Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριο 2010 Νο3


Recommended Posts

Καλημερα, καλημερα!

Εχω τοσο καιρο να μπω που σιγουρα εχασα πολλα επεισοδια!

Μας εφαγαν οι διακοπες και τα πηγαινελα στο εξοχικο οποτε που να μεινει χρονος...

Σιγα σιγα ομως θα αναπληρωσω το χαμενο χρονο...

Βλεπω ολες ετοιμες για Β' επιπεδου.Εμεις αργουμε λιγο, κατα τις 20 γιατι ο γιατρος θα ειναι κλειστα για διακοπες. Παντως απ'όσα διαβασα καταλαβα οτι αφθονουν τα αγορακια αυτη τη φορα!

Αντε με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 986
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α! Οσο για κιλα εγω ακομη ειμαι στα +2 (YES!).

Προσεχω λιγο γιατι παντρευεται ο κουνιαδος μου σε καμια 15αρια μερες και δε θα με χωραει το φορεμα που αγορασα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιώτα κι εγώ 7 κιλά έχω πάρει, χάλια, όπως το είπες! νομίζω ότι εμείς έχουμε πάρει τα περισσότερα!

Ευγενία τι εννοείς "δεν καταλαβαίνω πολύ"; το νιώθεις πάντως μέσα στην ημέρα έστω και λίγο, έτσι δεν είναι; μη φρικάρεις, βγες τώρα και πάρε μια σοκολατίτσα να φας για να αρχίσει να κινείται να σου φύγει το άγχος. Καλή δουλίτσα και υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia m glika!!!!kai go stis 13 exo b epipedou!!! :cheer: ego pantos apo klotsies allo tipota xamos!!!o antras mou trelathike pou to eniose!! :silly: :woohoo: xtes to vradi kata tis 4 proi diladi me xipnise kiolas!! :P ti oraia aisthisi vre paidi mou!!!!ante eyxomai se oles kala aopotelesmata kai kalo kouragio me ton kausona :woohoo: :woohoo: !!!!telika diskolo pragma na eisai egios to kalokairi exo pathei!!!alla ti na kanoume skeftomai oti tha mas ferei o ai vasilis ta xristougenna to gliko mas to paidaki kai oparigoroume!!!!filakia se oles na kanete sixna ntouzakia elafria geymata kai prostheou makria apo ti zesti ki ton ilio ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο κιλακια ειμαι στα +2,προσπαθω να μην τρωω πολλα γλυκα και ψωμια....κατα τα αλλα τρωω κανονικα!!!Το παθημα εγινε μαθημα......ειχα παρει +20 στον Παναη!!!!

Και εγω το νινακι το νιωθω καθε μερα πλεον...αλλα λιγο ...εχω ησυχο παιδι!!!!

η Αστεριας τι εγινε???????εχουμε κανενα νεο???????

Παναγιωτα εχουμε πηξει στα τσουτσουνια!!!!!!!!και εμενα μαλλον αγορι ειναι,αλλα με αναστατωσε ο γιατρος μου,που μου ειπε πως αυτος το βλεπει κοριτσι :blink: θα δουμε στην β....ειναι το τελευταιο που με απασχολει,αν και θα ηθελα και μια ροζουλιτσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου κάτι κάπου καταλαβαίνω αλλά δεν είναι όπως πριν λίγο καιρό. Την Κυριακή επειδή έκανα όλη μέρα δουλειές και δεν τον είχα καταλάβει, έδιωξα τον άντρα μου, άραξα στον καναπέ μου και αμέσως τον ένιωσα. Όσο είμαι εγώ σε ένταση αυτός δεν τολμάει να κουνηθεί... :blink::blink: Για αυτό και σήμερα θα κάνω το ίδιο. Θα ηρεμήσω και αν δεν τον καταλάβω και τότε μάλλον θα πρέπει να κάνω μια επίσκεψη στον γιατρό μου...άμεσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα βρε Ευγενάκι, μην ανησυχείς! γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό που σου είπα, να φας μια σοκολατίτσα; φάε και δύο! κάντο τώρα για να ηρεμήσεις, μην περιμένεις το βράδυ και αγχώνεται και το νινακι τσάμπα! κι εγώ στην αρχή που ένιωθα γενικά πιο αδύναμες τις κλοτσιές του, δεν το καταλάβαινα όταν ήμουν όρθια ή σε κίνηση, είναι φυσιολογικό μη στενοχωριέσαι!

Ρηνιώ, να δεις που στο τέλος θα έχουμε κοριτσάκια! σε θαυμάζω για το +2 σου, κυρίως για την αυτοσυγκράτησή σου! εγώ έχω αφήσει τελείως λάσκα τα λουριά, θα περάσω και τα +20 του Παναή! :blush::blush:

Maryangel πραγματικά, πολύ ωραία αίσθηση! εσύ πότε γεννάς με το καλό; νομίζω ότι δεν είδα το όνομά σου στη λίστα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία, ούτε εγώ τον νιώθω συνέχεια. Ειδικά άμα είμαι σε ένταση (πχ τις μέρες που ήμουν στη δουλειά) δεν τον καταλαβαίνω καθόλου όλη την ημέρα!!!

Τώρα αυτές τις μέρες που είμαι στο σπίτι κι έχω ηρεμήσει λιγάκι, τον καταλαβαίνω λίγο περισσότερο.. Οπότε, προσπάθησε να χαλαρώσεις! ;)

Εγώ όσον αφορά τα κιλά καλύτερα να μην σας πω γιατί θα με ματιάσετε!! :laugh: :laugh: :P :p :P :p :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου φέρανε το πρωι κρουασάν σοκολάτα - έφαγα όλη την σοκολάτα αλλά τπτ. Μόνο αν ξαπλώσω και ηρεμήσω θα τον καταλάβω. Άλλες 3 ωρίτσες και ελπίζω οτι θα τον καταλάβω...Έχει να ακούσει όταν βγεί!!!!

Επιτέλους ηρέμησα και λίγο στην δουλειά..τι ήταν αυτό σήμερα? Απο το χθεσινό απόλυτο τπτ στον πανικό σήμερα!!

Theano και εμένα παντρεύεται ο αδερφός μου τέλος Ιανουαρίου (περιμένει να σαραντήσω), αλλά δεν προσέχω. Να δω σε τι φόρεμα θα μπω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία, σου το'πα και πριν. Η δουλειά δε βοηθάει!!! Στο γραφείο σχεδόν ποτέ δεν καταλάβαινα το μωρό. Έπρεπε να πάω σπίτι.. να ξαπλώσω.. να ηρεμήσω.. να φάω.. και μετά και αν!!

Και για χαλαρώστε λίγο με τις σοκολάτες!! Αν είναι κάθε φορά που θέλουμε να κουνηθεί το μωρό να τρώμε κι από μια σοκολάτα, α-χα-χου-χα!!! Δε θα χωράμε να περάσουμε από την πόρτα του μαιευτηρίου!!! :P

Χώρια που θέλει προσοχή για το ζάχαρο!

Αλήθεια, πως πάτε από ζάχαρο στις μετρήσεις σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy έγραψε:

Ευγενία, ούτε εγώ τον νιώθω συνέχεια. Ειδικά άμα είμαι σε ένταση (πχ τις μέρες που ήμουν στη δουλειά) δεν τον καταλαβαίνω καθόλου όλη την ημέρα!!!

Τώρα αυτές τις μέρες που είμαι στο σπίτι κι έχω ηρεμήσει λιγάκι, τον καταλαβαίνω λίγο περισσότερο.. Οπότε, προσπάθησε να χαλαρώσεις! ;)

Εγώ όσον αφορά τα κιλά καλύτερα να μην σας πω γιατί θα με ματιάσετε!! :laugh: :laugh: :P :p :P :p :P

Μόνο +1 μην μας πεις γιατί δεν θα σε ματιάσουμε, θα αυτοκτονήσουμε! :laugh: :silly: ! Αστειεύομαι χαλάλι όσα κι αν πάρουμε, ας βγουν γερά τα μωράκια μας!

Ευγενία υπομονή τότε μέχρι να πας σπίτι, εύχομαι να σε ταράξει στις κλοτσιές το ζουζουνάκι σου! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina μου, για την ακρίβεια είμαι -1... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Βασικά τι έγινε; Ξεκίνησα σχεδόν 71 κιλά. Στο πρώτο τρίμηνο δε μπορούσα να φάω, είχα πολύ έντονη δυσπεψία, δεν κατέβαινε τίποτε κάτω, με αποτέλεσμα να χάσω 3 κιλά, έπεσα στα 68. Μετά που άρχισε να επανέρχεται το σύστημα, έμεινα σταθερή για αρκετό καιρό. Μετά πήγα στη μάνα μου για μια βδομάδα (τότε που έκανα την αμνιοπαρακέντηση) κι έβαλα ένα κιλό! :P Και στο επόμενο διάστημα μέχρι σήμερα έχω βάλει άλλο ένα περίπου. Οπότε τώρα είμαι στα 70.

Γενικά μπορώ να πω ότι δε μ' έχουν πιάσει οι πείνες που ακούω να περιγράφουν για τις εγκύους. Τρώω νορμάλ, χωρίς υπερβολές, έχω περιορίσει στο ελάχιστο το αλάτι (αυτό αναγκαστικά γιατί παίρνω κορτιζόνη αλλά σίγουρα έχει συμβάλλει) και προσπαθώ να περιορίζω και τα γλυκά... όσο γίνεται! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζάχαρο, ζάχαρη, γλυκά....μμμμμμ ..έχει μείνει ένα κομμάτι κορμός σοκολάτας στο σπίτι!! θα το δοκιμάσω και αυτό, μήπως και κουνηθεί...αλλιώς δεν θα το έτρωγα!!!

Λοιπόν είμαι τρελή γλυκαντζού απο τότε που γεννήθηκα - όπως και όλη η οικογένεια μου (μέχρι και ο σκύλος!)

Στις πρώτες εξετάσεις που είχα κάνει είχα 90, στις επόμενες 74 και τώρα είχα 66 (με κατώτατο το 70). Βέβαια 3-4 μέρες πριν τις κάνω σταματάω να τρώω γλυκά! Τώρα έχω καμπύλη ζαχάρου στις 20/8 και εκεί θα φανεί η πραγματικότητα :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω κορμοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αμαν ρε Ευγενια,με τον αδερφο σου.....σου ειπα πες του να μου φερει και εμενα κανενα κομματακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μπορειτε να πιειτε και ενα χυμο ή πορτοκαλαδα για να ακουσετε τα μωρακια σας.Δεν χρειαζεται μονο σοκολατιτσα.

Να σας ρωτησω σε ποια εβδομαδα κανατε την εξεταση γλυκοζης?Εμενα μου ειπε ο γιατρος μου να την κανω μεχρι τον επομενο μηνα που θα παω σ αυτον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία, ξέρεις τι μου είπε ο γιατρός για την καμπύλη ζαχάρου;

Τρεις μέρες πριν πάω για την εξέταση, να τρώω καθημερινά υδατάνθρακες. Μακαρόνια, κανένα γλυκάκι κλπ. Γιατί απλούστατα, αν κάνεις την εξέταση μετά από περίοδο "νηστείας", δε θα σου δώσει τα σωστά αποτελέσματα!!

Μην το αμελείτε ή αψηφείτε το θέμα του ζαχάρου.

Ο διαβήτης κύησης είναι σοβαρή κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elisa έγραψε:

Κοριτσια μπορειτε να πιειτε και ενα χυμο ή πορτοκαλαδα για να ακουσετε τα μωρακια σας.Δεν χρειαζεται μονο σοκολατιτσα.

Να σας ρωτησω σε ποια εβδομαδα κανατε την εξεταση γλυκοζης?Εμενα μου ειπε ο γιατρος μου να την κανω μεχρι τον επομενο μηνα που θα παω σ αυτον.

Τι να μας κανει ρε Ελισακι ο χυμουλης????Αν δεν φας στερεη τροφη ...πως θα καταλαβεις οτι εφτασε στο στομαχακι????? ε ????? :woohoo:

καμπυλη κανεις απο 24-28 εβδ.....εκτος αν υπαρχει προδιαθεση η υποψια διαβητη κυησης οπου και την κανεις λιγο νωριτερα!!!!!

τι κανουν τα μικρα αντρακια σου????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νηστεία δεν κάνω απλά ξέρω οτι αν το βράδυ φάω γλυκο και το πρωι κάνω τις εξετάσεις το ζάχαρο θα δείξει 200. Στην καμπύλη ζαχάρου θα φανούν τα πραγματικά νούμερα. Η υπόλοιπη διατροφή μου είναι η κανονική - σταματάω τους κορμούς μόνο .... :P:P (mariakrhth στείλε μου διεύθυνση να σου φτιάξω εγώ και να σου στείλω!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Crazy τώρα τουλάχιστον είσαι καλύτερα, έτσι; κρίμα που ταλαιπωρήθηκες τόσο στην αρχή. Εγώ ευτυχώς δεν είχα τέτοια συμπτώματα, αναγούλες μόνο και αυτές για 1 μήνα. Αλλά κάπνιζα πολύ πριν την εγκυμοσύνη, και μόνο και μόνο για να μην καπνίσω έπρεπε συνέχεια να μασουλάω κάτι :S . Οσον αφορά τα γλυκά, πάντα ήμουν γλυκατζού αλλά μάλλον είχα ένα μαγικό ραβδάκι από πάνω μου και ό,τι και αν έτρωγα δεν έπαιρνα κιλό. Κάπου πρέπει να χάθηκε όμως τελευταία αυτό το ραβδάκι... το έχει δει καμία να μου το φέρει πίσω;;;;; :woohoo: ! Τα γλυκά και ειδικά η σοκολάτα είναι στο καθημερινό μου διαιτολόγιο αλλά μάλλον πρέπει κι εγώ να αρχίσω να τα περιορίζω σιγα σιγά...

όσο για το ζάκχαρο, στις τελευταίες μου εξετάσεις να φανταστείς ότι είχα μόλις 77!! αλλά το θέμα είναι τι θα δείξει η καμπύλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενίνα, αναγούλες, εμετούς κλπ δεν είχα καθόλου!!

Φαντάσου να'χα κιόλας....

Ρε συ Ειρήνη, είσαι και γιατρός τρομάρα σου!!!

Εγώ προσπαθώ να τις συμμαζέψω κι εσύ μου τις ξεσηκώνεις!! :laugh: :P :p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνη καλα ειναι τα αντρακια μου!!!Εσενα τι κανει ο Παναης? το μωρακι?κλωτσαει?

crazy,ωραια καπου εκει θα την κανω και εγω τοτε!

Εγω κοριτσια δεν τρωω γλυκα,σπανια δλδ αλλα τα κιλα ανεβαινουν με το παραμικρο...ετσι και στην 1η εγκυμοσυνη αλλα μετα τα εχασα αμεσως.Παντως τωρα θελω να παρω λιγοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ μέχρι να καταφέρω λόγω δουλειάς να γράψω την προηγούμενη απάντηση είχατε γεμίσει 1 σελίδα!! σε 2 εβδομάδες το πολύ Ναταλάκι ετοιμάσου για το Νο 4!! δεν πιανόμαστε!

Ευγενία, λες να είμαστε συγγενείς;;;;;; :laugh: :laugh: Κι εμείς οικογενειακώς είμαστε γλυκατζήδες, δεν το έχω μόνο εγώ. Κι εσένα χαμηλό είναι το ζάκχαρό σου, μια χαρά! δεν σημαίνει ότι επειδή τρώμε πολλά γλυκά θα έχουμε και ζάκχαρο, μερικές έχουν χωρίς να τρώνε ούτε ένα γλυκό.

Την καμπύλη προς το τέλος Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη θα την κάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκεια μου σοφη και λογικη crazy!!!!!!!

ευτυχως εχω εσενα συγκαστρουλα και με επαναφερεις σε ταξη!!!!!!!

καθε ομαδα θελει μια Ρουλιτσα ;)

τι νεα η λαμπρινη?

θα μας σκασει και αυτη??????

ρε κοριτσια το καταιφακι που χαθηκε?βλεπω οτι μπαινει αλλα δεν μας γραφει!!!!

Ελισακι ολοι καλα,ο παναης κοβει την πανα σιγα σιγα και ενω ηταν ενα δυσκολο μωρο ,τον τελευταιο χρονο ειναι πολυ συνεργασιμος και ωριμος για την ηλικια του!!!!!!σκετη απολαυση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Λαμπρινή έκανε την εξέταση, όλα καλά και επιβεβαιώθηκε ότι περιμένει κοριτσάκι!!!! Ελπίζω να μπει αργότερα να μας πει τις λεπτομέρειες!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...