Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2010! Νο4


Recommended Posts

Γεωργια μου αν δεν το δεχονται τι να πω.. δεν νομιζω πως μπορουμε εμεις να αμφισβητουμε τους γιατρους ετσι δεν ειναι?να πω οτι το λεω πχ εγω και με αμφισβητει καποια κοπελα απο προσωπικη της εμπερια οκ!ειναι λογικο κιολας.αλλα νομιζω πως οι εγωισμοι στα μωρακια δεν χωρανε.το μωρακι ειναι απροστατευτο,ποναει και χρηζει βοηθειας,ειτε μικρης ειτε μεγαλης.αν καποιες επιμενουν για πολλα θεματα στις δικη τους αποψη τι να πω..κριμα για τα μωρακια.γενικα το λεω..δεν εχω προσωπικη εμπειρια.εγω που ο αντρας μου ειναι παιδιατρος οταν τον ρωτησα αν θα την εξετασει την ωρα που θα γεννηθει και μου απαντησε οχι το κατανοησα αμεσως.γιατι ειναι σοκ να εξεταζεις για πρωτη φορα το δικο σου παιδι.τα συναισθηματα ειναι διαχυτα και δεν μπορει να το κανει.ωστοσο δεν με ξενισε ουτε ειπα πωπω τι παιδιατρος ειναι αυτος.ισα ισα κατανοησα οτι εκεινη η στιγμη θα ειναι γεματη απο αναμικτα συναισθηματα και δεν θα μπορει να σκεφτει καθαρα.ξεφυγα απο το θεμα μας ομως...χαχαχαχαχαχαχα!!δεν ηξερα οτι κυκλοφορει τετοιο θαυματουργο αφεψημα..δεν το εχω νιωσει αυτο που λες οτι ειναι μαρτυριο να βλεπει η μαμα να υποφερει το νινι της αλλα πιστευω πως ο πονος ειναι μεγαλος!!εδω εγω τωρα βλεπω καποια μωρακια και κλαιω στο δρομο..σκεψου στην καραμελιτσα μου πως θα κανω..ε ρε καταθλιψη που με περιμενει!!!χαχαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αναστασια μου συμφωνω απολυτα μαζι σου! ;)

Σε οτι αφορα τον αντρα σου, το ιδιο πραγμα το ακουσα απο την φαρμακοποιο μου της οποιας ο αντρας ειναι γιατρος (παθολογος) αλλα σε οτι εχει να κανει με τα παιδια τους σηκωνει τα χερια ψηλα!!!

Παντως εχει μια λογικη ολο αυτο αν σκεφτεις οτι στους δικους σου ανθρωπους λειτουργεις περισοτερο με το συναισθημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απόψε το βράδυ κοιμηθήκαμε άντε μήπως στρώσει μαλιστα το βράδυ από τις 12 που τον τάισα ξύπνησε στις 4:30 να φάει. Η νονά μου που είναι μαία μου είπε ότι τώρα σιγά σιγά έτσι κάνουν εφόσον είναι μεγάλο μωράκι θα αρχίσει να το κόβει το βραδινό. Χθές έκανα και τεστ να του δώσω συμπλήρωμα με ξένο γάλα μήπως δεν χορταίνει αλλα δεν ήπιε σταγόνα που παει να πει ότι χορταίνει από το στήθος μου πάλι καλά να ξέρω τουλάχιστον ότι δεν πεινάει αλλά πονάει η κοιλίτσα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land δεν σου ευχήθηκα σόρυ με το καλό όλα καλά ευχομαι να σου πάνε για σένα και το μωράκι σου. Αναστασία ο άντρας σου έχει απόλυτο δίκιο και γω στη θέση του έτσι θα αισθανόμουν. Κορίτσια εμένα στο ριλάξ κάθεται και δείχει να του αρέσει παίζει με τα χεράκια και τα ποδαράκια του. βέβαια όχι για πολύ ώρα γιατι κουράζεται αλλα κάθεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαρβαρα μου με το καλό σου ευχομαι!!!! με εναν πόνο!!!!! περιμένουμε νεα σου!!!!

κοριτσακια μου, εμεις σημερα εχουμε παιδιατρο, για να γνωρίσει το μωρακι, καθώς τον πρώτο παιδιατρο που μας συστησαν από το ΙΑΣΩ, τον σουταρα κανονικα!!!!! ελπίζω να προλάβω να τον ρωτησω όσα θελω!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς πάλι περιμένουμε την παιδίατρο αυριο το μεσημέρι άντε να δουμε αν είμαστε καλά. Σήμερα δανείστηκα μια ζυγαρία από μια κοπέλα που έχει ενοικιάσει και είναι 4010γρ.Λογικά θα μου τον ζυγίσει και η παιδίατρος αυριο.Σήμερα βγήκα επιτέλους λίγο στα κλεφτά έξω την ώρα που κοιμόταν για να πάω στον δερματολόγο να κάνω lazer αποτρίχωση στο πρόσωπο άντε σιγά σιγά να γίνουμε άνθρωποι. Τα είχα παρατήσει με την εγκυμοσύνη για την ακτινοβολία και τώρα δεν μπορούσα να το αναβάλλω.H land γέννησε έμαθε καμιά σας κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ομορφιες μου καλημέρα!

Friday έχεις δικιο, μπορει να την πέτυχα σε κακη στιγμη κ να μη το ηθελε το ριλαξ.

Κορίτσια μάθαμε για τη land?

Αναστασία κοπέλα μου τι να πώ... :blink: κάνε υπομονη, θα έρθει η καραμελίτσα σου! Τι πλάσμα! θέλει να κανει grande εμφανιση! Όλες τη καραμελιτσα περιμένουμε! :P

Υπόλοιπες μανουλες? όλα καλα?

Ρε παιδια πάνω που πάω να πώ ότι έχει προγραμμα την άλλη μερα αλλαζει το νινι μου! μια γκρινιαζει, μια όχι, μια κοιμαται πολύ την άλλη όχι...τι να πώ?

Έβγαλα χθες με θηλαστρο γάλα...έχει μειωθει η "παραγωγη" μου, έβγαλα απο 2 στηθη περιπου 90 μλ... και ειχα παραλειψει κ γευμα (έλειπα για ΟΑΕΔ κλπ κ έδωσε η μαμα μου μπουκάλι) ... δε θελω να σταματησω να θηλάζω, αλλα όχι και να πειναει η μπέμπα...τη νυχτα την έβαλα κ στηθος κ μετα έφαγε κ 40 μλ περιπου ξένο. Έτσι θα το πάω, τραβηξα τώρα πάλι με θηλαστρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου γλυκα!!!καλημερα κι απο εμας!!!

εχω πολυ καιρο να μπω αλλα διαβασα ολα τα νεα σας!

Αθηνουλα,Γεωργιτσα και υπολοιπα κοριτσια που εχετε θεμα θηλασμου σαν εμενα!:με την αντλια εβγαζα κι εγω γαλατακι αλλα ενω στην αρχη εβγαζα 50 γρ και απο τα δυο στηθη μετα αρχισε να μειωνεται και να βγαζει 30 γρ :blink: τρελαθηκα και δεν ηξερα τι να κανω.ετσι οταν ηρθε ο παιδιατρος να δει την μπεμπα και με ρωτησε αν θηλαζω και ειπα οχι τοτε μου προτεινε να αρχισουμε απο τωρα..συμφωνησα και ακου να δεις τι μου ειπε:''θα βαζεις πρωτα την μπεμπα στο μαστο σου για 15 και 15 λεπτα στο καθε μαστο και μετα αν πειναει θα δινεις μονο χαμομηλι'' :blink: επαθα ενα σοκ οταν τα ακουσα αυτα και στην αρχη δεν τον πιστεψα οτι θα πιασει το κολπο...(σημειωστε οτι δεν επιανε η μπεμπα μου καν τη θηλη)...αρχισα λοιπον να το κανω την πρωτη ημερα και σαν θαυμα απο την πεινα της αναγκαστηκε να πιασει τη θηλη :woohoo: τρελαθηκα απο την χαρα μου!!!μετα ομως επειδη εγω δεν ειχα γαλα πολυ δεν αντεχα να την βλεπω να τσιριζει απο πεινα και της εδινα γαλα μετα απο καθε θηλασμο παντα!δηλαδη πρωτα την βαζω μαστο και μετα γαλα συμπληρωμα ;) για εμας αυτο ηταν θαυμα!διοτι η μπεμπα δεν ειχε πιει γουλια απο το δικο μου.

επισης μου ειπε ο ιατρος μας οτι το θηλαστρο δεν βοηθα να κατεβασει γαλα μια μανουλα διοτι για να ενεργοποιηθει ο υποθαλαμος στον εγκεφαλο και να κατεβασει προλακτινη αρα και γαλα πρεπει το ποτικο νευρο της μητερας να βλεπει το νινακι!!! ;) το θηλαστρο βοηθα μου ειπε μονο για να ξερεις ποσο εχεις αλλα οχι για να αυξηθει η παραγωγη γαλακτος οπως εγω που χρειαζομουν αυξηση.

μετα απο τις συμβουλες του ειδαμε μια μικρη αυξηση αλλα οχι τιποτα σπουδαιο...πραγματικα λυπαμαι αλλα δεν εχω τοσο γαλατακι οσο χρειαζεται για να χορταινει το μπεμπουλινι μου.ετσι απλα προσπαθω μεχρι να κοπει εντελως να της δινω οτι εχω...επισης επειδη το βραδυ κλαιει πολυ οταν πειναει ετσι κι εγω το βραδυ δεν θηλαζω αλλα της δινω μπουκαλι κατευθειαν για να μην τυρρανιομαστε και οι δυο μας.αφου ουτως η αλλως δεν εχω ... :(

Υοτακι μου ευχαριστουμε παρα πολυ για τις γλυκες ευχες σου!!!ευχομαι και σε σας τα καλυτερα!!!μπραβο που θηλαζεις !

Λινακι μην το βαζεις κατω !αυτα που εχεις ειναι ψυχολογικα..ολες κατι παθαμε μετα τη γεννα..ειναι δυσκολα αρχικα και για κανα 3μηνο που οι ορμονες θαναι σκατα ετσι θαμαστε κι εμεις..ετσι μου ειπε ο ιατρος της μπεμπας μου και με εστειλε βολτα στο εξοχικο στους γονεις μου...φαντασου...12 ημερων πηγαμε στο εξοχικο για να χαλαρωσω εγω και να μπορω να θηλασω..κατοπιν προτροπης παιδιατρου...αρα δεν εισαι μονη ;)

Haraabel κι εμενα μου ειπε ο ιατρος μου το πιπι να μην το καθαριζω!κι ετσι κανω!δεν ανοιγω τα χειλη.απλα απαλα απο εξω.επισης για κιντερτε και χαμομηλι και μαραθο μου ειπε να της δινω και της εδωσα και της αρεσε και ολα καλα!αλλα ο καθε ιατρος σαυτο το θεμα βλεπω λεει τα δικα του.οι αποψεις διιστανται.παντως η δικια μου δεν επαθε κατι και εκανε και καλυτερα κακακια με το χαμομηλακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ πολύ με βοηθησε η περιγραφη σου, το ειχα στο μυαλο μου αλλα επιβεβαιωθηκε, πρέπει να βαζεις το μωρο στο στηθος κι ας μη βγαζεις πολύ.

Μήπως ξέρεις τι έγινε η Αναστασία? Γέννησε? Έχεις νεα? Δεν εχω κινητο γμτ και την έχω κι εγω στο μυαλό μου. :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!!

Αργυρώ και γώ έτσι κάνω 15 λεπτά στο κάθε στήθος τον βάζω βέβαια εμένα τρώει αποκλειστικα από μένα δεν έχει φάει μπουκάλι καθόλου. Χθές ήρθε η παιδίατρος πήρε 620 γρ. και 3 πόντους ήψος. Είναι πολύ καλός. Προγραμμα έχει βάλει μπορώ να πω τρώει κάθε 3 ώρες τη μέτα και κάθε 4 το βραδυ μόνο όταν έχει κολοικούς υποφέρουμε. Φιλακια στις μανούλες. Αν μαθετε νέα από την Αναστασία γράψτε να ξέρουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου γεια χαρα!!

Η Αναστασουλα μας ΓΕΝΝΗΣΕ στις 5 και τεταρτο σημερα το απογευμα!πηγαν ολα καλα και μιλησαμε στο τηλεφωνο μια ωριτσα αφου γεννησε και την ακουσα ευτυχισμενη και ηρεμη!!!ειναι ολα καλα!!!

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΑ ΦΙΛΕΝΑΔΟΥΛΑ ΜΟΥ!!!

Οσο για το θηλασμο...σημερα η κορουλα μου καθησε 3ο λεπτα στο ενα και 30 λεπτα στο αλλο στηθος και τελικα παλι τιποτα δεν καταφεραμε..το παιδι ρουφαει με μανια μπας και ερθει καμια μεγαλη σταγονα,εγω πεθαινω απο το πονο και μολις τελειωσουμε με το θηλασμο αρχιζει σε ενα λεπτακι και κλαιει απο πεινα και της δινω αλλα 100γρ απο το μπουκαλι...ελεος..εχω 5 νουμερο σουτιεν και απο γαλα μηδεν...

εχω καταστενοχωρηθει αλλα δεν εχω γαλα καθολου μαλλον...τι να πω?παντως θα συνεχισω την προσπαθεια εως και την αλλη βδομαδα και αν δεν εμφανιστει το γαλατακι μου τοτε ΤΕΛΟΣ ο θηλασμος..διοτι κουραστηκα κιολας παρα πολυ και πεδευεται και η κουκλα μου!χαπακωνομαι κιολας με χαπια φυτικα απο μαγια μπυρας μπας και βοηθησουν αλλα τιποτα.....εχω δοκιμασει τα παντα..αμα εχετε κατι να προτεινετε ...περιμενωωω...χχαχαχαχχαχαχαχα ειμαι προθυμη για να θηλασω το παιδακι μου αλλα μαλλον μου κοπηκε απο τη στενοχωρια οταν τη βαλαμε μια μερα στη φωτοθεραπεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία να σου ζησει η καραμελιτσα! Αντε κοπέλα μου, ελευθερωθηκες! εισαι μανουλα! Καλη λοχεια, σε περιμενουμε! :kiss:

Αργυρώ τα ιδια κι εγω, βγαζω περιπου 80 μλ κ απο τα 2...τη βαζω ζυζι κ μετα αφου ξαναγκρινιαζει μπουκαλι...ρωτα καμια κοπέλα εμπειρη για αποκλειστικο αν θες...υπομονη :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρες! καλημερα!

να σας ζησουν τα αγγελουδια σε οσες δεν ειχα μαθει την τελαευταια φορα που μπηκα! σε οσες περιμεννουν ακομη αντε με το καλο!

σε οσες εχουμε τα αγγελουδια μας αγκαλια να ευχηθω υπομονη και κουραγιο καλα ξενυχτια και ολα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"καθε φορα που κοιταζω τα ματια της, εχω τον κοσμο ολο...."

Σαββατο 31/7/2010 ώρα 22.45 με ήλιο στο Λεοντα και ωροσκοπο στους Ιχθυεις.Βάρος 3600 και υψος 51 εκ.Μαυρα μαλλάκια,ματια εκφραστικα,μυτουλα γαλλικη, σαρκωδη χειλακια και καρδια μεγαλη και τρυφερη...θελω να της δωσω ολη την αγαπη και την φροντιδα που πηρα και εγω απο τους γονεις μου...θελω να την κανω ανθρωπο καλο...ευαισθητο και συναμα δυναμικο...να χει ονειρα και στοχους...θελω να την βλεπω να χαμογελα και καθε της μερα να ειναι ευλογημενη,οπως ηταν και η μερα που την εφερα στον κοσμο... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρω 27 έγραψε:

Οσο για το θηλασμο...σημερα η κορουλα μου καθησε 3ο λεπτα στο ενα και 30 λεπτα στο αλλο στηθος και τελικα παλι τιποτα δεν καταφεραμε..το παιδι ρουφαει με μανια μπας και ερθει καμια μεγαλη σταγονα,εγω πεθαινω απο το πονο και μολις τελειωσουμε με το θηλασμο αρχιζει σε ενα λεπτακι και κλαιει απο πεινα και της δινω αλλα 100γρ απο το μπουκαλι...ελεος..εχω 5 νουμερο σουτιεν και απο γαλα μηδεν...

εχω καταστενοχωρηθει αλλα δεν εχω γαλα καθολου μαλλον...τι να πω?παντως θα συνεχισω την προσπαθεια εως και την αλλη βδομαδα και αν δεν εμφανιστει το γαλατακι μου τοτε ΤΕΛΟΣ ο θηλασμος..διοτι κουραστηκα κιολας παρα πολυ και πεδευεται και η κουκλα μου!χαπακωνομαι κιολας με χαπια φυτικα απο μαγια μπυρας μπας και βοηθησουν αλλα τιποτα.....εχω δοκιμασει τα παντα..αμα εχετε κατι να προτεινετε ...περιμενωωω...χχαχαχαχχαχαχαχα ειμαι προθυμη για να θηλασω το παιδακι μου αλλα μαλλον μου κοπηκε απο τη στενοχωρια οταν τη βαλαμε μια μερα στη φωτοθεραπεια.

Καλημερα κοριτσια!!!

Να σας ζησουν τα μωρουλινια σας βρε.!!!!!!

Αργυρω μπες στο εξπρες και επειδη τωρα ειναι Σκ και μπορει να λειπουν οι πιο πολλες να μπεις πολλες φορες.Εχει συμβει σε πολλες αυτο.Θελει μεγαλη υπομονη.

Αρχικα μπορεις να τηρησεις και πρωτοκολλο αντλησεων για να βοηθησεις τη γαλουχια αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαζεις τη μικρη στο στηθος πολυ συχνα και να κανεις μαλαξεις (οσο την εχεις στο στηθος) για να κατεβει το γαλα.

Επισης δε χρειαζεται αγχος και στενοχωρια. :) Ολα θα γινουν.Φροντισε απλως να υπαρχει καπιος να βοηθαει με τις δουλειες και εσυ να εισαι συνεχεια με το μωρακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστω παρα πολυ Παναγιωτα μου για την απαντηση σου!συνεχιζουμε την προσπαθεια!το μπεμπουλινι μου ρουφαει αλλα απο γαλα λιγα πραγματα...να φανταστεις οταν ζουπαω εγω το στηθος εμφανιζεται ενιοτε μια μικρη σταγονα γαλα... :ohmy: αρα σχεδον καθολου δεν εχω...περριτο να πω πως εχω κανει πληγες απο το ρουφηγμα της μπεμπας..πονανε απιστευτα οι θηλες και σημερα δεν αντεξα απο τον πονο πανω απο 10 λεπτα στο καθε στηθος :unsure: μιλαμε με πεθανε στο πονο το πιρανχας μου..προφανως ρουφαει με δυναμη μπας και ερθει καμια μεγαλη σταγονα.. :silly:

εν τω μεταξυ μετα το θηλασμο της δινω γαλα και πινει οσο πινει και χωρις θηλασμο... :( αρα δεν εχω σχεδον καθολου γαλα...δεν το εβαλα ακομη κατω...προσπαθωωω αλλα κουραστηκα κι εγω!!!το βραδυ δεν τη θηλαζω γιατι αν το εκανα και μετα εδινα και το μπουκαλι γιατι κλαιει καπακι για εξτρα μαμ τοτε δεν θα κοιμομουνα καθολου..... :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρούλα μου,βλέπω ότι γεννήσαμε την ίδια μέρα τα κουκλιά μας??Να σου ζήσει κοριτσάκι μου!!

Εμένα πάντως με έσωσε το θήλαστρο της medela που το νοίκιασα.Έχει φτιάξει τις θηλές.Δεν πονάω πλέον κι έτσι και την θηλάζω και της δίνω το γαλατάκι μου από το μπιμπερό (κυρίως τη νύχτα).Όταν πάλι δεν χορταίνει πίνει και ξένο.Τα δέχεται όλα είναι καλόβολο μωράκι!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας πλεον μανουλιτσες!!!!

ηρθαμε σπιτι πριν απο μια ωριτσα και ετοιμαζομαστε να ξυπνησουμε για να κανουμε μαμ..δυστυχως λογω ελλειψης χρονου αυτη τη στιγμη δεν μπορω να σας πω την δικη μου,καταδικη μου ιστορια τοκετου αλλα υποσχομαι πως θα το κανω το συντομοτερο δυνατο!!!!ειμαστε πολυ ευτυχισμενοι!!!!η καραμελιτσα μου ειναι πανεμορφη και την λατρευουμε οσο τπτ αλλο στη ζωη μας!!!θα επανελθω με περισσευμα χρονου!!!!φιλακια σε ολες!!!δεν εχω προλαβει να σας διαβασω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου γεννησες? :woohoo: :woohoo: :woohoo: ηρθε η μπεμπουλα επιτελους? :P να σας ζησει να ειναι γερη και δυνατη να την χαιρεστε!καλη λοχεια μανουλιτσα να δωσεις ενα τεραστιο φιλακι στην μπουμπου σου και οποτε μπορεσεις ξερεις τι θελω ε? ;) :woohoo: :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μας καλως ήρθες!

Αργυρώ θα σε βοηθησουν τα κορίτσια και θα τα καταφερεις!

εγω βγαζω τώρα 120 μλ απο τα 2 στηθη αλλά όχι ανα 3 ωρες που θελει η μπέμπα...

έχω αρχισει και "φοβαμαι" να τη θηλασω μηπως δε πιει πολυ και έχω γκρινιες στη μιση ώρα πάλι και όλο βαζω θηλαστρο (οταν νιοωθω πως γεμισε το στηθος) Γενικα 2 στα 5 γευματα ειναι με δικο μου γαλα.

Ρε παιδια να πώ μια μαμακια?? καταλαβαινω νομιζω πότε ερχεται γαλα...σα μυρμηγκιες στις θηλές...το νιωθει καμια άλλη ή ειναι ιδέα μου?

Λαντ ωραια τα περιγράφεις! Να σου ζησει το ατσερακι σου!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!!!!!

Αναστασία μου να σου ευχηθώ και απο δω:ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΜΕΛΑΚΙ!!!!!!

Ελπίζω να είστε καλά,αν και φαίνεται ότι περνάτε τέλεια!!!!!

Λαντ επίσης να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!!!Γερό και καλότυχο να είναι!!Καλή λοχεία να έχεις!!!!

Εμείς θηλάζουμε σε κάθε γεύμα,απλά κάποιες φορές δεν της φτάνει και της δίνω συμπλήρωμα.Έχει τύχει να φάει και 90ml!!!Που σημαίνει ότι το στήθος μου κοιμότανε :huh::huh:

Χαρά μου εγώ αισθάνομαι σε όλο το στήθος κάτι σαν μυρμήγκιασμα,μου είπαν ότι κατεβάζω γάλα.Μάλιστα γελούσα γιατί νόμιζα ότι έχω κάτι κακό :laugh: :laugh:

Αργυρώ μου καλό κουράγιο και σε σένα....βάσανα από τώρα με τα παιδιά μας.Θέλει υπομονή ο θηλασμός και εμείς μάλλον δεν έχουμε ή το γάλα μας δεν φτάνει,τι να πω;

Ρε κορίτσια έχω ερώτηση που επείγει!!!!Πόσες ώρες κοιμούντε την ημέρα τα μωρά σας;Έχει 2 μέρες και η δικιά μου δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου...δεν γκρινιάζει πολύ αλλά δεν κοιμάται....

Φιλιά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Friday μου δεν το ηξερα κοριτσακι μου οτι γεννησαμε ιδια μερα...να μας ζησουν τα κοριτσακια μας!!!

Αναστασουλα μουυυυυυυ,γυρισατε?να σας ζησει και παλι κοπελα μου και περιμενουμε νεα σας οταν ειστε ετοιμες.καταλαβαινω τωρα ειναι αρχη και θα εχετε τρεξιμο αλλα σε λιγες μερες θασαι οκ και θα τα λεμε συχνοτερα!

φιλακια στα μπουτακια της!εχεις και απο την μπεμπα μου φιλακια..χχααχχαχαχα

Haraabel απο αυριο θα ξαναδοκιμασω το θηλαστρο μπας και γινει κανα θαυμα αν και ο παιδιατρος μου ειπε πως δεν βοηθα πολυ...εγω οποτε κι αν θηλασω οση ωρα κι αν την εχω στο στηθος μετα καπακι τρωει αλλα 100γρ ξενο!αρα......

Κατερινακι μου βλεπω θηλαζεις!μπραβο εισαι απο τις τυχερες η προσπαθησες περισσοετρο απο μενα η με σωστοτερο τροπο ..τι να πω?εγω τα εχω χαμενα πλεον!εχω κανει ταπαντα αλλα μεχρι στιγμης τιποτα!το καημενουλη μου ρουφαει πολυ δυνατα και για αρκετη ωρα αλλα δεν χορταινει ποτε!!!δυστυχως...παντως συνεχιζω να τη θηλαζω και λεω οσο παρει..ακομη και 10 γρ...............θα σκασω απο το κακο μου..παλευουμε ηδη σχεδον 15 μερες..

φιλακια σε ολες και ευχομαι υγεια σε ολα τα νινακια!

εμενα ηρθαν τα αποτελεσματα των εξετασεων για μεταβολικα νοσηματα και ηταν ολα αρνητικα!ειμαστε μια χαρα!αλλαααααααα ηρθε και ενα ακομη χαρτι οτι ισως να εχει ελλειψη ενος ενζυμου του G6PD το οποιο αν δεν το εχεις δεν πρεπει να τρως κουκια,να ερχεσαι σε επαφη με ναφθαλινη και να παιρνεις ασπιρινη...μας ζητησαν βεβαια επανελεγχο οταν γινει 6 μηνων διοτι μπορει να το αναπτυξει το ενζυμο αυτο.δεν προκειται για νοσο ευτυχως.απλα θα πρεπει να προσεχει αυτα τα πραγματα που προανεφερα σε ολη της τη ζωη εαν εχει οντως αυτη την ελλειψη.

Αυτα τα νεα μας !ευχομαι τα καλυτερα σε ολα τα νινακια και στις μανουλες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=462375

κοριτσακια ελάτε και στην συζητηση μας!!!! εχουμε μαζευτει νεες μανούλες του καλοκαιριου και μιλάμε για τα μωρα μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου!!!ηρθε λοιπον αυτη η στιγμη και για μενα....η περιγραφη του τοκετου μας!!!

την τριτη το βραδυ πηγαμε στο νοσοκομειο γιατι υπεφερα παλι απο τις συσπασεις.μου εκαναν για 2η φορα ενεση μορφινης και δεν επιασε.νοσηλευτηκα ολο το βραδυ και το πρωι ηρθε μια μαια να ελεγξει αν εχω διαστολη.ειχα 2.μας προτεινε να ξεκινησουμε τη διαδικασια τοκετου και φυσικα δεχθηκαμε.τα συναισθηματα???αναμικτα!ειχα φοβερη χαρα που θα γεννουσα το μικρο καραμελακι μου και μεγαλη αγωνια για το τι με περιμενε..στις 9 το πρωι μου εκαναν επισκληριδιο(τελεια αισθηση :laugh: )δεν με πονεσε καθολου+οι πονοι περασαν σε 10 λεπτα.τα ποδια μου τα ενιωθα κανονικοτατα!πηγαινα+βολτες..τελεια ηταν!στις 10:45 μου εσπασε τα νερα η μαια με τη μεθοδο της αμνιοτομης..δεν καταλαβα τπτ..ενιωθα μονο κατι να τρεχει.μου εφεραν πρωινο+μεσημεριανο να φαω αλλα δεν ειχα καθολου ορεξη.μου ειπαν οτι επρεπε να φαω και εφαγα ελαχιστα.ολα καλα ως τις 3 που η μαια μου εβαλε εναν ορο για να αυξηθουν οι συσπασεις.στην αρχη τις αντεχα αλλα μετα απο λιγη ωρα.. :S:S τα ειχα δει ολα..μεσα σε 2 ωρες ειχα σχεδον την τελεια διαστολη.απο 3 που ηταν πηγε 8.σιγα σιγα οι πονοι δεν υποφερονταν..εκανα αναπνοες για να βοηθηθω.η επισκληριδιος πλεον δεν μπορουσε να με βοηθησει.εσπρωχνα σχεδον 1,5ωρα,ενω στο ενδοιαμεσο(σπρωξιματος και παυσης πονου κοιμομουν)ειχα εξαντληθει..στην αρχη δεν ειχα καταλαβει πως επρεπε να το κανω.μου ελεγε η μαια να σπρωξω σαν να κανω κακα μου :blush: (παρδον)..εκει σκεφτηκα και αν εχουμε τπτ απροοπτο??δεν μου εβαλαν ουτε κλισμα ουτε καθετηρα.ευτυχως ολα καλα! :P περνουσε η ωρα και το μωρο δεν ελεγε να βγει..και για να μην την βγαλουν με βεντουζα φωναξε η μαια αλλη μια μαια και εκει εγινε ο χαμος.μια μου κρατουσε τα ποδια γιατι απο τον πονο τα εσφιγγα,η αλλη με παστατευε απο κατω και η αλλη εριξε ολη της τη δυναμη στην κοιλια μου..με την τελευταια πεξαμε μπουνιες :angry::P της τραβουσα με ολη μου τη δυναμη το χερι της και αυτη μου φωναζε ασε με αυτη ειναι η δουλεια μου.να σε βοηθησω θελω..οχιιιιιιιιιιιιιιιιιι της ελεγα εγω...ποναωωωωωωωω!!!(και ολα αυτα στα σουηδικα..ο Νικος μου εξεπλαγην πραγματικα!!)καλα σοου!!!ειχα γινει παντζαρι..(ευτυχως που ηρθε γιατι αλλιως δεν θα εβγαινε η καραμελιτσα μου)με 2 σπρωξιματα και τη βοηθεια της 3ης μαιας γεννηθηκε η καραμελιτσα μου και οπως ηταν την ακουμπησαν πανω μου..δεν ξερω αν εχω βρει τα καταλληλα λογια για να εκφρασω αυτο που ενιωσα..σοκ καταρχην γιατι σκεφτηκα πως αυτο ειναι το μωρακι που ζουσε μεσα μου για 9ολοκληρους μηνες?τοσο περιεργο συναισθημα..συγκινηση,ευτυχια,πληροτητα,στοργη,ΑΓΑΠΗ,ΛΑΤΡΕΙΑ!οταν μου την αφησαν πανω μου σταματησε να κλαιει αφου της μιλουσα συνεχεια.την καλοσωρισαμε και οι 2(ο μπαμπακας μας και γω) και της μιλουσαμε αδιακοπα.το μονο που της ελεγα ηταν αγαπη μου!αγαπη μου!θησαυρε μου!εσυ ησουν μεσα μου τοσους μηνες?ψυχη μου καλωςηρθες!σε λατρευουμε!δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη στιγμη που την πηρα στην αγκαλια μου!ποτε!η περιποιηση που δεχθηκα στην συνεχεια δεν περιγραφεται..η μαια με την οποια "πλακωθηκαμε" με δροσιζε με πετσετες στο προσωπο,η γιατρος με εραβε απο κατω..μια αλλη μαια ηρθε σε αποσταση αναπνοης να με συγχαρει+μου μιλουσε δυνατα..(νομιζε πως δεν ακουω) :lol::lol: δεν μου την πηραν λεπτο απο κοντα μου τη καραμελιτσα μου!ο Νικος μου εκοψε τον ομφαλιο λωρο και τραβουσε βιντεο την ωρα που γεννιοταν η πριγκιπισσα μου!μεσα σε 8 ωρες ειχα γεννησει.για πρωτος τοκετος πηγε πολυ καλα..η μαια που ουσιαστικα με ξεγεννησε με ρωτησε αν θελω να δω τον πλακουντα.ειπα ναι,φυσικα!σοκαριστηκα!σαν μεδουσα μου εμοιασε.ειδα και τον ομφαλιο λωρο.ολα κυλησαν πολυ καλα με εξαιρεση τον πονο ο οποιος ηταν φυσικοτατα αναμενομενος!ευχαριστω τω Θεω μεσα απο τη καρδια μου που μας αξιωσε να γινουμε γονεις!ειναι εκπληκτικο συναισθημα!μοναδικο!τη κοιταζω και λιωνω!!ποναω οταν κλαιει,χαιρομαι οταν τρωει,οταν κοιμαται ησυχη,οταν χαμογελαει στον υπνο της..ζω γι'αυτην+τον μπαμπα της!αυτο το κοριτσακι μου εχει παρει στην κυριολεξια το μυαλο!νιωθω τρομερη κουραση αλλα ειλικρινα οταν τη βλεπω καλα ξανανιωνω!ειναι πανεμορφη!εχει παρει και απο τους δυο μας.απο μενα εχει παρει τα χειλακια,τα λακακια,τις πατουσιτσες,τα μαλλακια.τα υπολοιπα απο τον μπαμπα μας.. :):) ειναι μια ζωγραφια η πριγκιπεσσα-καραμελιτσα μας!γεννηθηκε 3584 γρ και 51 εκατοστα.

εχθες ειχαμε πονακια γιατι εδω δεν μας εδωσαν καθολου ξενο γαλα να της δωσουμε με αποτελεσμα το μωρο μου να μεινει νηστικο απο τη στιγμη τησ γεννησης ως και το τελος της 2ης μερας.εκλαιγε σπαραχτικα απο τη πεινα.δεν μας εδωσαν μπιμπερο γιατι πιστευουν πως θα συνηθισει το μωρο στη μικρη θηλη του και δεν θα δεχεται το στηθος μου.εχει μια λογικη αυτο βεβαια αλλα μας αναγκασαν να την ταιζουμε με ενα κουπακι μικρο το γαλα που εβγαζα με το θηλαστρο(ξεκινησα κανονικα τον θηλασμο αλλα ηταν πολυ λαιμαργουλα και μου πληγωσε τις θηλες)και ετσι το μωρακι μου με αυτη τη τακτικη επαιρνε αερα μεσα της και εχθες πεθανε στον πονο.κοντεψα να σκασω.. :( τελικα δεν αντεξα και της εδωσα μπιμπερο και τωρα τρωμε με το μπιμπερο.αυριο θα παω στη μαια να μου δειξει τεχνικες θηλασμου καθ'οτι το στηθακι μου εχει γινει καλα και ελπιζω να τα καταφερω με τον θηλασμο.

ειμαι τοσο κουρασμενη κοριτσια που αν δεν βγαζετε νοημα σε αυτα που εχω γραψει μην παρεξενευτειτε!δεν εχω κουραγιο να το διαβασω για να διορθωσω κατι..παω κατευθειαν για νανι πριν ξυπνησει η πειναλιτσα μου και εχουμε ολονυχτιες. φωτο θα σας βαλω αυριο γιατι τωρα ειλικρινα σερνομαι και θελει λιγο χρονο για να το κανω.

ευχαριστω πολυ για τις ευχουλες σας!!!!!!!!!!!

φιλακια κοριτσακια μου!!!!θα διαβασω τι εγραψα αυριο και θα επανελθω εκ νεου με νεοτερα και διορθωσεις+φωτο!!!!καληνυχτα και :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss: πολλααααααααααααααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...