Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανούλες με μωρακια του καλοκαιριού 2010!!!!!!


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!

κικιτσα ευχαριστω να σ ζησει το μπουμπουκι σ κουκλακι ειναι!!!!!θα γινει ψηλη!

εμεις με τον θηλασμο αποκλειστικα ξενο μονο στο μαιευτηριο μετα απο μεγαλη υπομονη αν δεν γινοταν αλλιως!με τις ωρες ακομα αστατα αλλωτε καθε 4 ωρες -3 ωρεες-αλλα κ 1 ωρα κ 30' αναλογα !με τα ΠΟΝΑΚΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ!

ΞΑΝΘΙΠΠΗ Μ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΣΥΧΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ Μ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝ Κ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΣΕΡΟ ΣΧΕΤΙΚΑ!

RENA79 ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ Η ΚΙΚΙΤΣΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Θ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΙΣ ΓΑΛΑ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ

NA MΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΟΛΑ Κ ΚΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 712
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

fatsoulina mou δεν γινεται να μην του δίνω ξενο, αφου δεν τρεφεται σωστα και δεν παιρνει βαρος! δεν μπορώ να ζω με την ανυσηχία ότι δεν τρωει καλα!!! εξαλλου εχω δοκιμασει 3 φορες με το θηλαστρο και εβγαλα μόνο 55 ml και από τα δυο στηθη και ο μπέμπης χρειαζεται 90 για να χορτασει... τι να τον αφηνω να πειναει? εξαλλου δεν εχω και ιδιαιτερο κολλημα με τον θηλασμό!!! καλα θα ταν αλλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρες σε όλες τις μανούλες! Μπράβο που ανοίξατε καινούριο θέμα για να τα λέμε απο δώ ως μανούλες πλέον!!!

Γέννησα κι εγώ το κοριτσάκι μου στις 6/7 το μεσημέρι με καισαρική τομή αν και είχαμε ξεκινήσει τις διαδικασίες για φυσιολογικό τοκετό τα πράγματα δεν πήγανε όπως περιμέναμε...είχα καλή διαστολή είχα μαλακό τράχηλο είχα συσπάσεις αλλά η μικρή δεν μπορούσε να πάρει τον δρόμο για την έξοδο εξαιτίας του λώρου που είχε τυλιχτεί στην μασχαλίτσα της. Δεν με νοιάζει όμως...αυτό ήταν να γίνει κι έγινε!

Όσον αφορά τον θηλασμό παρατήσαμε την μάχη. (δεν θα ήθελα να αναφερθώ ακόμη σ αυτό για να μην ρίξω ψυχολογικά κάποια νέα μανούλα). Πάντως τελικά μετράει περισσότερο η καλή ψυχολογία της μανούλας ανεξάρτητου τρόπου θηλασμού. rena79 σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!

Σε όλη την εγκυμοσύνη είχα πάρει έντεκα κιλά και μέσα σε μια βδομάδα, απο την ημέρα που γέννησα, τα έχασα όλα, και απ΄οτι φαίνεται αν δεν αλλάξω βιολί θα χάσω κι άλλα!!! Η ψυχολογία μου δεν ήταν καλή, τώρα είμαι κάπως καλύτερα. Τα μπεμπάκια μας μας θέλουν χαρούμενες!!! Άς τους χαμογελάμε λοιπόν κι ας αφήσουμε πίσω μας τις μαύρες σκέψεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fatsoulina mou: 4/6/10 κοριτσακι

fotini76: 12/6/10 αγορακι

xanthipi: 13/6/10 αγορακι

mouritsa: 1/7/10 κοριτσακι

rena79 : 2/7/10 αγορακι

thinkpink: 5/7/10 κοριτσακι

zina76 : 6/7/10 κοριτσακι

κικιτσα22: 8/7/10 κοριτσακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μανουλιτσες! B) τι κανετε??

να σας ρωτησω κατι...τα μπεμπακια που τα εχετε ολη μερα?? εγω τη μπουμπου μου την εχω στην καλαθουνα για να την εχω παρεα μου να την προσεχω..νιωθω ανασφαλεια να μην ειναι διπλα μου το ζουζουνι μου...και τη βλεπω που τεντωνεται συνεχεια σα να ειναι πιασμενη :dry::( και αμα βαζω το χερι μου στην πλατουλα και την τριβω την καταβρισκει :lol: φοβαμαι μηπως ειναι αβολα μεσα στην καλαθουνα της και κουραζεται..της εχω παρει αλλο στρωματακι κιολας το κοκολατεξ για την καλαθουνα γιατι ειχε ενα πολυ λεπτο μεσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γέννησα 12/7 ένα κουκλάκι κοριτσάκι 3370γρ και 51 εκατοστά με φυσιολογικό τοκετό :) ! Τώρα είμαστε στο σπιτάκι μας και όπως όλες σας έτσι και εμείς ήμαστε μαμ-κακά-νάνι και λίγο κλάμα, χαχαχα!!! :laugh:

Κικίτσα μου και εγώ δίπλα μου την έχω στην καλαθούνα και το βράδυ εκεί κοιμάται γιατί η κούνια της δε χωράει στο δωμάτιό μας :( ! Το πρωί την παίρνω στο σαλόνι... Πήρα και εγώ το στρώμα κοκοφοίνικα...δεν δείχνει να την ενοχλεί! :) Όσο για τα τεντώματα ένα έχω να δηλώσω...πεθαίνωωωω!!!! Τι φατσούλες που είναι όταν τεντώνονται ρε κορίτσια...κουκλιά σκέτα...ή όταν χαμογελούν όταν κοιμούνται :laugh: !!! Κικίτσα και εγώ θηλάζω αποκλειστικά...να ανταλλάσουμε πληροφορίες. Εμένα έτυχε να κοιμηθεί από τις 12 το βράδυ ως τις 6 το πρωί...δηλαδή ήταν 6 ώρες νηστική...λές να πειράζει??? :dry: Θα ρωτήσω σήμερα τον παιδίατρο :) !!!

Φιλιά κορίτσια :kiss::kiss::kiss: !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου. Εγώ γεννησα τις 26 Ιουνιου 2 μπεμπηδες μια εβδομαδα νωριτερα απ οτι ηταν λογο γαστρεντεριτιδας που μου προκαλεσε πονους γεννας. Τελικά γεννησα αναγκαστικά με καισαρική. Ειναι δυο μικρουλακια αντρακια που γεννηθηκαν 2400 κ φυγαμε 2200 απ το μαιευτηριο.

Τώρα ειμαστε 2850 με αποκλειστικό θηλασμό. Δεν δειχνουν να εχουν πονακια αλλα υποφερουν απο την ζέστη. Εγώ την ημερα τους εχω στο πάρκο στο δευτερο επιπεδο για να τους βλεπω. να σας ζήσουν τα μωρουλινια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!!

zina76 να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!!! Δεν θέλω ψυχολογία σε πτώση.... χαρούμενη σε θέλω!!! Έλα να παίρνουμε τα πάνω μας ;):P !

Κικιτσα22 μου δεν νομίζω ότι δυσανασχετεί το μπεμπάκι... απλά της αρέσει να την χαιδεύουν! Εγώ πάντως τον έχω στην κούνια του περισσότερο και έχουμε φροντίσει να βάλουμε ανιχνευτή άπνοιας που έχει και ενδοεπικοινωνία και είμαι πιο ήσυχη.. και ειδικά το βράδυ!! Κάποιες φορές που βαριέται τον βάζουμε στο ριλάξ... αν και τώρα που μεγαλώνει θα τον έχουμε περισσότερο εκεί!

Athina1981 να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου!!! Δεν είναι φοβερές οι γκριματσούλες τους και τα τεντώματα τους;;; :woohoo: :woohoo: :woohoo: Όσο για το θηλασμό... κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά και ο παιδίατρος μου είπε την ημέρα να τον ξυπνάω ανα 3ωρο περίπου και τη νύχτα ανα 4ωρο (μέχρι να σαραντίσω) και μετά όποτε ξυπνήσει!

zetoyla να χαίρεσαι τα αγγελούδια σου!!! Φτου φτου μια χαρά γεννήθηκαν! Όσο για τη ζέστη.... δεν την παλεύω ούτε εγώ ο μικρούλης μου!!!! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου για τον θηλασμό το ιδιο μου ειπε κ εμενα η παιδιατρος κ το ιδιο εκανα κ με την κορη μου που την θήλασα 15 μήνες. Δηλαδη στην αρχή ανα 3ωρο αντε το πολύ 3,5 ώρες. Το βράδυ δεν χρειαζεται εχουμε ρολοι κ ξυπνανε μόνοι τους χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fatsoulina mou: 4/6/10 κοριτσακι

fotini76: 12/6/10 αγορακι

xanthipi: 13/6/10 αγορακι

zetoyla : 26/6/10 αγορακια

mouritsa: 1/7/10 κοριτσακι

rena79 : 2/7/10 αγορακι

thinkpink: 5/7/10 κοριτσακι

zina76 : 6/7/10 κοριτσακι

κικιτσα22: 8/7/10 κοριτσακι

athina1981:12/7/10 κοριτσακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ και εγω πεθαινω με τις γκριματσουλες που κανει οταν τεντωνεται..συνεχεια φωτογραφιες την τραβαω!! :laugh: πλακα εχει οταν προσπαθει να πιασει το στηθος με μανια! ειναι ολα τα λεφτα! :P

κοριτσια εμενα ακομα δεν μου εχει κοιμηθει τοσες πολλες ωρες με το θηλασμο...το πολυ 3 ωρες να εχει κοιμηθει, αλλα επειδη εχουμε και λιγο ικτερο μας ειπε η παιδιατρος να μην την αφηνω πανω απο τρεις ωρες γιατι πρεπει να ενυδατωνεται. και επειδη θηλαζω αποκλειστικα θα της φυγει μου ειπε σε περιπου 3 μηνες. 6 ωρες η μπεμπα εμενα ειχε κοιμηθει στο μαιευτηριο οταν της εδωσαν ξενο γαλα επειδη δεν ειχα κατεβασει ακομα και οταν ξυπνησε και πηγα να την σηκωσω για να τη θηλασω πνιγηκε! :ohmy: μετα απο τοσες ωρες δεν το ειχε χωνεψει...μελανιασε το προσωπακι της και φρικαρισα φωναζα της νοσοκομες να ερθουν να βοηθησουν :( και ευτυχως μου εδειξε η νοσοκομα τι να κανω οταν πνιγεται γιατι οταν θηλαζω μερικες φορες μου πνιγεται.. :dry:

παντως στανταρ ωρες δεν εχουμε..αλλοτε ξυπναμε ανα μιαμιση ωρα, αλλοτε ανα 2..και μερικες φορες θηλαζει ανα 20λεπτο μεχρι να κοιμηθει :P α! και πηραμε 200γρ μεσα σε μια βδομαδα που βγηκαμε απο το μαιευτηριο! :woohoo: B)

ζινα μου κοπελα μου δεν υπαρχει λογος να στενοχωριεσαι! πανω απο ολα να ειναι καλα τα μωρακια μας, αυτο εχει σημασια! ;):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να ρωτησω...οσες εχουν κοριτσακια σας εχει πει η παιδιατρος να κανετε εκει στα χειλακια στο πιπι τους με baby oil?? η μπεμπα μου εχει κατι ασπρακια και ειναι λεει απο κολπικα υγρα και μου ειπε να της βαζω λιγο λαδακι για να μαλακωσουν να φυγουν :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικιτσα22 έγραψε:

ξεχασα να ρωτησω...οσες εχουν κοριτσακια σας εχει πει η παιδιατρος να κανετε εκει στα χειλακια στο πιπι τους με baby oil?? η μπεμπα μου εχει κατι ασπρακια και ειναι λεει απο κολπικα υγρα και μου ειπε να της βαζω λιγο λαδακι για να μαλακωσουν να φυγουν :dry:

μας το είπε και μας ο παιδίατρος αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσακια να σας ρωτησω κάτι εσας που εχετε αγορια εχετε ρωτησει πως πρεπει να βαζουμε το πουλακι τους στην πάνα? δηλ πρεπει να ναι προς τα πάνω? κ αν ναι δεν βρεχεται με τα κατουρακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αστερακια μου όμορφα!!!

Εδώ ειμαι κι εγω με τη BabyAbel μου!

Ειμαι πολύ ευτυχισμένη!!!

Να σας ζήσουν σε όλες τα μπεμπάκια! Άντε να μαζευομαστε πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το πουλάκι του το βαζω προς τα κατω, δεν εχω ακουσει για προς τα πανω!!! προς τα πανω θα βραχει νομιζω... στο ειπε ο πειδιατρος??? εμενα κορίτσια μου εκανε και την πρώτη του στυση!!!! χιχιχιχιχιχι!!!! ειχε πολύ πλάκα!!!

εμεις τρωμε με μπουκάλι, θηλάζω 2-3 φορες την μερα μαζί με το μπουκάλι, και σημερα με τρομαξε ο μικρός, εκανε εμετό αρκετό γαλα και λερώθηκε, με εκανε και μενα χαλια, αλλά ο παιδίατρος ειπε είναι φυσιολογικό στα μωρακια!!! ααα τωρα που ειπα παιδιατρος, δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημενη με τον παιδίατρο που μου συστησαν από το ΙΑΣΩ και θελω να βρω εναν άλλο!!!! εχετε κανεναν υπόψην σας στα βορεια της Αθηνας????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν μου το ειπε παιδιατρος κοριτσακι μου αλλα αναρωτιομουν εγω γιατι μου το ειπε μια φιλη μου χαχα. Θα ρωτησω κ την παιδιατρο μου ομως. Κ εγω αυτην την εντυπωση εχω οτι αν ειναι προς τα πανω θα βρεχονται.

Κ εγω τους βγαζω με θηλαστρο κ σκεφτομαι να τους το δινω στο βραδυνό λιγο πριν ξαπλώσουμε κ εμεις μπας κ κοιμουνται λιγο περισσοτερο.

Οσο για παιδιατρο δεν ξέρω δεν μένω Αθηνα. Φιλιααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

HaraAbel να σου ζήσει!!!! Είναι μια κουκλίτσα!!!!

zetoyla εμένα δεν μου είπε τίποτα ο παιδίατρος... και δεν το βάζω πάνω ή κάτω... όπου κάτσει! Όσο για το αν είναι προς τα πάνω... δεν υπάρχει πρόβλημα... δεν βρέχονται!

rena79 κι εμένα μου το έκανε αυτό μια φορά με αρκετό γάλα και με τρόμαξε... αλλά ναι, είναι φυσιολογικό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το κάνει συχνά, αργει πολύ να ρευτει και στην ουσία αφου τη κρατησεις και τη χαιδεψεις μετα απο αρκετη ώρα ρίχνει ρουκετούλα!

Βγαζω κι εγω γαλα με θηλαστρο, πινει πιο ευκολα τη νυχτα και κοιμάται πιο ευκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανε και μένα εμετό δυο-τρεις φορές και μου είπε ο παιδίατρος να του αραιώσω την δόση του γάλατος γιατι μπορεί να του πέφτει βαρύ. Διαφορετικά θα αλλάξουμε γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα γλυκιές μανούλες με μωράκια καλοκαιριού 2010!!!!!!!!!!!!

Ο μπέμπαρός μας γεννήθηκε στις 16/6,με έκτακτη καισαρική λίγο πρόωρα,36+6!!!!!!!!!!! Παρόλα αυτά επειδή είνια ανεπτυγμένο μωράκι γεννήθηκε 2840 και φύγαμε απο το μαιευτήριο 2600!!!!!!!!

Έκανε ίκτερο και δεν έτρωγε στην αρχή,μετά τον ξεπεράσαμε και άρχισαν οι κολικοί σε πολύ βαρυά μορφή,το μωράκι μου δεν μπορώ να το ακούω να υποφέρει απο τους πονους μου σπαράζει την καρδιά,τώρα είναι ένα μήνα και 6 μέρες και ζυγήζει 4300!!!!!!!! Σε κάθε γεύμα του δίνω και στήθος αλλά τρώει και ξένο γάλα γιατί το έχει ανάγκη απ'ότι μας έχει πει η παιδίατρός μας,η οποία είναι καταπληκτική και θα την συστούσα στην Ρένα, είναι στην Πεύκη,Λ.Ειρήνης 19 και την λένε Μαρία Κουλούρη Βακαλοπούλου,είναι εξαιρετική Ρενάκι μου!!!!!!!!!!!!

Πρέπει να πάω στον μπέμπη μου θα τα πούμε πιο μετά,μόλις έχω χρόνο γιατί ο μπέμπης μας είναι ζωηρούλης ζωή νά'χει το μωράκι μας!!!!!!!!

Να μας ζήσουν τα αγγελούδια μας και η Παναγία να μας τα προστατεύει!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου εγω παραγγειλα ζυγαριά κ την περιμενω σήμερα για να ζυγιζω τα αντρακια μου να βλεπω τι γινεται με τον θηλασμό.

Ελπίζω παντως λιγο λιγο να αρχισουν να κοιμουνται λιγο περισσοτερο το βραδυ για να αντεχει κ η μαμα κλαψ κλαψ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?

ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΟΜΜΙΖΩ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΝΟΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΟΥΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΚΕΙ ΜΟΝΟ !!!!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ Κ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ Π ΤΡΩΝΕ ΠΟΛΥ Κ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΙΚΟΥΣ !!!ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΔΕΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...