Μετάβαση σε περιεχόμενο

Efkoloi toketoi! Peite istories!!!


Recommended Posts

οταν λεμε κανενας πονος αυτο ακριβως!!δεν με επιασαν ουτε οι τεχνητοι πονοι ουτε ειχα καν ενα πονακι στην εγκυμοσυνη(τοσο που ειχα φοβηθει μηπως κατι δεν παει καλα)!μιλαμε πληρης αναισθησια!απο τις 8 μεχρι τις 13.30 περιμεναμε με τον αντρα μου στην αιθουσα ωδινων και χαζογελαγαμε!και τελικα μπηκαμε για καισαρικη...η επισκληρηδιος ηταν το πιο δυσκολο κομματι που με πονεσε γιατι ημουνα σφιγμενη και δεν μπορουσε να πετυχει το σημειο ευκολα!μετα στο χειρουργειο μου κοπηκανε τα γελια γιατι δεν ειχα ξαναπερασει ουτε απ εξω απο νοσοκομειο και μολις μου δεσανε τα χερια στο τραπεζι του χειρουργειου οι σφιγμοι πιασανε κοκκινα!ενιωθα σαν γαλοπουλα γεμιστη οταν με ανοιγανε προσπαθουσα να καταλαβω τι κανουν ακριβως μεχρι που ακουσα το πιο παραξενο κλαματακι και ειδα το μπεμπεκακι μου!!!εκει τα ειδα ολα!!!το μουτρακι του ητανε τοσο απαλο οταν το ακουμπησα με την μυτη μου και το ετριψα με το προσωπο μου!!!το ερωτευτηκα απο αυτην την στιγμη το μονο που ηθελα ηταν να το παρω αγκαλιτσα!!!και αυτη η ωραια ατμοσφαιρα διακοπηκε απο την ψιθυριστη ατακα του γιατρου: ωχ δεν χωρανε που θα τα βαλουμε τοσα εντερα???ξαναγυρισα στο συναισθημα της γαλοπουλας και μεχρι να προλαβω να αγχωθω ειχανε τελειωσει αισιως ολα!!!μετρησα λεπτο λεπτο την επομενη ωρα μεχρι να ανεβω στο δωματιο και να δω τον αντρα μου που με φιλησε δακρυσμενος και το μωρο μου που μυριζε τοσο απιστευτα και με κοιταζε με τις ματαρες του ορθανοιχτες!!!αχ συγκινηθηκα!!ειμαι τοσο ευτυχισμενη που πηγανε ολα τοσο καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thetida mou glikeia...emena 11.30 mou spasane ta nera kata tis 12.30 pigame stin kliniki.....1.30 arxisan kati elafria ponakia periodou.....2.30 arxisa na ponaw pio poli kai stis 4.45 gennisa me 5 sprwksimata...bebaia twra ta lew me anesi ekei ourliaza kai fwnaza san palabi...xaxaxxaxa

ax twra ti tha kanw pou plisiazei o kairos kai fobamai ligo...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα με επιασαν οι πονοι γυρω στα μεσανυχτα (οταν λεμε πονοι οπως οταν ειναι να σου ερθει περιοδος). Σηκωθηκα, εκανα ενα μπανιο, καθαρισα λιγο το σπιτι και κατα τις 2 ξυπνησα τον αντρα μου. Κατα τις 4 φτασαμε στο μαιευτηριο. Με κοιτουσανε καλα καλα οι νοσοκομες "Πονατε?"μου λενε "λιγο"απανταω εγω. Παιρνουν τηλ το γιατρο, με ανεβαζουν στην αιθουσα αναμονης, μοε συνδεουν και με τα καλωδιακια μου (για να ακουνε τους παλμους του μωρου). Ακομα πονουσα σαν να εχω περιοδο. Κατα τις 6 ερχεται ο γιατρος. Με εξεταζει, μου λεει οτι αργω ακομα και περιμεεεεενω...Παει 8.30, ξαναερχεται, με ξανακοιταει, μου σπαει τα νερα (δεν καταλαβα τιποτα) και μου βαζει τεχνητους...Στις 8.40 αρχισαν να με πιανουν οι πονοι για τα καλα. Λεω στη μαια να τον φωναξει να μου κανει επισκληριδιο (αουτς...). Ερχεται, μου λεει τωρα γεννας πιανω το κεφαλι παμε στο χειρουργειο. Με πανε, σπρωχνω μια φορα,μου λεει ο γιατρος μη σπρωχνεις αλλο και τσουπ! να η μπουμπου μου!Δεν το καταλαβα οτι βγηκε, την ακουσα να κλαιει! Γεννηθηκε στις 9.00! Αυτο ειναι που λενε με εναν πονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα κοριτσακια μου δεν ηταν γρηγορος αλλα ηταν ευκολος!!!!

Στις 25 ιουνιου του 2009 ενα ζεστο και ομορφο πρωινο ειχα ραντεβου με τον γυναικολογο μου

παω με βλεπει μου κανει υπερυχο ολα μια χαρα λεει γδυσου να σε εξετσω

μου βαζει το χερι (εκεινο το σημειο ηταν το χειροτερο μου)

μου λεει εχεις μια μικρη εξαλειψη μην φυγεθις επειδη εισαι και μακρια μεχρι το βραδυ θα γεννησεις

Ολα ωραια και καλα μου καναν την εισαγωγη σε ενα δωματιο και με αφησαν να φυγω μεχρι το απογευμα να παω μια βολτα να μου λεει μην φας κατι βαρυ οσο πιο ελαφρια τοσο πιο καλα

οκ το απογευμα γυρισαμε κατα τις 7 γιατι οι συσπασεις ειχαν γινει 5λεπτες και μου ξαναβαζει χερι για να δει την διαστολη τραχηλου

στο επιπεδο 2 μου εκανε μεχρι τις 12 περιπου το βραδυ καψονια για να ελενξουν την διαστολη στο 2 ειχε κολλησει ευτηχως μετα τις 12 μου καναν την περιποιησει με το ξυραφακι και το κλισμα και με αφησαν στην ησυχια μου

βρηκα μια σσταση στα 4 και ψιλοκοιμομουν μεχρι τις 6 το πρωι ηρθε μια νοσοκομα με βλεπει τιποτα η διαστολη ειχε παει στο 3 αλλα αυτη τη φορα δεν θυμαμαι να πονεσα με την εξεταση

κατα τις 9 ξυπναω εντελως ηθελα να παω τουαλετα εντρομηη μανα μου που ειχε ερθει φωναζει τις νοσοκομες μου λενε βγες να σε δουμε βγαινω με χιλια βασανα εκει περα σπασαν τα νερα και με τρεχαν στο χειρουργειο μετα απο καποια δευτερολεπτα ερχεται και ο γιατρος μου λεει σπρωξε σπρωχνωμου βαζουν ξυλοκαινη με κοβουν σπρωνω αλλη μια και βγηκε ενα ζαρωμενο πλασμα!!!!!δεν εκλαψε καθολυ

μου εκανε εντυπωση αυτο καθως και το ποσο ασχημουλι ηταν στην αρχη την πρωτη ωρα

μετα οταν μου την εφεραν στο δωματιο δεν μπορουσα να παρω τα ματια μου απο επανω της!!!!!!

δεν εκανα επισκληριδιο τελικα αν και στην αρχη με την εξεταση του δακτυλου ηθελα σαν τρελη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα είμαι σύντομη στην απάντησή μου. Πήγα να κάνω το δεύτερο non-stress και εκεί μου είπανε ότι το παιδί είχε χαμηλούς παλμούς αλλά παράλληλα είχα και διαστολή. Με χαρακτήρισαν επείγον περιστατικό, αμέσως με ξύρισαν, μου έκαναν κλισμα, πεταλούδα, μου σπάσαν τα νερά, έκανα επισκληρίδιο και φυσικά τεχνιτούς πόνους. Μετά το non-stress όλα τα υπόλοιπα κράτησαν 2,5 ώρες, δεν πόνεσα ιδιάιτερα και γέννησα φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον..Με πιανουν οι πονοι πρωι πρωι, λεω πονακια ειναι θα περασουν.Αμ δε ομως.Φευγω γρηγορα για Ιασω γιατι απο εδω που μενω κανω τουλαχιστον 2 ωριτσες.Ωςπου να φτασω να περασει καρδιολογος να με ξυρισουν ισα που προφτασαν.12 και 20 ειχα γεννησει.Ουτε επισκληρηδιο δεν προλαβαν να μου κανουν οι ανθρωποι!Ευχομαι σε ολες τις εγκυουλες να γεννησουν τοσο γρηγορα και καλα οσο εγω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΔΕΥΤΕΡΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΖΩΗΡΟ ΟΣΟ ΠΡΙΝ,ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΜΙΑ ΜΑΙΑ (ΧΕΡΙ!!! ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!) ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 1 ΜΕ 2. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΕΑΝ ΤΟ ΘΕΛΩ. ΕΓΩ ΑΡΝΟΥΜΑΙ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ. ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΙΩΘΩ ΑΠΟ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΚΑΤΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΕ ΑΝΕΣΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΑΡΚΕΤΩ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΘΟΥΜΕ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ Η ΝΑ ΦΑΩ ΠΡΩΙΝΟ. ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ, ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΝΥΧΤΙΚΙΑ ΜΕ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΩ 8!!! ΔΙΑΣΤΟΛΗ. ΚΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ. Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΗΤΑΝ 11 ΠΑΡΑ 20. ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ,ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΛΗΣΜΑ, ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΥΞΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΣΤΙΣ 12 ΠΑΡΑ 20 ΓΕΝΝΗΣΑ. ΣΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΝΕΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!!! ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΟΚΕΤΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!!!!ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!Εγω εφερα στο κοσμο την κουκλιτσα μου πριν 19 ημερες!40+1 ο τραχηλος μακρυς και σκληρος, ειχαμε πει με το γιατρο μου οτι θα πηγαινα στο μαιευτηριο κατα τις 2:00 και 5:30 θα βαζαμε πονους!Καθως ετοιμαζομουν μαζι με τον αντρουλη μου αρχιζω να εχω πονακια, σαν περιοδου αλλα ανα 10λεπτο!Ηρεμοι κ οι δυο παμε στο Λητω αφου με ετοιμαζουν παω στο δωματιο μου για νανι(σιγα που μπορεσα να κοιμηθω) μεχρι να περασει η ωρα κ να με κατεβασουν στην αιθουσα!Οι πονοι ρυθμικα καθε 10 λεπτο μεχρι τις 4:30 που μου εσπασαν τα νερα!!Μεχρι τοτε δεν ειχα πει τιποτα γιατι οι πονοι ηταν πολυ χαλαροι!5:00 με κατεβασαν στην αιθουσα και ξεκινησαμε....8:45 κραταγα οτι πιο πολυτιμο στη ζωη μου στα χερια μου!!Πονεσα λιγο μεχρι την επισκληριδιο αλλα αφου την εκανα ολα ηταν πολυ ευκολα!! :laugh: :laugh: :laugh: Δεν υπαρχει τιποτα πιο υπεροχο, τιποτα πιο μεγαλο, τιποτα τιποτα πιο σπουδαιο απο τη στιγμη που αντικριζεις το παιδακι σου!!Ευχομαι να εχεις μια υπεροχη γεννα κ μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα σας πω για τον δευτερο τοκετο γιατι στον πρωτο...αν σας το πω θα θελετε να χωνεψετε τα μωρα σας :laugh:

λοιπον παμε με ραντεβου στο ιασω στις 6 και 30...τον ορο του πονου μου τον βαλανε στις 8 και 30...πονοι με πιασανε στις 10 οπου και μου σπασανε τα νερα και στις 12 και 5 ειχα το αγγελουδι μου στην αγκαλια μου χωρις ραμματα ...ετσι ευγενικα και ομορφα ηρθε στη νεα του ζωη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...