Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΝΟΜΙΩΜΑΤΑ


μωρακια

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα πειτε μου την γνωμη σας αν καποια εχει ινομιωμα τι της εχει συστησει ο γιατρος της και τι εκανε?γιατι εγω εχω ενα 3cm και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη που τελικα στον 6ο το εχασα ειδαμε οτι ειχε μετατοπιστει το ινομιωμα εχετε ακουσει κατι παρομοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα κι εγω...πριν λιγο καιρο...εκανα ενεσεις

που μου σταματησαν την περιοδο

για να μην τρεφονται και τα ''βλαμμενα''

μηπως και μικρυνουν

αλλα δεν περιοριστηκαν και πολυ οποτε

τα αφαιρεσα και ησυχασα...(ελπιζω για παντα)

Η ξαδερφη μου ειχε ινομυωματα και εμεινε εγκυος

και ολα πηγαν μια χαρα...μεγαλωναν ομως και αυτα

και της ειπε ο ντοκτορ οτι ηταν επικινδυνα να γεννησει

με καισαρικη, επρεπε οπωσδηποτε να γεννησει

φυσιολογικα! Αντιλαμβανεσαι...

Αυταααααα

Μου ειχε πει ο ντοκτορ οτι αναλογα την

θεση τους τα αφαιρουμε και οχι παντα!!!

Δεν ειναι παντα επικυνδινα τα μαυρα!!!!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ινομιώματα παίζουν τον ρόλο τους αλλά εξαρτάται το μέγεθος, τον πληθυσμό και την θέση τους.

Έχω και εγώ 3 αλλά είναι σε τέτοια θέση και μέγεθος που δεν επηρεάζουν σε κάτι για την ώρα.

Αυτά.

Μίλησε με τον γιατρό σου για να σε καθησυχάσει.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια για την αμεση απαντηση σας και εμενα ετσι μου ειπε μονο οτι θα τα παρακολουθουμε και θα δουμε την εξελιξη τους γιατι αν τα βγαζαμε θα επρεπε να κανουμε προσπαθεια για εγκυμοσυνη μετα απο 7 με 8 μηνες γι αυτο και κανω τον σταυρο μου ολα να πανε καλα αυτη την φορα.ευχαριστω και παλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ!!!!

ΕΓΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ 2 ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΜΕΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΕΚΑΝΕ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ, ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ,ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ, ΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ.

ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ....

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ........... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΣΤΗΝ 1Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΕΝΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΣΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...10 ΕΚΑΤ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΔΙΔΥΜΑ.ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΡΒΟΛΙΚΑ ΜΙΚΡΟ...ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ...ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10ΜΗΝΕΣ ΗΤΑΝ 5 ΕΚ.ΞΑΝΑΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΧΡΙ ΤΑ 7...ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς καλή μου. ΄Οπως σου είπαν και τα κορίτσια δεν είναι πάντα κάτι άσχημο, ούτε πάντα πρέπει να τα βγάζουμε. Εξαρτάται, από το μέγεθος, τη θέση και την εξέλιξη. Το 70% των γυναικών έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Εγώ πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα. Μόνο στον τελευταίο υπέρηχο, είδαμε 2 ένα 2,5 κι ένα 2,7 εκατοστά. Προφανώς ήταν πυρήνες που λόγω της εγκυμοσύνης, εξελίχθηκαν σε ινομυώματα. Πιθανότατα ως το τέλος να μεγαλώσουν κι άλλο... Ρώτησα το γιατρό μου αν πρέπει να τα βγάλω. Μου λέει όχι απαραίτητα... ούτως ή άλλως μετά την εγκυμοσύνη μπορεί να φύγουν και μόνα τους. Εξαρτάται από την εξέλιξη τους...

Τα ίδια μου είπαν όλοι οι γιατροί που ρώτησα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και από εμένα.

Σου καταθέτω την εμπειρία μου από το άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον. Η μητέρα μου είχε ινωμοιώματα και έκανε 2 παιδιά κανονικά με φυσιολογικό τοκετό και κατόπιν στις επόμενες εξετάσεις που έκανε διαπίστωσε ότι εξαφανίστηκαν με τις εγκυμοσύνες.

Επανήλθαν όμως κατά την περίοδο της κλημακτηρίου (γύρω στα 48 της) όπου ένα από αυτά σε διάστημα 6 μηνών (από τότε που έκανε το τελευταίο τεστ παπ) έγινε σαν πορτοκάλι. Τελικά, το συζητησε με το γιατρό της και αποφάσισε και έκανε υστερεκτομή (ολική αφαίρεση) και υσήχασε. Και από τότε είναι μια χαρά.

Εν ολίγοις, στις ηλικίες κάτω των 40δεν είναι πρόβλημα τα ινωμοιώματα.Από εκεί και πάνω είναι και θέλουν συνεχώς παρακολούθηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τα ινομυώματα μπορούν να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα? Υπάρχουν καθόλου συμπτώματα? Μπορεί μια γυναικα να μείνει έγκυος φυσιολογικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν,εγώ έχω περίπου 7-8 ινομυώματα και έμεινα έγκυος εύκολα.Βεβαια πάντα εξαρτάται το μέγεθος και η θέση που βρίσκονται.Τώρα που θέλω να τα αφαιρέσω ο γιατρός μου είπε να κάνω πρώτα κι άλλο παιδί αν θέλω γιατί μετά την επέμβαση υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτώ να κάνω παιδάκι όπως συμβαίνει με όλες τις γυναικολογικές επεμβάσεις.

Κανε όμως έναν υπέρηχο και δες τι θα σου πει ο γιατρός σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ

ΕΜΕΝΑ ΕΙΧΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΙΝΟΜΙΩΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟ Κ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΠΟΥΘΕΝΑ

Κ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕΓΑΩΝΕΙ Κ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΙΝΟΜΙΩΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΑΝΑΙΜΙΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ

ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΤΑΜΑΤΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΝΟΜΙΩΜΑ

ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ Κ ΠΟΛΥ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΕΡΕΣΕΙ Κ

ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ

ΙΝΙΜΙΩΜΑΤΑ Κ ΜΗΝΕΙΣ ΕΓΓΥΟΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΜΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ

ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...