Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανα θηλαζει παιδια 8 χρονων!!!!!! :-O


Recommended Posts

δεν ξερω αν δημοσιευσα κατω απο το σωστο θεμα :blush: αλλα νομιζω οτι ειναι ενα βιντεακι που πρεπει να δουμε....

η συγκεκριμενη μανα θηλαζει τα παιδια της τα οποια ειναι 8 χρονων...αν ειναι δυνατον!!!! :blink::blink::blink: το θεωρω τουλαχιστον εγκλημα για τοσο μεγαλα παιδια!!! δεν ξερω αλλα νομιζω οτι μετα απο τοσα χρονια δεν ειναι λογικο να αφηνει η μανα τα παιδια να αγκιζουν τα στηθει της, ποσο μαλλον να θηλαζουν κιολας!!! νομιζω πως το κανει για να καλυπτει καποιες δικες της αναγκες :x:pinch:

εσεις τι πιστευετε ρε κοριτσια???

http://www.youtube.com/watch?v=qqTDigYg ... re=related

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλε εγω δε το ειχα δει!σε ευχαριστω που το εβαλες κοριτσακι!!!!ετσι για να μαθετε οι κακες !ευτυχως που βρεθηκε αυτη η χρυση κοπελα να μας ανοιξει τα ματια γιατι αν περιμενα απο εσας δε θα ειχα μαθει για το θεμα αυτο ποτεεεες!

τωρα σοβαρα αν το διαβασει ο αδερφος μου θα δειρει τη μαμα μου διοτι δυσκολευτηκε να κανει αποθηλασμο!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πενηνταρια??? :blink::blink::blink: λογικο να μην το εχω δει μεχρι την πεμπτη φτανω συνηθως μετα πονανε τα ματια μου χιχι...

σ'ευχαριστω παντως :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

καλε εγω δε το ειχα δει!σε ευχαριστω που το εβαλες κοριτσακι!!!!ετσι για να μαθετε οι κακες !ευτυχως που βρεθηκε αυτη η χρυση κοπελα να μας ανοιξει τα ματια γιατι αν περιμενα απο εσας δε θα ειχα μαθει για το θεμα αυτο ποτεεεες!

τωρα σοβαρα αν το διαβασει ο αδερφος μου θα δειρει τη μαμα μου διοτι δυσκολευτηκε να κανει αποθηλασμο!χαχαχαχα

χαχαχα μαμα χινα!!! :laugh: μην το δειξεις τοτε μην εχουμε κανα προβλημα!!! :P:P παμε τοτε καμια πενηνταρια σελιδες πισω να διαβασουμε!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mantarini έγραψε:

κορίτσια άμα ψάξετε τελικά να βρείτε το παλιότερο ποστ, βάλτε το και εδώ να το δούμε και οι υπόλοιπες :dry: thaankss

Το βρήκα εγώ! Το είχε ανεβάσει η Λένα!

http://mammyland.com/index.php?option=c ... d=15&id=57

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε και εγω το ειχα δει...

ΜΠΛΙΑΧ :x

δεν μου αρεσει καθολου σαν εικονα...και δεν θεωρω οτι προσφερει κατι στα παιδια της το αντιθετο μαλιστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩ ΣΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗ ΑΥΤΟ...

ΕΙΝΑΙ ΑΦΥΣΙΚΟ..ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΗ ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΔΕ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΤΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ..ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΟΥ ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ.. ;)

Υ Π Ε Ρ Β Ο Λ Η Κ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΑΡΡΩΣΤΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι οντως αρρωστο!!

μπελλ μου σε ευχαριστουμε πολυ, εγω χθες πηγα ενα χρονο πισω δηλαδη σελιδα 439 περιπου εφτασα μεχρι την 417 νομιζω και με επιασε πονοκεφαλος δεν μπορεσα αλλο να συνεχισω! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to ligotero pou mporw na pw einai oti einai ahdiastiko to 8eama!kanei polu kako auth h gunaika sta paidia ths xwris isws na to 8elei.vre koritsia..luste mou mia aporia!pws ginetai auth h gunaika na exei akoma na dwsei gala?exei kanei kapoio mwro kai den to edeikse to video?einai afusiko to gunaikeio sth8os na vgazei mhtriko gala enw den exei prohgh8ei egkumounh.an kanw la8os dior8wste me!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικιτσα22 έγραψε:

ειναι οντως αρρωστο!!

μπελλ μου σε ευχαριστουμε πολυ, εγω χθες πηγα ενα χρονο πισω δηλαδη σελιδα 439 περιπου εφτασα μεχρι την 417 νομιζω και με επιασε πονοκεφαλος δεν μπορεσα αλλο να συνεχισω! :(

απλά πληκτρολόγησα στο google "mammyland θηλασμός 8" ή κάτι τετοιο - δεν θυμαμαι καλα κ μου το εβγαλε! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν-ν μου τι να πω, εγω παντως οταν γεννησα το προηγουμενο μου μωρακι επειδη το εχασα ο γιατρος μου εδωσε χαπια και μου το εκοψε το γαλα και μετα απο καμια 10αρια μηνες ξαφνικα πιεζω το στηθος μου και εβγαινε γαλα!!! :blink::blink: συνεχιστηκε για 2 μερες αλλα μετα σταματησε. τωρα αυτη δεν ξερω ισως επειδη δεν σταματησε ποτε να θηλαζει να μην της κοπηκε το γαλα?? :dry::dry:

μπελλ αυτο ουτε καν που το σκεφτηκα χιχι :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα το ποστ στο οποίο μας παραπέμπει η Μπέλλα. Βλέπω, οι σκοτωμοί είναι η ειδικότητά μας!

Εγώ δεν έχω παιδιά, έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το θηλασμό. Δεν μπορώ να πω, όμως, ότι μου φάνηκε και εντελώς φυσιολογικό αυτό που είδα. Οι περισσότερες που υποστήριξαν το θηλασμό μέχρι τα 8 ή και μέχρι όποια ηλικία αποφασίσει το παιδί να τον σταματήσει, αναφέρθηκαν σε κοινωνικά πρότυπα στα οποία έχουμε λανθασμένα συνηθίσει, και εξαιτίας αυτών των προτύπων δεν μπορούμε να αποδεχθούμε την εικόνα ενός οκτάχρονου παιδιού να θηλάζει. Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος ζει εντός της κοινωνίας και δεν μπορεί να αποτινάξει από πάνω του την όποια κληρονομιά της. Δε ζει μόνος.

Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για το θηλασμό πέρα από αυτά που διάβασα περιστασιακά σ' αυτό το φόρουμ (όταν και αν μείνω έγκυος θα φροντίσω να μάθω περισσότερα) αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια που γνωρίζει: όσο καιρό θηλάζει ένα παιδί, αποκλείεται να αρρωστήσει; Γιατί ξέρω αρκετά παιδάκια που θηλάζουν και περνάνε το μισό (ή και ολόκληρο) χειμώνα άρρωστα.

Και κλείνω με αυτό: νομίζω το έχω ξαναπεί εδώ μέσα, πάντως η γιαγιά μου είχε μια θεία που μέχρι την έκτη δημοτικού επέστρεφε στο σπίτι της απ' το σχολείο και θήλαζε απ' τη μάνα της. Αυτό έλεγε η γιαγιά μου, δηλαδή, που ήταν περίπου συνομήλικη με τη θεία της, κι εγώ το έχω μάθει απ' τη μητέρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι καθολου αποκρουστικο δεν το βρηκα. Το βρηκα τρυφερο και γλυκο. Καθε μαμα κανει αυτο που θεωρει καλο για τα παιδια της. Ο θηλασμος προσφερει αγαπη και παρηγορια εκτος απο φαγητο. Δεν τα θηλαζει απο πεινα αλλα γιατι τους προσφερει συναισθηματικη καλυψη. Θα μπορουσε να βρει αλλους τροπους βεβαια ομως αυτο θεωρει σωστο κι αυτο κανει! Αλλωστε το γαλα της μαμας παραμενει πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε γαλα! αρα οντως τους προσφερει το καλυτερο. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω γιατι αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι καλυτερα οσες το συγκεκριμενο βιντεο δεν το βρισκουμε τοσο αηδιαστικο η και αποκρουστικο καλυτερα να μην απντησουμε στο συγκεκριμενο ποστ

παντως οι χαρακτηρισμοι καλο θα ηταν αν μπορουσαμε να αποφυγονται υπαρχει μανα εδω μεσα που θηλαζει 4 χρονια οποτε χαρακτηρισμοι οπως μοσχαρακια προσβαλουν

ασχετα αν οι περισοτερες το βρισκουμε υπερβολη να θηλαζει τοσο πολυ χρονικο διαστημα η καθε μανα προσπαθει να κανει οτι θεωρει το καλυτρο για παιδια της

παντως και εγω δεν θα ειχα προβλημα να θηλασω την κορη μου μεχρι τα 3 η και 4 χρονια!! :huh::blush::blush::blush::blush::blush:

μην με βαρεσετε πολυ!!! :unsure::blush::blush::blush::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Διάβασα το ποστ στο οποίο μας παραπέμπει η Μπέλλα. Βλέπω, οι σκοτωμοί είναι η ειδικότητά μας!

Εγώ δεν έχω παιδιά, έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το θηλασμό. Δεν μπορώ να πω, όμως, ότι μου φάνηκε και εντελώς φυσιολογικό αυτό που είδα. Οι περισσότερες που υποστήριξαν το θηλασμό μέχρι τα 8 ή και μέχρι όποια ηλικία αποφασίσει το παιδί να τον σταματήσει, αναφέρθηκαν σε κοινωνικά πρότυπα στα οποία έχουμε λανθασμένα συνηθίσει, και εξαιτίας αυτών των προτύπων δεν μπορούμε να αποδεχθούμε την εικόνα ενός οκτάχρονου παιδιού να θηλάζει. Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος ζει εντός της κοινωνίας και δεν μπορεί να αποτινάξει από πάνω του την όποια κληρονομιά της. Δε ζει μόνος.

Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για το θηλασμό πέρα από αυτά που διάβασα περιστασιακά σ' αυτό το φόρουμ (όταν και αν μείνω έγκυος θα φροντίσω να μάθω περισσότερα) αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια που γνωρίζει: όσο καιρό θηλάζει ένα παιδί, αποκλείεται να αρρωστήσει; Γιατί ξέρω αρκετά παιδάκια που θηλάζουν και περνάνε το μισό (ή και ολόκληρο) χειμώνα άρρωστα.

Και κλείνω με αυτό: νομίζω το έχω ξαναπεί εδώ μέσα, πάντως η γιαγιά μου είχε μια θεία που μέχρι την έκτη δημοτικού επέστρεφε στο σπίτι της απ' το σχολείο και θήλαζε απ' τη μάνα της. Αυτό έλεγε η γιαγιά μου, δηλαδή, που ήταν περίπου συνομήλικη με τη θεία της, κι εγώ το έχω μάθει απ' τη μητέρα μου.

Φυσικα και αρρωσταινουν τα παιδακια που θηλαζουν... Τα περνανε ομως πολυ πιο ηπια και πιο σπανια απο τα παιδακια που δεν θηλαζουν! ;)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

to ligotero pou mporw na pw einai oti einai ahdiastiko to 8eama!kanei polu kako auth h gunaika sta paidia ths xwris isws na to 8elei.vre koritsia..luste mou mia aporia!pws ginetai auth h gunaika na exei akoma na dwsei gala?exei kanei kapoio mwro kai den to edeikse to video?einai afusiko to gunaikeio sth8os na vgazei mhtriko gala enw den exei prohgh8ei egkumounh.an kanw la8os dior8wste me!

Οσο θηλαζει η μητερα δεν της κοβεται το γαλα. Τωρα οσο για την αποψη μου, σαν πρωτη εικονα το βρισκω απλα περιεργο αλλα οχι αποκρουστικο. Νομιζω οτι η αποψη ενος επιστημονα και δη ψυχολογου θα μας εδινε μια πιο σαφη εικονα. Σιγουρα βεβαια η κοινωνια μας δεν δεχεται κατι τετοιο γιαυτο και η εικονα ξενιζει. Αλλα οπου εμπλεκονται ανθρωποι, το θεμα δεν αναλυεται σε δυο γραμμες...ειναι πολυ πιο συνθετο.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurore έγραψε:

an-n έγραψε:

Οσο θηλαζει η μητερα δεν της κοβεται το γαλα. Τωρα οσο για την αποψη μου, σαν πρωτη εικονα το βρισκω απλα περιεργο αλλα οχι αποκρουστικο. Νομιζω οτι η αποψη ενος επιστημονα και δη ψυχολογου θα μας εδινε μια πιο σαφη εικονα. Σιγουρα βεβαια η κοινωνια μας δεν δεχεται κατι τετοιο γιαυτο και η εικονα ξενιζει. Αλλα οπου εμπλεκονται ανθρωποι, το θεμα δεν αναλυεται σε δυο γραμμες...ειναι πολυ πιο συνθετο.

:)[/quote:19gebp15]

Τόνισα και την δική μου αντίληψη επί του θέματος.

Με κάλυψες Aurore! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα ελεγα να επισκευτειτε το λινκ που δινει η Μπελ στην πρωτη σελιδα και να διαβασετε τις επιστημονικα τεκμηριωμενες αποψεις της Αγλαιας. Καλο θα ειναι να μη στεκομαστε σε αυτο το ακραιο παραδειγμα αλλα να ενθαρρυνουμε ολες τις γυναικες να βθηλασουν οσο μπορει η καθεμια.

Διαβαστε, αξιζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

ναι στο θηλασμό, αλλά μεχρι ένα σημείο ρε παιδιά!! οχι και 8 χρονων να θηλάζει!στο ζωικό βασίλειο τα μωρά απογαλακτίζονται οταν πρέπει- αυτο που ειδα ειναι αφύσικο και μπορεί να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα στο παιδι-που σε λιγο μπαίνει στην εφηβεία. ας το βαλει σε ενα ποτήρι αφου θελει τα παιδια της να πινουν το γάλα της...

αλλο τι θα δουμε ...... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θηλαζω τα τελευταια 4 χρονια και τα δυο μου παιδια δηλ δεν σταματησα καθολου στην δευτρη εγκυμοσυνη μου να θηλαζω το πρωτο μου παιδι και οταν γεννησα θηλαζα και τις δυο !! δεν εχω σκοπο να σταματησω να θηλαζω πριν τα 2 2,5 χρονια και μου φανηκε πολυ τραβηγμενο πραγματικα και πολυ εγωιστικο απο μερους της μαμας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...