Μετάβαση σε περιεχόμενο

δασκαλε που διδασκες


Recommended Posts

κοριτσια εχω θεμα σοβαρο με το δασκαλο του ολοημερου δημοτικου. αφησα και εγω τα παιδακια μου στο ολοημερο για να διαβαζουν στο σχολειο και βρηκα στη τσαντα του γιου μου μια κολα α4 με τις λυσεις των ασκησεων των μαθηματικων που τους ειχε βαλει η δασκαλα τους απο το πρωι . τα εγραψε ο δασκαλος απο το ολοημερο για να τα περασουν τα παιδια στο τετραδιο τους.

καταλαβατε τι γινεται? ο ανθρωπος πληρωνεται για να κανει ενισχυτικη διδασκαλια και μολις ενα παιδακι το ζητηση μια επεξηγηση πανω στην ασκηση αυτος πεταει εκει τις λυσεις να ξεμπερδευει.

ηθελα να παω κατευθειαν στον διευθυντη . ο αντρας μου ομως ειπε να πιασω τον ιδιο. τελικα πετυχα την δασκαλα . φρικαρε η γυναικα! ομως μου ελεγε οτι η θεση της ειναι δυσκολη και δεν ξερει πως να το χειριστει . και εγω το ιδιο. δεν ειμαι ανθρωπος που κανω καυγα .και να σας πω επισης οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που το κανε. το κανει σε καθημερινη βαση μου εχουν πει τα παιδια μου ,αλλα πρωτη φορα εχουμε αποδειξεις και μαλιστα με το γραφικο του χαρακτηρα. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιλα με τον δασκαλο του ολοημερου.Αν και αφου το ανεφερες στην δασκαλα θα πρεπε να του μιλησει και η ιδια αφου εχει να κανει με το μαθημα της.

Αλλα συζητα το μαζι του ηρεμα,αν σει οτι ενδιαφερονται οι γονεις μαλλον θα αλλαξει σταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας ειναι μεγαλο λαθος της δασκαλας της ταξης που δεντο συζηταει η ιδια με αυτον. Δεν ειναι θεμα να γινει καυγας, απλως ναγινει μια συζητηση για να ξερετε κ εσεις τι ακριβως γινεται, να του πειτε τι περιμενετε απο αυτον.

Ειναι καλο να τον πιασεις κ να κανεις μια συζητηση μαζι του με ηρεμο υφος.

Επισης δεν ειναι αποδειξη οτι εχετε το φυλο με το γραφικο του χαρακτηρα. Μπορει καλλιστα να σας πει οτι τα εγραψε εκει για να τα εξηγησει στα παιδια και αυτα τα πηραν για να τα αντιγραψουν.

Ηδικη μου αποψη ως εκπαιδευτικος ειναι να πας να πιασεις τον ιδιο κ να του μιλησεις οπως και με τη δασκαλα του. Αν δεις οτι αυτο επαναλαμβανεται να πας να μιλησεις με το διευθυντη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι κανονικά η δασκάλα πρέπει να μιλήσει μαζί του. Αν δεν το κάνει, τότε πιάσε τον εσύ. Αν δεις ότι συνεχίζεται (που είναι και το πιθανότερο), τότε να πας στο διευθυντή. Αλλά, να τονίσεις ότι απλά θέλεις να του κάνουν κάποιες υποδείξεις, μη χάσει και τη δουλειά του ο άνθρωπος με την κρίση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η δασκαλα λεει οτι ειναι λεπτη η θεση της .... και οταν της ειπα τι να κανω να παω στον διευθυντη ? μου ειπε α πα πα θα γινει θεμα. το χαρτι με τα γραμματα του δασκαλου ηταν οι λυσεις των ασκησεων και οχι απλα εξηγησεις. τα παιδια μου λενε οτι αλλες φορες γραφει στον πινακα τις λυσεις και αλλες φορες τους τα λεει εκει να ξεμπερδευει . απο οτι φαινεται ολα τα παιδια εχουν βολευτει με αυτο γιατι ρωτησα τις μαμαδες μηπως εχει πεσει τιποτα στην αντιληψη τους και μου ειπαν οχι , που σημαινει οτι μονο τα δικα μου παιδια μου μιλησαν . και σκεφτομαι οτι αν του μιλησω μπορει να το κοψει με τα δικα μου τα παιδια αλλα να συνεχισει με τα αλλα . το θεμα ειναι να κανει σωστα τη δουλεια του .

πως να του το φερω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικη μου αποψη, ειναι πως εφοσον δε συνεργαζεται η δασκαλα να πας στο διευθυντη! Να του κανει καποια συσταση. Αν και καλο θα ηταν να εχεις κ καποιες αλλες μαμαδες με το μερος σου.

Και δεν καταλαβα, τι απαπαπα θα γινει θεμα? Δεν τα μπορω αλλο αυτα με τα σχολεια, ανδε μπορεις να εισαι σωστος και να μην κανεις τη δουλεια σου, μην ασχολεισαι μαυτο!! Τι λεπτη και χοντρη θεση, τι βλακεις!!! Ντρεπεται να παει να του μιλησει??? Να πας στο διευθυντη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

εχω και αλλα νεα πανω στο θεμα . μιλησα με μια μαμα και μου ειπε οτι και περισι ο δασκαλος μοιραζε τις λυσεις στα παιδια σε φωτοτυπιες και εκεινη πηγε στον διευθυντη και εγινε φασαρια . και της ειπε ο διευθυντης και τι να κανουμε κυρια μου δεν προλαβαινει!!! μου ειπε ακομα οτι δεν πηγε το θεμα η ιδια στην διευθυνση πρωτοβαθμιας επειδη η γυναικα αυτουνου ειναι δασκαλα του παιδιου της στο πρωινο τμημα και δεν θελει να βαλλει στοματι το παιδι της . καταλαβατε τι γινεται ? με τις ευλογιες των συναδερφων του και του διευθυντη και την αδιαφορια (και φοβο) των γονεων αυτος ο ανθρωπος πληρωνεται για να δινει τις λυσεις και να πινει καφε!!! τελεσπαντων εγω αναγκαστικα να τα σταματησω τα παιδια απο το ολοημερο αλλα δεν μου αρεσει αυτη η κοροιδια.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ! ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΣΑΣ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ!

ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!

Ε! ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ!

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 1 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΗΜΕΡΟ!

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΚΟΡΟΊΔΙΑ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΑΡΓΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε! ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ!

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 1 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΗΜΕΡΟ!

Αλήθεια?!?! Απαπαπα.... Και εγώ νόμιζα οτι έχουν και μάθημα γυμναστικής...

Ε ρε τί μας περιμένει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια σοβαρα μιλατε?? :( Τα αμολανε εξω στο ολοημερο?? Τσ τσ τσ τι να πω πια.... Εχει παραγινει το κακο τελικα με μερικους.. Κοριτσια μια καταγγελια καντε στο γραφειο Πρωτοβαθμιας της περιοχης.Απο εκει παει ο Προισταμενος χωρις ειδοποιηση, να εχουν οι κυριοι τις κυρωσεις που τους αξιζουν.

Το ολοημερο εφοσον δε λειτουργει ΣΩΣΤΑ ειναι οντως σκετη κοροιδια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι ερχονται και αλλοι δασκαλοι και τους κανουν υπολογιστες, γυμναστικη , ζωγραφικη. απο αυτους δεν ειχα παραπονο καναν τη δουλεια τους . αυτος ο δασκαλος ομως τιποτα ... ρωταγε ενα παιδακι τι να κανει στην ασκηση και αυτος εδινε κατευθειαν ετοιμη την τροφη. αφου η μικρη μου που παει πρωτη ερχοταν με λυμενα τα μαθηματικα της αλλα δεν ηξερε ποσο κανει 5+2 ή 5+3 κλπ . και απο τη στιγμη που σταματησαμε τα παει καλυτερα στα μαθηματικα. τωρα αν πιασω καποια στιγμη δουλεια ... δεν ξερω τι θα κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...