Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εργοδότης και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Ηθελα να ανοιξω ενα θεμα που φαινεται πως θα με απασχολησει. Το προβλημα ειναι η εργοδοσία. Πριν μεινω εγκυος ειχαμε συμφωνησει να μετακινηθω απο τη θεση μου σε αλλη ,όμως τωρα που ειμαι εγκυος δεν γινεται να ρισκαρω καθως η αλλη θεση ειναι σωματικα κουραστικη.

Του το ειπα και ξεκινησε να λεει πως η παλια μου θεση χαθηκε γιατι ηδη προσελαβε αλλη και δε γινεται να παρει το λογο του πισω. (αυτα με διαφορα 10 ημερων)

Εγω δουλευω σε αυτον αρκετα χρονια και εχω καλυψει πολλες φορες αλλες εγκυες και λεχωνες. Ο ιδιος λεει τωρα οτι θα σκεφτει τι θα κανει αλλα με τον τροπο του ολο με πιεζει...

Δε γινεται να ρισκαρω στο 1ο τριμηνο ειδικα αλλά και γενικα και δε θελω κιολας! 

Ποια η γνωμη σας; Τι με συμβουλευετε;

Να σημειωσω πως ψυχολογικα ολο αυτο με ενοχλει πολυ και δεν εχω ηρεμια κι ολα αυτα για 300 ευρω part time.

Σημερα ακουσα και καρδουλα...Δε γινεται να στενοχωριεμαι για αυτα τωρα και να τα μεταδιδω στο εμβρυο!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η melisanthi drakou είπε:

Ηθελα να ανοιξω ενα θεμα που φαινεται πως θα με απασχολησει. Το προβλημα ειναι η εργοδοσία. Πριν μεινω εγκυος ειχαμε συμφωνησει να μετακινηθω απο τη θεση μου σε αλλη ,όμως τωρα που ειμαι εγκυος δεν γινεται να ρισκαρω καθως η αλλη θεση ειναι σωματικα κουραστικη.

Του το ειπα και ξεκινησε να λεει πως η παλια μου θεση χαθηκε γιατι ηδη προσελαβε αλλη και δε γινεται να παρει το λογο του πισω. (αυτα με διαφορα 10 ημερων)

Εγω δουλευω σε αυτον αρκετα χρονια και εχω καλυψει πολλες φορες αλλες εγκυες και λεχωνες. Ο ιδιος λεει τωρα οτι θα σκεφτει τι θα κανει αλλα με τον τροπο του ολο με πιεζει...

Δε γινεται να ρισκαρω στο 1ο τριμηνο ειδικα αλλά και γενικα και δε θελω κιολας! 

Ποια η γνωμη σας; Τι με συμβουλευετε;

Να σημειωσω πως ψυχολογικα ολο αυτο με ενοχλει πολυ και δεν εχω ηρεμια κι ολα αυτα για 300 ευρω part time.

Σημερα ακουσα και καρδουλα...Δε γινεται να στενοχωριεμαι για αυτα τωρα και να τα μεταδιδω στο εμβρυο!

 

 

Βρε καλό μου. Ωραία. Είπε θα σκεφτεί τί θα κάνει. Αν σου βρει λύση, οκ. Αν δεν σου βρει και φύγεις, μη σκάσεις κιόλας. Δεν ήταν και η φοβερή ευκαιρία που άλλη δεν υπάρχει και θα σε εξασφάλιζε στη ζωή σου. Που και να ήταν, πάλι δεν διακινδυνεύεις το εμβρυάκι σου. Προτίμησε να στερηθείς τα λεφτά αυτά από κάπου αλλού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Dimaki83 είπε:

Βρε καλό μου. Ωραία. Είπε θα σκεφτεί τί θα κάνει. Αν σου βρει λύση, οκ. Αν δεν σου βρει και φύγεις, μη σκάσεις κιόλας. Δεν ήταν και η φοβερή ευκαιρία που άλλη δεν υπάρχει και θα σε εξασφάλιζε στη ζωή σου. Που και να ήταν, πάλι δεν διακινδυνεύεις το εμβρυάκι σου. Προτίμησε να στερηθείς τα λεφτά αυτά από κάπου αλλού.

Σωστα το λες απλα γενικα εχω χυσει πολυ ιδρωτα εκει μεσα και με πιανει το παραπονο. Επρεπε να χαιρω αλλης μεταχειρισης... ειδικα οταν εχω ευνοησει κοσμο και κοσμακι.Αχαριστια!

Ευκαιρια σιγουρα δεν ειναι απλα ειναι ενα χαρτζιλικι για βενζινη και καφε...δεν εχω αλλο εισοδημα η ιδια.

Ο κλαδος μου ειναι χαλια αμα φυγω απο κει παντου ειναι τρισχειροτερα ειναι μικρη η αγορα.. ?

Δε θα ρισκαρω το εμβρυακι μουοχι απλα πολυ μου τη δινει. Αυτα συμβαινουν γιατι ειμαι ηπιων τονων και δε δαγκωνω οπως οι αλλες που τις φοβαται (!)

Επισης εχω την εντυπωση πως δεν γινεται να απολυσει εγκυο. Ετσι δεν ειναι?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melisanthi drakou είπε:

Σωστα το λες απλα γενικα εχω χυσει πολυ ιδρωτα εκει μεσα και με πιανει το παραπονο. Επρεπε να χαιρω αλλης μεταχειρισης... ειδικα οταν εχω ευνοησει κοσμο και κοσμακι.Αχαριστια!

Ευκαιρια σιγουρα δεν ειναι απλα ειναι ενα χαρτζιλικι για βενζινη και καφε...δεν εχω αλλο εισοδημα η ιδια.

Ο κλαδος μου ειναι χαλια αμα φυγω απο κει παντου ειναι τρισχειροτερα ειναι μικρη η αγορα.. ?

Δε θα ρισκαρω το εμβρυακι μουοχι απλα πολυ μου τη δινει. Αυτα συμβαινουν γιατι ειμαι ηπιων τονων και δε δαγκωνω οπως οι αλλες που τις φοβαται (!)

Επισης εχω την εντυπωση πως δεν γινεται να απολυσει εγκυο. Ετσι δεν ειναι?

 

Έχες απόλυτο δίκιο, σε νιώθω γιατί έχω βρεθεί και γω σε τέτοιες συνθήκες εργασίας και είμαι και εγώ άνθρωπος που δεν δαγκώνει και με πιάνουν κορόϊδο μια ζωή. Και ίσως δεν είναι καλή περίοδος να αρχίσεις τώρα τα δαγκώματα, γιατί θα ταραχτείς πολύ.

Εφόσον είσαι αορίστου χρόνου, φυσικά και δεν μπορεί να σε απολύσει. Απλά φρόντισε να σου γράψει ένας γιατρός μία αναρρωτική για να ηρεμήσεις αυτές τις πρώτες κρίσιμες εβδομάδες. Δεν μπορεί να σου κάνει κανείς τίποτα. Πάνω από όλα το μικράκι που δεν φταίει σε τίποτα και εξαρτάται αποκλειστικά από σένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλημέρα κοπέλα μου! Με το καλό το μωράκι σου, καλή εγκυμοσύνη να έχεις! Όσον αφορά την δουλειά, δεν συντρέχει λόγος άγχους γιατί όπως είπε και η άλλη κοπέλα ούτε αμάν τα λεφτά είναι ούτε η καριέρα! Και φυσικά μην του κάνεις την χάρη να παραιτηθείς γιατί βούτυρο στο ψωμί του! Στην θέση σου θα τραβούσα μια επαπειλούμενη κύηση - παρότι είμαι εκ διαμέτρου αντίθετη σε αυτά - αλλά αφού βλέπεις ότι δεν συννενοείται άσε να σε πληρώνει το ΙΚΑ και να κάθεσαι σπίτι σου και να ψάχνει αυτός την άκρη πως θα κάνει την δουλειά του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@melisanthi drakou Καλημέρα !

Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο post, η νομοθεσία υπέρ της προστασίας μητρότητας είναι πολύ αυστηρή. Αρχικά να σου πω ότι δεν του επιτρέπει ο νόμος οποιαδήποτε τυχόν καταγγελία της σύμβασης. Επίσης δεν του επιτρέπει ο νόμος οποιαδήποτε δυσμενή μεταβολή των όρων εργασίας σου, πχ μεταβολή της περιγραφής θέσης εργασίας όπως μας λες. Ειδικά στην παρούσα φάση που είσαι έγκυος και η μεταβολή αυτή επιφέρει δυσμενείς συνθήκες εργασίας για εγκυμοσύνη. Προσπάθησε να του το εξηγήσεις ευγενικά. Στην περίπτωση που δεν ανταποκριθεί όπως οφείλει, τότε θα αναγκαστείς να ζητήσεις αναρρωτική από τον γιατρό σου για επαπειλούμενη κύηση για να προστατεύσεις την κύηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πολυ σωστα τα λετε αυτα πρεπει να κανω ακριβως!

Βεβαια ειμαι σιγουρη οτι και με αναρρωτικη θα με παιρνουν τηλ και θα λενε δουλεψε ή θα ε αγχωνουν ποτε θα γυρισω και θα λενε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ;

νομιζω οτι δε πρεπει να τους τη χαρισω παλι...χαζη με εχουν οχι καλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν χρειάζεται να σε αγχώνουν. Πολύ ευγενικά θα τους πεις ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα να επιστρέψεις στην θέση εργασίας που ήσουν μιας και δεν απειλείται η εγκυμοσύνη σου εκεί. Οπότε ή θα δεχτούν την απουσία σου γενικότερα μέσω της αναρρωτικής ή θα σε αφήσουν στην θέση σου. Επίσης θα τους περιγράψεις ότι όλα αυτά έχουν να κάνουν με τις συστάσεις και τις οδηγίες που σου δίνει ο γιατρός σου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2018 at 8:37 ΠΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Κοριτσια πολυ σωστα τα λετε αυτα πρεπει να κανω ακριβως!

Βεβαια ειμαι σιγουρη οτι και με αναρρωτικη θα με παιρνουν τηλ και θα λενε δουλεψε ή θα ε αγχωνουν ποτε θα γυρισω και θα λενε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ;

νομιζω οτι δε πρεπει να τους τη χαρισω παλι...χαζη με εχουν οχι καλη

Κοριτσακι μου εσυ θα κοιταξεις εσενα και το νινι αυτη τη στιγμη.Ημουν στη θεση σου και μαλιστα μενω στο εξωτερικο που υποτιθεται ειναι καλυτερες οι συνθηκες εργασιας.9βδομ αρχισα να χω αιμα και πηρα αναρρωτικη γιατι η εντολη του γιατρου ηταν ξαπλα και να σηκωνομαι μονο για τουαλετα.Πηρα στη δουλεια και το ειπα στη μανατζερ (γυναικα με δυο παιδια παρακαλω) και απο τον νομο δε μπορουσε να κανει κατι αλλα ξες τι εκανε??Με επαιρνε καθε 3μερες τηλ να μου πει να κοψω την αναρρωτικη και της ελεγα οτι δε πηρα αναρρωτικη ετσι γιατι ηθελα.ειμαι ξαπλα σε ενα κρεβατι και αυτη συνεχιζε ωσπου εληξε το συμβολαιο μου(δεν ηταν αοριστου) και φυσικα δε μου το ανανεωσε ενω ηξερε οτι εχασα και το μωρο.Θελω να σου πω οτι δεν αξιζει να χαλιεσαι για τιποτα τωρα.Το ξερω οτι ειναι δυσκολο και νιωθεις αδικια.Και γω ενιωσα θυμο μεγαλο γιατι δε σεβαστηκαν ουτε το οτι εχασα το μωρο μου.Εσενα και το μωρο θα κοιτας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το παίζω υπεράνω χρημάτων αλλά αν ήταν να μου κάνουν τα ίδια με το cecilaki, τότε ειδικά για μια τόσο χαμηλόμισθη δουλειά, θα άφηνα τις αναρρωτικές και απλά θα σηκωνόμουν και θα έφευγα και σε περίπτωση ανάγκης θα έβρισκα μία άλλη απασχόληση ακόμα και από το σπίτι (πχ δακτυλογραφήσεις). Θα έκοβα κάθε επαφή.

Αν ήταν τώρα μία δουλειά υψηλόμισθη ή έστω πλήρης απασχόληση με καλούτσικα ή κανονικά λεφτά, τότε θα το χειριζόμουν διαφορετικά. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση, αν είναι να μου σπάσουν τα νεύρα με τηλέφωνα και emai, άντε γεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2018 at 10:00 ΜΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Ηθελα να ανοιξω ενα θεμα που φαινεται πως θα με απασχολησει. Το προβλημα ειναι η εργοδοσία. Πριν μεινω εγκυος ειχαμε συμφωνησει να μετακινηθω απο τη θεση μου σε αλλη ,όμως τωρα που ειμαι εγκυος δεν γινεται να ρισκαρω καθως η αλλη θεση ειναι σωματικα κουραστικη.

Του το ειπα και ξεκινησε να λεει πως η παλια μου θεση χαθηκε γιατι ηδη προσελαβε αλλη και δε γινεται να παρει το λογο του πισω. (αυτα με διαφορα 10 ημερων)

Εγω δουλευω σε αυτον αρκετα χρονια και εχω καλυψει πολλες φορες αλλες εγκυες και λεχωνες. Ο ιδιος λεει τωρα οτι θα σκεφτει τι θα κανει αλλα με τον τροπο του ολο με πιεζει...

Δε γινεται να ρισκαρω στο 1ο τριμηνο ειδικα αλλά και γενικα και δε θελω κιολας! 

Ποια η γνωμη σας; Τι με συμβουλευετε;

Να σημειωσω πως ψυχολογικα ολο αυτο με ενοχλει πολυ και δεν εχω ηρεμια κι ολα αυτα για 300 ευρω part time.

Σημερα ακουσα και καρδουλα...Δε γινεται να στενοχωριεμαι για αυτα τωρα και να τα μεταδιδω στο εμβρυο!

 

 

Επέτρεψε μου να σου πω την γνώμη μου. Δεν μπορείς να τους πιέσεις να μην κανουν την αλλαγη που ειχατε συμφωνήσει.Είναι θέμα καλής θέλησης κ εάν δεν την έχουν δεν μπορείς να επιμένεις.ειδικά αν έχουν πάρει άλλο άτομο για την προηγούμενη θέση.τα λεφτά είναι λίγα για να ασχολείσαι έτσι.αν όχι στον κλάδο σου νομίζω κάπου αλλού θα μπορείς να τα βρεις με λίγη καλή θέληση.αν κ τωρα σε φάση εγκυμοσύνης δεν μπορεί να σε διώξει.γνώμη μου κάνε ότι σου λένε και εάν δεν αισθανθείς καλά πάρε αναρρωτικές.δεν αξίζει να χαλιέσαι. προτεραιότητα έχει το μωρό σου κ ειδικά για 300/μήνα. κάνε ότι χρειάζεται για να είσαι ήρεμη κ μην κοιτάς τριγύρω.αυτά θα έχεις όλο το χρόνο να τα λύσεις όταν με το καλό γυρίσεις από άδεια μητρότητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Cecilaki είπε:

Κοριτσακι μου εσυ θα κοιταξεις εσενα και το νινι αυτη τη στιγμη.Ημουν στη θεση σου και μαλιστα μενω στο εξωτερικο που υποτιθεται ειναι καλυτερες οι συνθηκες εργασιας.9βδομ αρχισα να χω αιμα και πηρα αναρρωτικη γιατι η εντολη του γιατρου ηταν ξαπλα και να σηκωνομαι μονο για τουαλετα.Πηρα στη δουλεια και το ειπα στη μανατζερ (γυναικα με δυο παιδια παρακαλω) και απο τον νομο δε μπορουσε να κανει κατι αλλα ξες τι εκανε??Με επαιρνε καθε 3μερες τηλ να μου πει να κοψω την αναρρωτικη και της ελεγα οτι δε πηρα αναρρωτικη ετσι γιατι ηθελα.ειμαι ξαπλα σε ενα κρεβατι και αυτη συνεχιζε ωσπου εληξε το συμβολαιο μου(δεν ηταν αοριστου) και φυσικα δε μου το ανανεωσε ενω ηξερε οτι εχασα και το μωρο.Θελω να σου πω οτι δεν αξιζει να χαλιεσαι για τιποτα τωρα.Το ξερω οτι ειναι δυσκολο και νιωθεις αδικια.Και γω ενιωσα θυμο μεγαλο γιατι δε σεβαστηκαν ουτε το οτι εχασα το μωρο μου.Εσενα και το μωρο θα κοιτας

Πωπω ανατριχιασα. Ηρωας εισαι που δε πηγες με το καλασνικοφ....

Τι απαισια ακαρδη γυναικα να σου φερθει ετσι! Λυπαμαι πολυ και για την απωλεια σου...

Ξερω πραγματι οτι και στο εξωτερικο τα ιδια χαλια εχουν συν οτι ειναι χειροτεροι ιατροι!

Καλυτερα που δε στο ανανεωσε...μακρια απο το παλιοτοξικο της περιβαλλον, ουτε εσυ θα αντεχες να βλεπεις τη φατσα της.

πολυ κριμα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dimaki83 είπε:

Δεν το παίζω υπεράνω χρημάτων αλλά αν ήταν να μου κάνουν τα ίδια με το cecilaki, τότε ειδικά για μια τόσο χαμηλόμισθη δουλειά, θα άφηνα τις αναρρωτικές και απλά θα σηκωνόμουν και θα έφευγα και σε περίπτωση ανάγκης θα έβρισκα μία άλλη απασχόληση ακόμα και από το σπίτι (πχ δακτυλογραφήσεις). Θα έκοβα κάθε επαφή.

Αν ήταν τώρα μία δουλειά υψηλόμισθη ή έστω πλήρης απασχόληση με καλούτσικα ή κανονικά λεφτά, τότε θα το χειριζόμουν διαφορετικά. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση, αν είναι να μου σπάσουν τα νεύρα με τηλέφωνα και emai, άντε γεια...

Εχω εξελιξεις τις παραθετω σε επομενο μηνυμα για να το δουν ολα τα κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοριτσια ΝΙΚΗΣΑΜΕ!

Ξαφνικα σημερα, βρεθηκε λυση και ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ μια χαρα μου ειπαν να γυρισω στη δουλεια μου οπως πριν! 

Αυτο συνεβη υστερα απο μιτινγκ στο οποιο συζητησαν- οπως εμαθα -για την επαπειλουμενη και το φοβο να τους την κατσω και βρηκαν ΞΑΦΝΙΚΑ τη λυση!

Στο τηλ μαλιστα μου ειπαν οτι φοβουνται μηπως κατι παει στραβα και .....πρεπει να φυγω  νωριτερα!

Και λεω εγω οχι οχι ...

Ε πειτε μου τωρα! Με πιεζαν απλα να δουν αμα με τουμπαρουν, ειδαν οτι δε τους παιρνει γιατι αγριεψα , καταλαβαν που το παω και ξαφνικα ολα τελεια.

Δικαιωθηκα αλλα και παλι αυτο ειναι αχαριστια! Ευτυχως το μωρακι ειναι καλα και προχωραμε....μου φυγε ακομη ενα βαρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@melisanthi drakou  χάρηκα πολύ για την ευχάριστη εξέλιξη ! Να θυμάσαι ότι η νομοθεσία είναι σε κάθε περίπτωση με το μέρος σου ! Ο εργοδότης είναι με δεμένα τα χέρια, δεν μπορεί να κάνει τίποτα ! Το μόνο που μπορεί και οφείλει να κάνει είναι να σε διευκολύνει σε κάθε περίπτωση ! Δεν είναι ότι άλλαξαν γνώμη, απλά ενημερώθηκαν ίσως από το νομικό τους τμήμα για τις υποχρεώσεις τους !

Ευχομαι από δω και πέρα να είσαι ήρεμη και ευτυχισμένη ! Να επικεντρωθείς στο θαυματάκι σου και να μην σε απασχολεί τίποτα !!! Σε περίπτωση που έχεις οποιαδήποτε απορία , μη διστάσεις να με ρωτήσεις μιας και επαγγελματικά αυτό είναι το αντικείμενο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/8/2018 at 9:40 ΠΜ, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

@melisanthi drakou  χάρηκα πολύ για την ευχάριστη εξέλιξη ! Να θυμάσαι ότι η νομοθεσία είναι σε κάθε περίπτωση με το μέρος σου ! Ο εργοδότης είναι με δεμένα τα χέρια, δεν μπορεί να κάνει τίποτα ! Το μόνο που μπορεί και οφείλει να κάνει είναι να σε διευκολύνει σε κάθε περίπτωση ! Δεν είναι ότι άλλαξαν γνώμη, απλά ενημερώθηκαν ίσως από το νομικό τους τμήμα για τις υποχρεώσεις τους !

Ευχομαι από δω και πέρα να είσαι ήρεμη και ευτυχισμένη ! Να επικεντρωθείς στο θαυματάκι σου και να μην σε απασχολεί τίποτα !!! Σε περίπτωση που έχεις οποιαδήποτε απορία , μη διστάσεις να με ρωτήσεις μιας και επαγγελματικά αυτό είναι το αντικείμενο μου. 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!το εκτιμω πολυ!!!

Τις καλυτερες ευχες μου δωσες...νομιζω τωρα θα ηρεμησω..και κατι αλλα που ειχα λυθηκαν και ολα καλα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2018 at 9:37 ΠΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Κοριτσια πολυ σωστα τα λετε αυτα πρεπει να κανω ακριβως!

Βεβαια ειμαι σιγουρη οτι και με αναρρωτικη θα με παιρνουν τηλ και θα λενε δουλεψε ή θα ε αγχωνουν ποτε θα γυρισω και θα λενε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ;

νομιζω οτι δε πρεπει να τους τη χαρισω παλι...χαζη με εχουν οχι καλη

Γεια σου κοριτσι μου και καταρχας να εχεις μια καλη εγκυμοσύνη... :) να μην σε ταραζουν και το τι θα κανουν δεν ειναι δικη σου δουλεια απαξ και βγεις με αναρωτικη αδεια.. ειτε σε περνουν τηλεφωνο ειτε οχι η απαβτηση σου πρεπει να ειναι μια "μου απαγορευσε ο γιατρος οποιαδήποτε εργασια και μου ειπε να μεινω στο κρεβατι, δεν μπορω να ρισκαρω το μωρο μου" απο και και περα εφοσων αυτος εξ αρχης δεν θέλησε να σου φερθει ανθρώπινα δεν ειναι δικο σου θεμα αν θα βρει καποιον να σε καλειψει... μην ξεχνας πως οτι κανεις πανω απ ολα τωρα το κανεις για το μωρο σου. Αυτο ειναι που εχει προτεραιότητα!! Καλη επιτυχία σιυ ευχομαι οτι και αν αποφασίσεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/8/2018 at 7:21 ΜΜ, ο/η melisanthi drakou είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!το εκτιμω πολυ!!!

Τις καλυτερες ευχες μου δωσες...νομιζω τωρα θα ηρεμησω..και κατι αλλα που ειχα λυθηκαν και ολα καλα!!!

 

Σου απαντησα με το ποιο πανω μηνυμα χωρις να φτασω στο τελος της συνομιλίας οποτε οπως καταλαβαινεις τωρα ειδα οτι τελικα βρέθηκε λύση ? πολυ χαίρομαι και μακάρι οντως μεχρι το τελος να σου φερθουν καλα και να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσύνη :) αναμένουμε νεα σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; 
Με προσέλαβαν το Μάρτη σε καινούρια δουλειά ενώ ήξεραν ότι είμαι έγκυος. Το μωρό όμως το έχασα πριν ένα μήνα, ήμουν στον 7ο. Έχω επιστρέψει στη δουλειά αλλά δεν είμαι πολύ στα καλά μου. Ξέρετε αν με προστατεύει ο νόμος από απόλυση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; 
Με προσέλαβαν το Μάρτη σε καινούρια δουλειά ενώ ήξεραν ότι είμαι έγκυος. Το μωρό όμως το έχασα πριν ένα μήνα, ήμουν στον 7ο. Έχω επιστρέψει στη δουλειά αλλά δεν είμαι πολύ στα καλά μου. Ξέρετε αν με προστατεύει ο νόμος από απόλυση; 

Δυστυχώς όχι, δεν σε προστατευει... Λυπάμαι για την απώλεια σου....[smilie=love9.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ είπε:

Δυστυχώς όχι, δεν σε προστατευει... Λυπάμαι για την απώλεια σου....[smilie=love9.gif]

Σε ευχαριστώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο @melisanthi drakou ! Δεν θα χρειαστεί να πιέζεσαι, κάτι ιδιαίτερα αρνητικό σε κατάσταση εγκυμοσύνης και, φυσικά, θα κρατήσεις και τη δουλειά σου. κακά τα ψέματα, κάθε έσοδο καλοδεχούμενο! Με το καλό το νινάκι ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2018 at 7:27 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; 
Με προσέλαβαν το Μάρτη σε καινούρια δουλειά ενώ ήξεραν ότι είμαι έγκυος. Το μωρό όμως το έχασα πριν ένα μήνα, ήμουν στον 7ο. Έχω επιστρέψει στη δουλειά αλλά δεν είμαι πολύ στα καλά μου. Ξέρετε αν με προστατεύει ο νόμος από απόλυση; 

Λυπαμαι παρα πολυ...δε γνωριζω αν σε προστατευει αλλα δε μπορω να φανταστω να σε διωξουν...θα τρελαθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/9/2018 at 12:44 ΜΜ, ο/η demie_14 είπε:

Μπράβο @melisanthi drakou ! Δεν θα χρειαστεί να πιέζεσαι, κάτι ιδιαίτερα αρνητικό σε κατάσταση εγκυμοσύνης και, φυσικά, θα κρατήσεις και τη δουλειά σου. κακά τα ψέματα, κάθε έσοδο καλοδεχούμενο! Με το καλό το νινάκι ❤️

 

Σε ευχαριστω πολυ!!μου φυγε και μενα ενα βαρος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...