Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι γνωρίζετε για τη χρήση της στράτας?Κάνει?


Recommended Posts

Εγω παλι πιστευω οτι με μετρο τιποτα δεν βλαπτει.Οπως και αν παρατησεις ενα παιδι ολη μερα σε ενα ριλαξ δεν προκειται να δυναμωσει ουτε να αναπτυξει αλλες ικανοτητες ετσι και με την περπατουρα μπορει να προκληθουν προβληματα και ατυχηματα αν δεν χρησιμοποιειται με μετρο.

Παρ'ολα αυτα annamaria θα ηθελα να μαθω με λεπτομεριες αν γινεται καποια στιγμη, τι ορθοπαιδικα προβληματα μπορει να προκληθουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha rwthsw leptomereies kai tha sou pw natural kai se sena kai stis alles kopeles... den ton eixa rwthsei otan mou to eipe giati opws katalavaineis epeidh einai xadelfos mou apla phra ws de facto ta legomena tou...

filia polla se oles

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΑΣ(ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΜΠΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ,ΟΤΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝΕ ΣΤΡΑΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΑΜΕΣΩΣ ΠΙΣΩ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΙΣΧΥΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Τι να πω Mariah μου... κι'εγω αυτα διαβασα και φοβηθηκα και δεν τον εχω βαλει καθολου... εσενα ομως περπατησε πολυ νωρις... ειναι και στο παιδι... ας τα κανουνε ολα με τον δικο τους ρυθμο χωρις να βιαζομαστε εμεις οι μεγαλοι γιατι τα κομπλαρουμε τα καημενα... φιλακια...:kiss:

εχεις δικιο καθε παιδι ειναι διαφορετικο.εγω αυτο που εκανα και σωθηκα παντως ηταν να μετατρεψω το σαλονι σε παιδοτοπο.λοιπον εβγαλα ολα τα μαξιλαρια του καναπε τα εβαλα γυρω γυρω για να μη μπορει να βγει και πανω απο το χαλι εστρωσα ενα παπλωμα για να μη χτυπαει οταν πεφτει.μεσα γεματο παιχνιδια.ο μικρος ολη την ωρα σκαρφαλωνει και πεφτει .ολη την ωρα τη βγαζουμε εκει μεσα.επισης καταπληκτικο κοριτσια για να σηκωνονται ειναι ενα τραπεζακι δραστηριοτητων της fisher price.στην περπατουρα τον βαζω τωρα μονο οταν μαγειρευω γιατι δε καθεται μονος του.

το σπιτι βεβαια ειναι σα τσαντιρ μαχαλα αλλα χαλαλι του.στο κατω κατω παιδια εχουμε.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hara έγραψε:

ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΑΣ(ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΜΠΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ,ΟΤΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝΕ ΣΤΡΑΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΑΜΕΣΩΣ ΠΙΣΩ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΙΣΧΥΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΗΡΘΕ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ...

ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙ...

ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ..

ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ...

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΩ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟ ΑΝΝΑ...ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ?

ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ..

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 5.500 ΚΙΛΑ ΚΑΙ 59 ΠΟΝΤΟΥΣ...ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ!!!!:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hara έγραψε:

ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΑΣ(ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΜΠΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ,ΟΤΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝΕ ΣΤΡΑΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΑΜΕΣΩΣ ΠΙΣΩ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΙΣΧΥΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΗΡΘΕ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ...

ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙ...

ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ..

ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ...

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟ ΑΝΝΑ...ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ?

ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ..

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 5.500 ΚΙΛΑ ΚΑΙ 59 ΠΟΝΤΟΥΣ...ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ!!!!:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Και εμας μας εχουν παρει μια περπατουρα και σκεφοτμουν να τον βαζω για λιγο καθε μερα γιατι θελει ολο να ειναι ορθιος. Τα ειχα ακουσει κ εγω αυτα που λετε, δεν τα πολυεδινα κ σημασια, γιατι σκεφτομουν πως ειναι υπερβολικα, αλλα τωρα το σκεφτομαι πολυ να τον βαλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσον αφορα την στρατα εκτος απο τους παιδιατρους που δεν την συνηστουν εμενα η φυσιοθεραπευτρεια μου το δηλωσε κατηγορηματικα ''οχι στρατα'' και οχι τοσο για τα ατυχηματα αλλα για το οτι χαλαρωνουν τα ισχυα και τα παιδια ερχονται πισω στο περπατημα χιλιες φορες μου ειπε να τα παιρνουμε απο τα χερακια και να κανουν στρατα

ο μπεμπης μου σηκωθηκε και κανει τα πρωτα του βηματα με εμενα να του κραταω τα χερια καποια στιγμη της ειπα αφου σηκωθηκε να τον βαλω σε στρατα? και μου λεει τωρα που πηρε φορα να περπατησει εσυ θα τον καθηλωσεις? και εχει δικιο και σαν μανα που ειναι και σαν γιατρος και να πω και το αλλο? κατι ξερει εκεινη που κανει φυσιοθεραπειες σε παιδια με ειδικες αναγκες απο εμενα ετσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενάκι μου κι εμένα η μπουμπούκα συνέχεια όρθια θέλει να κάθεται..Από ς,5 μηνών όπου και να κάθεται στηρίζεται στους αγκώνες της και σηκώνει τον κορμό της..Έτσι, της έφερε ο θειος της μια στράτα για να τη βάζουμε να κάθεται...Την έβαλα ορισμένες φορές, χωρίς βέβαια να ακουμπάνε τα πόδια της κάτω (έχει ένα πανί από κάτω η στράτα), αλλά ρώτησα τον παιδίατρο και μου το απαγόρευσε...Εκείνος εστίασε κυρίως στα ατυχήματα..Έτσι σταμάτησα να τη βάζω, αλλά η αρκουδίτσα μου τρελαίνεται όλη μέρα..Γι'αυτό θα πάω να της πάρω ένα πάρκο να κάθεται εκεί..Πλέον δεν κάθεταθι ούτε στο ριλάξ..Επαναστατεί όταν τη βάζω και προσπαθεί να σηκωθεί και κλαίει...:(

:( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΟΡΘΙΟΣ ΤΟΥ

ΠΗΡΑ ΣΤΡΑΤΑ.Η ΣΤΡΑΤΑ ΕΧΕΙ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟ Κ ΠΕΡΠΑΤΑΓΕ

ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΟΣΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ

ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ...ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΑΠΟ

10 ΜΗΝΩΝ...ΕΙΜΟΥΝΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ

Κ ΤΟ ΧΑΙΡΟΤΑΝΕ...ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΤΟΝ

ΕΒΑΖΑ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ Κ ΤΟΝ ΕΒΓΑΖΑ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ

ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ??ΕΝΑ ΣΑΝ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΕ ΡΟΔΕΣ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Η ΣΕΛΑ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ Κ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΟΡΘΙΟΣ.

ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 13 ΜΗΝΩΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Κ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΤΕΣ..

Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΣΕ ΣΤΡΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝΕ ΟΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ

ΠΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΡΑΒΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΟ

ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΛΕΣ??ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΒΡΩ Κ ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ.Η ΣΕΛΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ

ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΑΠΠΟΥΤΣΙΑ

ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ Κ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια μου κι εμένα με έβαζε σε στράτα η μαμά μου και δεν έπαθα τίποτα..Ούτε χτύπησα ποτέ ούτε έχω κανένα πρόβλημα με τα πόδια μου..Τώρα δεν ξέρω γιατί τα λένε όλα αυτά οι γιατροί και μας τρομοκρατούν..:dry: :dry:

Εμένα το κοριτσάκι μου τρελαίνεται όταν τη βάζω..Της αρέσει πολύ που είναι όρθια...:P :P Δεν μπορώ να τη βλέπω να δυσανασχετεί..Τώρα που δεν κάθεται στο ριλάξ, την έχω όλη μέρα στο καρότσι...:( :( Αλλά δε γίνεται όλη την ώρα να κάθεται εκεί..Εσείς που αλλού βάζετε τα μωράκια σας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμας η παιδιατρος μας ειπε ΟΧΙ στην στρατα για τουσ λογους που ανεφερε ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ..

αλλα μα ειπε αν θελουμε να την βαλουμε παροτι δεν το θεωρει σωστο να εχει περπατησει το παιδι παρα πολυ καλα και μετα...οχι στο σταδιο που μαθαινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΕΓΩ ΤΟΥ ΤΟ

ΠΗΡΑ ΕΦΤΑΜΙΣΗ ΜΕ 8 ΜΗΝΩΝ..ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ Κ ΦΤΗΝΟ.ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40 ΕΥΡΩ

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...