Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 4 ΕΤΩΝ!!!


bell

Recommended Posts

ειμαι κι εγω εδωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!εμενα το κοριτσακι μου ειναι 4,5 πηγαινει προνηπια και προσπαθουμε τωρα και για δευτερο!η αληθεια ειναι πως πιστευω οτι αργησα λιγο για το δευτερο και αυτο με αγχωνει αλλα δεν ερχετε το ατιμο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάνω από 4 είπατε???? ;)

Τότε είμαι και εγώ εδώ! ;)

Έχω ένα κοριτσάκι 13 ετών, πηγαίνει στην Α΄Γυμνασίου!

ΣΤΑΓΟΝΑ τα κοριτσάκια μας είναι κοντά στην ηλικία! :)

Για το άλλο μου κοριτσάκι δεν σας λέω γιατί είναι μόνο 19 μηνών!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natasoula έγραψε:

Γειά σας κορίτσια,

έχω κι εγώ ένα γιό 5 χρονών που πηγαίνει προνήπια

και μια κόρη 11 μηνών.

Δεν μετάνιωσα που άργησα να κάνω το 2ο

αν το έιχα κάνει νωρίτερα νομίζω ότι θα είχα τρελαθεί.

Να σου ζήσουν!

Εάν άργησες εσύ, τότε εγώ τι να πω?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

γεια σας κοριτσια να χαιρεστε παιδακια κ τα μωρακια σας,να ρωτησω κατι?μετανιωσατε καθολου που αφησατ να περασει μεγαλο χρονικο διαστημα του ενος παιδιου με το άλλο ,σκεφτομαστε με το συζυγο μηπως θα ηταν πιο ευκολο να περιμενουμε να μεγαλωσει λιγο το μωρο προτου προσπαθησουμε γ δευτερο...

Όχι, δεν μετάνιωσα! Η Δέσποινα είναι σε ηλικία που με βοηθάει.

Επίσης μπορεί και αυτοεξυπηρετείται ντυνεται μονη της, σκουπιζεται μονη της στο wc βαζει να πιει νερο μονη της κ.α

Με το καλό να ερθει και το 2ο μωράκι σου όταν το αποφασίσετε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κοριτσια καλη η μικρη διαφορα ηλικιας αλλα δε μπορεις να χαρεις και να αφοσιωθεις στα παιδακια σου εισαι συνεχως στο τρεξιμο .εγω ειχα ενα παιδι τριων χρονων ,ενα εναμισυ και ενα βρεφακι η κατασταση απεριγραπτη ειδικα για μενα που δεν ειχα βοηθεια ,το τεταρτο μου που απεχει απο το τριτο 4,5 χρονια το χαρηκα τα μεγιστα χουχουλιασα μαζι του το θηλαζω ακομα που ειναι 11 μηνων του δοθηκα ολοκληρωτικα. αν ξεκινουσα τωρα τη μητροτητα θα αφηνα να περασουν καποια χρονια πριν απο καθε νεα εγκυμοσυνηετσι ωστε να χαρω το καθε παιδι ξεχωριστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΕΓΑΛΟΜΑΜΑΔΕΣ!!!

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5,5-ΠΑΜΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ(ΜΑΜΑ ΔΕ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ... :( Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ!!! :) ΔΕ Μ'ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ... :( ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ε?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ(ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΑΖΟΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΑΖΟ ΠΙΕΣΗ,ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ)

ΓΛΑΥΚΗ ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ!!ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΚΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ, ΝΑ ΧΑΙΡΟΣΑΣΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας κορίτσια! Είμαι σχετικά νέο μέλος στο mammyland! Και χαίρομαι πολύ γιατί διαπίστωσα ότι πρόκειται για μια πολύ πολύ όμορφη παρέα.

Έχω κι εγώ ένα αγοράκι 7,5 ετών! Δεν είχα δει ότι υπάρχει και post για μεγαλύτερα παιδάκια και μου άρεσε πολύ!!!

Μέχρι τώρα έγραφα στο post με θέμα "εξωσωματική" και πάνω σ' αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω: Θέλω πολύ να κάνω άλλο ένα παιδάκι, αλλά είχα διάφορα προβλήματα, κυρίως μετά το παιδί μου και τελικά η μόνη λύση είναι η εξωσωματική. Έκανα μια προσπάθεια το Νοέμβριο, αλλά δυστυχώς απέτυχε! Και ρωτάω? Να μπω ξανά στη διαδικασία (είναι και οι ορμόνες!!!) για να αποκτήσω δεύτερο παιδάκι?? Τι λέτε κι εσείς?? Η διαδικασία είναι πολύ ψυχοφθόρα, αν κρίνω από την πρώτη φορά και αγχώνομαι!

Και αν τελικά πετύχει, με απασχολεί, λιγάκι, και η διαφορά της ηλικίας!

Κάθε απάντηση, από εσάς τις μαμάδες, θα μου ήταν πολύτιμη για να πάρω την απόφασή μου!

Σας ευχαριστώ... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) κοριτσια μην τρελαίνεσε εγώ είμαι μία μανούλα με τρία ζωή να έχουν και μάλιστα με αρκετη διαφορά ηλικίας το ένα με το άλλο ο Μπάμπης μου είναι 9 χρονών η εβελίνα μου είναι 5, 2 χρονών και το σοφκάκι μου που είναι 2 χρονών οπότε όπως καταλαβαίνετε έχω μέσα στο σπίτια από όλες τις βαφμίδες των σχολείων ο μεγάλος τρίτη δημοτικού, η μεσαία προνήπιο μεγάλο και το μικράκι μου βρεφικό.και άντε του παραχρόνου να τα καταφέρω με τον μπάμπη (που ζωή να έχει δεν την θέλουμε καθόλου την γλώωσα αλλα΄μόνο τα μαθηματικά κα την ζωγραφική) θα είναι στην πέμπτη και η εβελίνα στην πρώτη και η σοφία στο προνήπιο άστε τα να πάνε το σκέφτομαι και βγάζω από τώρα καντήλες!!!!!!! :):blush: :silly: :)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου christinne!

Εγώ έχω δυο παιδιά τον Αλεξανδρο 6, και την Αναστασία 5 μηνών. Πριν πάρω αποφαση για δευτερο παιδί είχα και εγώ τις αμφιβόλίες μου,,, πως θα είναι, αν μπορέσω να τα βγάλω περα κτλ. Τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα!! Εγώ θα σε παροτρύνω να κάνεις και δευτερο παιδάκι και για τον γιο σου. Γιατί ξέρεις, το αίμα νερό δε γίνεται και αν και η διαφορα τωρα θα είναι μεγάλη στο μέλλον όμως θα ξέρουν ότι έχουν ένα δικό τους ανθρωπο να στηριχτουν... αν αισθάνεσαι ψυχολογικά έτοιμη για την όλη διαδικασία τοτε καντο και δε θα το μετανιώσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα .ειμαιηβανια και εχω ενα γο ο οποιος εκλεισε τα 6 και παει νηπιο ,Ειναιθηριο ανημερο πολυ υπερκιηικος πολυ μαλαγανας και κανειολο σκανδαλιες βεβαια ειναι πολυ ευαισθητος ,

Μεχρι πριλιγοκαιρο ελαγα καλοειαικαι τοενααιδακιτωρα ομως που εχασα τον πατερα μου και ειδα ποσο στηριξα τα αδερφια μου και εκεινα εμενα καταλαβα οτι ειναι πολυ σημαντικο να ξερουν οτι δνε αθ ειναιμονα .Σημερα ο γιος μου με ρωτησε αν πεθανουμε εγω με τον αντρα μου καικινςο ειναι μιρουλης που θα παει ; του ειπα οτι αυτο δνε α γινει παρα μονο οταν γερασουμε πολυ και εκεινος θα εχει μεγαλωσεικαι θα εχει κανει τη δικη του οικογενεια και εκεινος μου ειπε εγω δνε εχω αλλη οικογενεια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

γεια σου christinne!

Εγώ έχω δυο παιδιά τον Αλεξανδρο 6, και την Αναστασία 5 μηνών. Πριν πάρω αποφαση για δευτερο παιδί είχα και εγώ τις αμφιβόλίες μου,,, πως θα είναι, αν μπορέσω να τα βγάλω περα κτλ. Τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα!! Εγώ θα σε παροτρύνω να κάνεις και δευτερο παιδάκι και για τον γιο σου. Γιατί ξέρεις, το αίμα νερό δε γίνεται και αν και η διαφορα τωρα θα είναι μεγάλη στο μέλλον όμως θα ξέρουν ότι έχουν ένα δικό τους ανθρωπο να στηριχτουν... αν αισθάνεσαι ψυχολογικά έτοιμη για την όλη διαδικασία τοτε καντο και δε θα το μετανιώσεις...

Mariagl σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Ξέρεις, μου δίνεις πολύ θάρρος! Γιατί, είναι που είναι η διαδικασία πολύ δύσκολη (το ψυχολογικό κομμάτι) και τα λόγια σου μου δίνουν έναυσμα για να προχωρήσω! Όλο αυτόν τον καιρό, το σκέφτομαι πολύ έντονα! Και θα θέλαμε να έχει έναν δικό του άνθρωπο! Νομίζω, κι εγώ αξίζει τον κόπο μια προσπάθεια...

Απλώς... φοβάμαι λίγο!

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

καλησπερα και απο μενα!!! εγω εχω 2 παιδακια. μια κορη 5 χρονων και ενα γιο 3 χρονων. ναι μετα τα 4 μπορει να παει προνηπιο.εμενα η κορη μου τον μαρτιο εκλεισε τα 5 και παει προνηπια. Καλα ειναι της αρεσει.την εωχ στο ολοημερο (8-3,30) κιολας για να εχω αρκετο χρονο για το σπιτι και τις δουλιες. Αφηστε εμεις εχουμε και θεμα. μαθαινει κατι χαζομαριτσες απο το σχολειο και τις φερνει στο σπιτι :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μενα!!!......ειμαι μαμα τριων μικρων αντρων ηλικιας....11....9.....και 3.5 ο μικρος μου!!!ωραιο το τοπικ για μας που εχουμε πιο μεγαλα παιδακια!!!

στο νηπιαγωγειο ξεκινανε με το προνηπιο τα παιδακια που κλεινουν τη χρονια που διανυουμε τα 4 τους χρονια!!....δλδ ο μικρος μου θα παει φετος προνηπιο παρολο που κλεινει τα 4 τελη νοεμβριου......αυτα!!!

ελπιζω να τα λεμε!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΙΜΑΙ Η ΜΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 5 ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 3 ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΜΗΝΩΝ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΝΤΙΑΚΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ( ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ) ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ!!!! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΤΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΧΟΡΟΠΗΔΑΝΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ!!! ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΓΛΥΚΙΑ ΤΡΕΛΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Exω και εγώ ενα αγοράκι που γίνεται 5 το Σεπτέμβρη που μας έρχεται και παει προνήπιο. φέτος ειδα μεγάλη αλλάγη στην συμπεριφορά του και σε όλα. ειμαι αντράκι λεει πια εγω και θέλω να τα κανω όλα μονος μου τελεία και παυλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...