Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ?


yolanda

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Έχω το εξής χαζό πρόβλημα: Αν και έχω ολοκληρώσει όλες τις εξετάσεις που μου συνέστησε να κάνω ο γιατρός μου, δεν αποφασίζω να πραγματοποιήσω την τελευταία, την σαλπιγγογραφία. Ο λόγος είναι ότι φοβάμαι πολύ...

Αν και έχω διαβάσει στο διαδίκτυο αλλά και σε αυτό το φόρουμ, όλες τις λεπτομέρειες, διαδικασία, προβλεπόμενο πόνο, κόστος κτλ, δεν αποφασίζω να την κάνω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, ώστε να χαλαρώσω πριν την εξέταση? Είναι σωστό να πάρω ένα ήπιο αγχολυτικό προκειμένου να ηρεμήσω?

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω φοβομουν πολύ για την σαλπιγγογραφία.ο γιατρος μου ειπε να παρω ενα υποθετο μποσκοπαν αλλα να μήν το πω εκει γιατι αν δεν ξέρουν μπορει να νομιζουν οτι πειραζει.δεν καταλαβα τιποτα..ελεγα "τωρα θα πονεσω"αλλα ευτυχως τιποτα.φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω φοβομουν πολύ για την σαλπιγγογραφία.ο γιατρος μου ειπε να παρω ενα υποθετο μποσκοπαν αλλα να μήν το πω εκει γιατι αν δεν ξέρουν μπορει να νομιζουν οτι πειραζει.δεν καταλαβα τιποτα..ελεγα "τωρα θα πονεσω"αλλα ευτυχως τιποτα.φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα σαλπιγγογραφια την τεταρτη που μας περασε και μπορω να πω οτι ειναι ενας ο πονος υποφερτος περιπου οπως οταν ερχεται η περιοδος.Και εμενα πριν απο την εξεταση μου ειπε ο γιατρος μου να παρω μπουσκοπαν.Η εξεταση ειχε 10 λεπτα διαρκεια περιπου στην αρχη ειναι σαν γυναικολογικη εξεταση και μετα αφου μπει το ειδικο υγρο σου κανουν τις ακτινογραφιες και τελειωνεις πριν το καταλαβεις.Μην ανησυχεις κανε την εξεταση δεν ειναι επωδυνη τουλαχιστον ετσι εχω να σου πω εγω που την εκανα πριν απο λιγες μερες.:) Οσο για το αγχολυτικο ρωτησε τον γιατρο σου να σε συμβουλεψει τι μπορεις να παρεις πριν απο την εξεταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα σαλπιγγογραφια την τεταρτη που μας περασε και μπορω να πω οτι ειναι ενας ο πονος υποφερτος περιπου οπως οταν ερχεται η περιοδος.Και εμενα πριν απο την εξεταση μου ειπε ο γιατρος μου να παρω μπουσκοπαν.Η εξεταση ειχε 10 λεπτα διαρκεια περιπου στην αρχη ειναι σαν γυναικολογικη εξεταση και μετα αφου μπει το ειδικο υγρο σου κανουν τις ακτινογραφιες και τελειωνεις πριν το καταλαβεις.Μην ανησυχεις κανε την εξεταση δεν ειναι επωδυνη τουλαχιστον ετσι εχω να σου πω εγω που την εκανα πριν απο λιγες μερες.:) Οσο για το αγχολυτικο ρωτησε τον γιατρο σου να σε συμβουλεψει τι μπορεις να παρεις πριν απο την εξεταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωτα απ'ολα να σου πω οτι εκανα περσι την εξεταση αυτη και δεν καταλαβα τιποτα απολυτως,ηταν σαν το τεστ ΠΑΠ για εμενα.Θα χαλαρωνες αν σου ελεγα οτι εκανα την εξεταση στις 3 Ιουλιου 2007 και στις 7 εμεινα εγκυος? Λενε οτι αυξανει τις πιθανοτητες...δεν ξερω αν αληθευει αλλα μ'εμενα επιασε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωτα απ'ολα να σου πω οτι εκανα περσι την εξεταση αυτη και δεν καταλαβα τιποτα απολυτως,ηταν σαν το τεστ ΠΑΠ για εμενα.Θα χαλαρωνες αν σου ελεγα οτι εκανα την εξεταση στις 3 Ιουλιου 2007 και στις 7 εμεινα εγκυος? Λενε οτι αυξανει τις πιθανοτητες...δεν ξερω αν αληθευει αλλα μ'εμενα επιασε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω εκανα την σαλπιγγογραφια πριν λιγο καιρό.Μιάμιση ωρα πριν την εξέταση μου εκανε ο γιατρός μια ενεση παυσίπονη.Κατα την εξέταση δεν πονεσα ιδιαίτερα και ήταν όπως ειπε και η rousot σαν το τεστ ΠΑΠ.Ειναι αλήθεια οτι πολλές κοπέλες έμειναν εγκυος μετά την εξέταση αυτη οπότε αξίζει τον κόπο.Όσο πιο χαλαρή είσαι τόσο καλύτερα για σένα,μην σκεφτεσαι την εξέταση και προσπάθησε να σκεφτείς κατι αλλο εκείνη τη στιγμή.

Εύχομαι ολα να πάνε καλά και να μας πεις τα νέα σου οταν τελειώσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω εκανα την σαλπιγγογραφια πριν λιγο καιρό.Μιάμιση ωρα πριν την εξέταση μου εκανε ο γιατρός μια ενεση παυσίπονη.Κατα την εξέταση δεν πονεσα ιδιαίτερα και ήταν όπως ειπε και η rousot σαν το τεστ ΠΑΠ.Ειναι αλήθεια οτι πολλές κοπέλες έμειναν εγκυος μετά την εξέταση αυτη οπότε αξίζει τον κόπο.Όσο πιο χαλαρή είσαι τόσο καλύτερα για σένα,μην σκεφτεσαι την εξέταση και προσπάθησε να σκεφτείς κατι αλλο εκείνη τη στιγμή.

Εύχομαι ολα να πάνε καλά και να μας πεις τα νέα σου οταν τελειώσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κιεγώ πρέπει να την κάνω αλλά φοβάμαι πολύ!

Σκέφτηκα να πάω σε ιδιωτικό κέντρο και να κάνω νάρκωση με μέθη.

Αξίζει τον κόπο να πάρω νάρκωση για μια τέτοια εξέταση;

Το μποσκοπάν είναι κολπικό ή όχι; Μήπως είναι προτιμότερο το υπόθετο; Καλή λύση μου ακούγεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κιεγώ πρέπει να την κάνω αλλά φοβάμαι πολύ!

Σκέφτηκα να πάω σε ιδιωτικό κέντρο και να κάνω νάρκωση με μέθη.

Αξίζει τον κόπο να πάρω νάρκωση για μια τέτοια εξέταση;

Το μποσκοπάν είναι κολπικό ή όχι; Μήπως είναι προτιμότερο το υπόθετο; Καλή λύση μου ακούγεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα yolanda μου!!

Και εγώ έκανα σαλπιγγογραφία και δεν ήταν έτσι όπως το λένε!

Απλά μόνο όταν μπαίνει το υγρό νιώθεις ελαφριά ότι θα σου έρθει περίοδος. Άσε που τους το λες και σταματάν αν δεν το αντέχεις! Φυσιολογικά διαρκεί πολύ λίγο αν και εμένα κράτησε 30 λεπτά καθώς είχα πρόβλημα και μου ξαναέβαζαν υγρό. Δεν ήταν τίποτε απολύτως!!

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις τίποτε!!

Όλα θα πάνε τέλεια!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα yolanda μου!!

Και εγώ έκανα σαλπιγγογραφία και δεν ήταν έτσι όπως το λένε!

Απλά μόνο όταν μπαίνει το υγρό νιώθεις ελαφριά ότι θα σου έρθει περίοδος. Άσε που τους το λες και σταματάν αν δεν το αντέχεις! Φυσιολογικά διαρκεί πολύ λίγο αν και εμένα κράτησε 30 λεπτά καθώς είχα πρόβλημα και μου ξαναέβαζαν υγρό. Δεν ήταν τίποτε απολύτως!!

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις τίποτε!!

Όλα θα πάνε τέλεια!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...