Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010 Νο4


Recommended Posts

Έλενα εγώ τα έκανα στην 8η εβδομάδα...

Δεν ξέρω αν καμιά φορά ξεχνάνε οι γιατροί...εμένα ξέχασε να μου πει για κυστική ίνωση με αποτέλεσμα να αργήσω να κλείσω ραντεβού στο Λαικο και να πάω στις 25 Οκτώβρη... :shock::shock::shock:

Για πες του το και εσύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας φουσκοκοιλίτσες!

Σαμάνθα μου δεν θα είναι κάτι ανησυχητικό, ηρέμησε κ όλα θα είναι πολύ καλά :)

Elenakos όλο το πακέτο - μαζί με κυστική ίνωση, θρομβοφιλία κ κολπικό επίχρισμα - μου το έγραψε στην 6η εβδομάδα. Όλα μαζί στοίχισαν 600€ στο Ιασώ που τα έκανα εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΝΕΑ?ΕΓΩ ΜΟΛΙς ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΙΚΟΥΒΕΡΤΟ ΦΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ........ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Η ΕΞΟΔΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑ ΚΡΕΠΟΥΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥς ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια τι μου κάνετε?

Κουκίδα περαστικούλια!!!

Σαμάνθα πιστεύω αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα σου το έλεγε ο γιατρός.

Εγώ περιμένω τον αδερφό μου και τη κοπέλα θα έρθουν να μας επισκεφθουν και θα μείνουν 3 βδομάδεσ γιούλι!!! Μου'χουν λέιψει πολύ η οικογένειά μου και οι φίλοι μου. Έτσι είναι άμα μένεις στο εξωτερικό!!!!!

Κοριτσια να ρωτήσω τις αιματολογικές και τη β επιπέδου σας τα κανόνισαν την ίδια μέρα? Εμένα πρώτα τις αιματολογικές και μετά από 2 βδομάδες θα κάνω τον υπέρηχο β επιπέδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι καμιά σας εδώ και είχα όρεξη για κους κους.

Καθάρισα το σπίτι και είμαι πτώμα. Πρίν μείνω έγκυος δεν καταλάβαινα τίποτα τώρα κου ράζομαι με το παραμικρό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Γιουλάκι!! Προσπαθώ να ξεκουράζομαι αλλά κάποιες στιγμές πρέπει να σχολούμε και με το σπίτι. Εσυ πως είσαι, πως αισθάνεσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσουδια!

Ελενακος, μπορει να στο γραψει αργοτερα ! θα πρεπει να στο γραψει γιατι η υγεια του κολπου ειναι ΚΑΙ αυτη σημαντικη στο συνολο της εγκυμοσυνης...

πες του το να δεις τι γνωμη εχει, ισως και να το ξεχασε...

εμενα η δικια μου ξεχασε να μου βαλει την λιστεριωση !!!!!

χιχιχιχιχι αλλα μου την εβαλε στην επομενη εξεταση αιματος (12 εβδομαδα) ...

και μου ΞΑΝΑεβαλε κολπικο επιχρισμα...

μην ανησυχεις ομως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

HELLO!!

Περασαμε καλά κοριτσια??

Εγω εκανα προγεννητικό μια φορα και απλα επαναλαμβανω τη γενικη αιματος καθε μηνα μεχρι στιγμης.

Κολπικο επιχρισμα δεν μου ξαναζητησαν :shock: ούτε να επαναλάβω τοξοπλασμα και τα άλλα που πάνε μαζί. :shock:

απλά να ρωτησω Βάσια σου ειπε ο γιατρος σου οτι η αιματολογικη σε συνδυασμο με την Β επιπεδου- πρεπει να γινει με χρονική απόσταση 2 εβδομαδων, ή ειναι τυχαίο? ποσων εβδομαδων θα την κάνεις???

ουρων ξανακάνατε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκιδιτσα μου!!! μουτς ματς μουτς ματς μουτς !!

τωρα που το λες, κατσε να διευκρινισω κατι πραγματακια για την δικη μου περιπτωση: εγω απο τον προγεννητικο ελεγχο βρεθηκε οτι ΔΕΝ ειχα αντισωματα για τοξοπλασμα, μαλλον γι αυτο εκανα ξανα και θα ξανακανω... και στο κολπικο επιχρισμα την 1η φορα μου βρεθηκε μια απλη μυκητιαση (πολυ συνηθισμενη στις εγκυους) και ισως γι αυτο το επανελαβα, και οντως χωρις να παρω αντιβιωση κλπ μου περασε !

ειναι τυπικα αυτα...

vasia μου και γω δεν μπορω ... σηκωνομαι πολλες φορες και κανω δουλιτσες μεσα στο σπιτι, χωρις βαρη ομως! σφουγγαρισματα και τετοια σιγα σιγα ομως... ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν από εξετάσεις:

Προγεννητικου: γεν.αιματος, τοξόπλασμα,ερυθρά, λιστερια, κολπ. επιχρυσμα , κυστικη ινωση (όχι ακομη), μεσογ. αναιμια, ομαδα αιματος, καλλιεργεια ούρων και γενική ούρων.

Κάθε μήνα: γενική αίματος, ζάχαρο (βασικό!!), και γενική ούρων.

αυτά για την ώρα!!

Εάν είχα πρόβλημα με θυροειδή θα έπρεπε να κάνω και αυτά...

Εάν είχα πρόβλημα με θρομοφιλία θα έπρεπε να κάνω και αυτό (σύμφωνα με τον γιατρό μου πάντα)

Αλλά αν είχα πρόβλημα πώς θα το ήξερα χωρίς να κάνω εξετάσεις?? ΟΕΟ???

Δουλεύω όλο το σκ και έχω πεθάνει... :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαράκι!!

ειχες θεματακι γιαυτο τις επανέλαβες ε? ενταξει τοτε. Εγω αυριο που εχω υπέρηχο το απογευμα( [smilie=blob3.gif] ) θα ρωτησω τον γιατρο τι κανουμε με τις εξετασεις και καθε πότε(περαν της γενικης αιματος) για να ξερω βρε παιδι μου!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου, εγώ μετά την αυχενική, έκανα γενική αίματος + ούρων+ ζάχαρο. Νομίζω ότι κάθε μήνα θα γίνονται. Από πλευράς γιατρού, μετά τις 14/9 που έκανα στο Ιασώ την αυχενική, μου είπε σε 1 μήνα στο ιατρείο του ξανά για υπέρηχο.

Βάσια, δεν κατάλαβα αυτό για τη β' επιπεδου... Τόσο νωρίς γίνεται αυτή η εξέταση??? Συνδυάζεται κ με λήψη αίματος πάλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκανα αυχενικη γιατι ειχα υψηλες αυχενικες.τα αιματολογικα στα διδυμα δεν μετρανε νομιζω αλλο αν τις εκανα για να ενισχυσω το λητω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ!!!!! ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ? ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Η DOLFIN ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ.... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..... ΓΙΝΕΤΕ 16-20 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ. ΑΝ ΣΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ!!!!

ΕΛΕΝΑΚΟΣ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΓΩ,ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ...... ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΜΕΡΑ!!!! :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα!!!

Spirouli μπράβο που σου πέρασε το δοντάκι!!! Αντε μόνο καλά να ακούς στο εξής :D:D:D

Ασχετο εγώ δεν έχω πάρει ακόμη τα αποτελέσματα από την papp-A αλλά έχω ηρεμήσει διότι ο γιατρός μου είπε ότι το βασικό είναι ο υπέρηχος...

Εγώ πέρασα ψιλο-χάλια σαββατοκύριακο...με αρρυθμίες οι οποίες τώρα μου περάσαν και δούλευα όλη την ώρα...ευτυχώς μια νέα εβδομάδα ξεκινάει!!

Περιμένω και την μανούλα μου να ερθει να μου μαγειρέψει :D:D:D

demie και εγώ τις ίδιες εξετάσεις εκανα αλλά πριν την αυχενική για να τις δείξω στον γιατρό (μόνο που τις ξέχασα :?:?:? )

Βρε κορίτσια κανονικά έχει περάσει το 1ο τρίμηνο για όλες μας και κανονικά θα πρέπει να νοιώθουμε μια ασφάλεια...αλλά εγώ δεν ξέρω δεν την νοιώθω ακόμη....

για εμένα πιστεύω κατά τον 5ο μήνα που θα νοιώθω καθημερινά το μωρό θα νοιώθω πιο καλα...

ΑΑΑΑ!! Είδα στην Μενεγάκη το πρωί ένα νεογέννητο από το Ιασώ που του έκαναν την 1η παιδιατρική εξέταση (μόλις είχε γεννηθεί)...Το καημένο δεν μπορούσε να καταλάβει τι του συνέβαινε...χαχα!! Δεν ήξερε αν ήταν μέσα στην κοιλιά της μαμάς του ακόμη ή όχι!! Ήταν αγοράκι και μια σκέτη γλύκα...Επίσης ο γιατρός εκεί είπε ότι η αναλογία κοριτσίων προς αγορίων που γεννιουνται είναι 4 προς 1!!!!

Αχ θα γίνουν περιζήτητοι οι άντρες στο μέλλον και θα τους κυνηγούν οι γυναίκες :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!

Σπιρτουλι και γω ετσι ξερω για την παρακεντηση- 16 με 20η βδομαδα.

ειναι η σειρα μου να αρρωστησω- κρυωσα τελικα για τα καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω σαμανθακι!!! καπου διαβαδα οτι η αρρυθμιες ειναι συμπτωμα της εγκυμοσυνης αλλα δεν θυμαμαι που....... μην ανησυχεις ολα θα περασουν!!!!!

1 προς 4? ειναι τρομακτικο το ποσοστο..... δεν τα περιμενα τοσο χαλια τα πραγματα!!!!! :-o:-o:-o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirtouli είναι 1 προς 4 στο Ιασώ, όπου στατιστικά στην Αθήνα πάνε ζευγάρια πιο μεγάλης ηλικίας που έχουν 'μαζέψει' το 10χίλιαρο της γένας και τους 'περισσεύει' :shock::shock::shock:

Και όχι ότι είναι απόλυτο αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν οι άντρες (κυρίως) είναι πιο μεγάλοι σε ηλικία, τότε κάνουν πρώτα κοριτσάκι...Επίσης τα κοριτσάκια για πρώτα παιδιά αναπτύσσονται πιο εύκολα γιατί το σώμα της γυναίκας είναι πιο 'φιλικό'...

Ενώ τα ζευγάρια που είναι πιο νεαρά δεν έχουν το 'κομπόδεμα' και πάνε σε δημόσια νοσοκομεία...Στην Αθήνα πάντα!!!!!

Πάντως 4 φίλοι μας πιο μεγάλοι που έκαναν τα τελευταία 3 χρόνια παιδάκι έκαναν και οι 4 κοριτσάκι!!!!

Ο ένας έκανε και 2ο περυσι που είναι αγοράκι άρα να την η αναλογία 4 προς 1 !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω κατα-ενθουσιαστεί με την ιδέα να κάνω κοριτσάκι μιας και δεν είχα ποτέ αδερφή αλλά 2 αδέρφια να έχουν την κυριαρχία στο σπίτι .... και ήδη με φαντάζομαι να του φτιάχνω κοτσιδάκια και να πηγαίνουμε βολτουλες...

ο άντρας μου βέβεια με κοροιδεύει και λέει ότι ονειρεύομαι όνειρα θερινής νυχτός καθώς απέχουμε πολύ ακόμη από τις βολτούλες και μέχρι να φτάσουμε εκεί έχουμε κλάματα και πάνες κλπ κλπ....

αλλά εγώ μετά του λέω ετοιμάσου αν είναι κοριτσάκι να μας 'χαρτζηλικώνεις΄ για να πηγαίνουμε για ψώνια και τον πιάνει άγχος :D:D:D:D:D:D

Τον έχω τρελάνει :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμ για να σκεφτώ τα δικά μας στατιστικά!

Λοιπόν:

Αναλογία από το σόι της μαμάς μου (ξαδέρφια δικά μας-πρώτα): 7 αγόρια και 4 κορίτσια (σε σύνολο 5 οικογενειών)

Αναλογία από το σόι του μπαμπα μου : 4 αγόρια και 1 κορίτσι (εγώωωωωω) (σε σύνολο 2 οικογενειών)

11 προς 5 σύνολο (αγόρια προς κορίτσια)...

ξέρω και εγώ...αν και αυτά δεν είναι απόλυτα αντιθέτως είναι πολύ σχετικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αα και από το σόι του άντρα μου: 4 αγόρια και κανένα κορίτσι (2 οικογένειες) από την μία πλευρά και

4 αγόρια και 1 κορίτσια από την άλλη πλευρά (3 οικογένειες)

ε ρε κόλημα με τα στατιστικά!!! :shock::shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...