Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ?


PAKI

Recommended Posts

ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ? ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ?ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΕΛΕΓΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Η καλήτερη δουλειά είναι η μητρότητα αλλά εάν δεν αντέχεις να είσαι στο σπίτι και να ΄ρουτινιάζεις το ιδανικό θα ήταν μια δουλίτσα το τπολύ 5 ωρών και εννοείται χωρίς Σαββατο και να πέρνεις ένα μισθό για να καλύψεις μερικά εξοδα. Εγω δουλεύω αλλα θα ήθελα πολύ να είχα πιάσει το ΤΖΟΚΕΡ ή έστω να είχα εισοδήματα και να μην είναι απαραίτητη η εργασία δηλαδή να πηγαίνω απο χομπυ όσο και όποτε θελω εγώ.

Αχ Υγεια και όλα θα τα πετύχουμε! με ή χωρίς δουλεια.

Πολλα φιλιά στα παιδάκια σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι ενα πολυ σωστο ερωτημα!!!!!

τωρα που ειμαι εγκυος δεν δουλευω για λογους υγειας και βαριεμαι πολλες φορες παρ'ολο που βγαινω καθε μερα για μικροδουλειες με το μεγαλο. Δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να μην δουλευει εστω και για λιγο για να μην εξαρτωμαι τοσο πολυ απο τον ανδρα μου.

Πιστευω πως οι γυναικες πρεπει να ειναι και λιγο ανεξαρτητες,ποτε δεν ξερεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα θα σου προτεινα να μη δουλεψεις!

Νομιζω πως τα 1α χρ της ζωης ενος παιδιου ειναι παρα παρα πολυ σημαντικα

για την μετεπειτα ζωη του!

Εγω θελω να μεγαλωσει σωστα (κατα τη γνωμη μου) μαζι μου κ οχι με

αλλους!

Και δεν βαριεμαι καθολου!Δεν προλαβαινεις να βαρεθεις!

Δεν χρειαζεται να κατσω σπιτι επειδη εχω μωρο!ΒΟΛΤΑ κ παλι βολτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα παντα ειναι σχετικα..

μια γυναικα μπορει να μην εργαζετε αλλα να μη της φτανουν οι 24 ωρες, να ειναι πολυσαχολη και να μη προλαβαινει να βαρεθει...

ξερω ομως πολλες κοπελες που πηζουν σπιτι και θα ηθελαν να βγαινουν εξωγια δουλεια.

Εγω δεν μπορω να μην δουλευω εστω και λιγο..

οτανδουλευα 6 ωρο ηταν ιδανικο..το 8ωρο ειναι πολυ για μενα και μου λειπει το παιδι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα θα σου προτεινα να μη δουλεψεις!

Νομιζω πως τα 1α χρ της ζωης ενος παιδιου ειναι παρα παρα πολυ σημαντικα

για την μετεπειτα ζωη του!

Εγω θελω να μεγαλωσει σωστα (κατα τη γνωμη μου) μαζι μου κ οχι με

αλλους!

Και δεν βαριεμαι καθολου!Δεν προλαβαινεις να βαρεθεις!

Δεν χρειαζεται να κατσω σπιτι επειδη εχω μωρο!ΒΟΛΤΑ κ παλι βολτα!

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Σίγουρα την προσοχή που δίνεις εσύ για το παιδί σου δεν μπορεί να σου την παρέχει κανένας παιδικός σταθμός-γιαγία-νταντά. Σε φάσεις που 'βαριέσαι' (αν και δεν συμφωνώ με τη λέξη) μπορείς να βγαίνεις μια βόλτα, να πηγαίνετε στην παιδική χαρά, στην παραλία κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΛΛΑ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΝΙΓΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ (ΛΙΓΟ ΚΡΑΓΙΟΝΑΚΙ ΠΡΙΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙΣ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δουλεύω, ανέκαθεν δούλευα. Είχα πάρει άδεια και στα 2 μου παιδάκια και επέστρεψα όταν είχαν γίνει περίπου 10μηνών. Ήταν καλά, και επίσης το καλύτερο ήταν ότι τα άφησα στα χέρια των γονιών μου και όχι σε ξένους.

Θεωρώ ότι είναι καλό να δουλεύει η γυναίκα, αφενός γιατί ξεφεύγει και λίγο και αφετέρου γιατί έχει τον μισθό της και μπορεί και συνησφέρει και η ίδια στον οικογενειακό προυπολογισμό.

Γιατί κακά τα ψέμματα, στις μέρες μας είναι πολύ θετικό το να δουλεύει η γυναίκα....εκτός αυτού δεν υπάρχει και γκρίνια.

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι χάνω πράγματα από τα παιδιά μου επειδή εργάζομαι. Αντεθέτως βιώνω όλες τις καταστάσεις μες στο σπίτι και έχω την άνεση το να πηγαίνω όπου θέλω μαζί τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΟΥ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ .ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ .ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαίνω πόσο "πνιγμένη" νιώθεις....αλλά σκέψου και το άλλο που έλεγα πάντα στον εαυτό μου....αφού μια ζωή θα είμαι εργαζόμενη γυναίκα, θα πάρω ότι δικαιούμαι από άδεια μητρότητας, άλλωστε δεν πρόκειται να ξανακάτσω ποτέ στην ζωή μου. Έτσι δεν χάρισα ούτε μια μέρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ (αν κρίνω από εμένα)πιστεύω ότι είναι καλό η γυναίκα να εργάζεται έστω και μειωμένο ωράριο έτσι ώστε να ξεφεύγει λίγο από το σπίτι αρκεί βέβαια ο άνθρωπος που θα κρατήσει το παιδί να είναι έμπιστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να σας πω κ την δικη μου αποψη...δουλευω σχεδον 10 χρονια κ παντα παραπονιομουνα αχ τι καλα να καθομουνα κανενα διμηνο...οταν ημουν μονη μου ετσι το σκεφτομουνα γιατι ουτε σπιτι ειχα να καθαριζω ουτε να μαγειρευω ουτε να νιαστω για το νοικοκυριο.οταν παντρευτηκα κ ημουν εγκυος ανυπομονουσα να ερθει το διμηνο να σταματησω αλλα επειδη βαριομουνα μονη στο σπιτι(ολες οι φιλες κ οι δικοι μου δουλευαν)εκατσα μονο ενα μηνα πριν γεννησω κ αυτο γιατι με σταματησε ο αντρας μου επειδη αναγκαζομουνα να οδηγω.οταν γεννησα ομολογω οτι οι δυο μηνες ηταν ενα τιποτα,δεν μου εφτασαν για το παιδι μου(τοτε δεν υπηρχε το 6μηνο).4 χρονια μετα μπορω να πω οτι δεν μπορω αν δεν φευγω απο το σπιτι εστω κ για 5-6 ωρες,αλλωστε τοσο δουλευα.περισσοτερες δεν νομιζω να μπορουσα.αλλαζεις αερα,περιβαλλον,ασχολιες κ δεν εχεις ολο τα ιδια κ τα ιδια.κ ειδικα οταν τα παιδια ειναι μικρα.πριν λιγες μερες που αποληθυκα νομιζα πως θα πεσω σε καταθλιψη...πρωτον για το οικονομικο κ 2ον δεν εχω μαθει να καθομαι για πολυ καιρο,δεν το μπορω,βαριεμαι.θελω να φευγω.αλλωστε κ η μικρη μου παει σχολειο,τι να κανω μονη μου στο σπιτι.οταν πριν λιγες μερεςε εμαθα οτι ειμαι εγκυος το ψιλοσοφισα κ αρχιζει να μου αρεσει η ιδεα οτι θα ξεκουραστω,θα απολαυσω την εγκυμοσυνη μου κ θα λιωσω....με λιγα λογια καλο ειναι το καθησιο αλλα οχι για πολυ...να ξερω οτι θα ξεκουραστω αλλα μετα παλι δουλεια κ παλι δουλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ "ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ".ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.

:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα γυρισω τωρα στη δουλεια μου......μακαρι να γινοτανε κατι καλο και να μην πηγαινα.......δεν θελω να αφησω τα ζουζουνια μου......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sisi mou eimaste stin idia fasi :(..

Ka8ome apo tis 1 Dekemvriou giati to afentiko mou den eixe xrimata na me plirwnei k mou eipe na me vgalei pleonazwn alla den me simfere ka8olou giati douleva ekei 2 xronia k 8a eperna mono 800 evro k etsi simfwnisa egw me to giatro mou na mou dinei xarti pws den mporw na doule4w logw egkimosinis k na pernw apo tis koinwnikes asfaliseis (ika) epidoma as8eneias pou einai to 60% tou mis8ou mou..

Stis arxes mou arese giati stin douleia mou pernousa xalia alla twra

1o. vargieme ok tin mia mera ka kanw to spti apo gwnias, tin alli na vgw ektos spitiou k na paw na plirwsw tis ipoxrewseis mas parakatw ti na kanw? oloi oi dikoi mou doulevoun k menw para polles wres spiti moni mou k arxise na me rixnei poli 4ixologika k

2o ta oikonomika mas einai poli xalia otan douleva plirwna egw tin dosi tou stegastikou mas daneiou k twra emeine k auto sto sizigo giati to epidoma as8eneias den ftanei..Distixws twra ta analave ola o sizigos (asfaleies k adeies kikloforias twn autokinitwn, supermarket, reuma,nero,ginaikologos k.o.k) k stenaxwrieme poli.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ "ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ".ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.

:D

Einai πιο ευκολο να δουλευεις...Ετσι μου εχουν πει γνωστες!

Οποτε τι?Προτιμας να κανεις κατι πιο ευκολο απο το "δυσκολο" του να εισαι

24 ωρες με τα παιδια ΣΟΥ?

Κοιταξτε...Σεβαστο!

Αλλα....Περιεργο!

Και φυσικα "χανεις" πολλα απο την καθημερινοτητα τους!

Ειναι δυνατον να μην χανεις?Τις 8+ ωρες που λειπει η μαμα,η ζωη για τα παιδια συνεχιζεται!....

Η καθεμια εχει τη γνωμη της απλα ορισμενες φρασεις ακουγονται πολυ παραξενες στα αφτια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα δεν υπηρχε καμια περιπτωση να δουλευω.

μεχρι στιγμης δεν εχω νιωσει πως βαριεμαι με τα παιδια ισως ειναι νωρις ακομα αλλα να σας πω την αληθεια δεν συγκρινω το να κατσω σπιτι μου με τα παιδια μου με το να παω εστω κ μια ωρα για δουλεια.

κ οχι γιατι φοβαμαι μην χασω στιγμες μαζι τους αλλα γιατι απλα περναω καλα με τα μωρα μου.κ οτι θα παω τον ιουνιο για δουλεια αναγκαστικα μονο καταθλιψη μου δημιουργει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με το Λιονταρακι....πηγαινω στη δουλεια μου τελη Φλεβαρη και δε θελω ουτε να το σκεφτομαι...ειναι πολλες φορες που νοιωθω πληξη στο σπιτι ακομα και ν απνιγομαι μερικες φορες αλλα η δουλεια μου νομιζω δε θα προσφερει κατι...8 ωρες +(βαλε και το πηγαινε ελα )ειναι πολλες...μονο που το σκεφτομαι ....

ειναι θεμα χαρακτηρα καθε κοπελας νομιζω παντως...εγω ας πουμε ειμαι και λιγο σπιτογατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκίνησα δουλειά όταν η μικρή μου ήταν περίπου 11 μηνών. Ήταν και είναι όντως πολύ πιο ξεκούραστο από το να είμαι σπίτι με το ζουζούνι μου.

Όμως, αν είχα τη δυνατότητα, θα ήθελα να μείνω με το μωρό μου για τα 2-3 πρώτα χρόνια. Πέρα από το ότι χάνεις πολλά όπως ειπατε μερικές, χάνει και το μωρό τον σημαντικότερο άνθρωπο στη ζωή του για το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας...

Δε χρειάζεται να βάλεις κραγιονάκι και να πας στη δουλειά για να νιώσεις άνθρωπος, μπορείς να βάλεις κραγιονάκι και να πάρεις το μωρό και να βγεις βόλτα.

Και για να μην παρεξηγηθώ....η δουλειά μου, μου αρέσει πολύ και γενικώς δεν είμαι τύπος γυναίκας που δε θέλει να δουλεύει και προτιμά το νοικοκυριό. Απλά για αυτά τα 2-3 πρώτα χρόνια που είναι τόσο σημαντικά για το παιδί... Και περνάνε και τόσο γρήγορα τα άτιμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.ΔΕΝ ΕΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΕΓΩ ΠΑΡΕΞΗΗΣΗ..ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ .ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ 17 ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ?ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΡΕΧΟΥΝ.ΕΚΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΡΑΓΙΟΝΑΚΙ ΗΤΑΝ ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙΝ ΑΠΛΑ ΕΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΠΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.ΣΟΡΥ ΑΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ :|:|:| ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera...Gia mena h kaliterh kai h pio diskolh doulia tou kozmou einai to na eisai mama, den thn alazw me oles tis doulies tou kozmou..

Ayto pou wres wres mou lipei einai na exw mia filh pou na vriskete sthn idia katastash me emena dld(na exei paidia stis idies ilikies me ta dika mou kai an einai dinaton kai tou idiou fulou) kai na skaronoume diafora mazi me ta paidia mas..

An kai exoume apo ta kalitera klimata ston kozmo distixos den exoun frontisei na iparxoun polla katalila meroi gia na kinithei mia mama me to karotsi ths h akomi na mporeis na aneveis sto leoforio me karotsi (aparadekto). Egw den odigw kai sixna esthanome egglovizmenh sto spiti giati den mporw na metakinithw monh mou xoris na exw ton sofer mou,(o antras mou). Sthn Souhdia opou kai exw megalosei ta panta einai prosarmozmena gia na kikloforoun karotsia kai anapirika amaksidia, kai to leoforio einai dwrean gia opion anevei me karotsi kai paidakia mexri 12 xronon.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν εισαι εξασφαλισμενη για το το οικονομικο σου και για μετα τα 65 τοτε εισαι αναγκασμενη να δουλεψεις.. Εσυ βεβαια το θελεις και αυτο κανει τα πραγματα πιο ευκολα!

Το ιδανικο θα ηταν να περναγες τον πρωτο χρονο του παιδιου σου μαζι του και μνα αρχισεις μετα

Η οικονομικη ανεξαρτησια ειναι πολυ σημαντικη Δεν μπορει καμια γυναικα να εξαρταται απο το συζυγο (τιποτα δεν ειναι μονιμο στη ζωη αυτη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...