Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι γνωρίζετε για τη χρήση της στράτας?Κάνει?


Recommended Posts

Γεια σας!

Έχουμε μια μπέμπα 8 μηνών και μια στράτα πουμαςτην έκαναν δώρο όταν γεννήθηκε!Η μικρήέχει ξεκινήσει να θέλει να κάνει τις πρώτες τις εξερευνήσεις στο περπάτημα. Ο γιατρός μας σύστησε να μην τη βάλουμε καθόλου στη στράτα, ενώ η στράτα γράφει ότι ενδείκνυται για μωρά από 6 μηνών και επάνω. Εσείς τι γνωρίζετε? Κάνει να τη χρησιμοποιούμε? Αν όχι, ξέρετε γιατί?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΩ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ.ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΣΤΡΑΤΑ.ΡΩΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΡΚΟ.ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΑΣ

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΜΩΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΩ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ.ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΣΤΡΑΤΑ.ΡΩΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΡΚΟ.ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΑΣ

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΜΩΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΩ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ.ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΣΤΡΑΤΑ.ΡΩΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΑ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΡΚΟ.ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΑΣ

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΜΩΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΝΕΙ Η ΟΧΙ,ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΥΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα διαβάσει ότι ευθύνεται για πολλά ατυχήματα και ότι το παιδί δεν μαθαίνει να περπατά με την στράτα αλλά αντίθετα το επιβραδύνει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμας δωρο μας την κάνανε, αλλά ο γιατρος μας είπε να μη τη χρησιμοποιησουμε γιατί όπως λέει και η Argi ευθύνεται για πολλα ατυχήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ρώτησα ακόμα τον παιδίατρο αλλά δεν έχω σκοπό να της πάρω περπατούρα.. (μόνο εγώ τη λέω έτσι?:P )

Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι το αντίθετο εντελώς από αυτό για το οποίο προορίζεται.. Συμφωνώ με την Argi.

Χεράκι, στράτα στρατούλα και υπομονή να'χουμε!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου γεια σας.δεν μπορω να καταλαβω γιατι να κανει τοσο κακο η στρατα,εμενα με βαζανε οι δικοι μου και αν και χοντρο μωρο περπατησα μια χαρα 10 μηνων,επισης κι εμεις βαλαμε τον ανηψιο μου και ουτε ποτε ειχε καποιο ατυχημα αλλα ισα ισα περπατησε μια χαρα στον 11 μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάρω μου καλησπέρα!!και μένα μικρή με βάζαν σε στράτα όπως και την αδερφή μου..μετά απο κάποια χρόνια όμως βρέθηκε ακατάλληλη καθώς χαλαρώνει τα ισχία και δεν βοηθάει τοσο στο περπάτημα..Αυτό το έχω ακούσει απο παιδίατρο..Τωρα δεν ξερω τι να σου πώ...σίγουρα θα ακούσεις πολλές απόψεις περι του θέματος..μιάς και σε τέτοιου ειδους θέματα οι απόψεις διήστανται..

να σου ζήσει και η μπέμπα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι απο μένα...

Εμείς ακόμα δεν φτάσαμε σε αυτό το στάδιο αλλά κάπου διάβασα ότι η Αμερικάνικη Παιδιατρική Εταιρεία έβγαλε δήλωσε ότι είναι προτιμότερο όλες οι στράτες (ή περπατούρες...) να αποσυρθούν και να δωθούν τα υλικά τους προς ανακύκλωση γιατί δημιουργεί περισσότερα προβληματα από ότι μπορεί να προσφέρει.

Δυστυχώς δεν διάβασα αναλυτικά το άρθρο και δεν θυμάμαι τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει, αλλά ήταν μία ανακοίνωση πολύ χαρακτηριστική και για αυτό την θυμάμαι.

Θα΄λεγα μην το ρισκάρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια και μας η γιατρος μας ειπε καθολου στρατα, γιατι δεν δυναμωνουν οι σωστοι μυες και το παιδι αργει να περπατησει (σε σχεση με το να μην την χρησιμοποιησει), και φυσικα γιατι ειναι αιτια ατυχηματων... καπου διαβασα οτι στν Καναδα εχουν απαγορεψει ακομα και την εισαγωγη της στη χωρα και τωρα καταργειται και στις ΗΠΑ... ο μπεμπης μας ειναι 9 μηνων και δεν τον εχω βαλει καθολου, ουτε θα τον βαλω, και τωρα κανει προσπαθειες να σταθει... αλλωστε το παιδι θα περπατησει οταν ειναι η ωρα του... οπου και να το βαλουμε, αν δεν ειναι ακομα η ωρα του να το κανει δεν προκειται να περπατησει νωριτερα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια μου τι εχω περασει μ'αυτη τη στρατα... εμονη ιδεα μου ειχε γινει...

εβαλα το μικρο μου απο 6μηνων σε σταθερη θεση σαν καθισματακι στην αρχη κ του αρεσε πολυ

μολις το ειπα σε κατι γνωστους αρχισε το μαρτυριο....

πω πω δεν κανει στη στρατα... θα στραβωσουν τα ποδια του.... θα αργησει να περπατησει.... θα κατσει η λεκανη του... θα περπατησει με τις μυτες... θα παθουν τα γενητικα του οργανα... και και και

τρελαμενη παιρνω τηλ το γιατρο και του τα λεω... η απαντηση του...

Το παιδι πρεπει να καθεται οπου ειναι ευχαριστημενο, λιγο στη στρατα(το μονο που μου τονισε να προσεχω για ατυχηματα), λιγο στο παρκο, λιγο στο καροτσακι του να αλλαζει στασεις το σωμα του και να μαθαινει να προσαρμοζεται.

ετσι και εκανα λιγο απ' ολα και ολα τα εκανε στην ωρα του κ κανενα προβλημα δεν ειχε, στο παρκο εκανε τις τουμπες του μπρος-πισω, με την στρατα του αρχισε τα πρωτα βηματακια(αλλα παντα εγω διπλα του)και μολις πατησε ποδι κ εφυγε ολα πηγανε για το παταρι, δεν καθεται πουθενα μετα!

γι αυτο μην αγχονεστε για 3-4 μηνες το πολυ θα χρησιμοποιηθει η στρατα και οχι συνεχεια αρα για λιγη διασκεδαση δεν ειναι κακη για το παιδι.

οσο για την προσοχη ατυχηματων συστηνεται για ολα τα πραγματα που ειναι γυρο απο τα παιδια, ειναι καλο οι γονεις να ειναι παντα διπλα τους.

φιλια σε ολες τις ανησυχες μανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη ZOGLAG!!!

Και εγώ ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη στράτα, όταν το μωρό θα έχει αποκτήσει πλήρως την ικανότητα να κάθεται!!!! Μας τόνισε επίσης ότι χρειάζεται πολύ προσοχή!

Της αρέσει πολύ να εξερευνά όλο το σπίτι "μόνη της" με τη στρατούλα της!!!

Το ότι αργούν να περπατήσουν, δεν το ξέρω!!!! Η κόρη μου, η πρώτη χρησιμοποίησε τη στράτα από 7 μηνών έως 11 μηνών οπότε και περπάτησε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia...egw pali tin vazw tin beba mou stin strata kai tis aresei kai para polu apla den tis afinw pano apo 1 wra tin hmera,pados den nomizw oti kanei kako giati emena me evaze i mama mou kai perpatisa sxedon apo to 8 kai meta enw ton aderfo pou den ton evaze 1,5 minwn sxedwn...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια ο καθε γιστροσ λεει τα δικα του τελικα.....η δικια μου παιδιατροσ συμφωνησε να την βαλουμε στην στρατα και εγω με στρατα μεγαλωσα απλωσ στην τελευταια επισκεψη που πηγαμε μασ ειπε να την ελαττωσουμε γιατι το παιδι ειναι ετοιμο να περπατησει τωρα....η μικρη εκλεισε τον 10 και ηδη κανει 2 βηματα αν κρατιεται απο καπου με το ενα χερι την εβαλα στην στρατα στον 8ο μηνα.......

ολα χρειαζονται μετρο τοσα παιδια μεγαλωσαν απο την στρατα δεν ειδα κανενα να εχει προβλημα,απλωσ θελει πολυ προσοχη γιατι μπορει να πιανει πραγματα που ειναι επικυνδυνα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=1240

Κοριτσια διαβαστε το αν δεν σας κανει κοπο... ειναι πολυ διαφωτιστικο...:kiss:

εμενα ο γιατρος μου ειπε να τον βαλω,το μονο που μπορει να παθει ειναι να αργησει να περπατησει,δηλ οτι λεει το αρθρο.τον εβαλα στη στρατα 7 μηνων ,πριν 2 εβδομαδες 8 μηνων μου εκανε τα πρωτα 3 βηματα μονος του .τωρα τα εχουμε κανει 4:) :) :) :) αλλα και φυλλο να πεσει πανω του πεφτει :lol: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καπου διαβασα κι εγω οτι σκοπευουν να αποσυρουν τις στρατες γιατι ειναι αιτια ατυχηματων. Εγω μικρη εχω σαβουριαστει απο σκαλια 2 φορες με τη στρατα! Παντως τα ποδια μου δε στραβωσαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω Mariah μου... κι'εγω αυτα διαβασα και φοβηθηκα και δεν τον εχω βαλει καθολου... εσενα ομως περπατησε πολυ νωρις... ειναι και στο παιδι... ας τα κανουνε ολα με τον δικο τους ρυθμο χωρις να βιαζομαστε εμεις οι μεγαλοι γιατι τα κομπλαρουμε τα καημενα... φιλακια...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia mia grhgorh apanthsh kai apo mena...

o prwtos mou xadelfos einai xeirourgos paido - orthopaidikos kai to prwto pragma pou mou eipe otan gennhsa einai oti ean tuxon mas feroune strata na thn pame amesws pisw... den ton rwthsa pws kai giati leptomereies, mou eipe apla oti euthunontai gia polla orthopedika provlhmata se paidakia. epeidh exei eksetasei k xeirourghsei xiliades paidakia k mwrakia eipa na sas metaferw thn episthmonikh tou gnwmh...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...