Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυστυχώς...


Recommended Posts

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Λόλι, δε νομίζω ότι θεωρούν την αποβάλλουσα αμαρτωλή. Ίσως ακάθαρτη λόγω του αίματος.

Θελω να γινω μαμα ...φιλη μου μετα απο 2 αποβολλες πηγαινει στην εκκλησια να εξομολογηθει κ να παρει μια ευχη...η φραση του δημοσιου υπαλληλου της εκκλησια (γιατι παπα δε μπορω να τον αποκαλεσω) προς την φιλη μου που διηγοταν τις αποβολλες της ηταν: εισαι φονισσα!!!!

Γι αυτο κ η οργη μου!Σαφως δεν ειναι ολοι ετσι ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άιντα...... Νομίζω και στη νονά μου τέτοια λέγανε. Εντάξει, όχι ότι είναι και φόνισσα, αλλά ότι αυτή έφταιγε που έχανε τα παιδιά (τελικά έκανε δύο παιδιά με εξωσωματικές).

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι φαντάζομαι ότι η λογική της ευχής αναφέρεται στο ακάθαρτο του αίματος, κάπως έτσι υποθέτω και όχι στην υποτιθέμενη αμαρτία της αποβάλλουσας.

Τελικά τι λέει αυτή η ευχή ρε παιδιά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Νάσια, τι ακριβώς λέει δηλαδή;

Λόλι, δε νομίζω ότι θεωρούν την αποβάλλουσα αμαρτωλή. Ίσως ακάθαρτη λόγω του αίματος.

Ακριβώς αυτό που είπε πριν η Lollipop, μιλάει για την φόνισσα μάνα, εμένα ευτυχώς ο παππούλης που μου διάβασε τότε την ευχή ήξερε τί είχα περάσει και ήταν και άνθρωπος της οικογενείας μου και δεν μου το διάβασε καθόλου το κομμάτι της φόνισσας μάνας. Δεν θυμάμαι τα άλλα λόγια πάντως θυμάμαι που σκεφτόμουν ότι ήταν πολύ σκληρά λόγια για μια γυναίκα που μόλις έχει χάσει το παιδί της και έκλαιγα για μέρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Χριστός και η Παναγία, τι άλλο να πω; Φαντάζομαι θα είναι ευχή δύο σε ένα, για αποβάλλουσες και γυναίκες που κάνουν έκτρωση, αλλιώς δεν υπάρχει άλλη εξήγηση...

Και καλά, αφού εσένα δε σου το διάβασε το κομμάτι για τη φόνισσα, εσύ γιατί έκλαιγες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όπως και να το κάνουμε παλιά η θέση της γυναίκας ήταν πολύ υποβαθμισμένη και την κατηγορούσαν για τα πάντα. Για αυτό και όπως λέτε (δεν γνωρίζω καθόλου) είναι σκληρή η ευχή...

Είναι πράγματι πολύ σκληρό να ακούει έστω και υποψία κατηγορίας μια γυναίκα που μόλις έχει χάσει το παιδί της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλά από αυτά θα πρέπει να αλλάξουν.

Να υπάρχει ευχή για την αποβάλλουσα, αλλά να είναι παρηγορητική, όχι συγχωρητική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα πρέπει να υπάρχει κάτι τέτοιο! Απλώς παλιά υπήρχε μισογυνισμός...και ειδικά στην εκκλησία...δεν ξέρω γιατί...ενώ κατά την γνώμη μου η γυναίκα θα πρέπει να ήταν πολύ εξυψωμένη λόγω του ρόλου της να φέρνει στον κόσμο ζωή...

Και μην πάτε πολύ μακρυά, μέχρι και πριν 50 χρόνια οι γιαγιάδες μας σίγουρα ήταν αρκετά καταπιεσμένες και οι άντρες αποφασίζαν σχεδόν αποκλειστικά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην πραγματικότητα, η Εκκλησία με τη διδασκαλία της εξυψώνει τη γυναίκα. Οι πατέρες σε πάρα πολλά συγγράμματά τους προσπαθούν να της αποδώσουν το σεβασμό που της αξίζει και να την αποκαταστήσουν στην ανδροκρατούμενη κοινωνία της εποχής.

Αλλά, δυστυχώς, οι κοινωνικές συνήθειες και κανόνες κατάφεραν να υποσκελίσουν τη διδασκαλία για τη γυναίκα και να επιβληθούν αυτοί στην Εκκλησία. Αυτό το βλέπουμε ήδη από τον απόστολο Παύλο, ο οποίος σε μία επιστολή λεει ότι δεν υπάρχει άντρας και γυναίκα και όλοι είναι ίσοι απέναντι στο Θεό (διδασκαλία της Εκκλησίας) και σε μία άλλη λέει το γνωστό ότι ο άντρας είναι η κεφαλή της γυναίκας και η γυναίκα να φοβάται (να σέβεται) τον άντρα (κοινωνικός νόμος). Δυστυχώς, πολύ λανθασμένα, επικράτησε το τελευταίο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Ο Χριστός και η Παναγία, τι άλλο να πω; Φαντάζομαι θα είναι ευχή δύο σε ένα, για αποβάλλουσες και γυναίκες που κάνουν έκτρωση, αλλιώς δεν υπάρχει άλλη εξήγηση...

Και καλά, αφού εσένα δε σου το διάβασε το κομμάτι για τη φόνισσα, εσύ γιατί έκλαιγες;

Έκλαιγα γιατί ήξερα από πριν τι θα ακούσω, με είχε προετοιμάσει μια φίλη μου που είχε χάσει κι αυτή το παιδάκι της με τον ίδιο τρόπο όπως κι εγώ, ότι για την εκκλησία (το τονίζω αυτό, για την εκκλησία, όχι για τον Θεό) θεωρούμαστε φόνισσες. Ακόμα και να μην ήξερα όμως ούτως ή άλλως έκλαιγα γιατί όπως είπα είχα μόλις χάσει το παιδί μου και μάλιστα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και ΔΕΝ ήταν επιλογή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια, για ορισμένους παπάδες, όχι για την Εκκλησία.

Όταν είχα πάει τα Χριστούγεννα να εξομολογηθώ, για κάποιο λόγο ο πνευματικός μου με ρώτησε αν είμαι έγκυος. Του είπα "δε νομίζω" και του είπα ότι μπορεί και να είχα μια βιοχημική το περασμένο καλοκαίρι. Μου είπε "δεν πειράζει, και η κόρη μου έχασε το πρώτο της μωρό και τώρα είναι έγκυος και γεννάει σε δύο μήνες", και μου ευχήθηκε γρήγορα να τα καταφέρω! Δε μου είπε ούτε ότι είμαι φόνισσα, ούτε τίποτα (φυσικά, το πιθανότερο είναι να μην είχα καν βιοχημική και να ήταν μάπα τα τεστ).

Μάλλον είναι στο πόσο κολλημένος είναι ο παπάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία σίγουρα ο θεός και ο Χριστός δεν μπορεί να βλέπει διαφορετικά τον άντρα από την γυναίκα. Το θέμα είναι ότι για πάρα πολλά χρόνια οι γυναίκες ήταν άνθρωποι δευτερης κατηγορίας και από ότι έχω διαβάσει ακόμη και ο Απ. Παύλος αναφέρει ότι ο άντρας πρέπει να χτυπάει την γυναίκα του...

Προφανώς και είναι κατάλοιπα της κοινωνίας, άλλωστε την εκκλησία την εξέφραζαν και την εκφράζουν καθημερινά άνθρωποι, μη τέλεια δηλαδή όντα που κάνουν λάθη και επηρεάζονται από προσωπικές εμπειρίες και απόψεις...Και αυτά είναι που πρέπει να αλλάξουν. Πιστεύω ότι η Εκκλησία έχει κάνει αρκετές προόδους από πριν από 15 χρόνια (προ Χριστόδουλου-όχι ότι ήμουν υποστηρίκτρια του, καμία σχέση). Πριν 15 χρόνια λοιπόν είχα παέι μικρό κοριτσάκι 12 χρονών στην εκκλησία με την μαμά και τα αδέρφια μου και φορύσα ένα πολύ ωραίο παντελόνι που είχα ράψει για μία βάφτιση και μου λέει ο παπάς όταν πήγα να κοινωνήσω: Άλλη φορά να μην ξαναέρθεις με παντελόνι στην εκκλησια :laugh: :laugh: :laugh:

boeing!!!!!

Και τώρα λένε (που έτσι έπρεπε να λένε παντα) : Ελάτε όπως είστε ....

Εμένα τότε με είχε πειράξει πάντως και το είχε πει πολύ επιθετικά και μπροστά σε όλους λες και ήμουν το μίασμα....

:silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμάνθα, συμφωνώ σε όλα, εκτός από αυτό που λες ότι το λέει ο απόστολος Παύλος. Δεν το λέει πουθενά (άλλωστε, πολλές από τις επιστολές του Παύλου έχουν γραφτεί από άλλους που απλά ακολουθούν τη θεολογική του σκέψη). Παρ' όλα αυτά, δεν υπάρχει πουθενά αυτό.

Αυτό με τα παντελόνια, άλλο τρομερό κόλλημα απ' το Δευτερονόμιο. Εμάς μέχρι που μας λέγανε ότι δε μας θέλει ο Θεός και πηγαίναμε δυο βδομάδες κατασκήνωση με το κατηχητικό με τις φούστες! Να σκαρφαλώνουμε στα βουνά με τη φούστα και να προσπαθήσουμε να καθήσουμε στο χώμα και να φαίνεται το βρακί μας (έτσι δε σκανδαλίζαμε).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι που έπεσες σε σωστό παπά και δεν σε αντιμετώπισε σαν να είχες κάνει κάποιο έγκλημα. Δυστυχώς δεν είναι όλοι έτσι, να φανταστείς 3 μέρες πριν γεννήσω ρώτησα τον παπά του χωριού του άντρα μου αν θα με αφήσει να κοινωνήσω επειδή γεννάω και αρνήθηκε επειδή είμαι παντρεμένη με πολιτικό

γάμο. Κι εγώ τον "έγραψα" και πήγα και κοινώνησα στο διπλανό χωριό που δεν με ξέρει κανένας.

Σκέψου να είχε βρεθεί στο δρόμο μου τότε που έχασα το μωρό, θα με είχε κάνει σκουπίδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά Άννα Μαρία φοβερό αυτό με τις φούστες!!!! Να υποθέσω ότι ήταν και μακρυές ε???

Μετά όμως αλλάξαν όλα :P:P Τώρα πάει ο καθένας και η κάθε μία όπως θέλει στην εκκλησία. Δεν λέω να μην δείχνει σεβασμό ο κόσμος αλλά ας μην ξεχνάνε μερικοι μερικοί σε ποιον άνοιξε πρώτα τον παράδεισο ο Χριστός...(ασχετο με το θέμα μας ... ήθελα να το πω έτσι γενικά γιατί με ενοχλέι η υποκρισία και φαρισαισμός τους!!!)

Σχετικά με την ευχή τώρα αν πας σε κάποιον παπά που εμπιστεύεσαι λογικά θα σου διαβάσει τα κατάλληλα κομμάτια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, δεν ήταν απαραίτητα μακριές. Μέχρι το γόνατο ή και λίιιιγο πιο πάνω ήταν επιτρεπτό. Ό,τι να 'ναι, φουστα να είναι, όχι παντελόνι του σατανά.

Θυμάμαι μια κοπέλα είχε φορέσει παντελονόφουστα που ήταν πολύ της μόδας εκείνη την εποχή κι επειδή ηταν χοντρή φαινόταν σα βερμούδα πάνω της, και της είπαν να μην την ξαναφορέσει!

Τώρα, εννοείται ότι φοράνε και παντελόνια στην κατασκήνωση αυτή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Νάσια! Έχεις παντρευτεί με πολιτικό;;;; Και το λες και δε ντρέπεσαι;;;

Άστα να πάνε!!!!! :(:(:( Στον Καιάδα ε?????

Όταν μου το είπε αυτό ο παπάς κόντεψα να τον βαρέσω! Του απάντησα όμως ότι από ότι ξέρω αυτός έχει μπόλικα φράγκα οπότε μπορεί να μου δώσει και να κάνω και τον θρησκευτικό. Να φανταστείς μετά από τόσο καιρό τώρα ετοιμαζόμαστε να κάνουμε γαμοβάφτιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά, η λογική που διέπει αυτήν την άρνηση είναι ότι, αφού περιφρόνησες το ένα μυστήριο, γιατί να μετέχεις σε κάποιο άλλο; Αλλά αυτό, βέβαια, είναι λίγο χαζομάρα, αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι κάνουν πολιτικό γάμο για οικονομικούς λόγους και ελάχιστοι από επιλογή. Γι' αυτό και οι πιο πολλοί κάνουν αργότερα και θρησκευτικό.

Για να λέμε, όμως, και του στραβού το δίκιο, ο εκκλησιαστικός γάμος από μόνος του δεν κοστίζει τίποτα. Δηλαδή, εδώ στην Κύπρο οι άδειες κοστίζουν νομίζω περίπου 30 με 40 ευρώ και η εκκλησία περίπου 70. Βάλε και τις απαραίτητες βέρες, που, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν και στον πολιτικό, και καθάρισες.

Αυτά που κοστίζουν πραγματικά είναι το νυφικό, οι μπομπονιέρες, τα προσκλητήρια, το ανθοπωλείο, ο φωτογράφος, η δεξίωση, τα παρανυφάκια, και πάει λέγοντας... Αυτά, δεν είναι υποχρεωτικά, βέβαια...

Το παιδάκι σου πόσο είναι; (άσχετο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια* έγραψε:

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Άστα να πάνε!!!!! :(:(:( Στον Καιάδα ε?????

Όταν μου το είπε αυτό ο παπάς κόντεψα να τον βαρέσω! Του απάντησα όμως ότι από ότι ξέρω αυτός έχει μπόλικα φράγκα οπότε μπορεί να μου δώσει και να κάνω και τον θρησκευτικό. Να φανταστείς μετά από τόσο καιρό τώρα ετοιμαζόμαστε να κάνουμε γαμοβάφτιση.[/quote:edvifm3z]

Συγνώμη σαν δεν ντρεπονται υποκριτες όλοι...και δεν του απάντησες τίποτα του αχροίου??

Ενα μονο εχω να παραθεσω- ακολουθηστε το παρακατω και φρίξτε με τα αίσχη αυτών που σας τσαμπουνάνε αηδίες και κανονες που μονοι τους σκαρφίστηκαν για να τα κονομανε αγρίως-

ΑΙΣΧΟΣ- διαβαστε:

http://www.politis-news.com/cgibin/hweb ... 1%C3%CF%D3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι και στην Κύπρο αυτό.

Δυστυχώς, πολλές φορές κάνουν κάτι τέτοια περίεργα με τις δωρεές στις κηδείες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μόνος λόγος που δεν έκανα απευθείας θρησκευτικό γάμο είναι καθαρά οικονομικός, ήμουν έγκυος, ο άντρας μου μόλις είχε χάσει την δουλειά του και ήδη οι γονείς μας στήριζαν αρκετά (αυτοί ανέλαβαν τα έξοδα της εγκυμοσύνης και της γέννας και ας είναι καλά και η αποζημίωση που πήρε ο άντρας μου από την δουλειά). Εδώ στην επαρχία (είμαι από Χαλκιδική) τα έθιμα είναι πάρα πολλά και αν δεν τα κάνεις σου κρεμάνε και κουδούνια. Για έναν θρησκευτικό γάμο χρειάζεσαι το λιγότερο 10,000 ευρώ αν θές και γλέντι που αν δεν κάνεις σου κρεμάνε επίσης κουδούνια.

Η μικρούλα μου είναι 8μιση μηνών, γεννήθηκε 9 Δεκεμβρίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααααααααα. Έτσι όπως το είπες (μετά από τόσο καιρό) νόμισα ότι πήγε σχολείο το παιδί!!!!!!!

Ναι, φαντάζομαι στα χωριά θα σε κράξουν. Κι εμάς στην Κύπρο, μη φανταστείς, άμα δεν καλέσεις όποιον του λες "καλημέρα", τοτε δεν κάνεις γάμο, και είσαι ένας ξεφτιλισμένος. Και όλοι οι γάμοι μοιάζουν με πανηγύρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια* έγραψε:

Για έναν θρησκευτικό γάμο χρειάζεσαι το λιγότερο 10,000 ευρώ αν θές και γλέντι που αν δεν κάνεις σου κρεμάνε επίσης κουδούνια.

Η μικρούλα μου είναι 8μιση μηνών, γεννήθηκε 9 Δεκεμβρίου.

Αυτό οχι μόνο δεν το καταλαβαίνω αλλά βγάζω και σπυρια απο πάνω!

κοιτα κοπελα μου εκει το πορτοφόλι και την ψυχικη σου ηρεμια και ασε τους όλους να κουρευονται! ακους εκει- 'λεφτα για γαμο' ουτε δεκαρα τσακιστη δεν επρεπε να πληρωνουμε- αλλα όπως και σε όλα τα υπόλοιπα σαυτη τη ζωη, η ξιπασιά και η αλαζονεία εκει μας οδηγησαν.

κοριτσια τσατιζομαι απιστευτα οταν ακουω αστρονομικα νουμερα για να παιξεις το'θεατρακι' μια μερα και να μην μεινει και κανεις ευχαριστημενος...

ασε καλυτερα...

εγω ειμαι με πολιτικο και ετσι θα παραμεινω. ας πανε να λενε- δεν μου καίγεται καρφακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα, μην ξεχνάς ότι αυτά τα έθιμα, οι δεξιώσεις, κ.λπ, δεν αφορούν την Εκκλησία, αλλά την κοινωνία. Η Εκκλησία σε παντρεύει, αλλά πριν ή μετά κάνεις εσύ ό,τι θέλεις.

Συμφωνώ, βέβαια, στο ότι δε θα έπρεπε να πληρώνουμε τίποτα απολύτως. Μου έλεγε ο αδελφός μου για μια ευρωπαϊκή χώρα που όλα τα μυστήρια είναι δωρεάν, αλλά στους φόρους που πληρώνουν, πληρώνουν και φόρο για την Εκκλησία (όχι τους φόρους της Εκκλησίας, αλλά όπως σε μας πάει ένα κομμάτι στην ΕΤ, ας πούμε, κάπως έτσι)!!!!!! Αυτό είναι πολύ χειρότερο!!!!!!!!!!!!!!!! Δε θυμάμαι, όμως, ποια χώρα ήταν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...