Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες που γέννησαν Απρίλιο του 2009


Recommended Posts

Γειά σας και απο εμένα εγώ γέννησα 2 Απριλίου 2009

Είμαστε 9500 και 74 πόντους

Δοντάκια ακόμη τίποτα. Στρατά μας την απαγόρευσε ο παιδίατρος και μόνο στο πάρκο στεκόμαστε και κάνουμε βηματάκια. Αλήθεια υπάρχει κάτι άλλο που βοηθά για να περπατούν και να μην τους κρατάμε όλη την ώρα σκυφτές ?

Εμένα με σκάει με την κρεατόσουπα. Φρουτόκρεμα τρώει και δεν τον φτάνει. Κρεατόσουπα μόνο έτοιμη τώρα και αυτή με το ζόρι αλλά θα ξαναξεκινήσω να του φτιάχνω με διάφορες παραλλαγές !

Θα ξεκινήσουμε και γιαούρτι από αύριο εσείς ξεκινήσατε γιαουρτάκι και ποιο ?? Το τρώνε τους αρέσει ή θα δίνουμε μάχη και για αυτό ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 649
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mango έγραψε:

Θα ξεκινήσουμε και γιαούρτι από αύριο εσείς ξεκινήσατε γιαουρτάκι και ποιο ?? Το τρώνε τους αρέσει ή θα δίνουμε μάχη και για αυτό ??

Εμείς γιαουρτάκι θα φάμε από τον άλλο μήνα, οπότε αν είναι να δίνουμε μάχη κι εκεί, την πατήσαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς αυτά βάζουμε. Κάποτε του βάζω και 2 κουταλιές ρυζάλευρο βανίλια για αλλαγή και για να χορτάνει.

Επίσης το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τα μήλα και να τα βράσεις με λίγη κανέλα και να τα λιώσεις μετά. Το κάνει μια φίλη μου που δεν τρώει ούτε αυτής την φρουτόκρεμα !

Εμας το πρόβλημα μας είναι η κρεατοχορτόσουπα το κάθε μωρό έχει τις προτιμήσεις του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Κοριτσάρες μου να σας ρωτήσω κάτι;;;Η τρύπα στο κεφαλάκι τους έχει κλείσει;Εμάς πάντως όχι.

Ούτε εμάς αν κι έχω να το παρατηρήσω καιρό γιατί φοβάμαι να το πιάσω :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια

Πολύ χαίρομαι που τέθηκε το ερώτημα της τρύπας στο κεφαλάκι τους γιατί και εγώ αυτήν την απορία είχα.

Εμείς δοντάκι κανένα ακόμα αλλά μας είπε η παιδίατρος οτι είναι έτοιμα να βγούν σε καμιά εβδομάδα. Κορίτσια τα δόντια προκαλούν διάρροια αλλά για πόσο ξέρετε?

Εδώ και μια εβδομάδα ξεκινήσαμε γιαουρτάκι το Δελτα advance (η παιδιατρος μου είπε αν θέλω να πάρω και το Noulac) το σκέτο και το φαρίν λακτέ ενναλάξ τα οποία τρώει με δυσκολία. Αρχή είναι ακόμα θα δούμε.

Τα μωρά σας ξυπνάνε την νύχτα για φαγητό? Εμένα κορίτσια εδώ και πολύ καιρό ξυπνάει την νύχτα για γάλα γιατί δεν χορταίνει 2-3 φορές. Τι κι αν του δίνω κρέμα 8.30 που είναι βαριά και πριν κοιμηθεί γάλα αυτός συνεχίζει. Χώρια του οτι θα ξυπνήσει στάνταρ άλλες 2 φορές γιατί του έφυγε η πιπίλα και την θέλει. Μικρότερος αυτά δεν τα έκανε τώρα τα ξεκίνησε. Τώρα μου είπε η παιδίατρος να πάρω το Nutricia goodnight το εχει δοκιμάσει καμιά σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ninaki όσον αφορά την φρουτόκρεμα όταν του βάζω πορτοκάλι δεν την τρώει και το έχω αντικαταστήσει με μανταρίνι και ακτινίδιο ενναλάξ αλλά η αλήθεια είναι οτι μια την τρώει και μια οχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου κι εμας η τρυπούλα στο κεφαλάκι δε μας έχει κλείσει ακόμα...Βέβαια δεν έχει καμία σχέση με παλιά..Είναι πολύ μικρότερη, αλλά δεν έχει κλείσει...

Α!!!!!Χθες έσκασαν και τα δυο πάνω δοντάκια της μαζί!!!Αλλά ακόμα δε φαίνονται!

Konstantinast μου εμένα δεν ξυπνάει τη νύχτα από 40 ημερών σχεδόν..Μπορεί όμως κάτι να τον ενοχλεί!!!Ίσως τα δοντάκια του ίσως να μη βολεύεται...

Εμένα μου έκανε 3 μέρες διάρροια και 1 μέρα δεκατάκια πριν 10 μέρες εξαιτίας των πάνω δοντιών...Τα κάτω βγήκαν εντελώς ανώδυνα!

όσο για τη φρουτόκρεμα είναι αλπώς μια φάση..Κι εμένα ενώ τρελαινόταν για την κρέμα για ένα μήνα περίπου την έτρωγε με το ζόρι!!!Τώρα την τρώει πάλι πολύ ευχάριστα!Γιαουρτάκια κι εγώ τα Advance της δίνω..Την πρώτη εβδομάδα ξίνιζε τη μούρη της, αλλά τώρα τρελαίνεται..

επίσης βρε κορίτσια εμένα ο γιατρός δε μου έχει πει να της βάζω πορτοκάλι στη φρουτόκρεμα...Στην αρχή που τον είχα ρωτήσει είχε πει όχι..Λέτε να το έχει ξεχάσει;;;

Είναι δυνατόν να της δίνω αυγό και ακόμα να μην έχει δοκιμάσει πορτοκάλι;;; :dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλα μου και εγώ είμαι της δικής σου αποψης.Να δοκιμάσει πορτοκάλι.Μπορείς να της βάλεις λίγο στη φρουτοκρεμα να δεις αν της αρέσει.

Α, την είδα και αγιοβασιλίτσα.Είναι κούκλα!!!!Καλές γιορτές να έχετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλα όσον αφορά τον ύπνο ο μικρός μας το βράδυ όλο γυρνάει μέσα στην κούνια. Ενώ υπάρχει μπάντα αυτός θα καταφέρει και θα περάσει το ποδαράκι του ανάμεσα στα κάγκελα και ουαααααααα για να του το βγάλουμε. Δεν πολυβολεύεται η αλήθεια είναι αλλα δεν είναι πάρα πολύ νωρίς για κρεβάτι. Παρεπιπτόντως κάνει κάαααααααατι ύπνους ο μπαγάσας στο κρεβάτι μας άλλο πράγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο εμενα

λοιπον πηγαμε και εμεις παιδιατρο

8500 κιλα και 73 ποντους η ζουζου

απο δοντακια ακομα τιποτα

εμεις θα ξεκινησουμε ψαρι αυτη την εβδομαδα και αυγο σε 20 ημερες

μου ειπε να ξεκινησω και πορτοκαλι

η τρυπουλα στη φαφαλιτσα μας δεν εχει κλεισει ακομα

γυρναμε ολο το σπιτι μπουσουλοντας ( παει το πισινο της περα δωθε και τρελενομαι)

ανακαλυψαμε τα συρταρια και σκαρφαλωνει οπου μπορει.

μας μιλαει κιολας μαμαμαμαμαμα, μπαμπαμπαμπαμπα, ταταταταταταατα

ολα αυτα τα ωραια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια...! καταρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

που την βλεπετε αυτην την τρυπα απορρω!! :huh:

μαλλον εγω κανω τα στραβα ματια γιατι φοβαμαι,δεν ξερω,παντως δεν εχω δει τετοια τρυπα στην μικρη μου :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

Ούτε εμάς έκλεισε η τρυπούλα αλλά έκανε διαφορά !!

Ξεκινήσαμε και τα γιαουρτάκια βρήκα της Νestle τα Nestlac φραουλίνο και τα τσακίζει δύο δυο. :cheer: Ευτυχώς που δεν δίνουμε μάχη σ'αυτά και στην φρουτόκρεμα.

Και με το φαγητό κάναμε βελτίωση το Σαββατοκύριακο που πέρασε του έκανα μακαρόνια με κοτόπουλο και τα τσάκισε !! :laugh:

Βρε κορίτσια πείτε μου καμιά συνταγή με μοσχάρι και λαχανικά και ελπίζω να του αρέσει και να μην δίνουμε μάχη. Επίσης αν έχετε και καμιά άλλη συνταγή για γλυκάκι ή κάτι άλλο πείτε μας και εμάς ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μοσχαρακι της το κανω με πατατα καροτο και σελινο ή με ζυμαρικο

βαζω λιγο λαδακι και λιγο λεμονακι

δε μου εχει δημιουργησει προβλημα

αλλες σνταγες δε ξερω

θα ηθελα ομως να ρωτησω τι λαχανικα χρησιμοποιειτε

εγω εχω βαλει πατατα καροτο σπανακι κολοκυθι και σελινο

παντζαρι μπορω να βαλω??αρακα??

εχει κολλησει το μυαλο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ βάζω αρακά και φασολάκια. Επίσης βάζω και αστεράκι και κοφτο μακαρονάκι. Τώρα που μπήκαμε στον 8 ο παιδίατρος είπε οτι μπορεί να φάει αρνί και γαλοπούλα. Τώρα αρχίσαμε μπισκοτόκρεμα και φαρίν λακτέ. Ευτυχώς του αρέσουν!Πέρασαμε και μια ιωσούλα κορίτσια, αλλά ευτυχώς είχε μόνο βήχα και μπούκωμα. Κράτησε περίπου μια εβδομάδα και τον έπρηξα στον ορό τον καημένο!

as1cEUX8v--0010MDAwMHwwMDAxMjM1ZHxPIG1wZW1wb3lsaXMgbWFzIGVpbmFpIA.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω αυριο θα της δωσω ψαρι

για αλλα κρεατα εκτος απο μοσχαρι και κοτοπουλο δε μου εχει πει

μπισκοτοκρεμα δε της δινω

ειναι πολυ γλυκια και δε μου αρεσει αυτο

απο ιωσουλες ευτυχως τιποτα

χαιρουμε ακρας υγειας

με το εμβολιο της γριπης τι κανατε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δίνω κολοκύθι, μπρόκολο, σέλινο, καρότο και γλυκοπατάτα. Σκεφτόμουν η αλήθεια να προσθέσω και σπανάχι και να αφαιρέσω το μπρόκολο για λίγο και γενικα να κάνω λιγες αλλαγές οπόταν θα το δοκιμάσω και έτσι ;)

Αρακά και φασολάκια δεν του έχω βάλει. Ειδικα τα φασολάκια δεν μου τα έχει πολυ προτείνει ο παιδίατρος γιατί δεν έχουν κατι το πολύ ωφέλιμο και προτιμά τα άλλα.

Παντζάρι νομίζω είναι λίγο γρήγορα αλλά καλύτερα ρώτησε τον παιδίατρο.

Επίσης φάγαμε και αρνάκι με λαχανικά και του άρεσε πολύ.

Τώρα τρώμε και μοσχαράκι με μακαρόνια ενώ πριν ήταν με λαχανικά και κοτόπουλο με μακαρόνια και βλέπω ότι του αρέσουν πολύ τα μακαρονάκια :lol:

Στην φρουτόκρεμα χρησιμοποιά καμιά σας βρώμη αλεσμένη ??? Γιατί του έβαζα πολύ λίγο ρυζάλευρο κάποτε αμα εβγενε νερουλή για να πήξει λίγο και για να γλυκάνει λίγο αλλά θέλω να το αποφύγω και άκουσα για την βρώμη έχει καμιά που την δίνει ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!!! Ο μικρος γεννηθηκε τις 27 Μαρτιου, οποτε ελπιζω οτι πιανομαι ε??

Ο μικρος βαφτιστηκε 5 μηνων Αναστασης. Σηκωνεται απο ανασκελα και μπρουμυτα καθιστος, πιανεται απο επιπλα κ περπαταει και ολο κατι λεει! Ακαταλαβιστικα μεν αλλα ολο κατι λεει!

Θυμωνει αν του παρεις το παιχνιδι του, τρελαινεται να αναβει κ να σβηνει το φως, μετα σηκωνει κ το χερακι του προς τα πανω για να μου δειξει τι εκανε, αναβει κ σβηνει την τηλεοραση, οταν ακουσει μουσικη χορευει. Παλαμακια δεν κανει ακομα, ουτε μπουσουλαει. Σερνεται ελαφρως, σηκωνεται στα 4 αλλα δεν μπουσουλαει... Και ηθελα τοσο πολυ :( Οταν παω να του βγαλω τη μπλουζα σηκωνει τα χερακια του και γελαει :P Τι αλλο, ολο κ κατι θα εχω ξεχασει..

Τρωει αχλαδι, μπανανα κ μηλο. Τα πορτοκαλια κανουν το πωπουδακι κατακοκκινο :P και δεν τρωμε. Απο λαχανικα του εχω δωσει σχεδον τα παντα εκτος απο αυτα που ξεκινανε απο Σ. Απο κρεας μονο κοτοπουλο κ μοσχαρακι, η παιδιατρος δε μας αφηνει αλλο κρεας.

Μανγκο του ειχα δοκιμασει βρωμη εγω, κ πριν καν καλα καλα του ακουμπησω το κουταλι στο στομα ξινισε τη μουρη του! Ουτε καν στο στομα του δε θελησε να τη βαλει. Απο 8 μηνων κ μετα επιτρεπεται.

Εμβολιο της γριπης δεν κανουμε (ουτε το παλιο ουτε το καινουριο). Περασε μια μικρη ιωσουλα πριν κανα δυο βδομαδες (ηταν και η πρωτη μας).

Απο κρεμες ετοιμες δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ. Δοκιμασα αλλα δεν τον αρεσει καμια. Το απογευμα του δινω γιαουρτι το Δελτα.

Η τρυπα στο κεφαλι ουτε του μικρου εχει κλεισει.

Εμας το προβλημα μας, το ΜΕΓΑΛΟ, ειναι ο υπνος..... :unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

τι κάνετε;

Την βρώμη από που την παίρνετε; Εγώ έχω πάρει της holle το baby μούσλι. Δεν του έχω προσθέσει ακόμη στη φρουτόκρεμα αλλά το σκέφτομαι μήπως και αλλάξει λιγάκι η γεύση της. Έχουμε ένα μικρό προβληματάκι και δεν μας αρέσει πολύ, τσινίζουμε... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια κι εμείς τα ίδια με τη Λένα τρώμε...Μόνο μοσχαράκι και κοτόπουλο μας επιτρέπει ο γιατρός και από λαχανικά μας έχει απαγορεύσει ό,τι αρχίζει από Σ. Σέλινο, σπανάκι κλπ δεν έχουμε δοκιμάσει ποτέ!!!!Ούτε πορτοκάλι!!Ούτε ψάρι!!

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;;;

Τη βρώμη πού τη βάζετε;;;;Και γιατί;;;; :blush::blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερα, το πορτοκαλι εμεις το εχουμε δοκιμασει δυο φορες, μια στον 6ο μηνα και μια τωρα και το κωλαρακι του γαμπρουλη σου ειχε γινει πουα!! Τωρα μετα το χρονο, δεν του ξαναδινω νωριτερα..

Να σου λυσω και την απορια :Ρ ειχα παρει βρωμη να του βαλω μεσα στη φρουτοκρεμα γιατι ειχε μια περιοδο με τα δοντια του που δεν την ετρωγε με τιποτα, ουτε με μπισκοτο και ειχα δοκιμασει τη βρωμη γιατι ειχα ακουσει πως νοστιμιζει.... Αλλα ο μικρουλης ειχε ακρως αντιθετη αποψη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...