Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανούλες με μωρακια του καλοκαιριού 2010!!!!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΓΩ ΟΠΟΤΕ ΒΑΖΩ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΔΛΔ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ.ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΕΡΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΙΣ ΒΡΑΖΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΡΙΚΑΚΙ.ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΤΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ?ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΣΑΣ?ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ ΓΥΨΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙΣΙΟ ΤΟ ΠΑΤΟΥΣΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 712
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπράβο κοπέλα μου...να δεις που όλα θα πανε καλα και θα τα βγάλετε τα γυψακια τελειως!!!! να ρωτησω κορίτσια εσας που αποστειρώνετε!!!! με τι πλένετε τα μπιμπερόν??? με σαπουναδα? και μετά ΄΄οταν τα αποστειρώσετε που τα φυλάτε??? εμεις τα φθυλαγαμε μεσα στον αποστεθρωτη, αλλά διαβασα σεποστ από άλλες κοπέλες ότι εκει παυουν να ειναι αποστειρωμενα οπότε τωρα τα αποστειρώνω, τα γεμίζω με το βρασμενο νεράκι και τα φυλάω κλειστα σφραγισμενα στο ψυγειο!!!

για τις πιπιλες, εγώ τις αποστειρώνω μια φορά την μερα στον αποστειρωτη, και μετά μεσα στην μερα, σε εκεινο το αστειο μηχανηματακι με την υπεριώδη λαμπα που πουλάνε στα λητω....το χει καμμια σας???? ειναι πολύ καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xanthippi έγραψε:

Άντε να τελειώσουμε με αυτά και μετά μας περιμένει η εγχείριση στα ματάκια μας... 12/8 και 19/8... ελπίζω και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά!!!! Κάντε μια προσευχούλα και για εμάς!!

Ξανθιππη μου ευχομαι να πάνε όλα καλα με τις εγχειρισούλες!!!! καλή επιτυχία και πολλά φιλάκια στο μωρακι σου!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ομορφιες!

Ξανθιππη όλα θα πάνε καλά με τα ματάκια σας τα όμορφα! :kiss:

άκουσα και για μετακόμιση? καλη δυναμη! ;)

Κατερίνα έφτιαξαν τα πατουσάκια ειδες? Μια χαρα ειναι η κουκλίτσα σου!

2002 εμένα η παιδιατρος μου συστησε να πάρω τη SUDOCREM, ειχε συγκαει στο πιπάκι της (παρόλο που την αλλάζω συνέχεια κ την αφνω κ γυμνουλα να πάρει αερα). Τώρα κάθε γιατρος δινει άλλες συμβουλές...δε θέλω να σε μπερδεψω :( .

Τη πιπίλα την αποστειρώνω 1 φορά τη μέρα ή 2. αν πέσει σε δικα της σεντόνια δε την αλλάζω, αν πέσει αλλου της δινω άλλη.

τα αποστειρωμένα τα κραταω κι εγω μέσα στον αποστειρωτη και καθε φορά τα ξαναποστειρώνω όλα.

Για βόλτα εγω πέρνω μαζι ξενο γαλατακι, έχω έτοιμο νερό σε μουκάλι και το βάζω σε ένα τσαντάκι της αβεντ που κραταει θερμοκρασια για 4-5 ώρες. πήραμε και δοσομετρητη για γάλα, πέρνω μωρομάντηλα (αυτα με χαμομηλι για νεογέννητα), πάνες και μαντηλάκια ντετόλ. την αλλάζω στο καρότσι μέσα (πορτ μπεμπέ). αυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!! Χαρά,Ρένα και κατερίνα σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις θετικές σας σκέψεις... Εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Κατερινάκι τα ματάκια μας έχουν συγγενή καταρράκτη (είχε γίνει διάγνωση στον προγεννητικό έλεγχο) και επιβεβαιώθηκε με τη γέννηση :( ! Πρέπει να αφαιρέσουμε λοιπόν τον καταρράκτη για να μπορεί να παίρνει ερεθίσματα το μάτι... και να του φοράμε φακούς επαφής καθημερινά για όσα χρόνια μπορούμε και μας αφήνει και ο ίδιος και μετά να κάνουμε άλλη μια εγχείριση για να του βάλουμε μόνιμο ενδοφακό! Έχουμε μέλλον.... αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά! Όλα καλά με την μικρούλα σου! Πολύ χαίρομαι!!!!

Χαρά δύσκολη η κατάστασή μας... αλλά πρέπει να γίνει τώρα... αφενός εντός καλοκαιριού.... αφετέρου πριν τις εγχειρίσεις... Ευχαριστώ για το καλό κουράγιο! Θα το χρειαστώ!

Ρένα μου γιατί τα γεμίζεις με το νερό;; Αν και δεν αποστειρώνω, είχα διαβάσει ότι μπαίνουν στο ψυγείο απλά κλειστά με το δικό τους καπάκι! Σίγουρα όχι στον αποστειρωτή... εκεί κρατιούνται αποστειρωμένα (ανάλογα με τον αποστειρωτή) το πολύ για κανα δυο ώρες...! Όσο για τη σαπουνάδα... εγώ αν χρειαστεί θα τα πλύνω τα μπιμπερό με το απορρυπαντικό για τα πιάτα το προδέρμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΞΑΝΘΙΠΠΗ ΜΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ,ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.Η ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΦΥΛΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!ΕΜΕΙΣ ΣΤΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΑ ΤΑ ΠΑΤΟΥΣΑΚΙΑ(ΡΑΙΒΟΙΠΟΠΟΔΙΑ),ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΘΕΣΗΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΤΡΙΜΩΓΜΕΝΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΑΣΕ ΠΥΡΕΤΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕΝΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ,ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΟ ΝΕΡΟ,ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ 24 ΩΡΕΣ ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μενα!!

ειμαι κ εγω μια καλοκαιρινη μανουλα!!γεννησα τα διδιυμα(!!!!) κοριτσακια μου 5 ιουλιου κ ειμαστε κιολας 25 ημερων.

τρωμε καλα μεγαλωνουμε κ....γκρινιαζουμε!!!!!

κ οταν γκρινιαζουμε ταυτοχρονα ζουμε ενα ονειρο!!!

ευχομαι ολα τα μωρακια να ειναι καλα κ υγιη κ ας γκρινιαζουν.που θα παει θα σταματησουν....ελπιζω!!!

οσο για την ψυχολογια μου κ εγω περναω κατι περιεργες φασεις.ειμαι κ τελειως μονη μου σχεδον ολη μερα.ο αντρας μου δουλευει μεχρι το απο γευμα στις 6 κ ειμαι ολη μερα με τα μωρα κ προσπαθω να ανταποκριθω στις αναγκες τους που ειναι κατι δυσκολο.ακομα δεν τα εχω παιξει τελειως αλλα περναω κατι στιγμες πανικου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιονταρακι αφου τη παλευεις με 2 σου βγαζω το ακπέλο!

Σήμερα με ειχε πιασει κλάμα και δε μπορουσα να σταματησω με τπτ...το μωρο θελει υνεχεια στηθος...την ειχα να νανουριστει κι δε μπορουσα να σταματησω το κλάμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καποιες στιγμες τα πραγματα ειναι δυσκολα πραγματικα.αλλα πρεπει να κανουμε υπομονη για τα μωρακια μας κ ολα θα πανε καλα.ειναι κ η περιοδος της λοχειας περιεργη.θελουμε κ εμεις χρονο να προσαρμοστουμε στη νεα πραγματικοτητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xanthippi εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγχειρισούλα στα ματάκια του μωρού σας.

Λιονταράκι πραγματικά σου βγάζω το καπέλο που τα καταφέρνεις με δυο νινάκια! Ένα έχω και πελαγώνω πολλές φορές.

Όσον αφορά την αποστείρωση, κι εγώ αποστειρώνω τα μπουκάλια, εν συνεχεία βράζω νεράκι (όχι σε βραστήρα γιατι δεν αποστειρώνει), γεμίζω τα μπουκάλια με νερό και τα βάζω ψυγείο. Κάθε φορά που πεινάει η μικρή βγάζω ένα, ρίχνω τη σκόνη και ζεσταίνω στον θερμαντήρα. Νομίζω οτι αυτή η διαδικασία δεν είναι χρονοβόρα.

Εμείς έχουμε το πρόβλημα οτι η μικρή κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν έχει καλό πρόγραμμα, ζητάει γάλα τώρα, πίνει 70ml μετά απο μισή ώρα πίνει άλλα 30ml για παράδειγμα και μετά απο μια ώρα θέλει άλλα 20ml. Με αποτέλεσμα να είμαστε με ένα μπουκάλι στα χέρια και φυσικά δεν ξέρεις και πόσα να της φτιάξεις. Πίνουμε λίγο και συχνά. Δεν έχω ρωτήσει και τον παιδίατρο αν υπάρχει κάποιος τρόπος να της φτιάξω λίγο τα γεύματα της. Άν γνωρίζει κάποια μανούλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Ξανθίππη τι όμορφος ο μπεμπάκος σου!!!Και τι μαλλάκια!!!Ο δικός μου είναι φαλακρούλης σαν τον Βέγγο – πολύ πλάκα!!Είναι δύσκολος για εσας ο μηνας που έρχετε αλλά θα πάνε όλα καλά και θα τα αφήσετε όλα αυτά πίσω σας!

Κατερίνα, περαστικά και σε εσας!Τα μωράκια μας αρχισαν να μας ανησυχούν από τώρα μου φαίνεται!

Εμάς γεννήθηκε με ένα καρουμπαλάκι στο κεφαλι.Καναμε υπέρηχο στο μαιευτήριο και χθες πήγαμε για επανεξέταση.Ευτυχως δεν είναι ανησυχητικο.Ειναι ένα ειδος αιμαγγειώματος(πολλά μπερδεμένα αγγειάκια).Μου είπαν ότι μπορει να μεγαλώσει μεχρι τον χρόνο ,αλλα μετα το πιθανότερο είναι να απορροφηθεί από τον οργανισμο μεχρι να πάμε 3 χρονών.

Ωχ!!Ξυπνησε το τερατάκι και θέλει μεμε.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zina76 έγραψε:

xanthippi εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγχειρισούλα στα ματάκια του μωρού σας.

Λιονταράκι πραγματικά σου βγάζω το καπέλο που τα καταφέρνεις με δυο νινάκια! Ένα έχω και πελαγώνω πολλές φορές.

Όσον αφορά την αποστείρωση, κι εγώ αποστειρώνω τα μπουκάλια, εν συνεχεία βράζω νεράκι (όχι σε βραστήρα γιατι δεν αποστειρώνει), γεμίζω τα μπουκάλια με νερό και τα βάζω ψυγείο. Κάθε φορά που πεινάει η μικρή βγάζω ένα, ρίχνω τη σκόνη και ζεσταίνω στον θερμαντήρα. Νομίζω οτι αυτή η διαδικασία δεν είναι χρονοβόρα.

Εμείς έχουμε το πρόβλημα οτι η μικρή κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν έχει καλό πρόγραμμα, ζητάει γάλα τώρα, πίνει 70ml μετά απο μισή ώρα πίνει άλλα 30ml για παράδειγμα και μετά απο μια ώρα θέλει άλλα 20ml. Με αποτέλεσμα να είμαστε με ένα μπουκάλι στα χέρια και φυσικά δεν ξέρεις και πόσα να της φτιάξεις. Πίνουμε λίγο και συχνά. Δεν έχω ρωτήσει και τον παιδίατρο αν υπάρχει κάποιος τρόπος να της φτιάξω λίγο τα γεύματα της. Άν γνωρίζει κάποια μανούλα....

ζινα76 συγνωμμη που το λεω αλλα το να του βαζεις νερο μεσα στο μπιμπερο ενω τα εχεις αποστειρωση δεν αποστειρωνονται ο σωστος τροπος τα αποστειρωνεις με τον τροπο που ξερεις και αδεια τα βαζουμε στο ψυγειο που κρατανε για 24 ωρες οχι παραπανω........εγω πχ τα αποστειρωνω σε αποστειρωτη τα βαζω για 24 ωρες στο ψυγειο εαν δεν χρησιμοποιησω τα ξαναβγαζω και τα αποστειρωνω....αλλα χωρις νερακι μεσα......η δε διατροφη του πρεπει να ειναι περιπου στο τριωρο να το αφηνεις να πειναει να το ξεγελας με πιπιλα ηα αγκαλιτσα και να τρωει καλα και οχι με διακοπες 120 ετσι κοιμαται και καλα και δεν εχει και γκρινια και παντα να μην στραγιζει το μπιμπερο 120 πιει και το στραγγιξει να του φτιαξεις και αλλα 30 μεχρι να σου αφησει το μπιμπερο με λιγο μεσα ετσι θα ξερεις οτι εχει πιει το μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΞΑΝΘΙΠΗ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΚΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ 24 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ, ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΕΓΝΑ, ΕΧΟΥΝ ΝΕΡΟ ΕΠΑΝΩ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ.

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ, Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου γεια σας. Να ρωτησω εσεις που εχετε κανει υπερηχο εγκεφάλου γιατι κάνατε? μας ειχαν πει κ εμας στο μαιευτηριο να τα κανουμε ολα αυτα υπερηχο εγκεφαλου ισχυων νεφρων εξεταση ματια κ αυτια

Καναμε ισχυων κ νεφρων μας ειπε η παιδιατρος οτι δεν χρειαζεται κ σεπτεμβρη θα κοιταξουμε ματακια κ αυτακια αλλα φοβαμαι τον υπερηχο εγκεφαλου κ για μας ειναι κ ολοκληρη διαδικασια γιατι θα πρεπει να κλεισω ραντεβου κ αν βρω σε κανενα μηνα καλα θα ναι κ θα πρεπει να κανω κ ταξιδι 2 ημερων για να το κανω σε δυο μωρα.

Κατα τ αλλα καλα η κορη μου ζηλευει λιγο τα μωρα αλλα οκ οταν ειμαστε σπιτι ειμαστε οκ οταν παμε βολτα γινεται χαμος. το βραδυ κατι κοιμομαστε αν εξαιρεσει κανεις τον εναν μπεμπη που μεχρι να βαρυνει ο υπνος μολις του φυγ3ει η πιπιλα γινεται χαμος. Παντως τα βγαζω μονη μου περα κ με τα 3 χιχι ελπιζω να ανττεξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zetoyla έγραψε:

κοριτσακια μου γεια σας. Να ρωτησω εσεις που εχετε κανει υπερηχο εγκεφάλου γιατι κάνατε? μας ειχαν πει κ εμας στο μαιευτηριο να τα κανουμε ολα αυτα υπερηχο εγκεφαλου ισχυων νεφρων εξεταση ματια κ αυτια

Καναμε ισχυων κ νεφρων μας ειπε η παιδιατρος οτι δεν χρειαζεται κ σεπτεμβρη θα κοιταξουμε ματακια κ αυτακια αλλα φοβαμαι τον υπερηχο εγκεφαλου κ για μας ειναι κ ολοκληρη διαδικασια γιατι θα πρεπει να κλεισω ραντεβου κ αν βρω σε κανενα μηνα καλα θα ναι κ θα πρεπει να κανω κ ταξιδι 2 ημερων για να το κανω σε δυο μωρα.

ΖΕΤΟΥΛΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ ΙΣΧΙΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΕΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ,ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΒΕΡΚΟ,ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΛΟ,ΕΓΩ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΛΩΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ,ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΥ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ,ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΑΘΕ ΑΣΦΥΞΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΕ ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥ ΣΤΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΤΙ ΑΣΒΕΣΤΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΙΔΙΩΤΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ,Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΙΣΧΙΩΝ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ ΕΚΕΙ,ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΤΟΥΣΑΚΙΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΗ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗ ΒΑΡΕΣΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου σου ευχομαι τα καλύτερα κ αυτα να ειναι τα τελευταια.

Τι μου κάνετε ολες? εμεις καλά ειμαστε. Λειπει ο μπαμπας μας εδω κ δυο μερες κ θα ρθει αυριο βραδυ κ ετσι ειμαι μονη με 3 κλαψ κλαψ. Τελος παντων τουλαχιστον δεν μαγειρευω αυτες τις μερες κ μου φαινεται κ αυτο σαν δώρο. Τα μωρουλια ειναι ηρεμα αν εξαιρεσουμε που κ που κατι ψιλοπονακια μεχρι να κανουν κακά. Αλλα ευτυχως δεν ειναι κολικοι κ κοιμομαστε κ λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανούλες!!!!!

Ζινα και εμενα ετσι κανει το καλό μου!!!! του φτιαχνω 120 πχ, τρωει τα 80 και αποκοιμιέται και δεν ξυπναει με τιποτα!!! ουτε ακόμα και αν του αλλάξω πάνα!!!! μετα ξυπναει στην μιαμιση ωρα και θελει κι αλλο!!! σπάνια να στραγγίξει το μπιμπερόν!! εμενα επίσης μου κανει πολλες γουλιες!!! εμετό μου έχει κανει μια φορα, αλλά γοθλιες κανει σχεδόν σε καθε γευμα!!! δεν ξερω μηπως χρειαστει να αλλάξω το γαλα!!! σημερα που κλεινουμε ενα μηνα θα πάω στον παιδιατρο και θα τον ρωτησω!!!!

παντως Βαλεντίνα μου εγω αυτό που προτεινεις το δοκίμασα (ειδες που το συζητούσαμε τις προάλλες??) να τον ξεγελάσω μεχρι να ερθει το τριωρο.... εεε μιλάμε πλάνταξε στο κλάμα, ουτε η αγκαλιά τον σενεφερνε, ούτε την πιπιλα επαιρνε ουτε τιποτα.... ειχε πλαντάξει στο κλάμα, ειχε γίνει κατακόκκινος, και ηρεμησε μόλις πηρε το μπιμπερόν!!! από το στηθος πια θηλάζουμς 5 λεπτάκια από το καθενα, εχω ακόμα λίγο γλαλα αλλά μαλλον πολύ λίγο για να του ξεγελάσω την πεινα εκεινη την ωρα!!!!!! μακαρι να μπορούσα να του φτιαξω το προγραμμα καπως, γιατί την ημερα δεν με ενοχλεί, το βραδυ όμως δεν κοιμόμαστε σχεδόν καθόλου!!!! αααα εν τω μεταξυ, οταν ξυπναει μενει ξυπνιος για μιαμιση με 2 ωρες μεχρι να φαει να ρευτει κτλ!!! εσας ποσο μενουν ξυπνια???? να φανταστειτε ότι περναει η μια ωρα που εχω φτιαξει το γαλα, δεν το εχει φαει και μετα φτιαχνω καινουριο!!!! βεβαια στο ενδιαμεσο εχει ξεκλέψει υπνο στην αγκαλιά μου!!!!

επίσης ρε κορίτσια, να ρωτησω....μυξες εχετε??? εμεις εχουμε αρκετες, μας βουλώνει η μυτούλα και χρησιμοποιώ την συσκευη otrisalin για να του την ξεβουλώσω και να σταματησουμε να ρουθουνιζουμε!!! μετα ειμαστε κυριοι!!! βεβαια η αναρρόφηση με την συσκευη δεν του αρεσει καθόλου μα καθόλου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

εμενα τα κοριτσια τηρουν το τριωρο κατα γραμμα!!ουτε λεπτο παραπανω!!λες κ εχουν ξυπνητηρι.καποιες φορες μονο το εχουν τραβηξει στις τρισιμησι.ευτυχως ειναι γρηγορες.δηλαδη μεσα σε μιση ωρα τις εχω ταισει εχουν ρευτει κ τις εχω αλλαξει.ευτυχως γιατι αλλιως δεν εβγαινε.γουλιες δεν κανουν καθολου ουτε εμετο εχουν κανει.αλλα μαλλον ξεκιναμε κολικους.

και οι δυο.χτες μας πεθαναν!!!τι να κανουμε υπομονη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena αν ρωτήσεις τον νέο σας παιδίατρο για το άστατο ωράριο φαγητού του μικρού σας, πες μου τί σου είπε. Έχω σκοπό να ρωτήσω κι εγώ τον δικο μου αλλά θα ήθελα να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη. Κάναμε προσπάθειες να το ξεγελάμε αλλά είναι πολύ δύσκολο, κάποιες φορές πετυχαίνει και άλλες όχι. Όσον αφορά την ώρα που μένει ξύπνια, εξαρτάται, δεν έχει συγκεκριμένη ώρα. Εμείς μυξούλες δεν έχουμε...προς το παρόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρένα, αγόρασα σημερα το otrisalin γιατί τον ακουγα χθες να "ρουθουνίζει".Μεχρι σημερα βαζαμε φυσιολ.ορό καθε βράδυ.Είναι εύκολο?Το χρησιμοποιείς καθε μέρα?Και νομίζω οι μυτούλες είναι μιας χρησης,ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μυξουλες εχουμε κ εμεις αλλα κοριτσακια δεν κανει να χρησιμοποιουμε ολη την ωρα αυτο το πραγμα. Κ εγω το χρησιμοποιω αλλα μου ειπε η παιδιατρος οχι συνεχεια γιατι ολα αυτα βλαπτουν το βλενογονο της μύτης.

Βρε κοριτσια κ εμενα μου ειχαν γραψει απ το μαιευτηριο προληπτικα υπερηχο εγκεφαλου αλλα δεν τον εκανα. Το σκεφτομαι ομως στον εναν που εχει λιγο μεγαλυτερο κεφαλακι μηπως να τον΄κάνω. Η παιδιατρος βεβαια δεν μου ειπε τιποτα αλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια!!!

λοιπόν πηγαμε στον παιδιατρο, του περιγράψαμε ακριβως την κατασταση με το φαγητό, ότι δλδ, ξυπναμε με μεγαλη πεινα αλλά μετα τρωμε λίγο αποκοιμιόμαστε, κλαιμε στην μεση του φαγητου και μετα θελουμε κι αλλο, μετά πάλι κλάμα και γενικα όλη αυτη η κατασταση παιρνει περίπου 2 ωρες μεχρι να ξανακοιμηθει, και ότι αυτό χειροτερεψε, στην αρχή δεν ηταν έτσι!!! επίσης έχουμε πολλές γουλιες και γκρινια!!! λοιπόν ο γιατρός μου είπε ότι πρόκειται για δυσφαγία :blink::blink::blink::blink: και ότι οφείλεται σε ελαφριας μορφής παλινδρόμηση από το στομάχι που του δημιουργεί κατι σαν τις δικές μας τις καούρες που τον ενοχλούν και τον δυσκολευουν στο να συνεχίσει το φαγητό του!!! αυτό θα το αντιμετωπίσουμε με αλλαγη του γαλακτος από αλμιρον σε αλμιρον AR και με ενα μικρό φαρμακακι που θα το χορηγούμε με συριγγα στο στομα πριν τα γευματα (ειναι κατι σαν το δικό μας ZANTAC). :dry::dry::dry:

Κατα τα αλλα, ειμαστε στο βαρος μας μια χαρα (4050 γρ) και πηραμε και 6!!! ποντους στο υψος!!! ψηλώσαμε!!! :laugh: :laugh: :laugh: για την συσκευη otrisalin εμενα μου ειπε να την χρησιμοποιώ όποτε έχει μυξες και καλό είναι και καθε μερα πριν το βραδυνό υπνο για να είναι ελευθερη η μυτούλα του!!! ειναι πολύ κακο να έχει βουλωμενη μυτουλα!!!

ααα επίσης κραταμε και λίγο το κεφάλι μας, για λίγουλάκι και μετα το αφηνουμε παλι και ριχνουμε και κατι ωραιότατα χαμόγελάκια!!! ο γιατρός μου είπε ότι όπου να ναι θα χαμογελάσει και σε ανταπόκριση του δικού μας χαμόγελου!!! αχχχ πως το περιμένω αυτό ρε κορίτσια!!!! :silly: :silly: :silly: :woohoo: :silly:

ασχετο!!! σημερα πηγα στο ΙΚΑ για το επίδομα λοχείας και στεναχωρηθηκα τόσο πολύ/.... ηταν ενα ζευγαπι ξενοι με ενα τοσο ωραιο μπεμπη και ειχαν μαζεψει ότα τα χαρτια για το επίδομα λοχείας, αλλά το ωραιότατο ελληνικό κρατος τους απάντησε ότι δεν το διακαιούνται γιατί η μαμα ηταν εμμεσα ασφαλισμένη μεσω του μπαμπα!!! η μαμα μόλις το καταλαβε αυτό ξεσπασε σε κλάμματα που επεφταν πάνω στο μωρό της που το κρατούσε με μαρσιπο αγκαλια!!!! :angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry: ποσο γελοιο μπορεί να είναι το κρατος καμμια φορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...