Μετάβαση σε περιεχόμενο

μεγαλυτερα διδυμακια


Recommended Posts

Είναι μικροί ακόμα και οι 3. Δεν παλεύουν ακόμα.

Το αγαπημένο τους παιχνίδι είναι να κάνει ο Αλέξ. πατίνι κι αυτοί ο ένας με τη στράτα κι ο αλλος με αυτοκινητάκι που κινείται με τα πόδια να τρέχουν σε όλο το σπίτι και μέσα έξω στην βεράντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά αυτά τα αυτοκινητάκια Φρόσω μου, έχουν αφήσει εποχή!!! Κι εμένα τρελαίνονταν να τα καβαλάνε και να τρέχουν πάνω-κάτω στο σαλόνι φωνάζοντας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μεγάλος έχει έρωτα μεγάλο με τον τόμας το τρενάκι.

Μόλις τάισα και τα διδυμάκια μου γαλατάκι και πάω για ύπνο.

Φιλιά στα ζουζουνάκια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια

εμεις αυτοκινητακια δεν εχουμε ...τουλαχιστον οχι ακομα ..χιχι Αν τα ειχα κ αυτα μεσα στο σαλονι θα τρελαινομουν ..Εχουμε ολα τα υπολοιπα οποτε ειμαστε κομπλε ..Εχουμε κατι αλογακια τα οποια βεβαια κανονικα ειναι για μικροτερα παιδια αλλα τους αρεσουν πολυ και μ'αυτα αλωνιζουν το σπιτι ..δεν τα βλεπω βεβαια ν'αντεχουν για πολυ ακομα αλλα οσο παει μετα θα δω τι θα τους κανω ..Ειναι κ το σπιτι μικρο ρε γμτ , οπου πας παιχνιδια πατας ..Με τα τουβλακια που χτιζεις σπιτια πυργους κτλ κανουν τρελη χαρα και καθονται φτιαχνουν τα ..αριστουργηματα τους και βαζουν τις κουκλες τους μεσα ..Σημερα πριν φυγουν για την βολτα , εκανα το λαθος και για την κουζινα τους , τους εδωσα αψητα μακαρονια τα οποια τωρα τα κυνηγαω σ'ολο το σπιτι μην γεμισουμε κ μερμηγκες στο τελος ..Εχω κ γω κατι ιδεες ωρες ωρες ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου..

ολες ζουζουνια εχουμε απο οτι καταλαβα.. χεχε

εμενα να δειτε ολη την ωρα εχουμε τις ερωτησεις.. τι ειναι ατο μαμα? τι ειναι ατο μαμα? τι ειναι ατο μαμα? χαχαχα ολη την ωρα ΜΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ.. χεχε εχουν ομως τοση πλακα και προσπαθουν να πουνε τελεια τις λεξεις και δεν τα καταφερνουν και εκνευριζοντε.. ειδικα ο αχιλλεας οταν εκνευριζεται βαζει το κεφαλι στον καναπε και δεν σηκωνεται..χαχα..

ο μικρος παλι δεν παιζει τοσο πολυ μαζι τους..ειναι ωρες ωρες που σπαραζει να τον εχω αγκαλια.. ειναι λιγο μαμακιας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αυτες οι ερωτησεις ..εμεις το περασαμε το σταδιο που λες natali.str , αυτο τι ειναι μαμα και εχουμε περασει στο σταδιο γιατι μαμα ..

Οτι κ να συμβαινει το γιατι το πεταμε πρωτο πρωτο ..Τις καταλαβαινω πλεον οτι ειναι ετοιμες να ρωτησουν και τους απαντω απο πριν ..

τι θα κανετε με τα μικρα σας κοριτσια τωρα το απογευματακι ? Εγω ελεγα να τις παρω κ τις τρεις να παμε σε παιδοτοπο αλλα εχω την αισθηση οτι η μικρη μου παλι ρουθουνιζει κ δεν αντεχω τοσο συντομα να ξαναπερασουμε την ιδια ταλαιπωρια ..Θ'αφησω και την σημερινη μερα να περασει κ βλεπουμε αυριο ..Παντως τις μεγαλες μου τσουπριτσες μπορει να τις βγαλω μια βολτα ισαμε το παρκο της γειτονιας αν μπορεσει να μεινει ο Νικος λιγακι με το μωρο ..Θα δουμε αλλα μαλλον που εχει Ολυμπιακο σημερα οποτε τα σχεδια ναυαγουν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια..

εμεις χθες ευα πηγαμε στο παρτυ που σας ελεγα..ωραια ηταν..

αλλα εμαθα σημερα πως πεθανε μια θεια μου..πολυ πολυ αγαπημενη μου και εχω στεναχωρεθει πααρα πολυ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμας ..

σερνομαι σημερα κοριτσια ..πηγαμε την βολτα μας οικογενειακως οπως καθε Κυριακη και επιστρεψαμε στις 4 το απογευμα εξουθενωμενοι ολοι ..Η Σοφια κ η Νικη αυπνες και το μικρο μας μετα απο ενα μισαωρο υπνου μεσα στην υπερενταση ...Εχω στεναχωρηθει με την μεγαλη μου κορη στα ξαφνικα κατουρηθηκε πανω της οχι μια αλλα δυο φορες ενω ειχε καθε δυνατοτητα να μου το πει να παμε τουαλεττα ..Εδω και εξι μηνες ιδιαιτερα με την Σοφια δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα στο συγκεκριμενο θεμα και τωρα δεν ξερω τι πηγε στραβα ..Θεωρω οτι ισως την πρωτη φορα δεν προλαβε αλλα σιγουρα η δευτερη ηταν επιτηδες και δεν ξερω τωρα πως να το χειριστω ..Την μαλωσα ελαφρα λεγοντας της οτι με στεναχωρει απολυτα αυτη η συμπεριφορα και ξερω οτι με καταλαβε γιατι απο τοτε μου κραταει μουτρα ..θελω να πιστευω οτι δεν θα επανερθει η κατασταση παλι στο σταδιο εκμαθησης που γινοταν χαμος με δυο μικρα να μαθαινουν τουαλεττα γιατι συνηθως οτι κανει η μια κανει και η αλλη ...Δωστε μου καμια ιδεα τι να κανω ..Θα προσπαθησω να το ξανασυζητησω μαζι της αυριο με καλυτερη διαθεση ..Η μηπως την βαλω σε σκεψη να το επαναλαβει ζητωντας την προσοχη μου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva μπορεί το σημερινό να είναι τυχαίο γεγονός ! Μπορεί να ξεχάστηκε με το παιχνίδι ή να είχε πιει πολλά υγρά και να μη πρόλαβε να στο πει..

Δώστης λίγο χρόνο και αν δεις ότι συνεχίζει να βρέχεται τότε βλέπουμε.. ;)

Εγώ το Σαβ/κο έκανα φασίνα στο σπίτι+σιδέρωμα και έχω ξεθεωθεί #:-s

Εντωμεταξύ ο ένας μου γιός συνεχίζει και κάνει διάρροιες (δυο-τρείς φορές τη μέρα και σήμερα τέσσερις!) και το απόγευμα είχε δέκατα.. :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου kyriaki78

εγω σημερα αφησα το σπιτι στην τυχη του και ξερω οτι αυριο θα τρεχω πανω κατω πανικοβλητη να μαζεψω τα ασημαζευτα ..Μηπως ο μικρος σου εφαγε κατι κ τον πειραξε ? Στην διαρροια εγω τους δινω ζουμι απο κοτοπουλακι με μπολικη φρυγανια μεσα .Αποφευγω φρουτα , σοκολατοειδη ,γαλα κτλ .Και λαπαδακι μπορεις να του φτιαξεις ..Μιλησες με τον παιδιατρο σας μηπως ειναι καποια ιωση της εποχης ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ και μέρες ταλαιπωρείται ο καημένος.. :ymsick:

Ο παιδίατρος μου είπε ότι στη διάρροια δεν κάνουμε κάποια συγκεκριμένη δίαιτα (μόνο με ρύζι ή κάτι ανάλογο) απλά μου είπε ν' αποφεύγω τα πολλά γαλακτομικά και τα όσπρια και να φροντίζω να πίνει πολλά υγρά. Από φρούτα του δίνω μήλο και μπανάνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!

μολις εμαθα οτι η Φροσω τρεχει η κακομοιρα!

ο Χριστοφορος, ο ενας απο τα διδυμα, εκανε τρομερη αλλεργια στο ασπραδι και κοντεψανε να τον χασουνε! ευτυχως επερνε κορτιζονη για τη βρογχιολιτιδα και τον προλαβαν ειπαν οι γιατροι! Αγιο ειχε το παιδακι!

ευτυχως ο αδερφος του τιποτα.

με τρομαξε, να πω την αληθεια...

εμενα τρωνε κανονικα κροκο, και εχουν δοκιμασει πραγματα που εχουν ολο το αυγο μεσα, κέικ, πιτα, χυλοπιτες... δε θα εδειχνε κατι;;; παντος οταν τους δωσω ασπραδι πρωτη φορα, θα το κανω με τον αντρα μου στο σπιτι... για ακλο και για κακο...

οσο για τις ερωτησεις, γιατι μαμα..., καπου ειχα διαβασει, οτι καθε παιδι αυτης της ηλικιας κανει μεσο ορο 400ερωτησεις την ημερα!!! δηλ. τα διδυμα 2χ400=800!!!! δε θα τ'αντεξω!!! ελπιζω να καλυπτονται απο τον προλαλησαντα!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας

την καημενη την Φροσω τι τραβηξε ..Αλλα κ τον μικρο παναγια μου αγιο ειχαν καλα το λες ..

Ελπιζω να ηρεμησει λιγακι τωρα , δεν φανταζομαι καν ποσο θα τρομαξε ..

vag αν εχουν φαει τα δικα σου αυγο με αλλη μορφη σε κεικ κτλ πιστευω οτι θα εδειχνε αν κατι δεν πηγαινε καλα ..Παρολα αυτα επειδη γιατροι δεν ειμαστε καλο ειναι να απευθυνομαστε σ'αυτους ..

Αχ αυριο τα παιδακια μου εχουν γενεθλια ..χριστουλη μου γινονται 3 δεν το πιστευω ποσο γρηγορα περασε ο καιρος ..

Σημερα δεν ειχαμε καποιο αναλογο θεμα τουαλεττας αλλα θα δειξει μεχρι το βραδυ οτι ειναι ..

Βαγκ σχετικα με τις ερωτησεις εμενα οτι ερωτηση κανει η μια θα την κανει και η αλλη ..ετσι για να εχουν κατοχυρωμενη απαντηση χιχι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

Φροσω! ελπιζω να ειναι γρηγορα περαστικα και να το ξεχασετε οτι εγινε!

Θυμαμαι που μιλουσαμε οταν ημουν εγκυος για αλλεργιες παλι.Ειχαμε περασει τον ιδιο τυπο αλλεργιας!

Ελπιζω να περασαν ολα τωρα με το παιδακι σου.

Με ανησυχει παντως το οτι κι εμενα ο μικρος μου εχει μια ευαισθησια που εκδηλωνεται μεχρι στιγμης στο δερμα με σπυρακια κτλ

λες να παιζει ρολο το οτι γενικα εχουμε μια αλλεργικη προδιαθεση??

ευα εγω δεν ξερω να οσυ πω για τουαλετα...μαλλον εσυ θα μου κανεις σχολειο οταν ερθει εκεινη η ωρα...παρολα αυτα ευχομαι κουραγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

mama eva να χαιρόμαστε τα διδυμάκια μας! Χρόνια τους πολλά και πάντα ευτυχισμένα!

Από χθες βράδυ είμαστε σπίτι. Τα νέα τα μάθατε από την Εύη.

Ευτυχώς το προλάβαμε το μωρό. Ήρθε ασθενοφόρο και το πήγαμε στο παίδων. Ζήτημα να κάναμε 15 λεπτά.

Σε λίγες ώρες ήταν εντελώς καλά.

Άτιμο πράγμα οι αλλεργείες.

new mama στο λέω για να έχεις το νου σου κι όχι για να σε τρομάξω. Μας πήρανε ιστορικό για αλλεργείες και τους έιπαμε ότι δεν είχαμε καμία. Τους είπα μόνο για την αλλεργεία στην εγκυμοσύνη και μου είπαν ότι έχω αλλεργικό υπόβαθρο και ότι το κληρονόμησε ο Χριστόφορος.

Από τον 3ο μήν αέβγαζε κι αυτός ατοπική δερματίτιδα στα μαγουλάκια του και μου είπαν για αλλεργεία στο αγελαδινό. Έτσι κόψαμε το συμπλήρωμα κι έτσι έφτασα να θηλάζω αποκλειστικά το Χριστόφορο και το Φίλιππο γιατί δεν ένιωθα καλά να δίνω στον έναν συμπλήρωμα. Τώρα δεν έχει αλλεργεία στο αγελαδινό κι έτσι έκοψα το θηλασμό. Μου έβγαλε όμως αυτό.

Βάγκμαν αν δεν έχετε ιστορικό αλλεργειών μη φοβάσαι. Ο Χριστόφορος τρώει κουλουράκι που έχουν μέσα αυγό και κέικ. Έχει φάει μέχρι και μπεσαμέλ μουσακά. Όμως το αυγό έτσι κατευθείαν σαν τροφή δεν το άντεξε ο οργανισμός του. Τλσπ όλα καλά.

Με τις ερωτήσεις υπομονή και απαντήστε στα παιδιά την αλήθεια. Έτσι θα μάθουν τον κόσμο.

Εξάλλου είναι ωραίος ο ρόλος του δασκάλου-μαμάς :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο εμας

βαγκ ευχαριστουμε για τις ευχες και σεις οτι επιθυμειτε !

Φροσω να χαιρεσαι κ συ τα ζουζουνια σου πολυχρονα κ με υγεια πανω απ'ολα ! Ευτυχως το ξεπερασατε γρηγορα ..Δεν μπορω ουτε να φανταστω πως θα ενιωθες και συ αλλα κ το μικρο ..

ευτυχως τελος καλο ολα καλα ..

Ξερω , οι αλλεργιες ειναι οντως ατιμο πραγμα και οταν υπαρχει κ μια μικρη κληρονομικοτητα πρεπει να προσεχουμε , εμας τοσο ο Νικος οσο κ η πεθερα μου εχουν διαφορες αλλεργιες ( ..μια απ'αυτες που εχει η πεθερα μου ειναι σε μενα αλλα τεσπα ..)

..Με τις ερωτησεις η αληθεια ειναι οτι εχει πλακα γιατι θελουν να μαθουν πραγματα μ΄αρεσει ο τροπος που θελουν να μαθουν τον κοσμο απλα ανησυχω βρε κοριτσια ..την κακια των ανθρωπων με ποιο τροπο τους την μαθαινουμε ? Εγω τους λεω ξανα κ ξανα οτι δεν μιλαμε σε ξενους , δεν παιρνουμε τιποτα οταν μας το δινει καποιος που δεν γνωριζουμε κτλ , αυτα πως τους τα μαθαινουμε ..Αραγε αυτα πως το εμπαιδωνουν ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva και frosobal χρόνια πολλά στα διδυμάκια σας, να τα χαίρεστε, να είναι γερά και τυχερά στη ζωή τους :D frosobal περαστικά στο ζουζούνι σου, εύχομαι να μην έχετε άλλα απρόοπτα. Ο Δημήτρης μου άρχισε εδώ και μία εβδομάδα να ξυπνάει γύρω στη 01:30 με 02:00 τη νύχτα με κλάμματα, και θέλει αγκαλιά.... τί είναι αυτό πάλι; Ούτε γάλα, ούτε νερό.... θέλει να σηκωθεί από την κούνια.... πότε ηρεμεί πιο εύκολα και ξανακοιμάται.... πότε πιο δύσκολα.... φυσικά ξυπνάει και τον Γιώργο.... Καμιά ιδέα; :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k147, ευχαριστω για τις ευχες και συ οπως επιθυμεις να τα καμαρωσεις ..

Μηπως το μικρο σου βλεπει εφιαλτες ? Μηπως κανενας δυνατος θορυβος ισως ? Εμεις δυστηχως στην γειτονια που μενουμε γινεται της κακομοιρας με τον θορυβο και μεχρι να συνηθισουν ηταν δυσκολα τα πραγματα ..Στην αρχη εγω προσπαθουσα να τσεκαρω μηπως εβλεπε καποια σκια και τρομαζε γιατι συγκεκριμενα η Νικη μου το εκανε αυτο ..Ισως ομως απλα να περναει καποια φαση εξαρτησης με την μαμα ..Εγω το λεω μαμακιαση ..Αν καποια στιγμη ξυπνησε και πηγες κοντα του ισως απλα τεσταρει να δει αν η μαμα θα ερθει ..Το καναμε κ μεις αυτο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ αγκαλίτσας.... έτσι τον λέμε.... αλλά μέχρι τώρα δεν είχαμε τέτοια.... Πάντως έχει και την πλάκα του το ξύπνημα του Δημήτρη.... Και τα δύο μικρά μου έχουν έναν έρωτα με το πλυντήριο, το οποίο το χαζεύουν, το χαϊδεύουν είτε δουλεύει είτε όχι.... όταν βέβαια δουλεύει κάνουν πάρτυ.... :D Έτσι λοιπόν το πρώτο βράδυ που ξύπνησε, ήθελε να τον πάω να δει το πλυντήριο!!! Το είδε, είπαμε ότι κάνει νάνι... και μετά από λίγη ώρα ηρέμησε και ξανακοιμήθηκε.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχου το καλε !! Τους αρεσει το πλυντηριο ε? Οι δικες μου ειχαν βαλει τις κουκλες τους εκει για να τις πλυνουν λεει ..Πως τα βλεπουν ομως τα παιδια οσα γινονται γυρω τους ..

Ειναι ομως μικρουλια τα δικα σου , ισως κατι το τρομαξε μεσα στον υπνο του αλλα αν θες την αποψη σου νομιζω οτι σε τσεκαρει ..Να δει αν θα πας ..Την φαση αυτη την περασε η Νικη μου , εκει κοντα στον χρονο μεχρι και περιπου στο 14μηνο.. Απο ενα σημειο κ επειτα δεν πηγαινα οταν την ακουγα παρα μονο οταν εκλαιγε ..Γυρισα και την κουνια της τοτε με τετοιο τροπο ετσι ωστε να βλεπει την αδερφη της και να παρηγοριεται ..Η αληθεια ειναι οτι εμενα η μια κατευναζει την αλλη ..Εμαθαν εν τελει να κοιμουνται κοιταζοντας η μια την αλλη και μουρμουριζοντας η μια στην αλλη μεχρι να τις παρει ο υπνος ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσουδιααααααααααααααααααααα

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΣΑΣ να τα χαιρεστε να τα δειτε οπως επιθυμειτε παντα γερα να ναι..!

φροσω μου τι ηταν και αυτο? μωρε το μικρουλιι ταλαιπορηθηκε.. ολα καλα να ανι απο εδω ακι περα ευχομαι!

Ευακι μου τι κανεις ολα καλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ειμαστε , ευχαριστουμε για τις ευχες να χαιρεσαι κ συ τα παιδακια σου και με το καλο την μπουμπου σου !

κοριτσια θα σας κερασω διαδικτυακη τουρτιτσα ! :ymparty::ymparty: [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion15.gif] [smilie=occasion15.gif] [smilie=occasion15.gif] [smilie=occasion18.gif]

οπως βλεπετε εχουμε ολα τα αξεσουαρ για το παρτυ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...