Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΟΣ - ΣΥΓΚΑΜΑ-ΣΟΣ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Η μικρή μας είναι 7 μηνών, εδώ και 2 βδομάδες που τρώει φρουτόκρεμα τα κακάκια της έχουν γίνει αρκετά όξινα με αποτέλεσμα εδώ και περίπου 5 μέρες το δερματάκι της να έχει συγκαεί πολύ..Είναι κόκκινο-φωτιά με αποκορύφωμα πριν λίγο που ούτε νερό δε δεχόταν πάνω της.

Η γιατρός μου είπε και βάζω την κρεμα ΚΕΝΑΚΟΜΠ και πούδρα ΝΤΑΚΤΑΡΙΝ αλλά μου τόνισε πως είναι το πολύ για 10 μέρες.. Θέλει πολύ συχνές αλλαγές και πλύσιμο κάθε φορά..

Υπάρχει βελτίωση κάποιες φορές αλλά αν κάνει κακά της και δεν την πάρω χαμπάρι και μέινουν καμιά ωρίτσα επιστρέφουμε στο μηδέν..

Υπάρχει κάποια άλλη κρέμα καλύτερη? Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Η μικρή μας είναι 7 μηνών, εδώ και 2 βδομάδες που τρώει φρουτόκρεμα τα κακάκια της έχουν γίνει αρκετά όξινα με αποτέλεσμα εδώ και περίπου 5 μέρες το δερματάκι της να έχει συγκαεί πολύ..Είναι κόκκινο-φωτιά με αποκορύφωμα πριν λίγο που ούτε νερό δε δεχόταν πάνω της.

Η γιατρός μου είπε και βάζω την κρεμα ΚΕΝΑΚΟΜΠ και πούδρα ΝΤΑΚΤΑΡΙΝ αλλά μου τόνισε πως είναι το πολύ για 10 μέρες.. Θέλει πολύ συχνές αλλαγές και πλύσιμο κάθε φορά..

Υπάρχει βελτίωση κάποιες φορές αλλά αν κάνει κακά της και δεν την πάρω χαμπάρι και μέινουν καμιά ωρίτσα επιστρέφουμε στο μηδέν..

Υπάρχει κάποια άλλη κρέμα καλύτερη? Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ...

Στην φρουτόκρεμα μήπως βάζεις πορτοκάλι? Σε ρωτάω γιατί υπάρχει περίπτωση το πορτοκάλι να προκαλέσει σύγκαμα. Εαν της βάζεις πορτοκάλι αφαίρεσε το προς το παρόν.

Δεν έχει ποτέ συγκαεί η μικρή μου, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά 1 από τα βιβλία παιδιατρικής που έχω προτείνει για σοβαρό σύγκαμα το <<φαρμακευτικό μελάνι>> εαν δεις κ χειροτερεύει μίλα με τον παιδίατρο σου γιαυτό. Επίσης εννοείτε ότι όσο μπορεί την αφήνεις χωρίς πάνα κ στεγνώνεις καλά την περιοχή με πιστολάκι (με χλιαρό αέρα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει βελτίωση κάποιες φορές αλλά αν κάνει κακά της και δεν την πάρω χαμπάρι και μέινουν καμιά ωρίτσα επιστρέφουμε στο μηδέν...

Βρε γλυκιά μου 1 ώρα είναι πολύ για να μείνει το παιδί με τα κακάκια.

Και μεγάλο πρόβλημα να μην είχε, σίγουρα θα ερεθιζόταν αρκετά.

Αφού όμως ξέρεις το πρόβλημα φρόντιζε να την κοιτάς συχνα και όταν την αλλάζεις, να την αφήνεις , όσο μπορείς βέβαια, χωρίς πάνα, να αερίζεται και να στεγνώνει καλά η περιοχή.

Όσο από κρέμες θεωρώ όλες κάνουν καλή δουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας να την κοιτας συνεχεια!!!!!

ειδικα τωρα που ειναι ετσι το κωλαρακι της!!!

εγω συμφωνω με τα κοριτσια αλλα να συμπληρωσω οτι η υγρη πουδρα κανει ΘΑΥΜΑΤΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς αντιμετωπίσαμε παρόμοιο πρόβλημα για ένα περίπου μήνα όταν βγαίναν τα πρώτα δόντια.

Αυτό που δούλεψε στην περίπτωσή μας ήταν το μελάνι σε συνδυασμό με λανολίνη για να αδιαβροχοποιεί την περιοχή.

Όποτε την πλένεις να φροντίζεις να την σκουπίζεις πολύ πολύ καλά. Ακόμη μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πιστολάκι για τα μαλλιά για να την στεγνώνεις πολύ καλά.

Θα βάζεις ταμποναριστά μελάνι με βαμβάκι στην περιοχή και από πάνω λανολίνη.

Αν είναι εφικτό άφηνέ την χωρίς πάνα όσο περισσότερο μπορείς για να αερίζεται ή τελοσπάντων να της την φοράς πιο χαλαρά για να μην ακουμπάει πάνω της.

Περαστικά σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις τόσο άμεσες απαντήσεις.. δε σας κρύβω ότι έχω στεναχωρηθεί και αγχωθεί πολύ με αυτό ο θέμα :(

ήδη έβαλα το πιστολάκι των μλλιών στο μπάνιο για να τη στεγνώνω καλά..θα δω πως θα παει και αύριο και αν ειναι θα ρωτήσω παιδίαυτρο μου για το μελάνι που είπατε.. τι είνι αυτό παρεπιμπτόντως?έ΄ναι η έσχατη περίπτωση??

μαιμοθδάκι η υγρή πούδρα ποια είναι? μαρκα εννοω..την βάζεις μόνο σε περίπτωση συγκάματος ή και προληπτικά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υγρή πούδρα υπάρχει και της fissan.

Πρόσεχε όμως με το πιστολάκι, θεωρώ πως δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να της στεγνώσεις το δερματάκι, δεδομένου ότι βγάζει ζεστό αέρα και θα την τσούζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μελανι το παιρνεις απο φαρμακειο.. ειναι παρα πολυ καλη λυση και απο τις πιο γρηγορες.. μην το φοβασαι, ειναι παρα πολυ καλο, απλα ο κωλαρακος ειναι λιγο μπλε :D

κοιτα εγω προληπτικα δεν του βαζω τιποτα.. υγρη πουδρα εγω χρησιμοποιω της φισσαν, μοιαζει με την κλασσικη συσκευασια αλλα ειναι υγρη.. αν εχει συγκαει πολυ, του βαζω μια δυο φορες μελανι και μετα την υγρη πουδρα... μεσα σε 2 μερες το κωλαρακι ειναι φραπαδουρα και παλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμενα.εγω καθε φορα που τον αλλαζω τον μικρομου και εχει συγκαει τον πλενω τοπικα καλα και του βαζω με ενα βαμβακι ελαιολαδο(αρκετο οχι τσιγκουνιες) και το πολυ σε μια μερα εχει καθαρησει και ξεκοκκινισει εντελως και ειναι και ενας εντελως φυσικος τροπος.ελπιζω να βοηθησει την μικρησου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελίνα το μελάνι είναι 100% φυσικό προιόν (όπως και η λανολίνη) και είναι μυκητοκτόνο. Είναι εντελώς αθώο για το δέρμα του μωρού και να μην το φοβάσαι καθόλου. Σκέψου ότι το χρησιμοποιούν και σε στοματίτιδες!!!

Οι κορτιζόνούχες κρέμες έχουν πάντα αποτέλεσμα αλλά 1ον είναι παροδικό και μόλις τις σταματήσουμε επανέρχεται το πρόβλημα και 2ον δεν μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε για πολλές μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελανι και σπαθολαδο.

Οσες φορες εχει συγκαει εχουν κανει θαυματα..και μια φορα μαλιστα συθγκαησε πολυ ασχημα.

Εγω παντως απο τωτε που ανακαλυψα το σπαθολαδο εχω αντικαταστησει τις κρεμες του εμποριου.

Επισης στις καθημερινες αλλαξιες του βαζω και αμυγδαλελαιο η αλαιο jojoba υπαρχουν στα φαρμακεια, παιρνω του κορρε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αυτη την ηλικια κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα με το γιο μου.Καταρχην θα πρεπει να παρατηρεις συχνα αν τα εχει κανει, αφου δεν σου ειναι ευκολο να το καταλαβαινεις, ακομα οι μυρωδιες ειναι πιο διακρτικες, περιμενε κανα διμηνο να δεις τι ευωδια πευκου θα σε παιρνει!

Εννοειται οτι καθαρισμα με μωρομαντηλα μονο στην αρχη να αφαιρεσεις τα κακα και μετα βουρ για τοπικη πλυση!Δροσερο νερακι!οχι χλιαρο, οχι ζεστο!

Υπαρχει μια κρεμα η σελεστοντερμ της γκαραμισιν που μου ειχε προτεινει η παιδιατρος, αλλα δεν απλωνοταν καλα.

Εγω γενικα πενατεν βαζω, αλλα τις μερες που ερεθιζεται πολύ βαζω την σουντοκρεμ που μου ειχαν προτεινει στο μαμυ.Ειναι παρα πολύ καλή!Κι εχει και το καλο οτι τη βαζεις οσο συχνα θες, δε σε περιοριζει να τη βαζεις πχ μονο για μια βδομαδα.

Α!Και εννοειται τωρα που ειναι σε εξαρση, ακομα και τσισα μονο να εχει κανει, σε καθε αλλαγη πανας, τοπικη πλυση, γιατι τα μωρομαντηλα ειναι ερεθιστικα.

Ελπίζω να σε βοηθησα!καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΑΕΙ ΠΟΤΕ!!ΜΕΧΡΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΤΟΥ ΕΒΖΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗΝ SUDOCREAM ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΕΡΕΘΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΜΠΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΧΕΟΥ ΣΥΓΚΑΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελίνα το μελάνι είναι 100% φυσικό προιόν (όπως και η λανολίνη) και είναι μυκητοκτόνο. Είναι εντελώς αθώο για το δέρμα του μωρού και να μην το φοβάσαι καθόλου. Σκέψου ότι το χρησιμοποιούν και σε στοματίτιδες!!!

Οι κορτιζόνούχες κρέμες έχουν πάντα αποτέλεσμα αλλά 1ον είναι παροδικό και μόλις τις σταματήσουμε επανέρχεται το πρόβλημα και 2ον δεν μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε για πολλές μέρες...

αγγελινα ισχυει οτι το μελανι ειναι φυσικο? υπαρχει καποια μαρκα? γιατι η μικρη μου ειναι 10 μηνων και 1η φορα συγκαηκε και δεν ξερω τι αλλο να της βαλω. χρησιμοποιησα και κρεμα με κορτιζονη αλλα εκει που εβλεπα βελτιωση ξαναεμφανιστηκε. ο παιδιατρος μου ειπε ως τελευταια επιλογη να παρω μελανι αλλα οχι για πολυ γιατι ειναι τοξικο. τελικα ισχυει? τι να κανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας,

όλα τα συγκάματα ειναι μυκητιάσεις και θέλουν προσοχή.

εγώ θα σας προτείνω την Daktarin. 2 μέρες την βάζεις κάθε 8αωρο 2 μέρες κάθε 12άωρο και 2 μερες 1 φορά την μέρα.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να ειναι εντελώς στεγνό το μωρό οταν του φοράς την πάνα. Εγώ ως τους 8 μήνες χρησιμοποιούσα πιστολάκι για να τον στεγνώνω και τώρα πια έχω πάντα μια βεντάλια εκεί που τον αλλάζω..

Αν το προσέξεις αυτό δεν θα σου ξανασυγκαεί, πίστεψέ με. :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ και γω οτι το πορτοκαλι προκαλει συγκαμα..εμενα τον δικο μου ομως τον πειραξε στην αρχη το αχλαδι μετα ολα καλα

οσο ειναι ετσι καλο ειναι να μη τρωει πορτοκαλι ντοματα και λεμονι οταν εφουντωσει οκ

βασικα εμενα και τα παμπερς μου καναν ζημια μετα πηρα πανες αλλα τις κοψαμε πριν λιγο γιατι δε βολευεται ημανα μου

κανα 2 φορες που συγκαηκε βαζαμε για 5 μερες ΕΟΣΙΝ ειναι σα ιωδιο για τα μικροβια 1 φορα τη μερα και TRAVOGEN ALOIFH ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΘΕΙ ΤΙς ΥΠΟΛΟΙΠΕς ΦΟΡΕς ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΑ ΕΒΑΖΑ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΡΕΜΑ(ΕΓΩ εχω κατι αμερικανικες earth mama angel baby)

οταν εχει κοκκινιλα βαζω ελαιολαδο στην πανα και ολα οκ..αλλα δε θελει πολλη ωρα λερωμενο το παιδι κατευθειαν αλλαγη η σπαθολαδο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να σε βοηθίσω να σου πω ότι εμένα είχε συγκαεί μια φορά πάρα πολύ έκτός από τις κρέμες που μου είχε δώσει η παιδίατρος μου είχε τονίσει ότι δεν χρησιμοποιούμε μωρομάντηλα ούτε αφρόλουτρο και τα λοιπά μόνο νερό και ότι θέλει συνέχεια πλύσιμο και από τα τσισάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΣΟΥ, ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!!! Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ Κ ΣΤΕΓΝΩΜΑ ΜΕ ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΑ ΤΟ ΚΩΛΑΡΑΚΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ SUDOKREAM ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ...ΑΥΤΗ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ , Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ! μωρέ τα μωράκια τι τραβάνε και αυτά.

αυτή η αλοιφή που σου έδωσε ο γιατρός σου είναι φαρμακευτική και μάλλον αν θυμάμαι καλα πρέπει να έχει και λίγο κορτιζόνη.

εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση χρησιμοποιούσα freshiderm για συγκαμα το κιτρινο σολιναριο και είναι πάρα πολύ καλή.

αυτή μπορείς να τη χρησιμοποιείς καθημερινα μετα από καθε αλλαγμα χωρις κανε προβλημα.

οπότε μόλις τελειώσεις με τη θεραπεια του γιατρου σου αν θες μπορεις να τη ξεκινήσεις και κάνει και για το προσωπο όταν βγάζει κανενα σπυρακι συνηθως γυρω από το στομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω και sudocream χρησιμοποιω και daktarin της εβαλα και με πιστολακι την στεγνωνα. αυτη ειναι η 3η εβδομαδα που μια της περναει και μετα επανεμφανιζεται δηλ. μολις τελειωσω την θεραπεια με την κορτιζονουχα κρεμα σε 2 μερες αρχιζει παλι το συγκαμα.δεν ξερω τι να κανω. θα της βαλω σημερα μελανι να δω πως θα παει. αν εχετε καποια ιδεα please.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι πιστευω πως αυτό με το πιστολάκι είναι κουλό. Sorry κιόλας αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλό στο έχει πει παιδίατρος???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη παιζει να ειναι μικητιαση..

ψαξτο λιγο, θελει διαφορετικη αγωγη

εκανα λαθος χρησιμοποιησα την cenacob που μου ειπε ο γιατρος η οποια ειναι και για μικητιασεις και αντιμικροβιακο και για πληγες. μολις γινεται καλα και σταματω εμφανιζεται παλι. και μου ειπε δεν μπορω να την χρησιμοποιω πανω απο 1 εβδομαδα. μου λεει πρεπει να ειναι χωρις πανα αλλιως δεν θα περασει, ομως πως το κανεις αυτο? στην ηλικια της ανα πασα στιγμη θα κατουρηθει και θα χ.... τι να κανω?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι πιστευω πως αυτό με το πιστολάκι είναι κουλό. Sorry κιόλας αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλό στο έχει πει παιδίατρος???

οχι μονη μου της εκανα για να απορροφησει την φαρμακευτικη κερμα, ειχε αποτελεσμα. μην φανταστεις οτι καθε 3 και λιγο της εβαζα πιστολακι, πιο πολυ την χαλαρωνε η ζεστη παρα κανει καποια δουλεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...