ καλο το μονο προβλημα ειναι στον υπνο

απο πολυ μωρο κοιμαται δυσκολα και ξυπναει συνεχως μεσα στη νυχτα

αυτο ομως το μονο προβλημα εγινε μεγαλο

ειναι 2 χρονια τωρα το ιδιο πραγμα ποσο να αντεξω

εχω σακτατευτει στην κυριολεξια

δεν ξερω αν θελω να την αφησω στην πεθερα μου για να μαθει να κοιμαται

εγω τοσο αχριστη ειμαι

στο κατω κατω εμενα εχει μαμα εμενα θελει

ασε που μετα δεν αντεχω τα αλλα πχ να εγω το εμαθα να κοιμαται το μωρο κτλ

μπεμπουλης μαλλον θα το παρω και εγω αυτο το βιβλιο το σκεφτομαι αλλα παλι φοβαμαι μην απογοητευτω

ανδριαννα και εγω προσπαθησα να την κοιμισω ξαπλωμενη και εγω διπλα της αλλα τζιφος

φτασαμε να μαλωνουμε μετα απο 2 ωρες ασε πολυ κουραση ψυχολογικα

ελενη γλυκια μου μου ελειψες πολυ

οι κορουλες σου καλα?

ααχχ φοβαμαι πως μεχρι να χορτασει μανουλα θα γερασουμε!!!!

αστειευομαι μ'αρεσει που ειναι κολλημενη με την καλη εννοια σε μενα απλα δεν αντεχω αλλο κουνημα και τραγουδι

αχ θαλια και μενα με κολλαρο με βλεπω

αννα ευχαριστω για τη συμβουλη σου

το σκεφτηκα το να το κοψω μαχαιρι αλλα δεν μπορω

δεν ειναι στον χαρακτηρα μου και πιστευω πως δεν θα το αντεξω ουτε εγω ουτε η μικρη

διαβασα οτι μια κοπελα ξεκινησε να το κουναει και μετα το εβαζε μισοκοιμισμενο στο κρεβατι μετα απο λιγες μερες γλαρωμενο μετα μολις πηγαινε να γλαρωσει και σιγα σιγα το εβαζε ξυπνητο και κοιμοταν στο κρεβατι

αρχισα αν εφαρμοζω αυτο απο σημερα το μεσημερι

για να δουμε

μου αρεσε σαν ιδεα και μπορω να το αντεξω ελπιζω μονο να βρω ανταποκριση και απο τη μικρη και να πιασει

αντε να δουμε

παντως σας ευχαριστω παρα πολυ ολες το ηξερα οτι εδω θα μιλησω και θα νιωσω καλυτερα

αυτο για την αυτοκτονια αστειευομενη το ειπα

παντως να πηδηξω απο το μπαλκονι το σκεφτηκα

αααααααααχχχχχχχχχχχ μανα ειναι μονο μια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax thalassa

ποσο σε καταλαβαινω αν και το μωρακι μου εμενα ειναι ακομη μικρουλι στις 27 γινεται 7 μηνων

και μενα δεν ηταν ποτε του υπνου και κοιμαται και δυσκολα...

οταν ηταν στο λικνο της σηκωνομουν ανα 2ωρο στην καλυτερη των περιπτωσεων και απο τοτε που ειπα να κοιμομαστε μαζι δεν κοιμαται αν δεν ειμαι μαζι της....

ενα εχω να πω πες οτι θες οχι ομως οτι δεν εισαι καλη μανουλα,εισαι διπλα στο παιδακι σου και προσπαθεις να βρεις μια λυση που θα ταιριαζει στις δυο σας ;)

υπομονη και θα βρειτε τον τροπο

ισως αν της μιλουσες λιγο και της εξηγουσες καποια πραγματα;οτι σε λιγο θα κοιμηθεις αφου διαβασουμε παραμυθι;και μετα η μανουλα θα φυγει και αν τη χρειασυτεις θα ειναι διπλα σου;

λεω μια ιδεα μπορει ναναι και χαζη,δεν εχω εμπειρια απο τοσο μεγαλο παιδακι..

θα περιμενουμε νεα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε κοριτσακι μην σε παιρνει απο κατω. Θα κανεις οτι θεωρεις εσυ σωστο. Κ εγω θηλασα την κορη μου μεχρι 15 μηνών που εμεινα εγκυος στους μπεμπηδες. Αλλα απο κει κ περα δεν νομιζω οτι μπορει να πει κανεις οτι φταιει ο θηλασμος η όχι κ καλυτερα να μην το πιασουμε αυτο το θεμα γιατι θα εχουμε ιντριγκες χιχιχ

Πιστευω οτι οταν ειναι ετοιμη θα ανεξαρτητοποιηθει μονη της. Ουτε παιδαγωγος ειμαι ουτε εξυπνη το παιζω κ ουτε θελω να σου πω εγω τι κανω με τα δικα μου τα παιδια. Απλα θελω να σου πω να προσεξεις τον εαυτο σου.

Για μενα πιστευω οτι ειναι βασικοτερο να φορτισεις λιγο τις μπαταριες σου. Αν πχ την αφηνες για λιγο να κανεις κατι που σου αρεσει ετσι ωστε να χαλαρωσεις κ να αλλαξεις παραστασεις μετα εχεις αλλες δυναμεις κ αλλη ψυχολογια. Ετσι αν εισαι εσυ καλα θα ειναι κ η κορουλα σου ενταξει.

Ευχομαι το καλυτερο κ για τις δυο σας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ thalassa μου ξέρεις πόσες μανούλες είναι σαν και σένα? μην απογοητεύεσαι σιγά σιγά θα αλλάξει και η δικιά σου όπως άλλαξε και η δικιά μου, όπως άλλαξαν και άλλα παιδάκια :) .......

εγώ θα σου πρότεινα να μην ακούς τους γύρω σου και να πράττεις όπως εσύ πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για σενα και την μικρή, πώς εσύ ξεκουράζεσαι και ταυτόχρονα η μικρή σε έχει κοντά της! :)

και εγώ μέχρι και 15 μήνες την κοίμιζα στην αγκαλιά μου τα μεσημέρια, απλά ένα μεσημέρι την έβαλα στην κούνια της, της έδωσα όσα παιχνίδια ήθελε, της είπα ότι τώρα κάνουμε νάνι και παίζοντας κοιμήθηκε μόνη της, από τότε μόνη της κοιμάται τα μεσημέρια αν και τώρα άρχισε να μην θέλει!!!!....τα βράδια την παίρνω στην αγκαλιά μου, κάθομαι στην πολυθρόνα και μετά από 2-3 λεπτά την αφήνω στην κούνια της και πάλι κοιμάται μόνη της......είναι 2,5 ετών......

βρες αυτό που σας ταιριάζει και στις 2...ό,τι και να είναι ακόμη και να ξαπλώσετε στο πάτωμα (π.χ.)....

αυτό, όμως, με την αυτοκτονία που διάβασα με λύπησε πάρα πολύ, κακό θα κάνεις στον εαυτό σου που δεν θα δεις το βλαστάρι σου να μεγαλώνει, αλλά ακόμη μεγαλύτερο κακό θα κάνεις στην ίδια που θα της στερήσεις την παρουσία της μαμάς της που τόσο πολύ την έχει ανάγκη!!! :)

άλλωστε ποιός είπε ότι ΕΣΥ είσαι το πρόβλημα?

σκέψου θετικά, χαλάρωσε και πράξε αναλόγως όπως τα πράγματα έρχοναι....

σας φιλώ και τις 2 σας :x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσακι μου γλυκο μην απογοητευεσαι ετσι!!!!

Ολες οι μανουλες περναμε τα ζορια μας...λιγοτερο ή περισσοτερο,για το ενα θεμα ή το αλλο...

Δε θελω να σε συμβουλεψω κατι..δεν ειμαι ουτε ειδικη,ουτε γνωριζω πως εχει η κατασταση σας..το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και η μανουλα του ειναι αυτη που το ξερει καλυτερα απ'όλους ;) !!Το ενστικτο ειναι μεγαλο πραγμα!!

Θεωρω πως σε λιγο καιρο θα αρχισετε να καλυτερευετε!Μη χανεις την υπομονη σου κ τη δυναμη σου!!

Προσπαθησε να εχεις χρονο για σενα!Αν εχεις ανθρωπους που σε βοηθανε ,εκμεταλλευσου τους ενα διαστημα χωρις τυψεις για να γεμισεις μπαταριες σου!

Καταλαβαινω οτι σε αυτη τη φαση εισαι πολυ απογοητευμενη κ ολα σου φαινοται βουνο αλλα πραγματικα ειναι κατι παροδικο!!!!Κοιτα την κουκλιτσα σου κ παρε δυναμη,ειναι τοσο μικρη κ εσυ εισαι ολος της ο κοσμος!!Εσενα εχει!!

Να μιλας να ξελαφρωνεις!!!Ευχομαι πολυ συντομα να νιωσεις καλυτερα :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειλικρινα σας ευχαριστω ολες παρα πολυ

καλα αυτο για την αυτοκτονια το ειπα πανω στην κυραση εννοειτε πως δεν το εννοω

απλα ηθελα να περιγραψω πως αισθανομαι μετα απο 1 ωρα κουνημα χωρις νακοιμαται

σημερα ειμαι καλυτερα

αντε να δουμε το βραδυ πως θα κοιμηθει αν ποιασει αυτη η μεθοδος

ευτυχως ειναι παιδι που δεν με εχει προβληματισει σε τιποτα αλλο εκτος του υπνου που εκει τα εξισορροπει τα πραγματα :?

τελοσπαντων ελπιζω σε λιγες μερες να σας πω οτι κοιμηθηκε μονη της

σας φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου εμεις τα ειπαμε το απογευμα ...υπομονη και επιμονη ...

α και θα σκασω αν δεν το πω ...μια μανουλα που θηλαζει τοσο καιρο το εχει ψαξει φυσικα το ποσο καλο κανει και οτι δεν φταιει ο θηλασμοσ για τα παντα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αφροδιτακι μου και σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα

το βιβλιο το παρειγγηλα

και θα συμφωνησω μαζι σου

εξαλλου συνεχιζω και θηλαζω ακομα

το οτι θελω καποια στιγμη να σταματησουμε δε σημαινει οτι μου φταει ο θηλασμος

καμια σχεση το ενα με το αλλο ;)

απλα θελω να σταματησουμε σιγα σιγα και χωρις πονο

το προβλημα μου ειναι ο χορος και το τραγουδι για 1 ωρα για να κοιμηθει το μικρο μου αγγελακι

αυτο θελω να σταματησω :o:shock:

αυτα εσκασα εφαγα μια σακουλα πατατακια :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δυστυχως θηλασα ελαχιστα...

Ξερω παιδακια που θηλαζαν κ κοιμοντουσαν απο 40 ημερων και παιδακια που θηλαζαν κ εκανα να κοιμηθουν χρονια...

Φυσικα κ δεν εχει να κανει ο θηλασμος!Ειναι στο παιδι!Μην ακους κανενα,κλεινε τα αυτια σου %-( !!!Εσυ ξερεις καλυτερα απ'ολους ;) !!

Ευχομαι ολα καλα να πανε πολυ συντομα κ να βρειτε εναν ωραιο ρυθμο!!Υπομονη κοριτσακι!!

Σε φιλω :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου συντροφισσα!Οχι στο κουνημα αλλα..στα ξυπνηματα!!!! :D

Να σου προτεινω κατι???Εστω για λιγες μερες!(οσο κ αν αντεχεις)..

Ξεχνα καθε ειδους προγραμματα κ "πρεπει"!Μην κοιτας το ρολοι για να δεις αν

ηρθε η ωρα να κοιμηθει!Κοιτα την κορακλα σου κ ακολουθησε την!

Μετρα χασμουρητα!(αν δε μιλαει ακομα για να σου πει "νανι")

Στο 3ο(ενδεικτικα) ρωτα την αν θελει να κοιμηθει...Αν ναι τοτε πηγαινε την για υπνο..Θηλασε την ξαπλα χωρις κουνημα...Αν δεν αποκοιμηθει κ την βλεπεις ορεξατη πηγαινετε για παιχνιδι.Κ μετα απο λιγο παλι....

Αν αποκοιμηθει προσπαθησε να τη βαλεις στο κρεβατι της.Αν ξυπνησει ξανα ξαπλωσε κ βαλτην

στο στηθος...Αν κοιμηθει κ δεν αντεχεις το ρισκο να ξυπνησει,αστην(για μεσημερι μιλαω) στο μεγαλο κρεβατι κ εχε το νου σου!

Σου εγραψα τα παραπανω(ειναι καθαρα προσωπικη αποψη-τακτικη :?) γτ εγω στη θεση σου θα κοιτουσα πρωτα απ'ολα να κοψω σιγα-σιγα το κουνημα(νομιζω αυτο ειναι το πιο εξαντλητικο) κ μετα βημα-βημα θα προσπαθουσα για τον υπνο στο κρεβατακι,τον υπνο χωρις στηθος στο στομα κλπ κλπ!

Την ιδια τακτικη θα ακολουθουσα κ το βραδυ κ ας περνουσε η "ωρα υπνου"...Παιχνιδι σε χαλαρους ρυθμους μεχρι να δω τα σημαδια υπνου...Μετα ξαπλα διπλα με θηλασμο...Ειπαμε!1 βημα τη φορα!

Χαλαρωσε,βρες την αυτοπεποιθηση σου κ βαλε μικρους στοχους!

υγ.Ολες μας αναρωτιομαστε για καποιο θεμα αν ειμαστε σωστες μαμαδες!Κ ολες μας πελαγωνουμε!

Και επειτα βρισκουμε τη λυση κ γινομαστε ακομα καλυτερες!Σε φιλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θαλασσιτσα γεια!!!!

τι κανεις;;;;//βλεπω ακομα!!!

θα σου πω το εξης..η τακτικη της Αναστασιας...εχει ενα αποτελεσμα...

εμεις καπως ετσι ξεκινησαμε...

μετα αποθηλασαμε..οχι χωρις δραματα...αλοιμονο..

ενα θα σου πω..εξακολουθει να ξυπναει..

οχι βεβαι στον ρυθμο που ειχε..

και χωρις να θελει κατι...

θελει μονο ενα χαδι και να νιωσει οτι η μανουλα ειναι καπου εκει..

εγω συνηθως με το πρωτο γκουχ...δε χρειαζετε και να κορναρει ...ειμαι διπλα του και λεω κοιμησου μωρο μου η μαμα ειναι εδω...συνηθως με τα ματια ακομα κλειστα..και μετα σαν αρκουδα σε ναρκη σουρνω τις παντοφλες μου πισω!!!!

Περιττον να σου πω οτι μεχρι να κοιμηθει μονος του στο κρεβατι του...δεινοπαθησα..

κατεληξα να κοιμαται αυτος στο κρεβατι..εγω στο πατομα..και να του κραταω το χερι..να λεμε 2 παραμυθια..και καπου στη μεση του τριτου να ακουω του χρρρρρ...

μη γελας...

Δυσκολα ειναι..θελει να το παρεις αποφαση και να πεις..να σημερα τωρα που νυσταζεις..θα κανουμε μαμ..αγκαλιστα τη μαμα ..και νανι..η οποια μεθοδο τελοςπαντων θελεις εσυ..

αλλα να το παρεις αποφαση και να το θελεις..να εισαι σταθερη..και ολα αυτα με απεριοριστη αγαπη και χαδια πολλα

Φιλακια πολλα...

ελπιζω να ξεκουραστεις συντομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελει μονο ενα χαδι και να νιωσει οτι η μανουλα ειναι καπου εκει..

εγω συνηθως με το πρωτο γκουχ...δε χρειαζετε και να κορναρει ...ειμαι διπλα του και λεω κοιμησου μωρο μου η μαμα ειναι εδω...συνηθως με τα ματια ακομα κλειστα..και μετα σαν αρκουδα σε ναρκη σουρνω τις παντοφλες μου πισω!!

:x:x:x:x:x:YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Πόσο μου άρεσε έτσι όπως το 'γραψες βρε Χρυσουλάκι! :D

Γλυκιά μανούλα, thalassa, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, συμφωνώ απόλυτα με την Argi και την Anastacia! Η μέθοδος της Αναστασίας, ήταν και είναι η μέθοδος που ακολούθησα και ακολουθώ... Από την γέννηση της κόρης μου, όλο τον πρώτο χρόνο που θήλαζε, αλλά και μετά τον αποθηλασμό, μέχρι σήμερα που κοντεύει 3 ετών... Αρχικά θηλάζαμε ξαπλωμένες και κοιμόταν, έπειτα ξαπλώναμε παρεούλα στο κρεββάτι μας, κοιμόταν και τη μετέφερα στο δικό της, τώρα πάλι ξαπλώνουμε παρεούλα στο κρεββάτι της, της λέω το παραμυθάκι της, την παίρνω αγκαλιά, περιμένω να κοιμηθεί και φεύγω! ;) Δεν ξέρω αν έκανα "σωστά" ή "λάθος", απλώς ακολούθησα και ακολουθώ τις ανάγκες του παιδιού μου... Έτσι νιώθω ότι της δίνω ό,τι έχει ανάγκη, αλλά κι εγώ δεν ένιωσα ποτέ να εξαντλούμαι, από ατελείωτα και κουραστικά κουνήματα! ;) Από την δική μου πείρα, συμφωνώ απόλυτα με την Anastacia, ακολούθησε τη συμβουλή της και πιστεύω θα νιώσετε κι οι δύο καλύτερα! ;) Στο εύχομαι ολόψυχα!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...