Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Απριλίου 2010 (Νο 2)


Recommended Posts

Kαλημέρα!!!!!!!!! :):):):)

Τι κάνετε?Εμείς καλά,κοιμηθήκαμε 8 ώρες! ;);)

Αυτά,κάνει κρύο εδώ...αμάν. :angry: Σήμερα περιμένω και μια φίλη μου να έρθει από το σπίτι να δει τον μπέμπη!Ξεκίνησα να ψάχνω για την βάπτιση! :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα μανουλίτσες!!

Περάσαμε μία νύχτα αυπνίας, την πρώτη από τότε που γεννήθηκε η μπουμπού μου.

Μάλλον φταίει το εμβόλιο. Είχε μία γρίνια συνεχόμενη και έκλαιγε κάθε μερικά λεπτά μέσα στον ύπνο της. Μία φορά ξύπνησε και έκλαψε σπαρακτικά, με λυγμούς και μετά στον ύπνο της για 2 ώρες βογγούσε και της έβγαιναν λυγμοί. ...Τί να σας πώ βρε κορίτσια, πρωτοφανές! Έφαγε στις 5 το πρωί και μετά στις 8 και από τότε ηρέμησε. Ξύπνησε στις 12, έφαγε και τώρα είναι στορηλαξ-κούνια και κουνιέται και γελάει με τα παιχνιδάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!!!Είχα επισκέψεις!Ήρθε μια φίλη μου για καφεδάκι και για να δει τον μπέμπη!Ωραία ήταν!Χτες είχαμε μια ήσυχη νύχτα,12 με 8 κοιμηθήκαμε πάλι! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλι μου...δυστυχως τις εχουν αυτες τις παρενεργειες τα εμβολια. Η δικια μου δεν ειχε καμια, αλλα παντα σε καθε εμβολιο θα περιμενω και εγω να αντιμετωπισω ακομα και πυρετο.

Μαρβελακι , το παπακι το καλυτερο παιδι!!! Και η δικια μου δεν μπορω να πω....εκτος απο τις τελευταιες μερες που ειναι λιγο ανησυχη λογω κολικων, κατα τα αλλα κοιμαται στις 10 και ξυπναει στις 5 για γαλατακι.

Εμενα σημερα μου εκανε κενωση με αιματακι. Η γιατρος ειπε οτι μπορει να εχει αλλεργια στο γαλα...ακομα και στο κατσικισιο που πινω εγω. Ρωτησα και μερικα κοριτσια απο εδω μεσα που εχουν μωρα με αλλεργια και τελικα εκλεισα απο δευτερα να κανω εξετασεις στην μικρη για να σιγουρευτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Izaki μου,το έχω ακούσει και εγώ.Καλά κάνεις και κάνεις εξετάσεις.Ελπίζω να ήταν απλά τυχαίο! ;);)

Καλό το παπάκι,όλο γέλια και αγκού! :silly: :silly: :silly: :silly:

Κοιτάω και για βάπτιση σιγά σιγά! B)B)B)B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!

Εμείς σήμερα είμαστε καλά μετά απο μια μερα με πυρετούλι λόγω του εμβολίου.

izaki αυτό το άκουσα κι εγώ για την αλεργία. Καλύτερα όμως να κάνεις εξετάσεις για να βεβαιωθείς.

marvelaki να μας ενημερώνεις για αυτά που θα βρίσκεις για τη βάπτιση. Εμείς μάλλον του χρόνου τον Μάιο θα τη βαπτίσουμε.

Τα υπόλοιπα κορίτσια που είναι? Φαίνεται το εγκατέλειψαν το mummy!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! :)

Κι εμείς είμαστε καλα, μεγαλώνουμε!! :)

Είμαδτε στη φαση που προσπαθούμε να φτιάξουμε το πρόγραμμα του φαγητού-υπνου. Κοιμούνται το βραδυ γυρω στις 9 με 9.30 και ξυπνανε περίπου 5-7 το πρωι. Αναλογα με το τί ωρα κοιμηθηκε η καθεμια, το πόσα γραμμαρια έφαγε το τελευταιο βραδινό και το πόσο ξαναπείνασε! Όπως καταλαβαίνετε, δεν τρώνε και οι δυο τις ιδιες ωρες! προσπαθώ όμως τη μερα να τις "συγχρονίσω"!

Κατα τα 'αλλα, εγω,... στο σπίτι.. Δεν προλαβαινω να πάω και πουθενα, αν εξαιρεσουμε τα απαραιτητα ψώνια μία φορά την εβδομαδα! Αυριο θα πάω σούπερ μαρκετ κλπ, και έχω να βγω εξω απο την περασμένη Πέμπτη!!!! Είναι λίγο ζόρικη η κατασταση, αλλά το αποτέλεσμα, όταν βραδιάζει και τις βλέπω στις κούνιες τους να κοιμούνται σαν αγγελούδια... σκέφτομαι πόσο ευλογημένη ειμαι!!!

Ελπίζω να ειστε όλες καλά και τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα!

καληνυχτα και πολλά φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκιες μου μανουλίτσες τι μου κάνετε?

εγώ και η μπεμπουλα μου ειμαστε μια χαρα, ασχετως που ειχα φαει ενα κόλλημα ότι ειχε μειωθη το γαλα μου,αλλά όλα μια χαρα.

η σκατούλα μου μεγαλώνει και εχει αρχισει να κανει τα δικά της ναζάκια.

θα διαβάσω τα νεα σας και θα επανερθω!

φιλακια.... :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia geia sas.. eimai kainouria sth parea sas!

H mikri mas gennhthike stis 17/04 varos 2.440, twra exoume ftasei ta 4.400..trwme ana 3wro peripou alla paideuomaste poli sto faghto..thn mera maximun na faei sto synolo tou 24wrou 800ml. kathe geyma ths einai apo 100ml ews 160ml. thn parinei o ipnos kathws trwei , thn piezw gia na ftasei se ikanopoihtiki posothta, vazei ta klammata, tsantizetai..kathe taisma mporei na mas parei kai 45 lepta..

iparxei kamia manoula pou na paideuetai sto taisma tou mwrou ths opws egw? stenaxwriemai giati thn piezw kai kourazomaste kai oi 2...alla h paidiatros mou eipe na to kanw giati prepei na parei varos..

peite mou thn empeiria sas..

eyxaristw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpounitakiiiiiiii....εφτιαξες τον υπολογιστη σου η παλι με δανεικο μπηκες?? Μην μπαινεις στο τρυπακι οτι δεν εχεις γαλα. Και μενα μου κανει πολλα ναζια και γκρινιες αλλα μαλλον την ενοχλουν τα ουλα της. Γεμιζει σαλια και βαζει συνεχεια την μπουνιτσα στο στομα της. Κατι μου λεει οτι προετοιμαζομαστε για δοντακια.

Αγγελινα καλως ορισες και εσυ στην παρεα μας. Το μωρακι σου γεννηθηκε αρκετα μικρο και νομιζω οτι το βαρος που εχετε σημερα ειναι ικανοποιητικο σε σχεση παντα με το βαρος γεννησης. Δεν μπορω να σου πω ποσο πινει η δικια μου , γιατι εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα. Γεννηθηκε και θρεφταρακι βεβαια και παραμενει...χαχαχα

Ολα θα πανε καλα....ολα τα παιδακια μεγαλωνουν...αλλα πιο αδυνατα και αλλα πιο παχια. Να μην ανησυχεις...ολα θα πανε καλα!!

Εμεις σημερα ειχαμε παλι κενωση με αιμα, αλλα δεν αγχωνομαι, αφου αυριο ετσι κι αλλιως παμε για αιματολογικες και θα ξερουμρ μεχρι τελος της εβδομαδας αν εχουμε αλλεργια η οχι.

Το μονο που σκεφτομαι και στεναχωριεμαι , ειναι οτι θα το πονεσουμε αυριο το κοριτσακι μου. Ειναι και παχουλουλα και αντε να της βρουνε φλεβα.

Σημερα παλι μεσα στην γκρινια ειναι ολη μερα και δεν λεει να κοιμηθει. Ασε που τρομαζει με το παραμικρο ρε γμτ. Τι πραγμα ειναι αυτο. Πολυ φοβιτσιαρα μας προοεκυψε.

Αυτα...φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

izaki μου τι κάνεις?

εφτιαξα τελικά το δικό μου,επιτελους.

τον πηρα απο εκει που τον ειχα παει και τον πηγα αλλου για

επισκευη.... 3 μήνες ο αλλος και ουτε που τον είχε ακουμπηση!

Izaki και εμενα η μικρη βαζει την μπουνια στο στομα και σαλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελειαααααα....αντε και αλλο κακο να μην τον βρει ( τον υπολογιστη ) χαχαχα

Σκεφτομαι τι θα συμβει αν η μικρη βγαλει απο τοσο νωρις δοντακι. Τι θα κανω με τον θηλασμο??????? Με λες????? Αν μου φαει το ζιβυ και ματωσει και ποναει??? Και ρουφαει με τοση δυναμη η ατιμη...καμια φορα κατα λαθος πιανει αλλο σημειο του στηθους και πεταγομαι μεχρι το ταβανι απο τον πονο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλίτσες!!! Επιτέλους, μπουνιτάκι, τώρα που έφτιαξες τον υπολογιστή μήπως και "ξαναζωντανέψει" το μάμμυ που το έχουμε ξεχάσει!!!!

Ιζάκι, ελπίζω να έχετε καλά αποτελέσματα στις Αιματολογικές.

Αγγελίνα, νομίζω ότι είναι μια χαρά το μωρό σου. Γιατί σε αγχώνει ο παιδίατρος; Εμένα γεννήθηκε 3.100 στις 21/04 και στους 2 μήνες ζύγιζε 4.830. Πίνει γύρω στα 600-650ml την ημέρα και τα γεύματά του είναι από 70 ως 150 πάνω-κάτω. Κι η δική μας παιδίατρος μου είπε ότι είναι μια χαρά το βάρος του, ακριβώς στο μέσο όρο. Γιατί λοιπόν να το πιέσεις το παιδάκι σου; Μια χαρά βάρος έχει και σιγά-σιγά θα ανέβει κι άλλο. Απλώς γεννήθηκε μικρό. Κι εμένα τον πρώτο μήνα ήταν κάτω του μέσου όρου, αλλά ανέβηκε. Αργά και σταθερά.

Είμαι πολύυυυυυ χαρούμενη σήμερα γιατί ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΟΥΣΤΑ ΜΟΥ!!!!!!!!

Αν και η ζυγαριά δεν κατέβηκε, τουλάχιστον μίκρυναν τα μπούτια μου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια! :)

αγγελινα, κι εμένα οι μικρες γεννηθηκαν 1900 και 2330 (1η Απριλίου), τις πήρα στο σπίτι 2220 και 2330 και τωρα ειναι 4900 και 5330. Τρωνε απο 580-640γρ γαλα την ημέρα (συνολο στα 6 γευματα) καθε γευμα ειναι απο 80-140γρ (περιπου)

Δεν τις πιέζω, τρώνε όσο θελουνε και βαζουν βαρος κανονικα. Το μεζεδακι μου ειναι στο μεσο όρο, η μπουκίτσα μου λίγο πιο κάτω, αλλά η παιδιατρος μού ειπε ότι αφου γεννηθηκε και με λιγα κιλα, δεν έχει σημασία, αρκεί να βαζει βαρος το παιδακι.

Τί κανετε κοριτσια?

Εγω απο κιλά ειμαι όσα ήμουνα και πριν την εγκυμοσύνη (54κιλα). Κατα τη διάρκεια έβαλα 8, τα οποια και εφυγαν την ημέρα που γεννησα. Τωρα με το τρεξιμο και τα ξενυχτια, μάλλον εχασα κι άλλο...!

Πώς και πότε θα γινει το προγραμμα -τελευταιο γευμα στις 12 το βραδυ και νανι σερι μεχρι τις 8-9 το πρωι- ?????

Εμενα κανουν μπανιο 7-8 το απόγευμα και γυρω στις 9μμ κοιμούνται μεχρι τις 5-7 το πρωι. Ξυπνανε, τρωνε και κοιμούνται παλι περιπου 2 ωριτσες.

Νυστάζωωωωωωω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέραα!!

Τι κάνετε μανούλες??

Πιτερ Παν μια χαρά τα κοριτσάκια σου!!

Αγγελίνα καλώς ήρθες!

Αργά και σταθερά βλέπω οι σελίδες εε??!

Συμπεθέρα!!!Αντε να μας ανεβάσεις λιγάκι!!Παραλίγο να ξεχάσω τον κωδικό μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα!!! Πηγαμε το πρωι και καναμε τις εξετασεις...σπαραξε στο κλαμα η μικρη οταν της πηραν αιμα αλλα μετα ολα καλα. Επειδη σε εκεινο το νοσοκομειο δουλευα 3 χρονια, ηρθαν ολοι να δουν την μπεμπα...πεσαν απο πανω της καμια 80αρια ατομα, αλλα εκεινη ηταν ηρεμη και με κοιτουσε συνεχεια μεσα στα ματια. Δεν μπορω να καταλαβω , γιατι με τις γιαγιαδες της τσιριζει και με τους ξενους ηταν τοσο ηρεμο παιδι??

Πιτερ παν μια χαρα οι κουκλιτσες σου!!! Χαρα στο κουραγιο σου ομως!! Εδω εμεις με ενα και μερικες φορες λεμε τελειωσε η υπομονη μας...χαχαα

Παντως μια χαρα κοιμουνται το βραδυ....γιατι θες να κοιμουνται στις 12? και εσυ πως θα τις αντεξεις μεχρι εκεινη την ωρα?

Εμεις την κανουμε μπανιο στις 9 και αναλογα με τα κεφια της μεχρι τις 10.30 καποια στιγμη κοιμαται, και βρισκω χρονο να δω και τον αντρα μου.

Jonaaa...τι εγινε ρε συ με το μπανακι του μικρου? Βρηκες καμια καλυτερη λυση τελικα??

Και αντε να ξεκινησουμε να μπαινουμε παραπανω εδω περααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου izaki!

Με το μπανάκι δεν καταφερα να βρω λύση..Εξακολουθώ να βάζω την μπανιερίτσα του μέσα στη δική μας..Τουλάχιστον έτσι μπορώ να τον κάνω και μόνη μου.

Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα της μικρής??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jona μου κριμαααα...και υπολογιζα στα λεφτα που θα μου χρωστουσες...χαχαχαα

Βρε μπας και να γδυνεσαι και εσυ και να κανετε μαζι μπανακι αγκαλια? Τουλαχιστον ετσι δεν θα κοψομεσιαζεσαι...χαχαχα

Τα αποτελεσματα την παρασκευη θα βγουν. Τις εξετασεις αυτες τις κανει μια πολυ καλη μου φιλη και μου ειπε οτι θα μου βαλει και για μοσχαρι και για αρνι. Για κατσικι δεν εχουν , αλλα αν βγει θετικο στο αγελαδινο γαλα , θα παμε να κανουμε και για το κατσικισιο με το ιδιο αιμα που πηραμε σημερα. Θα μου κρατησουν τον ορο του αιματος για να μην την ξανατσιμπαμε. Αυτα τα καλα εχεις, αν εχεις γνωριμιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα!!Εχουμε ακόμα καιρό για πατέντες μη φοβάσαι!!Εννοείται πως αν ανακαλύψω νέο τρόπο θα έχεις όλα τα δικαιώματα!!

Αυτό που λες πλάκα πλάκα το κάναμε μια φορά!!Πολύ γέλιο!Εκανα εγώ πρώτα μπανακι και μετά κάθησα στο χείλος της μπανιέρα και πήρα τον μικρό μπρούμητα στα πόδια μου!!Μετά όμως έπρεπε κάποιος να τον πάρει απο την αγκαλιά μου γιατί γλυστρούσε σαν χέλι έτσι όπως είμασταν κι οι δυο βρεγμένοι!!

Με το καλό τα αποτελέσματα.Εύχομαι να μην έχει ούτε μία αλλεργία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ναιιιι θα βρουμε αλλη πατεντα...χαχαα

Μηπως να φορεσεις κανα ολοσωμο μαγιο , μεγαλουτσικο νουμερο και να τον βαλεις μεσα σαν τα καγκουρο. Ενα αδιαβροχο μαρσιπο δηλαδη και να κανετε μαζι μπανιο...χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

izaki έγραψε:

Ναι ναιιιι θα βρουμε αλλη πατεντα...χαχαα

Μηπως να φορεσεις κανα ολοσωμο μαγιο , μεγαλουτσικο νουμερο και να τον βαλεις μεσα σαν τα καγκουρο. Ενα αδιαβροχο μαρσιπο δηλαδη και να κανετε μαζι μπανιο...χαχαχα

Έγραψες πάλι!!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι με τις ωρες μου!!!!

Ποτε θα παμε για καφεδακι??

Χτες βγηκα με τις φιλες μου και ελειψα μιαμιση ωρα απο το σπιτι. Ο μπαμπας μας πελαγωσε μονος με την μικρη γιατι γκρινιαζε συνεχεια, αλλα δεν με ενοχλησε ο γλυκουλης μου. Την εκανε και μπανιο και την βρηκα ετοιμη οταν επεστρεψα. Θηλασαμε και κοιμηθηκε αμεσως και μαλιστα χωρις κουνηματα και αγκαλιες. Την εβαλα στο κρεβατακι της και μετα απο ενα 10λεπτο γκρινιας αποκοιμηθηκε και ξυπνησε ξανα στις 5 το πρωι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...