Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανα θηλαζει παιδια 8 χρονων!!!!!! :-O


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κ μενα ιφιγενεια μονο 10 λεπτακια!

κ αυτο οταν κοιμαται!

κ να φανταστεις οτι εχουμε ακομη τις πολυ μωρουδιακες πιπιλες αυτες για νεογεννητα!!

:P :P :laugh: :laugh:

αφου δεν θελει αλλες! :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

kalo einai protou milame na voutame ti glossa ston egkefalo,gt k to diko mou paidi apokroystiko einai tote san tis ifigeneias,ksekoliste pia...ante geia......

καλε ειναι μια γλυκα με την πιπιλιτσα της η μικρη σου τι λες τωρα!!

αφου της πηγαινει κιολας! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Εμένα μου φαίνεται περίεργο και θα μ'ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για τον τρόπο ζωής τους. Αποκρουστικό όμως όχι. Πιο αποκρουστικό μου φαίνεται ένα βρέφος με μπιμπερό στο στόμα ή πιπίλα παρά αυτό. Γνώμη μου είναι ε! Μην πέσετε να με φάτε. :blush:

Παπάκι ντροπή. Τι να μην πέσουμε να σε φάμε;; Τι πάει να πει ότι είναι γνώμη σου;; Δηλαδή αν η γνώμη σου είναι πως ένας άνθρωπος είναι κακάσχημος, θα του του το πεις προσβάλλοντάς τον, μόνο και μόνο επειδή είναι η γνώμη σου;; ΕΛΕΟΣ δηλαδή. Άκου εκέι θα πεις αποκρουστικά τα μωράκια μας..ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΠΑΚΙ. ΕΛΕΟΣ..

Ιφιγένεια συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η εκφραση αποκρουστικο θεαμα μαζι με μωρο ή παιδι κατα τη γνωμη μου δεν κολλαει!!!

Για το γνωστο τωρα θεμα του θηλασμου για το οποιο συχνα-πυκνα πεφτει μαλλιοτραβηγμα σ' αυτο το φορουμ, απο τα λιγα που εγω ξερω απο βιβλια και internet και γνωμες παιδιατρων, γιατι ως γνωστον δεν τα καταφερα καθολου καλα, κοινως τα θαλασσωσα και μονο για δυο μηνες θηλασα...

1) τα αντισωματα που παιρνει το μωρο απο τη μητερα ακομα και αν συνεχισει να θηλαζει, του αρκουν μεχρι την ηλικια των 6 μηνων περιπου γιαιτ μετα οι απαιτησεις του οργανισμου ειναι μεγαλυτερες και τελοσπαντων δεν φτανουν για να μην αρρωσταινει... Γι αυτο και εχει αρχισει απο νωριτερα να φτιαχνει δικα του αντισωματα που με καποιο τροπο καταργουν αυτα της μαμας.

2) το καλυτερο γαλα σε θρεπτικη αξια - απορροφηση ασβεστιου αλλα και ανοχη απο πλευρας περιεκτικοτητας σε λακτοζη για τον ανθρωπο σε οποιαδηποτε ηλικια ακομα και σε αυτη των 8 ετων ειναι το ανθρωπινο. Δηλαδη το μητρικο και ακολουθουν με μεγαλη αποσταση το κατσικισιο, το προβειο και μετα το αγελαδινο που συνηθως καταναλωνουν τα παιδια αυτης της ηλικιας. (υπαρχουν γνωμες οχι και τοσο επιστημονικα τεκμηριωμενες που μιλουν για το γαλα της γαιδουρας και αλλες που αμφισβητουν τη χρησιμοτητα καταναλωσης οποιουδηποτε γαλακτος περα απο μια ηλικια οπως σε ολα τα θηλαστικα ετσι και στον ανθρωπο)

3) ο θηλασμος σα μεσο σιτησης του βρεφους ειναι ιδανικος και για την ψυχολογια του αλλα για οσο το χρειαζεται. Με βαση τα σταδια ψυχικης αναπτυξης του μωρου/παιδιου αυτο καλο θα ηταν να μην επεκτεινεται περαν των 3ων ετων που θεωρητικα πρεπει το παιδι να εχει φυγει απο το στοματικο σταδιο και να προχωρησει στο επομενο... Κανονικα το στοματικο σταδιο ληγει απο τα 1,5 - 2 ετη του παιδιου αλλα επειδη αυτα τα ορια ειναι καπως στενα ας πουμε οτι ειναι ενταξει και μεχρι τα 3 χρονια.

Κατα τη γνωμη μου...

Το μη δινεις την ευκαιρια σε ενα παιδι να μεγαλωσει ψυχικα ειναι σαν να το καθηλωνεις στη βρεφικη - στοματικη φαση πραγμα που πιθανα θα οδηγησει σε μια νευρωση.

Στην ηλικια των 8 ετων ενα κοριτσι που θηλαζει απο τη μητερα του και συντομα θα μπει βιολογικα στη δικη του αναπαραγωγικη περιοδο, θα παθει μεγαααλη συγχυση!

Η ενδεδειγμενη λυση αν πραγματικα η μητερα εχει γαλα ειναι να το αντλει και να το δινει σε ποτηρι.

Ακομα η μητερα ισως να πρεπει να κανει τιποτα εξετασεις γιατι παραγωγη γαλακτος συνεχομενα για 8 χρονια καμια φορα μπορει και να κρυβει καποιο σοβαρο προβλημα ορμονικο ή και χειροτερο...

Προσπαθω να αποφυγω το υφος του "ειδικου" γιατι δεν ειμαι... αλλα καθως τα ξαναδιαβαζω βλεπω πως μαλλον δεν τα καταφερνω! Θα πατησω το "Υποβολη" μονο και μονο γιατι δεν μπορω να τα ξαναγραψω καλυτερα τετοια ωρα και λυπαμαι να τα σβησω... Αντεχω το λιγο ξυλο παντως, οχι το πολυ! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ! ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΝΩΜΗ!!!!! ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΠΙΠΙΛΑ Η ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΓΛΥΚΑ!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ηθελα καποια κοπελα που ξερει καλα Αγγλικα να μας γραψει τι ακριβως λεει αυτη η μαμα στο βιντεο , δεν ξερω ρε κοριτσια μπορει η συγκεκριμενη να το κανειγια καποιο λογο δεν ξερω τι παιζει εγω την αποψη μυ την αναφερα και αυτο με βασητην ηλικα των παιδιων .Εγω υπερβολικο το βλεπω να θηλαζει και στα 3 αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου .

Ο Σταυρος ειναι 6 ετγων την πιπιλα την ειχεμεχρι τα 2μιση στον υπνο μετα τη αφησε δυστυχως δνε εκανα την καταληλη κινηση να απαλαχτουμε και απο το μπιμπερο τοτε και τωρα ειαι δυσκολο και θα σας πω τη εγεινε .Περσι α χριστουγεννα κοψαμε το μπιμπερο και βαλαμε να πιουμε τογαλα με καλαμακι δυστυχως τιποτα , δοκιμασαμε με σοκολατενια και οχι μονο δημητρακα εφτασε να τρωωει 2-3 κουταλες καιτελος ενω με το μπιπερο επεινε γαλα :πρωι μεσημερι βραδυ ενα παιδακιτο οποιο ειναι 18 κιλα κολλημενα τον πηρα με το καλο με το σοβαρο με το αγριο δοκιμασα τα παντα εκεινος ειπε :οχι δεν θελω πως θα αφησω το παιδι μου χωρις γαλα και μην πουμε τρωειτυρι η γιαουτιγιατιτο συγκεκριμενο παιδι δνε καλυπτει τις αναγκες με το γιαουρτι και το τυρι δηαδη εφεγε για το σχολειο και θα ετρωγε το πρωι γιαουρτι με το που ξυπναγε ; Αυτο δνε κρταησε εν αμηνα η δυο αλλα υπολογιστε πο τα Χριστουγγενα ως τη Δευτερη μερα του Πασχα και μην νομιζετε οτι επιασε το ποτηρι οχι αναγκαστικα του ξαναδωσα το μπιμπερο ειπα οτι καλυτερα να πινει γαλα και ας το πινειοπως κεινος θελει αλλωστε αυτη η διαδικασια κραταει 3 λεπτα .Θεωρω οτι μετα το χρονο -2 χρονο να πας απο το μπιμπερο στο ειδικο ποτηρι μετα το παιδι μεγαλωνει και καμια μανα δνε θα αντεξει να βλεπει το παιδακι της να μην τρωει .Τωρα που θα σταματησον α σχολεια θα παμε παρεα να παρουεμ ενα ωραι μπολ για δημητρικα τα συμφωνησαμε και θα πινει εκει το γαλα του εστω ας πινει μονο πριν φυγει για το σχολειο ειναιμεγαλος τωρα αν δνε πινει το βραδυ δνε με νοιαζει αλλα δνε μπορει αν φετηει νηστικος εχω ολοκληρο το καλοκαιρι να το κανουμε .οσο για τη πιπιλα παντα ξετρελενομουν γιατην εικονα εν μωρου με πιπιλα ειαι πανυγλυκα και εγω του εδωσα ππιλα με το που βγηκαμε απο το νοσοκομειο απο μονο του επελεψε ποτε την ηθελε και μονο του την αφησε και ολα αυτα που λενε για τα δοντα δνε ξερω αλλα εμενα ο Σταυρος μου εχει και γερα δοντια καικαθολου στραβα πηγαμε στον παιδοοδοντιατρο και μου λεει το παιδι εχει τελεια δοντια αν τα πλενει δνε εχεικανενα θεμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω διαβασει πολλα θεματα για το θηλασμο στο mammy και σχεδον ποτε δεν απανταω αλλα πολλες φορες απορω....μα καλα τι δινει το δικαιωμα σε μια μανα να κρινει μια αλλη???Εχω διαβασει μεχρι και την απιστευτη ατακα "δεν εισαι και οτι καλυτερο μπορει να τυχει σε ενα μωρο" σε μια κοπελα που δεν ηθελε να θηλασει!!Θηλαζω γιατι ειναι οτι καλυτερο για το παιδι μου και γιατι μπορω!Του δινω πιπιλα γιατι ετσι θελω εγω και την βρισκω και κουκλα οταν την πιπιλαει!Αποκρουστικοι ειναι οι ανθρωποι που βλεπουν τα μωρα και τα παιδια αποκρουστικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marianda έγραψε:

εγω συμφωνω με την ανθη που συμφωνει με την ιφιγενεια που συμφωνει με την αφροδιτη, που συμφωνει με την θαλεια και παει λεγοντας!!!

Και εγώ το ίδιο!!!!! δεν μπορώ να βρω τι είναι αποκrουστικο

σε ένα θέαμα ενός μωρου με πιπίλα η μπουκάλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΑΝ ΔΙΝΟΥΜΕ Η ΟΧΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Κ ΠΙΠΙΛΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ...

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ...Κ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΒΡΕΦΟΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΠΙΠΙΛΑ ΚΤΛ...

ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...ΠΧ ΑΝ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ- ΓΙΑ ΤΟΝ Α Η Β ΛΟΓΟ...ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ???ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Η ΚΛΑΙΕΙ Η ...Η... Η... ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΠΙΠΙΛΑ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κανω και μια ερωτηση?Αληθεια εμεις η μαμαδες που θηλαζουμε οταν πρεπει να παμε στη δουλεια ή οταν λειπουμε απο το σπιτι πως ταιζουμε τα παιδια μας?Οταν θα ερθει αυριο η μαμα μου να κρατησει τη μικρη να παω να πληρωσω τους λογαριασμους θα αφησω και το μεμε μου σπιτι...γιατι ειναι αποκρουστικο θεαμα το μπιμπερο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και πιπίλα θα το δώσεις το μωράκι, και μπιμπερό και απ'όλα- πάνω απ'όλα να θηλάσει βέβαια!

ωστόσο- υπάρχουν και ορισμένα όρια- και εννοώ ηλικιακά- όχι ότι θα πάθει κάτι το παιδί απο το γάλα της μαμάς του βέβαια- ωστόσο δεν είναι τυχαίο όυτε το λένε για πλάκα οι παιδίατροι και οι ψυχολόγοι ότι πρέπει να γίνει απογαλακτισμός.

στα 8 χρόνια πάει πολύυυ μακρυα η βαλίτσα- το παιδι σε λιγο θα μπει στην εφηβεία και ακόμα βυζαίνει. αφού λοιπόν δεν υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό, γιατι να τους κόψει κανείς την πιπίλα- έχετε δει ποτέ μαθητή στην τάξη με πιπίλα?? κάνει κακό στο παιδί απο ψυχολογική και κοινωνική άποψη, και σίγουρα καμία μάνα δεν θα ήθελε το παιδί της να έχει τέτοιου είδους θέματα.

και επιτρέψτε μου να πω κάτι που μπορεί να διαφωνήσετε, διάβασα οτι 'δικό της είναι το παιδι, ότι θέλει κάνει'

οχι, δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει- υπάρχουν και όρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι ειναι μονο ενα παιδι που θηλαζει αποκρουστικο πανω απο την ηλικια του ενος χρονου οπως πολλες εχουν γραψει και η μανα αγελαδα

και ενα παιδι που παιρνει αγελαδινο με μπουκαλι μετα τον χρονο δεν ειναι αποκρουστικο και η μανα του ανευθηνη??????????

η μετα τα 3 ,4,5,6,7 χρονια????

επισης γιατ ενα παιδακι μετα τον χρονο αν θηλαζει κινδινευει απο ψυχολογικα προβληματα και ενα παιδι που θελει μπιμπερο μετα το χρεονο δεν κινδινευει???????

πριν λιγους μηνες ειχε αναφερει καποια κοπελα οτι το ανιψακι της 10 χρωνων ηθελε μπιμπερο

γιατι θα πρεπει να το χαρακτηρισω ως αποκρουστικο θεαμα αυτο???δεν ειναι κατι συνιθισμενο αλλαδεν ειναι και κατι τοσο τραγικο!!!!!

το ιδιο θεωρο και τον θηλασμο στα 8χρονα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κοριτσαρες ,

ας μην το παρατραβαμε αλλο, ;)

οσες θελουν ας θηλασουν μεχρι να τα παντρεψουν τα παιδια τους!

δικαιωμα τους!

οσες δεν μπορουν η δεν θελουν ας δωσουν οτι νομιζουν καλυτερο στα μπεμπακια τους!

ολα τα μωρακια του κοσμου ειναι ομορφα!

κ ο θεος να τα εχει παντα καλα κ με γεματη παντα την κοιλιτσα!το λεω κ συγκινουμαι,

οταν βλεπω μωρακια να πεινανε κ να πεθαινουν απο την πεινα!

κ μεις εδω να λεμε αποκρουστικοτητες!!!(δικη μου λεξη αυτη, την κατοχυρωνω ετσι?!) ;)

enought!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον...θα προσπαθησω να εκφρταστω οσο πιο κοσμια γινεται!!!! :):)

τωρα δηλ. το βρισκετε νορμαλκ 8 χρονων κοριτσι δημοτικου να θηλαζει? ειμαι υπερμαχος του θηλασμου ξεπατωθηκα για να πιει ο γιος μου οσο περισσοτερο μητρικο γαλα γινοτανε(μιας που δεν ειμαστε ολες μαμαδες στο σπιτι να εχουμε μονη φροντιδα το παιδι-που πολυ θα το ηθελα :) -)

αλλα το καθε πραγμα εχει και ορια! δεν ειπε καινεις για μωρα 1-2 χρονων που θηλαζουνε ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 8 ΧΡΟΝΩΝΝΝΝΝ!!!! ΔΗΛ. ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΣΑΣ!!!!!

ελενη δεν καταλαβα :) λες ανευθυνη την μαμα που δινει μπιμπερο και αγελαδινο? μαλλον και δεν καταλαβα καλα..σε παρακαλω ξεκαθαρισε :) εχεις δει πολλα παιδακια με μπιμπερο και πιπιλα 5-6-7 χρονων? μην λεμε οτι θελουμε!

τωρα του οτι ειναι αποκρουστικο το αγορακι μου γιατι εχει πιπιλα στα 1.5 του χρονια ή επειδη πινει με μπιμπερο τι να πω??? δεν ντρεπεστε λιγακι????? νομιζετε πως ολες οι καλες μαμαδες ειναι αυτες που δινουν στηθος μεχρι το παιδι να παει φανταρος? οι υπολοιπες ειμαστε κακες γιατι δινουμε αγελαδινο..τστστστστστσ

αποκρουστικο βεβαια θα ητανε αν τον ειχα με πιπιλα 8 χρονων ή αν επινε με μπιμπερο 8 χρονων..

αλλα τοτε δεν θα ειμουνα τρελη αν ελεγα οτι ειναι νορμαλ ηη πιπιλα και το μπιμπερι στα 8 του χρονια?? θα ειμουνα νορμαλ δηλ.?

συμφωνω απολυτα με την θαλεια..αλλα παιδακια δεν εχουνε να φανε και εμεις...τον χαβα μας!

και να απαντησω και στην σοφια..σοφια μου δεν πρεπει να πηγαινεις πουθενα χωρις το μωρο ουτε να δουλευεις..δουλεια σου ειναι να θηλαζεις!! αντε θες και να φυγεις απο το σπιτι χωρις το μωρο! φτου σου!

καλημερα!!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

ελενη δεν καταλαβα :) λες ανευθυνη την μαμα που δινει μπιμπερο και αγελαδινο? μαλλον και δεν καταλαβα καλα..σε παρακαλω ξεκαθαρισε :) εχεις δει πολλα παιδακια με μπιμπερο και πιπιλα 5-6-7 χρονων? μην λεμε οτι θελουμε!

καλημερα!!!!!! :)

αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι οπως δεν λεμε μια μαμα που δινει πιπιλα και μπιμπερο στα οσα χρονια θελεις

ακομα και στα 10

δεν λεμε και μια μαμα που θηλαζει σιχαμενη αγελαδα με ψυχολογικα.......

ουτε μια μαμα που δινει ξενο ανευθηνη που σκεφτεται μονο τον εαυτο της

με ενοχλουν και εμενα οι εκφρασεις τυπου αποκρουστικο γελειο ανωμαλο...

ειτε για τη μια περιπτωση ειτε για τη αλλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης οπως δεν βλεπουμε συχνα φαινομενα μετα τα 5-6-7 χρονια παιδακια πλεον με μπουκαλι ετσι και αυτο με τον θηλασμο στα 8

ειναι μια σπανια περιπτωση αλλα και τα δυο συμβαινουν καμοια φορα ;) !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αλλα βρε συ ελενη δεν ειναι λογικο να δινεις το παιδι σου πιπιλα και μπιμπερο σε αυτη την ηλικια!!!!!!! και αν το εκανα να μου σερνατε τα χιλια δυο..θα ητανε ανευθυνο απο μερους μου..δεν στεκει απλα! οι χαρακτηρισμοι αγελαδα κτλ ουτε εμενα μου αρχεσουνε και δεν τους επικροτω αλλα μεχρι εκει..

απλα παραδεχτητε πως δεν ειναι σωστο ουτε ο θηλασμος στα 8 ουτε η πιπιλα και το μπιμπερο!!!!!!!!!!!!!!!!! εγω δεν λεω πως θα ειμαι νορμαλ και στα καλα αν εχω το παιδι μου με πιπιλα και μπιμπερο!!!!!!

μην κολλαμε μονο και μονο επειδη ειναι θηλασμος..!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα στην οικογενεια του ο καθενασ ειναι ελευθερος να συμπεριφερεται οπως επιθυμει σκεπτομενος το καλο των οικειων του .αυτο που ξενιζει εμενα ειναι το γιατι να ανεβει στη δημοσιοτητα το επιμαχο βιντεακι που απο μονο του προκαλει λογω της ηλικιας των παιδιων ?γιατι μια μανα να θελει να αυτοπροβληθει αυτη ή η οικογενεια της μεσω του τροπου που θρεφει τα μεγαλα πια παιδια της ( ασε που αν ολα αυτα ειναι πραγματικα νομιζω οτι ολο αυτο συνεχιζεται καθαρα για ψυχολογικους λογους δικους της ή των παιδιων )εγω προσωπικα δε θα το επετρεπα ποτε στο 8χρονο παιδι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνησω με τη γλαυκι και ακομα ηθελα να πω οτι ολο και περισσοτερα παιδια τα τελευταια χρονια πινουν με μπιμπερο το γαλα τους εως καιτην πρωτη δημοτικου και αυτοτο ξερω απο κουβεντε με μαμαδες απλα καποιες δνε χυν κολληματα και το παραδεχονται σ εαντιθεση με καποις άλλες που το κανουν κρυφα και λενε το παιδι μου οχι σε καμια περιπτωση .Ο γιος μου εχει 5 κολλητους μαζι με αυτον θελετε να σας πω οτι τα τεσσερα συνεχιζουν και πινουν το γαλα με το μπιμπερο ; το ενα τωρα ξεκινησε με καλαμακι και επισης υπαρχει αλλο ενα σκευος το οποιο ειναι σνα μπιμπερο αλλα εχει καλαμακι εγω το πηα στο ΣΔταυρο αλαλ δνε εια καμια διαφορρα εκανε ακριβως το ιδιο με το μπιμπερο.Οταν η δασκαλα ρωησε μεσα στη ταξη πως πινουν το γαλατου σ εεν α τμημα με 9 προνηπια και 12 νηπια δηλαδη ηλικιες 4-6 οι απαντησεις ηταν οι εξης απο τα νηπια :6 με μπιμπερο 2 με ποτηρι 1 με δημητριακα και 3 δεν επιναν γαλα !το θεωρειτε καλυτερο αυτο ; να μην τρεφετε σωστα ; ειναιτελειως διαφορετικο ο θηλασμος στην ηλικα ων 8 ετων δνε λεω οτι ειναι σωστο να πινει γαλα στο μιμπερο αλλα απο το να μου μενει νηστικο το προτιμω .Προσωπικα η πιπιλα δνε ροσφερει τιπτα σε αυτες τις ηλικιες δνε ειναι θεμα διατροφης αλλα απο την α΄λλη αν ενα παιδι βαζει το δαχτυλο στο στομα με το κινδυνο των μικροβιω προτιμοτερη η πιπιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να είστε καλά! Ηταν ενα ευχάριστο διάλειμμα πίνοντας τον καφέ μου που σας διάβασα!!! Ήταν ένα μήνυμα με αντιπαραθέσεις, υπερβολές, παρεξηγήσεις και λογοκρισίας!!! Χαλάρωσα λιγάκι.

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που δεν θέλουν να κρίνουν το βίντεο. Μια περίπτωση είναι. Οπως και λίγες είναι οι αντίστοιχες περιπτώσεις που βλέπεις σε τέτοια ηλικία παιδιά με πάνα, μπιμπερό ή πιπίλα. Ακραίες περιπτώσεις που αποτελούν την εξαίρεση του κανόνα.

Εγώ που είμαι έγκυος και ακόμα θηλάζω;;; Πιστεύω πως και εγώ αποτελώ μειονότητα. Πολλοί το θεωρούν υπερβολή, εγώ το αποκαλώ αδυναμία να στερήσω στο παιδί μου αυτό που έχει ανάγκη.

Και για να πω τη γνώμη μου για το ατυχές μήνυμα της Παπακι70... Με πιπίλα, δάχτυλο, μπιμπερό ή στήθος τα μωράκια μας είναι υπέροχα. Αυτό που πραγματικά έχουν ανάγκη είναι να μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον που να τους χαρίζει αγάπη, ζεστασιά και ασφάλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...