Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ισχιακοι πόνοι στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Βρισκομαι στην 21η εβδομάδα της εγκυμοσύνης.. Συγκεκριμένα είμαι 20+3 μερες.. Από τη 13η κιόλας εβδομάδα όμως έχουν ξεκινήσει ισχιακοι πόνοι δηλ πονοι στους γοφους ποτε στον ένα κ πότε στον άλλον εναλλάξ και πόνοι στη βάση της σπονδυλικής στήλης στο σημείο που λέγεται "ουρά". Κάποιες φορές μάλιστα όταν είμαι καθισμένη ή συνεχομενα όρθια και στάσιμη για πάνω από 10-15 λεπτα σχεδόν κουτσαινω για λίγο. Ο γιατρός είπε να κάνω ζεστά μπάνια κ μασάζ...Δοκίμασα αλλά δε νομίζω ότι παλεύεται πολύ το θέμα με αυτό τον τρόπο. Σε μια εγκυκλοπαίδεια εγκυμοσύνης που έχω διάβασα ότι σε κάποιες γυναίκες χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι της μέσης κ πιέζονται τα ισχιακα νεύρα για αυτό προκύπτει αυτό το πρόβλημα.. Προτείνει μαλιστα φυσιοθεραπεια καταλληλη για εγκυους.. Να σημειώσω ότι έχω πάρει 3,5 κιλα  (απο 48,5 που ημουν ειμαι 52) οποτε αποκλείεται να συμβαίνει αυτό λόγω υπερβολικης αύξησης βάρους. Έχει κάποια απο εσάς παρόμοια εμπειρία; Ψάχνω ιδεες και τρόπους αντιμετώπισης.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Βρισκομαι στην 21η εβδομάδα της εγκυμοσύνης.. Συγκεκριμένα είμαι 20+3 μερες.. Από τη 13η κιόλας εβδομάδα όμως έχουν ξεκινήσει ισχιακοι πόνοι δηλ πονοι στους γοφους ποτε στον ένα κ πότε στον άλλον εναλλάξ και πόνοι στη βάση της σπονδυλικής στήλης στο σημείο που λέγεται "ουρά". Κάποιες φορές μάλιστα όταν είμαι καθισμένη ή συνεχομενα όρθια και στάσιμη για πάνω από 10-15 λεπτα σχεδόν κουτσαινω για λίγο. Ο γιατρός είπε να κάνω ζεστά μπάνια κ μασάζ...Δοκίμασα αλλά δε νομίζω ότι παλεύεται πολύ το θέμα με αυτό τον τρόπο. Σε μια εγκυκλοπαίδεια εγκυμοσύνης που έχω διάβασα ότι σε κάποιες γυναίκες χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι της μέσης κ πιέζονται τα ισχιακα νεύρα για αυτό προκύπτει αυτό το πρόβλημα.. Προτείνει μαλιστα φυσιοθεραπεια καταλληλη για εγκυους.. Να σημειώσω ότι έχω πάρει 3,5 κιλα  (απο 48,5 που ημουν ειμαι 52) οποτε αποκλείεται να συμβαίνει αυτό λόγω υπερβολικης αύξησης βάρους. Έχει κάποια απο εσάς παρόμοια εμπειρία; Ψάχνω ιδεες και τρόπους αντιμετώπισης.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Γειά σου κορίτσι μου!!!Ξαδέρφη μου είχε πρόβλημα σαν εσένα και θυμάμαι είχε πάρει μαξιλάρι αγκαλιάς για τον ύπνο και γενικά ήταν πιο προσεκτική!!Δεν είχε κάνει κάτι άλλο!!Αφότου γέννησε μετά έκανε φυσικοθεραπείες,χάπια και είναι καλύτερα!!!Σου εύχομαι καλή συνέχεια και με το καλό το μωράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι!! Που εισαι χαμενη?? Πως παει η εγκυμοσυνη σου? Χαρηκα που ειδα νεα σου!!

Δεν μπορω να σε βοηθησω πολυ, θα σου πω ομως πως εγω 4ο κ 5ο μηνα (υποτιθεται τους πιο ευκολους της κυησης) κυριολεκτικα υπεφερα απο πονους στην πλατη κ ολοι μου λεγαν οτι οσο περναει ο καιρος κ ειδικα 3ο τριμηνο θα γινονται πιο εντονοι.. Στο τελευταιο λοιπον τριμηνο δε νιωθω καμια ενοχληση!! Το μονο μου ασχημο συμπτωμα ειναι που κ που καμια καουρα..! Υπαρχει φως λοιπον!!

Στην περιπτωση σου, πιστευω οτι θα μπορουσε να σε βοηθησει μια εμπειρη μαια. Στα μαθηματα τοκετου στο Ελενα μας εδειξαν καποιες απλες ασκησεις για την μεση οπως η σταση "καφενε" οπου παιρνεις μια καρεκλα γραφειου κ καθεσαι αναποδα ακουμπωντας τα χερια σου στην πλατη της καρεκλας σαν να αραζεις!! Επισης στεκεσαι ορθια κ κανεις κυκλικες κινησεις στην κοιλια-μεση σου (ηπια).

Οταν κοιμασαι εκτος απο μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια σου να βαζεις κ ενα μαξιλαρι "σφηνα" κοντα στην κοιλια σου (αν κ ακομη δε θα εχεις πολυ κοιλιτσα).

Τελος οταν βγαινεις εξω να προτιμας να καθεσαι σε καρεκλες τυπου σκηνοθετη κ αλλη μια που αμα βρω φωτο θα σου την στειλω (μεγαλη υποθεση η καρεκλα).

Επισης, περπατας ή εισαι για ιατρικους λογους περιορισμενη? Μηπως δηλ φταιει η ελλειψη ασκησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marillia σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Θέλω να πιστεύω πως όταν γεννησω πρώτα ο Θεός θα περάσουν αυτές οι ενοχλήσεις και δε θα χρειαστεί τότε να πάρω παυσίπονα χάπια. Επίσης υποθέτω πως αν αρχίσω να γυμναζομαι 3-4 φορες τη βδομαδα όπως παλαιότερα θα είμαι πάλι οκ. Για τώρα έψαχνα μια λύση γιατι δυσκολεύομαι αρκετά.          Καλή μου @Rosemary δόξα τω Θεώ καλά πάει η εγκυμοσύνη μου. Προχθές έκανα τη β επιπέδου.. Το κοριτσάκι μου έχει μεγαλώσει.. Είναι πια 328 γραμμάρια, κανονικό βάρος για την εβδομάδα στην οποία βρισκόμαστε.. Εχω ενα γενικότερο άγχος βεβαια το οποίο θεωρώ ότι θα φύγει μόνο τη μερα που θα το κρατήσω στην αγκαλιά μου.. Παρόλα αυτα προσπαθώ να παραμένω όσο γίνεται πιο ήρεμη (στο βαθμο που μου το επιτρέπει φυσικα και ο αγχώδης χαρακτήρας μου). Κινούμαι αρκετά.. Τωρα που βρισκομαι στο δευτερο τριμηνο και μου το επιτρέπει πια ο γιατρός περπατάω γύρω στη μισή ωρα την ημέρα.. Όποτε σίγουρα δεν ειναι από την ακινησία.. Θα δω.. ίσως ξεκινήσω γυμναστική για εγκύους..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από προσωπικη αποψη αλλα και από την κολλητη μου, πονανε τα ισχια μας κι εμας πολύ :P σαν γιαγιάδες νιωθουμεεεεεεεεε!!!!

εμενα το τελυεταιο 2 βδομαδο περιπου δηλαδή μολις μπηκα στον 6ο το βραδυ ξυπναω επειδή με ποναει το ποδι που βρισκεται από πανω, όχι αυτό που πλακωνω δηλαδή και πρεπει να κοιμηθώ λιγο ανασκελα ή από το άλλο πλευρο και συνερχεται, μεσα στη μερα δεν ποναει.... και η κολλητη μου τους 3 τελευταίους μηνες της εγκυμοσύνης το ειχε πολύ εντονα και με το που γεννησε της περασε, δεν θελω να είμαι αντριχιαστικη αλλα νομιζω επειδή ανοιγει η λεκανη για να γεννήσουμε συμβαονει αυτό :0

το μαξιλαρι ξερω ότι βοηθαει αυτό που καβαλας ολοκληρο, βαζω λινκ να καταλαβεις

https://www.skroutz.gr/s/7252982/Candide-Μαξιλάρι-Θηλασμού-Πολλαπλών-Χρήσεων-Comfort.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λευτέρης Σε ευχαριστώ πολυ για τη συμβολή... Θα δω τι θα κάνω. Αν και εγω δεν ποναω κατα τη διαρκεια του υπνου, μπορεί αργότερα να αγοράσω το μαξιλάρι. Προς το παρον θα ξεκινησω γυμναστική για εγκύους και θα δείξει. Εύχομαι να με βοηθήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Gelie μου και ευχομαι καλή εγκυμοσύνη.. Εγώ σου προτείνω οτιδήποτε έχει σχέση με νερό, εδώ στη Θεσσαλονίκη εχει πολύ καλά προγράμματα aqua aerobic για εγκύους ή αλλιως pilates πάλι για εγκύους. Εμένα το κολύμπι με βοήθησε πολύ. Γίνονται πολλές αλλαγές στο σώμα σου αυτή τη στιγμή και είναι λογικά να έχεις πόνους. Επίσης με βοηθούσε το μαξιλάρι εγκυμοσύνης το οποίο αγκάλιαζα για να κοιμηθώ.. Εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80μου σε ευχαριστώ για την προταση... Θα προτιμούσα όμως να αποφύγω τις πισίνες αυτη την περίοδο.. Πριν μείνω εγκυος ειχα γραφτεί στην υποτίθεται πεντακάθαρη πισίνα του γυμναστηρίου της γειτονιάς μου ή οποία είχε όλες τις πιστοποιήσεις από εξειδικευμένους χημικους όμως  τον δεύτερο κιόλας μήνα άρχισα να έχω κατακίτρινα υγρά. Ο γυναικολόγος μου ειπε πως έχω κολπίτιδα και μου έδωσε θεραπεία με κολπικα υποθετα.. Αν τώρα που είμαι εγκυος αν κολλαγα κάτι αντίστοιχο υποθετω πως δε θα επιτρεποταν να πάρω αναλογη αγωγή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   @Gelie καλημερα!!! Προχθες ολοκληρωσα τα μαθηματα τοκετου στο Ελενα με τα οποια κ εμεινα κυριολεκτικα αφωνη κ μας ειπαν πως παρα πολλες γυναικες νιωθουν τους πονους που περιγραφεις.

   Μας ειπαν πως παρα πολυ βοηθαει για ολους τους πονους σε μεση κ πλατη αλλα κ για την εκγυμναση της περινεικης χωρας, το να καθομαστε πανω σε μπαλα πιλατες καθως το σωμα παιρνει ολοισια θεση κ η μπαλα απλωνει παντου την πιεση.. Εστω ενα μισαωρακι την ημερα οταν βλεπεις κατι στην tv ή οταν τρως.. Επισης μπορεις να κανεις ελαφριες κυκλικες κινησεις την ωρα που καθεσαι..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ @Rosemary.. Θα το δοκιμάσω.. Χθες έκανα και ένα μάθημα γιόγκα για εγκύους και νομίζω οτι πολλές απ'τις ασκησεις ηταν κατάλληλες για το πρόβλημα μου. Πότε με το καλο γεννας; Ότι καλύτερο σου εύχομαι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Rosemary.. Θα το δοκιμάσω.. Χθες έκανα και ένα μάθημα γιόγκα για εγκύους και νομίζω οτι πολλές απ'τις ασκησεις ηταν κατάλληλες για το πρόβλημα μου. Πότε με το καλο γεννας; Ότι καλύτερο σου εύχομαι!

 

Αυριο μπαινω 35η!! Αρχες Μαρτη μου εχουν δωσει... Δεν μπορω ακομα να το πιστεψω!!

Κ σε'σενα σου ευχομαι τα καλυτερα..! Ολα πηραν τον δρομο τους λοιπον..!!

Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...