Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2010! Νο4


Recommended Posts

Λινα θα συμφωνήσω με τις άλλες κοπέλες. Καλά έκανες τις εξετάσεις για να ηρεμήσεις αλλά θα δεις οτι δεν είναι τίποτα παθολογικό. Το άγχος είναι η αιτία και η πεσμένη σου ψυχολογία. Δώσε δύναμη στον εαυτό σου κοίτα το μωρό σου που σε χρειάζεται και όλα θα περάσουν. Όλες είμαστε κάπως πεσμένες ψυχολογικά, η κάθε μια για τους δικούς της λόγους. Κουράγιο κοριτσάκι μου. Και μια επιπλέον συμβουλή... ότι σκέφτεσαι να το λες, μη το κρατάς μέσα σου. Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται κουβεντιάζοντας γι αυτό. Όλα θα περάσουν... θα δεις.

Κικιτσα περαστικά στη μπεμπούλα σου. Εύχομαι γρήγορα να πάτε σπίτι σας.

Έμεις μάλλον ξεκινήσαμε πονάκια και έχουμε γκρινίτσα. Μας βοηθάει η πιπίλα. Την ηρεμεί πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κατερινα και Νατασσα μου σας ευχαριστω πολυ!!!!ανυπομονω τοσο να την σφιξω στην αγκαλιτσα μου!!!λεπω ομως οτι μαλλον με περιμενουν πολλα προβληματα ε??ελπιζω να την περασω χαλαρα!!!!χαχαχαχα!!!

Χαρα μου ειναι συνηθες φαινομενο αυτο με τα γαλακτοκομικα.μη σε ανησυχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia simera eimai kapos kalitera...etsi lene oi dikoi mou.egw niothw ligo kalitera.an kai otan sikonomai akoma exw auto to varos..sas euxaristw oles.prospathw na min to skeftomai.thelw pragmatika na ginw kala.euxaristw koritsia kai tha ta poume pali ayrio prwta o theos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου να σου ζήσει το μωρό σου!!! Να ειναι γερό και καλότυχο!

1000 συγνώμη, δε σου ευχηθηκα αμέσως... :blush:

Λίνα όλα θα πάνε καλά, αυριο θα νιωθεις ακόμα καλυτερα! Άντε ντεεεε!! Σήκω απο το κρεβατι έστω για 5 βήματα!

Ζίνα υπομονη στη γκρίνια! ειναι γλυκια τυρρανία γμτ!

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σας γράφω λίγο γρήγορα γιατί όπου να ειναι θα ξυπνήσει ο μπέμπης μου για να τον θηλάσω. Αναστασία γερά λίγο έμεινε. Λίνα κουράγιο εγώ πελάγωσα με τους κολικούς ξέρω απελπίζεσε και μένα με πήρε από κάτω τα βράδια που έκλεγε αλλά δεν το εβαλα κάτω για να μπορώ να βοηθήσω το μωράκι μου που πονούσε. Και όντως πάμε πολύ καλύτερα. Ζίνα εγώ για τους κολικούς δοκίμασα και του ζέστανα μια θερμοφόρα με gel στο μικροκυμμάτων και του ζεσταίνω με αυτη τη κοιλίτσα του. Πονάνε οι ψυχούλες τι να τα κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

Αθηνα μου τι ειναι η αντλια?το θηλαστρο εννοεις?

Αναστασία μου ναι το θήλαστρο εννοώ, χαχαχα :laugh: :laugh: !!!

Άντε λίγο σου έμεινε να σφίξεις στην αγκαλιά σου τη μπουμπούκα σου!!!

Η δικιά μου τώρα κοιμάται και βρήκα ευκαιρία να ξεκουραστώ! :)

Ευαγγελία μου η παιδίατρος της κλινικής μας είπε ότι για τους κολικούς των μωρών βοηθάει να πίνουμε σαν ρόφημα μάραθο βρασμένο ( 1 λίτρο την ημέρα), για τις κοπέλες που θηλάζουν. Εγώ πάντως το κάνω (το πίνω σαν κρύο τσάι με παγάκια κατά τη διάρκεια της ημέρας). Δεν ξέρω αν όντως βοηθάει αλλά η μπουμπούκα μου είναι μια χαρά :) , δοκιμάστε το αν θέλετε ;) ! Επίσης για να έχεις περισσότερο γάλα μας είπε 2μιση λίτρα υγρά την ημέρα (νερό, χυμούς, και αυτό το ρόφημα με μάραθο), μαγιά μπύρας σε χαπάκια 9 την ημέρα (3 το πρωί, 3 το μεσημέρι και 3 το βράδυ) και όχι άγχος :) !!! Αυτά κοριτσάρες μου...φιλάκια σε όλες :kiss::kiss::kiss: !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήρθε χθες και άλλη παιδιατρος σπιτι, ειχαμε φερει έναν άντρα στη 1η εβδομάδα άλλα ήθελα να ΄δω και άλλο γιατρο.

Μας μέτρησε και μας ζύγισε, πήραμε 2 πόντους και 210 γραμμαρια αν θυμαμαι καλα.

Μου ειπε να τρωω γαλα κ γιαουρτι , επισης μου ειπε να μη καθαριζω το άσπρο στο πιπι της (το καθαριζα κάθε μέρα με μανία) γιατι αυτο ειναι η αμυνα της...τι να κάνω? ο προηγουμενος γιατρος που το ειπα μου ειπε να το καθαριζω :huh:

επίσης μου ειπε να μη της δινω κιντερτε (ο προηγουμενος ειπε να δινω γιατι διψάει) γιατι πέρνει νερο απο το ζυζι.... Η αληθεια ειναι πως στη μπέμπα αρέσει πολύ αυτο το ρόφημα!

Δε ξερω τι να κανω... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνά μου ευχαριστώ αυτό με το μάραθο δεν το είχα ακούσει θα το κάνω αν είναι να κοιμάται η ψυχούλα μου και να μην πονάει σιγα ότι γευση και να έχει θα το πιώ.Οσο για το γάλα νομίζω ότι έχω αρκετό του πιάνετε και δεν πινάει παρα μόνο στις 3 ώρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λινα μου χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!!μπραβοοο!!σιγα σιγα να κανεις και απο κατι..και θα δεις συντομα θα νιωθεις αστερακι!

Ευαγγελια μου το παλευω!οι κολικοι ειναι αισχος για τα μωρακια...ειναι τοσο μικρουτσικα και υποφερουν.οι λυσεις ειναι 2:μασαζακι στην περιοχη και με μια πετσετουλα με χλιαρο νερακι στην κοιλιτσα.

Αθηνα μου εχεις βρει βλεπω πολλες λυσεις για τον θηλασμο και ενδιαφερουσες!!!μπραβοοο!!!

Χαρα μου μεγαλωνει λε το κοριτσακι σου!!!μπραβοο!ρωτησα τον αντρα μου για αυτα που ανεφεες και ειπε οτι το πιπι δεν χρειαζεται να το ανοιγεις για να το καθαριζεις,ειναι οντως η αμυνα της αυτη.απλα αν βλεπεις εξω απο τα χειλακια της ασπρα καθαριζε τα με προσοχη χωρις να της τ'ανοιγεις.οσο για το χαμομηλι αν καταλαβα ειναι αυτο το κιντερτε να μην της δινεις καθολου.η μπεμπα σου το πινει οχι γιατι την ξεδιψαει αλλα γιατι ειναι μια διαφορετικη γευση και ισως να πειναει.το μητρικο γαλα περιεχει αρκετη ποσοτητα νερου και δεν χρειαζεται τπτ αλλο για να ξεδιψασει.εδω το χαμομηλι δεν το δινουν καθολου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευαγγελία μου καλό είναι το ρόφημα και στη γεύση...λίγο άγλυκο αλλά εγώ με παγάκια μια χαρά το βρίσκω...πίνω κάθε μέρα ένα λίτρο ;). Δοκίμασε αν θέλεις και περιμένω να μου πεις αποτελέσματα :) !

Αναστασία μου τις συμβουλές αυτές μας τις έδωσε η παιδίατρος της κλινικής που είναι και σύμβουλος θηλασμού απ'ότι κατάλαβα...πάντως μέχρι τώρα αποδίδουν...γιατί και γάλα έχω αρκετό και το μωρό δεν δείχνει να πονάει η κοιλίτσα του ;) ! Ευχαριστούμε που ρώτησες τον άντρα σου για το πιπί...και εγώ είχα την ίδια απορία :) !

HaraAbel όπως είπε και ο άντρας της Αναστασίας έτσι και η ίδια παιδίατρος της κλινικής μας είπε ότι ξεδιψούν με το γαλατάκι μας τα νινάκια και δεν χρειάζονται προς το παρόν ούτε νερό ούτε τσαγάκι :).

Λίνα μου κουράγιο κοπέλα μου :) ! Προσπάθησε να γίνεις καλύτερα για το νινάκι σου :) ! Μη στενοχωριέσαι...όλα καλά θα πάνε!

Φιλάκια κοριτσάκια :kiss: !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου....στη διαθεση σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Αθηνα πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα τα του θηλασμου πραγματικα!μου εδωσε πολυ χρησιμες συμβουλες καιι η Χαρουλα(Χαρααμπελ) οποτε θα συνδυασω τις συμβουλες σας και πιστευω να εχω και γω το τελειο αποτελεσμα!ευχαριστωωω!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε παιδια εδω και 2 μέρες η μπέμπα μου ειναι πολύ ανησυχη...γκρινιαζει και ηρεμει μονο στο στηθος...πιπιλάει και αποκοιμιεται άλλα αν τη σηκώσω νωρις χαλάει κοσμο...

Ειναι σίγουρο πως ειναι χορτάτη (το κοιλουμπάκι της φουσκώνει, βγαζει γουλίτσες γαλατακι και όταν αφηνει τη θηλη γεμιζουμε γάλα το σύμπαν)

Δε ξερω τι παθαινει, νιωθω πως βρισκει θαλπωρη στο στηθος...αλλά στεναχωριέμαι να τη βλέπω να κλαιει...τι λέτε να ειναι? δοκιμασα και με λίγο ξενο (μετα απο στηθος, μηπως δε χορταινει) και έκανε εμετο αφου ειχε πιει με λαιμαργια...

Κουράζομαι να ειμαι συνέχεια με το νινι στο στηθος, θέλω να πλυθώ, να φάω, να πιω νερό και να κάνω πιπι και φοβάμαι μην την αφησω απο το ζυζι και αρχισει και γκρινιαζει... Καμια ιδέα? Με τη πιπίλα δε τη ξεγελάω ευκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικά έχουν αρχίσει τα κολικάκια!!!

Εγώ για να ξεκουράζομαι έχω νοικιάσει θήλαστρο της medela κι έτσι της δίνω μία από το στήθος μία από το μπιμπερό κι έτσι την ταϊζει και ο αντρούλης μου και ξεκουράζομαι λιγάκι!!!

Επίσης στους κολικούς με έχει βοηθήσει πολύ το ηλεκτρονικό ρηλάξ της chicco.Όταν την βάζω και την κουνάει,ανακουφίζεται το εντεράκι της και κάνει αμέσως κακάκια!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μια χαρά κάθεται!!!Και έχει κοιμηθεί κι εκεί και οι κραδασμοί την βοηθούν και στα κακάκια.Το κουτί λέει από 0 μηνών+

Μήπως την πέτυχες σε κακή στιγμή??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μουυυυυυυυυυ,

εγω ακομα εδω με αδεια αγκαλιτσα!!!αυριο ομως μπαινω να γεμμησω και να γεμισω την αγκαλια μου με χαμογελα κ γκρινιες :) θα μπω για τεχνητους κ ο,τι ηθελε προκυψει.ελπιζω να χω μια ευκολη γεννα..μακαρι δηλ.

an-n τι γινεται μ εσενα???ποτε θα σε ξαναδει ο γιατρος σου??

θα σας ενημερωσω το συντομοτερο(μάλλον απο Πεμπτη που θα γυρισω σπιτι ;) )....φιλακια σ ολες κ ευχαριστω για την συμπαρασταση ολους αυτους τους μηνες :) :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!λαντ μου με το καλοοο κοπελα μου!!!αληθεια πως σε λενε?????με κανεναν πονο ευχομαιιι!!!!εγω εδω ακομα!!!τελευταια θα κλεισω τον κυκλο απ'οτι φαινεται!!!να μας ενημερωσεις εεε??μην μας ξεχασεις!!!!!με το καλοοο να παρεις αγκαλιτσα το νινακι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land με το καλό να σου πάνε όλα...να κρατήσεις γρήγορα το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου... και μετά σε περιμένουμε με τις εμπειρίες σου και ως μανούλα με τις ανησυχίες σου για το μπεμπάκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελαρες μου τι κανετε? βλεπω μερικες ακομα δεν λεν να γεννησουν, γκρινιες, κολικους και αλλα ωραια!

HARABEL αν θηλαζεις προσεξε λιγακι να μην τρως τροφες που προκαλουν αερια γιατι εχουμε μπει στο σταδιο που αρχιζουν οι κολικοι :(:( αν και τα μωρα που θηλαζουν λενε οτι δεν εχουν κολικους!

Friday εχουμε το ιδιο ρηλαξ? Εχεις αυτο με την δονηση? Super δεν το συζητω! Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει!

Land με το καλο κοπελα μου και με κανενα πονο ευχομαι να ρθει στη ζωη το μωρακι σου υγειεστατο και καλοτυχο!

Αναστασια μου θελω να σε ευχαριστησω και απο δω για τις συμβουλες απο τον αντρουλη σου! Να του πεις ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω!

Κοριτσια και η δικια μου η μπεμπα ζοριζεται με τα πριτς!!! Αμαν αυτοι οι κολικοι! Δεν μας εφταναν οι αναγωγες τωρα που εστρωσαν αυτες με το ειδικο γαλα εχουμε τους κολικους! Σημερα μου ειπε μια φιλη για το γνωστο αψεφημα με τα διαφορα βοτανα οτι κανει πολυ καλη δουλεια και εστειλα τον αντρα μου και το πηρε! Αν η μικρουλα μου συνεχιζει να υποφερει με τους κολικους θα της το δωσω! Εσεις τι κανετε? Αχ! αυτα απο μενα! Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια έγραψε:

κοπελαρες μου τι κανετε? βλεπω μερικες ακομα δεν λεν να γεννησουν, γκρινιες, κολικους και αλλα ωραια!

HARABEL αν θηλαζεις προσεξε λιγακι να μην τρως τροφες που προκαλουν αερια γιατι εχουμε μπει στο σταδιο που αρχιζουν οι κολικοι :(:( αν και τα μωρα που θηλαζουν λενε οτι δεν εχουν κολικους!

Friday εχουμε το ιδιο ρηλαξ? Εχεις αυτο με την δονηση? Super δεν το συζητω! Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει!

Land με το καλο κοπελα μου και με κανενα πονο ευχομαι να ρθει στη ζωη το μωρακι σου υγειεστατο και καλοτυχο!

Αναστασια μου θελω να σε ευχαριστησω και απο δω για τις συμβουλες απο τον αντρουλη σου! Να του πεις ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω!

Κοριτσια και η δικια μου η μπεμπα ζοριζεται με τα πριτς!!! Αμαν αυτοι οι κολικοι! Δεν μας εφταναν οι αναγωγες τωρα που εστρωσαν αυτες με το ειδικο γαλα εχουμε τους κολικους! Σημερα μου ειπε μια φιλη για το γνωστο αψεφημα με τα διαφορα βοτανα οτι κανει πολυ καλη δουλεια και εστειλα τον αντρα μου και το πηρε! Αν η μικρουλα μου συνεχιζει να υποφερει με τους κολικους θα της το δωσω! Εσεις τι κανετε? Αχ! αυτα απο μενα! Φιλια!

ΓΙΩΡΓΙΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια μου δεν ισχυει αυτο με τον θηλασμο και τους κολικους.ακομα και τα μωρακια που θηλαζουν αποκλειστικα εχουν κολικους.μολις ρωτησα τον αντρα μου.οσο για το ροφημα καλο ειναι να μην δινεις στη μπεμπα σου οτι σου προτεινει η καθε φιλη σου.να συμβουλευεσαι τον παιδιατρο σου πρωτα.

εμενα μην μ'ευχαριστεις καθολου..μακαρι αχρειαστος να ειναι παντα και τα μωλακια να μην πονανε..

και εμεις εχουμε παρει το ρηλαξ με τη δονηση,εχει και μουσικουλα αλλα ακομα περιμενουμε να τη χρησιμοποιησουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαλεντινακι μου τι κανεις? λοιπον μας εδωσε το aptamil ar1, ειναι ειδικο για τις αναγωγες και ευτυχως μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενη απλα ειναι μεγαλυτερη η διαρκεια του ταϊσματος γιατι ειναι παχυρευστο και αργει να το πιει η μικρουλα μου!

αναστασια μου εχεις δικιο! απολυτο δικιο! δεν συνιθιζω να κανω κατι αν δεν ρωτησω την γιατρο αλλα αυτο το ροφημα ειναι ειδικο για μωρακια και εκτος απο την φιλη μου που απλα μου ειπε πως την βοηθησε πααααρα πολυ συμβουλευτηκα και την φαρμακοποιο μου η οποια ειναι πολυ γνωστη μου και το εδινε και αυτη στο γιο της! παντως εχω σκοπο να το δωσω μονο αν δω και η κατασταση ξεφυγει απο τα ορια! οσο για αυτο με τους κολικους και τον θηλασμο συμφωνω και γω μαζι σου γιατι το εζησα με τον Νικολα μου αλλα αν ρωτησεις αλλες κοπελες δεν το δεχοντε ! ;)

Οπως και να χει ομως ειναι μαρτυριο για μια μαμα να βλεπει το παιδακι της να ποναει και να μην μπορει να το βοηθησει... :(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...