Μετάβαση σε περιεχόμενο

μεγαλυτερα διδυμακια


Recommended Posts

χαχαχα κοριτσιαα δεν μπορειτε να φανταστειτε τι επαθα..

οταν μου εγραψες ευα αυτο το μνμ

"γεια σου κοπελα μου τι κανεις ? Τι κανουν τα ζουζουνια σου , πως τα πηγαινεις με την εγκυμοσυνη ?

και μεις την αλλη εβδομαδα εχουμε γενεθλια και κοιταμε απο τωρα τα πως κ τι .."

εγω δεν το διαβασα ειχα διαβασει κατα λαθος αλλο μνμ σου.. χαχα τι χαζη που ειμαι

τελως παντων για να σου απαντησω :D

μα χαρα ειναι τα ζουζουνιαα μου μεγαλωωνουν και ζωιρευουν.. και η εγκυμοσυνη μια χαρα..τωρα αρχιζω και κουραζομαι αρκετα αλλα ενταξει θα δειξει..

οσο για τα γεννεθλια θα τα κανουμε σπιτι.. εχουμε καλεσει φιλους καποιοι με παιδακια καποιοι χωρις.. ετσι για το καλο γιατι δεν ειμαι και για πολλα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νταξει πιστευω εκεινη την ωρα που το ειπε εκεινος δεν το σκεφτηκε.. αλλα καλο ειναι να βουταμε την γλωσσα μας στο κεφαλι μας πριν πουμε οτιδηποτε μπροστα στα παιδιαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!

ευα ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

εμεις περιοριζουμε τα παιχνιδια σε αγκαλιτσες, φιλακια πολλα πολλα μαζι, κουκου τσα, παλαμακια,

κοιτα ποιος ηρθε κτλ.

χορους δεν εχουμε ακομα αλλα που θα παει θα κουνησουμε κι εμεις τις ουρες μας!!!

natali κουκλα εισαι και μην λες βλακειες για μαγουλα κτλ, εγκυος εισαι!

εγω παλι ομως που εχουν περασει κοντα 5 μηνες απο την γεννα και κραταω 10 κιλα + εχω δικαιωμα να νιωθω τοφαλος!!

για τα πεθερικα ευα σε νιωθω.

εμενα ερχεται ο πεθερος μου (οταν το θυμηθει) και λεει στην μπεμπα να μην τρως πολυ γιανα σε θελουν τα αγορια. τι να του πω εγω μετα του ετοιμοθανατου που ειναι και γκομενομα@@λ@Κ@ς????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new_mammy , και μη χειροτερα ο πεθερος...και ο δικος μου στον κοσμο του μην ανησυχεις ..

natali.str , θα συμφωνησω με τα κοριτσια δεν εισαι καθολου τεραστια καλε ! Εισαι γλυκια εγκυουλα δικιο εχει η frosobal...

Με παιδεψαν σημερις η μεγαλες μου για να κοιμηθουν , καθε τρεις κ λιγο ηθελαν νερο , και να τις σκεπασω , να τις ξανασκεπασω αυτες κ τις αρκουδες τους κτλ .Ωχ θεε μου αλλη μια μερα τελειωνει στο στρουμφοχωριο του σπιτιου μου..Τωρα τι νυχτα θα περασω δεν ξερω , αν η μικρη μας αρχισει παλι τα τρελα την στρουμφισα για τα καλα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσουδια μου !

τι κανετε σημερις ? Εμεις εχουμε δυστηχως αποκτησει μια κακη συνηθεια με τις μεγαλες μου κορες ..Αρχισαμε να μην κοιμομαστε μεσημερι , ουτε για μισαωρακι ισα ισα να ξελαμπικαρουν ..Αυτο βεβαια δημιουργει μια επιπλεον ενταση τις περισσοτερες φορες μεταξυ τους αλλα κ με την Αριαδνη την οποια δεν αφηνουν να κοιμηθει ..

Τι να πω αντε επιτελους να δουμε αν θα ξεκινησουν παιδικο αυτον τον μηνα εκει που λεγαμε αρχικα η οπουδηποτε αλλου μηπως και ερθουν παλι στα προγραμματα τους και στρωσουν ..

Σημερα θα τις παω για να διαλεξουν την τουρτα τους και της εχω αφησει μονες τους να αποφασισουν τι θα εχει απανω ...Προς το παρον βλεπω μια ταση προς την Χιονατη με την Τingerbell να χανει εδαφος απο χτες ..Ελπιζω να μην τσακωθουν και για το θεμα της τουρτας γιατι απο χτες εχουν εναν αλληλοσπαραγμο αλλο πραγμα ..Τσακωθηκαν για το γιαουρτι τους , για της πιαστρες κ τα πιαστρακια , για την σαλατα ( γιατι εμενα εχει 4 αγγουρακια και της Σοφιας 3 ? ) κτλ κτλ κτλ ..

Κοριτσια οσο μεγαλωνουν σκεφτομαι τι με περιμενει σε καμια δεκαρια χρονια και λιγο παραπανω ..Προβλεπω οτι οταν η Σοφια κ η Νικη θα ειναι 16 και η Αριαδνη γυρω στα 14 θα χρειαζομαι κρανος και ειδικη εκπαιδευση για να μπαινω στο στρουμφοσπιτο μου ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το να μην κοιμάται μεσημέρι το κάνει κι ο δικός μου από τότε που ξεκίνησε παιδικό.

Ενώ πριν κοιμόταν τώρα γιοκ. Μάλλον είναι σε υπερένταση και θέλει να παίξει με τα παιχνίδια του που δεν είχε στον παιδικό.

Τί να πω κάθε μεσημέρι μέσα στα νεύρα είμαι. Μου ξυπνάει και τα μωρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και συ τα ιδια με το μεγαλο σου frosobal ? Εμεις παλι δεν ειχαμε αυτο οσο πηγαιναν παιδικο , το αποκτησαμε τωρα δυο μηνες με λιγες εξαιρεσεις αναλογα το ποσο κουρασμενες ηταν ..Και μεις πριν ηταν ρολογακια με το που πηγαινε 1400 πηγαιναν στα κρεβατια τους για δυο ωριτσες .Τωρα ειναι στα κρεβατια τους αλλα την πληρωνει η κουρτινα , τα παιχνιδια , η Αριαδνη που την καημενη την λυπαμαι αλλα τι να κανω που εχω μικρο σπιτι ? Και τωρα ειναι στα κρεβατια τους και τραγουδανε μ'οση δυναμη εχουν ΑΑΑΑ ΚΑΑΑ ΝΤΟΥ ΝΤΟΥ ΝΤΟΥ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ Κ ΠΑΜΕ ΑΛΛΟΥ .

Ο μεγαλος σου εχει ακομα κουνια η κανονικο κρεβατι ? Εμεις λεγαμε να κανουμε την μεταβαση σε κανονικα κρεβατια αλλα σκεφτομαι οτι αν τωρα κανουν ετσι τα μεσημερια που κατα καποιο τροπο δεν εχουν διεξοδο απο την κουνια , τι θα κανουν οταν θα εχουν πληρη προσβαση σε ολο το δωματιο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμα σε κούνιες κοιμούνται;

Ο Αλέξανδρος κοιμάται σε κανονικό κρεβάτι από 18 μηνών.

Και χωρίς προστατευτικό καγκελάκι λόγω του ότι ήμουν έγκυος και δεν μπορούσα να ανεβαίνω στο κρεβάτι. Δεν έχει πέσει ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακομα σε κουνιες κοιμουνται αλλα προσφατα εξεφρασαν την επιθυμια για μεγαλα οπως λενε κρεβατια ..Το σκεφτομασταν αλλα με ολα αυτα τα κουλα που κανουν τα μεσημερια τρομαζω κ μονο με την σκεψη ..Θα περιμενω να ξεκινησουν παλι τον παιδικο ετσι ωστε να μπουν ξανα στην ρουτινα του σχολειου και μετα θα το τολμησω και ο θεος βοηθος ..Εχουμε και θεμα με το δωματιο τους , ειναι λιγακι μικρο και μαλλον θα ..ανταλλαξουμε δωματια συντομα ετσι ωστε να εχουν μια ανεση παραπανω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα διδυμονούλες! Τι κάνετε?? Εγώ κοντεύω να πάρω τα βουνά :crazy::crazy:

Απ' την ώρα που θα γυρίσουνε απ' το σταθμό μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθούνε είναι μέσα στη γκρίνια!

Το μεσημέρι φωνάζουν γιατί δε θέλουν να πάνε για ύπνο (θέλουν να παίζουν με τα παιχνίδια τους) και το απόγευμα που ξυπνάνε, ξεκινάει νέος γύρος γκρίνιας!! Είμαι και μόνη μου συνήθως τ' απογεύματα (ο σύζυγος λείπει στη δουλειά) και ώρες και φορές μου' ρχεται να σαλτάρω 8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια

kyriaki78 , τι τραβας και συ ..Αυτο με το μεσημερι και γω δεν το καταλαβαινω ..Για τις δικες μου θεωρω οτι κουραζοταν στον παιδικο και ερχοταν κουνουπιδακια σπιτι ετοιμα για νανι..Και γω τωρα αντιμετωπιζω την γκρινια τους γιατι ναι μεν ειναι δεκτικες στο παμε τωρα για την ωρα ξεκουρασης , ομως καθε αλλο απο ξεκουραση κανουν...Εσεις εχετε γκρινια το απογευμα ακομα κ αν κοιμηθουν ? Εμεις συνηθως εστω κ μια ωριτσα αν τυχει να κοιμηθουν , ειναι μια χαρα ευδιαθετες το απογευμα ..Αλλιως εχουμε φαγωμαρες , καυγαδακια , ευτυχως τα βρισκουν γρηγορα μεταξυ τους και ληγει το ολο θεμα ..Το κακο με εμας ειναι οτι ξυπνανε και το μωρο και εκει εχουμε νεο γυρο τρεξιματος ..

Οσο για το θεμα σαλταρω ..αχ θεε μου ποσες φορες το εχω πει και γω ..υπομονη κανω γιατι λεω θα πανε παλι παιδικο θα ερθουν παλι στα ισα τους ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και' γω δε μπορώ να καταλάβω γιατί τ' απογεύματα είναι μέσα στη γκρίνια..

Το πιθανότερο είναι ότι το κάνουν επειδή βαριούνται και δεν έχουν τι άλλο να κάνουν..

Έχουν βαρεθεί τα παιχνίδια τους και δε ξέρουν τι να κάνουν..

Όποτε μπορώ τα πάω καμιά βολτίτσα αλλά δεν είναι πάντα εύκολο γιατί πρέπει να ψήνω και κανά φαϊ, να σιδερώνω κανά ρούχο! Και τώρα που θ' αρχίσουν και οι βροχές που αναγκαστικά θα κλεινόμαστε, τι με περιμένει άραγε.. :!::!::?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακη, δε θα σου πω δικα μου βιωματα, αλλα κατι που εκανε η ξαδερφη μου με τα 2 της αγορια που εχουν 2 χρονια διαφορα, πριν πανε προνηπια.

οποτε ειχε το λιντλ κλπ προσφορες σε χαρτοκοπτικες και τετοια ή απο το τζαμπο χειροτεχνειες και πλαστελινες κλπ αγοραζε και οταν τα εβρισκε σκουρα τους εδινε να ασχολουνται με τετοια. ή ζωγραφικη. κυριως τους εδινε καινουρια πραγματα οταν περιμενε κοσμο, για να μην τους ενωχλουν. αλλες φορες, οταν ηθελε να φτιαξει κουλουρακια πχ ή γλυκο, τους εδινε να ζυμωσουν, να ανακατεψουν και τετοια. γινοταν λιγο χαλια η φαση βεβαια αλλα ξετρελαινοταν.

ισως επιδη κανουν τετοιες εργασιες στον παιδικο να βαριουνται μετα στο σπιτι.

και παλι σου λεω, δε μιλαω απο εμπειριες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας

εμεις παλι δεν βλεπω να κοιμομαστε μεσημερι ..Παλι την γνωστη ωρα στα κρεβατια τους αλλα η πολυλογια σπαει κοκαλα σημερα ..το τι εχουν συζητησει δεν περιγραφεται ακομα και την πιρουετα που εκανα για να μην φαω τα μουτρα μου οταν πατησα ενα απο τα τουβλακια τους ..Θεε μου τωρα που το σκεφτομαι πως την γλιτωσα την τουμπα ..Κοριτσια εγω οταν πρεπει να κανω καποια πραγματα οπως δουλειες στο σπιτι που δεν αναβαλλονται η οταν πρεπει να ταισω / αλλαξω την Αριαδνη δυστηχως τους βαζω για λιγο τηλεοραση ..Δεν εχω αλλη διεξοδο ..Ισα ισα μεχρι να ταιστει η Αριαδνη γιατι αλλιως θελουν να την ταισουν αυτες και χεεεχε το θεαμα εχει πλακα αλλα για φανταστειτε να βαλουν το κουταλι πιο μεσα στο στομα της μικρης ...

Το καλο με μας ειναι οτι παιζουν και μεταξυ τους πολυ , δεν λεω τσακωνονται αλλα ευτυχως με μικρη διαρκεια οι καυγαδες τους ..Ετσι την τηλεοραση την εχω μοναχα για ελαχιστη ωρα καθε μερα ισα ισα για να προλαβω να κανω αυτα που πρεπει ..

Εσενα σαν αγορακια kyriaki78 , δωστους απο ενα ποδηλατο και μερικα εργαλεια στιλ μπομπ ο μαστορας και ασ τους να το φτιαξουν στην μαμα επειδη χαλασε ..Αυτο το κανει μια γνωστη μου με το αγορακι της , λιγο μικροτερο απο εμας ειναι δυομιση τωρα και απασχολειται λιγακι μ'αυτον τον τροπο χωρις να ειναι προσκολλημενο πολυ και συνεχεια στην μαμα ..

Περισυ το καλοκαιρι ειχαμε παρει με τον Νικο ενα μεγαλο χαρτονι λευκο που καλυπτε ολο τον ενα τοιχο στο μπαλκονι μας και τους δωσαμε κυρομπογιες ..Ηταν τρελη η χαρα τους και εβγαλαν το αχτι τους εκει περα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα...

να ρωτησω...η τηλεοραση ειναι απαγορευμενο μεσο ενταξει το καταλαβαινω, αλλα τωρα που καμια φορα ειμαστε στο σαλονι και την εχω να παιζει πειραζει?

καμια φορα χαζευουν με το στομα ανοιχτο αλλες φορες δεν δινουν σημασια...

λετε να εθιστουν???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενταξει η τηλεοραση ειναι μεγαλο θεμα για συζητηση ..Υποτιθεται οτι καλο θα ηταν να μην βλεπουν τα παιδια παρα πολυ ποσο μαλλον τα βρεφη ..Ομως για να απασχοληθουν λιγακι δεν νομιζω οτι χαλασε ο κοσμος απο την στιγμη που δεν ειναι για πολυ ωρα ..Και δεν νομιζω να εθιστουν ..συνηθως τα περισσοτερα μωρα ειχα ακουσει οτι τρελαινονται με τις διαφημισεις την γρηγορη αυτη εναλλαγη ηχου κ εικονας ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι...διαφημισεις κοιτανε και στρουμφακια!

ο μπεμπης οταν βλεπει την στρουμφιτα και την ελεωνορα μελετη γελαει

η μπεμπα οταν βλεπει το σακη

τι να πω!

γονιδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό μήνα να έχουμε.. :)

Πώς περάσατε σήμερα? Εμείς πήγαμε στο παιδότοπο τ' απόγευμα οπότε δεν είχαμε γκρίνιες και υστερίες!! Χτές όμως ο ένας μου έβγαλε τη ψυχή [smilie=confused2.gif] [smilie=confused2.gif]

..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο εμας ..

σημερα εμεις ειχαμε καφεδακι με αλλες μαμμυλαντεζες μανουλες και κατεβηκα παρεα με τις μεγαλες μου κορες ..Ωραια περασαμε τις εφερα σπιτι και επεσαν ξερες ..

kyriaki78, και μεις με τον παιδοτοπο ξεσαλωνουμε , εκτονωση και τραμπολινα ασ τα ..ζαλιζομαι να τις βλεπω πανω κατω αλλα αυτες τρελαινονται ..Δεν πειραζει αφου τους αρεσει τι να κανουμε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι η ηλικία. Δεν εξηγείτε αλλιώς.

Εμένα χθες 12 η ώρα τη νύχτα ήθελε να του φτιάξω να φάει μακαρόνια μακουίν και ξύπνησε όλο το σπίτι πάλι. Αγρίεψαν τα μωρά και κάθε τρεις και λίγο ξυπνούσαν.

Αν δεν κοιμηθούν μεσημέρι μετά έχουν υπερένταση.

Ο δικός μου τελευταία τρελαίνεται με τα παζλ. Φτιάχνει μόνος του παζλ με 70 κομμάτια και χωρίς να ξέρει την εικόνα.

Αλλά πάει και τα φτιάχνει στο τραπεζάκι του σαλονιού και του λέω να πάει στο γραφείο του.

Πηγαίνουν τα μωρά και του τα χαλάνε, τα τρώνε κι εκείνος τα χτυπάει. Κλαίνε. Σε λίγο βρίσκει ένα κομμάτι ακόμα κι αρχίζει να χορεύει από τη χαρά του. Χορεύουν κι αυτοί μαζί του. Σε λίγο πάνε πάλι του τα παίρνουν. Τα χτυπάει, κλάμα, χορός, γέλιο, ξύλο, κλάμα πάλι............ Θα με τρελάνουν.

Κι όπου πάει ο Αλέξανδρος από πίσω κι αυτά και εκείνος νευριάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι τραβας κ συ βρε Φροσω ..

τελικα ακουω συνεχεια μαμαδες να λενε για τα τριχρονα παιδια οτι δεν παλευονται ..Δεν ξερω ..εμενα απο το πουθενα μου βγαζουν τρελες ιστοριες και κουφαινομαι ..Ιδιαιτερα αυτο με τον μεσημεριανο υπνο , δεν μπορω τρελαινομαι ..μπορουν να τραγουδανε με ολη τους την δυναμη για ωρα οτι βαλει ο νους σου ..Στην αρχη ελεγα που θα παει θα κουραστουν αλλα αυτες ντουρασελ ..

Φροσω , ο μεγαλος σου θελει κ αυτος λιγο τον χωρο του και εκνευριζεται με τα μικρα που ενω τον θελουν για παρεα και προσπαθουν να επικοινωνησουν αυτος δεν το λαμβανει ετσι το μυνημα ..Δεν ξερω ισως τα αγορακια κανουν πιο εντονα παιχνιδια πιο "αγοριστικα " παλεματα κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...