Μετάβαση σε περιεχόμενο

μαθηματα αγγλικων


Recommended Posts

καλημερα Εκο

ναι συμφωνω με τα περισσοτερα. αλλα πιστευω οτι οι πλειοψηφια των γονιων θα κανουν τα παντα, θα κοψουν απο αλλου για να στειλουν τα παιδια τους στο πανεπιστημιο, και τα παιδια απο την πλευρα τους, θα αλλαξουν νοοτροπια και δε θα τα περιμενουν ολα στο χερι, αλλα ταυτοχρονα με τις σπουδες θα δουλευουν παραλληλα. εγω πιστευω οτι αν θελει καποιος να δουλεψει για να βγαλει χρηματα θα το κανει. εδω στην Κρητη, ξερεις ποσες δουλειες εχουν οι μεταναστες (και δεν τους κατηγορω) αντε να πεις σε Ελληνα νεαρο-η να πανε να μαζεψουν ελιες! δεν το κανουν.

παντως ναι θα επανελθουν τα χειρονακτικα επαγγελματα και αυτο το θεωρω θετικο. και σε αυτα χρειαζεται εξειδικευση μη νομιζεις. ο καθενας δηλωνει πχ ελαιοχρωμματιστης και σου κανει το σπιτι χαλια γιατι δεν ξερει να βαψει.

οσο για τη γνωση, εδω και χρονια δεν παρεχεται σωστα στα παιδια απο τη δικη μας εποχη. μαθαινουν μονο να αποστηθιζουν και οχι την ουσια. γιαυτο λεω οτι το εκπαιδευτικο συστημα πρεπει να αλλαξει απο την πρωτη δημοτικου, που τετοια τυχη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είμαι σίγουρη οτι κάθε γονιός θα έκανε τα πάντα για να σπουδάσει το παιδί του. Ωστόσο να σπουδάσει τι? να γίνει φυσικός, φιλόλογος, μαθηματικός...όλα αυτά τα πλέον 'κλειστά' επαγγέλματα. και να καταχρεωθεί στο τέλος στα δάνεια..Υπάρχει υπερπληθώρα καθηγητών και δημοσίων υπαλλήλων γενικότερα.

Μακάρι να γυρίσουμε στην χειρονακτική εργασία. και αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά οτι αυτός που επιλέγει κάτι τέτοιο δεν 'χρειάζεται' να μορφωθεί. Το σχολείο πρέπει να παρέχει για όλους τα ίδια.Η εξειδίκευση είναι ένα άλλο πράγμα- και αυτό θα πρέπει να στο παρέχει η σχολή που επιλέγεις -μετά το σχολείο.Αλλά....να μην πουμε τα ίδια για τα χάλια μας..

Δεν βλέπω διάθεση απο κανένεα υπουργό για ουσιαστική αλλαγή του εκπαιδευτικού μας συστήματος. οποτε να ευχόμαστε να πετύχουν τα παιδιά μας καλούς καθηγητές...και όχι απλούς δημόσιους υπαλληλους. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο. και πλεον οι περισσοτεροι απλα ειναι δημοσιοι υπαλληλοι, να τελειωσει το ωραριο τους και να φυγουν, αυτο τους ενδιαφερει. και πραγματι δεν υπαρχει διαθεση απο πλευρα κυβερνησεων να γινει κατι. εχω απογοητευτει, εχω θυμωσει, ντρεπομαι για ολα αυτα που γινονται γιατι τα παιδια μας αν δεν γινει καποιο θαυμα θα περασουν πολυ δυσκολα, ό,τι και αν καταληξουν να κανουν στη ζωη τους. εγω παντως θα κανω ό,τι μπορω να φυγουν εξω, υπο διαφορετικες συνθηκες, ολη η οικογενεια μας θα εφευγε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

εχεις δικιο. και πλεον οι περισσοτεροι απλα ειναι δημοσιοι υπαλληλοι, να τελειωσει το ωραριο τους και να φυγουν, αυτο τους ενδιαφερει. και πραγματι δεν υπαρχει διαθεση απο πλευρα κυβερνησεων να γινει κατι. εχω απογοητευτει, εχω θυμωσει, ντρεπομαι για ολα αυτα που γινονται γιατι τα παιδια μας αν δεν γινει καποιο θαυμα θα περασουν πολυ δυσκολα, ό,τι και αν καταληξουν να κανουν στη ζωη τους. εγω παντως θα κανω ό,τι μπορω να φυγουν εξω, υπο διαφορετικες συνθηκες, ολη η οικογενεια μας θα εφευγε...

γεια σας κοριτσια . διαβασα με ενδιαφερον την συζητηση σας ... με τρομαζουν οι παραπανω κουβεντες αλλα καταλαβαινω οτι ειναι και η ατμοσφαιρα βαρια για ολους τους ελληνες αυτες τις ημερες . εχω αρχισει και σκεφτομαι τι καλα που ηταν οι γιαγιαδες μας στο χωριο . ειχαν τις κοτουλες τους , φρεσκο γαλα κατευθειαν απο τις αγελαδες τους , λαχανικα απο το μπαξε . και μετα η γενια των γονιων μας ηρθε στις πολεις για καλυτερα και εγιναν εργατες και ειχαν αφεντικα για να ειμαστε εμεις καλυτερα. ομως φτασαμε σε αυτες τις μερες ολοι οι ελληνες να ειμαστε απελπισμενοι και να φοβομαστε τα δυσκολοτερα .

πολλοι απο εμας ισως να σκεφτομαστε "τι καλα να ημασταν στο χωριο οπως οι γιαγιαδες μας μακρια απο ολες αυτες τις στενοχωριες " ομως "τα χερια μας δεν πιανουν" δεν ξερουμε απο αγροτικη ζωη . και ετσι δεν εχουμε πολλες επιλογες . εκτος αν το παρει κανεις στα σοβαρα .

η γενια των γονιων μας αλλαξε την ελλαδα . τα χωρια αδειασαν, οι πολεις εγιναν ασφυκτικες ,ο ανθρωπος αποξενωθηκε , το περιβαλλον μολυνθηκε απο την υπο αναπτυξη βιομηχανια και απο τον υπερ-καταναλωτισμο και απο την αδιαφορια που δειχνουν ακομα και σημερα . ας σταματησω εδω γιατι θα παει αλλου το θεμα .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια, εγω ειμαι νηπιαγωγος και πιστευω οτι μια χαρα ηλικια ειναι ρουλιτσα μου να ξεκινησεις αγγλικα στο παιδακι σου. εγω στο ιδιωτικο που δουλευα ειχα προνηπια και καθε εβδομαδα ερχοταν καθηγητρια αγγλικων αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν χρειαζεται μιας και εσυ εσυ εισαι γνωστης!!!!γενικα πιστευω οτι δεν χρειαζεται και πολυ το φροντιστηριο στις μερες μας εγω πηγα μονο μια χρονια για να παρω ισα ισα το lower και τωρα θα ξεκινησω ιδιαιτερα για να παρω και το proficiency. εμενα με βοηιησε πολυ και η μαμα μου που γνωριζε και αυτη σε πολυ καλο επιπεδο αγγλικα και το σχολειο!!!δεν νομιζω οτι σημερα χρειαζεται να τα σκασεις σε ενα φροντιστηριο αλλωστε τα αγγλικα τα συνανταμε παντου γυρω μας, στην τηλεοραση, στο ραδιοφωνο, στο διαδικτυο κτλ. και να σου ριξω και μια καλη ιδεα?????? ψαξρ στο διαδικτυο και βρες υλικο για να διδαξεις το παιδι σου πρωτα απο ολα μεσα απο το παιχνιδι να μερικες σελιδες: http//www.britishcouncil.org/kids.htm, http://www.atozteacherstuff.com/,

http://www.preschoolrainbow.org/preschool-winter.htm

http://www.first-school.ws/INDEX.HTM

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα κ μαρια ιωαννα σαν κ εσας και εγω με επαρκεια κ αδεια !!! το προφισιενσι το πηρα στα 16 ,αντε ρουλιτσα ξεκινα εσυ να πεις και σε εμας τις εντυπωσεις σου κ πως τα παει ο μικρος γ να ξερουμε τι να κανουμε!!!καλα μαθηματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κοριτσια αν και εχει μερες που το θεμα ανοιξε να πω κι εγω την αποψη μου ως εκπαιδευτικος-καθηγητρια αγγλικων...Σαφεστατα και η μαθηση της γλωσσας ειναι πολυ σημαντικη και καλο ειναι να ξεκιναει νωρις οσο τα παιδια ειναι ακομα "σφουγγαρια" και δεχονται και αφομοιωνουν ο,τιδηποτε καινουργιο...Ωστοσο εμπειρικα απο τα χρονια που διδασκω και απο ο,τι μας μαθανε στο πανεπιστημιο (χωρις να το εχω μπουσουλα) πιστευω οτι η πρωτη επαφη με την γλωσσα σωστα και μελετημενα πρεπει να γινεται με αλλα παιδακια μαζι μεσα σε ταξη για να ενυναμωνεται ο διαλογος και η σωστη επικοινωνια σε απλες καθημερινες θεματολογιες...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το παιδι πρεπει να ειναι στο συνολο για να μαθει και τα αγγλικα δηλ. να γινεται μεσα απο εργασιες, παιχνιδια,role plays και να το παρει σαν κατι ευχαριστο μακρια απο το σπιτι και τη μαμα.

Σας μιλαω ειλικρινα οτι ειμαι κατα των ιδιαιτερων τουλαχιστον μεχρι τις ταξεις των C-D και ισως παραπανω.

Τωρα αν φυσικα δεν υπαρχει αλλος τροπος εννοειται οτι οκ παλι θα μαθει και θα αρπαξει κατι.

Ομως η αποκτηση της γλωσσας δεν ειναι ευκολο πραγμα και πιστεψτε με το εχω δει απο ολες τις πλευρες.

Εγω την κορη μου αν με αξιωσει ο Θεος θα την εχω μαζι μου εκει που θα δουλευω (σε φροντιστηριο) σιγουρα μεχρι να δωσει καποιο πτυχιο και απο εκει και περα θα την αναλαβω εγω ξε'ολοκληρου...

Γερα να ειναι κι αυτα κι εμεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω θα διαφωνησω μαζι σου. το μονο προβλημα που θα αντιμετωπισει η μαμα ή ο μπαμπας που διδασκουν το παιδι, ειναι το θεμα της πειθαρχιας, δηλαδη τη μαμα δεν την υπακουν τοσο ευκολα τα παιδια. Θεωρω ότι με σωστη δουλεια απο την πλευρα της μαμας, οχι μονο θα αρπαξει αλλά θα μαθει πολυ καλυτερα και γρηγοροτερα τα αγγλικα απο το φροντιστηριο γιατι κακα τα ψεμματα δεν χρειαζονται ολα αυτα τα χρονια διδασκαλιας σε φροντιστηριο. οι λογοι που υπαρχουν τοσες ταξεις ειναι καθαρα οικονομικοι. Εχω κανει πολλα ιδιαιτερα σε πολλα παιδακια απο τις πρωτες ταξεις και τα παιδια ανταποκρινονται και μαθαινουν μια χαρα. οσο για τις εργασιες και τα παιχνιδια δεν βλεπω το λογο να μην γινονται και στο σπιτι, ειδικα τωρα με το διαδικτυο και τοσα διαδραστικα παιχνιδια που υπαρχουν. απλα θελει υπομονη απο τη μαμα/δασκαλα και επιπλεον χρονο απο τον ηδη περιορισμενο της..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρω οτι το καθε παιδι εχει το δικο του χρονο και τροπο να αφομοιωνει το οτηδηποτε μαθαινει .Η δικη μου γνωμη ειναι οτι θεωρω απαραδεκτο απο καποιους γονεις να φορτωνουν ενα 6χρονο παιδακι με τοσα πολλα πραγματα τα αναφερε και η κοπελα χορο γυμναστικη ξενες γλωσσες καλα δηλαδη ρωτηθηκαν αυτα τα παιδια για το τη θελουν να κανουν ; πως αντιδρουν αυτες οι μαμαδες ταν τα παιδακι τους λενε :θελω να παιξω δνε εχουν ενοχες ; που τους στερουν αυτο που χρειαζονται πιο πολυ .Ο χρονος ια την καλλιεργεια ενος παιδιου θα ερθει αργοτερα δνε τα χανει και καθηστε οι παλιοι λεγανε :δυο καρπουζια κατω απο τη ιδια μασχαλη δεν χωρανε .

Ο Σταυρος μου ειναι 6 ετων το εχομενο θα παει πρωτη δυστυχως επειδη αντιμεωπιζουμε θεμα με το λογο κανουμε εδω καιδυομιση χρονια :λογοθεραπεια και εργοθεραπεια και μερικες φορες που πρπεπει να φυθγουμε μεσημερι και μου λεει οτι νυσταζει νιωθω τοσοαχημα και αυτο ειναι κατι που δνε το επελεψα εγω αλλα πρεπει για να παει μπροστα .Καποια στιγμη ακυρωσαμε τη εργοεραπεια και πηγε παραδοσιακους χορους ξηταν μια προτρποητης λογοθεραπευτριας στο οτι θα τον βοηθησει περισσοτερο κανει μια φορα την εβδομαδα και ετσι μεσα απο την δαστηριοτητα αυτη καλυπτουμε και την κινηση που χρειαζετε .

Χαιρομαι που το παιδι μου παιζει ακομα στη παιδικ χαρα που ασχολειτε με τα χωματα που παιζει κρυφτο που εχουν κανει τη δικη του συμμορια (ειναι 5 αγορια )αυτα ποτε θα τα ξανακανει ; Ο Σταυρος λογω του προβλματος με την ομιλια δεν εδυκνειετε να παει αγγλικα απο τοσο νωρις αλλα ακομα και να μην ειχε παλι δνε θα πηγαινε και μαλιστα σκεφτομαι απο τη στιγη που ξεκινανε στο δημοτικο στην Γ δημοτικου οπως αναφερατε δνε βεπω το λογο να τον παω πιο νωρις θα καλυφθει με οσα του μαθουν αναλογα βεβαια και το επιπεδο και οταν χρειαστει θα παακολουθησει για να δωσει για τα διπλωματα .Εγω δεν ξερω Αγγλικα και δεν μπορω να τον βοηθησω αλλα θα απαιτησω στη δασκαλα που θα του κανει να του μαθει αλλωστε για αυτο διοριζετε απο το ελληνικο δημοσιο το δικο μου το παιδι δν ενομιζω οτι πρπεπει να μαθει λογοτερα απο καποιοαλλο που παει φροντιστηριο εξω .Ναι αν ηξερα αν ειχα πτυχιο ναι θα του μαθαινα εγω τα βασικα η θα τον βοηθουσα καιξερετε κατι δεν με νοιαζει τι σκεφτετε καθενας .Ειδα τη ξαδερφη μου που εκανε διαιτερα στη κορη της και ελεγα :τελεια η τασουλα με 19 στα Αγγλικα και ηρθε η ωρα να δωσει η Τασουλα και πηγε σε ροντιστηριο για προετοιμασια και δνε ηξερε τιποτα καταλαβατε το19 το επειρνε γιανα παιρνει η τυπισσα πο εκανε τα Αγλικα τα χρηματα .

Εγω αν καποια στιγμη παει θα παει σε οργανωμενο φροντιστηριο και αυτο με το βιβλιαρακι και τα τραγουδακια το βλεπω καλη ιδεα ετσι σαν μια πρωτη επαφη με την ξενη γλωσσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Αννιω θα διαφωνησω μαζι σου. το μονο προβλημα που θα αντιμετωπισει η μαμα ή ο μπαμπας που διδασκουν το παιδι, ειναι το θεμα της πειθαρχιας, δηλαδη τη μαμα δεν την υπακουν τοσο ευκολα τα παιδια. Θεωρω ότι με σωστη δουλεια απο την πλευρα της μαμας, οχι μονο θα αρπαξει αλλά θα μαθει πολυ καλυτερα και γρηγοροτερα τα αγγλικα απο το φροντιστηριο γιατι κακα τα ψεμματα δεν χρειαζονται ολα αυτα τα χρονια διδασκαλιας σε φροντιστηριο. οι λογοι που υπαρχουν τοσες ταξεις ειναι καθαρα οικονομικοι. Εχω κανει πολλα ιδιαιτερα σε πολλα παιδακια απο τις πρωτες ταξεις και τα παιδια ανταποκρινονται και μαθαινουν μια χαρα. οσο για τις εργασιες και τα παιχνιδια δεν βλεπω το λογο να μην γινονται και στο σπιτι, ειδικα τωρα με το διαδικτυο και τοσα διαδραστικα παιχνιδια που υπαρχουν. απλα θελει υπομονη απο τη μαμα/δασκαλα και επιπλεον χρονο απο τον ηδη περιορισμενο της..

mariagi δεν απαντησα ως ειδικος μονο που μετραει χρονια διδασκαλιας απαντησα κι ως μαμα... Σιγουρα οι λογοι που υπαρχουν οι ταξεις ειναι ΚΑΙ οικονομικοι απλα νομιζω εκαστως στο ειδος του...Δηλ. αμα δε τις θελουμε τις καθηγητριες να τις πεταξουμε???

Συμφωνω βεβαια, οτι τα φροντιστηρια το εχουν παραχ....ει με τις αστρονομικες τιμες τους και μαλιστα οπως ειπε και η Βανια πολλες φορες οι βαθμοι μπαινουν και χαριστικα.

Ως υπαλληλος σε ιδιωτικα κεντρα γλωσσων το εχω δει και αυτο. Δηλ.μας λεγανε σε ενα παιδακι που αξιζει 14 - 15 να βαζουμε 17 για να μην κακοκαρδισουνε τον "πελατη".Τελειως αντιεπαγγελματικο σιγουρα απλα υπαρχουν και ευσυνειδητοι επαγγελματιες. Εχω δει και την αλλη πλευρα.

Τα αγγλικα δεν ειναι μονο πτυχια σιγουρα αλλα ποια μαμα εχει την βεβαιοτητα του χρονου να διδαξει τοσο καλα στο παιδι της την γλωσσα ωστε να παρει μια πιστοποιηση? Ποια μαμα εχει τοοοσο χρονο ωστε να το αναλαβει εξ'ολοκληρου τοσα χρονια? Γιατι δεν ειναι μια διαδικασια μονο 1-2 ετων αλλα θα θελει επαναληψεις και ανακτηση λεξιλογιου και γραμματικης.

Ας μην πεταμε μια επιστημη που λεγεται Language Acquisition τοσο ευκολα σε ενα καλαθι αχρηστων...Θιγει και εμενα που το αγαπαω και ολους τους ανθρωπους που κανουμε με αγαπη αυτο το λειτουργημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ συμφωνώ μαυτά που λες. Ειδικά όσον αφορά το οτι ειναι καλυτερα για ενα μικράκι να ξεκινησει τα αγγλικά του σε μια τάξη με συνομήλικα παιδάκια που για πρώτη φορά ερχονται σε επαφή με την ξένη γλώσσα.

τα μαθήματα είναι τόσο διασκεδαστικά για τα παιδάκια, τα παιχνίδια και ο τρόπος εκμάθησης απαιτεί συμμετοχή -χωρίς να γίνεται βαρετή η διαδικασία, συναναστρέφονται- γελάνε- παίζουν και μαθαίνουν. στα Juniorakia όταν δούλευα σε φροντιστήριο- το τί ωραία περνούσαμε όλοι- μαθητές και γω- δεν το συζητάω! όταν κλήθηκα να κάνω το ίδιο για ενα παιδάκι σε ιδιαίτερο- δεν μπορω να πω οτι ηταν το ίδιο ευχάριστο για το παιδί αλλά και για μενα. η συναναστροφη είναι τοσο εντονη και επαναλαμβανεται τόσο που συντομα κουράζει το παιδι απο ενα σημείο και μετα. γιαυτό συμφωνω οτι -ιδανικό ειναι να γινεται σε μια τάξη.

αν τωρα μια μητέρα θέλει να κανει η ιδια μάθημα ή να προσλάβει μια καθηγήτρια για ιδιαίτερα- είναι δικό της θέμα. οχι οτι δεν θα μάθει το παιδι ντε και καλά.

αν τωρα η γλώσσα αντιμετωπίζεται ως 2η μετά τα ελληνικά στο σπίτι- εδω ειναι μια άλλη υπόθεση, και το παιδί είναι σε μια πιο ευνοική γιαυτο κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω δεν ηταν σκοπος μου να "μειωσω" εσενα και γενικα τις καθηγητριες αγγλικων εξάλλου και εγω διδασκα αρκετα χρονια οχι μονο σε ιδιαιτερα αλλα και σε φροντιστηριο. Η ενστανση μου ηταν βασικα στο οτι το παιδι "θα αρπαξει κατι" απο τα ιδιαιτερα. το οτι το μαθημα ειναι πιο διασκεδαστικο σε ταξη σε αυτο φυσικα συμφωνω αλλα και παλι εξαρταται απο την δασκαλα. δεν ειναι ολες σαν εσενα ή σαν εμενα που πραγματικα ασχολουνται με τα παιδια. πχ περσι που διδασκα στο φροντιστηριο τα παιδια δεν ήθελαν με τιποτα την αλλα κοπελα που τους εκανε μαθημα γιατι ήταν πολύ βαρετη, φωνακλου και γενικα το μαθημα που εκανε καθολου ελκυστικο και μεταξυ μας το ειχα προσεξει και εγω όταν συνεπιπταν οι ωρες μας. και να φανταστεις τα αγγλικα δεν ειναι το κυριο επαγγελμα μου αλλα μου αρεσει να διδασκω κυριως παιδια (γιατι εχω κανει και ενηλικες. οσο για τους βαθμους αστο πονεμενη ιστορια, οπως και οι συναντησεις με τους γονεις ... τελος παντων, μακρυγορω και θα βαρεθειτε να διαβασετε το μηνυμα. σιγουρα ειναι δυσκολο για μια μαμα να αναλαβει ολα τα χρονια το παιδι της απο την αποψη του χρονου και με την προυποθεση βεβαια ότι γνωριζει πολυ καλα αγγλικα. αλλα ειναι στο χερι της καθεμιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagi δεν ειπα οτι με μειωσες κοριτσι μου οχι οχι...Απλα οι ιδανικες συνθηκες ακομα και για εμενα δεν εχουν υπαρξει ποτε στην δουλεια μου (ξερεις τι ταπεινωτικους -κυριολεκτικα-μισθους παιρνουμε σαν ωρομισθιες στον ιδιωτικο τομεα).

Απλα πολλες φορες μου λενε

"Ε καλα εσυ δεν θα την στειλεις την Αλεξ φροντιστηριο,θα της κανεις εσυ μαθημα..." Κι εγω μενω σιωπηλη και σκεφτομαι "Ναι πως....Εδω με ενα σπιτι, δουλειες, μαγειρεματα με μητρικα και συζυγικα καθηκοντα και μετα βιας μαθαινουμε πως κανει η γατουλα και το σκυλακι και βρισκουμε μια ωρα για παιχνιδι...θα της κανω και μαθημα??"

Ξερω πολυ καλα τον γολγοθα των παιδιων με τα φροντιστηρια και των γονιων με τα λεφτα και τα χιλιαρικα που δινουν καθε χρονο...

Ειναι κατι που δυστυχως το ελληνικο κρατος δεν προασπιστηκε και δεν προωθησε ποτε...Η δωρεαν παιδεια ειναι σε κακη κατασταση και ετσι η παραπαιδεια και οι κερδοσκοποι ανθιζουν...Φροντιστηριουχοι που ποτε δεν διδαξαν (ή ακομα δεν ξερουν καν την γλωσσα) να κερδιζουν ευρω εις βαρος του μεροκαματιαρη γονιου που θελει ευσυνειδητα ο,τι καλυτερο για το παιδακι του...

Παει μακρια η κουβεντα συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Αν ειχα την δυναμη θα το αλλαζα αλλα ειμαι κι εγω αναγκαστικά μερος αυτου του συστηματος...

Καλη δυναμη μανουλες!!!

Αδιοριστη και παρολα αυτα συνειδητοποιημενη...(τι να σου κανωωωω??? :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι να διοριστεις συντομα, πραγματικα τα σχολεια χρειαζονται άτομα που να αγαπουν αυτο που κανουν γιατι θεωρω ότι υπαρχει μεγαλη ελλειψη καλων δασκαλων/καθηγητων. εγω απο τωρα αγχώνομαι για το σε τι δασκαλα θα πεσει ο Αλεξανδρος του χρονου στην πρωτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι,

Mariagl Συμφωνό απόλυτα οτι δεν υπάρχει υλίκρινης ανταπόκριση σε φροντιστήρια δεν ειναι ολα τα ιδια αλλά δεν ειχα και καλή εμπειρία σε φροντιστήρια που δούλεψα.

Στο ένα μας έλεγαν αυτο τον μήνα δεν θα βάλετε πάνω απο 17.

Στο ίδιο φροντιστήριο υπήρχε παιδί με δυσλεξία και όταν το είπα μου

είπαν μην πείς κουβέντα γιατι θα φύγει ο πελάτης.

Στο αλλο φροντιστήριο μας έλεγαν θα κάνετε μάθημα απο έδω ως εδώ και τα παιδιά που προχωρούσαν απλός περίμεναν. Εγώ το θεωρούσα απαράδεχτο αυτό.

Επίσης μια κοπέλα είπε εδω αλλά δεν θυμάμαι ποιά, οτο στο σπίτι χρειάζεται πολύ χρόνο ( συνφωνό απόλυτα) αλλά αν η μάμα γνωρίζει καλά την γλώσσα θα τα καταφέρει και το μάθημα μπορεί να γίνει διασκδαστικό. Το εχω κανεί και με τον γιό μου που είναι δίγλωσσος αλλά και με το κορίτσι της κουμπάρας μου. Και τώρα στα φροντιστήρια ρωτάν που έκανε μάθημα.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Καλό βράδυ σε όλες. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kouklitsa παρομοιες εμπειριες ειχα και εγω. Στη δικη μου περιπτωση, επαιρναν τους βαθμους που εβαζα και τους μαγειρευαν οπως ήθελαν, ποτε βεβαια κατω απο τη βαση! Στους γονεις επρεπε να λεμε συγκεκριμενα πραγματα, και το μαθημα με συγκεκριμενο τροπο!

Ποσο ειναι ο γιος σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αα ρουλακι μου και εγω αγγλικα εκανα σε κατι παιδακια,και ξερω τη δουλεια και ειμαι ηδη αποφασισμενη να το ξεκινησω το παιδακι μου οταν με το καλο γεννηθει και μεγαλωσει λιγο. να μην σε αποθαρρυνουν καθολου!!! ειναι πολυ γλυκο αυτο που κανεις να μαθαινεις εσυ το παιδακι σου αγγλικα! και ποτε να μην το στειλεις φροντιστηριο,μια χαρα θα ειναι! εσυ καλυτερα το ξερεις το παιδι σου και αφου εχεις τη γνωση να το φτασεις μεχρι proficiency,να το κανεις! εμενα η δασκαλα των αγγλικων μου οταν εκανε παιδακι του μιλουσε λιγακι απο μωρο,και μεγαλωνοντας ολο και περισσοτερο και του ηρθαν πολυ ευκολοτερα! και εγω ετσι λεω να κανω,να της μιλαω λιγο αγγλικα,να παρει τον τροπο σκεψης,συνταξης κτλ... μπραβο σου που κανεις αγγλικα στο παιδι σου και να μην σταματησεις ποτε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

kouklitsa παρομοιες εμπειριες ειχα και εγω. Στη δικη μου περιπτωση, επαιρναν τους βαθμους που εβαζα και τους μαγειρευαν οπως ήθελαν, ποτε βεβαια κατω απο τη βαση! Στους γονεις επρεπε να λεμε συγκεκριμενα πραγματα, και το μαθημα με συγκεκριμενο τροπο!

Ποσο ειναι ο γιος σου?

Καλημέρα ,

ο γιός μου ειναι 7 1/2 χρόνο.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

κουκλιτσα να σου ζησει! και εγω σε αυτην την ηλικια θα ξεκινησω τα μαθηματα. προς το παρον μονο ό,τι του λεω προφορικα.

Ευχαριστώ ,

Να σου δώσω μια συμβούλη ξεκίνα μόνο με τα γράμματα στην πρώτη για 6 μήνες περιπου.

Αν είδη μιλάει αγγλικά ξεκίνα απο το νύπιο.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερει ξορπιες λεξεις οπως τα μελη της οικογενειας, καποια φρουτα, καποια επαγγελματα, ευχαριστω-παρακαλω, τους χαιρετισμους... να ξεκινησω τα γραμματα στην πρωτη λες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Mariagl,

Ναι , νομίζω πως είναι καλύτερα , υπάρχουν πολλά σαίτ με γράμματα και και πως φωνάζουν τα γράμματα. Το έχω κάνει με την κόρη της κουμπάρας μου και το έκανα και με τον γιό μου. Γιατί μετά θα του έρθουν ποιό ευκολα. :)

Εσύ είσαι καθηγήτρια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Κουκλιτσα! Βασικα κανω μάλλος εκανα δυο δουλειες αλλα μετα τη γεννηση της μικρης σταματησα να διδασκω γιατι δεν προλαβαινω. η αληθεια ειναι οτι ειχα κουραστει απλα επειδη μου αρεσουν και τα παιδια, και τα αγγλικα και η διδασκαλια της γλωσσας το εκανα, και σε ιδιαιτερα και σε φροντιστηριο. εκανα σχεδον σε ολες τις ταξεις. εχω βρει πολλες ιστοσελιδες με εργασιες, παιχνιδια και tips για καλυτερο μαθημα. εχεις να μου συστησεις καποιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...