Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Απριλίου 2010 (Νο 2)


Recommended Posts

καλοριζικο κοριτσακια μου....

αχ θελω και γω θεσσαλονικη....

δυσκολο ομως να ερθω...αν θα ερθουμε θα παμε μονο να κανουμε δουλειες και θα φυγουμε :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

τι κανετε?

εγω κοριτσια καλα, ο μπεμπακος ειναι καλος, τρωει αν 4ωρα πλεον, θηλαζω δηλαδη....μπουκαλι καπου καπου τα ξημερωματα για να ξεκουραζομαι και λιγο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

marouli32 έγραψε:

Εμένα τρώει συνήθως 6-8 γεύματα ημερησίως και ποσότητα από 120-170 κάθε φορά. Συνολικά από 800-900ml. Παρατήρησα ότι όταν κάνει ζέστη διψάει κ τρώει περισσότερο. Mia mera που ενακε ζέστη έφαγε 980ml!!!!!

Εμένα πάντως για την ζέστη μου είπε ότι μπορώ πλέον να της δίνω λίγο νεράκι, βρασμένο εννοείται και σε θερμοκρασία δωματίου...ακόμη δεν το έκανα, φοβάμαι και λίγο...έχω διαβάσει κάπου ότι απαγορεύεται τους πρώτους μήνες...τώρα τι να πω...αν δω ότι διψάει πολύ θα της δώσω μάλλον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!!Καλοριζικο το Νο 2!!!!Τι κανετε??? Εμεις μια χαρουλα...μεγαλωνουμε!!!! ;);) Κοιμομαστε αρκετα καλα την νυχτα και ετσι ξεκουραζομαι και εγω λιγακι περισσοτερο... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανουνε οι μανουλες? το ξενυχταμε?

μαριλου θα σου ελεγα μη δωσεις ακομη νερακι.

ολγακι και εγω εχω ακομη τη γραμμη στην κοιλια.

Συμπεθερα αυριο θα ξαναπάω για μπάνιο... ελα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τι μου κάνετε? :)

Εγώ έτσι και έτσι ακόμα,ψόφησε ο γάτος μου και με πήρε λίγο από κάτω.Τώρα αρχίζω και συνηθίζω.... :(:(:(

Εμείς είμαστε καλά!Κοιμηθήκαμε χτες από τις 12 μέχρι τις 7!Τώρα είμαστε στην καλαθούνα και γελάμε με τα παιχνίδια μας! :P:P

Θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο την Παρασκευή και από τώρα το σκέφτομαι! :blink::blink::blink::blink::ohmy::ohmy:

Μαριλού,και εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να δώσουμε νερό,τον λόγο δεν ξέρω! :dry::dry:

Για βάπτιση είπαμε τελικά 10 Οκτωβρίου.Εκκλησία δεν κλείσαμε ακόμα βέβαια αλλά σίγουρα θα βρούμε! ;);)

Φιλάκια μανούλες και όμορφα μωράκια!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σε μια εβδομάδα θα κάνουμε κι εμείς τα πρώτα εμβόλια, το εξαπλό infarix και το rotateq για την γαστρεντερίτιδα.

Αυτό το rotateq για την γαστρεντερίτιδα το κάνατε όλες στα μπεμπάκια?Πείτε μου γιατί προβηματίστικα λίγο. Ο γιατρός δεν με ρώτησε φυσικά αν έχω την επιλογή να μην το κάνω αλλά έμαθα ότι δεν ανήκει στα υποχρεωτικά! Θα μου πείτε τη γνώμη σας, please!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κι από μενα!

Έχω μέρες να μπω γιατί έχουμε πολλά τρεξίματα , θα βαφτίσουμε ένα κοριτσάκι στις 27 του μήνα!

Ο μπενπούλης είναι καλά!4700 και 58 εκατοστά κι είμαστε μόνο 1,5 μηνών!Δεν έχει τίποτα και όλα είναι φυσιολογικά.Το μόνο που μας ταλαιπωρεί είναι οι κολικοί άλλα μόλις μας παίρνει αγγαλίτσα η μαμά μας και μας τραγουδά ηρεμούμε ώσπου στο τέλος κοιμόμαστε ήρεμοι.

Αλλάξαμε παιδίατρο η οποία είναι παρα πολύ καλή κι έχει και 5 παιδιά!Μας είπε ότι ο μπέμπης είναι πολύ ανεπτυγμένος σε όλα και εντυπωσιάστηκε που τα έχω καταφέρει τόσο καλά με το θηλασμό παρόλο που ο μπεμπούκος έχει την παλινδρόμηση...

Μας είχε μέσα μια ώρα και μας πήρε μόνο 30 ευρώ.

Όλο βολτούλες πάμε τώρα τελευταία με το μπέμπη μας άλλα δεν τον προλαβαίνω στο φαγητό...

Προχθες πήγαμε για ψώνια με το μπαμπά μας και εξαργυρώσαμε όλα μας τα κουπόνια σε πάνες , μωρομάντηλα κλπ...Άφησα το μπέμπη στη μαμά μου για 3 ώρες , ο οποίος καταβρόχθησε 250 ml σε δυο γεύματα και να φαντασετίτε ότι τον είχα θηλάσει κιόλας πριν φύγω...

Κλείσαμε βάπτιση 19 Σεπτεμβρίου...θέλαμε 5 άλλα κάποιοι στράβωσαν...

Σήμερα θα πάω στο γυναικολόγο και στη διαιτολόγο...

Εσείς τι μου κάνετε;Tα ζουζουνάκια σας μαγαλώνουν;

Πολλά φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

felicitaki καλημέρα!!

Μπράβο στον στρουμπούκο σου! Θέλει να μεγαλώσει γρήγορα!

Εδώ όπως βλέπεις δεν μπαίνουμε πολύ συχνά γιατί τα λέμε στο face. Έλα κι εσύ, κάναμε κλειστή ομάδα "Απριλιάτικα μωράκια"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια!

και εμεις την πεμπτη,αυριο δηλαδη θα κανουμε το εμβολιακη μας.

και εμένα bambina μου τα εγραψε και τα δύο αυτα τα εμβόλια,αλλά αύριο θα τη ρωτησω έαν γίνεται να μη κάνουμε τις γαστρεντεριτιδας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!!!!!Felicitaki,τα είπαμε και στο τηλ!Τέλεια τα νέα σου!!!!!!!!!Μπράβο ο στρουμπούκος μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Έλατε facebook!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τώρα όμως!!!!!!! :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Μπουνίτα και bambina,εγώ δεν θα κάνω το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας.Το φοβάμαι! :huh::huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!!!

Το εμβολιο της γααστρεντεριτιδας μού ειπε η παιδιατρος - η οποία εργαζεται στο ΙΚΑ- ότι ανηκει στα προαιρετικα εμβόλια. Η προηγούμενη παιδιατρος (την οποία άλλαξα τρεχοντας!!!), μού έγραψε 8 εμβολια να κανουμε σε μια φορα (δυο τρυπήματα και το πόσιμο) Δεν μού ειπε ότι το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας ειναι καινούριο εμβόλιο, και προαιτερικό. Να εχω το δικαιωμα να επιλέξω εγω, όχι εκεινη! :angry:

Τελικά καναμε μόνο το εξαπλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Εμένα μου είπε ότι θα κάνουμε ένα 5πλό εμπβόλιο που δεν θυμάμαι τί περιλαμβάνει, κάπου τα έχω γράψει και δεν έχει μέσα της γαστρεντερίτιδας. Δεν μου το ανέφερε καν. Θα τη ρωτήσω. Εσάς τρώνε στάνταρ ανά γεύμα τα μωρά σας; εμένα σχεδόν ποτέ. Μια θα φάει 60 ml, μια θα τον θηλάσω και θα φάει κι άλλα 150! Δεν μπορώ να τον ψυχολογήσω! Μια φτιάχνω ένα περίδρομο γάλα και το πετάω και άλλες φορές δεν τον προλαβαίνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν σας έχω πει για το θηλασμό. Κατάφερα και τον ξανάβαλα στο στήθος, δεν βγάζω πια από το θήλαστρο!!!! Γιούπιιιι!!! Αλλά...δεν νομίζω ότι το πιάνει σωστά. Το πρωί, επειδήτη νύχτα δεν θηλάζω για πιο γρήγορα, είμαι τίγκα, οπότε τρέχει το γάλα άφθονο και πίνει ξεκούραστα. Μετά όμως, ειδικά προς το απόγευμα, το γάλα μου λιγοστεύει. Κι ο κύριος βαριέται μάλλον να βυζάξει γιατί έχει μάθει το μπουκάλι και κλαίει και χτυπιέται!!!! Και πιέζω εγώ να δω αν έχω γάλα και τρέχει!!! Του το ρίχνω στο στόμα κι αυτός εκεί, να ωρύεται!!! Μα, εγώ κάθομαι και παιδεύομαι κι αυτός τίποτα ο τεμπελάκος!!!

Δεν σκοτίζομαι όμως πολύ. Αφού πίνει το μανάρι μου έστω και λίγο. Μου κάνει κι εντύπωση κι όλας που παρά τα όποια προβλήματα έχω ακόμη γάλα!

Πιστεύεται πως θα ήταν καλύτερα να θηλάζω μόνο το πρωί που έχω πολύ και μετά να βγάζω με το θήλαστρο; μήπως έτσι πιει περισσότερο; Αχ, δεν ξέρω. Είναι κι η διαδικασία με το θήλαστρο σκέτη ταλαιπωρία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια?? :):):):)

Εμείς πήγαμε στη γιατρό σήμερα!Τα νέα μας είναι ότι είμαστε 5300 και 58,5.Πήραμε 900 γραμμάρια και 1,5 πόντο.Μου φάνηκε λίγο αλλά μου είπε ότι είναι μια χαρά.Έχουμε νινίδα στο κεφαλάκι και έκζεμα στα μαγουλάκια.Λίγο βέβαια,αλλά σε κάτι είναι αλλεργικός.Και αφού δεν θηλάζω,μάλλον είναι το γάλα. :(:( Χωρίς να είναι σίγουρο.Μπορεί να είναι και τυχαίο.Θα δείξει.Θα βάζουμε άλλη κρέμα ενυδατική και βλέπουμε.

Το φύσημα στην καρδούλα μας,δεν είναι ανησυχητικό αλλά θα κάνουμε υπέρηχο κοντά στους 6 μήνες.Δεν κλάψαμε σχεδόν καθόλου με το εμβόλιο αλλά είμαι στεναχωρημένη. :blink::blink::blink::blink:

Κλείστηκα και στο ασανσέρ με το μωρό για 5 λεπτά!!!!!Έπαθα μια ωραιότατη κρίση πανικού! :huh::huh::huh::huh::huh::huh:

Φιλάκια! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!

Μα τί γίνεται? Δεν μπαίνει καμμία πιά εδώ?

Anyway, επλίζω να είστε όλες καλά καθώς και τα μπεμπακια σας.

Σας φιλώ!

:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!

Μπήκε για τα καλά το καλοκαίρι, πολύ ζέστη, ε?

Τί κάνουν τα μπεμπάκια σας?Εμείς είμαστε καλά, θα πάμε κι εμείς για εμβόλιο αυτή την εβδομάδα!Να δούμε και πόσο βάρος πήραμε.....

Marvel μην στεναχωριέσαι, όλα θα είναι καλά!!!Να σκέφτεσαι μόνο και πάντα θετικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marvel1984 έγραψε:

Τι κάνετε κοριτσάκια?? :):):):)

Εμείς πήγαμε στη γιατρό σήμερα!Τα νέα μας είναι ότι είμαστε 5300 και 58,5.Πήραμε 900 γραμμάρια και 1,5 πόντο.Μου φάνηκε λίγο αλλά μου είπε ότι είναι μια χαρά.Έχουμε νινίδα στο κεφαλάκι και έκζεμα στα μαγουλάκια.Λίγο βέβαια,αλλά σε κάτι είναι αλλεργικός.Και αφού δεν θηλάζω,μάλλον είναι το γάλα. :(:( Χωρίς να είναι σίγουρο.Μπορεί να είναι και τυχαίο.Θα δείξει.Θα βάζουμε άλλη κρέμα ενυδατική και βλέπουμε.

Το φύσημα στην καρδούλα μας,δεν είναι ανησυχητικό αλλά θα κάνουμε υπέρηχο κοντά στους 6 μήνες.Δεν κλάψαμε σχεδόν καθόλου με το εμβόλιο αλλά είμαι στεναχωρημένη. :blink::blink::blink::blink:

Κλείστηκα και στο ασανσέρ με το μωρό για 5 λεπτά!!!!!Έπαθα μια ωραιότατη κρίση πανικού! :huh::huh::huh::huh::huh::huh:

Φιλάκια! :kiss::kiss::kiss:

Γεια σου κοριτσακι!

Η νινιδα αντιμετωπιζεται με ειδικό σαμπουάν και στα μουτρακια κρεμούλα. Δεν ειναι τιποτα βρε αυτα! Απο όσα γράφεις, μόνο το κλείσιμο στο ασανσερ ήτανε "πακέτο" :S:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια γλυκειά καλημέρα και από εμένα... αν και δυστυχώς νομίζω ότι το facebook μας έφαγε... ή σας έφαγε καλύτερα, αφού εγώ στο facebook δεν μπαίνω... Κρίμα όμως...

Ελπίζω παρόλα αυτά, να είσαστε όλες καλά κοριτσάκια μου!

Marvel μου, μην ανησυχείς! Όλα θα πάνε καλά!

Γεια σου Πίτερ Παν μου! Να μου φιλήσεις τις κοράκλες σου!

Γεια σου Marouli μου!!! Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα μανουλες και μωρακια!!! Τι κανετε???? Εμεις μια χαρουλα!!!

Η ημερα σημερα ειναι ιδανικη για μπανιο στη θαλασσα, αλλα δυστηχως δεν γινεται...τα μπεμπακια μας ειναι ακομα πολυ μικρα...

Η αληθεια ειναι Ολγα μου οτι στο facebook τα λεμε συχνοτερα και ευκολοτερα!!! :):)

Κανε και εσυ ενα account να τα λεμε και απο εκει...Μπορεις να βαλεις ψευτικα στοιχεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ολγάκι!!!!!!Κάνε αυτό που σου λέει η Μαρία.Και εγώ δεν ήθελα στην αρχή αλλά είναι καλύτερα!Έλα!!!!!!!!!! ;););););););)

Πώς είστε?Εμείς καλά,κοιμηθήκαμε από τις 12 μέχρι τις 7!Πολύ ζέστη βρε κορίτσια,δεν υποφέρεται!Το παπάκι τώρα κοιμάται πάλι,ούτε να φάει δεν θέλει! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ολγάκι!!

Κάνε και συ λογαριaσμό στο face όπως σου λένε τα κορίτσια. Θα μιλάμε καθημερινά έτσι.

marvelaki πρόσεξε μη χάνει γεύματα και αφυδατωθεί.'

Η δική μου πάλι αύξησε την ποσότητα που τρώει, διψάει το χρυσούλι μου. Χθες ξεπεράσαμε τα 1000ml!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...