Μετάβαση σε περιεχόμενο

(ΣΧΕΔΟΝ) ΕΠΑΘΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΛΟΓΩ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


Recommended Posts

sorry, τι εννοείτε όταν λέτε να επαναγαλακτιστώ?

μπορεί ακόμα κ τώρα σχεδόν ένα μήνα μετά να αυξηθεί το γάλα ώστε να τον φτάνει? πως?

να τον βάλω πάλι στο στήθος φοβάμαι να πω την αλήθεια γιατί την προηγούμενη φορά δεν το έπιανε κ δεν θέλω να τον βασανίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικα και μπορει. Αμα θελεις να θηλασεις μπορεις.

Να ξερεις οτι ενα θηλαστρο δεν σου λεει ποτε ποσο γαλα εχεις. Οσο το μωρο σου ρουφαει τοσο θα εχεις γαλα. Αν μειωνεις σταδιακα το γαλα σκονη και αυξανεις τιους θυλασμους θα αυξηθει το γαλα σου.

Φυσικα και μπορεις να επαναγαλακτησεις τωρα γιατι ακομα δεν εχεις εδρεωσει γαλουχια.

Στην παρουσα φαση ομως αν θελεις να αντλεις συστηματικα θα πρεπει να το κανεις ΜΟΝΟ με νοσοκομειακο θηλαστρο και ΜΟΝΟ αν ακολουθεις πρωτοκολλο αντλησεων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KONNA έγραψε:

sorry, τι εννοείτε όταν λέτε να επαναγαλακτιστώ?

μπορεί ακόμα κ τώρα σχεδόν ένα μήνα μετά να αυξηθεί το γάλα ώστε να τον φτάνει? πως?

να τον βάλω πάλι στο στήθος φοβάμαι να πω την αλήθεια γιατί την προηγούμενη φορά δεν το έπιανε κ δεν θέλω να τον βασανίζω...

Αποφασισε ΕΣΥ τι θελεις να κανεις και μην μπερδευεσαι με αυτα που διαβάζεις . Τι θελεις ΕΣΥ για το μωρο σου ? Τι θελεις για ΕΣΕΝΑ και το μωρο σου ?

Το γαλα μπορει να αυξηθει ,με το καταλληλο θηλαστρο , αυξάνοντας τις αντλήσεις . Αν θελεις μπορεις να συνεχίσεις με μπουκάλι αλλα να αυξησεις το μητρικό γαλα .

Να σου ζησει το μωράκι σου !!!

Οτι χρειαστεις ειμαστε ολες προθυμες να σε βοηθήσουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

Πρώτα απ' όλα να σου ζήσει το μωράκι σου!!!! Δεν υπάρχει λόγος να πάθεις κατάθλιψη..Εγώ προσπάθησα να θηλάσω, το μωρό δεν έπινε, αγχωνόμουν, ξεκίνησα το θήλαστρο, το γάλα μειώθηκε, στο τέλος κόπηκε και κάπως έτσι αρχίσαμε το ξένο. Αν το θες πάρα πολύ να θηλάσεις μπορείς να τα καταφέρεις και θα σε βοηθήσουν και τα κορίτσια εδώ που θήλασαν ή θηλάζουν ακόμα. Αν θες όμως, σταμάτα το θήλαστρο ΤΩΡΑ. Εγώ καλώς ή κακώς ποτέ δεν είχα πορωθεί με το θέμα του θηλασμού και έτσι όταν είδα πως εξαιτίας του θηλασμού γινόμουν κομμάτια ψυχολογικά, αποφάσισα να συνεχίσω με ξένο χωρίς τύψεις. Για μένα πρωταρχική σημασία έχει η καλή ψυχολογία της μαμάς γιατί μόνο τότε μπορεί να προσφέρει το 100% στο παιδί της. Δε χρειάζεται να σκας πάντως. Σκέψου τι είναι αυτό που θέλεις πιο πολύ και σίγουρα θα τα καταφέρεις. Σημασία έχει να είναι υγιές το μωράκι σου. Να σου ζήσει και πάλι!

Συμφωνώ απόλυτα με την Ανθή.

Εάν μπορείς να θηλάσεις και η ψυχολογία σου είναι καλά, η καλύτερη επιλογή. Εάν πιέζεις τον εαυτό σου να θηλάσει και αυτό σε κάνει χάλια ψυχολογικά, άστο. Όσο σημαντικό είναι το γάλα μιας μητέρας για το παιδί της εξίσου σημαντικό είναι να εχει και τα χάδια της, τα χαμόγελά της, την αγάπη της χωρίς κλάματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο την αρχη που εμεινα εγκυος το μονο πραγμα που ηθελα πολυ ηταν να θηλασω δνε ξερω ισως επειδη το διαστημα που πηγαινα στη σχολη το τεευταιο χρονο εκανα μαθημα πανω στην διατροφη διαιτολογια και μαλιστα ενα μεγαλο κεφαλαιο χετικα με τη διατροφη του μωρου και τα πλεονεκτηματα του θηλασμου και το ηθελα .Οταν προχωρησε η εγκυμοσυνη κανντας καποιες ορμνικες εξετασεις μου ειεπ ο γιατρος μου οτι θα ηταν δυσκολο εως αδυναντον να μην εχω γαλα και αυτο αν και σπανιο συμβαινει ομως μου ειπε ναι να το προσπαθησουμε επειδη με το που γεννας καπιε ορμονες ισως καινα φτοιαξουν .Δυτσυχως παρολο που εβαλα το μωρο στο στηθος την επομενη που γεννησα ειχα γεννησει με καισαρικη και ολικη ναρκωση δεν ειδα κατι με βοηθησαν οι κοπελες στο Ιασω παρα πολυ δνε εφευγαν απο εκι ομως θεη ψυχολογικη μο κατασταση θες οι ορμονες μου δνε ξερω τιποτα .Δεν ηθελα να φαει το μωρο γαλα ξενο ομως εκλαιγε και δνε ηθελα να ειμαι εγωιστρια και προσπαθσα καιμε θηλαστο και το εβαζα αλλα τιποτα .Οσες μερες ημουν στο Ιασω εβλεπα ις κοπελες απεναντι να θηλαζουν και εγω να μην μπορω και το κλαμαμ δνε μπορουσα να το ελεγξω τοτε η μια κοπελα απο της δυο προσφερθηκε αν δωσει γαλα στο μωρο μου ηταν κατι πολυ σημαντικο για μενα ηταν κτι που το επιβραβευσαν αρκετοι ειναι κατι που δνε μετανιωνω καθολου εναι κατι που πραγματικα με εχει βοηθησει πολυ .Φευγοντας στο σπιτι συνεχισα τη προσπαθεια για 10 ημερες ακομα προσπαθουσα αλλα καποια στιγμη δνε μπορουσα εκλαιγα συνεχεια καιμετα με βοηθησε ογιατρος μου λεγοντας μου οτι :ναι ειναι καλο να θηλασεις το μωρο αλλα καλυτερο απο το να χιε μιαμαμα χαρουμενη δνε υπαρει καιμαλιστα μου ειπε μια χαρα μεγαλωνει καιμε τοξενο γαλα .Η αληθεια ειναι οτι ο Σταυρος μου μεχρι τωρα που ειναι 6 ετων ειναι εα γερο παιδακι δνε εχει προβληματα υγειας βεβαια παθαινει υχνες αλλεργικες ρυνιτιδες αν ειε θηλασει ισως το ανασοποιητικο του τον βοηθαγε περισσοτερο ομως γνωριζω αιδακι που εχει θηλασει και εινι συνεχεια μεα στο νσοκομειο με οξυγονο .Ολα ειναι σχετικα κοιτα να μπορεις και θηλασεις καλο ειναι απο εκει και περα ομως σημασια εινανα εισαι εσυ καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες κ πάλι

Lala φυσικά κ θέλω να αυξήσω το γάλα

Cesilia δεν έχω νοσοκομειακό θήλαστρο, έχω της meleda, δεν είναι καλό?

πρωτόκολο αντλήσεων τι είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιο της medela εχεις;;;

Οποιο και να ειναι αφου το αγορασες ειναικαταλληλο για 2-3 ανλησεις την ημερα αλλα οχι πριν εδρεωσεις γαλουχια.

Εγω θα σου συνηστουσα να βαζεις περισσοτερο το μωρο στο στηθος γιατι κανενα θηλαστρο δεν θα μπορει να σου αυξησει την παραγωση οσο ενα μωρο.

Απο εκει και περα και αναλογα με τις περιστασεις θα πρεπει να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο- αν χρειαζεσαι τηλεφωνα αντιπροσωπειων μπορω ν σου τα δοσω, επισης μπορεις να το νοικιασεις μεσω συνεργαζομενων φαρμακειων. Το κοστος ειναι περιπου 50 ευρω τον μηνα.

Εγω το ειχα νοικιασει εξαρχας για 6 μηνες καο πληρωσα 40 .

Πρωτοκολλο αντλησεων ειναι η συστηματικη αντλυση ανα 4 ωρες.

Αλλα η καλυτερη σου κινηση ειναι να βαζει το μωρο στο στηθος. ναι εχει συνηθησει το μπιμπερο γιατι ειναι πιο ευκολη η ρωη συμφωνω αλλα αν ανικαθηστας καθε φορα την φορμουλα με στηθος σηγα σηγα θα τα καταφερει..εξαλλου θα μεγαλωσει και θα τραβαει με περισσοτερη δυναμη.

προσοχη μη κοψεις μαχαιρη την φορμουλα αλλιως το μωρο σου θα υποσιτηζετε..σηγα σηγα οσο περισσοτερο το βαζεις στο στηθος θα μαθαινει και θα πινει λιγοτερο μπιμπερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...