Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγεννητικός έλεγχος


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Βρισκομαι στην 11η εβδομάδα κ πριν λίγες ημέρες έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος...Βρέθηκε χαμηλός αιματοκρίτης 35.8. Ο γιατρός συνέστησε να κάνει και ο σύντροφός μου ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρινης για το στίγμα. Από όσο ξέρω δεν έχω το στίγμα όπως κ οι γονείς μου...άλλωστε κοίταξα περσινες κ πιο παλιες εξετάσεις κ είχα πιο υψηλό αιματοκρίτη εντός φυσιολογικών ορίων πρώτη η φορα ακούω ότι μπορεί να έχω στιγμα...ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ αλλά για να λέει να κανει και ο σύντροφός μου την εξέταση προφανώς κάτι βρίσκει σε εμένα...ίσως δεν θέλει να με αγχώσει τηλεφωνικα...έχει αντιμετωπίσει καμία κατι παρόμοιο? Στις σημειώσεις τ εργαστηρίου λέει απλά "έλεγχος τη αναιμίας και αντιμετώπιση της"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Βρισκομαι στην 11η εβδομάδα κ πριν λίγες ημέρες έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος...Βρέθηκε χαμηλός αιματοκρίτης 35.8. Ο γιατρός συνέστησε να κάνει και ο σύντροφός μου ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρινης για το στίγμα. Από όσο ξέρω δεν έχω το στίγμα όπως κ οι γονείς μου...άλλωστε κοίταξα περσινες κ πιο παλιες εξετάσεις κ είχα πιο υψηλό αιματοκρίτη εντός φυσιολογικών ορίων πρώτη η φορα ακούω ότι μπορεί να έχω στιγμα...ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ αλλά για να λέει να κανει και ο σύντροφός μου την εξέταση προφανώς κάτι βρίσκει σε εμένα...ίσως δεν θέλει να με αγχώσει τηλεφωνικα...έχει αντιμετωπίσει καμία κατι παρόμοιο? Στις σημειώσεις τ εργαστηρίου λέει απλά "έλεγχος τη αναιμίας και αντιμετώπιση της"

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου! Το στίγμα είτε το έχεις είτε όχι δεν το αποκτάς! Οπωτε αν έχεις κάνει εξετάσει και θυμάσαι πως δεν έχεις οκ! Ο αιματοκρίτης γι αυτούς είναι μια ενδηξη ότι μπορεί και να έχεις αλλά δεν υπάρχει λόγος να ανυσυχεις! Γιατί δεν θέλουμε να έχουν και οι δύο και ο άντρας και η γυναίκα οπωτε θα κάνεις εσύ να δεις αν έχεις και αν δεν έχεις δεν χρειάζεται να κάνει κ ο άντρας σου την εξέταση αν έχεις εσύ στίγμα πρέπει να κάνει και ο άντρας σου! Μη σε ανυσυχει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην σε ανησυχεί στην αρχή της εγκυμοσύνης συνήθως πέφτει λιγάκι ο αιματοκρίτη... Τρως σωστά και κάνε σωστά γεύματα και Θρεπτικα...και θα δεις θα ανέβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Με ανησύχησε που ζήτησε εξέταση κ από τον σύντροφό μου...τι να πω..γενικά όλα τα χρονια είμαι τυπική στις εξετάσεις αιματος κανω κάθε χρόνο...εντάξει όχι ηλεκτροφόρηση τις τυπικές που κανουμε όλοι κ ποτέ δεν παρατήρησα κάτι να μην είναι φυσιολογικό ώστε να το ψάξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Βρισκομαι στην 11η εβδομάδα κ πριν λίγες ημέρες έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος...Βρέθηκε χαμηλός αιματοκρίτης 35.8. Ο γιατρός συνέστησε να κάνει και ο σύντροφός μου ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρινης για το στίγμα. Από όσο ξέρω δεν έχω το στίγμα όπως κ οι γονείς μου...άλλωστε κοίταξα περσινες κ πιο παλιες εξετάσεις κ είχα πιο υψηλό αιματοκρίτη εντός φυσιολογικών ορίων πρώτη η φορα ακούω ότι μπορεί να έχω στιγμα...ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ αλλά για να λέει να κανει και ο σύντροφός μου την εξέταση προφανώς κάτι βρίσκει σε εμένα...ίσως δεν θέλει να με αγχώσει τηλεφωνικα...έχει αντιμετωπίσει καμία κατι παρόμοιο? Στις σημειώσεις τ εργαστηρίου λέει απλά "έλεγχος τη αναιμίας και αντιμετώπιση της"

Κοριτσι μου μην αγχώνεσαι εχουμε ακριβως την ιδια τιμη αιματοκρίτη.. απορώ γιατί σου ειπε ο γιατρος σου για το στιγμα. Εγω δυο φορες που εκανα εξετασεις αιματος και τις δυο μου βγηκε χαμηλός αιματοκρίτης και χαμηλά ερυθρά ωστόσο ο γιατρος μου ειπε οτι οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα και αυτο που κοιτανε στην εγκυμοσύνη ειναι να ειναι εντός ορίων η αιμοσφαιρίνη.. η οποια σε μενα ειναι.. εσυ τι τιμες αιμοσφαιρίνης εχεις? Ο αιματοκρίτης λογικό ειναι να πέφτει εξου και ολη η κούραση που νιωθεις το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Viktwria είπε:

Κοριτσι μου μην αγχώνεσαι εχουμε ακριβως την ιδια τιμη αιματοκρίτη.. απορώ γιατί σου ειπε ο γιατρος σου για το στιγμα. Εγω δυο φορες που εκανα εξετασεις αιματος και τις δυο μου βγηκε χαμηλός αιματοκρίτης και χαμηλά ερυθρά ωστόσο ο γιατρος μου ειπε οτι οι εξετασεις μου ειναι μια χαρα και αυτο που κοιτανε στην εγκυμοσύνη ειναι να ειναι εντός ορίων η αιμοσφαιρίνη.. η οποια σε μενα ειναι.. εσυ τι τιμες αιμοσφαιρίνης εχεις? Ο αιματοκρίτης λογικό ειναι να πέφτει εξου και ολη η κούραση που νιωθεις το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης

Είναι εντός ορίων...εκτός από τις S- C-LEPORE που δεν έχουν καν τιμή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Είναι εντός ορίων...εκτός από τις S- C-LEPORE που δεν έχουν καν τιμή...

Αρα εισαι μια χαρα μην αγαγχώνεσαι... κανε την εξεταση εφοαων στο ειπε ο γιατρος αλλα δεν πιστευω πως ειναι κατι.. δεν γνωριζω τον γιατρο σου αλλα απ οτι εχω ακουσει πολλοι σε βαζουν να το κάνεις επειδη ειναι ακριβή η εξέταση αυτη..εσυ μην αγχώνεσαι παντως ολα καλα θα πανε θα το δεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ αντι να ηρεμήσω εσένα αγχωθηκα εγω  ? εστειλα τωρα στον γιατρό μου την ερώτηση αν πρέπει να ανησυχώ.. μολις μου απαντήσει θα σου στειλω τι μου απάντησε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!Που άγχος ρε παιδί μου όμως...κ ακόμα είμαστε στην αρχή!!! τουλάχιστον να βγαίνουν όλα καλά σε όλες μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Βρισκομαι στην 11η εβδομάδα κ πριν λίγες ημέρες έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος...Βρέθηκε χαμηλός αιματοκρίτης 35.8. Ο γιατρός συνέστησε να κάνει και ο σύντροφός μου ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρινης για το στίγμα. Από όσο ξέρω δεν έχω το στίγμα όπως κ οι γονείς μου...άλλωστε κοίταξα περσινες κ πιο παλιες εξετάσεις κ είχα πιο υψηλό αιματοκρίτη εντός φυσιολογικών ορίων πρώτη η φορα ακούω ότι μπορεί να έχω στιγμα...ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ αλλά για να λέει να κανει και ο σύντροφός μου την εξέταση προφανώς κάτι βρίσκει σε εμένα...ίσως δεν θέλει να με αγχώσει τηλεφωνικα...έχει αντιμετωπίσει καμία κατι παρόμοιο? Στις σημειώσεις τ εργαστηρίου λέει απλά "έλεγχος τη αναιμίας και αντιμετώπιση της"

Κούκλα μου, χωρίς να είμαι γιατρός, θεωρώ πως ο αιματοκρίτης σου είναι μια χαρά δεδομένου πως στην εγκυμοσύνη πέφτει.. Έχω το στίγμα κι έχω μόνιμα 30 αιματοκρίτη.. Ο δικός σου είναι μία δύο μονάδες κάτω. Να τρως τροφές πλούσιες σε σίδηρο και πάντα συνδυασμένες με βιταμίνη c ?καλη συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Βρισκομαι στην 11η εβδομάδα κ πριν λίγες ημέρες έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος...Βρέθηκε χαμηλός αιματοκρίτης 35.8. Ο γιατρός συνέστησε να κάνει και ο σύντροφός μου ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρινης για το στίγμα. Από όσο ξέρω δεν έχω το στίγμα όπως κ οι γονείς μου...άλλωστε κοίταξα περσινες κ πιο παλιες εξετάσεις κ είχα πιο υψηλό αιματοκρίτη εντός φυσιολογικών ορίων πρώτη η φορα ακούω ότι μπορεί να έχω στιγμα...ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ αλλά για να λέει να κανει και ο σύντροφός μου την εξέταση προφανώς κάτι βρίσκει σε εμένα...ίσως δεν θέλει να με αγχώσει τηλεφωνικα...έχει αντιμετωπίσει καμία κατι παρόμοιο? Στις σημειώσεις τ εργαστηρίου λέει απλά "έλεγχος τη αναιμίας και αντιμετώπιση της"

Κορίτσι μου το σίδηρο και την φεριτίνη την έλεγξες? Ο αιματοκρίτης πέφτει και αν έχεις έλλειψη σιδήρου και κατα συνέπεια και χαμηλή φεριτινη χωρις να έχει σχέση το στίγμα. Στο λέω γιατί το πέρασα προ εγκυμοσύνης αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η @eirini@ είπε:

Κορίτσι μου το σίδηρο και την φεριτίνη την έλεγξες? Ο αιματοκρίτης πέφτει και αν έχεις έλλειψη σιδήρου και κατα συνέπεια και χαμηλή φεριτινη χωρις να έχει σχέση το στίγμα. Στο λέω γιατί το πέρασα προ εγκυμοσύνης αυτα.

Η αλήθεια είναι δεν βλέπω σίδηρο κ φεριτινη στις εξετάσεις ...στις εξετάσεις προ εγκυμοσύνης ήταν όλα καλά αλλά έχουν περάσει μήνες από τότε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!Που άγχος ρε παιδί μου όμως...κ ακόμα είμαστε στην αρχή!!! τουλάχιστον να βγαίνουν όλα καλά σε όλες μας!!! 

Ολα καλα θα πανε.. ο γιατρος μου ειπε πως δεν εχω την εικονα του στιφματος και πως η ηλεκτροφορηση (δεν εχω ΙΔΕΑ τι ειναι αυτο) στην αρχη ηταν φυσιολογικη.. και να κοιταω μονο αιμοσφαιρίνη, να μην ασχολουμαι με τον αιματοκριτη.. καλα το πιστευω πως μολις γεννηθούν τα μωρακια μας θα εχουνε ακομα μεγαλυτερο άγχος και αμα μεγαλωσουν εκει να δεις.. ειμαι σιγουρη που θα λεμε "τι καλα που ηταν οταν ειμασταν έγκυες και τα ειχαμε συνεχεια μαζι μας και ξεραμε τι μας γίνεται "? προσπάθησε να χαλαρωσεις και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Η αλήθεια είναι δεν βλέπω σίδηρο κ φεριτινη στις εξετάσεις ...στις εξετάσεις προ εγκυμοσύνης ήταν όλα καλά αλλά έχουν περάσει μήνες από τότε ...

Τζαμπα μου φαινεται οτι σε αγχωνει ο γιαττος σου χωρις και εγωνα να ειμαι γιατρος αλλα βλεπω τι λενε και τα κοριτσια πιο πανω.. @Γιάννα 36 κοριτσι μου πως εισαι? Εννοω που το εχεις το στιγμα πως το αντιμετωπίζεις? Τι σου εχει πει ο γιατρός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Η αλήθεια είναι δεν βλέπω σίδηρο κ φεριτινη στις εξετάσεις ...στις εξετάσεις προ εγκυμοσύνης ήταν όλα καλά αλλά έχουν περάσει μήνες από τότε ...

Δες τα λίγο και αυτά, έτσι για να είσαι σίγουρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Τζαμπα μου φαινεται οτι σε αγχωνει ο γιαττος σου χωρις και εγωνα να ειμαι γιατρος αλλα βλεπω τι λενε και τα κοριτσια πιο πανω.. @Γιάννα 36 κοριτσι μου πως εισαι? Εννοω που το εχεις το στιγμα πως το αντιμετωπίζεις? Τι σου εχει πει ο γιατρός?

Καλημέρα! Φεριτινη και σίδηρο έχω, η γενική αίματος (ερυθρά, αιμισφαιρινη κτλ) είναι μόνιμα χαμηλά από μικρό παιδί. Η ηλεκτροφορηση έβγαζε 'αδιευκρινηστο' για το στιγμα κι ο γιατρός λέει θεώρησε πως το έχεις. Filicine μου είπαν να παίρνω μόνιμα αλλά δεν είδα καμιά τρομερή διαφορά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα! Φεριτινη και σίδηρο έχω, η γενική αίματος (ερυθρά, αιμισφαιρινη κτλ) είναι μόνιμα χαμηλά από μικρό παιδί. Η ηλεκτροφορηση έβγαζε 'αδιευκρινηστο' για το στιγμα κι ο γιατρός λέει θεώρησε πως το έχεις. Filicine μου είπαν να παίρνω μόνιμα αλλά δεν είδα καμιά τρομερή διαφορά.. 

Καλο κουραγιο κοπελα μου τι να πω? Μηπως να ρωταγες και αλλον γιατρο.??

Επεξεργάστηκε από Viktwria
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου εγώ θα σου πω το εξης διανιω την 14 εβδομαδα κύησης μου εγω που έχω στίγμα ο αιματοκρίτης μου ηταν 33 πριν την εγκυμοσύνη λογο πρώτου τριμήνου και αρκετά δύσκολο για εμένα επεσαι κατα πολύ ο αιματοκρίτης μου στα 27,7 ο γιατρός μου μου συνέστησε σίδηρο και φιλισιν οποτε εγώ τον αιματοκρίτη σου δεν τον βλέπω και τόσο χαλιά όσο για το στίγμα το δικό μου ηταν κληρονομικο απο τον μπαμπά μου γιατί πολύ σπάνιο να εχεις στίγμα αν δεν έχει κάποιος απο τους γονείς ... Βαιβαια για να σου συνέστησε ο γιατρός σου εξετάσεις κάτι παραπανω θα ξέρει οποτε καλη επιτυχία και μην ανχονεσαι :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Αρα εισαι μια χαρα μην αγαγχώνεσαι... κανε την εξεταση εφοαων στο ειπε ο γιατρος αλλα δεν πιστευω πως ειναι κατι.. δεν γνωριζω τον γιατρο σου αλλα απ οτι εχω ακουσει πολλοι σε βαζουν να το κάνεις επειδη ειναι ακριβή η εξέταση αυτη..εσυ μην αγχώνεσαι παντως ολα καλα θα πανε θα το δεις :)

Δε η εξέταση είναι δωρεαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά δεν κατανοώ το άγχος σας ως αναφορά αυτή την εξέταση..Δύο παιδιά έκανα κ πριν τη γέννηση τους λόγω εξωσωματικής έγινε ο προγεννητικός..πριν βιαστεί κάποια να πει α επειδή θα πήγαινες με εξωσωματική να πω πως καμία σχέση..ο γυναικολόγος μου όταν παντρεύτηκα μου έκανε πλήρη έλεγχο..για αυτό λέγεται προγεννητικός άσχετα με το ότι στην Ελλάδα συνήθως γίνεται με την κύηση.. εγώ έχω το στίγμα κ πιστέψτε με δεν το ξέρεις κανένας από τους δύο γονείς μου..ο πατέρας μου το ζει .το ψάξε μετά...οπότε έκανε κ ο άντρας μου..η εξέταση γίνεται δωρεάν στο λαϊκό κ κανονικά θα έπρεπε όλοι μας να την κάνουμε..

Εκτός από αυτήν βασική είναι κ η κυστική ίνωση που επίσης πια έχει μπει στον ΕΟΠΥΥ .τότε την πληρώναμε..

Όλα αυτά ο γιατρός τα βάζει για έλεγχο..επίσης το στίγμα δε φαίνεται μόνο από χαμηλό αιματοκρίτη( εγώ 40 είχα) φαίνεται κ από αυξημένα ερυθρά κ από άλλες εξετάσεις..μπορεί κ από τίποτα κ απλά να θέλει να δει εάν έχει ο σύζυγος κ αν υπάρχει περίπτωση να το κληρονομήσει το παιδάκι..δεν επηρεάζει σε κάτι προς θεού .άδικα άγχος ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Πραγματικά δεν κατανοώ το άγχος σας ως αναφορά αυτή την εξέταση..Δύο παιδιά έκανα κ πριν τη γέννηση τους λόγω εξωσωματικής έγινε ο προγεννητικός..πριν βιαστεί κάποια να πει α επειδή θα πήγαινες με εξωσωματική να πω πως καμία σχέση..ο γυναικολόγος μου όταν παντρεύτηκα μου έκανε πλήρη έλεγχο..για αυτό λέγεται προγεννητικός άσχετα με το ότι στην Ελλάδα συνήθως γίνεται με την κύηση.. εγώ έχω το στίγμα κ πιστέψτε με δεν το ξέρεις κανένας από τους δύο γονείς μου..ο πατέρας μου το ζει .το ψάξε μετά...οπότε έκανε κ ο άντρας μου..η εξέταση γίνεται δωρεάν στο λαϊκό κ κανονικά θα έπρεπε όλοι μας να την κάνουμε..

Εκτός από αυτήν βασική είναι κ η κυστική ίνωση που επίσης πια έχει μπει στον ΕΟΠΥΥ .τότε την πληρώναμε..

Όλα αυτά ο γιατρός τα βάζει για έλεγχο..επίσης το στίγμα δε φαίνεται μόνο από χαμηλό αιματοκρίτη( εγώ 40 είχα) φαίνεται κ από αυξημένα ερυθρά κ από άλλες εξετάσεις..μπορεί κ από τίποτα κ απλά να θέλει να δει εάν έχει ο σύζυγος κ αν υπάρχει περίπτωση να το κληρονομήσει το παιδάκι..δεν επηρεάζει σε κάτι προς θεού .άδικα άγχος ..

Θα συμφωνήσω ότι πρέπει όλα τα κορίτσια να κάνουν έναν προγεννητικό με το που ξεκινούν τις προσπάθειες για παιδάκι για να μην αγχώνονται άδικα μετά!!Κάποια δν αλλάζουν όπως αντισώματα ερυθράς,ομάδα αίματος,στίγμα!!!Αρα θα γίνουν μια φορά οκ!!Να σε ρωτήσω κάτι?Ο γυναικολόγος μπορεί να γράψει την κυστική ίνωση κ να την κάνουμε σε μικροβιολογικό έξω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2018 at 3:38 ΜΜ, ο/η marillia είπε:

Θα συμφωνήσω ότι πρέπει όλα τα κορίτσια να κάνουν έναν προγεννητικό με το που ξεκινούν τις προσπάθειες για παιδάκι για να μην αγχώνονται άδικα μετά!!Κάποια δν αλλάζουν όπως αντισώματα ερυθράς,ομάδα αίματος,στίγμα!!!Αρα θα γίνουν μια φορά οκ!!Να σε ρωτήσω κάτι?Ο γυναικολόγος μπορεί να γράψει την κυστική ίνωση κ να την κάνουμε σε μικροβιολογικό έξω?

Nαι μπορεί αρκεί να βρεις να συνεργάζεται με ΕΟΠΥΥ..το κράτος ωστόσο δίνει μόνο ένα ποσοστό κυστικής .βρες ένα μικροβιολογικό που να δέχεται να πληρώσεις το υπόλοιπο ποσοστό ώστε να Σάι καλυμμένη..επιπλέον θα την κάνεις μόνο εσύ η ο άντρας σου..μόνο αν βγει ένας θετικός την κάνει ο αλλος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...