Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δαχτυλο στο στομα!


Guest

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω αν ξερετε τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση. Ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι θα το κοψει μονος του. Βλεπω ομως οτι οσο περναει ο καιρος το βαζει ολο και πιο συχνα. Οταν του το βγαζω τσαντιζεται. Τωρα ειναι 25 μηνων. Περιμενω να μου πειτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Συζητησε με την παιδιατρο αν θα επρεπε να επανελθεις στην πιπιλα. Οι θηλαστικες κινησεις με το δαχτυλο ισως δηλωνουν την αναγκη του παιδιου να ολοκληρωσει νευρολογικα αυτες τις θηλαστικες κινησεις. Αυτο δεν πρεπει να σε αγχωνει. Μακαρι ολοι οι γονεις να μην βιαζοντοθσαν να αφαιρεσουν την πιπιλα. Ειναι ενα σταδιο της ζωης που πρεπει να ολοκληρωθει στην πορεια της ωριμανσης του νευρικου μας συστηματος.Ρωτα την παιδιατρο σου..και ισως και καποιο αλλο παιδιατρο για μια δευτερη γνωμη και μην ακους εμπειριες γονεων πανω σ αυτο το θεμα... παρα μονο ειδικων. Να εισαι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλύτερα να επαναφέρεις την πιπίλα. Είναι προτιμότερο, κόβεται πιο εύκολα. ένα θα σας πω: Η αδερφή μου σταμάτησε να πιπιλάει το δάχτυλό της στην 1η Γυμνασίου!!!! :lol: :lol: :woohoo: Αν μάθει οτι το κοινοποίησα θα με σκοτώσει!:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

....Μήπως Δημητρούλα μου να ξαναδοκιμάσετε την πιπίλα;;;;;;

Η κόρη μου η μεγάλη (11,5 ετών), έκοψε την πιπίλα στην 1η Δημοτικού!!!

Δεν έβαλε ποτέ τα δάκτυλα στο στόμα (είχε πιπίλα) και τα δόντια της δεν στράβωσαν!!! (Έτσι μου έλεγαν. Ότι θα χαλάσουν τα δόντια της από την πιπίλα!!!!!)

Εάν το παιδάκι σου δεν παίρνει πιπίλα θα σου έλεγα "Αφησέ το μωρε, θα έρθει η ώρα που θα το κόψει μόνος του".

Φιλιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες σας! Την πιπιλα απο μικρος δεν την ηθελε. Το σκεφτηκα και εγω λοιπον και ειπα να ξαναδοκιμασω. Τα ιδια ομως!Το γελιο ειναι οτι εμαθε να λεει πιπιλα και ας μην τη χρησιμοποιεί!:P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω απολυτα με την Silia,που σιγουρα ειναι πιο εμπειρη μανουλα αφου εχει τοσο μεγαλο παιδακι!;) Αφησε τον και καποια στιγμη θα το κοψει.Φιλακια !:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Δημητρουλα μου γιατι πρεπει να παψει να βαζει το δαχτυλο στο στομα?ενοχλει κανεναν ο μικρος?μαζι του το εχει παντα,δεν προκειται να το χασει και να το ψαχνεται οπως την πιπιλα,ε...τι αλλο θελεις:P

Αστο βρε το μωρο,μην ανησυχεις θα το κοψει,μπορει να αργησει αλλα θα το κοψει μονος του,αλλωστε οτι και να κανεις δεν θα το σταματησει.Εγω ειχα το δαχτυλο μεχρι την εκτη δημοτικου[στον υπνο μονο],τα δοντια μου ειναι ολοισια αλλα και τι δεν ελεγε η μαμα μου για να σταματησω,χωρις αποτελεσμα φυσικα!Γι αυτο αφησε το παιδακι μονο του,οταν ερθει η ωρα θα το κοψει.

καληνυχτα Δημητρουλα μου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννη έγραψε:

Δημητρουλα μου γιατι πρεπει να παψει να βαζει το δαχτυλο στο στομα?ενοχλει κανεναν ο μικρος?μαζι του το εχει παντα,δεν προκειται να το χασει και να το ψαχνεται οπως την πιπιλα,ε...τι αλλο θελεις:P

Αστο βρε το μωρο,μην ανησυχεις θα το κοψει,μπορει να αργησει αλλα θα το κοψει μονος του,αλλωστε οτι και να κανεις δεν θα το σταματησει.Εγω ειχα το δαχτυλο μεχρι την εκτη δημοτικου[στον υπνο μονο],τα δοντια μου ειναι ολοισια αλλα και τι δεν ελεγε η μαμα μου για να σταματησω,χωρις αποτελεσμα φυσικα!Γι αυτο αφησε το παιδακι μονο του,οταν ερθει η ωρα θα το κοψει.

καληνυχτα Δημητρουλα μου :kiss:

Yβοννη μου καλημέρα!Πολύ μου άρεσε η απάντηση σου!Της προάλλες είχα πάει στο χασάπη να πάρω κρέας. Μπαίνει λοιπόν μέσα μια γρια και λέει στο Δημήτρη:"καλέ βγάλε το δάχτυλο απ το στόμα οι άντρες δεν κάνουν έτσι!"

Την κοιτάω με απορία και της λέω: "Α δεν θέλω τέτοια". Μου την έσπασε! Από τότε δεν ασχολήθηκα με το θέμα και είπα και εγώ όταν θα είναι έτοιμος θα το κόψει!milaw μου φιλιά στην μπέμπα!Σας φιλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Δημητρούλα η δική μου κορούλα άρχισε να βάζει το δάχτυλο στο στόμα όταν ήταν 3 μηνών, το έβαζε λίγο πριν κοιμηθεί για να κοιμηθεί και κάθε φορά που το έβαζε λέγαμε: α ωραία θα κοιμηθεί τώρα :woohoo: Να φανταστείς ότι επειδή πάντα πριν κοιμηθεί γκρινιάζει, καμμιά φορά της έδινα εγώ το δάχτυλό της να το βάλει στο στόμα για να τελειώνουμε με την γκρίνια!!!:laugh: :silly: :woohoo: .

Μετά αποφάσισα να την αγοράσω πιπίλα, της έδωσα την πιπίλα και δεν την ήθελε με τίποτα, την έφτυνε!! επέμενα στην πιπίλα αλλά ακόμη και τώρα - 7 μηνών - δεν την θέλει με τίποτα, άσε που την κρατά και ξύπνια :angry: ! Όμως με την πιπίλα, όσο την πήρε, σταμάτησε να βάζει το δάχτυλο στο στόμα, ίσως το ξέχασε δεν ξέρω. Δηλαδή το μόνο καλό - για μένα- της πιπίλας ήταν αυτό: να μην βάζει το δάχτυλο στο στόμα!!

Βέβαια ο γιος σου είναι σχεδόν 2 χρονών και είναι δύσκολο να δεχτεί μια άλλη κατάσταση: αυτή της πιπίλας!!! Κάπου διάβασα, όμως, ότι τα παιδιά που βάζουν το δάχτυλο στο στόμα από μόνα τους θα το σταματήσουν και ότι είναι προτιμότερο να βάζουν το δάχτυλο (στο στόμα!:laugh: ) απ΄ότι να έχουν πιπίλα!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρούλα μου ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

Και εγώ νομιζω οτι μόνος του θα το κόψει...κ στην τελική τι να κανεις? να εισαι 24 ωρες το 24ωρο απο πανω του για να βλέπεις αν θα το ΄βαζει ή οχι? δεν γινεται ρε παιδιά...κ μενα τα ίδια κανει...ενταξει, οποτε μπορω του το βγάζω αλλα΄δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να κανω αλλη δουλειά απο το να κοιταω αν θα εχει το χερι στο στομα....

....εξηγησέ του (γιατι θα ψιλοκαταλαβαίνει τωρα) οτι δεν ειναι ωραιο κ άστον... για να δουμε...............

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ξαναεπαναφερω το θέμα γιατί πριν 3 εβδομαδες που ειχα απαντησει δεν ηταν τοσο συχνο φαινόμενο για μενα κ οταν εβαζε το δαχτυλο το εκανε μονο επειδη πεινούσε κ εβαζε ολα τα δαχτυλα..:blink:

τωρα ομως καταλαβαίνω οτι το κανει για μασουλημα κ βαζει μονο το μεγαλο (δειχτη) δεν ειναι δηλαδη οτι τον τρωνε τα ουλα του ή κατι τετοιο, κ δεν το αντεχω καθόλου..η σχεση του με την πιπιλα ειναι αδιαφορη, ποτε την παιρνει κ ποτε οχι αλλα οταν βαζει το χερι κ του βαζω την πιπιλα δεν την θελει με τιποτα τοτε...:angry:

Σημερα αναγκαστηκα κ του εβαλα γαντακια κ ειχε τρελαθει....τον λυπαμει όμως να ειναι συνεχεια με γαντια...:blush:

Ρωτησα κ την παιδιατρο κ μου ειπε ''αν του το κοψεις, καλως, αν δεν μπορεις αστον, θα το κοψει καποια στιγμη μονος του''...

Να ανυσηχω τοσο πολύ??? εχω αγχωθει λίγο ...:(:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΥΦΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ!ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΥΛΗ!ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣΟΥΛΗΜΑ ΜΕ ΝΕΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

του εχω παρει κ τετοια αλλα αυτα πρεπει να τα κραταει κ να τα βαζει στο στομα....αυτος ακομα δεν μπορει να κρατησει κ εγω τι θα γινω? η επεκταση του χεριού του? δεν γινεται...:blink: :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΤΕ ΑΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ!ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΣΚΑΣΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΟΤΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ΒΡΕ!ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΓΑΜΕ ΤΟ ΙΔΟ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΟΥΝ!ΞΕΚΟΛΛΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ? ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΙΠΙΛΑΝΕ ΚΑΤΙ. ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΠΙΠΙΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣΣ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ,ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

matinap έγραψε:

ΟΚ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΜΟΥΡΛΟΘΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

κ οχι μονο..........κ η κοπελα του φαρμακειου...

χα χα χα :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ? ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΙΠΙΛΑΝΕ ΚΑΤΙ. ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΠΙΠΙΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣΣ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ,ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ.

Το ξερω βρε καντινου μου, γι αυτο κ ζηταω την γνωμη σας...απο οτι καταλαβα τελικα δεν θα πρεπει να ανυσηχω...αλλα μακαρι να κραταγε κατι αλλο ( την πετσετα ας πουμε κ το στήθος μου, δεν θα το επαιρνε μεχρι το σχολειο...:cheer: :laugh: ) το δάχτυλο ομως...:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΤΟ ΛΕΣ. ΕΙΧΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 3 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΝΑ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙ. ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΟ, ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ, ΒΡΟΜΗΚΟ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΖΟΤΑΝ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΝΕΙ Η ΜΑΜΑ, ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΠΙΛΟΥΣΕ. ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ, ΘΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...